HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEIS..?.^g-_ BEURSBERICHT MERENS TIFXEMAN Binnenland Stadsnieuws FEUILLETON Eindelijk gewonnen Onze Lachhoek. Uit de Arbeiderswereld Leger en Vloot VAN Haarlem, 25 Maart 1908. De beurs ran New-York kwam he den oyer de geheele lijst vast af, ope ning gaf verhoogde koersen. Vooral de laaggeprijsde shares toonden alle krachtige koersverbeteringen. De haussier sen baissiers lieten flinke kooporders uitvoeren tegen midden- j&eurs, waarop de markt bleef ge steund en de rijzing bleef aanhou den. Er heerschte over het algemeen «ene betere stemming, aangemoedigd door goede berichten van wijziging in de anti-trustwet, welker wetsontwerp in het huis der afgevaardigden is in gediend en zal, indien het wordt aan genomen, aan de trusts een minder -beperkte vrijheid van handelen geven. De vaste stemming der Staalmarkten de betere vooruitzichten der Metaal markt in het algemeen kwam de In- dustrieele waarde ten goede. Het ont slaan van een groot gedeelte der Ar beiders aan de werkplaatsen der Pen- sylvania Spoorweg-Maatschappij te Altoona, ongeveer 2000 man, zoodat er nog in dienst zijn ongeveer 7000 of 3000 minder dan in het najaar, en het bericht der Erie Spoorweg-Maat schappij, die te Pittsburgh 800 man zou ontslagen hebben, werkte in geen richting, mocht het waar zijn, dan zal dit medewerken tot een betere ver houding in de koersen en zal men door het opnieuw uitbreiden van hun ne werkkrachten de vooruitgang kun nen bespeuren. De berichten omtrent do Mercantile Marine waren zeer gunstig en zal er zooal9 wli vroeger reeds betoogden sen blijvende vaste tendenz in deze waarden komen. Over 1907 maakte de maatschappij een bruto ontvangst van 38.000.000 dollars en kan men over het alge meen ondanks de concurrentie op teer mooie resultaten wijzen, hoewel -de schepen niet van de allernieuwste zijn. De bonds blijven in den laatsten tijd heel goed gevraagd en zijn dan ook, vooral wat hun rentabiliteit be treft een zeer aan te bevelen specula tieve belegging. Wat betreft de beoordeeling van den algemeenen toestand, hiervoor zijn nog te weinig gegevens, wel blijkt dat het iaar 1907 niet zoo slecht is geweest in doorsnede als men wel vermoedde, ondanks de groote malai se, die het gaf. De cijfers der Steels gaven hiervan blijk, zoo ook de Marines en Car Foundry's die hun dividend bleven betalen'en de spoorwegen, waarvan er maar enkele een verminderd of geen dividend uitkeerden. De Amsterdnmsche beurs opende met vaste koersen inaansluiting met New-York. Voor kleine shares waren goede priiz8n te maken. In alle afdee- lingen was de stemming willig, tabak ken zoowel als mijnen. Omzetten wa ren wel niet erg groot, doch er was een besliste beterschap in de markt merkbaar. Geld 3 1/2 noemd mej. A. Groeneveld, oud-leer linge der school. Tot hulo in de huishouding werd benoemd mej. J. Haverkate uit En schedé, in de plaats van mej. Roog. In de kinderbewaarplaats werden 7315 kinderen verzorgd, dat is 482 meer dan in 1907, waarvan een groot deel voor rekening van „Weldadig heid naar Vermogen". In het perso neel der „Creche" kwam geen veran dering. Het Bestuur houdt zich aanbevolen voor 't ontvangen van klnderspeei igoed en kinderboeken. De werkzaamheid van het advisee- crend lid des Bestuurs, mevr. Van der Laan—De Joode, die wegens gezond heidsredenen ontslag nam, wordt dankbaar herdacht. In December 1.1. werd uitgeloot een obligatie, groot 500 van de 3 hypot. geldleening. benevens 500 van de schuld der inrichtingskosten. De re kening sluit met een tekort van f 1763.931/2. DE ONTSNAPTE RIJWIELDIEF GEVAT. De beruchte rijiwielcli f Van' Beek» d a uit (ten trein ontsnapte en die vo rige week voor de rechtbank te Zut- pbeoi moest verschijnen, em ook te Haarlem voor rijwieldiefstallen te recht moet staan, is te Dusseddorf ge vat. O ngjelu <k. Zekere P. S., 24 jaar, thuisbehoo- neride te Haarlem, varendie op een motor, had Dinsdag te Zaandam het ongeluk bij 'het vastzetten van staaldraad met zijn been daarin be kneld te raken, zoodat dit lichaams- dieel tegen den bolder werd gedrukt Zijn been werd daardoor onder knie ernstig bezeerd, zoodat er gToote kans bestaat dat tót amputatie zal moeten worden overgegaan. De tent is naar het ziekenhuis te Haar lem vervoerd. HAARLEMSCHE HUISHOUDSCHOOL. In de Woensdagmiddag gehouden ledenvergadering der Haarlemsche Huishoudschool werd verslag uitge bracht over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat het Bestuur over het afgeloopen jaar tevreden kan zijn. De volkslessen en industrie klassen worden steeds drukker be zocht, evenals de afdeeling voor de opleiding voor huish. bezigheden en voor dienstbode. Het aantal leerlin gen in huishoudonderwijs voor Jonge dames blijft constant. De resultaten van het onderwijs wa ren verbliidend. De leerlingen bezoch ten verschillende tentoonstellingen, alsook enkele fabrieken en maga zijnen. Wat de mutatie onder het personeel betreftmej. Boeles verliet met Sep tember de school, terwijl voor vast werden benoemd de dames Barger, Van Gelder en Riesselman mej. Kuy- per hervatte na één jaar verlof met September haar functie. Aan mej. ©ijl de Vroe, haar plaatsvervangster, werd eervol ontslag verleend. De voorloopige benoemingen van mej. Colenbrander, Uitermark en Schoevaart werden met een jaar ver lengd. In plaats van mej. Boeles werd tijdelijk benoemd mej. Hallo, terwijl asn mej. Eyssen, oud-leerling, een avond-naailes werd opgedragen in een nieuwe klas. Aan mej. Van Gent werd een jaar verlof verleend, en in haar plaats be- DE KONINGIN TE ROTTERDAM. De Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, bij haar bezoek aan Rotterdam alleen havenwerken en in- dustrïeeïe ondernemingen te zien, in verband waarmede het bezoek aan de bijbank der Nederlandsche Bank aan de Spaarbank van het voorlooplg programma zijn verdwenen. Zeer waarschijnlijk zal nu de fabriek der firma Allen en Co. worden bezichtigd en meer in het bijzonder de afdeeling die daaraan in den laatsten tijd is toegevoegd voor de fabricage van tramwagens. DE LUXEMBURGSCHE TROON OPVOLGSTER. De Luxeanburgsche troonopvolgster bezocht Woensdag na een rijtoer te Amsterdam, Artüs, het Paleis op den Dsm, en enkele bezienswaardighe den. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Staten-GeneraM zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen aanstaanden Vrijdagmiddag 2 uur. PROVINCIALE STATEN VAN OVERIJSEL. Bij Koninklijk besluit is aan den Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijsel machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten van dat gewest in buitengewone zit ting, in de eerste helft der maand Mei, ten einde alsdan opnieuw eene voordracht aan te bieden voor de be trekking van griffier dier Staten van Overijsel en de benoeming; daarvan alsdan aan de orde te stellen. De voordracht bestaat uit de hee ren dr. H. van Groenendaail (R.-K.), griffier van Limburgmr. J. J. de Waal Malefijt (a.-r.), adjunct-commies ter griffie te Utrechtmr. S. K. Tho- e'en van Velzen (lib.), secretaris van Zwolle. ONZE KOLQNIëN. Dinsdagavond hield mr. Fock, oud- rminister van Koloniën, *n die Société géagraphiqnie te Parijs voor een ge hoon, bestaande uit een groot aantal aanzienlijke personen, een zeer toe gejuichte voordracht over de door Ne derland ip zijne koloniën gevolgde politiek. DE DESERTEUR. De marechaussee te Oostburg, die de vorige week met zijn paard naar België was gevlucht, werd Dinsdag gevankelijk in de kazerne terugge bracht door de marechaussee van de brigade Breskens, waar hij zich had «tangegeven. Zijn paard heeft hij in België verkocht, waar hij gedurende eea week heeft vertoefd. KINDERWETTEN. Bij het afdeeüngsonderzoek der Tweede Kamer van eene aanvullings- begjrooting voor justitie werd, met herinnering aan eene toezegging van 7 December 1906 door den vorigen mi nister gevraagd, of een wijziging van de wet kan worden verwacht, zóó, dat zij hare bescherming ook over tivuriijke kinderen zou uitstrekken. Er is op dit punt eene leemte in de wet, waarin door eene eenvoudige wijzi ging kan wonden voorzien. Eenige le den wezen echter op de noodzakelijk heid in de Troonrede van 1907 er kend lot wijziging van het burger lijk deel der Kinderwetten. Door eenige leden werd opnieuw de aandacht gevestigd op de zeer late uitbetaling van de subsidie aan ver- eenigingen, ten gevolge waarvan het menigmaal voorkwam, dat deze in geldverlegenheid verkeerden en zelfs genoopt waren haren arbeid tijdelijk to staken. Een voorbeeld werd ge noemd, waarin eane vereeniging als hier bedoeld geld leende om in de loopemde kasbehoeftem te voorzien, doch do penningmeester de rente daarvan uit eigen zak moieöt betalen. EEN BRANDSTIGHTER. Naar het Huis van Bewaring te 's Gravenhage :1s overgebracht een 67- jarige man, dlie, om !n de gevangenis le komen, zich bad schuldig gemaakt aan brandstichting Eeta tweakman van de Openbare Rei niging had gerien, hoe hij voor de uitstalling van een -manufacturenwin kel op don hoeK van bet Spui en <te Bagijnostraat neerknielde en een oogenblik later stond een gedeelte der uitstalling in brand. De werkman schoot onmiddellijk toe, rukte brandende stukken af en doofde de vlammen. De brandstichter wachtte kalm de komst van een politieagent af, aam wien hij verklaarde, met een lucifer den boel in brand te hebben gestoken, „want ik wil van de straat af." Naar het bureau aan de Nieuwe Ha,ven overgebracht, bleek daar, dat de aangehoudene een zwerver was, zonder middelen van bestaan en. door lichaamsgebreken niet in staat te zijn onderhoud te voorzien. TEEKENEND. Men schrijft uit Oldenzaal aan het „Centrum" Bedroeg voor eenige jaren het aan tal landverhuizers, die wegens ge brek aan voldoende middelen van bestaan of wegens gemis van een gel dige scheepvaart, van hier naar Duitschland werden teruggezonden, nog ruim 1000, gedurende 1907 be droeg dit nog slechts 59. RIJWIELDIEF GEARRESTEERD. Zdkeaie D., wonende te Amsterdam, trachtte te Arnhem een bijna nieuw heenenrijiwieü te verkoopen. Dit wekte eten argwaan op van de recherche, die den man aanhield en overbracht naar het politiebureau. D. bleef echter vol houden, dat het rijwiel hem in eigen dom toebehoorde, hetgeen evenwel bleek niet het ge-val te zijn, want de politie te Amsterdam, met de aan houding in kennis gesteld, verzocht overbrenging van D. naar Amster dam, hetwelk plaats vond. Dr. E. LAURILLARD. Woensdag is dr. E. Lauxillard 78 jaar geworden. Hoewei zijn toestand eten laatsten tijd wel wat te wenschen liet, werd zijn geboortedag opgewekt in zijn familiekring gevierd. Talrijk waren de blijken van belangstelling, dit hij uit alle ooiden dies lands mocht ontvangen. :n het water. Weldra waren eenige ter onder een in de nabijheid staanden personen toegesneld, en dadelijk molen nog eenig inbrekersgereedschap werd al het mogelijke iln het werk ge- gevonden dat daar blijkbaar ver steld om afdoende hulp te verleenen. stopt was, om te worden gebruikt bij Voor een der bedde angelukkigen t een volgende goede gelegenheid, kwam dh'e echter te laat. Het was v. j Bij de politie bestond dan ook de Z. wonende in de Bollenhofsehestraat verwachting, dat het bezoek nog wel te Utrecht, die reeds stervende was, eens zou worden herhaald, waarom toen men hem uit zijn benarde posi- geregeld 's nachts de wacht werd ge- tie verloste. Door den val had hij den houden en den omwonenden mede halswervel gebroken. De arme man verzocht werd een oog in 't zeil te overleed weldra. Geneeskundige hulp houden. kon hier niet meer baten. Hij is 39, Drie nachten gingen op die wijze jaar oud en gehuwd. De ander kwam voorbij zonder dat iets verdachts be er beter af en liep nagenoeg geen Speurd werd tot Dinsdagavond onge- kwetsuren op. Een treur ig ongeval had Maandag namiddag te Koewacht plaats. Zekere P.. een voermansknecht uit Kieldrecht die met een reiziger over Stekene huiswaarts keerde en te Koe wacht even stil hield voor de pasto rie, waar de reiziger zaken te doen had, maakte van die gelegenheid ge bruik om het. paard langs den weg wat eten te geven. Het dier, dat de toom was afgedaan, maakte zich bang en ging op hol. P. trachtte het, zonder toom, in te houden en liep er, zich aan een stuk tuig vastgrijpende, vlak langs. Hij struikelde en viel op den kei weg. Het wiel van het rijtuig ging hem over het hoofd, waarvan de her sens werden ingedrukt en een oor werd afgerukt. P. was bijna onmid dellijk een lijk. BRANDEN. Een felle brand legde Dinsdagnacht te Enschedé het katoenpakhuis, de wattenfabriek en het woonhuis van den heer M van Dam aan den Henge ld loschen weg door onbekende oorzaak in asch. Alles was verzekerd. De groote waschinrichting van den heer H. van der Wal te Veendam werd Dinsdagnacht een prooi der vlammen GAASTERLANDS SCHOON BEDREIGD De bezittingen der maatschappij „Gaasterland" (Fr.) zijn bij onder- handschen verkoop overgegaan in handen van de heeren Fruitier (va der en zoon) en Van Nes. Met belangstelling blijft men nu af wachten of de nieuwe eigenaars de ontwouding van bet schoone Gaaster land zullen doorzetten. GESTORVEN VOGELS. Mesn meldt uit Hariingeai aan de Leeuw. Ct." Maandagavond bewogen zich zwer men vogels boven onze stedi, die d)a lucht vervulden met hun onrustig en angstig geschreeuw. Dets nachts zijn eenöge hondierdeai dood neergevallen. Hot wanen pkivieiren, lijsters, spreeu wen en enkele kieviten. De oorzaak van den dood der vogels is niet be kend. ONGELUKKEN. In die bocht van het fori de Bilt bij Utrecht heeft Maandagavond een ern stig ongeluk plaats gehad. Een wa gen van het magazijn „Hollandia", aan de Ganzenmarkt is er te water geraakt. Doordat het lamoen losliet, zwenkte de wagen en liep pardoes dé o.ii.n i—x j KIEVIETSEIEREN. Aan de markt te Sneek werden Dins dag aangevoerd acht kievietseieren, prijs 80 cent. EERSTE KAMER-VERKIEZING. Bij koninklijk besluit is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Noordbra bant tot het bijeenroepen van de Sta ten dier provincie in buitengewone zitting, or> Maandag 13 April 1908, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eer ste Kamer INBRAKEN. In de Ned. Hervormde kerk te Hoek van Holland is ingebroken. Daar evenwel het aanwezige geld juist Zon dag meegenomen was, moest de breker weer met ledige handen ver trekken. In verband met de vele diefstallen van eieren, de laatste dagen daar ge pleegd, meent men met een hier be kend individu te doen te hebben. De politie doet ijverige nasporingen. Bij de firma van der Kuij van der Ree aan den Ruigen Plaatweg te Rot terdam, is Maandagnacht in de ma chinefabriek ingebroken. De daders heben het blijkbaar alleen op geld voorzien eehad, want op het kantoor zijn alle lessenaars doorzocht. Er is niets gestolen, want geld Iaat men er niet achter en omdat men daar op het kantoor reeds meermalen inbrak, heeft men de gewoonte alle lessenaars open te laten om te voorkomen dat eventueele inbrekers soms schade aan richten. Door het uitsnijden van een ruit verschafte men zich toegang. DE INBRAAK TE ZAANDAM. Zooals werd medegedeeld werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingebroken in het kantoor van de be schuitfabriek „De Witte Olifant" der firma G. Hille en Zoon in de Oostzij- Bilfcsche Grift in, onderwijl 't paard de aldaar, waarbij blijkbaar de inbre- eer 7 uur een der omwonenden twee onbekenden ontdekte, van wie een ónder den molen „De Jonker" kroop (dezelfde waaronder men de inbre kerswerktuigen had gevonden). Men waarschuwde de politie met het ge volg, dat twee verdachten, beiden Ie Amsterdam woonachtig, werden aan gehouden op het oogenblik dat zij met de salonboot van 8 uur naar de hoofdstad zouden vertrekken. Bij on derzoek bleken zij in het bezit te zijn van boren, schroeven en een dozijn Joopers. Beiden ontkenden echter kwade bedoelingen te hebben gehad. Uit verschillende aanwijzingen is ech ter op te maken, dat er ook nog een derde bij betrokken is. VERLICHTING NOORDZEEKANAAL. Aan h'et begin en aan het einde van het Noordzeekanaal te IJmuiden aan de Petroleumhaven wapperden Woensdatr de vlaggen. Het is het tee- ken, dat een omvangrijk werk is ge reed gekomen. De geheele lichtinstal latie van het Noordzeekanaal is thans gereed. Al brandde het licht 's avonds en 's nachts reeds sinds half Novem ber. daarom was het werk nog niet klaar. Onder de electrische geleidin gen moest ter voorkoming van gevaar een net gespannen worden en dit is nu voltooid. Het is het grootste vang- of beveiligingsnet, dat ooit in ons land gemaakt werd. Aan elke zijde van het banaal meet het 20,000 meter. Ondanks het ongunstige jaargetijde, men veel te kampen had met mist en storm, vorderde het net, dank zij den uitstekenden ladders, welke met de noodige steunsels vastgezet konden worden, eiken dag toch nog een kilo meter. De geheele installatie, waar door het Noordzeekanaal zooveel ver beterd Is, werd uitgevoerd door den heer F. A. Knebel, te Rotterdam. EEN AUTO IN DE MODDER. Maandagavond zijn een viertal au tomobilisten in het dorp Beers bij Cuyk met hunne autokar, in de zoo- genaamdo Beersche Maas terecht ge komen. Deze sportlui dachten zeker niet aan het bestaan der Beersche Maa9 om dezen tijd van het jaar, en kwamen met woeste vaart, in een vrij diepen waterpoel terecht. Het viertal inzittende heeren kwam gelukkig al leen met een nat pak vrij, De automo biel zat evenwel zoo diep in het mod- derbed gezonken, dat men door een viertal paarden cle auto wederom op het droge moest laten trekken. Daar de heele auto een klomp modder ge leek, achtten de heeren het raad zaam, alhier maar te overnachten, daar van het voortzetten der reis met zulk een moddermachine toch weinig of niets kon komen. EEN EIGENAARDIG GEVAL. In het bestuur der boterfabrieb doet zich op het oogenblik eene eigenaar dige quaestie voor. De secretaris-pen ningmeester is, als particulier, be hulpzaam geweest aan een welgestel de, doch hoog9t zuinige en armoedig levende boerenfamilie, bestaande uit eenige ongehuwde broers. Toen een der broers gestorven was en de nota ris de zaak moest regelen, werd door genoemd bestuurslid een gezegelde verklaring vertoond, dat hem voor bewezen diensten ƒ15,000 toekwam. De nog levende broeder ontkende het bestaan van zoo'n zegel, hij hield vol, dat zijn broer zoo iets nooit geschre ven kon hebbende wereld sprak er het zijne over, kortom het vertrouwen in den secretaris-penningmeester werd geschokt. Deze wilde nu. ter ver mijding van verdere drukte de verkla ring vernietigen, doch het bestuur der boterfabriek was van oordeel, dat hij wanneer hij het vertrouwen als be stuurder en vooral al9 penningmees ter wilde behouden, verplicht was het gezegeld stuk te laten gelden, Uit het Engelsch. De mist was nu niet veel meer dan een dunne, grijze sluier, die door den wind nu weer werd voortgedreven, 'dan stil om de boot scheen te hangen. De bemanning maakte intusschen met korte, scherpe uitroepen en haastige armbewegingen op de klippen en on diepten van de vaargeul opmerkzaam. Om hen heen dreunde het klotsen 'van de rondspattende golven, het ruischen van den stroom als hij over de riffen en klippen heenstreek. Zoo nu en dan scheen de mist hoo- ger te gaan en bleef als een dikke massa boven hun hoofden hangen. Dan leken de kleine eilandjes bij de zachte belichting op grafstecnen in een zeekerkhof. Toen het uitzicht echter weer vrij geworden was en de boot door het nauw van Erebawethon zeilde, bracht monsieur Fournier, die voortdurend uitgekeken had de geheele bemanning in beroering. Daar is een schip gestrand, riep hij. Daar daarginds. Zebedeus Isaacs keek in de aange wezen richting. Op de rots „Jacky" vroeg hij on- geloovig. Neen. neen, daar verder op, riep Fournier vol ijver met de armen zwaaiend. Op dat oogenblik scheen hij alle angst voor de zee verloren te hebben. Dus op Rosevear, meende een ander, en keek scherp en oplettend dien kant uit. Het i9 niets, beweerde Isaacs, zonder van koers te veranderen. Eu toch is het zoo, schreeuwde de kleine Belg. Op 't oogenblik zie ik ook niets meer. Maar ik zeg jelui, dat (ik wat gezien heb. Ik heb den mast boven het eiland zien uitsteken. Och kom zei Isaacs minachtend. U kan dat niet gezien hebben Op dat oogenblik had monsieur Fournier zich voordat iemand nog vermoedde wat zijn plan was, zich op Isaacs geworpen en het roer scherp naar bakboord gedraaid. De wind greep de boot van ter zijde aan, zij wendde de boeg en het volgend oogen blik schepte de boot water. Zebedeus trok het groote zeil los en liet het fladdereneen ander deed hetzelfde met het kluiverzeil. Het vlug hande lend optreden van deze heide men- *schen redde de boot. Zij draaide met <de boeg tegen den wind en schommel de heftig op de golven. doorsukkelde. De wagen ging het hel lende vlak af en de beide opzittende personen waren ongelukkigerwijze niet meer in staat er tijdig af te springen. In het volgende oogenblik kantelde de wagen en beiden kwa- men er onder te liggen, halverwege kers in hun werk waren gestoord, aangezien de brandkast wel gefor ceerd werd, doch niet geopend terwijl ook niets vermist werd en een breek ijzer in het kantoor was achtergela ten. Bovendien werd een paar dagen la- ROUTINE ZijJe zweert me eeuwige liefde-en trouw. Ben jij je dan wel van da be tekenis van dien eed bewust-? Hij-: Denk je dan, dat ik vandaag voor de eerste maal zoo'n eed doe? VERSTROOID. Professor (bij den dokter)Ik voel me niet wel, dokter; mijn tong is ook erg aangeslagen DokterLaat ze eens kijkenuw tong is zeker aangeslagen, professor; u hebt bij het frankeeren van een brief vergeten de postzegel van uw tong te nemen. NOG GEMAKKELIJKER. Aan het diner op het stoomschip ergerde een passagier zich aan de on behoorlijke manier, waarop Iemand naast hem zat te eten. Eindelijk toen de man een botje 'ging zitten kluiven, kon zijn buurman het niet meer uithouden en hij voeg de hem de woorden toe Gelooft u niet, dat u 't nog mak kelijker zoudt kunnen doen, als u er mee op de mat voor de deur ging liggen AFWISSELING. Mevrouw Maar, meisje I Ik zie, dat je in de laatste twee jaren niet min der dan zeven diensten hebt gehad 1 Dienstbode Ja, mevrouw, en daar om gevoel ik mij zoo gelukkighet Ifl zooals do dichter zegtSlechts ln de afwisseling ligt het ware levensge not MOOI VOORUITZICHT. Wanneer denk je te trouwen, ouwe joncen-? In ieder geval niet vóór Mei eerder kan ik mijn gekleede Jas niet uit den lommerd inlossen. HOOGERE POLITIEK. Vader, wat i9 'n leider der poli tiek? M'n zoon, dat is "n man, die in staat is om te zien in welke richting de menigte gaat en die dan onder luid geschreeuw haar volgt. STAKING. Van de mattenweverij der firma De Leeuw en Zonen te Nijkerk zijn een veertigtal werklieden in staking. De stoot tot deze staking werd ge geven door het ontslag aan een drie tal mede-arbeiders. Onder de talrijke voorwaarden, die zijn gesteld voor het hervatten van den arbeid komt in de eerste plaats voor indienststelling der ontslagenen. De overige grieven betreffen de loons- regeling. De beweging wordt geteld door Tij hof, voorzitter van den Bond van textielarbeiders. BLIJVEND GEDEELTE. Aangezien uit den gang van het wetsontwerp tot versterking van het blijvend gedeelte is gebleken, dat dit ontwerp niet meer tot wet zal kun nen zijn verheven vóór 27 Maart s. s., 'datum waarop de Minister van Oorlog zich had voorgesteld die versterking te doen ingaan, heeft Zijne Excellen tie bepaald lo. de maatregel zal 1 April a. a. in werking treden 2o. aan de miliciens, die zich heb ben aangemeld en in aanmerking ko men om tot het vrijwillig verblijf te worden toegelaten, zal worden mede gedeeld, dat zij eerst op 1 April n. s. behooren te komen, maar dat de einddatum van het verblijf blijft be paald op 25 Juli d. a. v. en dat, in weerwil van de vertraging, in de op komst, het premiebedrag voor hen, die voor den vollen tijd van 1 April tot 25 Juli onder de wapenen zijn, be houdens nadere goedkeuring van de Koningin, op ƒ120 blijft bepaald. Ook worden zü onderricht, dat het huri vrijstaat toch op 27 dezer op te komen onder voorwaarde, dat zij alleen d&n recht op de premie krijgen, zoo de Wetgevende Macht de daarvoor aan gevraagde gelden toestaat; 3o. aan de mMiciens, die zich heb ben' aangemeld, maar van wie nog niet. vaststaat, of zij wel voor bedoeld vrijwillig verblijf in aanmerking ko men, zal eene mededeeling uitgaan, niet, dan beschuldigde hij zich zelf waarin hun, behalve van de hiervoren •n was hij het vertrouwen kwijt; want een bewijsstuk waardoor men op ƒ15,000 aanspraak heeft, laat men zoo maar niet varen De afwikkeling der zaak wordt met belangstelling tegemoet gezien. (Arnh. Ct.) bedoelde datumverandering, tevens wordt kennis gegeven, dat van hunne beschikbaarstelling aanteekening is gehouden en dat hun zoo spoedig doenlijk zal worden bericht of zij voor het vrijwillig verblijf worden toegela ten. Zonder een woord te zeggen greep Isaacs den Belg beet en schudde hem uit alle macht heen en weer, en de overige leden der bemanning tracht ten hem in woedende en niet bepaald beleefde termen den geheelen om vang van zijn misdaad duidelijk te maken. Fournier was half bulten zichzelf van opgewondenheid. Alle be dreigingen lieten hem koud; ook scheen de zee en het schommelende schip goen verschrikkingen meer voor hem te hebben. En toch is er daar een schip krijschte hij. De mist was even wat dunner geworden een oogenblik was het lichter, en toen heb ik het gezien I Op die rotsen daar zijn mis schien n enschen, levende menschen, die misschien op het punt zijn te ver hongeren. misschien zijn het zeelie den zooals jelui I Jelui moogt ze niet aan hun lot overlaten jelui moogt dat niet I En zich aan den mast vastklemmend stampte hij woedend met den voet. Jelui moogt het nietl Ja hij heeft toch gelijkriep de wachter van den vuurtoren ernstig, zoo ernstisr. dat de geheele bemanning een afwachtend zwijgen begon aan te nemen. Een man ging zoo dicht mo gelijk bij den boeg staan, een ander knielde op een der banken, een derde boog zich ver over het roer heen en vol spanning keken allen den kant van Rosevear uit. De mist was opge trokken scherp en duidelijk staken 'nu hoven een der lagere rotsen mast en takelage van een wrak uit. Onder diep stilzwijgen werden de zeilen weer vastgemaakt Zwijgend wendde Zebedeus Isaacs het roer en stuurde de boot in het nauw tusschen Rosevear en Rosevan. Terwijl zij de nauwe straat doorgingen, hoorde men niets dan het klotsen van de golven. Aan den westkant zagen zij nn dui delijk den boeg van een schip, dat heen en weer geslagen werd op een rif. Het had midscheeps een lek, het roer was onder water, alleen de fok- tnast was ongeschonken. En nergens een spoor van leven. Isaacs stuurde de boot in een be schutte bocht, die niet ver van het wrak af was. Hier kunnen wij landen, zei hij, <en de vuurtorenwachter en monsieur Fournier gingen aan wal. Plotseling scheen alles leven en be weging od het eilandje. De verande ring was zoo plotseling, dat de kleine Belg vol ontzetting achteruit sprong en van angst beefde. Wat moet dat beteekenen? riep hij ontsteld, maar toen hij begreep, wat er aan de hand was, begon hij luid t - lachen. Een groote menigte jonge zeemeeu wen, wilde eenden en andere zeevo gels was uit hun rust opgeschrikt zij fladderden boven de hoofden der ongenoode bezoekers; hun gekrijsch klonk melancholiek in deze stilte en hun vleugels glinsterden als zilver in het grijze vale licht. De beide mannen klauterden over de lage klippen en liepen om de punt van het eiland naar het wrak toe. De .schrale bodem was geheel zonder boom of struik, alleen hier en daar zag men een streepje verdord gras of een plekje, waar het gras half bedekt was onder een laagje zeezout. Op zoo'n plekje zagen zij een man lig gen. Hij droog een oliejas, hooge wa terlaarzen en grove kousen, die over den pantalon waren heengetrokken en tot aan de heupen reikten. Hij lag met het gezicht naar beneden gekeerd, het hoofd rustte op zijn arm, geheel dn slapende houding. Fournier bleef staan. De vuurtoren wachter kwam dichterbij en tikte den slaper op den schouder. Maar de man bewoog zich niet Nu knielde hij neer en draaide den slaper voorzichtig om, zoodat hii op den rug kwam te lig gen op dat oogenblik, of eigenlijk al eerder, wendde Fournier zich met een huivering af. Toen de zeeman nu op zijn rug lag, deinsde ook de vuurtorenwachter vol ontzetting achteruit Dè zeeman had n.l. geen gezicht. De vuurtorenwachter trok zijn zak doek uit den zak en legde hem zorg- ,vuldlg over het hoofd heen. Het maakte den indruk alsof Fournier slechts op doze beweging had ge wacht, ja vooruit had begrepen, dat het zoo gebeuren zou, want dadelijk draaide hij zich om en stond naast den ander. Boven het eenzame eiland fladderden de krijschende zeevogels. De mist hing nu nog als een hee* doorzichtige, gazen sluier hoven de zee, en gaf de zon gelegenheid haar stralen naar beneden te zenden. Wonderlijk, niet waar? zei de vuurtorenwachter op onderdrukten toon. De zee heeft hem op de rif ge worpen, hem teruggehaald en er weer op geslingerd, tot zij het spel moe was en hem eindelijk hier liet liggen, stil als iemand, die slaapt. Toen kwam hij overeind en liep eenigen tiid in ernstig nadenken ver zonken op en neer. De zee moet hem merkwaardig ver naar de hoogte geslingerd hebben, zei hij. Terwijl Fournier blijkbaar weinig op zijn gemak naast hem op en neer trippelde keek hij hem vragend aan en riep toen hevig verschrikt Maar kerel, wat scheelt je? Je riet zoo bleek als een lijk I Het was ook een al te afschuwe lijk schouwspel, antwoordde de Belg en droogde zich het voorhoofd af. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9