KWART J ES - ADVERTENTIEN ONZE VAN VRAAG EN AANBOD. Kerk en School Rechtszaken ij draalt Uit de Arbeiderswereld Koloniën Breeuwer, T. de Blij en D. v. d. Neut. Den patroons, den heeren D. J. van Houten, en G. van Mesdag is het eere- lidmaatschap in deze commissie aan geboden en welwillend aanvaard. Het plan moet bestaan in den_zomer van 1909 eenige feestavonden te houden, waar verschillende bekende koren en corpsen zich zullen doen hooren, of het houden van een concours. Uit de burgers heeft zich eene commissie ge vormd, welke der feestvierende verec- niging een huldeblijk zal aanbieden. G. DE BRUIN. Omtrent den Zaterdag te Utrecht overleden leeraar aan de Rijks-vee artsenijschool M. G. de Bruin, meldt de Utrechtsche berichtgever het vol gende: De heer De Bruin gaf onderwijs in de interne kliniek, bijzondere ziekte kunde en .geneesleer en verloskunde. Hij bereikte den leeftijd van 49 jaar en overleed na eene ziekte van slechts 18 dagen. Aanvankelijk liet de toe stand van den patient, die doM bron chitis was aangetast, zich niet ernstig aanzien, doch in de laatste dagen nam de ziekte een ernstigen keer. Het is niet wel mogelijk thans reeds te overzien het verlies, dat de veeartse nijschool, de veeartsenijkunde in het algemeen, zijn huisgezin en zijn vrienden lijden door den ood van dezen voorterffelijken man. De Bruin was iemand, die slechts voor anderen leefde en wiens hoogste stre ven het was het veartsenijkundige vak te verheffen in wetenschappelijken en in practischen zin. Hij trachtte de veeartsenijkunde meer en meer dienst baar te maken aan de menschheid, niet enkel uit een pecunieel, maar vooral ook uit en sanitair oogpunt. Op deze wijze dwong hij zoowel den landbouwers als den wetenschappe lijk hoogstaanden eerbied af voor de prestaties der veeartsen. Niet alleen iü ons land, maar ook in het buiten land werd De Bruin algemeen ge waardeerd. Zijn „Geburtshilfe beim Rind", wel ke reeds een tweeden druk beleefde, wordt overal als een standaardwerk beschouwd. Hij mocht de uitgave van zijn bijna gereed zijnde „Verloskun de voor kleine huisdieren" eveneens in de Duitsche taal niet beleven. Ook de Berliner Tierarzüiche Wo- chenschrift, waarvan de overledene mede-redacteur was, verliest in hem een ernstig medewei'ker. Niet minder is dit het sreval met „Schütz- und El- ïenberger's Jahresberichte" en vooral ook met het Tijdschrift voor Veeart senijkunde, hetwelk hij tal van ja ren mede redigeerde. In de vergaderingen der Maat schappij voor Veeartsenijkunde en trouwens in alle kringen, waarin hij zich bewoog, zal men voortaan zijn ernstig, degelijk betoog moeten mis sen. Met De Bruin is een erastig weten schappelijk man heengegaan. Zijn aandenken zal bij velen in dankbare herinnering blijven. ZWARE BRAND IN WATERGRAAFSMEER Drie huizen verbrand. Een ernstige brand heeft Zondag avond in Watergraafsmeer gewoed. Niet minder dan drie huizen zijn ver brand, waarvan weinig meer dan de muren bleven staan. Het was ongeveer tien minuten over zes, toen de familie Zurcber, wonen de Middenweg 173, werd opgeschrikt door het geroep van brand. Bij de bu ren was namelijk brand ontstaan. Dit perceel no. 171, wordt bewoond door de familie Hijman de Vos, die daar sinds jaren op zolder een kippenbroe- derij houdt. Nu wordt vermoed, dat de brand m deze broederij is ont staan. In een oogenblik sloegen uit perceel No. 171 overal de vlammen uit. En door den sterken wind wa ren ook de belendende perceelen, 173, gelijk reeds gemeld, bewoond door de familie Zurcher, en No. 169, onbe woond, weldraaangetast. In allerijl verlieten de bewoners de brandende huizen en vonden aanstonds bij de buren onderdak. Bij de familie Hijman de Vos had juist een kinderpartij plaats gehad, zoodat nog vele kinderen tijdens het ontstaan van den brand aanwezig waren. Allen werden gered. Nog steeds gierde de wind door de vlammende vuurzee, zoodat de vlam men meer en meer naar voedsel gre pen, toen de Watergraafsmeersche brandweer in actie trad. Rappe brandgasten plaatsten de pompen, spuitgasten rolden de slangen uit en weldra wierp men een zwakken wa terstraal op de knetterende vuurmas sa. Allengs werden de stralen ster ker. Ten slotte beschikte men over 3 slangen op de waterleiding en twee handspuiten. Met ware doodsverach ting stelden de spuitgasten zich op, om den vijand meester te worden. On ophoudelijk vielen stukken naar om laag uit de brandende perceelen; doch onvervaard bleef men doorspuiten. Zelfs toen luid krakend het dak van perceel No. 171 instortte, bleef men op zijn post. Gelukkig valt geen enkel persoonlek ongeluk te noteeren. De drie genoemde perceelen waren al erg ongunstig gelegen. Van alle kanten had de sterke wind vrij spel om de vlammen aan te wakkeren. On getwijfeld mag men het dus van de Watergraafsmeersche brandweer een knap stuk werk noemen, dat zij den brand tot de 3 perceelen wist te be perken en tegen half negen dien ge heel meester was. Alle perceelen zijn nagenoeg geheel uitgebrand, terwijl bij No. 171 tevens het dak is ingestort. De huizen zijn het feigendom van de Bouwmaat schappij Noord-Holland. De inboedels 'der families Zurcher en De Vos zijn verzekerd. De aldus van hun have en goed be roofde families ondervonden veel hulp van de omstanders. Zelfs stelde een bekend, te Watergraafsmeer wonend, tooneelspeler zijn huis ter beschik king van de slachtoffers. De belangstelling was bijzonder groot. Fantastisch werd het terrein van 't onheil verlicht door de rosach tige vlammen en het spookachtige schijnsel der flambouwen. En bij dat licht onderscheidde men een duizend koppige menigte, die van heinde en ver kwam toegestroomd, om zich aan het schouwspel te vergasten. Ook den burgemeester van W atergraafsmeer, den heer De Wit, zagen wij onder de belangstellenden, schrijft de Courant. TER WAARSCHUWING. De veehouder A. Ruyter in den Am- sterdamschen polder heeft een be langrijk deel van zijn bedrijfskapitaal verloren. Verleden week, Vrijdag, werden vijf zijner beste melkkoeien bedenkelijk ziek en latei' nog twee. Vier der dieren stierven en drie zijn nog levend afgemaakt moeten wor den, in het geheel verloor de heer Ruyter dus zeven zijner puike dieren, op die wijs een schade van een f 2000 lijdende. Op het abattoir zijn de gestorven dieren onderzocht en daar is geble ken dat de dieren vergiftigd waren door kratok- en ricinus-boonen, maar vooral door kratok-boonen, dezelfde Indische boonen die al zooveel on heil hebben gesticht. Het bleek dat de heer Ruyter sedert eenige dagen zijn beesten had gevoe derd met meel, bestaande uit opveeg- sel, afkomstig van de steigers der Hol- land-Amerika Lijn. Dit opveegsel is eigenlijk bestemd om weggeworpen te worden, maar wordt door menschen, die een daggeld willen verdienen, ver zameld en aan de boeren in den om trek als veevoeder verkocht. Het op veegsel is echter vaak vermengd met boonen, waarvan de kratok- en rici nus-boonen zeer giftig zijn, vooral als ze met water aangemengd wor den, want dan krijgen de dieren veel van de giftstof binnen. In den laatsten tijd zijn ook in de Haarlemmermeer eenige koeien door kratokboonen vergiftigd en bezweken. Ook in de naaste omgeving waren ziekteverschijnselen onder het vee aan dezelfde oorzaak te wijten. De politie heeft eenige zakken meel, waarmee opkoopers bij de boeren ventten, in beslag genomen. Maar het kwaad is daarmee niet verholpen. Ongetwijfeld zal de directie der Holland-Amerika Lijn haar medewer king willen verleenen, door niet meer toe te laten dat het opveegsel wordt vaardigheid. Maar... de kleine Jean is van een echt, stevig ras, van een soort ,wier huid door weelderigen haartooi de gehardheid verraadt. De nieuwe neus is ongelukkig ge noeg moeten gesneden worden uit een der armspieren van den kleinen patiënt... cn nu vertoont het aange zette stuk een prachtige begroeiing van donkerbruine haren; en het is te voorzien, dat binnen een paar jaar, menige dandy zou wenschen onder den neus te hebben wat Jean er op heeft. ONGELUKKEN. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld: Het ter hoogte van de spoorbrug aan de Waardenburgsehe zijde der ri vier de Waal gevonden lijk van een manspersoon, naar schatting onge veer 30 jaar oud, blijkt te zijn zeke ren G., een Woudrichemschen vis- scher, sedert October 1906 vermist en toen boven Tiel verdronken. Zijn ge zel, die mede den dood in de golven vond, werd korten 'tijd daarna ge- vischt. PLICHTVERZUIM. In een artikel in de jongste afleve ring van het Tijdschrift voor Straf recht van den Alkmaarschen substi tuut-officier van justitie, mr. A. A. Cnopius lezen wij het volgende: ,,Het is daarom dat ik mij eens verbaas en mij er, ronduit gezegd, grondig aan erger, dat er advocaten gevonden worden, die zich niet eens de moeite geven den cliënt, aan wien zij zijn toegevoegd, in het Huis van Bewaring op te zoeken, om met hem te spre ken, en daardoor te vernemen, of zij ook iets voor hem zouden kunnen doen, en om zichzelf eenigszins een indruk te kunnen vormen, welke per soonlijkheid hun cliënt is." Deze ver bazing en grondige ergernis zijn vol komen verklaarbaar. Wanneer advo caten zoo handelen, als mr. Cnopius hier mededeelt, verzuimen zij wat hun plicht is. Vermoedelijk moet de bewering van den Alkmaarschen sub stituut betrekking hebben op leden van de A.lkmaarsche balie. Wij ach ten het den plicht van hen, die voor de eer dier balie hebben te waken, den den, 2 in het midden en 2 voor het noorden voor hengsten. Worden er in het noorden of midden geen pre mies toegekend, dan komt dit ten goede aan het zuiden. Wat de mer ries betreft, dit gaat in verhouding van het getal ingeschreven dieren in het stamboek door de drie gedeelten, zuid, midden en noord. Voorts werd nog meegedeeld, dat in de plaats van den heer H. Cos- termans te Groningen^ die ongesteld is, als lid van de keuringscommissie is benoemd de heer A. Welt, te Uit huizen, en dat de heer Olij bedankt heeft als lid dier commissie. Hierna werd door den heer K. Bree- baart Jz. het verslag uitgebracht van de vergadering van de vereeniging te Rotterdam. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering werd met alge- meene stemmen Schagen aangewe zen. EEN REUZENTA1RT. Dezer dagen gaf de clown Gregorius Busto van den Circus Carré, te Rot terdam ook bekend en bemind zijn be- nefice-voorstelling. Voor deze gelegen heid heeft hij een taart besteld voor de gasten. Het. gevaarte heeft een middellijn van 1.50 M. en weegt. pl.m. 100 Kg. Het uitwendige van de taart is prachtig. Zoo bevat het bovenstuk 5 décorstukken. Het eerste stelt voor den heer Carré met zijn 8 paarden, het tweede" clown Busto met zijn ge dresseerde ganzen, het derde de Vos senjacht, het vierde een clown, die een paard, gezeten in een automo biel, voorttrekt, en het vijfde, een künstrijderes, die door hoepels springt. De juiste verhouding van de ingre diënten van de taart is; 500 eieren, 25 pond boter, 20 pond marmelade, 20 pond suiker, 20 pond meel, 25 pond Marsepain en 5 pond Fransche ker sen. De prijs van het geheele stel is 225. (Echo). SPORTTERREIN TE DELFT. Het bestuur der' Delftsche Studen ten Sportvereeniging werd door de al- gemcene vergadering gemachtigd, een leening uit te schrijven van f 8000, Welk succes onze K WARTJES-ADVERTENTIËN hebben, kan ieder zien in onze courant zelf. In de maand Januari plaatsten wij er In de maand Februari, die korter is dat is per dag gemiddeld 71. hebben. Eenigen tijd voor den brand had hij bij een zuster van hem om wat papier gevraagd. Voor 12 Augustus was er eenige ma len te Pernis brand geweest, waarvan de dader onbekend is gebleven. Na den bewusten dag is er geen brand meer geweest. Beklaagde staat te Pernis zeer ongunstig bekend. Na het gehouden getuigenverhoor noem-' de het O. M. de daaruit gebleken aan wijzingen zijn ze ook weinige afdoende om te bewijzen, dat bekl. schuldig is aan het hem ten laste ge legde feit. Onder deze weinige aan wijzingen behoort dan ook, dat vast staat, dat de bij den gedoofden brand gevonden papieren, schriftuur bevat van de hand van beklaagde en door: beklaagde's moeder uit haar woning zijn vermist. Daarbij komt dan de uit lating van beklaagde, zijn misnoegen inhoudende dat de gestichte brand al uit was. En spr. herinnerde er aan, dat beklaagde het vorig jaar in pre-, ventieve hechtenis is geweest als ver-; dacht van brandstichting. Geëischt werd 3 jaar gevangenis straf. De verdediger mr. O. J. Cluijsenaer was van meening, dat uit de behan-, deling dezer zaak niet wettig en over-1 tuigend is bewezen, dat beklaagde de schuldige is. Niet bewezen, dat be-j klaagde of papier heeft aangestoken,j of brandend papier heeft neergelègd. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak met: last tot onmiddellijke invrijheidstel ling. Op dit laatste verzoek ging de recht bank echter niet in. Uitspraak over 8 dagen. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft een „mechanicien" te Amster dam, ter zake van het uitoefenen der tandheelkunde, zonder de vereischte bevoegdheid en buiten noodzakelijk heid, veroordeeld tot f 10 boete sub9. 10 dagen hechtenis. moordaanslag plaats had, toevallij niet thuiszij logeerde bij hai grootmoeder' Er den lOen Februari ontving be Bataviascli blad het volgende be richt „Mevrouw Nicolaesz is gistermoi gen aan de gevolgen der. haar dooi Van Zeelen toegebrachte schotwon den in het militair hospitaal overlt den en hedenmorgen, onder veel langstelling, begraven". ING&ZONDEN A 80 Cte. per tregah verzameld, maar aan den anderen kant moeten de boeren dergelijk voer hun beesten niet meer voorzetten. Dat is een zuinigheid die de wijsheid be driegt. WAARNEMING VAN VERMOEDE LIJK KRANKZINNIGE BEKLAAGDEN. In 't Uirechtsch Dagblad kon men eenige dagen geleden het eigenaardi ge bericht lezen, dat aan een be klaagde, omtrent wiens geestestoe stand een onderzoek was bevolen, een mede gedetineerde landlooper tot bewaker was gegeven. Deze, vroeger verpleger in het Rijkskrankzinnigen gesticht te Medemblik, had eerstbe- doelden beklaagde in de verschijnse len van krankzinnigheid onderricht gegeven, hem geleerd hoe hij moest simuleeren en hem later verraden. De berichtgever wist nu al te vermelden, dat aldus de vermoedelijke krankzin nige als simulant was ontmaskerd. Over deze wat haastige gevolgtrek king werd hij reeds op de vingers ge tikt. Het schijnt niet geheel onwaar schijnlijk. dat de simulant door de deskundigen goed en wel voor krank zinnig verklaard wordt. Ook het be richt zelf is niet geheel juist. De land looper werd aan den betrokken be klaagde tot gezelschap gegeven, na dat deze eene poging tot zelfmoord ge pleegd had en dus niet meer alleen mocht blijven. Het aantal bewaarders is te gering om een van hen met deze bewaking te belasten. Toen nu later het deskundig onderzoek werd inge steld, bleef de landlooper als gezel schap bij den beklaagde, zonder nu juist met diens observatie te zijn be last. De werkelijkheid is dus minder dwaas dan het bericht deed onder stellen. Toch zouden wij wel durven zeggen, dat ook hier weer bleek van het ongenoegzame der regeling, zoo men van regeling spreken mag, be trekkelijk het psychiatrisch onder zoek van beklaagden. (W. v. h. R.) EEN BEHAARDE NEUS. Uit Venray wordt aan de Geld. ge schreven: Verleden jaar schreef ik u, hoe de kleine Jean Kemps door prof. Nar- rath in het bezit was gekomen van een nieuwen neus, toen zijn eigen voorgevel door een paard was afgebe ten. De geheele operatie is een kunststuk geweest van chirurgische handschoen op te nemen. Zij behoo- ren na te gaan, wie de schuldigen zijn en zoo al niet te straffen, dan toch er voor te waken, dat alle leden der orde zich van de hun opgelegde taak naar behooren kwijten. De ba lie vraagt op goeden grond, om ver meerdering van rechten. Zij zorge er voor, haar plichten te vervullen! (W. v. h. R.) FLORIS VOS. Zaterdag 7 Maart, is door den heer Flores Vos een verzoekschrift aan H. M. de Koningin ingediend, met ver zoek om gratie van de hem opgelegde gevangenisstraf. HOOI- EN STROO-INVOER IN EN GELAND VERBODEN. Blijkens ontvangen mededeelingen is, bij beschikking van den Engel- schen minister van Landbouw, de in voer in Engeland van hooi en stroo, afkomstig uit Nedrland, met ingang van 9 Maart verboden. Dit verbod zal niet van toepassing zijn op hooi of stroo, dat gebruikt wordt als verpakking, op bewerkt stroo, niet bestemd voor voeder of strooisel, op hooi of stroo, dat met vergunning der Regeering voor an dere doeleinden dan voor voeder of strooisel zal worden gebezigd, of op hooi of stroo, dat ter verzending was ingescheept vóór 9 Maart. (St.-Ct.) NEDERLANDSCH PAARDENSTAM BOEK. In het hotel „De Toelast" te Alk maar vergaderde de afdeeling Noord- Holland van de Vereeniging het Ne- derlandsch Paarden-Stamboek. Voorzitter was de heer J. Brebaar Kz., van Winkel, secretaris de heer W. Teengs, van Alkmaar. De verga dering was slecht bezocht. Na ope ning werden de notulen door den se cretaris gelezen. Zij werden onveran derd, onder dankzegging aan den se cretaris, goedgekeurd. Hierna volgden eenige mededeelin gen. Er zijn dit jaar wederom 3 pre mies van f 1000 door de regelingscom missie voor hengsten beschikbaar ge steld. De voorzitter heeft gelezen, dat men in de Haarlemmermeer niet tevreden is met het aantal premies voor de Haarlemmermeer beschikbaar gesteld De voorzitter legde uit, hoe deze pre mies worden verdeeld, 3 in het zui om een perceel weiland aan te lcoo- pen, dat bestemd is voor sportterrein en gelegen is nabij Delft. POGING TOT .BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Rotterdam werd behandeld de zaak tegen A. V., 21 jaar, bootwerker te Pernis. Hij zou in den avond van 12 Augus tus in de gemeente Pernis onder de Heide gepoogd hebben opzetttelijk brand te stichten in een gebouw (wo ning met schuur en hokken), be woond door den broodbakker D. Kos ter Izoon. Op het houten met asphalt, papier gedekt dak van een tegen die schuur aangebouwd kippenhok zou hij neergelegd hebben een in petro leum gedrenkt papier dit hebben doen ontbranden of wel het brandend daarop hebben gelegd. Koster, die ge waarschuwd werd, had zich echter snel naar de bewuste plaats begeven en het. brandende papier gedoofd. Hij vond daarbij liggen 'n boekje en ee nige brieven, die nog niet gebrand hadden. Het schrift, voorkomende daarin was door schriftkundigen on derzocht en vergeleken met een stuk bij den rechter-commissaris geschre ven. Eenstemmig verklaarden zij, dat het schrift voorkomende in boekje en papieren geschreven was door den zelfden persoon, die bij den rechter commissaris het stuk had geschreven. Beklaagde ontkende, dat het gevon den boekje en brieven van hem af komstig waren. Wel schreef hij wei eens aan zijn ouders, doch hij kon zich niet herinneren de in judicio aanwezige brieven geschreven te heb ben. Toen hij hoorde zeggen, dat er brand was, was hij er ook heengeloo- pen. Een minuut of tien van te voren was hij, van Rotterdam van zijn werk komende, voorbij de bewuste plaats gekomen, doch had toen niets be speurd. Ware de brand niet tijdig ont dekt geworden, zoo zou gemeen ge vaar voor goederen te duchten zijn geweest, met name voor genoemde woning met schuur en hokken, de daarin aanwezige goederen en de In de onmiddellijke nabijheid staande woningen. Toen beklaagde bij het kippenhok was komen aanloopen en gezegd werd, dat de brand al uit was, zou hij gezegd hebben: „dat is verd..., het kan nog niet gebrand hebben. Is het nu al uit?" Beklaagde ontkende deze woorden in dien geest gezegd te gebruik der eehte Apo theker Richard Brandt's Zwitsersche Pillen, wan neer gij aan bloedaan- drang naar hoofd en hardlijvigheid, duizelingen, der oogen, opsprispingen, hoofdpijn lijdende zijt, want dit prae- peraat is door eenige duizenden voor name professoren en artsen beproefd, aangewend en aanbevolen. Alléén echt nuts voorzien van eti-. quet mot wit kruis in een rood veld en naana „Ricb. Brandt" verkrijgbaar in doozen 70 cents, te Haarlem bij J. G. Göppikqer, Groote Houtstraa' 147. Hoolddepöt F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. GYMNASIUM-BIBLIOTHEKEN. In een te Utrecht gehouden gecom bineerde vergadering van de commii sie van advies in zake gymnasium bibliotheken van het Genootschap i Leearen aan Nederlandsche Gymna siën en de bibliotheek-commissie de H. B. scholen van de Vereeniging va leeraren hii het M. O., is met alge meene stemmen, definitief tot de sa mensmelting dier beide commissie besloten; zoodat er thans één biblïo theek-commissie bestaat voor rTe gym nasia en de H. B. scholen onder naam van: Commissie van advies In zake Schoolbibliotheken voor Gym nasiën en H. B. Scholen in Nedei land. Deze commissie is thans samengi steld als volgt: Oude talen: dr. N. J. Singels, Utrecht (srvmnasium), voorzitter; di v. Eek. Leiden (gymnastiek). Wiskunde^ natuurkunde, nat. his enz., dr. Z. P. Bouman, Amsterd; (H. B. SA: dr. J. C. Loman. Amstei dam (gymnasium). Nederlandsch: Dr. J. B. Scheper Haarlem, (gymnasium), C. G. Kak been, Den Haag (H.B.S.); mej. dr. A. Nijland, Amsterdam (H.B.S.); di;ci A. Geurts, Rolduc (H.B.S.). i Fransch. Dr. Stille, Utrecht (gyn et nasium); E. E. B. Lacomblé, Arahei te (H.B.S.); A. M. C. G. Knottneru^] Utrecht (gymnasium), secretaris. Duitsch: G. R. Deelman, Utrech - (gymnasium); J. P. Heyligers, De Haag (H.B.S.), Engelsch: Ch. Kok, Leiden (gyrnni lium); (H.B.S.); (vacature). Geschiedenis en aardrijkskund Dr. R. A. M. Stavenisse de Brau\ Gouda (gymnasium); A. Hagedoon U Amsterdam (H.B.S.) (Wbl. v. G. en M. O. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Donkerbroek en Hau P'1 (Fr.) ds. L. de Baan te De Wilp. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Apel door ds. M. Buwalda te Nieui w Beert a: 8 CONFLICT MET JONGENS. Zaterdagmorgen vervoegden een 25- tal jongens, van 1318 jaar, werk zaam aan de le Ned. Rijwiel- en Ma chinefabriek voorheen H. Burgers, zich bij de directie, met verzoek, om terstond of de volgende week, opslag van loon. De directie was wel gene gen om over eenigen tijd hun de ver langde loonsverhooging toe te ken nen, doch niet aan allen, en zij gaf vervolgens den jongens den raad, dat zij nu maar weer aan het werk zou den gaan. Toen het bleek, dat de jongens de zen raad niet ter harte wilden nemen, werd hun door de directie aange zegd, dat zij dan de fabriek maar ver laten moesten. Naar wij vernamen van de jongens, werd door hen voor eenige dagen reeds een verzoek als bovenbedoeld tot de directie gericht^ doch toen had zij geantwoord, dat, wegens slapte van het bedrijf, hun. verzoek niet voor inwilliging vatbaar was. Ti in Telegrammen DE A.S. VORSTENONTMOETING TE VENETIë. ROME, 8 Maart. Tegen 25 Maa zal keizer Wilhelm koning Edward Venetië ontmoeten. De Italiaansche minister van Bi tenlandsche Zaken, Tittoni, zal bij samenkomst tegenwoordig zijn. i ;st ie HET „BERLINER TAGEBLATT' DE NEDERLANDSCHE TROON OPVOLGING. BERLIJN, 8 Maart. Het „Berlin Tageblatt" verwaardigt zich wed£ om zich met de „Niederlandist Thronfolgefrage' bezig te houden. IfiK vermeldt een telegram uit den Has li d.d. 7 Maart, waarin het bezoek r|jd den koning van Wurtemberg bij Koningin-Moeder wordt besproki Na een herinnering aan de band van bloedverwantschap tusschen l|CT de vorstelijke families, zegt het bli „Dit bezoek van den schoonvader vfom den Vorst zu Wied staat in verba a. tot de troonopvolgingskwestie. Dit te meer waarschijnlijk, daar het o! cieuze correspondentiebureau moe doet om het bezoek voor te stellen een zuivere familie-attentie." EEN MOORDAANSLAG. Den 7en Februari werd uit Soeraba- ja het volgende aan de „Java-Bode" geseind „Gisteravond heeft ten huize van den zaakwaarnemer Nicolaesz, in de: Profetenstraat alhier, een afschuwe-: lijk moordtooneel plaats gehad. Een jongmensch uit Malang, Van: Zeelen geheeten, die geëngageerd ge weest was met mejuffrouw Corbet, dei 19-jarige stiefdochter van den heer Nicolaesz, had zijn engagement zien afgebroken en vervoegde zich gister avond bij de familie Nicolaesz, die hem vriendelijk ontving en uitnoo- digdo, het middagmaal mede te ge bruiken, Van Zeelen weigerde echter aan die uitnoodiging gehoor te geven en bleef alleen achter in de voorgalerij, toen de familie zich aan tafel begaf. Een oogenblik later echter trad hij ook binnen met een Browning-pistool in de hand en loste een schot op Ni colaesz, die in de borst getroffen werd daarop twee schoten op de vrouw des huizes, die in den buik geraakt werd en toen nog twee schoten op de kin deren en op een mede aanzittend jong mensch, Verlinden geheeten, die een schampschot aan den pols opliep. Daarna pleegde Van Zeelen zelf moord met verbrijzelde hersenpan stortte hij neder en was onmiddellijk dood. Nicolaesz leefde nog twintig minu-1 ten en stierf toen ook. Zijne vrouw is levensgevaarlijk gewond en naar het hospitaal vervoerd. De eerste genees kundige hulp werd verleend door dr. Cramer en vervolgens door den stads geneesheer dr. Van Dorssen. De lij ken van Nicolaesz en Van Zeelen zijn naar het stadsverband gebracht om tc worden geschouwd. De adsistent-resident voor de poli tie en de officier van justitie, mr. Bergsma, waren kort na het gebeur de ter plaatse. Mejuffrouw Corbet was, toen 'de GRAAF HOHENAU UIT HET LEG! GESTOOTEN. BERLIJN, 8 Maart. Generaal gr van Hohenau, vleugeladjudant Keizers en aan diens familie v au want, door den krijgsraad wegens brek aan bewijs vrijgesproken van bekende hem ten laste gelegde feit is door den Raad van Eer onwaari geoordeeld om langer tot het leger behooren. Daarmede verliest hij vens het recht om de hem verleen onderscheidingen en ridderorden t dragen. Deze straf, door den Keil bekrachtigd, is de zwaarste, die d( een Raad van Eer kan worden op m legd. Hiermede verdwijnt een der per nen, die de hoofdrollen vervulden het Moltke-Harden-proces. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zwolle, 4 Maart. Naaml. vennsaa- Nederlandsche Majolika-, Fayence- Terracottafabriek aldaar. Rechl ei-h commissaris mr. Sïchterman; cw y, tor: mr. J. van den Oever. Arnhem, 5 Maart. W. Jansen, 1$ bouwer te Huissen. Rechter-comn561 saris mr. P. C. Klaasesz Jz. cup. tor: mr. J. A. M. O. van Embden. 's-Hertocrenbosch6 Maart. J. M. Jong, timmerman te Capelle. Rechl 1 commissaris: jhr. mr. van Nispen: rator: mr. M. v. d. Hevden. -. Handelsvennsch. onder de iir Mast van Moll, te Valkenswaa he en hare leden J. W. Mast, te Valkf vin waard, en F. A. H. van Moll, te Ei hoven. Rechter-commissaris jhr. van Nispen; curator: mr. F. J. Lanschot. Tli. 'Rooijakkers, winkelier, Waalwijk, handelende onder naam: Noord-Brabantsche Winkel' (ie eeniging:* Rechter-commissaris mr d. Muelen* curator: mr. R. E. Tilra Opgeheven: J. de Lang, koopvrouw, te 's-He genbosch. Geëindigd: A. G. de Groot, schilder te Kami 3 F. Schorsch, schrijnwerker te K« rade. H. C. Janssen, koetsier te Delft rst.-c lie Kin :i

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10