li MaMiÉrOmtei Verschijnt dagelijks, behalve op Zot)* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Onze Lachhoek. FEUILLETON SSe Jaargang. No. 7582 ZATBfiDAfl 14 HAAKT 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Haarlem 1-20 de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 franco per post door Nederlandl.fö Afeonderlijke nummers0.G2H ö®IMust?eèrd Zondagsblad, voor Haarlema 037H de omstreken en franco per post B 0.45 UStgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J» C» PEEREBOOM. ADVEIT .wN; Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere reg^i meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ030. Reclames 30 Cent per regö. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Adverteptiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 5 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. letercsmmnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zulder Bultenspaarne 6. T '«ononmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het .Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT VAN MERENS TIELEMAN Haarlem, 12 Maart 1908. Bij eenige meerdere levendigheid was de stemming ter beurze nogal verdeeld. In Staatsfondsen bleven de omzetten zeer beperkt en vallen daar voor geen variaties van eenig belang te vermelden. Indische Cultuurwaar den stil, maar vast. en voor Barges 3/4 hooger. Tabalcsaand. openden vast met tamelijk levendige vraag, ten deele voor dekking van contramine, 1 aanleiding van de veldwinnen de meening dat de afloop der inschrij ving nogal kan meevallen en dat in de volgende veilingen betere tabakte wachten is. Intusschen zijn de opi nies lang niet onverdeeld gunstig en lokten de hoogere koersen aanbod uit waardoor bet avans ten deele weder verloren ging. Petrol, aand. voor de Indische soor ten tamelijk prijshoudend, alleen Zuid Perlak bleven 1 lager op eenig aan- bod in ruil tegen Oklahoma Petrol, aand., welke wederom belangstelling ontmoetten en a 1091/2 gevraagd ble ven. Interrum 36 na 37 3/8een daar van aangekondigde executoriale ver koop van ƒ75.000 werd ingetrokken, De flauwe tendenz spruit voort uit de overwegingen, dat bij een vermoede lijke reconstructie de vorderingen der nieuwe geldschieters en bestaande schuldeischers voorrang zullen moeten hebben boven de aandeelhouders, zoo dat de aandeelen gevaar loopen meer het karakter van actions de jouissan- ce te krijgen. Mijnaand. flauw voor Ketahoens. waarvan de gewone aan deelen 5 verloren. Great Cobar 2 hooger in sympathie met de Ameri- kaansche markt. Aandeelen Doorn laagte waren aangeboden, doch kwo- men niet tot afdoening, de koers was nominaal 50 70. Gebeurtenissen, die reeds eenigen tijd te wachten stonden, zijn thans in vollen gang op de Amerikaanscbe markt n.J. een wel overlegde aanval der hausse partij tegen de baisse cli que, welke, blind voor bestaande ge varen, vooral sedert de laatste weken, hare engagementen verder had uitge breid. Links en rechts in binnen- en buitenland vallen nu de klappen en blijkbaar kost het de hausse partij zeer weinig moeite de koersen verder omhoog te jagen. Nadat de beurs nu ruim een jaar vrijwel onafgebroken onder het schrikbewind der contrami- ne-partij verkeerd heeft, schijnt hier in thans een definitieve verandering te zijn gekomen en ofschoon nu er dan een reactie zal plaats vinden kunnen wij van nu af aan een „bull- market" verwachten, waarin de kan sen voor de haussiers oneindig veel gunstiger zijn dan voor de contrami neurs. Te hopen is het echter, dat Wall street de ontwikkeling van za ken, welke heeft plaats gevonden niet te ver vooruit loopt en dat de beurs niet andermaal het tooneel zal wor den van een dolzinnige speculatie, die tot nieuwe tegenspoeden zou kunnen leiden. De markt van gisteren had een zeer opgewekt aanzien en de om zetten waren grooter dan in tijden't geval was. In enkele soorten zou men van een contraminepaniek kunnen spreken, zoo bijv. in Unions en Rea dings, die met omzetten van 209.000 en 245.000 shs. respectievelijk 5 en öi/4 /o omhoog liepen. Doch ook in andere fondsen werden de baissiers tot een haastigen terugtocht genood- zaakt^en^zij, die bij de opening nog een pogine hadden gewaagd de koer sen te drukken, liepen later op den dag, toen de hausse-beweging zich meer en meer uitbreidde, tot het vij andelijke kamp .over. Zoo vierden de „bulls" gisteren in Wall street hoog tij en verheugden zich in dartelen overmoed in hun overwinning. Zoo- i ver het gisteren nieuwe berichten be trof waren deze natuurlijk van gun- stigen aard. Een toenemende vraag op de belegglngsmarkt zooals o. a. ook blijkt uit het feit, dat de leening van 5.000.000 dollar 4 obligatiën van den staat New-York ruim volteekend werd en verder gunstiger politieke berichten uit Washington, geruchten, dat een voorstel van de Union Pac. aan hare aandeelhouders dezer dagen te wachten staat, alsook omtrent on- derhandelingen tot verbetering van de financieels omstandigheden der spoorwegen door verhooging der vrachten, vermindering van loonen, enz. In het middaguur veroorzaakten winstnemingen eenige reactie, maar het slot was toch met vasten grond toon en over het algemeen belangrijk hooger. In onze. Amerikaansche afdeeling was de handel zeer geanimeerd bij min of meer belangrijke koersverbete- rïngen, waarbij ouder gewoonte de goedkoopere shares, met name Mis- souris, Gulfs Rocks en Eries begun stigd werden De zwaardere shares als ook Steels en Cars werden daar entegen per saldo aan de arbitrage afgegeven. Geld 3 Stadsnieuws Haarlemsch Dagboek 1? Maart. 't Is (wel een grappig© hiisUordte.... De geleemde -wereld bezorgt ons dag aam- dag vertrasaingem, waarop niemand rekent. Bouwend op haè.r uitspraken, wordlen hondieaxLe kinderen verkeerd opgevoed, diu'iicende zieken dagelijks overladen met weldaden, die naar de -wetenschappelijke theoriën van den volgenden dag 1 eigenlijk vergif voor ze zijn.... Het wordt (tijd voor een wfét, die be paalt, dat liet verboden is nieuwe ont dekkingen te doen, zal de metnschbeid niet hopeloos verward raken. Jarenlang hebben wie aan de lieve jeugd A-oorgehouden, dat het niet goed was bij het eten te drinken» de laatste ontdekking zegt, dat het inte gendeel zéér goed is Jarenlang leven we in de verbeel ding, dat versch brood nadeelig is, immers de doktoren hebben 't ons zóó geleerd, en er is een hevig-s c h 1 a- gend argument van gemaakt voor afschaffing van den bakkers-nachtar- beid, en nu komt een professors-leer ling uit München ons vertellen, "dat versch brood wiel gezond is. Hij heeft het zelf onderzocht. Berst heeft hij vergelijkenderwijze aeer versch en oudbakken brood uit het oogpunt van. speekselvemmengang onderzocht» ten opzichte van vochtdeelen -en van, liet zoutzuur en de pepsine, die in de maag aanwezig zijn. De vergelijkende tabellen van al deze operaties zijn zoo aan elkaar gelijk, dat ©r geen verschil tie conata- teeroruvalt. Het eenige verschil is, dat een verfech brood' minder gekauwd behoeft te worden con het gevoel te krijgen, dat het voldoende venmaald is. Op dat oogienblik heeft het slechts de helft' speeksel genomen, die liet oudbakken brood bij volledige kauwing zou heb ben geëischt, welk Laatste brood ook den dubbelen tijd zal vorderen Maar dit verschil in speekselvermengimg schijnt geen invloed te hebben op de inwerking van het maagsap op het brood, Tusschen goed gekauwd versch en oud brood is in dit opzicht geen verschil oip te merken, volgens den proefnemer. Deze liet vervolgens 200 gr. brood zoo uit den oven namen door 4 per sonen (een daarvan had ©en gevoeli- g© maag)deze groote hoeveelheid brood' wierd goed gekauwd en zonder uitzondering goed verdragen. Het schijnt dus, dat het verbod van verfech brood overdreven- is, en het zou derhalve de voorkeur verdiepen, om tie profiteerem van die o ogenblik ken, dat het brood zoo lekker is, ech ter onder voorbehoud, van niet meer te eten dan de gewon© hoeveelheid, 50 tot 150 gr." Gelukkig, dat het maar ©en profes sors-I eerli n g is, dlbe 't zegt. An ders liep de afschaffing van den nachtarbeid wezenlijk gevaar OBSERVATOR. VOORDRACHT IN TEYLER. De heer E. W. Moes is een feiten kenner van belang. Feiten voorname lijk uit de rijke kunsthistorie van ons land, dat de heer Moes liefheeft met heel zijn hart. Veel van dat feiten materiaal verwerkte hij voor een, Woensdagavond in Teyler gehouden voordracht over het drukken in kleu ren. Daarover althans in hoofdzaak liep de lezing van den heer Maes, nadat hij in den aanvang de kunst der gra vure op het houtblok, zoo meesterlijk door Cranacli beoefend, had ge tee kend. Langduriger stond hij stil bij de kunst van .Tost de Negker, de uit vinder, in het begin der 16de eeuw van het Clair-obseur", waarin se dert dien vooral de Italianen hebben uitgeblonken, op het voorbeeld van den beroemden da Carpi, die door zijn teekeningen de kunst der groote meesters uit de Italiaansche school, van welke vooral Michel Angel o be kend is, populariseerde. Bracht Ita lië geen oorspronkelijk werk voort, gelijk Duitschland kdoor Dürer, Hol bein, Burgkmair c. a.), in ons eigen land vond het clair-obscure weinig of geen beoefening. Wel schonk de Haar lemmer Holtzius ons een aantal kleur etsen van eigen conceptie, en werden overigens enkele niet geslaagde po gingen gedaan om gravure en hout snede te combineeren. Spr. behandelde vervolgens de ko pergravure, welker ontdekking men wel aan Rembrandts leermeester Pie- ter Lastman heeft toegeschreven doch naar het schijnt ten onrechte. Maakte zijn tijdgenoot Hercules Seghers zich in dezen ook verdienstelijk, toch bracht ook hij het probleem om in kleuren te drukken geen stap vooruit. Wel deed dit Joh. Teyler, die wij in 1674 ontmoeten als professor aan de Nijmeegsche Academie, waar hij ook zijn doktersgraad had gehaald, en die op zijn vinding op 20 Febr. 1688 een octrooi bekwam, terwijl het be drijf in Engeland door Fr. Bartoloz- zi tot grooten bloei kwam. Nadat ter helfte van de 17de eeuw Ludwig von Ziegen de zoogenaamde „zwarte kunst" met goed resultaat heeft verdedigd, treedt de beteekenis van Isr. Newton's theorie over de kleuren, die hij terugbrengt tot de hoofdkleuren: rood, geel en blauw, op den voorgrond, en zij vindt haar prachtige en practische toepassing bij J. Ch. Ie Blum (Blummer), door wien in Londen do Picture-Office wordt op gericht. Tallooze platen komen nu in den handel, maar toch loopt het office evenmin als de weverij, die hij later gaat beginnen met toepas sing van dezelfde kleur-theorie; in 1732 gaat hi] naar Holland, vandaar naar Frankrijk, en komt hier op het denkbeeld (dat later ook bij de foto mechanische kleurendruk wordt toe gepast) om door een 4e plaat de tee- kening in de drie kleuren duidelijker te doen uitkomen. Uit zijn methode ontwikkelen zich twee andere: de aqua-tinte die vooral voor de kleu rendruk van belang is, en de crayon manier. Van zijn navolgers is in Holland de bekendste C. Ploos van Amstel, die zich op de helft der 18de eeuw de uit vinding van de kleurendruk toekent. Met- hetgeen deze Ploos van Amstel presteerde met zijn werkwijze, zijn lotgevallen, zijn leerlingen, vooral met zijn reclame-zucht, die hem bui tengewoon bekend heeft gemaakt, hield spr. zijn gehoor in het vervolg zijner voordracht bezig. Het viel te betreuren, dat de veel heid der stof den heer Maes tot snel lezen drong, waardoor hij minder ge makkelijk te volgen was, terwijl wijze van voordracht aan de duidelijkheid schade deed. En dan.... twee uur in gespannen luisteren is te lang! Uit de Rechtszaal (Zitting van Donderdiag 12 Maart) (Vervolg). DE RELLETJES TE KROMMENIE. De rietwerken Jacob Smit had zich eveneens te verantwoorden wegens het zich niet op last der politie ver wijderen bij een opstootje. Ook Smit ontkent het bevel .„d'oor- Lo open." gehoord te hebben. In deze zaak werden als getuigen geboord de veldwachters Ragetli en Wiehman. Wiehman is door een uit bet pu bliek gegooiden isteen tegen het beien getroffen. Als getuigen k décharge werden P. Knap, C. Reek en J. Koome gehoord. Zii verklaarden, dat Smit reeds zacht jes wegliep, tot Wiehman hem pakte, om weg te duwen. Geen van allen heeft het bevel „doorloopen'" gehoord. Tegen dezen beklaagde eaischte het O M eveneens zes weken. Mr. Mendels zou nog gaarne van den Officier hooren, wat nu toch eigenlijk hert, groote maatschappelijke belang van deze zaak is. Waarom is deze volksoploop zoovee] 'ernstiger dan sametmhooping van volk op Koningin nedag? De heeren Officiers van, Justitie trekken ernstig te keer tegen de werk stakers, alsof dat nu al misdadigers zijn. Deze Officier schijnt van dezelfde meening te zijn. maar dit is ongeoor loofd. Juist moest de omstandigheid van werkstaking als verzachtende om standigheid gelden, zooals Mr. Van Geuns, Officier van Justitie te 's-Grar venhage, onlangs heeft gedaan. De straf van zes weken lijkt- naar niets. De politie is zeker te sterk opgetre den. Op den bewuistem dag had de burgemeester nog geen veitood van samenscholingen gegeven, zoodat het publiek niet wist, dat zoo hard zou sworcCen- aangepakt. Na dit verbod zou (art. 144 toepasselijk zijn geweest. Nu is -art. 116 toegepast, en dit straft veel zwaarder. Dit is onredelijk, waar om pleiter des te meer op een, veel lichtere straf aandringt. Toen de werkwillige J. de Wit met zijn echtgenoote op Zondag 9 Febru ari uit de R. K. kerk kwam is hij door een der stakers, den 22-jarigen Pie- ter Harthoorn gevolgd, en uitgeschol den voor ploert". Nu stond Harthoorn terecht we gens beleediging. Beklaagde ontkende; hij heeft de Wit toegevoegd: „Ben jij soms geen ploert?" Het Openbaar Ministerie achtte het bewijs geleverd. Is de beleediging in gewone omstandigheden vrij onbe langrijk, iets anders is het, als het geschiedt in dagen van groote bewe ging, als 't ;n staat is 't buskruit te doen ontvlammen. Daarom moet dit feit strene gestraft worden, waarom. Z.E.A. drie weken gevangenisstraf vorderde. De verdediger Mr. Mendels meent, dat de Rechters boven kleinigheden verheven moeten zijn, maar de offi cier heeft dit niet begrepen. De beleediging „ploert" is niet zoo heel ernstig, vooral, waar de rol door den getuige de Wit gespeeld, niet zoo heel sierlijk is. Hij heeft verraad aan zijn organisatie gepleegd. Bovendien is de beklaagde door de W:it bij den keel gegrepen en mishan deld. terwijl de politie hem even later heeft opgepakt en vier uur in het ge meentehuis heeft opgesloten. Waar wordt dit door de wet voorgeschre ven? Op de klacht van beklaagde we gens vrijheidsberooving is niet inge gaan. De oolitie mag wel eens onder wezen worden in haar plicht, want zij gaat herhaaldelijk haar bevoegdhe den te buiten Pleiter denkt niet, dat de Recht bank beklaagde in de gevangenis zal stoppen. Met een lichte boete zal de straf vol doende ziin. Het Openbaar Ministerie wilde niet dulden, dat de naam van den heer Verwer door den verdediger wordt aangevallen. Het is niet waar, dat de bewuste arbeider Binnendijk ontsla gen is, omdat hij lid van den Raad was geworden. Als de heer Verwer hier was, zou hij verklaren, dat Bin nendijk om andere redenen ontslagen is. Mr. Mendels ontkende dit weer. Later is de heer Verwer gaan draaien maar dat Binnendijk ontslagen is, omdat hii raadslid was, kan pleiter met stukken aantoonem Wil de Officier of de Rechters deze stukken ontvangen, dan zal pleiter ze zenden. De uitspraak werd bepaald op Don derdag a.s. VISCHDIEFSTAL. De beklaagden Corn. Wijker en Wilh. H. Bouma te Velseroord ston den terecht omdat ze op 31 Oct uit de vischhal te IJmuiden een partijtje visch hebben weggenomen. De zaak werd uitgesteld, omdat een der getuigen ziek is. Daarom zag het O. M. zich genood zaakt de invrijheidstelling van Wij ker, die reeds 4 maanden preventief zit, te vragen. Tevens deelde het O. M. mede, dat deze zaak lang uitgesteld is, omdat een onderzoek is ingesteld naar de toerekenbaarheid van Wijker. Vroe ger bij een vorigen diefstal is Wijker ontoerekenbaar verklaard, maar nu meenen de deskundigen, dat hij ver antwoordelijk kan gesteld worden. De verdediger Mr. Merens onder steunde dit verzoek, waarop de Recht- bank de in vrijheidstelling beval. De ONZE LACHHOEK. Heer- (tot kellner)Zeg, kelhier, breng mij ook eens een portie vleeach, zooals je 't aan. dien mijnheer ge bracht hebt. Die man krijgt van alles 't meeste en 't beste. Wat is dat voor een vent? KeJlnejv Dat is mijn patroon, meneer. Poëet. Dat was een zeldzame emo tie, (toen ilk 'gisteren im gezelschap mijn nieuw Epos voorlas. Met open mond zat men te luisteren. Vriend. Ze hebben toch zeker hun hand voor den mond gehouden TEGENSTELLING. Een meneer ligt aan het strand, op den rug uitgestrekt, zongebLakend, heerlijk lui en (nonchalant. Wie 'is dat vraagt -een wande laar. Een inspecteur van den arbeid. AANBEVELING. Heer. U zegt, dat hiernaast een muziekonderwijzer woont? Dat iB nu juist niet prettig. Kamerverhuurster. O, dat geeft niets. Hij heeft twaalf kinderen, en die maken zooveel spektakel, dat u van de piano niets hoort. Ik op een matinée zingenriep een jonge kunsten a resse met een Mik van d(iepe verachting haar impresear rio toe, maar weet ge dan niet mijn waarde, dat de sterren alleen des nachts schijnen Och, mijnheer de telegraaf, tele grafeert u aan mijn aanstaande, dat! zijne moeder zoo naar ligt., maar doet u hdt als j e blieft een beetje langzaam aain, want anders mocht hij eens ver schrikken. DRANKBESTRIJDING. Naar we vernemen, zal door de af deeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Al coholhoudende Dranken eerstdaags een feestavond worden gegeven in de Concertzaal van het Brongebouw. Het streven van de afdeeling is, de aanwezigen een genoeglijken avond te bereiden en het laat zich aanzien, dat ze daarin volkomen zal slagen. Door de welwillende medewerking van eenige leden en het zangkoor „Kunst Adelt" ie ze in de gelegenheid gesteld ,een paar toppeejstpkjes geven en dezen doop eenige zangnum mers te doen afwisselen. Aan het slot zullen een drietal tableaux wordeft* gegeven, die mooi beloven te worden. Met een bal zal de avond eindigen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, op Dinsdag 17 Maart, des namiddags van 1—2 uur, door defl heer W. Ezerman. Programma 1. Einleitung und Fuge, W. T. Besl 2. Adagio, Fr. Kühmstedt. 3. Sonate No. 2, Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso. c. Finale. 4. Preludium, J. S. Bach. 5. Aria ui Matth&us Passion, J. S. Bach. VERGUNNING DRANKWET. Door A. A. Rien is aan B. en W. levraagd om vergunning (ingevolge zaak zal nu op 23 April weder aan de I art. 2, 2e lid dier wvt)"Tot heTverkoo- orde gesteld worden. I pen van sterken drank in het klein Jvoor gebruik ter plaatse van verkoop .in het perceel Krom 41. Na» Bet Drffeah, 54) J?'^RoUing sneIde hem na, om hem «n den voet van de trap te pakken e Krijgen, maar nauwelijks was hij ae kamerdeur gekomen, of hij leef bij het hooren van een ontzet- end kraken en dreunen als aan den tend genageld staan. De houten and begon naar binnen over te hel en. Er volgde een gedreun als van anongebulder. De balken, die als ieun voor den schoorsteen gediend «aden, waren inééngestort, ten angstgeschrei van beneden en "ks was weer stil. kanjer was zoo dicht in stof- JI°n, Söhuld, dat de aanwezige per- SJeinaUWTernood iet9 kodden on- gcheiden. In den houten wand ÏÏE «"wijde opening. De schoor- een, die tot het oudste deel van het ni 3 boorde, was ingestort en Wand Wilburg lag onder de puin hopen van de geheime trap begra- HOOFDSTUK XXXII. Na ingespannen arbeid, die tot laat in den nacht duurde, haalde men den verongelukte onder de puinhoo- pen uit. Vlug had men eenige werk lieden te hulp geroepen. Matrozen en pakjesdracerr waren als uit den grond te voorschijn gekomen en ruim den de pninhoopen op. Dr. Rolling maakte hen er opmerkzaam op, dat onder de steenen een mensch begra ven was. Breekijzers en bijlen werden voor den dag gehaald en zes van de sterkste mannen gingen aan het werk. Dr. Rolling ging weer naar den ouden heer terug. Hij vond hem half aangekleed op zijn bed zitten, steeds starende naar de onheilspellende ope ning in den wand. Blijkbaar was hij zichzelf niet meer meester. Red hem, Julius, smeekte hij, ter wijl hij de hand van den dokter greep. Hij is een ondankbare, een booswicht, toch smeek ik je al het mogelijke te doen om hem voor zoo'n afschuwelijk lot te bewaren. Is er nog hoop Ik vrees van nietde instorting alleen was voldoende om een mensch te dooden en de zware balken moeten op hem neergeploft zijn. Beter, dat hij op deze wijze dan aan de galg aan zijn eind komt. Op dokter Rolling geleund, wankel de de oude heer naar het leege kamer tje van Lucie. Ofschoon uiterlijk ta melijk bedaard, leed hij vreeselijk onder de kwellingen van onzeker heid. Ga heen, Julius, riep hij uit, ver lies hier bij mij geen tijd en help mijn zoon als je kunt. De arts nam twee brandende lan taarns mee naar de plaats van het onheil en bleef trouw op zijn post, tot Roland onder een hoop dakspanten gevonden werd, die kruisgewijze over hem heen gevallen waren en een soort van beschutting waren geweest. Aan deze omstandigheid alleen had hij het te danken, dat hij door de neerstortende steenen niet verpletterd was. De massieve steunbalken van den schoorsteen lagen onder, niet op hem. Tot verbazing van allen werd hij nog levend, al was 't dan ook bewus teloos, te voorschijn gehaald. Men maakte hem een leger van buizen en jassen der werklieden. Dr. Rolling knielde naast hem neer en onder zocht hem. Beide beénen waren ge broken, twee ribben ingedrukt en de schedel gekwest. Op bevel van den dokter werd de deur van het er aangrenzende wasch- hok er uit gelicht en een matras uit de slaapkamer gehaald. Op deze ge- improviseerde baar droegen twee mannen Roland Wilburg naar het ziekenhuis. De uitspraak van den dokter uit het ziekenhuis luidde Hopeloos Ik geef hem nog onge veer vier-en-twintig uren levens. Vóórdat hij sterft zal hij waarschijn lijk nog éénmaal tot bewustzijn ko men. Dr. Rolling verliet het bed van 'den stervende <reen oogenblik. Alles, wat nauwlettende voorzorgen konden doen om het lijden van Roland Wilborg te verlichten, werd gedaan. De jonge arts telegrafeerde aan zijn zuster en verzocht haar, onverwijld met Lucie in Londen te komen en hen in het ziekenhuis op te zoeken. Even voor den tijd, waarop Rolling zijn zuster en zijn meisje verwachtte, kwam de stervende weer tot bewust zijn. Langzaam wendde hij zijn blik naar Dr. Rolling. Zijt gij 'f. 1 riep hij. De mandie mij in Amerika een kogel in den schouder joeg I Ik ben hier om je als arts hulp te verleenen. Hoe is mijn toestand Als je op aarde nog iets hebt goed te maken, haast je dan wat I Is de dood zoo nabij Ik vrees, dat je uren geteld zijn. Hoe kom ik hier? Wat is er met mij gebeurd Ik kan mij niets meer herinneren, dan dat ik gisterenavond het huis van mijn vader ben binnen-1 gekomen om een onderhoud met hem te hebben. Heb ik met hem gesproken? Span uw hersenen niet te veel in. Een slecht leven vol van afwisse ling ligt achter mij. In Amerika ging het mij heel goed. Ik werd als violist zeer gevierd en oogstte roem en geld en de vrouwen waren in verrukking over mij. Toen veranderde het, ik zonk en zonk dieper en moest einde lijk in de wildernis vluchten. Van uw Indiaan stal ik het geld, dat hem door u was toevertrouwd, om mijzelf van-het noodige reisgeld te voorzien. Uw schot op mij maakte, dat ik nog langer in Amerika moest blijven. Avontuur op avontuur volgde in En geland, arm als een kerkmuis en al leen met de hoop mijn' vader te kun nen beetnemen een heel moeilijke k. - En toch is het u gelukt hem te. bestelen, merkte Dr. Rolling op, ter wijl hij de droge lippen van den ster vende met cognac bevochtigde. Een bode meldde den arts, dat er twee dames waren, die hem wensch- ten te spreken. Dr. Rolling ging naar de wacht kamer. Gaat hel grootpapa zoo slecht, dat je hem hierheen hebt moeten la ten brengen, Julius? vroeg Lucie be vend van angst. Neen. de oude heer is tamelijk goed in orde en goed en wel in zijn kamer in het spookhuis. Ik riep je hierheen, opdat je den man, dien je eenmaal als je vader hebt liefgehad nog eens kunt zien Mijn vader hier? Neen. Lucie, niet je vader. Ro land Wilburg heeft je bedrogen, hij is je vader niet. Waarom is hij hier Dr .Rolling vertelde in 't kort, dat Roland Wilburg bij. een val doodellj- ke wonden had gekregen. Van welken aard het on eluk eigenlijk was, ver telde hij niet. Nadat hij Lucie aan het andere ein de van de kamer een stoel had gege ven, sprak hij even met Hanna. - Hanna, je man is gevonden zei hij. Wat. leeft hij En je vriend Tre vor verzekerde mij, dat zijn dood bo ven allen twijfel verheven was? Dat scheen ook zoo. Hij werd door een samenloop van omstandig heden tot die overtuiging gebracht; mijzelf is het evenzoo gegaan. (Wordt Torrolfft).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9