HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. BEURSBERICHT «KERENS TIELEMAN Stadsnieuws Binnenland Uit de Omstreken Onze Lachhoek. FEUILLETON VRIJDAG 20 MAART 1808 VAN Haarlem, 18 Maart. De beurs was heden over het alge neen tamelijk vast gestemd, behalve vat de Amerikaansche afdeeling be reft, was echter de handel meestal geinig levendig. Indische Cultuurwaarden vast, on- Jer leidino- van Aand. Nederl. Handel 0 ly. welke 1 1/2 verbeterden. Ta- ö.i laksaand. stil met verder afbrokke- ende koersen, welke uitzondering an aand. Lang'kat tabak waarvoor je zeer bevredigende taxatie ad. 109 its. vraacr deed ontstaan. Petrol.- faarden zwakker voor Koninklijke, 'elke ruim 2 verloren door eenig ^anbod in verband met het reeds ver leide vermoeden dat een zeer voor- chlige dividend politiek gevolgd zal orden: wij betwijfelen overigens of dividend-kwestie reeds overwogen aangezien de heer Deterding op i oogenblik in China of Japan is, niet voor einde Mei terug wordt vacht. Arnhemsche Petrol. 2 >lii verder verbeterend en Oklahoma illig met 2 1/2 avans. Mijnaand. ior de Indische soorten prïjshou- md met vasten grondtoon voor Ke- koens ondanks het bericht van wa tgebrek dat trouwens slechts van aajdelijken aard kan zijn. Great Co- ars ruim 2 hooger in overeenstem- ing met de Amerikaansche markt. Het schünt wel dat de haussebewe- Dg, welke nu ruim een week gele- 8ii in New-York op touw gezet werd een zeer krachtigen basis berust en 1' zien hoe tegen aller verwachting- de prijzen verder omhoog loopen hoe de herhaalde pogingen door de intramine in het werk gesteld om't /lersniveau te drukken,'slechts een orbijgaand resultaat hebben. Bijna Jeren dag zijn de Europeesche arkten beneden New-Y'orksche pa- eit en hebben realisaties van Ame- laansche fondsen daar de over- md, doch het is wel een bewijs voor 1 a intrinsiek vasten grondtoon wel- I er in Wallstreet op het oogenblik I erscht, dat het aanbod van hier nder veel moeite geabsorbeerd jrdt. Zooals men zich zal herinne- was in den herfst van 1906 juist tegenovergestelde het geval en Si ad Amerika toen op het hooge ni si au op uitgebreide schaal als ver- oper. vooral 'op de Londensche irkt, op. Het verloop der beurs se- rt de laatste dagen zou doen ver- fêden dat de intrinsieke toestand in V. S. inderdaad veel gunstiger is - ait de berichten blijkt. Het wa- gieteren vooral weder de indus- oele soorten welke de aandacht ikken en onder deze waren koper- arden speciaal willig gestemd. In rband met hetgeen wij onlangs om rit de kopermarkt schreven, mag i rijzing in den prijs van het me- J in de naaste toekomst tegemoet ieu worden en zullen natuurlijk al- ioperwaarden hiervan profiteeren. lenkt men dat de prijs van Amal- nated Copper shs. bijv. in het afge- pen jaar ca. 70 gedaald is, dan het herstel in de laatste dagen no^ po:., STUKKEN AVN DEN RAAD. Hout en plantsoenen. Bij Raadsbesluit van 4 Maart werd besloten het schrijven van den heer M. J. F. Bolderdijk betreffende het onderhoud van den Hout en het hu ren van een terrein voor het kweeken van boomen voor de gemeentelijke plantsoenen te stellen in handen van de Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de plantsoenen, met verzoek om daaromtrent van advies te dienen. Genoemde Commissie acht het ge- wenscht oin, alvorens omtrent de be doelde aangelegenehid advies uit te brengen, zich te doen voorlichten door een of meer deskundigen op het gebied van den boschbouw. B. en W. stellen voor daarvoor ƒ100 beschikbaar te stellen. (Raadsstuk 97). Schatter. B. en W. stellen voor, om den heer H. H. van Asch te benoemen tot des kundige, in het vergunningsjaar 1908 1909, belast met de schatting der huurwaarden van de localiteiten, waarop de bezwaarschriften tegen het vastgestelde vergunningsrecht betrek king hebben. (Raadsstuk 95). 2de Douche Badhuis. B. en W. stellen voor, goed te keu ren de door het bestuur van de afdee ling Haarlem van „Het Witte Kruis" ingediende rekening en verantwoor ding- over 1907 en de begrooting voor 1908 van het 2de Douche Badhuis. (Raadsstuk 96). Vaccinatie. Op Dinsdag en Woensdag 24 en 25 Maart a. s. telkens des namiddags van 2 tot 3 uur, zal in een der lokalen van het Raadhuis gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie. DAM WEDSTRIJD. Ten vervolge op den competitiewed strijd tusschen de aaneengesloten Ne- derlandsche Damvereenigingen had Dinsdagavond in het café „De Karse- boom" te Amsterdam een treffen plaats tusschen de Damclubs „Haar lem" en Wormerveer" met den vol genden uitslag 1. W. B. J. Pippijn, 2 p. tegen G. Beets, 0 p. 2. C. F. Visse, 2 p. tegen D. Hoorn 0 p. 3. H. E. Lantinga, 0 p. tegen K. Stolp, 2 p. 4. R. C. Broekmeijer, 0 p. tegen K. Oosthuizen, 2 p. 5. E. Strietman, 2 p. tegen E. Goe- zinne, 0 p. 6. J. Bogaard, 2 p. tegen K. de Ruy- ter, 0 p. 7. C. H. B. Tollenaar, 1 p. tegen B. Pot lp. 8. J. P. Bartel, 2 p. tegen S. Beets. 0 p. 9. G. P. Heck, - p. tegen M. Vel, - P- 10. H. C. van Oort, 1 p. tegen S. Schuddeboom, 1 p. Totaal voor „Haarlem" 12 punten tegen „Wormerveer" 6 punten. Partij No. 9 moet nog worden uitge speeld. Het resultaat van den strijd is een groot succes voor de Damclub „Haar lem", daar de club „Wormerveer" _0 In chts gering te noemen en blijven den competitiewedstrijd tegen het Ver. voor dit fonds op den langen duur Damgen. de overwinning be willig gestemd, daar sedert de •inze" debacle in November een ha- voornaamste concurrenten nl. de ited Conper Co. uit den weg is ge- md. Ook Steel shs. komen ons na haalde. Verlof Drankwet. Door J. van Straaten, echtgenoote v&n A. Kamp, is aan B. en W. ge- reactie koopwaardig voor. De vj'aagd om \erlof (ingevolge art. 34 ductie gaat gestadig- vooruit en in dier wet) tot het verkoopen uitsluitend [kringen schat men de netto's over Ivan alcoholvrijen drank voor gebruik oopende kwartaal op ca. 20.000.000 lars, hetgeen ca. 5.000.000 dollars ill! an de aanvankelijke ramingen zijn. Van spoorwegfondsen waren «fierheid de zwaardere soorten gestemd terwijl de lichtere sha- rain of meer veronachtzaamd ble- Het slot der markt was over 't ifcmeen seer vast. y ok in onze Amerikaansfche afd. de stemming heden vast en ont- het in sommige hoeken niet aan sle belangstelling. Ons publiek it behalve de lichtere shares als ines, Rocks en Missouris, ook Is, Cars en Amalgamateds; voor viel echter de willige stemming Eries op, waarin groote aankoo- 1 werden uitgevoerd door veelal I ingelichte firma's hetgeen het loeden wekt, dat een geruststel- 1 !e mededeeling omtrent de beta der 1 April vervallende notes in L ochi is; de General lien bond» jl lelden zich verder tot 62 3/4. Ma bonds waren opnieuw gevraagd erbeterden nog 3/4 el slot was algemeen vast en bo- New-Yorker pariteit, lid 3 ter plaatse van verkoop in het perceel Spoorwegstraat 22. Vergunning Drankwet. Door J. S. van Straten, weduwe van J. D. Fevwerda, is aan B. en W. ge vraagd, om vergunning (ingevolge art. 55 le hd. lett. b dier wet) tot het ver koopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop en elders idan ter plaatse van verkoop in het voorhuis van haar perceel in de Groote Houtstraat. HEEMSTEDE. Statistiek Onderwijs. In 1907 bestond de bevolking der dagscholen uit 312 jongens en 303 meisjes, genoten huisonderwijs 2 meisjes, vingen buiten de gemeente ter school 425 jongens en 441 meisjes, gingen uit andere gemeenten alhier school 27 jongens en 21 meisjes, geno ten geen onderwijs 19 jongens en 29 meisjes. Het getal leerplichtige kinderen be stond uit 417 jongens en 449 meisjes. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Woensdagmiddag te 2 uur kwamen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik te Delft om een bezoek te brengen aan eenige gebouwen der Technische Hoogeschool. In de Pririsenkamer in het hoofd gebouw van het Oude Delft werden de vorstelijke personen ontvangen door het College van Curatoren en den Academischen Senaat. Hierna werd in de eerste plaats een bezoek gebracht aan het nieuw ge bouwde laboratorium voor scheikun de aan de Westvest, waar de hoog leeraren in de scheikunde de profes soren di*. L. Aronstein, H. ter Meu- len, dr. J. Boeseken en dr. W. Rein- ders de hooge gasten opwachtten. Na hier de inrichting van het labo ratorium met zeer veel belangstelling te hebben nagegaan, ook het nemen van proeven, verlieten de vorstelijke bezoekers het hoofdgebouw, en bega ven zich naar het gebouw voor de Bacteriologie aan de Nieuwe Laan, waar de hoogleeraren dr. M. W. Beyerinck en dr. G. van Iterson Jr. het bezoek rondleidden; ook hier I werd alles met ingenomenheid beke ken. Ten slotte werd bezocht het ge- houw voor Geodesie aan den Kanaal- weg, waar prof. Hk. J. Heuvelink het Gezelschan ontving en waar eveneens de verschillende zalen met instrumen ten zeer belangstellend werden bezich tigd. Bij het vertrek betuigden de vorste lijke personen hunne groote ingeno menheid met het bezichtigde. PRINS HENDRIK TE VLISSINGEN. Naar vernomen wordt, zal Prins Hendrik heden (Donderdag) na afloop van den lunch in het Grand Hotel te Vlissingen. een bezoek brengen aan een der mailbooten van de Maat schappij „Zeeland". NATIONALE ORGANISATIE VAN ACCOUNTANTS. Zaterdagavond 7 dezer had in een der zalen van het Hotel „Coomans" te Rotterdam de jaarlijksche algemee- ne vergadering plaats onder voorzit terschap van den heer G. Smits te Haarlem. Nadat de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd waren bracht de secretaris, de heer L. van Eiinsbergen, verslag uit over het af- geloopen jaar. Uit het verslag der commissie belast met het nazien der rekening over 1907 bleek, dat deze in orde was bevonden en op voorstel dier commissie werd de penningmeester, de heer W. A. Drij ver, onder dankbetuiging gedechar geerd. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Fontein, A. P. de Graaf en G. Smits, werden herkozen. Als lid der commissie van ballotage werd werd herbenoemd de heer H. J. L. Rutten te 's-Gravenhage. Als plaats voor de volgende jaarlijk sche algemeene vergadering werd Rotterdam aangewezen. Na behandeling van eenige huishou delijke zaken sluit de voorzitter de vergadering. „Ons succes is volkomen", zegt „De Tijd". „Het geeft weer grooteren moed voor de toekomst". Anderen ook BRANDEN. Maandagavond ontstond brand in de schuur van Th. Grielissen in de Enschotsche baan te Tilburg. De schuur brandde geheel af, een paard kwam in de vlammen om. Oorzaak van den brand onbekend. HET BLIJVEND GEDEELTE. De aandacht wordt er op gevestigd, dat artikel 113 der Militiewet 1901 niet toelaat eventueel vergoeding toe te kennen aan betrekkingen van dienstplichtigen die ter versterking van het blijvend gedeelte vrijwillig tegen genot van premie mochten on der de wapens komen. EEN VOORDEELIGE HAAN. Een inwoner van Doetinchem slacht te dezer dagen een vetten haan. In de krop vond hij, behalve een paarknoo- pen, een muntstukje van gele kleur, dat, toen het schoongemaakt was, een gouden tientje bleek te zijn. CIJFERS DIE SPREKEN. Men schrijft aan 't Hbld. Naar aanleiding van de laatste ver kiezingen de volgende cijfers Van 't geheele aantal geldige stem men bij le stemming uitgebracht, ver kregen de kerkelijke candidaten te za- men, in Leiden 1897 55.5 1901 54.6 1905: 53%, 1906/08: aanvulling 53%.' Franeker 1897 44.3%, 1901: 40%, 1905: 41.9 1906/08: aanvulling 40.5. Schiedam 1897 73.5 1901 74 1905 61 1906/08 aanvulling 56.7%. Sneek 1897 69 190168 1905 66 1906/08 aanvulling 63.6 Tietjerk 1897: 53%, 1901: 55.5%, 1905: 60.1 1906/08: aanvulling 57.1% Sliedrecht 1897 76.5 1901 63 1905 60.1 1906/08 janvulling 57.1% NOODWET BLIJVEND GEDEELTE. Uit het afdeelingsverslag blijkt, dat verscheidene leden de indiening van dit wetsontwerp met ingenomenheid hadden gezien, het toejuichende, hoe wel geen voorstanders van het blij vend gedeelte in het algemeen, dat, zoolang niet door wijziging in ons le- gerstelsel op andere wijze dan in de thans aan het blijvend gedeelte toege dachte taak is voorzien, het nieuw op getreden Kabinet poogt in den onvol doenden toestand, die, ten gevolge van den in Juli jl. door den toenmaligen Minister van Oorlog beganen misslag in dit opzicht bestaat, verbetering te brengen. Men zag daarin een heuglijk teeken, dat het Kabinet bezield is met het ernstif? verlangen voor de belan gen onzer defensie zorgvuldig te wa ken, daarvoor op te komen onder al le omstandigheden, zoo noodig ook, waar de behartiging dier belangen on vermijdelijk met persoonlijke en gel delijke offers der natie gepaard moet gaan. Verscheidene andere leden waren echter van een ander gevoelen. Voor hen was het eene teleurstelling ge weest, dat het nieuwe Kabinet als eerste belangrijke maatregel een voor stel indient, dat het geschilpunt op •militair gebied, hetwelk nu reeds se dert eenige jaren tot zooveel beroe ring in en buiten het parlement aan leiding heeft gegeven, in al zijn scherpte op den voorgrond stelt. Met den geest van samenwerking, dien zij in de Regeering aanwezig meenden te moeten achten, schijnt die houding aldus werd betoogd kwalijk on- vereenigbaar. Zij wezen er voorts op, dat het hier een zoo exceptioneelen en opzienba- renden maatregel betreft, vooral ook om het urgente karakter, dat de Re geering er aan toekent, dat men zou de meenen. dat wel zeer buitengewo ne omstandigheden aanwezig moeten zijn om de indiening te verklaren. Het bewijs van de urgentie had men ech ter in de Memorie van Toelichting niet vermogen te ontdekken. Men kon zich daarom niet onttrekken aan den indruk, dat de indiening van het ont werp meer op politieke dan op zake lijke gronden geacht moet worden te berusten, in dezen zin, dat de antece denten van sommige Ministers, met betrekking tot de quaestie van het, blijvend gedeelte, hen tot de thans aangenomen houding drongen. De groote spoed, met de aan de ordestel ling dezer quaestie gemaakt, zou dan ook gereedelijk zijn verklaard het is, VEEL TE LEEREN. Een professor, die zijn studenten van „De Sport" uitging, ook ter oore van de politie gekomen «n de inspec teurs, de heeren J. W. L. Dietz enG. A. Burg-er, besloten HilLc-^, ondanks zijn gesnoef en grootspraak, op hee- - - terdaad te betrupnen. Dit geschiedde behalve over de wetenschappelijke Dinsdagnacht. dingen uit zijn vak, ook wel eens on- De beer Buriger begaf zich tegen derhield over algemeene levenswaar- half twee de Zandstraat In. Sjofel heden, zeide eens op zijn college het gekleed, een pet op, waaronder uitvolgende tot hen i de onmiskenbare op het voorhoofd Hoogstwaarschijnlijk zult gij, als geplakte haarlok van middernachte- gij straks uw plaats in de maatschap- lijke Zandstraatbezaekers gluurde, pij gaat innemen, ook gaan trouwen, stapte hij eenige straten, door, maak- j Behandel uw vrouw vriendelijk. Heb to een pnaatje, en spoedig zag' men-wat geduld met haar. Als gij naar beim, aan iederem arm den vrourwsper-den schouwburg gaat, wind u dan soon, de Vierwindenstraat inkaderen., I niet op als uw vrouw niet op tijd inet waar hij niet zijn .gezelschap binnen het café „De Sport" verdween. Zijn collega, de heer Dietz, m uni form, had hem met een1 paar agenten voortdurend in het oog gehouden en zou, volgens afspraakeen kwartier later volgen. In dien tijd had de heer Burger zijn gezelschap onthaald en waarge nomen, dat aan de aanwezigen, onge veer een tiental mannen en vrouwen, door de®, houder van alles getapt werd, -natuurlijk meest jenever, bit iers en biar. Toen die heer Dietz dacht, dat het tijd was, want HUkes is ook een worstelaar en misschien zou het zijn moedige collega, wanneer hij ont dekt werd, geducht kunnen opbreken, hij nu met zijn agenten de Vier- windenstraat in. Nauwelijks riet de portier van deze naclrtkroeg, van zijn uitkijk uit die politie nadieren, of hij roept fluks naar binnen „politie" en, „lichten uit", aa.n welk laatste bevel onmiddellijk vofld'aan wend. En terwijl nu die inspecteur Dietz, voorzien van eOn machtiging van den burgemeester, met die zijnen van bui- ter tegen de deiur bonste en toegang e;ischte, ziet daarbinnen de inspecteur Burger, hoe een ieder tracht alle spo ren van drank te verwijderen en de gebruikte glaasjes in de zakken stopt, terwijl hij Hi Ikes aan allen den raad hoort geven om te zeggen, dat men alleen bij hem op visite is. Eindelijk is inspecteur Dietz bin nen, de lichten worden weder aange stoken, inspecteur Burger verdwijnt de straat op zonder herkend te zijn, en laat zijn vrouwelijk gezelschap in den.' steek, maai* niet voor hij zijn col lega een wenk gegeven heefit wie me degenomen moest wonden. Dit trof een bewoner van Vlaardmgen, d^en hij dronk had zien koop an en betalen. Deze man gaf aanvankelijk nog een valschan naam op. Ook een minder- Eenzaam'en verlaten lag hij daar, toen het kleeden gereed is. Zorg dat gq een handboek gereed hebt liggen en lees dat, terwijl ge wachtende zijt. En ik verzeker u heeren, ging de prolea- sor met Urne ironie voort, dat gij ve£ steld zult staan van het vele, dat gij leeren kunt op deze wijze. TE VEEL GEVERGD. Foei, foei, wat maken ze tegenwoor dig het die arme kinderen toch lastig. Hoe zoo, buurvrouw. Ons Jaantfe, ons arm Jaontje is gezakt, mensch, voor 't examen. Ze yroegen het kind dingen over men- schen, die al jaren en jaren dood en begraven waren vóór zij geboren werd MODERNE HUIZEN. Heer (de deur van een der vertrek ken openendeDit is nog al een rui me kast. Zeker voor kleeren, enz. Eigenares (diep verontwaardigd) Mijnheer, dat is geen kast, dat is d® huiskamer. VERGEETACHTIG. Professor (de spijskaart bestudee- rende) Haze-vleesch met roode kool... Zeg kellner, kun je mij ook zeggen, of ik er van houd AFDINGEN. Dorpsrentenier Wat moet dat kos ten mijn portret in olieverf? Schilder Driehonderd gulden, mijn- heer. DorpsrentenierEn als ik de verf zelf lever? EEN DOKTERSVISITE. Een reiziger was in het logement ziek geworden hij stuurde om een arts en eing inmiddels naar bed. Blijkbaar had hij zware kou gevat; hij was heesch en hij had de koorts. jarig meisje), dat zich te midden van alLerlöi slag van lLedeta in deze nacht kroeg ophield, werd naar het politie bureau in de Pauwen steeg gebracht. Hi'lkes rail' nu wed een toontje lager zangen, wain't inspecteur Dietz heeft Dinsdagnacht met zijn agenten zijn ganschan 'schenk- en tapinboedel, mitsgaders tal van flesschen, gevuld met allerlei dranken, in beslag geno men. („N. R. Crt.") LIJK GEVONDEN. Dinsdaemiddag 17 dezer is uit het IJ bij de aanlegplaats der Tolhuisboo ten aan de De Ruijterkade te Amster dam opgehaald het lijk van een 55- 60-jarig onbekend man, dat naar de Oude Westerbegraafplaats aldaar is overgebracht. Signalementlang 1.65 meter, hoog voorhoofd, grijs haar, zonder baard of knevel, gezet postuur. Het lijk was gekleed met een don- korgrijze jas. brock en vest, zwarte „"'"dtmnïng. overjas, wit flanellen borstrok, wit ci iemand binnentrad. „Is u de dokter?" bracht de patiënt met moeite te voorschijn. „Wat scheelt er aan?" was de we dervraag. „Ik voel me belabberd, pijn overal, echt, lam." „Zoo. Kunt ge loopen „Neon me knieën knikken k ben duizelig en.... „Zelfs hier in de kamer met „Neen, zeg ik u. Kan onmogelijk opstaan." „En zijt ge zoo heesch, dat ge met harder kunt praten?" „Ik kan haast geen geluid meer ge ven", lispte de lijder. „Probeer het eens." De arme zieke maakte 'n heesch ge luid. 't Ging niet „Nou, dat komt me zéér gelegen zei de vreemdeling, die niet de -ver wachte dokter was, en met portemon- naie en horloge van den patiënt er volgens deze leden, toch duidelijk dat keper overhemd, Jaeger-onderbroek, de kansen van een voorstel als het onderwerpelijke dalen, naarmate een langere ervaring met een kleiner blij vend gedeelte, zooals thans bestaat, de voldoendheid daarvan zal hebben aangetoond. Men zou er, in verband met een en ander, ten zeerste prijs op groene, aangebreide kousen, knip- schoenen, wit front, zwarte das, man chetten met fantasie-knoopen en bre tels. Alles ongemerkt. Op het lijk is bevonden eene por- lemonnaie, inhoudende ƒ0.60, vermoe delijk gouden lorgnet, zakkam, zak- stellen te worden ingelicht omtrent de l mes knevelborstel, sigarenpijp' witte nüTylfhflciinDn v\7IL-o Ho T"nmtcfür 17AAV 1 - denkbeelden, welke de minister vóór zijn optreden in dit kabinet ten aan zien van het blijvend gedeelte koes terde en welke zijn denkbeelden te dier zake thans zijn. EEN INVAL. „Ze pakken mij todh niet", zoo ver zakdoek en een wit papiertje, waarop aan de eene zijde staat„Kapitein Wilham, Keizer Wilhelm, Zuid-Afri- ka, Shif Hamburg No. 67", aan de an dere zijde „Van den Burg, Pieter Ja- cobstraat 38, Amsterdam". De commissaris van politie in de 6e sectie (bureau Warmoesstraat) te Am- iekte R. F. L. Hilkes, de houder van sterdam ver^ bat café „De Sport" in de Viarwin- SS"™11. \erz°e-ktf.0?. sP°eai.S """F denstvaat no. 9 te Rotterdam, aan een ieder, die het hooren wilde, verkreeg daarmede ih de buurt van do Zandstraat den roep, dat mm bij hem afls alle tapgelegenheden al lang gesloten waren, toch terecht kon. Want Holkes tapte van alles en aan een -i-ader, zonder verlof of vergun ning' te hebben bekomen-. Zijn kroeg wials tot diep in den nacht .een toe vlucht. voor zwervers van allerlei tag. NatuJuirlijk was de renomimée, dfie lijk met de identiteit van bovenbe doeld lijk te worden in kennis steld. GEDESERTEERD. Dinsdagmorgen is een marechaussee van de brigade te Oostburg, die bin nenkort weder bij het leger zou wor den overgeplaatst, tot het ondergaan eener disciplinaire straf, te paard in de richting der Belgische grens ver trokken. Nasporingen zijn vruchte loos gebleven. PONTVEER OMGESLAGEN. Maandagavond omstreeks 9 uur had aan den trekweg onder Koningsbuurt een plaatsje onder Midlum, nabij Harlingen zooals we reeds in 'tkort mededeelden, een droevig ongeluk plaats. Zes meisjes en drie jongens, allen wonende aan genoemden trek weg, hadden, als leden eener christ^ lijke zaDgvereeniging, repetitie gehad in het Evangeliesatielokaal aldaar on der leiding \an den predikant G. P. Marang, te Midlum. De jongelui keerden huiswaarts en moeBten daarvoor met een pont (eea ijzeren schouw) worden overgezet door den overhaler Pieter Visser. Zin gende ging het troepje de pont in. Dit vaartuig, naar men ons verze kerde, was niet berekend voor tien personen. Reeds met drie personen schept het water. Evenals te Leeu warden en andere plaatsen wordt de pont langs een ketting voortgetrok ken. In het midden der vaart geko men, terwijl de last aan den eenea! kant te zwaar werd, schepte de pont water, waarop de personen in angst aan de andere zijde gingen staan met laaront Peter niet naar Iiidwe8t-Afrika ging. Veodtaal door W. HAHB. hen van beroep reiziger en zoo iod kaai altijd wat verteUem. Het hter niet de droom mijner kin- ffen geweedt, dat ik eenmaal met t 0ekm.de zwarte monster, mon- ftffex genaamd, ongestadig en B «lig door de weireld, dat wil zeg- door de stations, logementen, ioicn en groote m kleine winkels trekken veel meer krijgt name- '-a rekdgar, dde ijverig m- c$) Jjj S'oordeel' van zijn 'lvuiis bedacht is, Vaji de -wereld te zien. Toen 3iet gymnasium in H. Jjezocht, to mijn gedachten op iets hoog'ers IJl W; tot vreugde van mijn ouders 15'k in die twleedle Iclakse ministens iter, in de derde generaal, in de 9 presndenf. van politie, in de 'och nog altijd ministens .arts "tst wonden. Maar het krwam an- ÖD onze middelbare en hoogeie ■jfen bestaat de leelijke inlichting, faschen, welke aan ijver en -bgsvermogm worden gesteld. tot bijna 'in het onmetelijke stijgen en het overgaan van de eene klasse naar die andeTe steeds gewaagder en 'halsbnekenidier wordt. De sprong van eerste naar de tweede helft dier vijfde klasse was mij nog gelukt, maai* verder wilde het niet gaan. Toen liet mijn vader mij na kort be raad het leven ingaan om de prac- tijk iea* van te leeren kennendeed afstand van de mij zeer aangenaam schijnende posten van minister, ge neraal of president- van politie, mam plaats acliter den lessenaar op een kantoor. Nu, hier zijn ook lauweren te be halen en vooral is er geld te verdie nen die wereld staat in het teeken van 't verkeer en den handelsman be hoort de gansche wereld. Nadat ilc mijn leertijd1 had' dimd, beperkte ik mijn1 miliatïre dïnoomien tot de meest bescheiden af- metinhgim en diende een jaar bij een HannoiVcoiaansch infanterieregiment. Vian de ladder, düe naar <ie vangsnoer lërii van den generaal leidt, heb ik slechts één trede beklommen ik ver overde het onderscheadingsteeken van korporaal. Hoe streng we ook dikwijls ■wenden behandeld, in de 'herinnering sohijnjfc mij dliio tijd toch wonder schoon zonder monsterkoffer, zonder de eeuwigdurende verandering van bed in de hotels en zonder de akelige concurrentie. Hert, laatste is het ergste. Een rertizi- ger heeft een goed leven en zou hoogst tevreden kunnen zijn, wan- neier hij ndiet overal, waar hij zijn voet zet, vakgenooten ontmoette. Er zijn "werkelijk te veel van. die soort. VooTal in de fabrieksplaatsen en han delssteden hoopen ze zich werkelijk tot dikke 'kluwens opuiterlijk be jegent men elkaar beleefd en vrien delijk, verkoopt men elkaar grappen, drinkt wijn en speelt skatj bij zich- zelven wens ebt, men dlkaar wedeirkee- rïg naar het land. waar de peper groeit. Ik was eerst voor verscheidene klei ne firma's werkzaam en zocht mij de tevredenheid mijner principalen aoor geslepenheid en aanpassingsvermogen aan de moeilijkste omstandigheden te verwerven, maar het gelukte mij in de eerste drie jaar niet eene vaste positie met een met de jaren klim mend salaris te krijgen. Dat was zeer jammer, vooral onfdiat i/k ver loofd was en gaarne trouwen wilde. Toien ik nog op de schoolbanken zat, kiuldiiigxie ik den materiëelen geest van onzen tijd, door do leer aan te hangen natuurlijk slechts een rijke vrouwMaar ziedaar, ook cLeze ver lakkende hersenschim werd door de werkelijkheid vervangen, want mijn uitverkorene, mijn bekoorlijke, lieve Hermine, op wie ik na jaren van' ver loofd-zijn nog even verliefd was als op dan eersten dag, bezat even wei nig als ik, ja, ze had niet eens een uii'tzdt. Wij kon dien dus alleen dan de haven van het huwelijk binnenloo- pen. wanneer mijn levensscheepje on verwachts een bijzonder goeden koers nam. En dat gebeurde! Het lot schonk mij een gunstigen wand, die mijn zeilen hoopvol deed zwellen, zoodat ik het oogenblik tegemoet mocht zaen, waarop al mijn wen- schen tot mijn tevredenheid vervuld zouden worden. De zaak zat namelijk aldus in elkaar. Ik was sedert Fe bruari bij Trapp Comp. gecon serveerde groenten en vruchten en gros op proef aangenomen. Mijn chef hiad mij echter welwillend in het vooruitzicht gesteld, dat ik, wanneer ik goed voldeed', weldra een positie voor mijn leven bij hem zou hebben. Om deze positie te veroveren, be vond ik mij sedert drie dagen' in Hamburg. Hier wilde iik mijn mees terstuk maken-. Bij mijn vertrek naar die isltiad had het hoofd der firma onr geveer het volgendie tot mij gezegd: Trïeimier, zei hij ik heet namelijk Triemer als ge met de opdracht, welke n gegeven wordt, succès hebt, stel ik u vast aan op een voorloopig salaris van vier duizend mark, behal ve de gewone toelagen. Ge moet naar het kantoor der HamburgAmerika- -lijn gaan en beproeven de groote le verantie van conserven voor onze fte rn a te krijgen. Dat i's geen gemakke lijke taaik; ze vereischt handigheid en kennis van de zaak, want de con-, currantie is geweldig. Toon dus, wat. go kunt Daar zat ik mi in het mij van vroe ger welbekende, zeer gerenommeerde hotel voor handelsreizigers, had ge-, lukkig mijn oude kamer weer gekre gen en las voor den tienden keerden laatsten brief van mijn verloofde, waarin zij mij van harte succès: wenschte op mijn, werk. Wat hing er1 ook voor ons beiden niet. van deze zaak af Ik had mij de namnddagkoffie voor het hotel laten brengen, waar men onder de neergelaten linnen zonne schermen heel aangenaam zat. Als de inwendige onrust en de zenuwachtig heid er maar niet geweest waren In mijin nabijheid zaten neg een' aantal amdere gasten, en in ieder van hen meende ilk een collega, dat is, een concurrent te zien 1 Ik had aan mijn opdracht hij de HamburgAmerika- 'lijirï voldaan, mijn annbieddingeni in geleverd en moest nu afwachten, hoe de zaak verder zou loopen. Ik had de heeren gesproken, aan wie de beslis sing was, had volgens een welover wogen plan de voordeel en, welke door een verbinding met ons huis werden verkregen, met groote vaar digheid van tong uiteengezet en naar mijn meening ook geen slechten in druk achtergelaten. Of ik de zaak goed had aangepakt? Wie kon het zeggen In dik geval had men mij gezegd, dat mijn aanbod nauwkeurig zou worden overwogen en ik nog dieneelfd-en d'ag, 's avonds om zeven uur, bericht zou krijgen, of mijn firma in aanmerking kon komen of niet. Hei tluurclo nog drie uur,v eer het zeven uur was. Hoe zou ik ze op de befcte wijze doorbrengen Verteerd door onrust, als een candidaat, die op den uitslag van' het examen wacht, deed ik eon kleine wandeling en ging toen in een boekwinkel, om een boek te koopen. Men recommandeerde mij- „Peter Moor's reis naar Zuidwest- Af rika", van Gustav Frenssetn, een weTk, waarvan ilk wol re>eds gehoord, maair dat ik nog niet gelezen- had. Met dit boek gewapend, ging ik weer op mijin. plaOils voor het hotel ritten- en bestudeerde do daden van onze mennen daar ginds in hot onherberg zame land, waar do dorst zoo groot en water zoo weinig te krijgen is. Zoo ■vlcrdtrecf ik den tijd en toen ik een groot deel van het boek had geleaem, wee? de klok reeds half zevesn aan. Don hemeï zij dank, nu moest de beslissing spoedig komen Hoe verder do wijzer naar zeiven ging, des te minder normaal weiden mijn polsen temperatuur. Het sloeg kwart, het sloeg eindelijk zeven Er gebeurde ■niets. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9