Stoomvaartberidites TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Ternate,- van Rot terdam naar Java, passeerde 23 Mrt. Kaap Bon. Het stoomschip Salak, van Rotter dam naar Java, arriveerde 25 Maart te Marseille Het stoomschip Bogor, van Java n. Rotterdam, vertrok 25 Maart van Pa- dang. Het stoomschip Koning Willem II, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 25 Maart te Sabang. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 24 Maart van Southampton. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 24 Maart te Port-Said. Rechtszaken DB ZAAK DER ARNHEMSCHE BANKVEREENIGING PLIESTER Co. In de zitting van Dinsdag werd een brief besproken, die beklaagde Plies ter op 4 Mei 1904 geschreven heeft aan Lincker. Daarin staat o. m. Waarde Lincker Naar aanleiding van de groo- te aankooporders Bibï Eybat en Schibaiefl op 20 Mei jl., waarvan wederom het groot ste deel voor uw eigen rekening of Schmeing c s. of Stevels q.q*, wat op hetzelfde neerkomt, moet ik u even zeggen, hoe hoogst en hoogst onaan genaam deze handelingen mij aan doen. Toen mijn lieve vader in 1899 het hoofd neerlegde, was de Arnhemsche Bankvereeniging geheel op een solide basi9 en weet ge zelf wel hoevele on aangename dagen wij in de laatste 2 jaren gehad li bben, alles door eigen schuld (speculatie). Helaas heb ik mij mede laten verleiden tot deze lichtzin nige manieren van zaken doen en heeft mij dat nu voldoende geld en zorg gekost. Het is dan ook mijn in nige wensch om, zoodra ik een beetje èr uit kan. alles te liquideeren en is de afspraak immers, dat gij en mr. De M. hetzelfde doen. Ik heb vrouw en kinderen en mijn moeder heeft een belangrijk belang hij onze zaak en ga ik liever in vrede uit de firma, dan dat er ongelukken gebeuren. De reden, waarom ik je een en ander schrijf is, dat ik beangst ben om tot hooge onaangenaamheden te komen, indien wij een en ander mondeling behandelen en vóór alles Is het miin innigste wensch de goede verstandhouding tusschen ons te la ten voortbestaan. Op het kantoor wil ik liever geen woord meer spreken, omdat ik wer kelijk hang ben, dat ik mij dan driftig zou maken, en er dan misschien din gen gezegd konden worden, die onze vriendschap voor altijd verstoorden. Werkelijk, ik begrijp je soms niet, Lincker. Wij hebben zoo'n mooie zaak en verdienen toch geld genoeg, waar om nu door die dwaze speculaties van ons zelf en van menschen, die er niet goed voor zijn, telkens den boel inde waagschaal gesteld. Neem nu werkelijk het hierin ge schrevene ter harte en dan ben ik zeker, dat wij nog jaren zoo God wil, in vriendschap en vrede zullen kun- werken tot groei en bloei der Arnhemsche Bankvereeniging. Met een vriendelijken handdruk, G. W. PLIESTER. Woensdagmorgen werd de behan deling der zaak hervat, ook nu onder slechts matige belangstelling. Getuige J. Kurth, voormalig boek houder, werd andermaal gehoord. Hij gaf een nommering van de verschil lende debetten in de dagvaarding ge noemd. Daaruit blijkt, dat Lincker op 31 Dec. 1906 schuldig was ruim 1,001.724. gedekt door 492,200 aan effecten; De Meijier 251.726, gedekt 'door 208,338 Pliester 430,331, dekt door ƒ365,615. Verder B. A. rends Az. ƒ64,855, gedekt door ƒ58,542; F. A. Bothe ƒ16,260, gedekt door 8883. Zoo bleken alle in de dag vaarding genoemde debetposten Slechts voor een klein deel gedekt te zijn geweest. De beklaagden worden- hierna weer door den president ondervraagd. Bekl. Pliester werd gehoord over do verduisteringen samen met Lincker gepleegd. PresidentWas het niet de gewoon te bij uw Bank om, als er dekking ge vraagd werd, maar weg te sturen-de stukken, die voor de hand lagen Bekl. PliesterNeen, dat wist ik niet, ten minste niet dat het stukken van anderen waren. President1' wist dat toch van de stukken Landry? Bekl. Pliester: Ja, dat wist ik. PresidentDat waren stukken in vrij depót. Bekl. Pliester Ja, stukken die hij kon opvorderen. Ik ontving van Lan dry een telegram om de stukken. Daarover heb ik Lincker onderhou den. Zij waron deels in Amsterdam, waarvan ze teruggevraagd zijn. Daar na zijn ze aan Landry gegeven. PresidentU begreep toch, dat die Stukken onwettig weggezonden waren 'dat er mee geknoeid was? Bekl. PliesterDat kan ik niet be- oordeelen. Als dat onrechtmatig wa9, dan was dat iets van Lincker. Off. van Justitie Welke was het systeem van de bank aangaande het beleenen van andermans effecten In uw brief van 1994 schrijft u reeds over dat beleenen. U hebt pertinent voor den rechter-commissaris verklaard regel is bij onze bank om bij. het zoe ken van effecten voor onderpand na te gaan of ze bij de Ned. Bank wer den genomen, niet of ze aan iemand en aan wien ze toebehooren. Blijft u daarbij BekL PliesterNoen. Alleen in het geval van Landry cn nog een geval wist ik dat dit onrechtmatig geschied was. Beklaagde De Meyier werd over het zelfde gehoord. Hij verklaarde, dat Lincker de effecten altijd beleende. Eerst de zaak-Landry heeft op die verkeerde gewoonte zijn aandacht ge vestigd. De heer A. R. Jolles, wethouder, cu rator In Iet faillissement der bank, werd vervolgens als getuige gehoord. PresidentU is als curator tot de conclusie gekomen, dat het een heel leelijke zaak was? Getuige Ja. PresidentSinds wanneer hebt u de zaak onderzocht? GetuigeSinds 26 Augustus. Mijn indruk was, dat reeds sinds eenigen tijd de zaak niet in orde was. Anders hadden er niet zulke groote deficitten kunnen zijn. Off. van JustitieIs er prolongatie genomen GetuigeIn mijn tijd, toen ik nog in zaken was (kassier) was prolonga tiesluiten het nemen van geld op on derpand. Zijn er geen onderpanden, dan kan er mijns inziens geen prolon gatie zijn. Is or geen onderpand, dan zijn het enkel boekposten. Iemand die een prolongatie sluit van 100,000 met onderpand van ƒ40,000, die sluit geen eigenlijke prolongatie. Er moet zijn 110 van het bedrag. -Mr. Everts, tweede curator in het faillissement der bank, werd gehoord als getuige. Getuige zeide, dat alle fondsen in de dagvaarding als ver duisterd gemeld, niet bij de bank aan wezig waren. Off. van Justitie Is u niet bekend dat men la baisse verkocht om te kunnen crediteeren voor de koopsom? Getuige Ja, dit noemde men „voor dracht". Om weer terug te boeken, kocht de bank de stukken en dan werd gedebiteerd. Getuige P. Landry te Doetinchem verklaarde Voorjaar 1907 heb ik steeds effecten gekocht, waarvan de koopsom ruim gedekt was. Get. verhaalde, dat Lin cker op de Bank de man was. Toen hij, get. om de stukken kwam, die hij had laten aankoopen, Steels en ande re, stuurde Lincker hem voortdurend met een kluitje in het riet. Hij had altijd mooie praatjes. 7 Februari 1907 ontving get. een telegram om te ko men. Dit was een antwoord op een brief van getuige. Deze is toen ge gaan en vond op de Bank bij Lincker alleen een zeer klein deel der fond sen. Hij, get., is toen boos weggegaan en heeft daarna een brief geschreven met dreigementen. Daarop is niets ge hoord. Toen heeft get. getelegrafeerd aan ieder der 3 directeuren. De beklaagden hebben daarop geantwoord, dat zij er voor zouden zorgen, dat alles in orde kwam. Hiervan is echter niets geko men. Daarna kwamen verschillende cliën ten der Bank verklaren, dat zij geen toestemming gegeven hadden om hun effecten te verpanden, terwijl later gebleken is dat dit toch geschied is. Van A. J. Wolff te Tilburg zijn ƒ7000 tabaksaandeelen verpand. Van D. Ne- poeu te Betuwe 67,000 aan effecten. De Officier van Justitie vroeg nog aan beklaagde De Meyier Bij het tweede verhoor hebt u aan mij gezegd, toen ik u zeide dat u als jurist dat toch moest weten, dat u geen effecten van anderen mocht ver panden, dat u dit wel wist, maar dat alle banken zulks deden. Beklaagde gaf hierop een ontwij kend antwoord. (Wordt vervolgd.) 2e. een verzoekschrift van mej. E. 'C. G. Eshuijs, om eervol ontslag als leerares aan de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs; 3e. eene motie van den heer J. J. Groot, de strekking hebbende, dat de Raad Burer. en Weth. zal uitnoodigen van de gronden van het Lakenkoopers gilde een terrein af te zonderen den Raad voor te stellen dit tot alge- meene speelplaats voor de jeugd te be stemmen; ook dit in handen van B. en W. om praeadvies. C. dat door Burg. en Weth. onder dankbetuiging is aanvaard een aan bod van Mr. P. Tjeenk Willink om aan de gemeente in bruikleen af te staan eene schilderij door of in de manier van P. de Grebber, voorstel lende de Gastvrijheid van Abraham (Genesis XVIII 1—10). D. dat door B. en W.-zijn benoemd: tot belastingschrijver, J. Verplanke; en voor den tijd van een jaar tot se cretaris van het Bestuur van het fonds -ter bevordering van de Verze kering te een de gevolgen van werk loosheid; J. Gerritsz, en dat door hem eervol ontslag is verleend aan C. v. Dort, helper van den voorman-bloe mist; E dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter aan N. Konijn, eervol ontslagen agent van politie der derde klasse; F. dat door B. en W. is ingetrokken art. 52 van het Huishoudelijk Regle ment voor het Openhaar Slachthuis; G. dat door B. en W. aan C. M. Steyn, weduwe van A. van der Lely, in leven agent van politie le klasse, en haar kind een gezamenlijk pensi oen is toegekend van 255 per jaar. Op 16 Maart hebben B. en W. de kas van den gemeente-ontvanger op genomen en in orde bevonden. In kas was aanwezig f 520748.80. (Raadsstuk 104.) Goedgekeurd. De heer G. J. Burger, leeraar In de aardrijkskunde aan het Gymnasium verzoekt Gvegens zijn benoeming te Nijmegen) tegen 1 April eervol ont slag. (Raadsstuk 101). Conform Vervolg Gemeenteraad PUNT 2. Mededeoüngen en ingekomen stuk ken. Mededeelingen en ingekomen stuk ken: Medegedeeld wordt: A. dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. een verzoekschrift van het Be stuur der afdeeling Haarlem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", om subsidie te verlee- nen ten behoeve van het 2e douche badhuis; 2o. een verzoekschrift van Commis sarissen van Haarlem's Medico-Me- chanisch Zander-instituut in zake het tarief voor het behandelen met Rönt- gen-stralen in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis; 3o. adressen van P. W. Peereboom en Dr. W. G. Huet, houdende kennis geving, dat zij instemmen met den inhoud van vorengenoemd verzoek schrift; 4o. een verzoekschrift van het Be stuur van den Algemeenen Neder- landschen Politiebond om subsidie te verleenen ten behoeve van het exa men ter verkrijging van het politie- diploma; 5e. een verzoekschrift van J. J. Jac ques inzake het uitbreidingsplan der gemeente ten Zuiden van den Zijl- weg en ten Noorden van de Oranje straat; 6o. een verzoekschrift van het Be stuur der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap inzake de regeling der jaar wedden van het onderwijzend perso neel; 7o. een verzoekschrift van L. Jacob- son, om to worden benoemd tot mar keiaar in machinerieën; 8o. een verzoekschrift van het Be stuur van het Nederlandsch School museum te Amsterdam om een jaar- lijksch subsidie van 100 te verlee nen; 9o. een verzoekschrift van Mej. M. E. Lasschuit—Star om teruggave van drie vierden van het door haar be taalde vergunningsrecht over 1905/ 1906 voor het perceel aan de Gedemp te Oude Gracht no. 158; 10o. een verzoekschrift van J. H. Verhoop, om vergunning tot het plaatsen van een loodsje achter het perceel aan de Bakkerstraat no. 19; llo. een verzoekschrift van F. L. Oostenbroek om hem te berichten, vol gens welke voorwaarden de gemeente bereid zal worden gevonden de voor straten en pleinen bestemde gronden op zijn terrein ten Zuiden van deAm- sterdamsche vaart van hem over te te nemen; 12o. verzoekschriften van H. Tee- rink en A. K. D. Spruit om te wor den benoemd tot plaatsvervangend hoofd van de School voor M. U. L. O.; 13o. een schrijven van het Bestuur van den Nederlandschan Bond van Vereenigingen van den Handeldrij- venden en Industrieelen MIddenstad, inzake de invoering van den Midden- Europeeschen tijd; B. dat zijn ingekomen: 1e. het verslag over 1907 van de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs; PUNT 3. verga deling met gesloten deuren. Geheime zitting tot 3 uur. PUNT 4. B. en W. stellen voor, goed te keu ren de door het bestuur van de afdee ling Haarlem van „Het Witte Kruis" ingediende rekening en verantwoor ding over 1907 en de begrooting voor 1908 van het 2de Douche Badhuis. Goedgekeurd. (Raadsstuk 96). PUNT 5. Ter verbetering van den toegang van de Amsterdamsche Poort naar de Heerenvest, stellen B. en W. voor een daar staand perceel afbraak aan te koopen van P. J. Schwartz. B. en W. vragen daar 4700 voor. (Raadsstuk 88). Goedgselceurd. PUNT 6. De kantoorlokalen der gemeente- lichtfabrieken zijn te klein geworden, zoodat vergrooting noodzakelijk is. B. en W. stellen voor aan te koo pen het perceel Kruisstraat 45/47, het geen voor 45.000 te koop is. Voor verbouwing zal f 10.000 tot 12.000 noodig zijn. In dit gebouw zouden dan alle ad ministratieve takken van den dienst der lichtfabrieken onder gebracht kunnen worden. B. en W. stellen voor 58.250 voor düt- doieil beschikbaar te stellen. (Raadsstuk 102). Goedgielkeuid. PUNT 7. De wenschtlijkheid is gebleken om bij de stoomketels van de electrische centrale afzonderlijke oververhitters te bouwen, met een gemeenschappelij- ken „economiser", ten einde daar door besparing te verkrijgen in het steenkolenverbruik, welke besparing op ƒ7000 per jaar wordt geschat. Voor de uitvoering van dit werk zal een som van 10.000 benoodigd zijn. Ook bestaat er behoefte aan een toe stel voor de reiniging van ketelvoe- dïngswater, waarvoor benoodigd is ƒ5.000, terwijl het gebouw, waarin dit toestel geplaatst zal worden, onge veer ƒ8000 zaï kosten. B. en W. vragen voor een en ander ƒ23.000. (Raadsstuk 86.) Goedgteikfeurd. PUNT 8 Bij Raadsbesluit van 4 Maart werd besloten het schrijven van den heer M. J. F. Bolderdijk betreffende het onderhoud van den Hout en het hu ren van een terrein voor het kweeken van boomen voor de gemeentelijke plantsoenen te stellen in handen van de Commissie van bijstand in het beheer en het onderhoud van den Hout en de plantsoenen, met verzoek om daaromtrent van advies te dienen. Genoemde Commissie acht het ge- wenseht om, alvorens omtrent de be doelde aangelegenehid advies uit te brengen, zich te doen voorlichten door een of meer deskundigen op het gebied van den boschbouw. B. en W. stellen voor daarvoor /lOB beschikbaar te stellen. (Raadsstuk 97). De heer RINKEMA kan zich' met deze voordracht niet vtereenigen. De ze som van 100 is te groot erf te klein. Spreker herinnert er aan, dat de heer WinMer zooveel vertrouwen de in de bijl van den hloer Sprin ger. Maar spreker is daarop niet zoo gerust ;alis de heer Winkler. De h-eer Springer toch staat geheel op zichzelf en dat is in zeker opzicht te nespeJctteereai, maar het is verkeerd, dat men dienlkt, 't alleen. goed te wielen. Spreker heeft van den archi tect een paar brieven gekregen, waar in hij vraagt, hoe spreker het toch eigenlijk heeft kunnen bestaan, aan merkingen te maken op zijn (Sprin ger's) beleidi Spreker heeft geen tech nische kennis van boschbouw, mhar toch wtil hij van den Hout geen park maken, zooa2is de heer Springer rond uit zegt te willlen. Hij verwijst naar de hoekjes van Van Eed en, waarin staats dat in een bosch bloemen moe ten groeien', en dus, zegt Springer ronduit, haikt hij boomen om, om er bloemen te planten. Spreker klaagt voorts over dien toe stond op den Zijkweg. Hij weet niet, of de Commissie geweten heeft hoe 't daar worden zou. maar hij kan alleen zeggen, dat het naar zijne meening treurig is. De heer WELSENAAR 't Is vanda lisme. De VOORZITTER gelooft, dat dit alles later aan de orde zal komen bij het groote boomen-debathoe noo- düg een onderzoek is, is uit de woor den van den heer Rink erna duidelijk gebleken. De heer MÜDOO herinnert er aan, dat in de vorige vergadering de heer GtooiL heeft aangedrongen op publi catie van hei rapport-Springer. Er is toen door den heer. Van Styrum naar een.' middenweg gezocht, maar Ünplaats dat die weg nu bewandeld wordt, wordt voorgesteld advies over een adviseur to vragen. Spieker dringt aan op verwerping van dit voorstel en op publicatie van het rapport in den vorm, die de com missie er aan geven zal. De heer GROOT zegt, dat die ziens wijze ook de zijne is. Mocht echter de Raad besluiten voor <M geld adviezen te gaan inwinnen, zal men dan ook gaan vragen, of 'i karakter van den Hout werkelijk veranderd is en 't op den duur nog meer worden zal. Spre ker heeft zich altijd tegen die reorga nisatie verzet. Spreker heeft altijd in den Hout den indruk gehad van een bcsch, maar zoodra Springer's plan zen staan in Schoten. B. en W. stellen dus voor. niet aan het verzoek te voldoen. (Raadsstuk 90). Goedgekeurd'. PUNT 13 B. en \V. stellen voor aan de Com missie van het Museum voor Kunst nijverheid voor het bouwen van een gecombineerde kisten -en rijwielloods met afdak voor de aan dit museum verbonden school, afwijking toe te staan van het bepaalde bij artikel 7 1 A der Bouwverordening. (Raadsstuk 105). Goedgekeurd. PUNT 14. B. en W. stellen voor niet in te gaan op de verzoeken der Haarl. Varkens- slagers-Vereen., om verlaging van het slacht- en keurrecht voor varkens; vaststelling van een verlaagd tarief voor varkens van minder gewicht dan 100 K.G., bepaling van den prijs der koelcellen op 60 per jaar en verlen ging der slacht,uren op Maandag. (Raadsstuk 83). De heer RINKEMA wijst er op, dat in de vorige Raadszitting zijn neder laag zoo gering is geweest, dat hij 't wagen zal opnieuw een voorstel als de vorige maal te doen. Spr. betoogt, dat vele kleine slagers de hooge kos ten van 'n koelcel niet kunnen betalen en wijst op Dordrecht, Utrecht en Gro ningen, waar door de lage prijzen de cellen in ieders hereik zijn. In Roer- mond kan men die cellen nog samen non in kaart weerden gebracht, bleek Rebben, in Nijmegen eveneens. Ook dat de Hout eem park zou worden, j Leiden zijn de prijzen lager. Welnu, ook een park kan mooi zijn, j a^es ïn aanmerking genomen maar spreker had bever een bosch gelooft spr., dat het in 't belang der behouden. En daarom vraagt spreker, i gemeente is, om die prijzen te veria- of men don nu ooit advies zul iniw'n- j gen. 't Zal natuurlijk 't deficit verhoo- Tlitm jvn 1 4 T\n<r*lt r\>f ï-Jllr 1 C*CT1 ntn op di.t puntof werkelijk bet karakter van den- Hout niet is veran derd. Do heer DE BRA'AL zegt het eens te zijn met de heeren Modoo en Groot. Ook spreker verbaast zich over ait voorstel, en zal tegen stemmen. De heer KR EL A GE zegt, diat hij: ge heel staat op het standpunt wan. den genmisschien stijgt het wel boven het dubbele van 't eerstgeraamde na- deelig saldo van ƒ10,000, misschien moeten op den duur de slachtloonen worden verhoogd, in elk geval is 't, van belang dat 't publiek wete, dat elke slager een koelcel kan hebben. Spr. stelt daarom voor om de huur der cellen te bepalen op ƒ25 en de heer Modoo, maar hij kan zich voor- slachttijden te bepalen voor den stellen, dat de commissie eens ©n Maandag op dezelfde tijden als-voor voorgoed de zaak wil doen uitmaken den Dinsdag. Dit is vooral in 't be door ad/vies van onpartijdige desbun- lang van de varkensslagers, gelijk spr. d*gen. Toch gelooft spreker, dat ze breeder aantoont. Het zal misschien zich in dezen een :llusie heeft ge-: niet eens noodig zijn iederen Maan- maakfcspreker gelooft, dat deze aan- dag een uur later te werken, maar als merkingen, juist als influenza, om zijn voorstel aangenomen wordt, kón ie vijf of zes jaar terug zullen ko-jhet in elk geval. Spr. verzoekt zijn men, niettegenstaande alle adviezen, j voorstel tweeledig in behandeling te Spreikieir wïjist er echter op, dat die I brengen. aanmerkingen, alle komen van niet-] De heer dr. H. D. KRUSEMAN zou deskundige zij da Ook de heer Rolder- gaarne alle argumenten breedvoerig dijik is op dit punt geen deskundige, beantwoorden, maar de zaak loopt en de schrijvers in de bladen zijn dit eenigszins anders dan spr. zich had evenmin. Spreker gelooft dus, dat het voorgesteldhet is zeker zonderling, aanhangige voorstel de zaak niet zal dat nadat de Raad onlangs anders be- uitmalkea), en merkt ten slotte op, sloot, nu weer stemmen opgaan om de naar aanleiding van 'die doót den koelsel-huur te veranderen. Spr. zou heer Springer aan den' heer Ririkema dus willen voorstellen de behande- geschaoven brieven, diat de heer ling uit te stellen dat de zaak nu op Springer heter kan omgaan met dede agenda staat is een beleefdheid te- bi]l dan met de pen genover adressanten. De VOORZITTER zegt, dat de com- Het voorstel tot uitstel der zaak missie zeker overwegen zal. om in wordt aangenomen zonder hoofdelijke haar rapport het schrijven van den heer Springer op te nemen. Deze had daartegen, noch tegen deskundig ad- vier, eeniig bezwaar. Het vertrouwen stemming. PUNT 15. De Vereeniging tot verfraaiing van der commissie in den heer Springer Haarlem en omliggende gemeenten is ongeschokt, maar het voorstel dient en tot bevordering van het vreemde- alleen o-m de ontruste gemoederen tot lingenverkeer, vernomen hebbende het kalmte te brengen. Zij vertrouwt, dat - - -■ de oppositie daarmeê uit zal zijn, en de architect niet weer, daarna, te middien van zijn werft, zal worden opgeschrikt door allerlei oppositie. De heer GROOT zegt, dat het van belang is, dat 't antwoord van den heer Springer op een ernstig bedoeld adres nis van' BoldJerdajk, niet in porte feuille hlijve; spreker zal echter voor het voorstel stemmen opdat hem niet hot verwijt treffe, dat hij niet heeft meêgewerkt om het volle licht te doen schijnen. Het voorstel wordt aangenomen tegien,' ziijn de hoeren Modoo, Schram, Weisenaar, Rinkema, Snelt jee, De Braai en Van de Kamp. PUNT 9. In verband met het in exploitatie brengen van de bouwterreinen hij het Wijde Geldelooze Pad en omgeving is het noodig, dat het wachthuisje der E. N. E. T. bij het kruispunt in den Koninginneweg worde verwijderd. B. en W. stellen dus voor de indertijd door de Bestuurderen van het Fonds de Haas aan de E. N. E. T. verleende vergunning op te zeggen. (Raadsstuk 91). Goedgekeurd. PUNT 10 Aangezien de Ned. Bell Telephoon- Maatschappij geen gebruik maakt van de vergunning tot het plaatsen van palen langs den Zuid-Schalkwijker- weg, ten dienste van het aanleggen en exploiteeren van een telephoonge- leiding tusschen de secretarie van den Haarlemmermeerpolder alhier en de stoomgemalen van dat waterschap, stellen B. en W. voor, deze in 1889 ver leende vergunning weder in te trek ken. (Raadsstuk 92). Goedgekeurd. PUNT 11. B. en W. stellen voor aan J. M. Wentink, directeur van den cursus ter opleiding voor het examen tot ver korten dienstplicht wederom voor het tijdvak van 1 Maart tot 15 Januari vergunning te verleenen tot het ge ven van de lessen in lokalen van den Doelen. De vergunning geschiedt onder de zelfde voorwaarden; op elke tien be talende leerlingen moeten drie jonge lieden door B. en W. aan te wijzen, kosteloos toegelaten worden. (Raadsstuk 85). Goedgekeurd. PUNT 12. 17 bewoners van den Schoterweg verzoeken bestrating van het gedeelte berm van den Rijksweg Haarlem- Alkmaar, gelegen tusschen den Drie sprong, het punt, waar Kennemer- straat, Paul Krugerstraat op den Schoterweg uitkomen. Het onbestrate gedeelte is echter ge deeltelijk Rijksgrond, gedeeltelijk ei gendom van de Binnenlandsche Ex ploitatiemaatschappij. Voor zoover de aan den Schoterweg staande huizen op Haarlemsch grondgebied staan, is bestrating aanwezig. De overige hui- besluit, om de in den Wagenweg lig gende porfier-keien te doen vervan gen door klinkers, verzoekt den Raad om voortaan bij het bestraten een steensoort te bezigen, waarvan de klank niet zoo hoog is, als die van porfier. B. en W. stellen voor a'dressante te berichten, dat de aard der bestrating der wegen in deze gemeente een on derwerp van onderzoek uitmaakt en dat met den inhoud van dit adres zal worden rekening gehouden. (Raadsstuk 89). Goedgekeurd. PUNT ie. B. en W stellen den Raad voor, tot de oprichting van een school voor zwakzinnigen over te ga.a,n en hen uit te noodigen nadere voorstellen in te dienen. De heer SCHRAM dankt voor den spoed waarmede deze zaak door B. en W. is behandeld, en wenscht alleen te vragen of de opening reeds tegen 1 Sept. a. s. kan worden verwacht. De heer THIEL kan dat niet beloven waarschijnlijk zal do opening kun nen geschieden op 1 Januari 1909. Trouwens zou eerst dan t Rijkssubsi die kunnen ingaan. De heer SCHRAM dankt voor de meded-eling en spreekt den wensch uit, dat er niet vele ouders zullen mo gen gevonden worden, die uit een zekeren angst, hun kinderen die het noodig hebben, dit onder vijs zouden onthouden Goedgekeurd. PUNT 17 Op advies der Gezondheidscommis sie stellen B, en W. voor, de perceelen De Witstraat 9, 11 en 13, en Minne- broedersteeg 15 onbewoonbaar te ver klaren, daar deze woningen onge schikt ter bewoning zijn en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat gebracht kunnen worden. De ontruiming moet binnen drie maanden plaats hebben. (Raadsstuk 62). De heer LEVERT heeft de overtui ging, dat dit voorstel noodzakelijk is, doch deze ingrijpende maatregel moet ten goede komen aan de menschen, die uit hun huizen worden gezet. Of dit kan geschieden, kan met de gege vens, die aan den Raad ten dienste staan, niet worden beslist. Men zou moeten onderzoeken of er huizen zijn van gelijke huurwaarde als van de huizen die nu worden onbewoonbaar verklaard. Spr. heeft den indruk gekregen, 'dat in vele ODzichten de bepalingen van aan, dat de gemeente eéns zeX rond zien naar gelegenheden om die men. schen weer woningen te verschaffen, Want in deze woningen wonen men- schen, die geen huur betalen. De heer WELSENAAR zegt, dat d« woningen heel noofiig moeten worden afgekeurd. De VOORZITTER merkt op, dal door 't Armbestuur in 't bezwaar vat' den heer Van de Kamp wordt voon zien. Zoo mogelijk zal aan den wensch van den heer Levert worden voldaan. De voordracht wordt aangenomen. PUNT 18. Op advies der Gezondheidscommig. sie stellen B. en W. voor, de percee len Minnebroedersteeg 4, 6, 8,18, 24 ei 26 ongeschikt tot bewoning te verkla ren, omdat deze niet door het aan brengen van bepaaldelijk aan te dui den verbeteringen ins bewoonbaren staat kunnen worden'gebracht. De ontruiming moet binnen dri» maanden geschieden. (Raadsstuk 82). Goedgekeurd. PUNT 19. Benoeming van een lid in de Com missie volgens artikel 166 der Ge meentewet. Benoemd wordt de heer Mr. P. Tjeenk Willink, die de benoeming aanneemt. PUNT 20. Op 1 Maart moet Dr. W. G. Huet aia lid der Gezondheidscommissie perio diek aftreden De commissie heeft de volgende aanbeveling ingediend: Dr. W. G. Huet. G. Adrian. (Raadsstuk 87). Herbenoemd wordt Dr. W. G. Huet. PUNT 21. B. en W. stellen voor, om den heer H. H. van Asch te benoemen tot des kundige, in het vergunningsjaar 1908 —1909, belast met de schatting der huurwaarden van de ïocoliteiten', waarop de bezwaarschriften tegen het vastgestelde vergunningsrecht betrek king hebben. (Raadsstuk 95). Benoemd wordt de heer H. H. vaiï Asch. PUNT 22. Ter voorziening in de vacature vaü onderwijzer aan de gewone lagere school no. 5 (door het bedanken van den heer J. Reyenga) hebben B. en W. de volgende voordracht ingediend: 1. A. Tonneman, te Wormerveer 675. 2. R. M. v. d. Hart, te Heemstede, f 700. 3. C. den Ouden, te Lisse, 700. (Raadsstuk 106). Benoemd wordt de heer A. Tonne man. Bij de Rondvraag vestigde de heer WINKLER de aan dacht, op 't toenemend verkeer in den Hout., niet alleen van wandelaars, maar ook van wielrijders en automo bielen. Wielrijders nemen bij voor keur, voor hun genoegen, de kromme paden, en dat levert gevaar op voor oude lieden, die niet zoo spoedig kun nen wegkomen. Spr. vraagt of daar tegen niets te doen is, door 't aanbren gen van de bekende roode waarschu wingsborden. De VOORZITTER zeide daartoe gaarne te zullen medewerken, maar de Hout ressorteert onder Heemstede, welke gemeente dus een verordening zou moeten vaststellen. Spr. heeft daartoe in October van 't vorig jaar stappen gedaan, en uit een verzoek om inlichtingen dezer dagen gedaan', blijkt, dat voorstellen te dezer zake in den Raad van Heemstede kunnen' worden verwacht. De heer SCHRAM vestigt de aan dacht op het fietsen in de bolwerken, dat in 't. belang der veiligheid van de wandelaars moet worden tegenge gaan. De heer VAN DEN BERG vestigt de aandacht op sommige gevaarlijke pas sage-punten in de stad, (Zijlstraat- Markt) waar allerlei voertuigen tegen elkaar inrijden, zoodat eenige maat regelen wel noodig zijn. en het mis schien overweging zou verdienen, sommige straten voor rijwielen en automobielen af te sluiten. De heer RINKEMA komt terug op de quaestie der restitutie voor de koelcellen, waarvan van 1 Jan. tot 13 Mei geen gebruik kon worden ge maakt. B. cn W. hebben art. 52 zeg gende, dat 't huurjaar loopt van 1 Jan. tot 31 Dec. dan ook ingetrok ken. Spr meent dat hier een groote onbillijkheid is begaan tegenover de menschen die voor 't heeïe jaar heb ben moeten betalen. Spr. vraagt of die restitutie nog zal worden gege ven. De heer Dr. KRUSEMAN zegt, dat 'dit niet mogelijk is. Maar de slagera kunnen zich niet beklagen, want ze hebben in Mei 't contract gefceekend, dat over het heele jaar liep. De heer RINKEMA houdt vol, dat hier een onbillijkheid is begaan, en is er volstrekt niet zeker van, dat Ged. Staten een voorstel tot restitutie niet zouden goedkeuren. Komt er dus geen voorstel van B. en W.. dan zal tspr. zelf een voorstel doen. De VOORZITTER kan dit spr. zeer aanraden. De VOORZITTER vraagt den heer Van den Berg, wanneer hij een be lofte heeft gedaan inzake 't harde rij den en 't voorkomen van gevaren ïn de stad. De heer VAN DEN BERG antwoordt 'dat hij er een paar maal over gespró ken heeft, en toen naar de Motorwet, die er toen nog niet was, is verwezen. De Voorzitter heeft toen overweging van de gemaakte opmerkingen be loofd. De heer MIDDELKOOP komt terug op de restitutie-quaestie van de koel- Woningwet en verordening worden Icellen. Hij gelooft dat tegen die resti- gepasseerd omdat men ze niet ten vol le kan toepassen. En toch is 't zoo noodig, dat men bij het systematisch onderzoek van woningen, dat door de gemeente is aangevangen, voorname lijk eens het oog richt op de éenkamer- woningen. Gaarne zou hij van 't wo ningtoezicht een officieel verslag ont vangen omtrent de bewoning dier éenkamer- woningen. De heer VAN DE KAMP drong er op sloten. tutie geen bezwaar bestaat, omdat er ten onrechte is betaald, mits vooraf vaststaat, dat er geld is geheven over een termiln, waarin niets genoten is. De heer KRUSEMAN zegt., dat in de gelegenheid hoopt te zijn deze opmerkingen te beantwoorden als er een voorstel van den heer Rinkema' komt. De vergadering wordt daarna ge-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10