Mercurius Weerbericht Thermometerstand Uit de Omstrekea Binnenland Kerk en School Sport en Wedstrijden Rnanciëele Berichten MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Rildt. 24 Maart 1908. Hoogste barometerstand 776.2 m.M. te Stockholmlaagste 741.9 m.M. te 6eydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 Maart Wind: zwakke tot matigen Zuid- Ocstelijken tot Zuid-WesteL wind. Gesteldheid van de luchtin het Oosten bewolkt, droog weer, in het Westen zwaar bewolkt, mogelijk re gen. Temperatuurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te .nur 766 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cta. per regel. is de beste Engelsche Vilthoed [en kost slechts f3.Uitsluitend ver krijgbaar bij F. P. BEICHERT, Anegang 17. te Haarlem. Dinsdag 24 Maart Koogste gisteren F. 52 Laagste hedennacht F. 36 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 480 Gezonken. Door het springen van het ruitje in het voorschip. is Maandagmiddag een schip, volgeladen met kunstmest, ge zonken in het kanaal bij Vijfhuizen. WAARSCHUWING. Maandagmiddag omstreeks kwar tier voor vijven is door de plantsoen- wachters A. Smit en K. Bij in den Hout op heeterdaad betrapt en gear resteerd een 88-jarig persoon, die niet nader te noemen handelingen pleegde jn*t. omstreeks 10-jarige meisjes. Hij lokte de kinderen met snoeperij hij zich. De man werd naar het Bu reau van politie overgebracht. Ouders laat uw kinderen toch niet zonder toezicht naar den Hout gaan. BLOEMENDAAL. Thans is men bijna gereed met het gelijk maken der voetpaden van de Mollaan. Aan weerszijde zal een muur van bazaltsteenen worden opgesta peld, waarvoor de steenen reeds ge deeltelijk zijn aangevoerd. De electrische kabel is reeds gelegd, zoodat als de weg klaar is, dezen met een electrisch zal worden verlicht. ■jVERVEEN. Donderdag 26 Maart a.s. zal de af- deeling Bloemendaal der Noordhol- landsche vereeniging ,,Het Witte Kruis" in het hotel Van Ouds het Raadhuis" alLier eene vergadering houden. Behalve het verslag van secretaris en penningmeester en dat van de commissie der wijkverpleging komt op de agenda voor: Verkiezing van 2 leden der commissie -voor wijkverple ging. Tweetallen zijn: Mevr. Stoop van Deventer en mej. Joh. Bispinck en de heeren II. L. van Beusekom, arts, en S. P Rijnierse. HAARLEMMERMEER. Een uit nood geslacht rund van den landbouwer W. aan de Lijnden, is door den veearts voor de consumptie ongeschikt verklaard, waarna het heest op last van den Burgemeester, onder politietoezicht is vernietigd. Het kroozen van vaarten en tochten in den Haarlemmermeerpolder, gedu rende het iaar 1908, is na gehouden aanbesteding gegund als volgt: Per ceel 1: J. Griekspoor voor f 268.32; perceel 2: J. Mesman voor 297.18 1/2; perceel 3: J. Markus voor f 278.10; perceel 4. L. Boubos voor f 207.82 en perceel 5: W. Korthals, voor 193.90, allen wonende in deze gemeente. Vier kinderen van den arbeider N. aan de Nieuwe Meer, die aan de ou derlijke macht zijn onttrokken, wor den op last van den voogdijraad over gebracht naai Haarlem. HILLEGOM. Door het gtmeentebestuur alhier is groothertogin van Luxemburg, die, met den trein van 8.37 verwacht wor dende, bijna drie kwartier later in de residentie aankwam. PRINS HENDRIK EN DE BELASTING. Het Haagsche raadslid Ter Laan heeft thans gevolg gegeven aan zijn reeds vaak geuit voornemen, om een voorstel in te dienen tot het aanslaan van Z. K .H. Prins Hendrik in den hoofdelijken omslag.Dit voorstel werd naar B. en W. voor praeadvies ge zonden. TWEEDE KAMER. Mm seint ons uit Been Haag Bij die behandeling van de noodwet aangaande het blij vend gedeelte deel de de Minister van Oorlog mede, dait hiji zijb antwoord gedeeltelijk in co mité-generaal zal geven. De hder Patijn had: overwegende bezwaren, dóch bepaalde zich tot heit opperen vain een bemiddelend denk beeld om voor de manschappen, voor hei blijvend gedeelte bestemd, klein verlof te verlemen, behoudens eene spoed-oproeping voor het geval ven mobilisatie. Het wetsontwerp kon dan beperkt blijven tot artikel 4. De zekerheid bestond dan, dat de Regearing in tijd van nood tijdig over troepen voor mobilisatie kon beschik ken. Zoo konden 41/2 millioen wor den bespaard. Het ouroepen van 2200 klein-verlofgangers binnen de volgende vijf maanden kan moeilijk t'U internationale moeilijkheden lei den. Wedke politieke internationale constellatie maakt .eene dergelijke moeilijkheid mogelijk Spreker protesteerde er togen, dat in de 9tukken de vrees werd uitge sproken, dat het buitenland eene op roeping van 2200 miliciens zou be schouwen als een onvriendelijke daad. Toen het kabinet-Piertson de Gelderland" zond, om president Krügeo- te halen, hadden wij meer besef van nationale waardigheid ge- tochid. (Bravo's). De Regearing maak te zich bang voor spoken. De heer Thomson betwistte, dat de Minister van Marine niet verant woordelijk zou zijn voor de militaire politiek der vorige regeering. Zich bepalend tot dm militairen kant, der quaastie, vroeg hij, hoe de Minister \an Oorlog de verantwoordelijkheid kon aanvaarden van een toestand, die ons naar de opvatting van den Minister deze geheele maand weer loos liet. Spreker zag in dm maatregel een inbreuk op de verkregen rechten, beriep zdch daarvoor op vroegere uit latingen van de Ministers Heemskerk, Kolkman en Talma, en van den heer Lohman, die tijdenis dé vorige regee ring het blijvend' gedeelte nooit ver dedigden op grond van gevaar voor het land Verder betoogde de heer Thomson, dat de oproeping van het blijvend ge deelte eene, quasi voor-mobilisatie uit sluitend oen reactionair argument was. Bij behandeling der wet in werd dan ook door sprekers van de rechterzijde dit mobilisatie-belang on voldoende gerekend; de landweer moest de mobilisatie dekken. In den winter van 1906/7 aanvaardde de nerale staf de verantwoordelijkheid voor alle gebeurlijkheden met een blijvend gedeelte van 1472 man; de vo rige regeeringen stelden zich geheel op het standpunt, dat de landweer de mobilisatie moest dekken, de enkele duizenden mannen van het blijvend gedeelte konden die taak niet verrich ten; maar ze waren voor de onbedui dende diensten ook niet noodig. TEGEN DEN MIDDEN-EUROPEE- SCHEN TIJD. Een twintigtal hoogleeraren en oud- hoogleeraren hebben aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wel de poging wordt toegejuicht om eenheid in den tijd te verkrijgen, maar ook afgeraden wordt den mid- den-EuropeesMien tijd in te voeren. Naar hunne meening draagt elke poging om de dagverdeeling der maat schappij ten opzichte van den zonne- stand door wettelijk voorschrift te wijzigen, de kiem der mislukking in zich en zal zulk een poging, in 6tede van voordeel, slechts ongerief en ver warring ten gevolgé hebben. RUZIE. Vrijdagnacht inreeg B., wonende aan de Naall Tynnegietertetraat te Arnhem, ruzie met zijn wouw, waar bij B. zich zóó opwind, hij beschonken, dat hij met. zijn vnr'&t de waschkom stuk sloeg. Hiérbij verwondde hij rich echter zoodanig aan den pols, dait onmiddel lijk dé hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Deze verbond hem voorloopüg en gelastte daarna zijn opname in hét Stedelijk Ziekm- hi-tfs. Zaterdagavond1 raakte te Sin-eek, de rangeerder v. d Z. tusschen de buf fers beklemd, waardoor hij onmid dellijk werd gedood. Hij laat een vrouw 2 kiridterea na. Te Eede (Zeeuwscb Vlaanderen) heeft een kind van drie jaar uit de tuit van een met kokend water ge vul den ketel gedronken. De kleine na een ontzettend lijdien KUNSTNIJVERHEIDS. TENTOONSTELLING. De plannen voor de van 410 Juni s. te Harlingen te houden tentoon- aanbesteed: a. Het maken, lev. en stelling van kunstnijverheid hebben stellen van eene rolvoetbrug over de een vaster vorm gekregen. De ten- Vinkensloot- b. Het maken, lev. en toonstelling zal omvatten: Stellen van een ijzeren urinoir met j Nijverheidsproducten ,als: bewerkte Het maken lever, en metalen, goud en zilverwerk, leerar- ▼oorscherm; r w stellen van 14.50 M. ijzeren hek bij j tikelen, meubileering en 'de algemeene begraafplaats. 0 stoffeering, J papier, druk- en bindwerk, glas- Laagste inbchrijver ip massa voor J aardewerk vlecht- en mandwerk nut- het ijzerwerk bleek te zijn de heer J. tige en fraaie handwerken en andere P. Krenning Haarlem," voor J .voor timmer- en verfwerk de heeren! nljverheidsprcducten. Kunst- en rijverheid: S. den Boer en A. Dedel te Hillegom, f graveer- en drijfwerk, en voor 99 voor metsel-, grond- steenhouwerswerk, de heeren C. J. Jansen en J Sijzenaar, te Hillegom, Voor f 121.45. smeedwerk, beeldhouw- HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder heeft Maandagavond aan het station van 'de Hollandsch Spoor te 's-Gravenha- ge verwelkomd haar nichtje, de erf-1H. Dinn. kunst en snijwerk, teekeningen en de coratie, fotographieën. Reeds zijn vele aanvragen voor in zendingen ingekom n. Door het vormen van een waarborg fonds cn vrijwillige giften zal men trachten de noodige gelden bijeen te krijgen. De financieele. commissie bestaat uit de heeren J. van Hulst Szn., J. F. Hoekstra, F. Fontein Jac.zn. en L. WEER HAVENGESCHILLEN IN t ZICHT? De directie der meters- en wegers corporatie Mercurius, te Rotterdam, heeft aan de meters en wegers dezer corporatie kennis gegeven, dat rij we der tegen het oude loon zal gaan wer ken, met andere woorden, dat de loonsverhooging. die tot stand kwam door overleg tusschen de wegers en de Duitsche graanimporteurs door de ze directie niet meer wordt betaald. EEN ZONDERLING GESCHENK! Zondagmorgen is aan het politiebu reau aan de Lauriergracht te Amster dam een oud heerenrijwiel gedepo- nerd, dat Zaterdagavond op den Zee dijk aan iemand werd ter hand ge steld, met. verzoek het even te willen vasthouden, door twee personen die daarop een café binnen gingen. Deze personen keelden evenwel niet terug en waren in het café niet weer te vin den. Het R. K. BEVOLKINGSREGISTER. Het R. K. Bevolkingsregister waar toe mgr. Lans nog het initiatief nam, is in werking getreden. Het is geves tigd Spui 22 te Amsterdam alwaar lo- ketkasten het kaartensysteem en de gezinsregistefs bergen. Het doel van het Katholieke bevol kingsregister is een overzicht te heb ben van de te Amsterdam gevestigde Katholieken en de gelegenheid om bijzonderheden omtrent geheel of ge deeltelijk Katholieke gezinnen te ver zamelen. Daaidoor kan iedere paro chie steeds een overzicht van hare lid maten hebben. Het bureau is in grondslag geheel ingericht overeen komstig het kaartstelsel der openbare bevolkingsregisters. Alleen zijn de ge gevens betrekking hebbende op de godsdienstige gezindten meer uitge werkt. Zoo worden vermeld de data van doop, eerste H. Communie, vorm sel en huwelnk. De oprichter, mgr. Lans, heeft het bureau niet meer in werking mogen zien. Wel heeft hij nog de vergade ring, waarin tot de oprichting werd besloten, bijgewoond. Thans is voor zitter mgr. M J. A. Jansen, deken van Amsterdam. SOCIALE WEEK. De Mededeelingen van het Centraal Bureau van de ,,Kath. Soc. Actie" be vatten het voorloopig program der Sociale Week voor 1908. Het algemeen onderwerp is: „De Gemeente en de Sociale Quaestie". Zondag 6 September: 's avonds 8 10 uur, Opening. Katholicisme en So ciale Hervorming. Maandag 7 September: 's morgens 1012 uur. De Gemeente en de Socia le Quaestie. 'a namiddags 24 uur, De Gemeente en de Kleinindustrie, des avonds 810 uur, De Gemeente en de Handeldrijvende Middenstand. Dinsdag 8 September: 's morgens 10—12 uur, De Gemeente en het Vak onderwijs. 's namiddags 24 uur, De sociale werkzaamheid der plattelands gemeenten, 's avonds 810 uur, De Gemeente en de openbare gezondheid. Woensdag 9 September 's morgens 10-12 uur. De Gemeente en het Wo ningvraagstuk. I. Woningtoezicht, Woningbouw, 's namiddags 24 uur, De Gemeente en het Woningvraag stuk. II. Stadsuitbreiding, Bodem- vraagstuk, 's avonds 810 uur, De Gemeente en de drankbestrijding. Donderdag 10 September: 's morgens 1012 uur. D Gemeente en haar ambtenaren. Rechtspositie, 's nam. 24 uur, vrij 's avonds 810 uur, De Gemeente en de monopolie-bedrij ven. Vrijdag 11 September: 's morgens 10-12 uur. De Gemeente en haar arbei ders. I. Arbeidsloon, 's namiddags 2- 4 uur, De Gemeente en haar arbeiders II. Arbeidsduur, 's avonds 810 uur, De Gemeente en de aanbestedingen, I. tegenover Middenstand, II. tegenover arbeiders. Zaterdag 12 September: 's morgens 10—12 uur, Arbeidsbeurzen, 's namid dags 24 uur, Werkloosheid, 's avonds 810 uur. Gemeente-exploitatie Socialisme. Zondag 13 September: 's morgens 1012 uur, H. Mis, 's namiddags 2-4 uur, De K. S. A., SÏuiting. BLIJVEND GEDEELTE. Het aantal dergenen die zich aan boden om van April tot Juli onder de wapenen te komen tot aanvulling van het blijvend gedeelte, had Maandag reeds het vereischte cijfer van 2200 met 100 overschreden. INBRAKEN. Omtrent den te Grouw diefstal uit de brandkast die op het raadhuis staat, meldt men nader, dat deze vermoedelijk met een valschen sleutel is gepleegd, wat den secretaris en een gemeenteambtenaar bleek toen zij de kast openden. ONTROUWE BOEKHOUDER. Maandagmiddag kon door de direc tie van de Stcomzuivelfabriek en Melk inrichting C. G. van der Lee aan den Amsterdamscb enStraatweg te Utrecht met eenige juistheid worden opgege ven voor hoeveel de verdwenen boek houder v. G de fabriek heeft bena deeld. Voor zoover men het heeft kun nen berekenen, beloopt het totaal der verduisterde gelden om en nabij de f 4000, daaronder niet begrepen na tuurlijk Ie bedragen die v. G. zich heeft weten te verzekeren op valsche- lijk met den naam van den directeur onderieekende stukken, waarvan wij melding maakten. Naar vernomen wordt, heeft df familie van den boek houder aangeboden de verduisterde gelden bii te passen. In tusschen heeft de politie allerwe- ge de aanhouding van Van G. gelast en is diens signalement opgenomen in het Politimlad EEN LUCHTREISJE. Maandagmiddag is op de grens van de gemeenten Apeldoorn en Klaren- beek een luchtballon neergedaald. De inzLtenoen, drie heeren en een dame, wa -en des morgens omstreeks Ouur te Dusseldorf opgestegen en hadden een voorspoedige reis gehad. Ballon en mand bevonden zich In goeden staat, 't Gezelschap heeft zich per trein weder naar Duitschland be geven. DE STEDEMAAGD VóóR HET VONDELPARK. Seder! ang hoe lang precies we ten we ons met te herinneren, aldus schrijft de Tel. miste de Amster- damsche Steaemaagd, die midden op het hek vaa hoofdingang van het Von delpark :it, twee vingers van heur rechterhand Die zal ze nu eindelijk terugkrijgen Sedert Zaterdag staat er een groot foudraal om het beeld en daarop leest men, dat de reparatie zal uitgevoerd woiden door de Techni sche Inrichting Frank en Co. Over een tiental dagen zal de ste dejuffer wedei haar vingers terug hebben. VERMIST. Door M. wenende Haagdijk te Bre da, is bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 80-iarige, bij hem inwonende schoonmoeder mej. S., Zaterdag nacht plotseling zijn woning heeft ver laten en daarin nog niet is terugge keerd. Daar de vrouw den laatsten tijd niet erg wel bij het hoofd is, vreest men, aat haar een ongeluk is overkomen. GENERAAL BOOTH TE AMSTERDAM. Op zijn propagandatocht door Ne derland heeft de groote generaal van de Heilsarmea Zondag niet minder dan drie keer zijn stem laten hooren in het Paleis voor Volksvlijt, waar volgelingen, belangstellenden en niemvsgierigen uren bij uren hebben geluisterd naar de woorden van den grijsaard, wiens tolk, luitenant-kolo nel Govaers mvermoeid was als hij; en 't is wel een zware dag geweest voor den 78-iarige, den lOen April zal generaal Booth zijn 79ste levens jaar bereikt hebben die ook Zater dagavond reeds in besloten kring, voor officierer en soldaten propa geerde in het Paleis. Het was in 1906 dat wij het laatst zagen en hoorden den stichter van't Lichaam, dat over geheel de beschaaf de wereld bijkans zich laat gelden, werkt en weldoetgeneraal Booth is oud geworden in die sindsdien ver streken spanne tijds. Niet kromde zich zijn gestalte on der den last der jaren, die voor een werkzaam leven als het zijne meer dan dubbel tellen, en niet als voor heen zochten de handen telkens steun op den rand van het katheder, want al betoogend blijven zij op den rug gevouwen en zachtkens deint het bo venlichaam al wuivend voor- en ach terover maar die stem, tot voor kort nog zoo krachtig, zoo doordringend als die van den tientallen jaren jonge ren tolk aan zijn zijde, die stem is 't, waaraan we hebben verlorenen dan voorts aan dat intens-witte gelaat, dat nog verscherpte profiel, omlijst door de zilveren lokken en den sneeuwwit- ten baard. En toen Zondagmorgen in de schouwburgzaal, na een uur ruim van beweren het spreken hem blijk baar te machtig werd, toen verklaar de kolonel Lawley wat den grijsaard uit het hart welde en wat hij fluis terend dien jongeren boodschapper souffleerde. Maar het bezielend vuur, waarmede ren van a-cht-en-twintijg- toit dea'tig- jarigen ouderdom, die gedurende tien. jaren, waarvan ten minste acht in. hum nanig, tot tevredenheid van hun ne militaire chefs tnebben gediend en dj.e lichamelijk voor de hegeerde be trekkingen geschikt zouden zijn. Gaarne zal ik tevens vernemen, op welk aantal ongeveer de gezamenlijke betrekkingen, welke aldus in uw gewest voor gewezen onder-officieren beschikbaar kunnen worden gesteld, kunnen worden geschat. Het is niet de bedoeling, dat ten aamzlien vam elke in uw gewest be staande betrekking in provincialen of in gemeentelijken dienst worde na gegaan, of zij wellicht voor openstel ling voor capitulanten in aanmerking zoude kunnen komen, doch wel wordt prijis gesteld op aanwijzing van be paalde betrekkingen of groepen van betrekkingen, die veetLvuldiig in de provincie wonden aangetroffen en dio ontwijfelbaar in het kader v.an de te trefflan regeling kunnen worden op genomen, met Vermelding vain bezol diging en novenvo or deelem. i Betrekkingen met eene belooning, geringer dan veredScht wordt voor minimaim van levensonderhoud ter plaatse, zijn voor het beoogde doel ongeschikt em behoeven dus niet te worden opgegeven. DE FEESTEN TE DELFT. Bij den Senaat van het Delftsch Studentenkorps is omtrent een bezoek van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik aan het tournooi ge durende de lustrumfeesten, nog niets bekend. De data der feesten ter gelegenheid van het Xllde lustrum van het Delftsch Studentenkorps, zijn, in ver band met den afloop der examens, met zekerheid vastgesteld van Maan dag 29 Juni tot Zaterdag 4 Juli. Voor het houden van een tournooi op de Markt is door den gemeente raad van Delf de toestemming ver leend, zoodat dit gedeelte van het pro gramma zal worden doorgezet, voor loopig benaald op Woensdag 1 Juli. DE WATERVLOED. De val van het water om Den Bosch houdt gestadig aan. Verschillende buurten daar in den omtrek, die ge durende den laatsten tijd niet anders dan per roeiboot waren fce bereiken, zien zich weer in het gewone verkeer opgenomen eo binnen weinige dagen zal, indien het vallen van het water zal aanhoude ook de weg naar Em- pel weer droeg liggen. De volledige stoomtramdienst Den BoschTilburg is hervat. HULDIGING PROFESSOR PEKELHARING. Men meldt aan de Tel. d.d. 21 Maart uit ,s-Gravenhage Een aantal oud-leerlingen, leerlin gen, collega's en vrienden van prof. mr. B. II. Pekelharing, wien op zijn verzoek, tegen den len September 1.1., eervol ontslag was verleend als hoog leeraar in het staats-, aclministratief- en handelsrecht en in de staathuis- de generaal de leer van het Heilsleger }^d^u.nd^ a.^n dc Technische Hooge- verbreidt. koDden de jaren niet knot- sc"ocd te Delft, wenschten den hoog ten noch verminderen zijn liefde voor het liefdewerk, waarvan deze zelfde vveiKKlin8'- iici. uciucwcitv. wttax van ueze zeiiuu i mo£,„ j, waarin Mi zalen zoo dikwijls getuigen mochten, en des middags na zijn bemoedigende bewering, dat men zich nog niet be zorgd behoeft te maken voor den op- voor een bedrag dat reeds in de tota- Ie som was begrepen en dat in hei ontwerp f 20.000 is toegezegd aan een der curatoren. Mr. Van Embden licht te het bezwaarschrift toe en deelde inede, dat de opposanten, zoo noodi» in hoogste instantie een beslissing zouden uitlokken. Mr. Vitringa ver dedigde het aangeboden accoord en achtte dit niet in strijd met de Fail, lissementswet Uitspraak 31 Maart. gedurende - ïar®?i. z0° de voshengst maakte in het voortreffelijk arbeidde, een blijvend eind nog een foutje, en dit deed hem bewijs te geven van de waardeering, de course verliezen OLYMPISCHE SPELEN. Het Nederlandsch Comité voor de Olympische Spelen heeft een hoekje uitgegeven, waarin de verschillende bijzonderheden over deze wedstrijden te Londen en de voor wedstrijden te Haarlem, zijn beschreven (onzen Ie- bekend)01" grootste gedeelte reeds Het boekje besluit'met de volgends opwekking Het Comité neemt de vrijheid een beroep te doen op de Nederlandsche sportlieden voor hun moreelen en tl- nancieelen steunvele Vereenigingen hebben door gewone en buitengewo- ne uitgaven over weinige middelen b beschikken en zonder hulp kunnen zit geene deelnemers afvaardigen. Neder land dient zóó goed als maar eenigs- zins mogelijk is vertegenwoordigd ts worden, en, onze nationale spreuk ia- dachtig, dient de roem, dien Neder landsche athieten zich In het buiten land verwierven, gehandhaafd te wor- den. Kan men niet, wegens de concur rentie met landen als Amerika, Enge land, Duitschland, Frankrijk, veis eerste prijzen verwachten, het beha len van tweede en derde prijzen blijft hoogst-eervol, en ook moet niet ver geten worden, dat allen die eene zeer goede verrichting léveren, bijzondere medailles ontvangen zullen. De Olympische Spelen te Londen zullen op ongekend grootsche wijze medewerken tot de opheffing, verede. ling en verspreiding der athletische sport; ongetwijfeld verdient de Ne- derlandsche deelname den krachtigen steun van allen, wien de lichamelijke ontwikkeling van ons volk ter harte gaat. BERGEN. De Keimemer Sportclub heeft Zon dag het seizoen geopend. Uitgeschre ven waren uitsluitend draverijen, waaronder een heat. De inschrijvingen waren matig, de opgekomen naarden nog matiger ei het publiek het matigst. Waaraan die geringe opkomst te wijten is kunnen wij niet zeggen. Het was Zondag, de Kennemer Sport club had den dag alleen, het was schoon weder, de baan was onverbe terlijk, doch, wanneer bekend is, dat alleen de dravers op de baan komen, missen wii steeds en overal een ze ker deel van het sportlievend publiek, De openingsdraverij werd betwist door Incredule, Carentan en Caston. Schönrock was zeer op zijn qui viva aan de start. Caston ging dan ook flying start af Incredule maakte een paar galopsprongen. Caston blijft een tijd het comman do houden in vierkanten draf, doch rechte de hoogachtinsr en de vriendschap, die volger van den generaal na diens zoo^e^en allerlei kring voor zijn - werk en zijn persoon gevoelen. 't Plan vond allerwege hartelijke in stemming niet minder dan 700 per sonen verlangden zich bij eene huldi ging van den zoo geëerden oud-hoog leeraar aan te sluiten. Velen hunner waren hedennamld- dag te 5 uur bijeengekomen in de bo venzaal van het Restaurant Royal, om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. De voorzitter van het uitvoerend co mité, de heer R. A. van Sandick, sprak in deze bijeenkomst prof. Pe kelharing toe. Aan het slot van zijn hartelijke toe spraak bood de spreker professor Pe kelharing. uit naam van de oud-leer lingen, vrienden en vereerders, een bronzen miste en een kunstig bewerkt album aan. In dit album is de vol gende sprekende oorkonde opgeno- dood, „wijl de generaal nog niet dood is", steeg een dankend amen op uit de gelederen zijner volgelingen er golfde donderend applaus uit van al len, die aanwezig waren en sympa thiseerden met dezen eerbiedwekken- den propagandist. Des morgens om 10 uur is de eer ste der drie groote Heilsmeetings ge houden in de schouwburgzaal van 't Paleis voor Volksvlijt, die te klein bleek voor de groote menigte, zoodat velen aan den ingang werden afge wezen. En na de gloeiende propagan- dawoorden van den generaal woorden, die toch door de vertolking dat origineel-kernachtige verloren onder fanfaregeschal en opwekkende Heils liederen werden vele bekeerlin gen dankbaar ingelijfd bij de Leger scharen. Des middags te 3 uur sprak de ge neraal over De plicht der samenle ving jegens dt Noodlijdenden en de praktijk van het Leger des Heils". Deze middagbijeenkomst werd opge luisterd door muziek en zangzij werd niet zooals was aangekondigd in de schouwburgzaal, maar in de concertzaal gtliouden, om de slechte accoustiek in deze zaal te verbeteren had men haar gedeeltelijk afgeschut en was een klankbord aangebracht boven de hoofden van spreker en tolk. Des avonds had wederom in de con certzaal een bijeenkomst plaats. De samenkomst des morgens werd door 1800 personen bezochtdes mid dags en 's avonds kwamen telkens tusschen twee- en drieduizend perso nen bijeen om den generaal te hoo ren. (Echo.) DIEFSTALLEN. De politie te B aam heeft ter schikkmg van de justitie gesteld „Ter eere van Baltus Hendrik Pe kelharing, doctor in de rechten, Incredule was bij het naderen van de eindstreep zichtbaar vermoeid. Hierna was een Record-draverij voor eNderlandsche paarden aan de orde, waarvan Beatrix winster werd, doch met opoffering van 5 recordse- sonden. Beatrix was totaal van de kook en was de haan 5 meter langer geweest, dan zou Bêrtha Emil zeker gewonnen hebbennu was zij met 1/5 seconde verschil een mooie tweede. Kapitein werd gereden door den pi keur J. Wieringsma. Het paard praes- teerde thans niet veel. Met Glendine won Doeleman zijn derden prijs op dezen dag. Deze schimmel-merrie was sterk favoriet en beschaamde dit in haar gestelde vertrouwen niet. Sierra Fils had een tijd de leiding, doch toen Glendine op zij kwam, was de kans totaal verkeken, en kwam Kapitein hen ook nog de plaats ont nemen. In den Alcmaria-prijs, die thans volgde had Jan de Boer het rijk alleen met Sierra Fils. Nu moest Sierra Fils toch eens eer- hoogleeraar aan de Polytechnische ste worden, hij had het al zoo dikwijls „School en de Technische Hooge-geprobeerd, doch bracht het in den „school van i: Januari 1874 tot 1 Sep tember 1907. hebben leerlingen, oud- teerlingen, ambtgenooten en vrien- „den een penning doen slaan als een „blijvende hulde van dankbaarheid „en genegenheid. „Dit album bevat hunne namen. „Pekelharing's scherp oordeel en „groote kennis droegen rijke vruch ten voor zijn onderwijs. Zijn werk „leeft in hoofden en harten zijner „leerlingen, en doordringende in het „handelen van velen, gedijt zijn leer ling het gansche volk." De rede van den heer Sandick werd met luide bravo's begroet. Toen prof. Pekelharing zich had hersteld van de ontroering welke zich van hem had meester gemaakt, nam hij het woord, om allen te danken, die aan de hulde van dezen dag had- dienstbode G. O, verdacht vaa) ver"jden deelgenomen, d ui storing van gelden, ten nadeele ^ne aanwezigen, waaronder zich van een keJJner, met wien zij in de-1 bevonden de oud-ministers Veegens zelfde betrekking was. De verdachte en Van Raalte, vele voormannen uit bekende haar diefstal, nadat de ont- \Teemdo gelden in haar koffer wa- r-eai gevonden. GAPIT ULA NTEN-ST ELSEL. Door dén Minister van Bimnenlandr &che Zaken is de navolgende missive de vroegere en tegenwoordige arbei dersbeweging als Heldt en Henri Po lak, en tal va^ ingenieurs en studen ten, gingen den professor de hand drukken en de geschenken bezichti gen. ^iiv/ Te 7 uur volgde een gemeenschap- gezonden aan de Commissarissen der pelijken maaltijd, waaraan ongeveer Koningin in de onderscheidene pro vinciën. In verhand' met het onderzoek, aan hangig bij ecaie commissie van amb tenaren van onderscheidene depar tementen van algemeen bestuur om trent toekenning van burgerlijke be trekkingen aan onderofficieren, heb ik de eer u te verzoeken, mij 60 personen deelnamen. FAILLISSEMENT-PLIESTER. Maandagmorgen werd voor de rechtbank te Arnhem behandeld het homoIogatie-accoórd-Pliester. Door globale opgave te doen toekomen van dr. Greve was een bezwaarschrift in de betrekkingen in provincialen en gediend on grond dat door den cura- gemeentolijken dienst, di© geheel of tor stemmen voor het accoord gewor- voor een deel beschikbaar zouden ven zijn, hetwelk in strijd met art. kunnen worden gesteld voor capltu-1153 sub. 3 van de Faillissementswet 1 anten, dat wil zeggen onder-officie-1 is; dat curatoren hebben meegestemd regel niet verder dan de plaats. Carmen won de heat. Magnolia leg de beslag op de eerste heat, zoodat Carenton een gemakkelijk kostje in de 2e en 3e htat had. Blangy werd in de eerste heat reeds gedistanceerd. Van Magnolia ging een zeer groote roep uit, doch niet onaardig merkte een eenvoudig boertje op: „Ze kenne Magnolia wel in Rus land gehouden hebben, en 'm 'n an der peerd in z'n maag gegeven heb ben.". Alsof de heer Ockhorst zich knollen voor citroenen laat verkoo- pen I De gedetailleerde uitslag is als volgt Openingsdraverij. Recorddraverij.' Minimum afstand 2000 Meter. 1. Incredule (2060) Doeleman in 3.18 4/5. 2. Caston (2000) Schönrock, in 3.191/5. 3. Carentan (2060) Pronk, in 3.20 2/5. Maartprijs. Recorddraverij voor Nederlandsch0 paarden. Minimum afstand 2000 Meter. 1. Beatrix (2045), Doeleman, 3.384/5. 2. Bertha Emil (2210), J. Ensing, in 3.39. 3. Kapitein (2165) Wieringsma, in 3.40. Voorjaarsprijs. Handicap voor Ne derlandsche paarden. Minimum af stand 1600 Meter. 1. Glendine (1775), Doeleman, in 3.053/5. 2. Kapitein (1800), Wieringsma, in" 3.061/5. 3. Sierra Fils (1700), J. G. de Boer in 3.072/5. Alcmaria-prijs. Pr ij zendraverij voor Nederlandsche paarden. Minimum af stand 2000 Meter. Sierra Fils (2080) J. G. de Boer, gaat alleen over de baan, 4.571/5.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6