NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws 25e Jaargang. No. 7587 Verschijnt dagelijks, behalve <sp Zon- en Feestdagen. V BIJDAG 20 MAART 1908 AARLENS DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN) Voer Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers Q.G2H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 K de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J, t'. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer a 20 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts= voor 3 plaatsingen a contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiter het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Eerste Kditïe )1T NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN No. 707. Onderwijszaken. Wat; in ons gemeentelijk beheer o-p ii oogehblik het meest de aandacht «fct, zijn 4e zaken van het- onder- ijs. Geen wonder. Er wordt in die fdeeii'ag van gemeentezorg veel ge- im en voorbereid'. Niet alle dingen, aarmee zich iedereen kan vereend en, anaar dat is nu eenmaal in de •eiietd n>'et te verwachten, En zoo is en moeder in ons vorig nummer te en het stichten van een school voor vakzininigen opgekomen., omdat die irichtüng hare leerlingen buiten hel emoenseliappelijk leven stdHen en den stempel der ongelschiiiothedd p het voorhoofd drukken zou i 11c geloof, dat deze moeder zich nirnt levaleesd behoeft tie makenZij hleefl ilijkbaar van dit schooltje een ver leerden indruk gekregen. Het ts nisl c do«n om de zeer velen, die niet al e befit op school mee kunheni, maar atea- in de maatschappij hun plaats- zeer goed waard zijln, maar om de iéea? wfednigen, die te midden' van liüdecnei Mndteren ni'elts of bijna niets manen leeren. Kinderen, die, zonder idioot ffce zijn, m'eit peer beperkte vieir- ftogens worden bedeeld. Di'e bij elkaar brengen, 'onder bij-' Kindere leiding, zoodat zij althans (Mi de dne hoofdvakken genoeg, lèe- am zich to kunneüa reddlen, is eten zaak vaanmeo hun zelf een groote dienst, wordtt bewezen. Eln het goede Jiarf van die moedkr, düe Kn/ cms voriig Dumnier de ouders onder die wapens riep, .kan igeru'st zijn. Geen' kind wordt; fed-.geplaatst, dan "op verzoek van de' ouders- zelf. Een andere quaestie van belang is de Veihooging van- honderd gulden, die B. ;esn W. voorstellen aan een ge trouwde onde-nvij zeros niet toe te kennen ,an die van haar zijde een re quest aan den Raad heeft uitgelokt. Op zJichzeüf natuurlijk een weinig in teressant geval. Of deze ambtenaar honderd gulden al dan niet zal krijgen, in eigenlijk alleen voor haar zelf van belang. De zaak is daarom alleen van beleekem's, daar de begin- eelvraag van de getrouwde wounv in ie school er achter staat. Al lang geleden heb ik eens in een artikel meegedeeld, dat de tegen woordige wethouder van onderwijs tegenstander üs van de getrouwde wouw als onderwijzeres. Hij iis in opzicht neg niet van m'Cem'ng veranderd. EP liet is hoogst merk waardig, da,t de Bond van Nederland- sche Onderwijzers, het in dit opzicht niet met hem eens is. Men weet, hoe deze organisatie altijd te keer gaat tegen de noodzakelijkheid^ dat ge trouwde onderwijzers om te kunnen leven zooals zij wenschen, buiten de aohool naar bijverdienste moeten zoe ken, omdat zegt zij de school' al hun krachten ih be'slag neemt. Als dat zoo is, moeten zij immers de getrouwde \*rouw uit de school helpen verdrijvenOf zou de physiek toch zwakkere vrouw er wèl ioe staat zijn, om twee ondernemingen tegelijk te drijven, haar klas en de huishoudling Hier gevoelen wij. dui delijk de inconsequentie en' vragen af, of misschien opportunisme den Bond hier parten neeft gespeeld. Zijn leden zonden niet de eersten zijn, die bewust of onbewust hun begin sel vormden naar de vooTdeelen der practijk, inplaats van de toepassing 'der practijk te toetsen aan het be-, ginsel. Ik wil maar zeggen, dat er iets aan lokkelijks ligt in he.t verdubbelen van het inkomen door hot voortzetten van den arbeid der vrouw na ha-ar huwe lijk. Voor dan man is het een groot gemak, wanneer zijn vrouw de finan- cieele zorgen van het huishouden verlicht, maar wie den toestand on bevangen beziet, zal toch moeten toe geven, dat de getrouwde onderwij zeres noch een 'goede leerkracht, noch een goede huisvrouw kan zijn. Heeft zij kinderen, hoe zal zij dan haar ge dachten beletten om,terwijlzij voor cle Mas staat, af te dwalen naar huis, waar de kleintjes aan vreemden over gelaten zijn? En blijft haar huwelijk kinderloos, zelfs dan is een absolute toewijding aan twee zoo uiteenloo- psc.de zaken, als onderwijs en huis houding, van haar niet te vergen. Welke van de twee daarbij te kort moet komen, is duidelijk. De ware, de hooge taak der vrouw ligt in haar huis., de arbeid in de maatschappij is oor haar bijna nooit een roeping, maar gewoonlijk een noodzakelijk heid, geboden omdat zij toch leven meet. Zoo lijdt clan het onderwijs. En nu ie het dleze quaestie, die staat achter de simpele 'vraag, of een onderwij zeres haar honderd gulden v,erhoo- igitn'g al dan niet zal krijgen. Het inleest afdoende zou zijn, de getrouw de vrouw niet in de school te dul- (degay maar de wet het is uitge maakt laait haar ontslag om die reden) niet toe. Nu 'in die richting aan het gemeentebestuur de handen ge bonden1 zijn, kan liet zijn oordeel al leen uitdrukken door de Verhooging, die 'immers een te eken Van waard ee- ring zijn moei, niet te verleanen. Welke in dit bijzonder geval daar voor de redenen zijn geweest, zullen wij straks bij de behandeling' in den Riaad. wiel hooren. In' het algemeen zou fik de stelling, dat' die getrouwde vrouw nd'et in d'e school behoort, ten allen itijdie durven verdedigen. Mocht dan de man beweren, dat liiji he't sa laris van haar arbeid niet missen kan, dan antwoord ik daarop, dat energie en- ijver tot veel in staat zijp en dat pas 'in den nood de man zijn volle kracht ontplooien kan. Minachtend wordt wel eens van een moeder, die dag en nacht voor haar gezin werkt en met beperkte middelen rond moet komen, als van een huissloof gesproken. De ge trouwde onderwijzeres iis erger dan dat, ze is een huis- en s oh ooi- sloof, zonder dat ze voldoening heeft van haar dubbele taak, omdat zb -immers geen van beide behoorlijk Uitvoeren kan. Ben derde onderwijszaak is de quaestie van de H. B. S. Hier is de vraageen tweede school of beperking van de toelating. Een tweed'e school zou, sedert de Regeerïng verklaard heeft, hier geen R.ijks-Hoogere Burgerschool te willen stichten, voor de- gemeentekas een groot bezwaar wezen. Blijft de beper king van de toelating, zoowel voor leerlingen .uit Haarlem, ais voor die var buiten. Op dit oogenblik loopt het aantal leerlingen van de H. B. S. naar de 400, waarvan 260 ongeveer geborgen zijn in de nieuwe en de ove rigen in de oude school. Hoewel na tuurlijk een klasse niet precies af te passen is, zou in 't nieuwe gebouw een 300-tal wel1 kunnen wordten on dergebracht. Worden nu geen nieuwe' leerlingen van buiten meer aangenomen, dan doet zich de verlichting pas najaren gevoelen. Baat zou alleen gevonden worden bij den ietwat drac-ohischen maatregel, dat op slag aan al de leer lingen van buiten, omstreeks 80 in getal, de toegang tot de school werd ontzegd. Daarmee zou intussclien het aantal precies op 300 dalen, zoodat de school het volgende jaar alweer te klein, zou geworden zijn. Daarom is iets anders uoodig, de medewerking van de hoofden van lagere en opleidingsscholen, om de ouders te doen inzien, dat eir geluk te vinden is ook buiten de Hoogere Bur gerschool voor jongens. Met veel lof wordt door hen, die het weten kunnen, gesproken over de hoogere burger school voor meisjes, waar vooral veel zorg wordt besteed aan de talen en di leerlingen niet geplaagd worden met hooge geleerdheid in w'skuiide. Ook iis er nu de school voor meer uit gebreid lager onderwijs, waarop tal van kindeven, die thans uit sleur naar de H. B. S. gaan, veel 1 K-ter geplaatst zouden wezen. Konden nu de hoofden van scholen (l- ouders overtuigen, dat hunne kin deren, het zij omdat hun capaciteiten het voorschrijven, dan wel omdat hun toekomstplannen het wenschelijhj maken, niet naar de H. B. S. voor jongens moeten gaan, dan zou deze school zeer worden ontlast en nog ja-; renlang. groot genoeg blijven voor do aanvraag. Misschien zal men zeggen, dal de hoofden daartoe de ouders, die graag hun, uilen voor valken aanzien, niet zullen kunnen brengen, maar wan neer daaraan ook een zekere verant woordelijkheid voor de hoofden zelf wferd Verbonden, zou de zaak wel de goede richting uitgaan. Dit zou geen krenterige politfek zijn, om een school uit to sparen, maar een verstandige maatregel, om oen publieke opinie te vestigen, dat do H. B. S. met haar (althans wal die 4d,e en 5de klUEtee aangaat Zeer een zijdige) opleiding, voor een zeer groot deel van do kinderen nidt geschikt is. Tegenover de leerlingen valn buiten zou de maatregel ernstig, ja bedenke lijk wezen. Minder om het verlies der subsidie van f 7000, do,n wel omdat zij hunne opleiding zeer zouden' wor den gestoord. Overigens ziet het er, ten opzichte van het lager ondlerwijis, naar uit, alsof de gemeentelijke scholenbouw aan Oen.eind 4s. Met Mei worden uit Schoten geen; kinderen op de Haarlemscbe scholen meer toegjeüaten. En langzamerhand nemen die bij- zc,ndeii<e scholen 'zoo in aantal toe, dat weldra verwacht Jlcan worden een Maximum aantal leerlingen ven 36 per Malss e en in een niet ëens ver verwijderde toekomst zelfs de ophef fing vam een onzer lsigea-e scholen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht DE TROEBELEN IN HAÏTI. Maandagavond, 16 Maart, is de Britsche kruiser Indefatigable voor Port-au-Prince verschenen; de Duit- sche kruiser Bremen arriveerde daar Dinsdagmorgen. De Britsche gepantserde kruiser Cressy is daarheen onderweg of er reeds aangekomen; en de Vereenigde Staten zenden een kruiser: de Des- moines, en nog een kanonneerboot, de Eagle. De buitenlanders in de hoofdstad van Haïti en ook de Haïtiaansche vluchtelingen, die de wijk namen in een der huitenlandsche legaties al daar, kunnen nu wat geruster zijn. De Fransche gezant te Port-au- Prince tegen wien de verstoordheid der Haïtiaansche regeering zich voor- al richt zal zich voorloopig moeten behelpen met de bescherming, die hem door de Duitsche en Britsche oorlogsbodems zal worden verleend. Van de Amerikaansche schepen zal wel weinig actie uitgaan. De Ameri kaansche minister van huitenland sche zaken, Root, voelt veel voor het standpunt van de Haïtiaansche over heid, dat nl. de leiders en aanstich ters van den recenten opstand, die de wijk namen in het een of ander bui tenlandsch consulaat te Gonaives, be- hooren te worden overgeleverd aan de Haïtiaansche regeering, evenals sommige vluchtelingen in de legaties te Port-au-Prince. Bovendien is de Amerikaansche re geering eenigszins huiverig om zich te bemoeien met de binnenlandsche aangelegenheden op Haïti. Daar toch vindt men de eenige staten in de bei de Amerika's, waar negers of mulat ten zich zelvexx regeeren. Die proef neming moet niet lichtvaardiglijk worden bemoeilijkt. En de Vereenig de Staten zullen zich dan ook wel be palen tot het waken tegen krenking van de belangen of de persoon van Amerikaansche burgers. De Franschen hebben geen oorlogs schip te Port-au-Prince. Maar zij heb ben den kruiser d'Estrées voor Gonai ves. Die Haïtiaansche haven is een tweede broeinest voor troebelen. In de Fransche en Duitsche consulaats gebouwen te Gonaives houden Firmin en enkelen zijner volgelingen zich schuil. Over de uitlevering van die lieden zijn de moeilijkheden eigenlijk aangekomen. En pas toen de Haïti aansche regeering de bewijzen meen de te bezitten, dat deze mannen, van uit hun schuilplaats een nieuwe sa- menzwering aan het voorbereiden wa ren, volgden de ruwe terechtstellin gen te Port-au-Prince. President Nord Alexis heeft Dins dag een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking gelukwensch- tei met haar kalme houding. Voorts beloofde de president dat orde en vei ligheid zullen worden gehandhaafd. Het was zijn vaste voornemen den vrede te hei-stellen; en hij zou niet toestaan, dat de revolutionairen hem in zijn taak als regeerder dwarsboom den. Dat de President nogmaals zijn toe vlucht zal durven nemen tot zóó af keurenswaardige maatregelen als het zonder vorm van proces doen neer schieten van een dertigtal vermoede lijke samenzweerders, is niet waar schijnlijk... nu er zooveel huitenland sche oorlogsschepen voor Port-au- Prince liggen, of op de komst zijn. Aan de te Parijs verschijnende New York Herakl wordt uit Port-au-Pi-ince bericht,- dat de vertegenwoordigers der huitenlandsche mogendheden al daar hebben besloten, bijaldien niet ten spoedigste een einde komt aan de ongeregldheden, aan president Alexis een ultimatum ter hand te stellen, waarin zij zijn aftreden en de instel ling van een voorloopige regeering eischen. Verder willen zij den eisch stellen tot onmiddellijke uitschrijving der verkiezingen en tot verbod van verdere terechtstellingen. DE RUSSISCHE VLOOTPLANNEN. In de commissie voor de landsver dediging wei-d bij de bespreking van het krediet voor vlootbouw o.a. be sloten de kredieten voor den bouw van nieuwe linieschepen voor 1908 te weigeren, de kredieten voor de in aan bouw zijnde schepen, voor geschut, torpedobooten, onderzeesche booten en steuxipunten voor de vloot toe te staan, terwijl tevens verklaard werd, dat men een stelselmatigen herbouw der vloot slechts mogelijk achtte wan neer deze gepaard ging met volslagen reorganisatie van het ministerie van marine en wettelijke vaststelling van het bouwprogram over een aantal ja ren. LEVINé. De Russische regeering heeft den Italiaanschen gezant medegedeeld dat Leviné wegens medeplichtigheid aan een komplot was aangeklaagd en daarom niet op vrije voeten kan wor den gesteld. Zijn gezondheidstoe stand was bevredigend. Er waren op zijn lichaam sporen van mishande ling gevonden, die tot het instellen van een onderzoek geleid hadden. Dat onderzoek was nog niet afgeloopen. FOCK EN SMIRNOF. Naar uit St. Petersburg gemeld wordt, heeft de minister van oorlog zijn toestemming verleend tot het duel tusschen Fock en Smirnof. Een nader bericht zegt, dat het duel tusschen de generaals Fock en Smirnof reeds in de manege van de garde heeft plaats gehad. Volgens de laatste berichten moet generaal Smirnof doodelijlc gewond zijn. ALWEER EEN BOM-AANSLAG. Naar uit Bakoe gemeld wordt, werd daar een bom geslingerd naar een postwagen waarin gelden waren ge borgen van de Transkaukasische spoorwegmaatschappij. De bom ont plofte met groot geweld. Verscheidene personen werden gedood en gewond. De waarden leden geen schade. DE KERKELIJKE STRIJD IN FRANKRIJK. Toen Dinsdag een dertigtal gendar- mes, onder bevel van een kapitein, den pastoor en zijn vicaris uit het se minarie te Villarssur-Thones zouden zetten, wierp zich, nadat de deuren geopend waren, een woedende menig te op de e-endarmen. De kapitein ont ving zulk een hevigen slag op het hoofd, dat hij bewusteloos neerviel en ook een aantal gendarmen werd ge wond. De politie behield echter de overhand. Er werden 22 personen in hechte nis genomen. UIT MAROKKO. Eenige dagen geleden werd uit Tan- ger gemeld dat Paret en Bianchi, de Franschman en de Italiaan, die door de Mdrakra gevangen waren geno men, door deze gedood waren. Dit bericht blijkt gelukkig onjuist te zijn. De beide mannen zullen tegen een ma tig losgeld in vrijheid worden gesteld, terwijl aan den stam straffeloosheid is beloofd. DE CONGO-QUAESTIE. In de koloniale commissie verklaar de de heer Vandevelde zich tegen het traktaat maar voor de overdracht, waarbij hii tevens mededeelde, dat hij niet de eenige i9 van zijn partij die er eveneens over denkt. Wanneer België kolonies wil verwerven is het hoog tijd te handelen, want de Congo is het eenig gedeelte van de wereld, VEREENIGDE DOOPSGEZINDE GEMEENTE. De groote kerkeraad en de beroe pingscommissie der Vereenigde Doops dat nog te bezetten is. Wanneer men gezinde Gemeente hielden Woensdag internationalisatie wil, dan moet men avond eene gezamenlijke vergadering die willen voor geheel Afrika. Spre ker betoogde, dat bet voor België evenmin ernaar zal opleveren kolo nies te bezitten als voor Portugal en Nederland. Nadat er rapporteurs benoemd wa ren, werd het additionneele tractaat van 5 Maart aangenomen met 12 stem men tegen 3 en 2 onthoudingen, met de bepaling dat de stemming over de eerste lezintr de leden niet bindt. HET NOORWEEGSCHE MINISTERIE. De Iioning heeft tot ministers be noemd Gunnar Knudsen, consul-gene raal, Christophersen, schooldirecteur, Karl Seip telegraafdirecteur, Heftyi, ingenieur. Ihlen, rechter, Castberg en Abrahamsen, benevens den landeige naar Toosnaes. Van de nieuwe minis ters behooren de leden van het Stor thing Knudsen, Ihlen, Castberg en Abrahamsen tot de radicale partij. De verdeeling der departementen heeft nog niet plaats gehad. Haarleoisch Dagboek 19 Maart. Als alles waar is wat ik behalve uit de krant, bovendien nog gehoord heb van de vergadering van de Vereeni- ging met den langsten naam, dan moet het, óp die jaarvergadering van Verfraaing heel fraai geweest zijn. Van de bijna 600 leden kwamen er twintig, een ietsje meer, en onder die 22 was één dame, en die dame heeft er 't hoogste woord gehad, d. w. z. de meeste woorden. Nu ben ik niet tegen vrouwen in 't publiek, maar ze moeten toch niet al te veel zeggen. En bedoelde dame moet op dien avond, alléén, méér gezegd heb ben dan 21 hecren to zamen, uitgezonderd dan misschien de secretaris, die z'n jaarverslag voor te lezen had. Oók al 'n overbodige fraaigheid want de leden zaten met, hun exemplaar voor zich. Waar dient die lezing dan voor? zou mijn tante Naatje zeggen. Een verstandig woord is gesproken door een der oude bestuursleden, die heen ging. omdat 'r eens wat jeugdig bloed in 't bestuur van de vereeniging moest Romen. De vergadering heeft daarvan naar 't schijnt ook wel iets gevoeld, want de bestuurs-candidaat kreeg precies zooveel stemmen als er bestuursleden waren. Later haalde hij op, en kwam er. D'r scheen een kleine samenzwering te zijn om er een ander in te brengen, maar niet alle conspirateurs waren trouw, de meesten bleven thuis, verstandig als ik zelf. D'r is toch niks tegen te doen. Evenmin als tegen den dood van Haarlem-Staalbad. De dame die er zoo dapper voor sti*eed, staat op de puinhoopen van haar illusiën, beli chaamd in 't beroemde dossier, waar van zeker half Haarlem de waarde kent. Zelfs dat dossier zal 't Staalbad niet redden. Neen, laten we dan maar liever, zooals meneer Krelage voorstelde speciale reclameplaten voor debloem- bollenvelden gaan uitgeven, al zijn ze dan ook een beetje duui*. DAt brengt menschen in Haarlem. Die menschen reizen, gebruiken de spoor, en dus zullen de Spoorweg-Maatschappijen die platen graag voor niemendal op hangen. Er werd gezegd, dat dit niet waar is, dat die Maatschappijen er ge prijzen voor vragen, maar dat is zóó ongelooflijk, dat ik het haast niet geloof. OBSERVATOR. AANBESTEDING. Woensdagmiddag werd door het College van Regenten over de Gevan genissen alhier aanbesteed: De leve ring van brandstoffen, ten behoeve der gevangenis gedurende het tijdvak van 1 April 1908 tot 31 Maart 1909. Ingeschreven werd door: F. Pei*- quin, Haarlem, gietcokes voor 1.61 per 100 KG.; anthraciet voor 1.94 per 100 KG., lange turf voor f 0.60 per 100 stuks en korte turf voor f 0.65 per 100 stuks en door W. H. van Staveren, al hier, respectievelijk voor f 1.65, 2.20, f 0.70 en e 0.70. - Horloge vermist. Uit een woning aan de Kor!© Hee renstraat wordt een zilveren horloge met ketting vermist. Verduistering. Ten nadeel e van een b rand slof fen- handeiaar is een hoeveelheid steen kolen verduisterd. waarin geformeerd werd een vijftal voor het beroepen van een predikant in de a.s. vacature Ds. Jo. de Vries. Het vijftal bestaat uit: Dr. C. B. Hylkema, te Zaandam; A. H. van Drooge te Deventer; V. Loosjes te Sneek; J. B. du Buy te Borne en W. J. Kuhler te Leiden. Een beroep zal worden uitgebracht ter vergadering van 15 April a.s. KERKSCHAPEN. Woensdag zijn ten bate der R. K. kerk aan het Spaarne publiek ver kocht 53 schapen (zoogenaamde kerk- schapen) gratis geweid bij de paro chianen te Zuid-Schalkwijk; de op brengst was f 1033.50. CONCERT EDITH LOMAN—ELI- SC.IIER en RUD. LOMAN. Zondagmiddag a.s. geven mevrouw Loman— Elischer en Rud. Loman een concert in 't Brongebouw. Rud. Lo man is geen onbekende, eenige jaren geleden gaf hij in ons land eenige piano-avonden. Mevrouw Loman-ELL- scher, kleindochter van Joh. Ver hulst, heeft zich deze week te Amster dam voor 't eerst doeix hooren en vol gens de pers met zeer veel 9ucces. Het programma bevat liederen van Scarlatti Weckerlin, Verhulst, Schu mann en Brahms; piano-soli van Bach, Chopin en Strauss-Tausig. POLDERVERKIEZING. Bij de Woensdag alhier gehouden verkiezing is gekozen tot bestuurslid van den Vijfhuizerpolder, de heer J. P. Dijkzeul alhier. Een d u u r l a n d-Jii u i.s. Meai meldt aain dë „Tol." uit Haar lem In den, Aordanhout wordt than® een. laaiidlhuds gebouwd, dat kant em klaar, met parkaonleg mee, pl.m. 1.000.000 zal' kosten: Alleen liet aanleggen van liet park zal' em uitgave van f 300.000 vorderen. Militaire zaken. De le-luitmant J. H. C. P. Brandt, var. het 4de r-egimënt infanterie, zal van 30 Maait tot en met 2 April a.s. in de infainter'©kazerne alhier, dege lijks van 9—12 v.m. en van 24 uur ji.m. onderricht geven in rijwiel- techniek. Op 17 Maart 1.1. werden bij liet 10e regiment, infanterie alhier ingedeeld 227 miliciens, terwijl aan dë mili ciens van de lichting 1908 Kloeke, Der.ltx, Beers, De Mink, Götz, Mog- genstorm, Meijer, Gerritsen, Verwey, Heninis en Donckervolcke, allen her komstig uit de gemeente Haarlem, een jaar uitstel van den vergelijken dienst werd verleend. A anr ij. di n g. Dinsdagnamiddag te ruim half- dri'e ik in de .Tansstraat voor de R.-K. Pastorie een tweewtieJigen wagen, be stuurd door den 67-jarigen Dé J., loopknecht bij den boekhandelaar J. F. Beyers, Groote Houtstraat 94. aan gereden door de electrische tram, waarbij de wagen en De J. tegen de straat weiden geslingerd en De J. zich aan rug, beenen en armen heeft bezeerd. De J. had de tram, die achter hAm aankwam, niet gehoord en werd aan gereden op het oogenblik, dat hij voor een orgel, diat voor de Pastorie stond, wilde uitwijken. Nodorlandsche Weerbaar- heids-Vereen igiug. Het bestuur der afdeeling Haarlem bestaat thans uit de heeren J. F. W van der Most van Spijk, J. W. Klein, L Heemskerk Jr., A. E. von Saher, A H. Verburgt, respectievelijk voor- zifter, onder-voorzitter, afdeel ings- coinmatndant, le secretaris-perraing- meester en 2e secretaris. teun ings- Zïeken- en Onderste fonds. Bij do Woensdag gehouden herstem ming voor vier bestuursleden van het Zieken- en Ondersteuningsfonds •an^de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. werden gekozen de he-eren P. Sommeiing, J. J. van Dokkum, H. Kool en P. J. Ottcloo. Bij eerste stemming was gekozen de heer Rohdene. Damclub Haarlem. Bovengenoemde damclub, wier ru briek iedere week in onze ^ter- dagavond" verschijnt, heeft de Ko ninklijke goedkeuring aangevraagd. Horlogemakers. 23 Mei a.s. zal de Nederlandsche Horlogcm ake rsbond zijn bondbdag te Haarlem houden. Verwacht worden ongeveer een 400 personen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1