Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Door Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder werd aanbesteed: lo. Het onderhoud der ringvaarts- boorden van den polder van 1 April 1908 tot uit. Maart 1909. 2o. Het kroo- zen der vaarten en tochten des pol ders in 1908. Eenige inschrijver voor het onder houd der Ringvaartboorden, J. v. d. Heuvel Azn., voor 4370. Laagste inschrijvers voor het kroo- zen van vaarten: W. Korthals, perc. 5: dwarstocht i 5 .lengtetocht 4.95. P- A. Hooidonk, perc. 1: dwarstocht 6.25. L. Roubos, perc. 4: hoofdvaart 11.95 dwarstocht f 6.75, lengtetocht 6.95; perc. 3 Hoofdvaart 12.95, dwarstocht 6.95. J. Mesman, perc. 2. Kruisvaart f 14. lengtetocht f 6.45. ■T. Markust perc. 3: lengtetocht f 6.50 B. Griekspoor Czn., perc. 1: lengte tocht f 5.75. B. v. Groningen Czn., perc. 2: dwars tocht 7.50; J. Griekspoor Jzn., perc. 1: hoofdvaart 12, dwarstocht f 6.25; perc. 5: hoofdvaart 11. Alle inschrijvers wonen alhier. GEMEENTERAADSLID EN KRIJGS MAN IN WERKELUKEN DIENST, Met heit door het gemeentebestuur van Veteen toit II. M. de Koningin gericht adres om van art 23 k der Ge meentewet, waarin het lidmaatschap vair den gemeenteraad onvereenig- baar wordt verklaard met de betrek king van krijgsman in werkelijkeai dienst, wijziging voor te stellen in dien zin, dat in plaats van krijigEmau in weritelijken dienst wordt gelezen b e r oi e p skrijgsnuan in weritelijken dienst, hebben reeds instemming be tuigd de gemeentebesturen van Alk maar, Baarn, Bergen-op-Zoom, Bols- ward, Benthuizen. Bleskensgraaf eet Hofwegen, Breda, Dockum, Doetin- chem (stad), Ede, Ferwerderadeel, Franeker, Finsterwolde, Goes, Giet hoorn, Haskerland, Heemskerk, Hil- legom, Krimpen aan de Lek, Kampen, Landsmeer, Leeorwarderadeél, Opst er- land, Schiedam, Schoonhoven, Scho- teriand en Streefkerk. Binnente'h LANDWEER. De minister van Oorlog heeft be paald), dat gedurende de a.s. laind- weeroefeni ngen aan de landweerman nen, die gehuwd zijn of als hoofd van een gezin zijn aan te merken, door den tandweerd-'stricts- commandant lean worden vergund om thuis te sla pen, mits hun gezin in of nabij de plaats van oefening gevestigd is, en de vergunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstan- den, dat daardoor invloed wordt uit geoefend op den goeden gang der oe feningen, tengevolge van buiten de oefening opgedane vermoeienis. Zij, wien die vergunning wordt vev- leend, moeten een half uur vóór den aanvang dor oefening in de kazerne terug zijn. Tervens kan aan hen worden ver gund in eigen voeding te voorzien, waarvoor zij per dag'alsdan 0.25 ver goeding genieten; een ration brood wordt hun verstrekt. De landweermannen, die deze laat ste vergunning erlangen, mogen zich echter niet tusschecn de morgen- en middagoefening naar huis l>egeven; eenmaal in de kazerne, blijven zij daar, tot zij zich des avonds, na af loop van de diensten naar huis bege ven; indien «ene avondoefening plaats heeft, wordt hierop eene uitzondering gemaakt. De bedoelde vergunningen worden verleend voor den geheelen duur dei' opkomst en niet voor enkele willekeu rig te kiezen dagen. Wordt van de vergunning misbruik gemaakt, dan wordt deze, onvermin derd de op te leggen straffen, onmid dellijk ingetrokken. Zij, die bedoelde vergunning wen- schen te erlangen, hebben zich ten spoedigste' tot hunnen lam/dweerdis- tnctscommnudant te wenden.. HET BLIJVEND GEDEELTE. Door den luitenant-kolonel, waar nemend commandant van het regi ment grenadiers en jagers, is aan de miliciens van de lichting 1907, naar Het VqJK mededeelt, het volgende 'schrijven Gezonden: Indien u van 27 Maart 1908 vrijwil lig onder de wapenen wilt komen, ontvangt u een premie van één hon derd-twintig gulden, uit te betalen 25 Juli 1908. Zoo zich een onvoldoend aantal mi liciens voor het vrijwillige verblijf on der de wapenen beschikbaar stelt, zul len de miliciens der 3e ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1907 in de eerste plaats worden verplicht on der de wapenen te komen in volgorde van het lotingsnummer van Juli 1907: laagste nummer het eerste. Onmiddellijk antwoord moet gezon den worden of u vrijwillig op deze voorwaarden wilt opkomen. Het Volk wijst er op, dat door rondzending van dezen brief de over ste feitelijk vooruitloopt op de beslis sing van de Staten-Generaal. „Land on Volk" schrijft: „De -aandacht mag er wal eens op worden gevestigd, dat de nood tot af doening van het wetsvoorstel betref fende het blijvend gedeelte minder dringt dan men. wel gelieft voor to stellen. „Indien, op 27 Maart het wetsont werp niet in het Staatsblad is, vervalt voor de regeering geenszins de mogedijktoeid, om, door de wet ge dekt-, alsnog haai' begeerte vervuld te zien. De 27e Maart is geenszins een fa tale termijn. Slechts sou, indien het ontwerp eerst later wet werd, Neder land een paar dagen langer verkeeren lil den kritieken toestand van weer loosheid, waarin het verkeerde de vo rige maanden, toen de generaal Sa- bron als chef van den general en staf voor die weerloosheid verantwoorde lijk was.' WERKLOOZEN TE AMSTERDAM. De penningmeester van de Amster- 'damsche commissie uit de buigerij tejv-r behoeve van de werkloozen 1907/'08 bericht, dat in de/week van 4 —11 Maart bij hem zijn ingekomen giften., ten bedrage van pl.m. ƒ7800, waardoor het geheele ingekomen be drag is gestegen tot pl.m. ƒ204.000. Daartoe behoorde één gift van /5000. De commissie heeft gemeend. In de bedoeling van dezen gever te hanxie- len, door den datum van de laatste uixkeering thans te stellen op 20 Maart maar dan heeft zij nog ƒ4000 noodig, ?ïfwwiiedere uitkeering nog pl.m. ONGELUKKEN. Van het van Menvel te Rotterdam aangekomen stoomschip Elbing I is d gezagvoerder Dusterbeck. bij Ar- cona over boord geslagen en verdron ken. TEGEN DE PLAAG VAN ONZEN TIJD. Aan den Gemeenteraad te Rotter dam is een adres gezonden, waarin dezen verzocht wordt een verordening tot stand te brengen, waarin, met de noodige uitzonderingen, „pianospel of andere quasi-muziek" verboden wordt vóór een daarbij te bepalen ochtend uur en na een daarbij te bepalen avonduur. INBRAAK. Woensdagnacht is er door personen die tot nog toe onbekend gebleven zijn inbraak gepleegd bij de firma Wedu we C. Mattheussens te Ossendrecht bij Bergen op Zoom. Een ijzeren kist met eenig geld en boeken van de firma worden vermist. KRANKZINNIGENGESTICHT. Het kapitaal voor het te Bergen op Zoom te stichten krankzinnigenge sticht vanwege de Vereeniging voor Christelijke verpleging van krankzin nigen in Zeeland en Westelijk Noord- Brabant is bijeen. Weldra zal met houwen worden begonnen. OUDE MUNTEN. Bij het vernieuwen van een huis te Monnikendam, zijn 15 zilveren mun ten opgegraven, afkomstig uit den Spaanschen tijd. VERVROEGDE WINKELSLUITING. Men schrijft uit Weesp Woensdagavond hield de commissie benoemd in de laatste Raadszitting, onder voorzitterschap van den heer A. A. Knaap haar eerste openbare zit ting tot onderzoek naar de wensche- lijkheid van een vast sluitingsuur. De winkeliers van 2 straten waren opge roepen om op de volgende vragen te antwoorden Welke zijn uw naam, bedrijf eh welke straat woonachtig? 2de Werkt u uitsluitend met fam. of ook met personeel 3de Is de zaak gesloten terwijl u uwe maaltijden ge bruikt? 4de wanneer wordt de win kel geopend en gesloten 5de hoe lang is de rusttijd per dag? 6de-: Is u voor een vast sluitingsuur en welk? 7de Wenschl u des Zaterdags vrij te blijven of ook een vervroegd sluitings uur 8ste Is u voor of tegen verplich te Zondagssluiting Van de 21 opgekomen handeldrij- venden, welke deze vragen hadden te beantwoorden, waren 3 tegen, terwijl zich 18 uitspraken voor een vast-slui- tingsuur te zijn. De meesten dezer op gekomen achtten de 9-uursluiting het mee3t gewensclit, terwijl enkele 7 of 8 uur het liefst gesteld zagen, KORTE VREUGD. De Renard-treinen, indertijd met zooveel goede verwachtingen begroet, hebben zich hier te lande geen burger recht kunnen verzekeren. In een ad vertentie wordt medegedeeld, dat het materieel, dait dienst deed tusschm Den Haag en Wassenaar, einde dezer maandi door den makelaar C. de VLa- ming wordt geveild. De treinen' heb- iben 6 maandien op genoemd traject geloop en EERSTE NATIONAAL CONGRES VOOR HANDELSREIZIGERS Zondag jl. had te Utrecht, in het hotel „Bellevue", de tweede vergade ring plaats van afgevaardigden der verschillende H andelsredzigers-veree rd gingen hier te lande, tot het vormen van oen congres. Dit congres zal op Zondag 16 Augustuis 1908 te Tilburg gehouden worden. Als punten ter bespreking werden vastgesteld: le. Wijziging van abonnements- voorwaarden, in het belang van han delsreizigers; 2e. Invoering van 15-daagsc-he abon nementen; 3e. Uitbreiding d'er commissie van advies over spoorwegdóenstregeling, en hiervoori personen te kiezen uit de handelsreizigers; 4e. Bureel voor plaatsing van han delsreizigers en agenten. Tevens zal de wenscheliikiheid wor den uitgesproken over: le. Het invoeren van kilameterbóek- jes van 5000, der 2de klasse, tegen re ductie, zooals bij die der 1ste en 3de klasse: 2e. Gratis toezending van de ont- werp-dienstregelingen aan alle Ko ninklijk erkende handels-reizigers-ver- eeriigingen. BRANDEN. Door het inslaan van den bliksem is te Harscamp de boerderij, eigen dom van de fam. v. d. Ham te Lun- teren, tot den grond afgebrand. Ver zekering dekt de schade. Door onbekende oorzaak is de boer derij van den heer Vendrig te Gaan- deren afgebrand. Een tweetal koeien kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. SANATORIUM VOOR LONG LIJDERS. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft na langdurige beraadslagingen, met 14 tegen 7 stemmen verworpen het ongunstig praeadvies van Burg. en Weth. en met een gelijk getal stemmen aangenomen een voorstel vnn den heer S. Duparc, om van de stichting en exploitatie van een Sa natorium voor beginnende longlij ders in Friesland, een bijdrage van 1000 uit de gemeentekas te verstrek ken. VACANTIEKAARTEN S.S. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft besloten, met ingang van dezen zomer de prijzen van de vacantïekaaiten te verhoogen. De prijs der gewone vacantiekaar- ten wordt gebracht van ƒ4, 3 en 2, resp. voor de le, 2e en 3e klas, op 4.40, 3.30 c-n 2.20. Verder zullen uitgegeven worden bijzondere vacantiekaarten, welke be halve in de 2e helft van September, slechts oo enkele treinen (geen snel. treinen) feldig zijn. Deze .zullen kosten 2.30, 1.70 en f 1.10 resp. voor de 3 klassen. DE „CULLINAN."- De heer Henri Koe is thans rustig bezig met het slijpen van den „Cul- ünari'. Het speciaal daartoe vervaar digde gereedschap van groote afme tingen voldoet uitstekend en reeds zijn op den kostbaren steen twee fa cetted, of wel plekken, zooals men ze in het eerste stadium noemt, aange bracht. Het sliiien van den „Cullinan" gaat zeer langzaam cn minstens de geraamde (Md zal er voor noodig zijn. De groote kwaliteiten van het juweel komen vooral nu schitterend aan het licht. VRIJZINNIG-DEMOCRATISCHE BOND. De algemeene vergadering van den Vrijzinnia-Democratischen Bond zal, naar ,L. en V." mededeelt, dit jaar op 27 en 28 Mei te Arnhem plaats vin den. Het hoofdbestuur zal o.a. aan de orde brengen eene bespreking van den wettelijk geregelden 10-uren-dag en het middenstands-vraagstuk. GENERAAL BOOTH. Mien meldt uit den Hoek- van Hol land: Damdtendiaigimorgen airiveerde hier met, da Harw i e hbo ot generaal Booth, de 'stichter van het Imager des Hails, tot hut houden van eenige openbare samenkomsten in Dan Haag, Rotter dam, Amsterdam en Den Helden Hoe wel de 79-jarige grijsaard er nog flink en Opgewekt uitzag, is hij se dert zijn laatste vertrek van hietr veel wrouderd. Met den trein van 5 uur 42 is de generaal naar Den Haag- ver trokken. Men meldt uit 's-Gravenhage: Generaal Booth, de 79-jarige leider van het Leger des Heils, had, ten huize van de dames Ketelaar, waar hij logeert, een onderhoud met ver schillende journalisten. Hij gsewaagde er daarbij van, dat op het oogarublik emigratie en kolonisa tie bij hei werk van het Heilsleger op d'e.u voorgrond staat. Bij' 'hoopte vóór hij Holland verlaat, eon beslissing te hebben genomen omtrent het groote kolonisatieplan in Rhodesia, 't Is vol strekt niet de bedoeling daar alleen Engelschen toe te laten. Van Holland gaat de generaal naar Berlijn, Zurich, Bazel, Bern en dan naar Londen terug, om 25 April' te vol trekken naar Zuid-Afrik a Vervolgens onderneemt hij- een mo tor-campagne in een automobiel, 35 dagen lang door Engeland. Donderdagavond trad generaal Booth in hert. Gebouw van K. en W., te 's-Gravenhage, op. BIDDEN IN DE KAZERNE. In het Maart-blad van die Nationale Christen -Onderofficieren -Vereendgiing •wordt gemeld, dat de afdeeüdng Hoorn van deze Vereeniging het volgende schrijven over het gebed in de kazer ne zond aan den commandant van het le bataljon, 10e r.eg. infanterie: „De afd. Hoorn der N.C.O.O.V., op gericht mei, het doel de verspreiding der Christ beginselen in het leger en op de vloot plaatselijk te bevorderen, besloot in haar vergadering- van 6 Maart jl. U Hooged. gestr. beleefd te verzoeken op de soldiatenikamers vóór en na liet eten 'n oogenbliik „stilte" te willen te d'oen gelasten, opdat dl* aanmerking genomen hun nog jeugdigen leeftijd «enerzijds worde tegemoet gekomen aan de vrees, d;e vele jongelingen van ChriJstelijken hu: ze weerhoudt aan tafel te bidden: en opdat het anderzijds moge leiden tot meerderen eerbied voor anderen gods dienstige overtuiging bij lien, die hier in lie kort schieten. „Hopende, dat U Hooged. Gestr., over dit verzoek goedgunstig zult wil len beschikken, blijft die afdeeling met; de meeste hoogachting. De majoor antwoordde: „Ik heb de eer aan het, bestuur uwer vereen, mede te deelein, dat het door u gedaan verzoek door mij is ingewilligd." Dool den bataljonscommandant, majoor HuiMcen, werd' in de dageüijk- sche orders het volgende gelast: „Temeinde tegemoet te komem aan een aan mij gericht verzoek van de N.C.O.O.V. te Hoorn, wordt door mij bepaald onder eerbiediging overi gens van ieders godsdienstige overtui ging bij de maaltijden der onge huwde korporaals en minderen voor den aanvang en na den afloop van het eten een oogeniblik stilte zal wor den ih achtgenomen, opdat een'ieder, die dat wenscht, in de gelegenheid zij aan tafel te bidden." Omtrent het gevolg Van dezen maat- regel deelt het maandblad o.m. mede: Deze maatregel werkte zeer goed en wanneer men bij hot eten kwam kijken, zag men zoowel protestant als katholiek bidden. Deze maatregel heeft den geheelen zomer door goed gewerkt, niet alleen in den reci-u'tontijd doch ook gedu rende het tijdvak, dat de verschillen de lichtingen onder de wapenen kwa men voor herhalingsoefeningen." Rechtszaken BRANDSTICHTING. Hot gerechtshof te Arnhem beves tigde het vonnis van de rechtbank to. Tiel, waarbij H. van E., te Afferden. wegens brandstichting veroordeeld: -was tot zes jaar gevangenisstraf. VRIJGESPROKEN. In den avond van 7 November Werd er in de woning van een badhuishou der te Groningen brand ontdekt en na blussching van dien brand door den bewoner zelf die niet thuis was, maar op het rumoer kwam toegesneld door de politie geconstateerd dat in de vensterbank voor het opgeschoven raam een flesch met petroleum stond, terwijl tevens op den vloer lange streepen petroleum liepen en een. brandend vloerkleed je van die olie droop. Benige- dagen later had beklaagde, tegietn wiien man aanvankelijk geen •vermoeden had, een blikken sigaren- •kistjei geloond, waarin volgens zijn zeggen, de asch van twee bankbiljet ten van 60 cm een van 10, die door den brand waren vernield. Of de man waarheid sprak was met het bloote oog absoluut, niet te onderscheiden, zoodat het kistje met de restjes wer den gestald in handen Ann een des kundige ter onderzoek. Prof. dr. Ernst Caheri van Utrecht, die met dit ander- zoek werd beliasrt, kon door middel van de photographic vaststellen dat de in het kistje aanwezige asch af komstig Avas van een quitantie dor gasfabriek en Ann even aanslagbiljet in den lioofdeiijken omslag. Pos'tief kon hij a-erhluren, dat daartusschen geen enkel snippertje overblijfsel van bankbiljetten kon zijri. Ter zake van brandstichting stoncl! nu te Groningen terecht de badhuis- houder. Bet O. M., waar-genomen door mr. Van KLeffens, meende uit de aanwij zingen dat beklaagde heel spoedig bij den brand aanwezig was; dat de petroleum niet van buiten maar Avrn binnen moet. zijn gegoten; dat hij daags voor dien brand avos aange maand tot betaling van 130 (juist hert verbrande bedrag); dat, zijn zaak za-vak stond en zijn huis zwaar Verhy pothekeerd was, temogen afleiden h'e- klaagdes schuld, en eischte 2 jaar ge vangenisstraf. .De verdediger in deze zaak mr. G. M. Doornbos, wethouder, meent dat, Avanneer men de zaak van alle franje ontdoet, -zij van zeer weinig beteeke- düs is. Pleiter vroeg vrijspraak en last iOt onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank begaf zich daarop Jn raadkamer, en verklaarde, na ophef fing der schorsing, niet bewezen het geen aan beklaagde wias ten laste ge legd: sprak hem mitsdien vrij en ge lastte zijn onmiddellijke invrijheid stelling. Velen stonden buiten op den bekl. te wachten. Het O. M. gaat in hooger beroep. VERDUISTERING. 'Ben 42-jarig koopman, uit die Bee- r-enistraat ie Amsterdam stond voor de 5e Kamer der Rechtbank te Amster dam terecht, beklaagd van verduis tering. Hem werden door een bewoonster der Keizersgracht twee schilderijen ter hand. gesteld, met opdracht die voor f 75 het stuk te verkoopen. Als loon voor zijn bemoeiingen zou hiji dan- 10 provisie krijgen. Na verloop van «enigen tijd ontving' de eigenares het eene schilderij een binnenhuisje voorstellende terug, omdat er geen kooper atoot te vinden was. Het andere schilderij, een. zand graver verbeeldend, zou bekl. nog zien te verkoopen; het was, volgens hem, bij een bewoner der Keizers gracht op zicht. Maar toen die eige nares noch haar schilderij terugzag, noch haar de 67.50, die het moest op brengen, AA-erd afgedragen, en her haalde ATerzoekan om of het een of het ander te ontvangen zonder de ge- wenschte uitwerking bleven, werd de politie in den. arm genomen. Het schilderij wend nu spoedig te ruggevonden. Hert, bleek door bekl. bij een antiquair, wonende in- da Gast- huismolensteeg, in onderpand te zijn gegeven voor «em serviesje met vaas jes, dat Mj van. dezen in- commissie had ontvangen om voor 40 te ver koopen. Dit serviesje- met vaasjes was door beklaagde verkocht zonder dat hij 't geld afdroeg, een handeling, die hij bekende, maar waarvoor hij zich niet te vea-antwoorden had'. W at hem ten laste gelegd avos, ontkende hij echter. Het schilderij had hij volgens zijn zeggen don antiquair in commis sie gegevem Het O. M.j mr. Péereboom, eis elite wegens verduistering twee maanden gevangenisstraf tegen den beklaagde. Mr. Hillesum, die alt verdediger op trad, pleitte vrijspraak. Kerk en School NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Almelo door dis. M. J. Punseiie te NdjA^erdaiL Bedankt voor het beroep té Wans- Aveiid en Jisl'um door ds. N. Wamiolts Nz. te Ternaard. Beroepen te Poortvliet (toe'z.) ds. J. van Vliet te Ottoland c.a. Aangenomen het beroep te Iiage (toez.) door den heer C. B. Palthe We- senhage, cand. te 's-Gravenhage. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Rijnsburg ds. S. Oud- kerk te Kralingen ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden, Tweede natuurkundig exa men de hecren J. D. Oudstedjn, P. C. Büchler en P. van Aalst. Gemengd Nieuws DOOR EENE LAWINE OVER VALLEN. Maandagnamiddag is de architect Stephon Koch, van St. Moritz, op een skitocht door een lawine overvallen, dicht bij den Piz Kescn. Zijn metge zel, die gids Gutscher, van St. Moritz, kon hem niet vinden en begaf zich toen haastig naar Bergün, van waar onmiddellijk een- reddingscolonn-e uit trok. Uirt St. Moritz .gingen eveneens mannen ter redding uit. -sNachts weird het lijk van den jongen archi tect gevonden. IJVERZUCHT EN POëZIE. Over het zeldzaam liefdesdrama, dat zich in Coruna, Spanje, heeft af gespeeld), kan. nog het a'.olgende wor-; den medegedeeld: De infanterie-luUe- nant José Morales, zoon van een be leend generaal, vuurde twee revolver schoten af op zijn, bruid, Juana Lopez, da dochter a'an een rijken fabrikant en wondde haar doodelijk; daarna joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd. Het jonge meisje, dat zich dich terlijk begaafd gevoelde, had een bun del gedichten geschreven, die zij cn- der den, titel „Een ziel, die woont", wilde uitgeven; twee bekende schrij vers in dezelfde stad hadden de voor rede geschreven: De inhoud deter gedichten echter wekte argwaan in den jaloeischeu jongen officier, en hij bezwoer zijn bruid', ze te venmajeiigen. Toen zij wei gerde, aan dat verlangen te voldoen, volgde ren opgewonden eatklaring, eindigend met de noodlottige schoten. DE BERLIJNSCHE BRANDSTICH TINGSMANIE. Nieuwe branden, nieuwe arrestaties doch de echte daders nog steeds m-t gevat, 't Begint, oen wanhopige u.e- •stamd te worden in Berlijn; zoo lang zamerhand komt men tot de conclu sie, dat ea- meer da.n één persooa, ia, waarschijnlijk een geheele bmde Van het weak moet zijn, diiei, volgens een stel'eimatig ptan, arbeidt. De particuliere brandveraekerings- ruaatschappijen hebben 2001) mark op 't hoofd der misdadigers gesteld: de Vereeniging van huiseigenaren., 'in 't noordlwiesten der stad, stelt een som A-atn ten hoogste 1000 maak A;oor het zelfde doel disponibel. EEN VREEMD HEER. Een slageaispatroon te Hamburg wil dé Zelfmoord plegen. Vooraf ging hij naar een ondernemer van begrafenis sen en gaf dezen in opdracht, het lijk van meneer zus en zoo van de Mor gue af te halen en te begraven. Hij nam met een beleefde buiging 10 Mk. provisie van den, bidder aan. schoot zich dood en deed den bidder versteld Aran schrik staan, teen' hij. in 'liet lijk den opdrachtgever herkende. DF. MOORD TE ANTWERPEN. Men zal rich herinneren, dat éeni- gen tijd geleden te Antwerpen een barhoudster rwerd vermoord. De ver dachten van deze misdaad, een kell- nexdn en haar Ariend, pleegden eenige dagen later te Algiers zelfmoord. Thans deelt liet „Handelsblad vain Antwerpen' den inhoud mede van de brieven, die beiden aan. den procureur des ikonrtngs, te Antwerpen, en aan hun naaste bloedvei-wanten zonden. Zij deelen daarin mede, onschuldig te zijn en dat zij uit armoede zelfmoord pleegden. NIEUWE BOERENONLUSTEN IN ROEMENIë. Officieele berichten, te Gzempwirtz ontvangen, melden, dat in het dis trict Botuscham, zuidelijk van Doro- •troi, boerenoailuisiteii zijn uitgebro ken. Het 1ste cavalerieregiment-— in Tekuez en hél 12de infamteriieregi- meant. in Berlad, zijn met evhratrerieu naar deze plaats gezonden. In de dorpen Mittóka en Todireni trokken de boeren naar hert veld, en hegoaunen een onderlinge verdeeiteg. der landerijen in optimia forma. Zij verklaren de hervormingen, waartoe door de Roemeensche Kamehs beslo-j ten is, A'oor onvoldoende, EENE PRINSES UITVINDSTER. Uit Brussel wordt gemeld, dart gra vin Lonyay, geboren prinses Stépha- nie Afan België, en tweede dochter van koning Leopold, een gosverwarmiiigs- toesrtel Aiau meuwe constructie heeft, uitgevonden, waarop zij patent heeft genomenhet Belgische Staatsblad i zal er binnen eenige dagen den tekst van public eeren. EEN MOORDENAAR VRIJGE SPROKEN. Een Parijsche jury heeft den moor-; denaar van dien bankt er Bénoit-Lévy, Caroit genaamd, die door verslagerue tot "rt hemd"was uitgekleed, vrijgespro kenalleen Averd hij tot één fraaie, j schadeloosstelling aan mevrouw Bé-, noit-LeA-y veroordeeld, die zich oivdè-' te partij had gesteld'. INGEZONDEN MBDBDEELTNGEN A SO Cts. per regel. Salzschlirfer Braifsdns, een voortreffelijk water tegen Jicht, Rheumatiek en Galsteen, Brochure verferijgb. aan het Gen.-Depöt: ..Internat. Apotheek" Amsterdam Telegrammen UIT DE RIJKSDOEMA. PETERSBURG, 11 Maart. (Reuter). De Doema behandelde het door het ministerie van buitenlandsche zaken ingediende en doof de commissie goedgekeurde wetsontwerp op de ver andering van het Russische gezant schap te Tokio in een ambassade. De minister van buitenlandsche zaken IsAvolski stelde in het licht, dat een uiteenzetting over den definitieven stand van de Russisch-Japansche be trekkingen het meest er toe zou bij dragen om de door het wetsvoorstel in het leven geroepen vrees en twijfel uit den Aveg te. ruimen. Het is duidelijk geworden, dat de verzekering van een duurzamen vrede slechts mogelijk zal zijn door een wijziging in de betrek kingen tot Japan. Hoe bedroe\'end ook de bij het verdrag van Ports mouth gebrachte offers mogen zijn, erkend moet toch worden, dat Rus land door den oorlog met Japan niets heeft verloren van zijn historisch be zit, maar alleen datgene wat nog kort tevoren aan Japan toebehoorde en wat bovendien geographisch en eco nomisch het meest bij Japan paste. Ja pan heeft onomwonden blijk gegeven van een streven naar vreedzame be trekkingen. Ook andere mogendheden streven naar hetzelfde doel, het schep pen nl. van een blijvenden evenwichts toestand in het bekken van den Stil len Oceaan. In het Verre Oosten be staat tegenwoordig een geheel net van internationale verdragen. Rusland's betrekkingen tot Japan berusten op we derzijdschen eerbied voor beider his- torische integriteit en hunne geza menlijke rechten en belangen. Rus land zal thans trachtten de grenzen zijner bezittingen in Azië te blijven handhaven als een onaantastbaar his torisch erfdeel en niets onbeproefd la ten om deze bezittingen te behouden en tot ontwikkeling te brengen. Na dat de leider der Kadetten, Miljoekof, zich voor het voprstel had verklaard, nam de Doema, met uitzondering der sociaal-democraten, eenparig het voorstel aan. UIT ITALIAANSCH AFRIKA. ROME, 11 Maart, (Reuter). Uit of ficieele bron wordt bericht, dat de regeering hedenochtend het volgende telegram uit Zanzibar ontA'ing, over gebracht door het schip Caprera Saia. bouc: Men deelt mede, dat op 29 Febr, de stam Suliman, gesteund door li& den van den Mullah, in de buurt van Jibil den stam Bimal overviel, 30 maa doodde en het A'ee wegdreef. Onz« troepen overvielen op 3 Maart de aan vallers tusschen Merca en Jibil, dood den 400 Sulimans en 60 mannen A-af den Mullah. Onze verliezen bedroe gen: een Askari, die sneuvelde en 2 gewonden. EEN BOM TF- BARCELONA. BARCELONA, 11 Maart. (Reuter). De „Liberal" bevestigt, dat er in den nacht a'an 10 op 11 Maart te 8 uur een bom is ontploft op de Atazazanaska- de, en afgelegen en vooral op dit uur zeer eenzame stadswijk. De bom lag in een buis van de Avaterleiding. Door de ontploffing sprong de buis uiteen en werd er in de omgeving nog al schade, aangericht. Er w.erd onmid dellijk last gegeven de sporen van het gebeurde tedoen verdwijnen en daar door kon de ontploffin gtct dusverre verborgen blijven. De autoriteiten houden zich zeer gereserveerd en zeg gen, dat de ontploffing niets te betee- kenen had. UIT PORTUGAL. LISSABON 11 Maart. (Reuter). De receptie in het paleis was nog druk ker bezocht dan die op 7 dezer; de dames, gekleed in diepen rouw en de heeren defileerden voor den koning en de koningin, die met hen spraken oa'er de jongste treurige gebeurtenis sen. Land en Tuinbouw BLOEMEN EN PLANTENCOM- MISSIB. De eaifcite bijeenkomst der bloemen- en pla/ntemc om miss Le had in Artls te Amsterdam plaats. Al bun-nan vrij miert zeggen, dat hert aantal inzendingen groot was, de qualiteit van, het inge- zondene vergoedde A'eal en was het bezichtigen- dubbel waard, schrijft t Hbld. Schitterender inzending vam Dandro- biums dan de lieer E. arain Nedarhas- selrt te Aerdenhout exposeerde zageaE Wij nooit te voren. Het waren vier- plantjes van Dendrobium Wardianum giganteum die bijzonder goed ge kweekt, met honderden bloemen 'stam den te priiken. Een was er bij die prijkte met een honderd ach,t en 'twintig bloemen I De bloemen zijn fraai gebouwd, wit mei rose Adekjes op de watogen, terwijl de geur ov-eaiheerlijik is. Als een bijzondere a-erschertcïenlhiedd zand de ihieer Nederhasselt nog in een iklein plantje A'an Odontoglosum Cer- vainterio' met een fraai gebouwd lipje dat sierMjk gekroesd en gevlekt allecr aandacht trok. De jury, bestaande uit de heeren-G. T Kikkert, te Haarlem, E. van Neder- hasseJt te Aierdtenho-ut, P. y-an Tien- hoA'en, te Haarlem, A. J. van Laren te Amsterdam, «n J. K. Budde, te Utrecht, gaf een certificaat le klasïse- aan Sattleya Octavi Dain, Cypripe- dium mad. Bleu, C. Heien IL C. Her- roos&sima van den heer G. H. Muller Altéken te Scheveningen, die een ge tuigschrift van verdienste ontving voor Cypripedium Frau Lima Abeken- en. voor Cypripedium Cordova sum. De 'hieer Van Nederhasselt ontving vc-or zijn Odoxutojglosum Cervartterio. een botanisch getuigschrift era volor do prachtige Denbrobiiums «en ge tuigschrift voor cultuur pluis eene bronzen medaille. Als collectie ont ving eerstgenoemde een zilveren me daille. De vergadering die vooraf ging, werd geleid door den heer Abt, Kos ter uit Den Haag, terwijl da voorzit ter der Maatschappij G. baron de Se- marclevis de Grancy de blolemen- en plaraten-commissïe installeerde voor- 1908. De veranderingen door de bijzond— re commissie voorgesteld, werden on der veel dank aan die heeren, aange nomen, terwijl tot onder-voorzitter: Werd gekozen de heer A. J. var. La ren, te Amsterdam. Tot secretaris •werd herkozen de lieer Kaufftn.anar erv tot adjunct-secretariSsseai:1 de heeafln) Ei Th. W'tte van Leiden en: P. W- Volet, te O ver veem. Sport en Wedstrijden AUTOMOBILISME. NEW-YORK—PARIJS. De Thomasw-agen ia Dinsdagnamid dag te Hanno,, in Wyoming, aangeko men. Hij wials toen ongeveer 470k5il.o- m!et'ea:,' vóór den Zust, di« zich dfien dag overigens dapper gehouden heefthij legde 300 kilometer af, de gTOotste af stand, dien een der deelnemers aan dezen tocht tot dusver op één dag gereden heeft. Godard heeft Dinsdag met den Mo- tobloc ook een record geanaaktan dere dogen stond hij vaak «til en nu is hij 120 kilometer teruggereden. Hij bad zijn auto, die hersteld moest worden, op het spoor ge-zet, en is nu naar die plaats, waar dit gebeurde, te ruggekeerd1. NEDERLANDSCHE HOCKEY-BOND. Hert programma voor a.s. Zondag vermeldt o.a.: le kla/sse: Amsterdam: AmsterdamOdis. Haarlem: HaarlemVictoria. Stoomvaarfbericfiten Het stoomschip Sindoro. van Java naar Rotterdam, paseeeTde 12 Maart Point de Galte Het stoomschip Celebes, van Am sterdam en Antwerpen naar Batavia, passeerde 12 Maart Vlissingen. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 12 Mri. vam Perim. Het stoomschip Amstelland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, arri veerde 12 Maart te Corunna. Het stoomschip Maasland', van Bue nos Ayres naar Amsterdam, arriveer de 12 Maart te Duinkerken. Het. stoomlsc.hip Zaanland;, A'an Bue nos Ayres naar Amsterdam, passeer de 11/12 Maart St. Vincent K. V. Het stoomschip Celebes, van Am sterdam naar Batavia, a'ertrok 12 Mirt. van Antwerpen'. Het. stoomschip Delfland' vertrok 11 Maart a'an Montevideo naar Amster dam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10