Weerbericht F. P. REICHERT, Thermometerstand Binnenland Rechtszaken Gemengd Nieuws Koloniën Kerk en Schooi Stoomvaartberichten Burgerlijke Stand MEDEDEELLNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildi, 26 Maart 1908. Hoogste barometerstand: 777.6 m.M. te Horta (Azoren)laagste 754.0 m.M, te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van B7 Maart Wind in het Noord-Oosten-zwak ke tot matigen Zuid-OosteL Wind. Gesteldheid van de luchi1icht be wolkt, droog weer. In het Zu'd-Wes ten veranderlijke wind en. bewolking, •mogelijk regen. Temperatuurgeringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 765 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 766 m.M. INGEZONDEN MEDEDEEL ZINGEN 80 Cte. per regwL 17 Anegang 17. Prachtige sorteering: Dassen Fronts Boord *b Manchetten ens. te Haarlem. Donderdag 28 Maart Hoogste gisteren F. 47 Laagste hedennacht F. 31 Hoogste hedenmiddag te 2 uur F. 48° zou zeker iaminerlijk verdronken zijn .ware haar hulpgeroep niet opgemerkt 'door G. Hulsebosch, die juist daar passeerde en die het geluk had met gevaar voor eigen leven het meisje behouden en wel thuis te brengen, .waar zij nog wel eenigen tijd noodig *al hebben om op verhaal te komen. Brutaal. Uit het voorportaal van de R. K. kerk alhier is Woensdagavond haW «even ten nadeele van P. Bekker, uit Noordwijkerhout een bijna nieuw 'Heerenrijwiel ontvreemd.Van den da der geen spoor. De politie doet onder zoek, SANTPOORT. brak in bet boy en gedeelte der villa .Van defamilie Fegelberg aan den Sta tionsweg alhier een hevige brand uit. in korten tijd stond het gebouw in lichter laaie. Des nachts te 3 uur Was de brandweer de vlammen mees ter. Eenige meubelen en dingen van Waarde ziin nog gered kunnen wor den. De oorzaak is tot op heden nog onbekend. Verzekering dekt de scha de. SCHOTEN. Nu 1 April a.s. de straten en plea- Ben aan deze gemeente in eigendom overgaan, en vóór de daaraan ver bonden reiniging ook opkomt, tó dJoor B. en W-, voor den tijd van zes we ken, bet personeel, en daarbij beinoo- dlgde materialen, op proef overgeno men van d'e Exploll'aiUe-Maaiïschappij. Lu dJece gemeente is als makelaar in alle vakken benoemd de lieer G. B. Meeranans, timmerman en aannemer alhier. IJMUIDEN. Northcliffe. De Engelsche stoomboot Northcliffe 'die op de blokken van de zuidpier is geloopen tengevolge van een defect aan het stuurgerij, ligt aan de stoe ien in het buitentoeleidingskanaal ge meerd. 't Is een groot stoomschip geladen met zwaar hout van Mobile. Door het stooten zijn vele klinkna gels gesprongen waardoor eenige pla ten beneden de waterlijn zijn inge schoven. Daardoor zijn de voorpiek en het voorruim geheel vol water geloo pen, waardoor het voorschip aan den grond is geraakt. Wat met het schip zal worden gedaan is nog niet be kend. Stoomloodsdienst. Heden arriveerde te IJmuiden een nieuwe stoomloodsboot, die morgen naar Tessel zal proef stoomen. Deze stoomloodsboot, gebouwd op 'de Marinewerf te Amsterdam, is aan gewezen voor den dienst te IJmuiden met de stoomloodsboot Inspecteur Twent, die herdoopt wordt in No. 1, zooals de nieuwe boot no. 6 zal ge noemd worden. De namen der Stoomloodsbooten vervallen. Wordt deze nieuwe loods boot in dienst gesteld, dan zullen de loodskotters worden binnengehaald en de geheele dienst te IJmuiden stoomloodsdienst zijn. ZANDVOORT. Heden werd een goed geslaagden proeftocht gehouden met de redding boot der Noord- en Zuid-Hollandsche reddipgmaatschappij alhier. De boot was in goeden staat en voldeed aan alle eischen. Velen woonden dit schouwspel bij. TWEEDE KAMER. Aan de orde was de voortzetting der beraadslaging over het noodwetje in zake het Blijvend Gedeelte. De heer Nolens zette zijn rede voort Herinnerende aan de interpellatie- Mar Ghant. meende hij, dat de vóór stemmers voor de motie-Tydeman, die motie alleen aannamen om uit een moeilijkheid te komen, doch behou dens nadere regeling. En nu had deze minister niets anders gedaan dan het geen zijn voorganger als een moge- ijke oplossing in het licht had ge steld den maatregel van art. 4 van dit ontwerp. Dat deze Min. er mede kwam overtuigd dat hij de manschappen noodig had, was een daad van moed te noemen, want de maatregel was niet populair. Spr. stond op het standpunt, dat hij voor het leger datgene wilde doen waarvan hem de noodzakelijkheid was aangetoond. Er was geen sprake van vermeerdering van het blijvend gedeelte, want men kreeg nu eenvou dig vrijwilligers. Het sprak vanzelf, dat men volledig wenschte te worden ingelicht, want het wisselend inzicht van opvolgende ministers stemde sceptisch. De oplossing die de Min. gaf aan het door hem gewraakte eu vel, de oproeping van vrijwilligers, noemde spr gelukkig. Dwang bestond er z. i. niet, vooral niet tengevolge van de voorwaardelijke oproeping. Indien het mogelijk was den dwang van art. 4 te doen vervallen, dan zou spr. dit wenschelijk achten. Voor de beantwoording der practi- sche vraae of hij het geld wilde toe staan voor de vrijwilligers, wachtte hij op de inlichtingen des Ministers en vroeg o. m. hoe de chef van den generalen staf en de commandant van het veldleger dachten over de vermin dering van het blijvend gedeelte. Spr. hoopte, dat de bezwaren daartegen spoedig door een wijziging der Mili- tiewet zouden worden weggenomen. De heer Van Karnebeek wenschte een woord te spreken over de rech ten en verwachtingen der miliciens van de lichting 1907 ten aanzien van het blijvend gedeelte, in verband met het debat tijdens de interpellatie- Marchant. De toen voorgedragen mo ties beslisten over de rechtsquaestie niets. De rechtsquaestie bleef onbeslist. Herinnerend aan zijn opvatting der wet, in het debat met minister Van Rappard uiteengezet, betoogde hij dat de loting voor het blijvend gedeelte geen andere beteekenis heeft, dan om aan te wijzen in welke volgorde de miliciens moeten opkomen; van vrij- loten was geen sprake, evenmin als nummerverwisseling, vroeger en thans, voor de verplichting tot opko men vrijwaarde. Door de loting was het recht tot aanwijzing voor het blij vend gedeelte niet uitgeput. De rechtsquaestie had haar belang verloren, door het verkrijgen van een zeer groot getal vrijwilligers. Van de lichting 1907 zouden naar zijn inzien hoogstens 700 vrijwilligers noodig zijn minder dus dan de 880 man dier lich ting, die reeds op 12 Juli 1907 voor de derde ploeg waren aangewezen. Van de groot-verlofgangers werd nie mand opereroepen. Van rechten verwachtingen behoefde dus geen sprake meer te zijn, doch spr. zette uiteen dat die verwachtingen ook vol komen ongegrond zouden geweesl zijn. De pers had de zaak opgeblazen, met politieke bedoelingen. maal ih dö militiewet neergelegd en vastgesteld op 7500 man. Men moest op die beslissing niet reageeren. Want sedert 1889 waren de contingen ten grooter geworden en het was dus heel duidelijk, dat men bij mobilisa tie het grootst mogelijk getal gereed staande manschappen moest hebben tot voorbereiding daarvan. De land weer stond niet te allen tijde gereed. Tegenover den heer Ter Laan ver dedigde spr. de nummervérwisseling bij het blijvend gedeelte, omdat het niet voor de eigenlijke defensie be stemd is. De dóór den heer Patijn aanbevo len oplossing, achtte spr. voor de men- schen van het blijvend gedeelte niet de beste .immers zeer onzeker, omdat de Min. ze zou kunnen oproepen wan neer hij ze noodig achtte, hetgeen dus van zijn persoonlijk inzicht zou af hangen. Doch het denkbeeld stuitte reeds af on de overtuiging, dat hij de manschappen noodig bad. Welke re den was er trouwens om te zeggen dat men die manschappen juist in 1908 missen kon? Volgens de redenee ring, dat er geen onraad aan de lucht was, kon men de geheele militie mis sen. Hij achtte dit wetsontwerp in lands belang. De heer Tydeman gaf rekenschap van een afwijkend standpunt Spr. had verschillende bezwaren. Ten eer ste de geldquaestie. Ten tweede om dat het een nood- en een uitzonde ringswet was, die de werving herstel de in ons militieleger, wat een nadeel was. Ten derde omdat hij een proefne ming had gewenscht met een beperkt blijvend gedeelte bij de onbereden wa pens. De winterdienst-regeling komt hem niet zoo schitterend voor. Zijn grootste bezwaar lag in den dwang van art. 4, dat verlofgangers opriep. Het bezwaar had nog slecht9 theoretische waarde. Immoreele pres sie was z. i. niet aanwezig. Doch even de rechtsquaestie besprekend, hand haafde hii de meening, dat de groot verlofgangers en nietrdefinitief voor blijvend gedeelte aangewezen man schappen het recht hadden niet meer te worden opgeroepen. Deze meening zette spr. nader uiteen. De wetgever mocht bij uitzonderings wet geen aanspraken schenden,.zelfs al was h»i formeel bevoegd. Er was geen nieuwe omstandigheid, die de uitzonderingswet rechtvaardigde. De Reg. had een stout stukje be proefd en was geslaagd. Dat deed spr. genoegen omdat hij zeer ongaarne tegen deze wet zou hebben gestemd. Doch art. 4, wat er mede geschiedde, had alle practische beteekenis verlo- ron. Alles kwam voor hem nu neer op een vraag van vertrouwen. Als het geld noodi» was, en de Min. toon de het aan dan zou spr. dat ver trouwen schenken. Dat het geld weg geworpen zo uzijn, was gisteren wel beweerd, doch niet bewezen. Men sprak van teruggang tot het staanden leger maar zou het volksleger der vrijz.-democraten goedkooper zijn? Spr. achtte ook het comité-generaal niet zonder beteekenis, bijv. om over tuigd te worden dat de 2200 man in het mobilisatie-organisme noodig wa ren. Men moest zich nu eenmaal, van tijd tot tild. op het leekenstandpunt plaatsen. Spr. zocht naar de waarheid nzake de taak van het blijvend ge deelte; dat had hij steeds gedaan. Thans was de mobilisatie het hoofd motief als leek moest spr. dat aan vaarden. Hij begon met vertrouwen te stellen in den verantwoordelijken minister, aan wiens ernst hij met twijfelde en van wien hij hoopte de rust in en buiten het leger te herstel- ^De heer Roodhuijzen, zich hierbij aansluitende, merkte op, dat dit wets ontwerp de rust, de vastheid en het vertrouwen juist deden teloor gaan. Wat beteekende thans de handteeke- ning van den heer Wentholt? Vast heid van lijn bij de landsdefensie? Dat schokt het vertrouw.en dermate, dat de aanneming van dit ontwerp een dies ater zal zijn. De Minister van Ooriog, generaal SoibiMn, betuigde zijn dank v0"r dit weta>n»wm> >"W»n SPHetVas hem e«™ aarageüainiB taiak u moeten koman met d't ontiwem dcch de Regeoiimg achtte het haar pl'icht er mede te komen. Teneinde te doen uitkometn, dat het hier inderdaad pUcht was, ping de Mmihter het gebeurde sedert liMoma. Een zuivere beslissing over het blij- lend gedeelte ivaa niet genomen an de Regeering wilde de middelen M- ben voor een normaal verloot) der mobilisatie en dus terugkonten tot den toestand van het vorige 3 aar. Voor den toestand van 13 Februari, totdat het blijvend gedeelte op sterk te was, was met de Minister, doclr zijn voorganger verantwoordelijk Zelfs bij een volksleger zmi men. altijd manschappen in dienst moeten houden, en er was dus geen reden' cxm te zeggk?tn, dat de Minister daar tegen inging. Do hoofdzaak was de mobilisatie. Do winter 1906/'07 loonde ook audetfe nadeeien, door -den in specteur deir infanterie voorspelddie ianspectewr was d,oor minister Staal ivieit (geraadpleegd. Onder het van dón winter 1906/'07 leed de disci pline en de .goede geest van officieren en. kader. Van de kadervorming kwam wediriig terecht. Blijvend gedeelte was nood&g voor mobilisatiegeneraal Kool toonde dat •in 1901 reeds aasn bij de totstandko ming der militiewet. Die wet kende geen tweeërlei soort militairen dienst; diensten waren diensten met de wa- penen, doch ook met den. bezem. Op herziening der militiewet bon worden gewacht. De Minister vroeg, hiertoe gekomen, comité-generaal bij hoopte iets meer te bunnen vertellen, dan in mo bilisatie!) oekjes stond. De vergadering ging toen in comité. In de avondverga dering was uit sluitend aan de orde het wetsont werp i'n zake de goedkeuring van. het protocol, te Brussel gesloten tusschen Nederland en andere landen eener- zijdls en Rusland andteraijids, nopens de toetreding van Rusland: tot de Suükerconjventie. Do heer Van den Berch van Heem stede sag in het ontwerp een protec tie verleend aan Rusland en vreesde daardoor voor Nederland een mede dingster meer op de Engelsche markt, aaMxere: De heer Van Bylandt, betreurende dat Nederland, noch door een sur- taxe, noch door een compensate'"r in verband met de dekking dei- mobi lisatie had verdedigd, hebben ver- schfëildJemia leden het woord gevoerd. Vooral de beerm Thomson en Patijga hebben het ontwerp nog fel gecniïi- seerd. Ook vernamen wij., da.t minister Wentholt in die geheime vergadering zeer veel heeft moeten hooron in ver band met rijn eigen houding omtrent het blijvend gedeelte in het vorige en in het tegenwoordige kabinet; zijn optreden vond heftige bestrijding. De aügemeene opinio ils, dat liet ontwerp met enkele stemmen me derheid zal worden aangenomen. De sociaal-democraten, de vrijzinnig-de mocraten en de Liberale Unie-leden zullen legen stemmen. De oud-libera len zijui verdeeldeen aantal van hen (oren noemde ons o.a. de hoeren Plate, De Beaufort .en Van. Foreest) zullen tegen-, de rest ®al voorstem men!, evenals de rechterzijdie, wellicht op een einlkleile uitzondering na. („Tel.") Mr. J. A. LOEiFF. Da oud-minister, het Tweede mer-lid1 mr. J. A. Loeff, is en zal vaorloopig de zittingen Kamer niet kunnen bijwonen. BRANDSTICHTING. Na een langdurig verboor dooi- de politie te Unk heeft H. van U. be kend dein brand in zijn voormalige woning te U.ric moedwillig te hebben aangestoken ter verkrijging van de ihooge verzekeiingssom van 2500. Hij is ter beschikking van. de justi tie naar- Alkmaar overgebracht. HET BEZOEK VAN PRINS HEN DRIK AAN TERSCHELLING. Z. K. H. d:e Prins arriveerde .per „Heeneaweeri' om half vijf utt Enk- huizeni te West-Terschelling; het fan farekorps speelde het WiLbeJamis burgemeester De Wit begroette den Prins. Vervolg,ens werd er 'inspectie gehouden over hét reiM'iugsboothuis en proeftocht gedaan met die redding boot. Door de Torens tmaat ging Prins Hendrik naar den Wiilhelmfmahoom, waar die schoolkinderen waren opge steld, die Z. K. H. hot Terscbellinger volkslied toezongen. Een der meisjes, da jongejuffrouw Lieuwen, bood' den Prins het lied aan. Vervolgens bezocht de Prins de zee vaartschool, den vuurtoren en de ma chinisten-werkplaats. Van dhar ging het naar het hotei. Er Av.ae een eere- boog opgericht en v,an de schepen en de meeste huizen wapperden vlaggen. Later bezocht de Prins nog de Ned. Hervormde Kerk en het raad huis. Z. K. H. werd overal luide toe gejuicht. EEN MOEDIGE DAAD BELOOND. Naar de ,,N. CL" meldt, heeft Mi nister Talima, in opdracht van de Ko ningin, Woensdagmiddag persoonlijk ■aan Reder, die bij de bekende aanrij ding van liet Koninklijk rijtuig inde Parkstraat te 's-GravenVhiage door zijn kordaatheid eecn ernstig ongeluk, voor kwam*, heit ridderkruis lin da orde van Oronje-Nassau overhandigd. Van de directie van de H. T. M. zal op dezelfde wijze als de beide voor gaande nachten in het kontoor, door te dringen. Thans werd hij op heeter- daad betrapt door twee rechercheurs, die hem overbrachten naar het politie bureau. GEARRESTEERD. Zekere H. F. R., een Duitscher, die in 't Duitscbe politieblad is vermeld als verdacht van valschheid ia ge schrifte, is door de politie te Nijme gen aangehouden en naar Arnhem overgebracht, om te worden uitgele verd. EEN AANKLACHT. Tegen den redacteur van het „Soe- rab. Handelsblad" is, naar. de „Soe- rab. Courant" verneemt, door den heer V., verificateur der in- en uit voerrechten, namens zijn collega's een aanklacht ingediend bij den offi cier van iustitie, wegens opname van een ingezonden stuk in genoemd blad van den 8en Februari J.I., geteekend „Boomklerk" waarin eenige boom- ambtenaren daar ter stede van oneer lijke handelingen worden beschul digd. Waar dit stuk werd opgenomen bui ten verantwoordelijkheid der redactie laat 't geen twijfel of de naam van den schrijver die trouwens bekend is, zal den officier worden genoemd. Voorts deelt men aan de „Soerab. Courant" mede, dat de directeur van financiën naar aanleiding van be doeld artikel een onderzoek heeft ge last, hetwelk heeft plaats gehad door den controleur, den ontvanger en den verificateur Apon. Omtrent het resultaat, dat geheim wordt gehouden, is het blad niets be kend. BRAND IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Men seint aan het „Hbld." uiirt Arn hem: Op heit ooigienbliki d'at dut e-erste te legram wordt afgezonden, staat &m der paviljoenen van het nieuwe fanudczigtoigeaigeM i'cht W ol'fhezen brand. Vlammen slaan boven heit ge bouw uit. Deskundige: Ja. President: Zou hij geheel beier wor den? Deskundige: Geheel, waarschijnlijk niet, wel wat, langzamerhand. De deskundige, Dr. J. A. Romeijn, verklaarde in gelijken geest. Hierna kwamen verschillende be dienden van andere "bankinstellingeh als getuigen om het ontvangen der verpande effecten vast te stellen. (Wordt vervolgd Reder, volgens het blad, nog gouden horloge onët 'inscriptie jcnjDioAoT,__ EEN STOUT STUKJE. Twee personen huurden Zaterdag een rijtuig met twee paarden bij een vecht, onze sxükerindiustue beschermtstalhouder te Gelsenkirchen in West- verklaarde niettemin voor het on-t-fajen Qp weg nam een hunner plaats ■werp te zullen stemmen, omdat in j" den koetsier, een jongen van 18 Januari -de zaak reeds is beslist em - - wij toen reeds van Rutland's toetre den afwisten. Nadat de heeren Van Vuuron, Pla te en Tydeman nog het woord had den gevoerd, verdedigde de Minister van Financiën het ontwerp op grond, dat de maximum invoer der Russische gepremiëeaxle suiker thans ite beperkt tot één milLioen ten in de 5 jaren. De Regeering bewonderde ook niet de overeenkomst tusschen Rusland eca Duitscihland, waardoor naast de sur- taxe nu ookeen compensatoir recht wordt geheven, maar de Minister be twistte, dat onze gedelegeerden te dien aanzien tets hadden verzuimd. Ons land kan echter niet genoeg kracht uitoefenen. Als onze gedele geerden bezwaar hadden gemaakt, zouden de mede-gedelegeerden geant woord hebbengij, Nederland, hadt een middel ter uwer beschikking, de surtaxe, dat gij hebt laten liggen. Het ontwerp inzake de verhooging van den drankaccijns en de verlaging van den suiker-accijns trok d'e Mi- tester in, omdat hij hoopt weldra te kunnen komen met een ontwerpf waarbij het aequivaient voor de ver laging van den suiker-accijns op an dere wijze wordt gevemden. AJs de Regeering ziet, dat de sui- DE ZAAK DER ARNHEMSCHE BANKVEREENIGING PLIESTER en Co. (Vervolg). (Zie ook 2e blad). Dr. Hendrik Greeve te Arnhem kwam Woensdagmiddag als getuige. Deze ha drelaties met de Arnhem9che Bank. 2 Augustus 1907 had hij daar liggen een bedrag van ongeveer f 250.000, terwijl hij slechts schuldig was f 70.000. Toen heeft hij last ge geven het bedrag overwaarde hem terug te geven. Daaraan is geen ge hoor gegeven. Hij heeft er eenigen tijd later over gesproken met mr. De Meijver, waarom de brief van get. niet was beantwoord. Mr. De Meijier verklaarde niets van den brief te we ten. Lincker deed alles. Getuige heeft daarop den inhoud van den brief aan bekl. Meiiier verteld. Bekl. zei dat 0011 Lincker met verlof was en binnen een ont- paar dagen zou terugkomen. Dit ge- - - - - ±C Hom TOord toen De Meijier gezegd: lü ner> door mr. nog pas uwe effecten in handen ge had. Daarom had getuige geen wan trouwen. 26 Augustus brak het faillissement uit en vernam hij dat al zijn effecten - waren gestolen. In verband met de jaar, en onder bedreiging met een re-u;tiatmg van mr. De Meijier heeft get. volver gelastte hij bem de teugels daarna aangifte aan den officier van over te geven. Hierop werd de koet- justitie sredaan. Getuige vertelde dat sier gebonden in het rijtuig gegooid destiids op recommandatie naar en later aan den wegkant gelegd, Arnhemsche Bank is gegaan, waar waar de kerkgangers hem Zondag- J de rijke Froweins de soliditeit er van morgen vonden. j boven twiifel stelden. Eerst nam ge- De dieven reden de Nederlandsche ^u|ge telkens zijn effecten mee. grens over, kwamen te Zeist en na- Als deskundige a décharge voormr. men intrek in Hotel Schneider. Dade-1 j}e jvieijier werd gehoord dr. Nicolaas !,U, no rfo nntdoVVincr von rfon Rutgerg vaQ der Loeff te Amhem. PARIJSCH BANKIER GEVANGEN GEZET. Er zijn in de laatste dagen ver scheidene klachten ingediend bij het parket tegen den heer Rochette, een bekend Parijsch bankier. De rechter van instructie Berz heeft Rochette Maandag in hechtenis laten nemen. De in hechtenis genomen bankier was administrateur der Banque franco-es- pagnole, der Société générale du cré dit minier et industriel de Paris, lid van den raad van beheer der Mines de Cuivre de Nerva enz. Rochette is door de justitie met een automobiel opgehaald en naar de rue Blanche, naar het groote kantoor van de Credlet minier gebracht. Daar hebben de ambtenaren van het ge recht in tegenwoordigheid van Ro chette onderzoekingen ingesteld en 't noodige verzegeld. Op de andere kan toren waarover Rochette directie had geschiedde tegelijkertijd 'tzélfde door andere ambtenaren der justitie. Rochette is kellner geweest te Me- lun. Hij is te Parijs bediende op een bankierskantoor geworden, heefteen erfenisje gekregen en heeft met be hulp van dat erfenisje groote onder nemingen op touw gezet, de een nog grooter dan de ander, ondernemingen met een totaal aan kapitalen van 50 millioen frank, beurswaarde tot voor korten tijd van 80 millioen frank. De beteekenis der tegen Rochette inge brachte klachten is thans niet te overzien, zoo schrijven de Fransche bladen, maar een van de klachten is, dat hij zijn ondernemingen door mid del van valsche balansen als zeer bloeiend voorstelde en op grond van deze gegevens van allerlei kapitalis ten medewerking voor nieuwe onder nemingen verwierf. Een andere klacht was, dat hi3 be trokken zou zijn bij een poging tot be driegerij ten koste van een groot dag blad. Aandeelhouders van het dag blad kregen opeens een circulaire thuis met de boodschap, dat de ven nootschap die het dagblad exploiteer de er zwak voor stond. Deze circulai re was rondgezonden aan de opstel lers met het kennelijk doel de aandee- len voor een prikje op te koopen en later weer duur te verkoopea, Rochet te is pas 32 jaar oud. Het lijstje van de schillende onder nemingen die Rochette op touw had gezet, luidt als volgt: December 1904. Crédit Minier, kapi taal 500.000 frs. Januari 1905. Charbonnage du Lo- viano, 2 'millioen frs. Januari 1905. Charbonnage du Liat, 2 millioen frs. Juli 1905. Mines du Val d'Aram railUoan tra. Mei 1906. Société des pêcheries d'Is lande et du Maroe, 1 millioen frs. Juni 1907. Het dagblad: Le Finau cier, 2 millioen frs. Juni 1907. Syndicaat minier, 10 mi hoen frs. Otcober 1907. Manchons Helli 4.500.000 frs. Jan. 1908. Buisson Hella. 15 mill oen frs. Door het opdrijven van de koersen heeft Rochette voor de aandeelen vai al deze ondernemingen ten naaste hij 200 millioen frs. in handen gekregen lijk na de ontdekking van den dief stal door den eigenaar der paarden was deze de dieven per auto nage-, sneld, informeerde te Arnhem, Nijme gen en Zutphen en kwam eindelijk in Zeist aan. waar toevallig zijn auto i defect raakte. Hier ontwaarde hij zijn landauer, de politie werd geroepen en de dieven werden naar Utrecht ge transporteerd. Toen de politie optrad waren zij juist in onderhandeling met een paardenhandelaar om rijtuig en paar den te verkoopen. De namen zijn Gra- bück, monteur, en Floing, koopman, beiden uit Essen aan de Ruhr. St. MARTIN. Op St. Martin en St. Barthélemy heeft geliik een Reutertelegram reeds berichtte noodweer geheerscht. Het zuidelijk eedeelte van St. Martin is ker-indjustrië te gronde gaat, zal zij Nederlandsch. het noordelijk gedeelte dat weten te voorkomen, waarbij zij i3 Fransch. Het eilandje St. Barthé- de voorkeur geeft aam surtaxe boveniemy ligt ten Zuiden van St. Martin, compensatoir reclit, omdat de eerste Ook wanneer het bericht omtrent het direct geheven kan worden en voor het laatste een nader tractaat noodig is-, diat we wellicht ni'et zullen krij- g^n. Overigens beschouwde de Minister de c onttogen teering als een pleister op die in Januari, geslagen wondë, voor de contrölo waarop te rekenen is op Rusland's goede trouw. Het wetsontwerp wordt daarna goedgekeurd. Heden 11 uur blijvend gedeelte. Men seint ons uit Den Haag: De Minister van Oorlog deelde me de, dat 879 man overcompleet waren bij de aanmelding van vrijwilligere voor het blijvend gedeelte boven het gevraagde aantal van 2200. De Minis ter verdedigde voorts het wetsvoor stel als noodzakelijk. Minister Heemskerk betoogde, dat de minister van marine nog geen mi nister was toen Min. van Rappard het wetsvoorstel inzake het blijvend ge deelte indiende, spr. verdedigde zich verder tegen inconsequentie, betwist te dat de opzet van het ontwerp onze delijk was en betoogde dat 't blijvend gedeelte steeds bestemd was voor mo bilisatie. Ten slotte trok de Regeering artikel 4, de dwangbepaling, in. Replieken volgden. HET BLIJVEND GEDEELTE. Naar wij vernemen, heeft de gehei me zitting van de Tweede Kamer "Woensdagmiddag tot zeer laat ge duurd. Het is er vrij heftig toegegaan: nadat minister Sabron zijn ontwerp eilandje St. Martin, dat langs Basse Terre tot ons gekomen is, enkel zou slaan op een ramp op het Fransche stuk van het eiland, dan zou het nog waarschijnlijk zijn, dat ook het Ne derlandsche gedeelte getroffen is. Im mere dat Nederlandsch gedeelte ligt tusschen Fransch St. Martin en St. Barthélemy in. Wij hebben inmid dels langs Nederlandschen weg nog niets over een ramp op St. Martin vernomen (N. R. Ct.) HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin had Woensdag aan het diner graal Van Bentinck en Waldeck Limpurggraai Gedard van Bentinck en mevrouwmr. J. A. H. barom Van Zuylen van Nyevelt; mr. W. graaf van Bylandt en me vrouw graaf De Geloes en mevrouw. VERMIST. Verleden week Dinsdag werd J. v. D. te Tiel door zijn patroon naar Bu ren gezonden. Sedert is hij verdwe nen. Daar geen enkele reden bestaat, dat hij ziin dienstbetrekking op die wijze zou eindigen, vreest men, dat hem een ongeluk is overkomen. EEN BRUTALE INBREKER. De man die in twee achtereenvol gende nachten om diefstal te plegen, zich toegang verschafte tot het kan toor van den deurwaarder G., aan de Brouwersgracht, te 's-Gravenhage, is ook Dinsdagnacht teruggekomen, om Beklaagde De Meijier wordt uit de rechtszaal geleid. Sinds 26 Aug. heeft deskundige den bekl. behandeld. Hij kende hem al ja ren. Desgevraagd zeide de deskundige dat reeds op 26 Aug. de geestestoe stand van bekl. De Meijier was van dien aard dat men op zijn verklarin gen niet het minste kon bouwen. Op 26 Aug. was hij op de grens van den dood, 29 d. a.v. was hij iets beter. Eerste week September was hij apa thisch, wist van tijd en omstandighe den niets leefde als een plant. 17 September had hij ook niet het min ste idee van zijn situatie. Hij ging ge willig mee naar het huis van bewa ring. Zijn geheugen was abnormaal. Aan het verhoor op 17 September kan k priori ereen waarde worden foege- Kend. Later gaf hij desk. de blijken niets méér te weten van wat hem toen was gevraagd. Ongeveer een maand na da^ verhoor verklaarde bekl. aan desk. dat zijn schoonzuster met doch ters nog eiken dag bij hem kwam. Die schoonzuster is al 6 jaar dood, een der dochters is in Indië. Volgens dr. Van der Loeff was op 5 Dec. de toestand veel beter. Hij be greep wat er met de Bank was ge beurd, maar was niet normaal. Hij gaf bv. 4 Deel aan desk. op, dat deze zou zorgen dat hii hem van te voren zou zeggen, wanneer er een nieuw verhoor plaats had, dan zou hij zijn personeel opdracht geven met de juis te hoeken te komen. Simulatie acht deskundige absoluut uitgesloten, ook al omdat hij sinds heeft uitgelaten te gen deskundige dat hij zwaar gestraft zou worden, misschien wel 5 jaar. Na de gasvergiftiging die bekl. heeft on dervonden. is dit geen bijzondere toe stand. Het is een lichte dementie, 28 Januari was hij wel wat beter, maar de eigenaardige apathische toestand was niet verdwenen. Hij was volko men ongevoelig. Hij sprak over de strafgevangenis als over een hotel; dat het hem genoegen deed dat zijn vrouw in Nijmegen was. Des gevraagd verklaarde de deskun dige dat hij op 17 Sept. den rechter commissaris heeft te kennen gegeven, dat hij aan een verhoor geen waarde hechtte. President: Hecht u nu waarde aan een verhoor? Deskundige: Nog weinig waarde. Hij zal zich wel eenige dingen herin neren, maar hij zal ze toch anders zich voorstellen dan ze geschied zijn. President: Moet men dus voorzich tig zijn met bekl.'s verklaringen? GISTING IN INDIë. Mem aeinit ulit Batavia aam daNieii w.1 Cowajntt Zondag had een anli-belasttogb» tooglng plaaits te Fori De Kook. Dl hoofden zijn geanrtesteerid. De g'eva» getes wordt door militairen, bewaakt lm Loeboebasoeiiig heeft, de bevol king de gehoorzaamheid, liet bestuur heeft militaire hulp vraagd. Gisteren, is een compagnie daarhea gezonden. Te Padang zijn oproerig plakkaten gevonden, aanzettende to den. prang sabil (den „heiligen ooi log"). ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Doet. Staatsw. mr. J. H Jonckers Nieboer. Cand. Wis- en Ns tuurk. J. H. Ummels. Het stoomschip Temaite, vian Rol terdaan maar Jav.a. passeerde 25 Maai Kamp Bon (vferb.)- I-Iot stoomschip Grot/ius, vtan Am sterdam naar Ratarviia, passeerde Mlaaart. OuessnnL Het stoomschip Suriname arrive de 24 Maori van West-Indië te Nev York. Het stoomschip Rijndam arriveer de 24 Maart v.m. van Rotterdam New-York. Het stoomschip Zaanland arriveer de 24 Maart van Buenos-Ayres te An sterdam. Het stoomschip Kawi, van Java r Rotterdam, passeerde 25 Maart Poin de Galle. Het stoomschip Malang, van Rotter dam naar JavaA passeerde 25 Maar Perlm. Het stoomschip Ceram, van Amstei dam naar Java, vertrok 25 Maart va Antwerpen, en passeerde Vlissingen, Het stoomschip Oranje, van Ba tavia' naar Amsterdam, passeerde 2 Maart Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Celebes, van Au sterdam naar Batavia, arriveerde 2 Maart te Port-Said. ONDERTROUWD: 26 Maart. D. N. H. Haase en G. M Metselaar; A. M. P. C. van Brunscho en J. P. Stoelman. P. Timmers en B Verhagen

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6