Kerk en Schooi Letteren en Kunst Koloniën Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws Financiëeie Berichten Stooinvaartberichtea ■yi, waar alle debiteuren boven ƒ1000 erden besproken, heeft het bekl. niet efrappeerd, dat toen zijn debet niet rerd gelezen. Hij dacht, dat dit niet ioodig was. Evenmin als bekl. den alscheü inhoud wist van de balans, erklaarde hij te weten van de val- übe rekeningen. Wel waren hem enige minder gunstige dingen be- end, maar Lincker wist dit zoohan- jig te draaien, dat bekl. geen arg waan koesterde. Bekl. kwam terug op jjn verklaringen voor den rechter- ommissaris, dat ook met zijn toestem ming de valsche balans en de verdere lalsche boeking geschiedde. Hij zei- je niet goed te portée van de vragen in zijn antwoorden te hebben begre pen. De oflicier van justitie wees den be laagde Pliester er op, dat hij in den oop van het proces voortdurend is ledraaicü. Uit een vervolgens door den grif- jer voorgelezen verhoor van 7 Dec, 907 bleek, dat mr. Pliester heeft er- ;end, dat door verschillende boèkma- loenvres commissarissen om den tuin verden geleid. De oflicier van justitie In een brief fan van Mei 1904 aan Lincker preekt u van de „wilde speculaties" [an Linckerde waagschaal waarin Ie Bank gesteld wordtdat u zich hebt laten verleiden om met deze lichtzinnige handelwijze mede te ioen". Genoemde brief werd voorgele- ten. Bekl heeft daarin ook verklaard jat hij voortaan alleen op solide wij- se zaken wilde doen en anders er iever uitgaan. Als getuige en deskundige werd als- au gehoord J. Kurth, werkzaam aan de Girobank te 's-Gravenhage, vroe- jer bediende bij de Arnhemsche Bank. Deze gaf verklaringen hoe de rotschillende bedriegelijke handelin gen uitgevoerd werden. Bij een regel matige boekhouding hadden de in de dagvaarding genoemde debetten op de balans moeten staan. Ook de in richting der balans voldeed niet aan alle eischen. Daarna werd gehoord de kantoorbe diende Kuiper. Deze gaf ook eene lezing van het gebeurde en deed uitko- nen dat er voor de gefingeerde proion gaties geen provisie werd uitgekeerd, wodat deze prolongatie-boeking slechts een manoeuvre was. Geen van beide beklaagden bemoei de zich veel met de boeken. Lincker deed alles. Get. had wel het idee dat in de balans ten aanzien der prolon gation Lincker maar wat neerzette. Getuige was zelf debet en begreep dus wel, dat de zaak niet in orde was. Tot het nemen van prolongatie op zijn naam had hij aan Lincker geen op dracht gegeven. Na de pauze werd de vroegere cor respondent-boekhouder Th. Cappette, gehoord. Deze hield er een onpersoon lijk rekeningboek op na, dat enkel door Lincker werd ingezien. Meeréndeels ontving getuige con cept-brieven van Lincker. Concept brieven van eenig belang kwamen nooit yan den kant van de beide be klaagden en dan alleen als de heer Lincke? er niet was. Ook de vroegere boekhouder E. H. Kareis werd gehoord. Get. verklaar de, dat de genomen en gesloten pro longaties op de in de dagvaarding ge noemde hoofden door hem op datums 31 Dec. 1906 en 31 Januari 1907 in het journaal moesten geboekt worden. Dit geschiedde in April op last van Lincker al verscheidene jaren. Desgevraagd zei get., dat hij meent, dat de bedoeling was, dat niet de hoo- ge debetcijfers in do balans voorkwa men. Het was een verplaatsing van debet op prolongatierekening. In het journaal bleven witte vakken na 31 December en na 31 januari, om daar op die prolongatieposten te boeken. Mr. KappeyneHeeft mr. Pliester wel eens last tot die boekingen gege ven? Get. Neen. Geen van beide be klaagden. Ani. van Ommen, vroeger kantoor bediende aan de Bank legde daarna getuigenis af. Hij was houder van het rekening-courantboek. Get. zeide, dat dit werd «ehouden naar gegevens van het journaal. Zoo werd in April, bo ven de reeds opgenomen posten van Januari, bijv. gezet op het hoofd van Lincker ƒ550.000 in het debet, wegens terugboeking van prolongatie. Zulks geschiedde op last van Lincker. Het was gewoonte om vóór 1 Januari ruimte open te laten in rek.-cour.- boek. Daar kwam dan zoo noodig de prolongatiepost. (Wordt vervolgd.) POGING TOT MOORD. Voor de Haagsche rechtbank had zich te verantwoorden P. II. 22 jaar, boerenarbeider te Leimuiden ter za ke dai hij den 3en November 1907 te Nieuwveen gepoogd heeft opzettelijk 6n met voorbedachten rade zijne moe ier N. R. huisvrouw J. H. H., zijne Zuster A. H en zijne broeders H. en D. van het leven te berooven door ar senicum en eon voldoende hoeveel- den om cenoemde personen te doo ien te doen «.'de soep, waarvan zoo als hem bekend was de genoemde per sonen aouclen gebruiken, zijnde de uitvoering van zijn voornemen niet Voltooid, alleen tengevolge van de omstandigheid, dat de genoemde per sonen na van de soep te hebben ge bruikt de soep te hebben uitgebraakt. In de eerste plaats werd als getuige gehoord prof: L. v. Italië, die in het overblijfsel van de soep (een aanbak- lel in den pot) een voldoende hoeveel heid arsenic had gevonden om den lood van een of meer personen te ver lorzaken. Door diens broeder den heer E. S. van Italië, militair apothe ker te Leiden, werd die verklaring bevestigd. Daar in de geheele houding van den beklaagde zeer veel raadselachtigs voorkwam (ook ter terechtzitting Daaktc hii door zijn stompzinnig voor komen een vreemden indruk) was hij onder waarneming van de deskundi gen de heer J. F. Plet, geneesheer-di- recteu- van het Haagsche krankzinni gengesticht en dr. P. H. Rosenstein [esteld, die, hoewel zij geen bepaal de krankzinnigheid bij bekl. hadden kunnen constateeren toch van oor deel warpji dat huiselijke omstandig heden den jongeman in een toestand hadden gebracht, waardoor hij of niet toerekenbaar of minder waardig was. nl zijne familie komen eenige gevallen van krankzinnigheid voor en in het Huis van Bewaring heeft hij eenige malen sporen van abnormalen geestestoestand vertoond, die volgens den bewaker niet voorgewend waren. Volgens beide deskundigen staat men hier voor een uiterst moeilijk op te lossen geval, voor een daad zóó ab surd, dat er geen verklaring voor is te vinden te minder, daar hij veel van zijn moeder, broers en zuster hield. Het meest waarschijnlijk achtten de deskundigen het dat de bekl. in een toestand van depressie heeft gehan deld, en in een staat, van melancholie zichzelf en het geheele gezin maar uit de wereld heeft willen helpen. In zulk een toestand achtten de deskundigen bekl. ontoerekenbaar voor hetgeen hij deed.. Op de vraag van den president of aangenomen dat de rechtbank deze conclusie overneemt bekl. dan in een krankzinnigengesticht thuis be hoort, antwoordde de get Plet ónt- kennend; eveneens dr. Rosenstein. Op de vraag van rechter Croockewit of de deskundigen, als rechter geze ten, bekl. dan veroordeelen zouden, antwoordden beiden eveneens ontken nend. Bekl. zou eigenlijk thuis behoo- ren in een daarvoor geschikte inrich ting of kolonie. Rest niet anders dan hem ongestraft in de vrije maatschap pij te laten terugkeeren. Alsnu werd bekl. zelf gehoord. Hij verklaarde reeds met het plan te heb ben rondgeloopen om een einde te maken aan zijn „chargrijnig" leven, en barstte daarna in tranen uit, zoo dat verder niets uit hem was te krij gen. Hevic zenuwschokkend nam hij daarna' weer in het bankje plaats. De heer B. Noub, arts, die het ver giftigde gezin bezocht had, verklaar de, ook als deskundige, dat zijns in ziens het gif geen doodelijke werking heeft gehad door dat het te spoedig is uitgebraakt, tengevolge van de groote dosis welke was toegediend. Daardoor was overprikkeling van de maag ontstaan. De bekl. ook door ge tuige nu en dan als geneeskundige be handeld. heett steeds een vreemden indruk op get. gemaakt. Het O. M. eischte, naar men ons meldt, ontslag van rechtsvervolging wegens ontoerekenbaarheid met bevel tot plaatsing in een krankzinnigenge sticht voor een proeftijd van ten hoog ste één jaar. VERKAPTE CHANTAGE. Het Hof veroordeelde den voorma- ligen eigenaar eener accumulatoren- fabriek, die tegen den directeur der Nederlandsche Lloyd verschillende schendhrieven heeft uitgevaardigd tot ƒ300 boete, subsidiair dertig dagen hechtenis. HOOGE RAAD. De Hoocre Raad deed uitspraak in het cassatieberoep van den officier v. justitie te Haarlem tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij was ontslagen van rechtsvervolging een kaasventersbaas, II. M. A. M., ter za ke van overtreding van de verorde ning op de hondenbelasting door twee als trekhonden aangegeven honden in strijd met die verordening te laten losloopen. Met het oog op de uitleg ging der dagvaarding door de recht bank, in dien zin, dat daaruit niet blijkt, dat de honden, welke bekl. heeft laten losloopen dezelfde waren als de als trekhonden aangegeven honden, terwijl het laten losloopen der honden op zichzelf niet strafbaar is, was tot verwerping van het be roep geconcludeerd. Ambtshalve werd echter het von nis vernietigd, omdat de uitspraak was bepaald op 16 December 1907, doch geschied was op 19 December^ wegens vervanging van een der rech ters, zonder dat echter proces-verbaal was opgemaakt van de zitting van 16 December waarin tot uitstel der uit spraak was besloten. De zaak werd verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. Adv.-gen. bij den Hoogen Raad, mr. Ort, nam conclusie in de zaak van J. B., boekhandelaar, door het ge rechtshof te 's-Gravenhage veroor deeld tot 8 dagen gevangenisstraf we gens het voorhanden hebben van voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeel dingen (prentbriefkaarten), in den door hem gehouden winkel. Betoogd was, dat de dagvaarding nietig was als in te algemeene bewoordingen ge steld en dat voorts het feitelijk ten laste geleede en bewezen verklaarde niet zoodanige omschrijving inhoudt, dat het tot voor de eerbaarheid aan- stootelijk wordt gestempeld. Adv.-gen. achtte beide middelen on gegrond en concludeerde tot verwer ping. Uitspraak 21 April. RECHTSQUAESTIE. Iemand te Meppel kwam in hooger beroep van twee door het kantonge recht aldaar na verzet gewezen von nissen. Bii de behandeling voor de rechtbank te Assen bleek, dat de ver zetten beteekend waren aan een klerk. Het O. M. was van oordeel, dat die beteekening had moeten geschieden aan den ambtenaar en achtte ze daar om niet rechtsgeldig. Er werd ge- eischt vernietiging van de bij verzet gewezen vonnissen en van de verzet ten, om de zaken terug te brengen in het stadium waarin zij waren, toen de kantonrechter in eersten aanleg vonnis wees. De rechtbank heeft zich echter niet met deze zienswijze ver- eenigd, verklaarde de verzetten rechts geldig en bevestigde beide vonnissen. VONNISSEN. De 4e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft den 32-jarigen boot werker, die uitgesloten was wegens de stakine op de „Secunda" en te recht stond ter zake van mishande ling en bedreiging van den heer H. P. de Haan. secretaris van de Veree- nigïng van Werkgevers op Scheep vaartgebied. en wegens bedreiging van den kantoorbediende Th. Bloems- ma, toen deze den heer De Haan te hulp schoot, overeenkomstig den eisch van het O. M., veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De 45-jarige man, die als loopknecht in dienst van een boekhandelaar, een bankbiljet van ƒ10 wegnam en een tiental op zicht gezonden medische werken verduisterde, werd veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Mede overeenkomstig den eisch van het O. M. werden acht maanden ge vangenisstraf opgelegd aan den 24- jarigen boekdrukkersgezel, die den chef-drukker der firma Roeloffzen, Hübner en Van Santen op het Nas- sauplein verraderlijk een messteek in den hals toebracht MISHANDELING MET DOODELIJKEIN AFLOOP. De rechtbank te Assen veroordeelde Johannes M., te Coevorden, die in den avond van 17 Januari zijn zwager Jan Jansen zoodanig met een mes in het onderlijf stak, dat deze aan de ge volgen is overleden, tot 3 jaar gevan genisstraf. met aftrek der voorloopi- ge hechtenis. GER. KERKEN. Beroepen te P-ar nis ds. J. van •Haerangieto te Hoek van Holland. Bedankt voor het beroep te Rijns- burg (Z.-H.) door dis. S. Oudkerk, te Erab'ngeiL Beroepen te Zevenhoven de heer E. C. van der Laan, cand. te Wilder- vank. CHRIST. EVANG. GEM. Aangenomen het beroep te Hilver sum door dis. K. van der Hoek, te Iarseke. VACANTTE-CURSUS IN VREEMDE TALEN. De mimslter van binnenlandsche zaken brengt tea' kennis dai, van Rijkswege dertig toelagen vam hon derd gulden 100) beschikbaar wor den gesteld voor onderwijzer en on derwijzeressen aan lagere scholen, die in het jaar 1908 in het buiten land een vacantie-cursus in de Fran- sche, d'e Duitsche of de Engelsche taal wemsehem bij te wem een om meer be drevenheid te verkrijgen in het prac tised gebruik dier taal. Zij die voor hei genot vam een der gelijke toelage .in aanmerking wen- sollen, te komen, behooren zich daar- vóór 1 Me.' ak. aan te melden bij dm schoolopziener van het dis trict waarin zij wonen. Nadere bijzonderheden Women in de „St.-Ct." no. 71 ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde op proef schrift Vegetatieve vermenigvuldi ging van Oenothera's, de heer J. A. Lodewijks geb. te Ambarawa (Java). Leiden. Theoretisch. examen in de geneeskunde de heer F. de Stoppe laar. VRTJE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het doctoraal exa men in de rechten de heer A. Sikkel. EEN SHYLOCK VAN 18 JAAR. De heer Adolf Bouwmeester, Frits Bouwmeester's 18-jarige zoon, zal Za terdagavond 28 dezer, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met 't gezelschap onder directie van Van Dommelen „De Koopman van Vene tië" spelen en daarin de rol van Shy- lock vervullen. De heer Bouwmeester, aan een Zwitsersch gezelschap verbonden, vertolkt de rol in de Duitsche taal. HARMONIE- EN FANFARE-VEREE NIG INC. EN. De zevende wedstrijd van. de-h Bond van Harmonie- en Famfare-Vereemi- gLnigem in Zuid-Hollond zial plaats hebben op Hemelvaartsdag, ün het Agmeibapark te Delft. EEN INTERESSANT ZAAKJE. Een maand geleden ongeveer heeft de landheer van Menteng, Said Aloei bin Sjahab een poging beproefd om rechter op eigen houtje te spelen, waarvan het gevolg is, dat deze ver mogende zoon Hadramauts in gezel schap van zijn zoon, den djoeragan en een ziiner mandoers thans in de boei logeeren, in afwachting dat de landraad zich over hun zaak zal heb ben uitgesproken. Dat zit zoo Een paar opgezetenen van het land hadden geweigerd „Compenian", die van hen geëischt werd, te verrichten, wat wil zeggen, dat zij weigerachtig waren, den heerendienst te verrich ten, die hun landheer van hen mag eischen of daarvoor het te vorderen afkoopbedrag te storten. In plaats van hierover beklag te doen ter plaat se, waar zulks behoort, werden daar om, met of zonder medeweten van den landheer, door den zoon en andere helpers de beide weigerachtige opge zetenen des nachts opgelicht en naar den stal van het landhuis vervoerd, waar zij geboeid en aan kettingen vastgelegd werden. Said Aloei heeft hen aldaar gezien, doch geen poging gedaan, om aan deze wederrechtelijke vrijheidsberooving, waarop gevange nisstraf van 2 tot 5 jaren staat, een einde te maken. Tal van getuigen hebben de gekne velde Mentengers in hun gevangenis gezien en door den schout van Tanah Abang, bii wien de wederrechtelijk ge vangen gehoudenen hun beklag zijn komen inleveren, zijn de sporen van het binden op hun polsen en lichaam waargenomen, waarop onverwijld is opgetreden tegen het viertal bovenge noemd, die voorloopig, gelijk gezegd, in hechtenis zijn genomen. Naar ons wordt medegedeeld, is mr. De Meyier aangezocht, den zeer gefoxduneerden Arabier, wien deze correctie op zijn handelingen aller minst lijkt, bij te staan voor den landraad. In Arabische kringen heeft deze inhechtenisneming nog meer indruk gemaakt dan de zaak-Basalama, in betrekking tot den moord op Tanah Tinggi. De „Java-Bode", waaraan het bo venstaande is ontleend, voegt in een volgend nummer er aan toe Het Jand Menteng met daarop staande eigendommen en gebouwen, wordt thans door Ali bin Sjahab, den landheer, die, gelijk wij vertelden, zoo onfortuinlijk aan het eigen-rechtertje- spelen is geweest, publiek te koop ge boden. Wij waren dus wel goed inge licht, toen wij dezer dagen van plan nen in die richting melding maakten. Als los gerucht vernamen wij ook, dat de Arabische landheer van Tanah Tinggi, Basalama, er over denkt, zijn vaste goederen tot civielen prijs van de hand te doen. Wanneer de autoriteiten zoo scherp gaan toezien als thans, is er ook geen aardigheid meer aan het particulier landbezit voor heeren Arabieren en Chineezen Maar in ernst als het gouverne ment of de gemeente een goeden slag willen slaan, dat zij dan thans de gelegenheid waarnemen om deze ver kwanselde stukken grond weer bin nen hun bereik te brengen. De bezwar ren, waarop wij in ons nummer van den 18en dezer wezen, gelden natuur lijk voor de gemeente Batavia ook thans nog. maar wellicht dat met een hypothecaire leening, onder vrienden, of met een voorschot van gouverne- mentsvvege wel een uitweg te vinden ware. - In elk geval is het een verblijdend teeken, dat de Oostersche landheeren zich als zoodanig niet meer seneng gevoelen. HET SNEUVELEN VAN LUITE NANT BOUMAN. Aam een Atjer-brief vam het Soer. Hbld. is het volgende ontleend: Wederom hebben we het verlies van een officier te betreuren. In het kort heeft zich het voorgevallene met den gesneuvelde als volgt voorgedaan. Den 28en Januari te 8 uur 's mor gens vertrok de le luitenant E. L. A. Bouman uit het bivak Meureudoe, ten einde een kleine excursie in het gebergte te gaan maken. Even buiten het gampongcomplex, door hetwelk zijn weg leidde, geko men, werd een alang-alang-veld over gestoken. Het gras stond er vrij laag, het ge heele terrein was overigens open, op enkele bamboestoelen na. Geen mensch kon dit terrein, ongezien voor de pa trouille, beloopen. Het troepje mar cheerde met getrokken klewang, zoo als dit is voorgeschreven in alang- alang-terrein. De spits, een Europee- sche onderofficier met vier manschap pen, liep aan 't hoofd, één pas daar achter de rest van de groep, aan welks hoofd de patrouille-comman dant. Twee Atieliers worden ontdekt, bei den in gehurkte houding, alang-alang kappende. Zij worden aangeroepen en gevraaed of ze in 't bezit van gam- pongpassen zijn. Antwoord bevesti gend. In de onmiddellijke nabijheid van de spits gekomen houdt 't groep je halt, en roept de luitenant de Atje- ïxers toe, hem te naderen. Beiden ko men, de een achter den ander. De voorste heeft een doek over den rech terschouder, afhangende tot over den gordel. Onder dien doek de rechter hand. Met de linkerhand als 't ware naar de pas zoekende, maakt hij geen argwaan gaande, tot plots, nog onge veer anderhalven pas van den luite nant verwijderd, de voorste der twee een forschen sprong doet in de rich ting van den officier, de rechterhand nu ontbloot en gewapend met de zoo zeer gevreesde rentjong. Is de tiid van den sprong bijna on meetbaar klein, de vlak achter den luitenant staande soldaat weet nog, vóór zijn chef door 't gevaarlijke wa pen getroffen wordt, een krachtigen klewanghouw te doen, gemunt op des vijands ge%vapenden rechterarm. Had deze slaa dien arm slechts geraakt, zonder twiifel zou onze kameraad ons nog kunnen vertellen hoe hij door 't oog eener naald gekropen was, maar helaas, door een plotseling bukken van den vijand gedurende zijn aan val komt de geduchte slag op 's mans ru gaan... en de rentjong vindt zijn weg tot het lichaam, waarheen hij ge keerd was. De luitenant wankelt een oogenblik. grijpt den aanvaller bij de schouders en werpt hem achterover, tegelijk hem een schop tegen den buik gevende. Maar het doodelijke, venij nige, kleine steekwapen heeft zijn werk gedaan. Nog een seconde en Bou man zakt ineen: nog één... een paar woorden... en het leven was gevloden. Wel werd de aanvaller oogenblik- kelijk neergelegd en ook de tweede, die, van de verwarring willende ge bruik maken, reeds den tromp van een geweer greep, maar uit dat zelfde vuurwapen zijn eerste schot ontving, doch dit alles vermocht het leven van onzen kameraad niet te redden. Hare dooden medevoerende, keerde het groepje naar de naastbij gelegen gampong terug, hier wachtende, tot antwoord zou gekomen zijn uit het bivak, Meureudoe aam welks com mandant de sergeant een korte mel ding van het sneuvelen van zijn lui tenant had gezonden, tevens hulp aan draagkrachten vragende. Slechts onderhalf uur om de iri het bivak wonende jeugdige weduwe op den harden, onverwachten slag voor te bereiden! Vier en twintig uur later stonden alle te Sesli aanwezige officieren aan de geopende groeve van den gestor ven kameraad. Een korte toespraak... en slechts de herinnering blijft de band tusschen ons en den te vroeg van ons weggerukte! Luitenant Bouman laat drie onver zorgde kinderen achter... De onder-luitenant Boon is in het Lho-Soekonsche onder bijna dezelfde omstandieeden aan den dood ont snapt. Bij het doorzoeken van een gam pong wordt meestal een gedeelte er van afgezet, omsingeld. In verband met elkander worden de tactische on- derdeelen dan in groepjes van 4 of 5 man met kleine afstanden opgelost. Bij een dier groepjes bevond zich ge durende zulk een gampong-onderzoek bedoelde onder-luitenant met 3 Kro- mo's (Javaansche soldaten). Een Atje- her verschijnt in de nabijheid; de on derluitenant vraagt of hij een pas heeft. „Natuurlijk", zegt de Atjeher, „dacht u dat ik mij zonder pas zoo dicht bij de Compenie durfde te ver- toonen? Wilt u den pas zien?" Bevestigend antwoord! Een stootje scheidde de twee sprekers. Mèt ixeemt de Atjeher een sprong en stuift met getrokken rentjong op den onderlüi- tenant aan. Deze heeft echter den kle wang in de hand en kan den vijand vóór den steek een malschen houw toebrengen, doch tegelijk struikelt hij, en de rentjong brengt hem slechts een vleeschwond in den bovenarm toe. Daarop nog een steek in de kuit, maar de onderluitenant won ten slot te het pleit en doodde den aanvaller. De drie Kromo's, die daar tot bescher ming van den onderluitenant ston den, hadden geen vin verroerd gedu rende dit ..zeer" korte gevecht. Beteu terd stonden ze nog te kijken, toen al les afgeloopen was. „Barangkali loe- pa" is een heerlijk stopwoord van on zen Javaanschen soldaat. Maar je bent goed af met zulke jongensl En zoo zijn er heel wat voorvallenl (zoowel wat den rentjong-aanval als wat Kromo betreft). Van zeer recenten datum nog b.v.! In een huis van een der gampong- hoofden in het Meureudoesche zou diens broeder (een djahat) op zekeren avond aanwezig zijn. Twee groepen onder een officier er naar toe; een der groepen zette (het was 's nachts) de toegangen tot de gampong af. De andere groep nadert stil, behoedzaam, zoo dicht mogelijk het bewuste huis, tot ineens de luite nant, die te voren voor de omsinge ling er van reeds de noodige orders gegeven heeft, „looppas" comman deert en op 't huis aanrent. Hij kijkt om.... alleen de Europeesche sergeant staat bij hem! Alle Kromo's.. kon den niet zoo hard loopen als de luite nanti Wel waren ze natuurlijk in de on middellijke nabijheid, maar 't was toch niet ie dat. Amboineezen schij nen harder te kunnen loopen, bij zul ke gelegenheden. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De wedstrijden om het kampioen schap van Nederland zijn als volgt vastgesteld 12 Api-il U. D.Quick 3 Mei QuickU. D. ENGELAND—FRANKRIJK 12—0. Do to Londen gespeelde internatio nale voetbalwedstrijd tusschen de vertegenwoordigende nationale elftal lei van Engeland en Frankrijk ein digde in een overwinning der Eixgel- scben met 120 goals. AUTOMOBILISME. New-YorkParijs. Een telegram uit Parijs meldt, dat de „Thomas" te San Francisco is aan gekomen en onmiddellijk naar de Alaskavlakte is scheep gegaan. Door zoo goed oils geen1 ruist t'e ne men, door altijd in herweging te zijn, dcor met razende vaart te riidlem, ver minderden d'e D'^'on en de Protos hoe Inniger hoe meer den afstand, dia hen scheidt van de Amerikaan sche Tho mas en da Italiaansche Züst. Terwijl de laatste in de drie da gen van Vrijdag tot Zondagavond stedhts 239 KM. had afgelegd, reed de Thomais er 406, de Profos echter 680 ca da Dion zelfs 745. Zaterdagavond werd de Amerikaan te Beatty, in Nevada, gesignaleerd. Da Züst was toon te Ogden, de Dien te Medicenabow, de Protos te Cheyen ne. Tott groot verdriet der deelnemers, heeft de Union Pacific hun het recht weer- ontnomen, de spoorbaan te vol gen, Het 'schijnt, dat die auto's, door tusschen de rails te rijden, niet alleen van tijd tot tijd den treinenloop in de war sturen, maar dat ze den wegbal- last vernielden, die steeds moest ge repareerd worden, als de wagens voorbij waren. EEN OPSTANDELING GEGREPEN. Wij hebben reeds medegedeeld, dat Painglfima Sentik, de sedert maanden opgespoorde opstandeling van Pasir, den 17cn Februari door luitenant II- gen in Boven Telakai, bij de grens van Koeted, is neergelegd. Do hder bedoelde panglima wordt ï'eeds sedert twee jaar gezocht, zegt het Bat. Nbld. Hij is afkomstig uit het landschap Pasir, waar de sul tan, nu ruüm twee jaar geleden een lijdelijke houding die beste achtte, en zoo goed als geen hulp verleende bij het opvatten van de in zijn.' landi rondzwervende kwaadwilligen. In Ju li 1905 versterkte zich Panglima Sen tik met zijn bend:e :n zijn woning te Gcientoeng Boer op slechts 4 uren af stand s van den zetel van dein sultan, terwijl in dezelfde maand onze re- cherchepost te Sabakong aan de Tela- kai-rivier eenige malen werd bescho ten. Daar aan die herhaalde aanma- tfiimigem van het bestuur om met meer kracht tegen Sent/ik op te treden niet werd voldaan, werd' die sultan beboet- Door een militaire colonne werden aan die bende belangrijke verliezen toegebracht, en sedert heeft, zij zich bijna geheel opgelost. Panglima Sen tik zelf \Vist echter tot dusver aan de vervolgingen van onze troepen te ont komen. In 1906 is hij vergeefs gezocht! verleden jaar eveneens; een toeval schijnt hem nu met de patrouille in aanraking te hebben gebracht. EEN UITVINDING. De Petersburgsche bladen geven dé tails betreffende een belangrijke uit vinding, van een leerling aan het in stituut voor electricians, Machailoff, d;e een toestel heeft vervaardigd, waarmee men, door middel van tele grafie, Fougasmijnen kan doen sprin gen; de uitvinder heeft gunstige aan biedingen uit don vreemde afgesla gen .en wil zijn uitvinding ten dien ste van het Russische leger stellen. EEN KRANKZINNIGE. Te Unna, (West-Duitschland), ver dronk de krankzinnige vrouw van een stations-assistent eerst haar twee kinderen en daarna zichzelf. BOOT OMGESLAGEN. Op het Ratzeburger Meer bij Lü- beck is een boot met 14 mensch en om geslagen. Acht personen zijn verdron- i ken. ONTPIXDFFING. In een arbeiderskazerne, nabij de naphta-mijnen van Baüackany, nieï. ver van Bakoe, had cc-n ontploffing plaats, waarvan do oorzaak niet be kend is geworden. Onder de puinhoo- .pen werden elf lijken gevonden EEN GEVAARLIJKE DOKTER. Dezer dagen werd te Barcelona, in Spanje, een dokter, Lopez Riura, wiens afgezonderde levenswijze ver denking had 'opgewekt, in hechtenis genomen in één van zijn talrijke wo ningen, want hij hield er versciiil- lende adressen op na. Men ontdekte bij die gelegenheid een chemisch la boratorium. Eerst dacht de politie met een krankzinnige te doen te heb ben nadere onderzoekingen hebben echter aan het licht gebracht, dat de gevonden apparaten en chemicaliën dienden voor het vervaardigen van ontplofbare stoffen. Men meent thans in hem den hoofd dader van of tenminste een mede plichtige aan de bommenaanslagen gevonden te hebben. BOEVEN EN DE POLITIE. Het is reeds meer beweert, dat er onder de politie van New-York zeer onbetrouwbare elementen voorkomen en dat vele van de politie-beambten onder éen hoedje spelen met misdadi gers en houders van clandestiene speelgelegenheden, die zij tegen beta ling de volkomen vrije hand laten. Het blad do „World" heeft nu onlangs den chef van de New-Yorksche poli tie, den heer Bingham, het aanbod gedaan, de noodige bewijzen hiervoor te leveren. De heer Bingham nam dit aanbod aan en zoo werd door handlangers een geheime speelgele- genheid opgericht, waarbij spoedig bleek, dat men tegen betaling van 'n zekeren prijs voor bepaalden tijd zich volkomen vrijheid en straffeloosheid kon verzekeren. Het resultaat van dit door de „World" op touw gezette plan is nu, dat tal van politiebeambten zullen worden ontslagen of gedegi-adeerd. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK TE ZIER IK ZEE. Aan htet verslag over 1907 is het volgende ontleend In 1907 wierden gesloten 24 leenin gen. tot een totaal bedrag1 van ƒ183.650 em aan het einde van het jaaT standen 95 leoningen tot een ge zamenlijk bedrag van ƒ984.287 uit. In het afgeloopen jaar wanen wij eenmaal genoodzaakt, tot executie over te gaan, wegens nbeslagnemdng van het onderpand'. Onze vordering aan hoofdsom met rente en kosten bedroeg ƒ2189, bij eene taxatie van 4345. Do opbrengst was 4658. Op 31 Deoemiur 1907 was een be drag van 861.100 aan 4 pet. pawl- briöveu in. omloop, tegen ƒ788.550 op 3! December 1906. To en de hoogv rentetetamdJ ooQc in do 2e> helft van '1907 maair stoedls bloef voortduren e'n de vraag na air geld op hypotheek, waarvoor men, eene hoo- gere itemte clan 41/2 pet. en een, vol doende afsluitproviS'C wilde geven, zeer ruim was, word in overleg mei «en raad van toezicht besloten met ingang van 15 October 41/2 pet, pand brieven verkrijgbaar te stellen, tot den koers van 100 pet. Tot 31 Decem ber werd daarvan cc-n gezamenlijk bedrag van 123.150 geplaatst. Het bedrag dor circuloerende pand brieven is in het zoo ongunstige jaar 1907 dus toch rog toegenomen met ƒ195.700. De winst- en verliesrekening toont aan, dat in 1907 verdiend werd op provisie ƒ1143. Vergoeding voor vervroegde aflos sing ƒ211. Koersverschil 1327, geno ten bij een inkoop van f i x.9K) vier pet. pandbrieven. Interest ƒ2280. Dit bedrag vertegenwoordigt het verschil tnssclxen do hypotheekrente ad 40.664 en do pandbriefrente ad f 35.388 plus 2996 rente voor in reke ning-courant gedurende 1907 opge nomen bedragen, in hoofdzaak om (al kostte dat geld somwijlen ook 61/2 A 7 pet) ten gerieve onzer partd- briefhoudc-rs, bij aanbod grif stukken t kunnen terugnemen. De onkosten beloopen een totaal van 7497. De winst- en verliesrekening 9luit met een saldo-verlies van 2532. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht, 18 Miaart. W. J. D. van Vcorthuysen, handelsagent, aldaar. Rechtar-commissaris jhr. mr. T. J. de Marees van, S wind eren; curator mr. Joh. Hermans. Leeuwarden, 20 Maant. B. van Mes sed, koopman, te Harlingem Rechter commissaris: mr. C. L. baron van Harinxma tihoe Slooten; curator: mr. A. H. va U'KJeffens, to Harldngen. Alkmaar, 19 Maait. C. Groot, broodbakker, to Zu'dschorwoude. R.- commiissaris: jhr. mr. M .A. de Savoa> nin Lahman; curator: mr. W. C. Boe man. C. Kwast, schilder, te Etakhuizen. Riechbar-eommissaris mr. H. W. van Tienhovon; curator: J. W. Woesten- burg, te Hoorn. Winschoten, 20 Maiart. G. Geer- dinik, winkelier te Mimnekeanoer bij Terapel, gemeente Vlachtwedde. R.- cammissaris: mr. J. II .de yries; cu rator: mr. P. A. Zeven. Groningen, 20 Maart. B. H. Durvil- le, kachelsmid, to Graningen. Rech- ter-commissaris jhr. mr. W .Alberda van Ekenstein. curator: mr. G. M. Doornbos. Geëindigd: W. C. vam Heyningen, te 's-Gra venhage; G. F. W. Rothert, huis knecht, te 's-Hertogenbosch, C. van Belle, te Dordrecht. (St-Ct.) Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Maart Gi braltar. Het st. Lombok, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Maart van Perim. Het st. Sindoro, van Java naar Rot terdam, vertrok 24 Maart van Port- Said.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 11