NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA OM ONS HEEN Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 26e Jaargang. No. 7698 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. DONDERDAG 2 APRIL 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! ¥oor Haarlem 1.20 Vöor de dorpen Sn den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 IFtanco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02K (geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 üitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J? PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eH der Administratie 724. Drukkerij: Znider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van biiitei: het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DONDERDAG 2 APRIL. Vereeniging: Concert Zang en Vriendschap, 8 uur. Schouwburg: Residentie-tooneelga- zelschap: Simeon, 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 u. Lokaal Stoofsteeg 6: Evangelische Samenkomst, 8 uur. No. 715. Brieven v*n het 34ste Raadslid. Aan de Kiezers. Binnenkort zullen we afscheid moe ten nemen van collega Van Linden Tol, die zich gaat vestigen in het nieu we kapitale gebouw, dat het Tolhuis kan worden genoemd. Ziedaar wat heb zeggen wil om grenzen te heb ben Indien Heemstede één meter verder, dan het terrein van het Oude Wapen van Amsterdam verkoos te beginnen, zouden wij niet een colle ga, dien wij allen wèl mogen lijden, moeten mis.sen en onze gemeentekas niet een flinkén belastingbetaler der yen. Er zijn meer dingen in de we reld, die van een kleinigheid afhan gen. Tal vair moorden in de wereld zouden niet geschied zijn, indien de getroffene één meter verder weg ware geweest. En hoeveel er niet gekibbeld wordt over een metertje grond, daar van zouden eigenaren van huizen, die verbouwen willen, een boekje kunnen opendoen. Hoe 'fc nu gaan zal met het voorstel van collega Groot, om een stuk van het terrein van 't voormalige Laken- kocpersglld voor openbare speelplaats te bestemmen, durf ik niet voorspel len. Ziedaar een van die onderwer pen, waar we allemaal zonder derscheid vóór zijn. Ik zou geën Raadslid weten aan te wijzen, die als je hem vraagt, hoe hij denkt over een openbare speelplaats, ten antwoord zou geven, dat hij daar tegen is. En toch komt er niet van. Dat komt, schijnt het, doordat het stuk grond, dat er op een oogenblik voor beschik baar is, juist niet in den smaak valt. Meest wordt het dan te duur gevon den. Toen indertijd Jlir. Ch. van de Poll met enkele andere ingezetenen verzocht, het terrein voor speelplaats tl bestemmen, ging dat niet ómdat de grond te kostbaar was. Denkelijk zullen de collega's het stuk, dat er nu van gevraagd wordt, ook wel te duur vinden. Maar met algemeepe betui ging van sympathie voor de goede bedoeling. Er zijn meer van die dingen, die nooit tot stand komen, omdat ieder een er voor is. De menschen paaien zich dan met de overweging, dat ze er toch immers zoo mee ingenomen zijn en komen niet verder. Dat noe men ze in de geleerde wereld Plato nische liefde. Ja, als de jongens op vriendschap pelijke gezindheid voetballen konden, dan hadden ze zooveel terrein, als ze maar verkozen. Maar ze hebben vas ter bodem noodig. Ik geloof, dat de Haarlemsche jeugd geen flinke speel plaats krijgen zal, vóór de noodlottige eenstemmigheid in ons College ver broken is en zich een oppositiepartij vormt, die van dergelijke gelegenheid niet weten wil. Dan eerst zullen de voorstanders het ware vuur krijgen en met geestdrift hun wil doordrij ven. Da.n eerst zal de speelplaats er komen. 't Beste zal dus maar wezen, dat ik een paar van de collega's overhaal om met breed gebaar te verklaren, dat ze in beginsel tegen een openba re speelplaats zijn. Eerst dan is er kans, dat ze er komt. Zoolang ieder een voorstander blijft, krijgen we ze nog in geen jaren. Desnoods offer ik me zelf op. Als de geachte kiezer me te avond of morgen tegen de open bare speelplaatsen uit mijn slof ziet schieten, weet hij wat dat te bedui den heeft. Van grond tot bestrating is maar een kleine stap. Misschien vragen de geachte kiezers, waar liet rapport blijft van B. en W. over de vraag, welke soort van bestrating in de ver schillende- gedeelten der gemeente het best kan worden toegepast. Naar ik gehoord heb, zijn er drie redenen, waarom dit rapport nog niet verschenen is. De eerste is deze, dat men er nog niet mee gereed heeft kunnen komen. De tweede, dat de gemoederen nog niet zóó tot rust zijn gekomen, dat het geraden is om het gereed te hebben, en de derde, dat men overweegt, in hoever het mogelijk zou zijn een bestrating te vinden, die tevens dienst kan doen als raiddel tot reiniging van den open baren weg. Ik zal trachten, dit uit te leggen. belangstellend informeert, waar het een of ander blijft. Collega Thicl zou de aangewezen man zijn, wanneer die niet uit ons midden was weggerukt, nog wel, moet ik zeggen, door ons eigen toedoen. Kortom, het is niet MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID Dinsdagavond vergaderde het De ling te Lissabon, waar republikeln- 9che candidaten gesteld móeten wor den, het woord te voeren, publiceert een artikel, waarin hij o. a. zegt, dat de tragedie van den eersten Fe bruari wei is waar aller harten met schrik vervulde, doch dat de invloed zoo eenvoudig, om op een bepaald I hiervan zich onmogelijk op den auur|lid aJr cümmissié voor de Technische oogenblik iemand in den Raad te ^"3 eindigt zijn artikel met Bibliotheek. In zijn plaats is he- vinden, die over een bepaald onder- rje verklaring: „Het kind, dat thansnoemd de heer H. D. Tjeenk Willink op den troon geplaatst is, boezemt me; Jr., die nu met den voorzitter en Dr. Greshoff de commissie vormt. Tot leden der Commissie voor partement Haarlem der Maatschap pij van Nijverheid in De Kroon. Medegedeeld werd, dat de heer rar. P. Tjeenk Willink heeft bedankt als werp spreken kan. Anders zou liij meteen wel eens kun nen informeeren, of dit- jaar nog sympathie in, omdat het me doet den ken aan de zonen uit het volk, wier concerten op de Groote Markt sullen worden gegeven. Over de al of nietj wenschelijkheid daarvan zijn de ge-EEN ONTDEKKING, leerden het lang niet eens. Waren] Volgens een telegram uit Londenming over het voorstel van het Hoofd- wij wat democratischer aangelegd, Iaan, d® „Liberté" heeft men in het bestuur der Maatschappij in zake het i park Necessidades te Lissabon, toen - het nazien der rekening werden benoemd de lieeren Droste en Stoel. Aan de orde kwam vervolgens stem- zooals de Zwitsers, dan zouden we stemming kunnen houden. Er is zoo- Bekend is het, dat de constructie van lang niets geweest om over te stem de karren van onzen reinigingsdienst men. Ik heb iemand, die bij Brink- te wenschen overlaat. Niet alleen, mann op de stoep zat, hooren bewe ren, dat er geen betere klankbodem Was, dan de keien van de Groote Markt. Daartegenover heb ik iemand, die een kop koffie bij Scholten dronk, hooren verklaren, dat een omdat ze op het meest ongewenschte oogenblik asch over de straat laten vliegen, maar ook omdat ze eenigs- zins ingericht zijn h la Klein Duimpje. Langs den weg, dien ze gaan, strooien ze allerlei afval neer. Het gaat, dat op die manier een Engelsch- rrtan den weg naar het kantoor van de reiniging gevonden heeft. Hij was op de Groote Markt en vroeg aan een Haarlemmer, hoe hij op de vuil nisbelt komen moest. O, dood makke lijk, zei deze, je gaat maar de Lange Begijnestraat door en dan de Korte, dan de Bakenessergracht over, dé Koksteeg door, Koudenhorn öv'èr, brug over, Papentorenvest, Harmen jan sweg en zoo ben je er. De Brit keek ontsteld. Zoo'n rijk dom van vreemde klanken was hem van zijn leven nog niet naar zijn hoofd geslingerd. Toen hij een wan hopig gebaar maakte, kreeg onze stadgenoot een schitterend idée. Hij wees op een spoor van strootjes en papierproppen. „You have only to follow", zei hij en de Engelschman begreep. Als een Indiaan volgde hij liet spoor, kwam zonder fout door al dia straatjes over de grachten, en landde in den kortst mogelijken tijd op 't kantoor van de reiniging aan. 't Plan bestaat nu, om een manier van bestrating uit te denken, die bij stukken van 10 strekkende meters draaibaar is, zoodat je door al de keien (of klinkers) of zoo'n stuk pla veisel met een hefboom om te keeren, meteen alle vuil, dat er op ligt, naai® beneden brengt. Er zal dan een holle ruimte onder de straten moeten wor den gemaakt, maar daar volgens den heer De Breuk, tevens wethouder voor dc reiniging, alle zand, hetzij rivier- of duinzand, op den duur toch naar beneden zakt, is dat volstrekt geen bezwaar: Evenwel wensch ik voor de waar- 1V '"ji-'i I Middelb. Technisch onderwijs. Men ide koning daar een wandeling maak- TT tJ, te, een man ontdekt, vermomd als weet> dat het Hoofdbestuur voorstelt schildwacht, die behoort tot de ver-;zijn bezwaren kenbaar te maken te- ceniging „Crux Negra", van welke gen het Regeerings-voorstel, onder ook twee der koningsmoordenaars art. 137 van het oe hoofdstuk der l.d waren. Men denkt dat ook per- staatsbegroting, ingediend, en sonen uit het paleis tot de medeplich- tigen belmoren. de Regeering te vragen over te gaan tot de stichting van een vijftal kleine re scholen, die voor de opleiding van technische opzichters en onderbazen meer nut kunnen doen dan een groote UIT DEN FRANSCHEN SENAAT. De heer Charles Dupuy diende een •rasveldrapport in, waarin het toestaan derJSI verhaal aan de muziek zulk een treffend zach-kredieten voor Marokko wordt aan-i r, ten klank verleende bevolen. Verschillende sprekers oefen- De he01 Delfos vreesde, dut men wï, „«inn- kïitiek. In zijn antwoord daarop [niet een voorstel als liet onderhavige Wie gelijk heeft, zou directeur zeide minister pichon: „Noch de' ni«t. v«*i vmvw knn,Mv i„i«t i« van publieke werken kunnen beslis- entente cordiale, noch de Acte van sen, in een advies, dat, daar het een Alge.ciras zijn de oorzaken van den openbare zaak geldt, natuurlijk ge:tegenwoordigen toestand in Marokko. beim dient te „orden gebonden. Ik j g- f-n hetg^V*. de zwak- b6n dan ook langzameihand van mee-j pje minister stelde verder in het ning geworden, dat de uitdrukkinglicht, dat de Fransche tusschenkomst openbare zaak tegenover de admi- j medewerkte tot vermindering van de nistratie aan onjuistheid lijdt. Beter 1 anai'^,e- is bet om te spreken van „bijna open-| dJ"st^ei( van Caslblanca in rust hou- bare zaak of. „nagenoeg openbareden door tijdelijke posten, maar wij zaak." Dat is minder kras gezegd en j zullen blijven binnen de grenzen van in de praktijk juister. Ook zou de de Acte van Algeciras. Frankrijk zal uitdrukking „om zoo te zeggen open bare zaak", of „bij wijze van spreken openbare zaak" in de administratie van onze gemeente zeer wel op hare piaats zijn. Ik groet u allen zeer. HET 34STE RAADSLID. Voor kopy conform J. C. P. zeide minister Pichon „Noch deniet veel verder zal komen; juist is dat bijv. aan de Machinistenschool vele fouten kleven, en dat meer dan één school wel gewenscht is, maar laat men althans trachten te nemen wat we krijgen kunnen. De heer Droste sloot zich hierbij aan; uit de tengevolge van deze be zwaren .zich ^ontwikkelende discussie bleek, dat aan de Machinistenschool te Amsterdam pogingen worden ge daan om tegemoet te komen aan de be zwaren die o.a. door den voorzitter werden aangevoerd. Amendeering van het Hoofdbestuurs voorstel bleek echter niet mogelijk, men zou alleen kunnen voor- of te- t'tt mawnu-mn genstemmen. Raisoeli is mét SO miters en 150 "et der stemming was dat man voetvolk te Tandzjer aangeko-16 stemmen zich voor, 6 zich tegen en men en afgestapt in een MoorschII zich in blanco verklaarden, welke LE BOMAANSLAG IN NEW-YORK. Blijkens een mededeeling van de New-Yorksche politie is de bomaan slag te New-York niet het gevolg ge weest van een anarchistisch complot. Mede schijnt gebleken, dat enkel -A - nieuwsgierigheid den omgekomen ïcur d,er sfad ?ou uitgeroepen wor- kjeermaker had gedreven, naar de den wfil hp' «n™.e™me>eh»n te van Marokko teruggave eischen van alle gemaakte kosten en vergoeding voor de geleden schade." De credieten werden met algemeene (290) stemmen aangenomen. huis, op 1000 meters van de stads poorten, waarna hij de helft van zijn geleide naar zijn kamp terugzond. In den loop van den avond zou hij El Gebbas bezoeken, maar geen over eenkomst zou gesloten worden tus- schen hem en 't Magzen vóór de aan komst van den Engelschen minister Gerald Lowther. Met Magzen stelt aan Raisoeli voor de mehallah uit Tandzjer te vergezel len naar Fes, waar hij tot gouver- Unïon Square te gaan. De bomwerper, Silberstein, is ver moedelijk een ontoerekenbaar indi vidu. Van het verhaal, dat in de woning van Silberstein brieven waren gevon den van den beruchten Alexander Berkman, den echtgenoot van de veel den, of wel het gouverneurschap te aanvaarden over de stammen tus- schen Larrache en Alcazar. Raisoeli moet, met andere woorden, den Sultan veilig naar Fes helpen brengen. EEN TEGENSLAG.. Generaal d'Amade heeft een tele- uitslag aan het Hoofdbestuur zal me degedeeld worden. De heer dr. Greshoff hield daarna een causerie over de producten van Java op de Wereldmarkt. Nadat spr. de beteekenis van. het be grip wereldmarkt had uiteengezet, vertelde hij, met een groote reeks van cijfers die de lezer ons zeker wel schenken zal wat Java alzoo op die Wereldmarkt brengt. Java levert en zal in de toekomst nog meer leveren, wat spr. noemt: zonne-fabricaten, nl. datgene wat zich in de planten onder den invloed van licht en zonnewarm te ontwikkelt. De door spr. genoemde cijfers toonen aan, dat de artikelen, die langs chemischen weg kunnen worden bereid, achteruit, maar alle anderen zijn vooruitgegaan, verdub beld, ja, zelfs verviervoudigd in 10 „Anarchist Federation Union", welke j profram van Pacificatie te ]x;er invloed. Brengt zij aan den dag to bijv. Zuid-Afrilfa streek, dat onder bevel staat van ko-8'oedkooper te verkrijgen is dan van lonel Branlière. De troepen echter hadden te strijden tegen vijandig ge bleven contingenten, die hun den doortocht door hun gebied trachtten te beletten. Aan Fransche zijde wer den 8 man gedood, waaronder twee officieren en 12 man gewond. FABRIEK- EN HANDELSMERKEN. De Staatscourant bevat een drietal gedeponeerde handelsmerken der fir- in ma Levert en Schudel te Haarlem, besproken anarchiste Emma Gold- fTam §ezoh||n uit SidiacciHa, gedag- man, schijnt niet veel aan te wezen. ,¥aart' waarin hij mede- Wel werd in Siberstein's kamer eenld®® ,G^,naa^ gebied o- heid van deze plannen voorloopig lidmaatschapskaart gevonden van de ^Idraka 3 had begeven, ten- jaar tijds. Ook de wereldmarkt oefent niet in te staan. Ik wil u wel, geachte w kiezers, in 't diepste geheim meedee- len, dat wij, leden van den Raad, welke door en door geleerde gezich ten we ook zetten, af en toe niet op de hoogte zijn van wat er wordt voor bei eid. Een administratie kan, naar het schijnt, zonder geheimhouding eenmaal niet bestaan. Er zijn geheel ingewijden, half en kwart ingewij' den en in 't geheel niet ingewijden. Die laatsten zijt gij, geachte kiezers We zouden er in den Raad wel eens naar kunnen vragen, maar zijn het er nog niet over eens, wie zich daarmee nu eens belasten zal. Collega Middelkoop zou het wel kunnen doen, maar die haalt het op van Karei den Groote af en dat duurt ons wat lang. Collega Van de Kamp doet het pun tiger, maar te kort. Collega De Braai is te gemoedelijk, zie je, en collega Groot te heftig. Collega Krelage zou het uitstekend kunnen doen, maai' die heeft B. en W. al over de Kamer van Koophandel gekapitteld en zou denkelijk liever niet de man wezen, die het zij gezegd met allen eerbied den katers telkens de bel ombindt. Voor collega Van Styrum is het geen onderwerp, omdat er geen juridische finesse in zit. Van collega Winkler is redelijkerwijs geen aandrang op B. en W. te verwachten en van collega Modoo zou het niet voldoenden in druk maken, omdat die al zoo vaak Berkman zelf heeft zich laten inter viewen hij verklaarde o.a. Silber stein in het geheel niet te kennen. Het gebeurde op Union Square was meende hij, Berkman enkel te wij ten geweest aan de houding der po litie. Op hetzelfde standpunt stelt zich de Nc w-Yorksche Tribune, welk blad het een ernstige fout acht van de politie, dat deze eerst toestemming had gege ven tot het houden der betooging in Union Square, doch later die vergun ning had ingetrokken. Berkman is inmiddels in hechtenis gesteld. De leiders van socialistische en anarchistische organisaties SüSetrzrSï'van 'oSSSC Tt en de de zaak der werkloozen er zeer door is benadeeld. Silberstein zelf schijnt zijn zeer zware verwondingen te boven te zul len komen. Hij praat drukmaar over den aanslag laat hij zich niet uit. HET DUITSCHE KEIZERLIJK PAAR IN ITALIë. Het Duitsche keizerlijk paar is Maandagmiddag van Venetië ver- verpakking daarvan. Een merk der chocoladefabriek Uni on alhier, voor nougabatons. Een merk van J. II. van Zutphen alhier voor meubelen. Een merk van de Haarl. Stoomzeep- fabriek „Het Klaverblad." Java, dan gaat dé cultuur in Java ook onherroepelijk te gronde. In verband met de rol die Nederland zelf ten opzichte van Java op de we reldmarkt vervult, behandelde spr even de vraag of het voor een land goed en wenschelijk is koloniën te hebben. Toegevend dat de ontwikke ling van een land en een volk niet af hangen van koloniaal bezit, wees hij er toch op, dat een land, dat zijn ge schiedenis met die der koloniën samen geweven ziet, tegenover den Inlander moreele verplichtingen heeft, die het niet verwaarloozen mag. Nadat de heer Greshoff op verzoek van den heer Hijmans, eenige inlich tingen had gegeven over invoer en uitvoer van rijst op Java, maakte de vrager de opmerking, dat hem was verzekerd dat de suikercultuur voor den Javaan de grootste ramp is ge weest, omdat de rijstcultuur daaron der heeft geleden en de Javaan thans, uitgezogen door de suikerfabrikanten, VOOR HET LIGHALFONDS. Over de afgeloopen week van 22-29 ~r. r, n u i, j Maart werden onder dank der Com- trokken. De Duitsche schepen werden mi^ïp Ha vnio-onric rrifi™ uitgeleide gedaan door het Italiaan- ontvangstgebrek heeft aan zijn eigen oorspron- sche slagschip „Francesco Ferrucio", van een gezellig avondje .kelijke hoofdcultuur, de rijst. - f 1.08, van A. Matthieu voor de be-t De heer Greshoff zeide, dat de sui- strijding der tuberculose 1 gulden kercultuur een der cultures is, die met postzegels, van het Bestuur der Israë- bijzondere zorgen van Regeeringswe- lietische Tooneelvereeniging „Onder- ge dient te worden omringd. Indien ling Genoegen" f 4.25J, opbrengst ee- die den Javaan tegen overdreven ei- ner collecte op den feestavond voor schen in bescherming neemt, k an de hare leden van Zondag 22 Maart jl. suikercultuur een weldaad zijn, en op en een afdeeling torpedobooten. De „Hohenzollern" zette koers naar Sy racuse. VERKIEZING-VOORBEREIDSELEN IN PORTUGAL. Bernardino Machado, door ziekte niet in staat-, op de verkiezingsmee- dit oogenblik zou spr. die cultuur niet van Java willen wegnemen. De heer Delfos, als oud-suikerfabri- kant, kwam op tegen de'uitdrukking, dat het van algemeene bekendheid is dat de Javaan door de suikerfabri kanten wordt uitgezogen. Immers, voor het land dat de ondernemer voor de suiker gebruikt, en dat de Javaan dus niet voor de rijstcultuur, voor zijri" onderhoud dus, in gebruik kan neme» krijgt hij geld waarvoor hij rijst kan' koopen. Dat hij dit niet doet, en heli geld uitgeeft, is niet de schuld der fa brikanten, die bovendien slechts 1/3 van den grond voor de cultuur mogen gebruiken. De heer Greshoff liet nu met een dertigtal lantaarnplaten de Javaab- sche producten en haar bewerking zien, daarbij nog een aantal belang wekkende bijzonderheden mededee lend, De voorzitter, bracht den heer Gres hoff dank voor zijn belangwekkende voordracht. WELSPREKENDER DAN WOORDEN. In de maand Januari plaatsten wij 1268 Kwartjes-Advertentiën van Vraag en Aanbod, in de maand Februari 1786 en in de maand Maart 2162. GYMNASTIEK- EN SCHERMUIT- VOERING TEN BATE VAN HET LIGHALFONDS. Uit financieel oogpunt is deze uit voering buiten veler verwachting ge slaagd, (het batig saldo bedraagt on geveer 400 guldenmaar ook uit andere oogpunten bekeken, is er re den voor tevredenheid. Het aantal bezoekers was zeer tal rijk en zij, dier er kwamen om wafc te zien voor hun geld, behoefden niet onvoldaan huiswaarts te gaan! De uitvoering heeft van half acht tot over half twaalf geduurd, dus heeft men vier uren kunnen genieten. En er was veel te genieten De Haarlemsche turners, jong en oud, vrouwelijk of mannelijk, hebben alle krachten ingespannen, om iets goeds te laten zien. Er is gewerkt aar rek, aan bar, met stok, met staaf,- met sabel, degen en geweer, dat het een lust was om te zien. Elk nummer afzonderlijk beschriiven gaat natuur lijk niet, maar toch willen we aab enkele bijzonder geslaagde oefeningen de aandacht wijden. Allereerst dan de opmarsch met de banieren. Wat maakte het een effect, die groote groep jongens en meisjes krachtig te zien marcheeren een', twee, links, rechts Na deze „introductie" kwam de da- mes-afdeeling van „Bato" stokoefe- r.ingen uitvoeren, en kregen de toe schouwers eens goed de gelegenheid, de mooie vlugge pakjes der dames .te bewonderen. Het wit met blauw af gezet, deed het uitstekend En.... wat cok een voornaam ding is, de dames deden hun oefeningen keurig De jongere meisjes (een afdeeling van „Concordia"), die even later op traden, werden ook levendig toege juicht- Ze zagen er ook zoo lief uit een grijs-geel jurkje met rooden kraag- er sjerp en dito strik in 't haar en konden zoo netjes marcheeren, den' tusschéntred maken, den driepas eh hoe die „dingen' meer mogen heeten t De zangrei door deze meisjes uitge voerd was een waar succèsnummer- tje. Wat speelden ze ook aardig met rlie vlaggetjes en wat klonk haar ge zang lief„O, 'scliitt'rende kleuren' van Nederland's vlag" De jongensafdèeling van „Concor dia", die bijzonder talrijk is, voerde enkele vrije oefeningen uit. De kna pen werkten inderdaad keurig. Voor al de kleine voorwerker mag wel eeh extra pluimpje hebben I Het echte turnen kon men bewonde ren van onze onderofficieren, veree- nigd in „Mars", die aan de barretf wonderen verrichtten. Ook de oudste leden van „Concordia" werkten aan den rekstok als ware kunstenaars. Vrije oefeningen op de plaats wer den door verschillende vereenigingen gegeven, 't Mooist werkten echter de oudste leden van „Concordia", „Mars", „Bato", „Sparta" en „Tavo". Verschillende oefeningen werden uit gevoerd, die ook op het programma van de a.s. Bondsfeesten staan. In het bijzonder verdienden de ligsteun- oefeningen de aandacht. De schermkunst was ook ruim ver tegenwoordigd. Enkele „Mars'Meden gaven een partijtje sabel, degen en' geweer, en bewezen daarmede goede schermers te zijn. „Tavo" gaf boven dien nog een geweer-colonne te be wonderen. Het mooiste werk, door de gymnas ten uitgevoerd, was echter het Ta- bleau-vivant, waaraan allen mede- deden. Deze hulde aan het liefdewerk' der Lighal-verpleging maakte veel in druk. Op den voorgrond waren twee liefdezusters bezig met. de verpleging

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1