NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Eerste Editie. c v 25e Jaargacg. No. 7581 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 13 MAART 1908 3 r rat ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) %GQg Haarlem I»20 foor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)j«30 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H (Oöllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 34 „de omstreken en franco per post 0.45 öitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur jf» t'. PEEREBOOM. ADVERTENTIÉN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing] 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclame? van buite- het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NüMMEll BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRUDAG 13 MAART. Vereeniging Concert „Ondier. Ons", uur. Dö Kroon Concert Max OroMo de ;o stro en» Siegfried Blaauw, 8 uur. OM ONS HEEN Na. 703. Over Telerlei dingen. Ia het nummer van deze courant ramft een ingezonden stuk -vroor van en lieer Th. Lmmperg, secretaris van Lig'nai- commissie, -waarbij nog eens weer de aandacht op deze zaak vordt gevestigd. Ik herinner mij niet. da,t ik ooit rer eenige aangelegenheid zooveel «lichten, verslagen, ingezonden stuk- een Jieh opgenomen als over deze maatregelen ter bestrijding van de obeirculose. Het is alsof de volijverige secretaris alles wait de menschen in roegere jaren in de bestrijding van e tuberculose zijn te kort geschoten ïans wil inhalen. En ik moet zeegenhiij' weet de burgerij iets van zijin entihousiasme mee ie deden. Wat hehben we in ien laatstm tijd al niet zier. doen (en baits van de ligihal Er is gezojru- yen, viool-, piano- en cotmedde ge speeld, ja zelfs g'ökegeJid, hioetwted het tie vflaag is, of ckit spied wiel met. t.u- berc-ulose-besti-ijiding (in één. adem. mag Worden genioemdL Toch zijn de Haarlemsche injgieze-tó- nen niet allen voorstanders van deze manier van tub er c uiose-be&tri j ding. Er zijn ei', die mesman en het ook uitspreken, dat in' het gunstigste ge val toch maar zeer weinigen kunnen werden gebaat en dat aL die bewe ging voor een handvol patiënten wat overdreven' is. Zelfis heb ik doctoren iu dezen gee9t hooren spreken. Maar is, dunkt mij, ook de hoofdzaak riet Zeker, de steun wordt gewoon lijk gevraagd voor de lighal, maar groote nut schuilt niet daar, maar in de samenleving, ih de maat schappij, om het zoo begrensd moge lijk te zeggenin de straten. Elke patiënt van de lighal, die thuis do frisschelucht-gcwo ante voortzeit, die niet meer vreest voor een open Ta aan, en alle verdufte atmosfeer Ver jaagt, leert zijn vrouw en. kinder ear, zijn buren, vrienden en bekenden de ze nuttige les, dat frissche lucht leven beiteekent en- dufheid van kmius gesto ten kamertjes en bedsteden ziekte en ;doodL 't Gaat. langzaam, maai- hot gaat toch. Wanneer straks, over veel ja- recfc de ziekte begint af te nemen, dan zal het ook zijtn. omdat van de lighal uit de angst voor frissche lucht, dat van onze voorouders overgeërfde spook, is verdreven. Geeft dus daarom voor de lighal, menschep, en ziet over het handjevol patiënten heen naar het groote voor deel van de verspreiding van ware hygiënische begrippen. Alleen zou ik daarbij den heer Lim- perg wel één rer zoek willen doen. Laat hij' de buigerij .niet .te bang ma ken- „Meent niet", schrijft hij, „als u gezond gevoelt, dat gij vrij zaj.t van tuberculose, of uw gezin niet lijdende kan zijn aan die ziekte. Een exprasselijk gehouden geneeskundig onderzoek kan dat alleen uitmaken. Ik zelf heb dit bij ondervinding ge had," Waair moeten we blijven, wij, die ons gezond gevoelen, .wanneer we daaruit nog niet eens mogen, aflei den, dat we vrij van tuberculose zijtn Wié vterzelcert ons» dat we, eenmaal door een expr.esselijk geneeskundig onderzoek op dit ipunt gerust, gteeteld, ons ruu ook niet zullen gaan verbeel den, dat we lijden aan twintig andlere kwalen;, die ministens ©Ven gevaarlijk zijn 't Zon ons weldra gaan als den held van 't blijspel, die zooveel voor zorgen nam begem ziekte en dood, dat bij ten slotte geen leven meer had De heer Jjimpeag ziet de wereld uit het oogpunt van dén tuberculose- bestrijder. Hij is dus .ongetwijfeld de ware propagandist. Maar hij cmtne- me ons niet de overtuiging, dat wan neer we ons getaand voelen, wie ook inderdaad gezond zijn. Zulke vreesaanjagtag heeft de pro paganda ook niet moedig, Zij heeft ook zondietp dat de aigemieene Ixelang- stelling. Is er wol een valk van grooter be- staansonzJékerheid dan dat van den tooneelispeler .Je komt ter in door. roeping, op een leeftijd, dat je nog niet schatten kunt of vengelijlken1. Meest in de jaren, dat liet, planken!and je voorkomt als een tooreriand1, waanan echte graven en baronnen!, milllionairs en markiezin nen leven, de podding- in d<e verte niet aan papier maché doet den ken., en de boomen niet aan beverfdje linnen lappen. Naderhand doorgrond je dat alles he,ter, maai- dan lokt het ideaal van de Kunsteen van de eer sten te wezen, de eerste als '1 kon zijn, Helaas, slechts weinigen bereiken dien fop van den berg, de meestem blijven onderweg- vermofeid achter. En dan, wanneer de eerste jeugd vo.oubij is, beigtoniemi de omzwervingen. Kra kend draait voor den toorueelspeler het rad van avontuur, waarop hij miu eens onder is .en dam Weer min of meier hoven. Totdat de grijjsheïd' komt, die gevreesde ouderdom, waar voor hij iii rustige oogenblikken te rugschrikt als voor den ergsten vijand, die zijp. oog' verdoft, zijn- hand verstijft, zijn voet betemimert en zijn eendigle' uitreddinig is het jubilé, af en toe met welwillende kunstbroeders en -zusters gevierd. Is mevrouw Ellenberger, die van avond in onzen schouwburg optreedt, op dezem droeven regel teen uitzonde ring Ik hoop voor haar, dat het zoo zijn mag, dat haar wederverschij ning op de planken een bewijs is van nog inliet willen rusten en niet van nog niet kunnen rusten». He»t vuur, waarmee de lueer Róssing haai' te Amsterdam heeft zien spelen, zon dan het ware, heilige kumstvuur nog zijn. En in elk geval hoop ik cEute, dat zij veel toeschouwers zal mogen, hebben. De circulaire van de directie van den schouwburg drukt dat zoo plas tisch uit „Laten wij hopen, dat- de oude Haarlemmers allen Donderdag 12 Maant naar dem schouwburg zullen gaar^ en hun kinderen en kleinikiim- deireni aanraden) hen te volgtem." Zou 't geen aandoenlijke optocht wezen van al die grootvaders grooitanoedea's, gevolgd dolor hun zo- niein en dochiteren en dezem weer op hun beiurt door hun kroost, op weg naai* de Jansstraat, raat bloemen in de hand', gedachtig aan den vrien- deli j klem wenk op dezelfde circulaire af- en uitgedrukt„Met het over handigen van bouquettem of bloem stukken wil de directie zich gaarne belasten." Deden ze 't allemaal, die grootjes met hun nageslacht, de schouwburg 7,ou te klein wezen. Van de directie behoeven zij in dat geval geen boos gezicht te vreezen. Die zi'et maar al te Vaak den schouwburg te groot. En mevrouw Elleoberger zou wal bereid worden gevonden, Haarlem voor den tweeden, keer te bezoeken Met schrik heb ik gelezen, dat er een zoodanig tekort is aan militaire koks, dat in het Haarlemsche garni zoen een burgerkok aangesteld is moe ten worden. Dit schijnt mij wiel een lioogst be denkelijk feekan. Niet alleen, omdat dus bl'ijjkbaar voor het koken- in den oorlog, een van de minst gevaarlijke bedrijven die er beslaan-, geen lief hebberij; meer is, maar ook en vooral, daar ik bevreesd ben, dat de militaire geestdrift in 't algemeen zal gaan tanen, wanneer het voedsel, dat dien geestdrift moet onderhouden, door. burger-handen is klaar gemaakt. Of zegt niet de als wijsgeer be roemde Duitscher der Mens eb i 31, w a s- e r s z t. De men.sch is wait hij eet. Ho|e wil nu de soep, dei gestampte pof itot militaire glorie voe- rem, wanneer ze gegaan zijn door lauwe buuigleriiamden Ja, hoe zal zeflfs het komrmiesbrooeidat. nniliitaire voed sel bij uitnemendheid, zijn -begeeste rende werking- kunnen hebben, wan neer het wiord't uitgedeald' door iemand, die nauwelijks zijin chefs sa- lueerien, maar zeker niet naar de rege len der kunst een» geweer vasthou den, laat staan afschieten kan kort om »d)oar aeta'..... civilist! J. C. P. Buitenlandsch Overzicht GENERAAL STöSSEL VRAAGT GRATIE. Da gezondheidstoestand van gene raal Stössel is. na zijn veroordeeling, zeer geschokt. De geneesheeren vree- zen, dat Stössel, zoo zijn doodvonnis in tien jaren vestingstraf wordt ge wijzigd, de vesting diet weder levend zal verlaten. Op grand hiervan heeft Stössel den Tsaar een petitie gezon den, waarin hij om volledige vergif fenis en genade smeekt, daar hij ziek is en een kuur moet volgen. Van Stössérs mede-beschuldigden is genieraat Fock tot divisie-comrnandant bennieinidook de generaals Reiiss en Smirnof zullen weldra bevorderd worden. SOFIA PEREFSKI. Na een leven vele w-ederwaardlig- hedeni is Sofia Perefski, een nog jon ge revolutionaire, in de gevangen is te Wilna terechtgesteld. De 'krijgsraad bad haar ter dood veroordeeld. Zij: Werd 's morgens vroeg uit haar cel gehaald. Met vluggen, opgewekten tred beklom zij het schavot. Gewoon lijk wordt vóór de terechtstelling een soort zak over hef hoofd, van het slachtoffer geworpen. Maar Sofia Perefskii reikte dien uit de handen van den. beul en slingerde dien' ver van zich weg. Vervolgens duwde zij haar bewaker op zijde en zeidie „ik zal u laten, zaten, hoe een Russische vrouw sterft." Daarop deed ze zelf den strop om haar hals. Sofia Perefski was, hoewel ze nog pas 23 jaar oud was, reeds acht jaar revolutionaire. In 1905 werd ze te Bjelostok gevangen genomen, onder beschuldiging van .er een geheime drukkerij op na te houden. Bij die ge legenheid had ze bijna zich zelf en de politie-agemten, die haar in hechtenis namen, 'in de lucht laten vliegen door haai* brandende oigaret op e enige ont plofbare stoffen te werpen. Op klaar lichten dag wist ze uit de gevangenis te ontsnappen. Ze vluchtte naar En geland, waar ee.ni.ge vrienden haar 'huisvesting verleenden tot einde 1906. Een maand of acht was ze vervolgens weer te Minsk bezig met het ver- spreideai van revolutionaire geschrif ten, waarop zo opnieuw naar Enge land ging. In. November 1907 werd ze in R/ualamd wederom in hechtenis ge nomen. Van haar ziekbed in de ge vangenis schreef ze aan een kennis „Twee agenten' en een speurder 'hiel den mij op straat staande. Ik vuurde op hen en wondde een:, maar ilc kon mij nüet van kant maken, daar ik een kogel in de zij.de en een in mijn been had. Op het politie-bureau werd ik wreed mishandeld. De soldaten ploegen mij op mijn wonden. Ik ben' thans flink op weg van genezing. Ik ben zeer opgewekt en wacht op de uitspraak van den krijgsraad. Vrien den, houdt den moed er in. Rusland heeft u noodig." DE AANSLAG OP DEN SJAH VAN PERZIë. De Perzische minister van oorlog, die tevens gouverneur van Teheran is, deelde het parlement mede. dat de individuen, die op den 2Ssten Fe bruari j.l. bommen naar den sjah wierpen, met z'n vijven waren, en uit het dorp Gabistar, ten noordoos ten van Tabriz gelegen, kwamen. De politie heeft hun namen en signale ment. Bij de huiszoeking werden' valsche baanden,, geweerkogels en eenige bommen gevonden. Alles wees er op, dat men' de woning in haast verl aten bad. KONING ALFONS TE BARCELONA. De koning van Spanje wordt te Barcelona tbovein, verwachting harte lijk toejgejuiicht. Hij moet er aange daan, van zijn. Telkens maakt hij rij toeren door de stad. De stad is vol landlieden uit den omtrek. Nu het bezoek voorloopig zoo uit nemend slaagt, vindon de bladen het overdreven, dat er 3000 dienaren der politie» te Barcelona zijn, om voor de veiligheid des konings te waken. Een nuttig politievoorschrift luidt, dat er geen bloemen of ruikers mogen wor den gestrooid, vaar de koning voor bijkomt. Koning Alfonso's reis naar Bareelo- i is gelukkig goed afgeloo.peai- Woehsda ga/vond na een feestmaal aan boord' van de „Erzherzog Karl", waar warme toespraken -werden, ge wisseld, -vertrokken d'.e koning en de hoeren Manna ein Ferrandiiz weder naar Madrid, levendig toegejuicht door de menigte. BELGIë EN DE CONGOSTAAT. De sooialist'ische linkerzijde stemde Woensdag over een lange motie, waarin gezegd wordt, dat zij onder voorbehoud van eau diepgaand on derzoek vair de quaelstie der overne ming van don Comgostaat door Bel gië, eenstemmig is tegen bet ont werp tot goedkeuring van de toevoe gingsakte van 5 Maart 1908. Deze motie weTd aangenomen, evenals die van Bertrand, waarin gezegd wordt, dat het overnemings-ontwerp, thans aan de goedkeuring van het Parle ment onderworpen, in strijd is met de rechten en belangen van België, en derhalve moet worden verworpen. Van der Velde nam aan de stem ming geen deel. HET TATSOE-MAROE-INCIDENT schijnt nog lang niet gefloten. Inte gendeel. De Japansche regeering vast besloten niet af te wijken van haar in den beginne vastgestelde drugslijn, welke ten doel heeft, het verkrijgen van genoegdoening herstal voor de beleediging, en, dat zonder zich te lajten weerhioudendoor wielke ^mogelijke moeilijkheden of bosten, ook. En China wil van geen excuses we ten. Te Kanton werd door Chiineezen eene groote protestvergadering ge houden, waar wend betoogd vrijlaltiimg van de Tatsoe-Maroe. Staande de vergadering werd ee/ne groote sour gelds bijeen» gebracht, om Haarlemsche Handelsvefeeni;,ing Eandela- Or derw y e, De vergadering van de Haarlem sche Handelsvereoniging, Woensdag- j avond in De Kroon" gehouden, werd door een 35-tal personen bijgewoond. Deze aanwezigen waaronder de wethouder Mr .Thiel en de raadsleden de heeren Van de Kamp, Schram, Van Rossurn, Visser en Levert wer den door den Voorzitter, den heer Van der Most van Spijk, hartelijk wel kom geheeten. Vooral de tegenwoor digheid van deze raadsleden deed spreker genoegen, omdat er uit valt af te leiden, dat zij belang stellen in 't doel cler Handelsvereeniging, om hier een gesubsidieerden cursus in Han delsonderwijs op te richten. Dat de tot standkoming van zoo n cursus gewenscht en ook noodzake lijk is, werd hierna aangetoond door den spreker van dien avond, den heer A. van der Schaaf, van Amster dam. De heer Van der Schaaf is het niet eens met den wijzen koning der oud heid. Salomo, „dat er niets nieuws onder de zon is". Er is nu wel iets nieuws onder de zon, namelijk bet geven van Handelsonderwijs. Dit on derwijs is hoogstens een halve eeuw oud. In 1846 werd te Amsterdam de eerste Handelsschool opgericht, welke particuliere inrichting echter spoedig is verdwenen en in 1869 vervangen door de nu nog bestaande gemeente lijke Handelsschool met 5-jarigen cur sus. Na Amsterdam volgden andere steden Groningen, Utrecht en Rot terdam, terwijl Arnhem, Enschedé, Winschoten en Leeuwarden volgden met scholen met een cursus van kor- teren duur, sommige als vervolgcur sussen van Hoogtere Burgerscholen. In andere plaatsen werden cursus sen door vereenigingen in het leven geroepen, o. a. in Leiden vanwege de vereeniging „Kennis is Macht". Zoo zijn er volgens spreker in ons land on- cle Ikastm <Ie,r propaganda te dekken.e^veer een 30-tal scholen voor Han- Meui ziet, het incident heeft iwg ^elsonderwijs. Dit heet althans zoo, maar 't zün, de scholen met 5-jarigen cursus uitgesloten, bijna uitsluitend scholen voor de opleiding van kan toorbedienden. Wat heeft de winkel stand noodig In de eerste plaats zeker niet de kennis der talen, het dubbel boekhouden, stenografie en machineschrijven. Niet dat de winke lier deze kennis niet kan gebruiken, o ja, maar er zijn andere behoeften, die noodzakelijker zijn. Het Handelsonderwijs is dus zeker wel vooruitgegaan, maar de midden stand heeft, lang nog niet, waarop hij recht heeft. Daarom is het pogen van de Han- delsvereenicing, om hier een cursus op te ric.hf.en, waar werkelijk han delsonderwijs wordt gegeven, zeer schoon, 't Zal nog een eenige inrich ting in het land zijn, en als ze tot stand komt, zal men hier kunnen zeggen hier is wel wat nieuws onder de zon. Hoe moet zoo'n cursus ingericht zijn? 't Zou een dagschool kunnen zijn, een door de gemeente opgerich te school voor M. U. L. O. of speciale Handelsschool, maar als het initia tief moet uitgaan van een particulie re vereeniging, moet men met een avondschool tevreden zijn. Een dag school zou te veel bezwaren mede brengen, wat betreft het beheei*, de leerkrachten en de kosten. 't Moet .dus een avondschool zijn. nliets van zijn scherp karakter leren. Ook tuisschen AMERIKA EN VENEZUELA is -een conflict ontstaan. De „Tribune", te New-York. die aangezien wordt voor een officieus blad, brengt een telegram uit Wash ington, waarin verzekerd wordt, dat het staatsd'cpantement voornemens is een ultimatum aan Venezuela ta richten. Zoowel Roosevelt als Root meenen,-, dat president Castro een les verdient. Doch de. vraag doe»t zich nu voor, of het, met het oog op het stre ven van de Vereenigde Staten, den vrede te hand/haven, wenschelijk is, dat deae les van Washington uit wordt toegediend. Den Senaat zal de briefwisseling in deze materie worden voorgelegd, zoodat het Congres spoe dig in de gelegenheid zal zijn een be sluit te nemen. UIT PORTUGAL. In leen groote meeting van republi keinen te Viz'eni sprak dir. Antonio Almeida, een der leiders, die onder de dictatuur van Franco werd ge vangen genomenbij verklaarde, dat de partij vast be'sloten waisvan de monarchie, hoe dan ook, de voor naamste en meest dnipgeoxde vrijhe den te verkrijgen „indien wij ze niet door de stembus verkrijgen, zullen wij ze veroveren met het geweer in de vuistriep hij, onder het donderend applaus van zijn gehoor. Indien de komende verkiezingen dus zoodanig geleid worden, dat het republikeinsche element wordt uitge sloten en zijn program n/iet kan uit voeren, zouden er wel eens ernstige troebelen het gevolg van kunnen zijn. Stadsnieuws Besmeti. Ziekten. In de week van Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Maart zijn to Haar lem voorgekomen 3 gevallen, van Roodvonk, 1 geval van Typhus en febris typhoidea, en 1 geval van Diphiheritis. Te Beverwijk 1 geval van Typhus en febris typhoidea. Te Hillegom 1 geval van Diphihe ritis. Merkwaardig. In een van de Haarlemsche bladen Wicad-t onze hoofdredacteur genoemd als lid der Commissie van bijstand voor het concours van Haarlem's Zanggenot. Wij kunnen mededeel en, dat dit vol komen onjuist is. Onze hoofdredac teur maakt van deze Commiiseie geen deel uit. Militaire zaken. Bij. Kon. besl. is bepaald1, dat diit jaar de lichtingen 1901, 1903 en 1905 van het wapen der infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wape nen moeten komen respectievelijk voor 21, 28 en 35 dagen. WF.LKE LEERLINGEN MOETF.N ER TOEGELATEN WORDEN Spreker meent jongelui, die in den handel werkzaam zijn. Als eisch moet minstens gesteld worden, een loffelijk ontslag van de lagere school, want jongelui, die niet in staat ziin creweest dit getuigschrift te halen, zullen niet geschikt zijn voor het onderwijs. WELKE VAKKEN MOETEN ON DERWEZEN WORDEN? Natuurlijk zal zoo'n cursus geen kooplui en winkeliers vormen. Een ambachtsschool vormt geen vak man, een kweekschool geen onderwij zer, en ook 't moet in het talent van den jongen man liggen, om als koop man en winkelier op zoo'n cursus ge vormd te worden. Onderwijs moet gegeven worden m warenkennis, zoowel theoretisch als practisch. Vooral aan het practisch onderwijs moet veel gewicht gehecht worden, spreker zou het haast ge wenscht vinden, dit onderwijs aan mannen der practijk over te laten, ook al is hef. gewaagd, ongeëxami- neerden in het onderwijs te halen. Ook in aardrijkskunde moet onder richt gegeven worden. Het onderwijs in de administratie mag ook niet vergeten worden, voor al wat boekhouding en handelsre- kenen betreft. Voor de meeste win keliers is een goed toegepast enkel boekhouden wel voldoende, zoodat 't voor deze school ook wel voldoende is. Als onderdeelen der administratie moeten ook in aanmerking komen on derwijs in correspondentie, gepaard gaande met les in de Ned. taal. Bij het onderwijs in handelskennis moet onderwijs gegeven worden, aangaande de wettelijke bepalingen, waarmede de winkelier rekening moet houden, de handelspapieren, enz. HOE LANG MOET DE CURSUS DUREN Spreker acht drie jaar gewenscht, en acht uren per week. Per week kunnen dnn onderwezen worden 2 uur warenkennis, 3 uur boekhouden en handelsrekenen, 2 uur Ned. taal en correspondentie en 1 uur handels kennis. Bovendien is het gewenscht, dat er ook gelegenheid gegeven wordt om zich te bekwamen in de vreemde ta len, voornamelijk Duilsch en Kn- gelsch. Fransch is niet zoo noodig, terwijl het leeren ook moeilijker is. Dit onderwijs alsook het onder- t wijs in dubbel boekhouden moet i' gegeven worden op een afzonderlij ken cursus. WAT MOETEN DE SCHOOLUREN ZIJN Daar het meest jongens en meisjes zullen zijn. die bij vader of moeder in het bedrijf werkzaam zijn, kan het jebrek aan lijd hier niet zoo erg op den voorgrond treden. Ook de pa troons moeten bedenken, dat dit on derwijs een deel is van de opleiding hunner bedienden. De eursus moet niet te laaf. op den avond gegeven worden, gewenscht is van 6 tot 8 uur. WIE MOETEN ALS LEERKRACH TEN OPTREDEN? De onderwijzers kunnen uit het La ger Onderwijs betrokken worden, maar wil men subsidie ontvangen, dan moeten voor het onderwijs in de vreemde talen leeraren met Middelba re acte aangesteld worden. WAT ZULLEN DE KOSTEN ZIJN Spreker rekent voor den gewonen cursus Toelage directeur /300. Elke onderwijzer f 75 per jaarlijksch leeruur, dus in het geheel f 1800. Huur en schoonhouden van een lo kaal (spreker denkt wel, dat het Ge meentebestuur zoo welwillend zal zijn, om, het volksbelang inziende, lo kalen tegen een geringe vergoeding beschikbaar te zullen stellen} /300. Aanschaffing van leermiddelen f200. Totaal alzoo f 2700. Elke leerling moet 15 schoolgeld per cursus betalen, 20 leerlingen per cursus, met drie cursussen, leveren 900 op. Het tekort voor dezen gewonen cur sus zal dus 1800 per jaar bedragen. De becijferingen voor den afzon derlijken cursus voor taalonderwijs en dubbel boekhouden (deze leerlin gen zullen f 10 per vak en per cursus betalen) aeven een tekort van f 800, zoodat het totale tekort f2600 zal zijn. Dit tekort moet gevonden worden. Wellicht zullen de gemeente en het Rijk wel vrijgevig zijn in hun subsi die-toekenning. Tenslotte behandelde spreker de vraag, of de gemeente of de Handels vereeniging dezen cursus moet op richten. Spreker meent de Handels vereeniging. 't. Zal een cursus moe ten zijn, die rekening houdt met de practiik, en dit is het best te be trachten als de Handelsvereeniging het bestuur in handen heeft. Ook zul len de leden, de mannen van de prac tijk, meer hart voor de zaak hebben, en zai het succes van den cursus nog meer verzekerd zijn. Na de pauze werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen. Allereerst nam de wethouder van onderwijs. Mr. J. H. THIEL, het woord. Het heeft spr. genoegen ge daan, dat hij zijn oud-collega uit Am sterdam heeft mogen hooren. Toch ia spreker niet voldaan, en<»zou als par ticulier belangstellende de Handels vereeniging aanraden deze school niet op^ te richten. Zooals de heer Van der Schaaf het heeft voorgesteld, gaat het niet. een speciale opleiding voor winkelier te doen aanvangen op 13- of 14-jarigen leeftijd. Laat een winkelier zoo'n jongen in zijn zaak toe, ja, misschien als loopjongen. Een vader uit de burgerlijke kringen laat zijn jongen toch minstens tof, 15- of 16-jarigen leeftijd op school. Eerst op de gewone school en dan op de school voor M. U. L. O. of de Hoogere Bur gerschool. Eerst dan overweegt de vader een speciale vakopleiding. Het onderwijsprogramma voor jon gens van 13 of 14 jaar is uit op voedkundig oogpunt iets onmogelijks. Zulke jongens onderrichten in boek houden, handelsrekenen, handels recht enz., dat kunnen die kinderen niet verduwen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1