HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. retf>esci Binnenland FEUILLETON "indelijk gewonnen VB1JDAG 10 APRIL 1908 IS" Stadsnieuws ARL. BANKVEREENICtING. het verslag ontleenen we liet [anrnerking nemende de buiten- "^ie omstandigheden, waaronder ankinstellingen in bet crisisjaar lebben moeten werken, heeft de reden om over de uitkomsten te- a te zijn. Van verliezen van eeni- 1 ^eekenis bleef zij verschoond. Anterest-rekening gaf over 1906 %83.73 aan, nu f 110.039.32J, een •erdering alzoo van 84.55.59J. bvisie-rekening leverde een bate 94.473.90, tegen 84.188.77 in jen vermeerdering dus van 13, ;eheele buitenlandsche wisselom- bedroeg 7.205.900 (in 1906: ,000) terwijl het bedrag aan ge- |te wissels op hetbuitenland .000 bedroeg (in 1906 3.746.000). •ekening der binnenlandsche in- fs toont eveneens wederom een vermeerdering. Geïncasseerd f 9.020.000 tegen f 8.264.000 in het aantal wissels steeg van op 89262. •genoten provisie steeg echter 9s weinig, omdat de concurrentie jh tak van het bedrijf onvennin- blijft. jttegeDstaande den zeer 0 "oestand van den effectenhandel "geconstateerd, dat de op het verh ielen van effecten genoten provi >ch nog vermeerderd is, hoewel in :heiden mate. vertegenwoordiger te LJmuiden 1 Jde dit jaar, na reserveering van 0 voor dubieuse posten, een bate 592.61 tegen f2.297.17J in 1906. 1 hoogen rentestand minder gun- bepaling in het contract met het i deed zich in het afgeloopen jaar jcht gevoelen. De door bemidde- van de Bank uitbetaalde koop- nen van te IJmuiden aan den svischafslag verkochte visch be- Qgen 4.754.000 tegen 4.681.000 in algemeene kosten stegen van 934.55 tot 63.723.54, een vermeer ttg dus van 788.99. otrent den gang van de kantoren [illegorn en Lisse kan men tevre- zijn; de relaties en de omzetten den zich voortdurend uit. t de reserve voor pensioen en on- teuning aan het personeel werd in 450 uitbetaald. Deze rekening l daarentegen goedgeschreven met laarop gekAveekte rente, met een 10 ,-ag van 1000 uit de winst, en 1 3475a35, zijnde 1/3 van het aan 't soneel toegekende tantième ad 8^1.426.07, te zamen met een bedrag 1 t CflKQ on -IJ-- IN HOOGER BEROEP. Het Gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van drie jonge mannen, die in een tapperij aan de- Kleine Houtstr. te Haarlem, na een kleine vertering, te hebben gemaakt, de lade van f 6 lichtten. Het waren al le drie recidivisten. H. Warnaar, nog onder den 18-jarigen leeftijd, kreeg van de Rechtbank te Haarlem 10 maanden, H. C. van Wort 2 jaar ge vangenisstraf, terwijl de derde, A. de Jong, tegen wien 5 jaar werd ge- eischt, vrijgesproken werd. Het Hof vernietigde het vonnis en, opnieuw rechtdoende, veroordeelde 't. den jongste van het drietal, Warnaar, tot plaatsing in een tuchtschool voor den tijd van een jaar; Van Wort werd 3 jaar en De Jong 4 jaar gevangenis straf opgelegd. verl 6658.20 waardoor deze reserve egen is tot 60.779.55. 9 It de Delcredere-reserve moest voor ige verliesposten 15.318.96J afge- netfeven worclen- De ontrouw van den legeren vertegenwoordiger te Be- gni^yk' de verzilvering van een, te jaag gebleken, waardeloozen wissel op t bfbuï ten land, het in gebreke blijven pegi een paar acceptanten, alsmede de jalderuitgang in waarde van een on- pand, dat verstrekt was, toen me- jerking verleend werd, tot instand- idiiig eener oude Haarlemsche on- jjaeming, die door de catastrophe i 1903 in ongelegenheid was ge kt, maakten deze afschrijving noo- jfn de Delcredere-reserve toch we- om te versterken, is nog f 20.000 b de winst overgeschreven, waar in 'i' zij met 65.781.61J geboekt staat in f 56.600.58 in 1906. 'an de netto-winst die ter verdee- overblijft, werd besloten een uit- ring aan Commanditaire vennoo- te doen van 35 per aandeel van )00, waarop f 500 is gestort. Na af- [Jk der belasting komt 853.50 ter __chikking van commissarissen en it een onverdeeld saldo van 458.68 "de nieuwe rekening over. Deze uit- iring is lager dan in 1906, maar moet in aanmerking nemen, dat 2 seriën van het kapitaal, waarop 1 üli 1906 de storting plaats had, over afgeloopen jaar geheel in de winst den: in 1906 slechts voor de helft. Behandeld werd vervolgens het hoo- ger beroep van H. A. Stiphout, die op 20 Februari jl. door de Haarlemsche Rechtbank Averd veroordeeld tot 5 ja ren gevangenisstraf wegens diefstal. Hij Averd beschuldigd in den nacht van 28 op 29 Augustus, in vereeni- ging met nog een ander onbekend per soon, diefstal met inklimming te heb ben gepleegd in het koffiehuis en de Avoning van Lukas te Vogelenzang. Twee fietsen, die in de gelagkamer edruk- j stonden, geld dat in de linnenkast der i j.t jjUjSicarner was geborgen, en kostbaar heden uit een toilettafel en een kap- doos werden buit gemaakt. Juffrouw Lukas was, in den nacht van 28 op 29 Augustus te bed liggen de, wakker gewovden door eenig ru moer en zij had toen tAvee personen, die ieder een kaars in de hand had den, bezig gezien aan de linnenkast. Dadelijk Avas zij opgesprongen en had: „dieven! moordenaars!" geroepen. De daders waren onmiddellijk op de vlucht geslagen, de vermiste goederen blijkbaar medenemende. De juffrouw gaf aan de politie een signalement van de door haar waar genomen personen op en toen haar later Stiphout Averd getoond, herken de zij dezen beslist als een der daders. In A. van Akkooy, dezer dagen door het Hof in hooger beroep voor een an dere inbraak veroordeeld, meende zij den anderen persoon te zien. Voorts werd Stiphout door den heer Lukas en den timmerman Van Tongeren be slist herkend als een der twee perso nen, die daags vóór de inbraak in de serre van het cafó een kleine vertering kwamen maken, de biljartzaal rond liepen en een kijkje namen bij het raam, waardoor. de dieven zich toe gang hebben verschaft. De beklaagde Stiphout, een reeds •vijftien malen wegens diefstal veroor deeld persoon (in 1903 werd hem 3 jaar opgelegd), ontkende en hij deed dat ook in hooger beroep. Het O. M., advocaat-generaal inr. Pleyte, achtte evenwel zijn schuld be wezen. Uit het onderzoek in eersten aanleg bleek nog dat hij aan J. J. Kollaard (dezer dagen door het Hof wegens heling veroordeeld) verteld had dat hij de daad had gepleegd. Aan zekeren Hofstede verklaarde hij „een goeie kraak'te Vogelenzang gehad te hebben." Verder is gebleken dat bekl. aan vrouw Bos een van diefstal af komstige dames- en heerenfiets te koop aanbood, a-ruchteloos evenwel. De straf aan bekl. op te leggen moet, meent de advocaat-generaal, hooger zijn. Vernietiging vragend van het vonnis Avegens een vormgebrek, eischt spr. bekl.'s veroordeeling we gens diefstal door twee vereenigde per sonen gedurende den nacht en door middel van inklimming tot zes jaren gevangenisstraf. Mr. N. GroeneAvegen betwistte dat het bewijs tegen bekl. geleverd Avas. Hij pleitte vrijspraak, subsidiair een clementere straf. 15 April a.s. zal het Hof arrest ge ven. Mededeeling wordt gedaan van het f wakker geworden, dan zou het gezin benoemen van mej. P. van Lingen Avaarschijniijk zijn omgekomen, v. Br. tot tijdelijk onderwijzeres in de hand- was slechts laag tegen brandschade werken aan de O. L. School alhier, verzekerd. verder van het goedkeuren door Ge- deputeerde Staten van verschillende ONGELUKKEN, raadsbesluiten. Het driejarig zoontje van schipper Voorgelezen wordt een schrijven T. Wildeman, van Delfzijl, die met van den heer P. J. Haane, waarin zijn schip in de haven van Emden deze verklaart de benoeming tot lid lag, geraakte onder het spelen over der plaatselijke schoolcommissie te boord en werd onmiddellijk door den aanvaarden en eene dankbetuiging i stroom meegevoerd, zoodat de perso- van den onderwijzer aan de Open bare Lagere School, den heer Jansen, voor het cadeau bij zijn 25-jarig ju- bilé. Den gemeente-architect wordt toe gestaan nog één jaar huiten de ge meente te wonen. Een verzoek van den heer Pfaltz- graff, om een beerput in de Breestraat te maken, wordt afgewezen, evenals een aanbod Yan de Holl. Eng. Kwee- kerij Maatschappij, om meer grond te koopen voor de op haar terrein op te richten school. Het bekende adres van de Midden- stands-Vereeniging om éénheid van tijd werd voor kennisgeving aange nomen. Tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School wordt gekozen uit een drietal de heer K. -Jansen, tot onder- Avijzeres mej. E. Smit, beiden alhier Avoonachtig. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen raadslid, den heer Ëyking, ble ken in orde, zoodat deze kan worden toegelaten. Nadat Avas vastgesteld eene instruc tie voor de lantaarnopstekers en voorts eene vergoeding voor over werk van de gemeente-werklieden, 0.10 per half uur bij gewoon over werk, 0.15 per half uur voor Zon dag- en nachtAverk), ging men over tot de behandeling van de verbete ring der haven. B. en W. Avillen die laten uitdiepen tot op 2 1/2 M. onder A. P. en dan een nieuwe houten beschoeiing doen aanbrengen, welk werk 24.900 zal kosten. Zij vreezeh, dat het aanbren gen van een gemetseld, steenen, ba salten, beton of gewapend beton- schoeiïng te duur zal Avovden. De heer Langendijk had geschreven veel te voelen voor een steenen- of beton-schoeiïng, ook de heer Braun prefereert die. De heer Van Zanten wil gaarne een begrooting zien van een steenen- of andere schoeiïng. Op zijn voorstel wordt nu gesloten den gemeente-ar chitect op te dragen eene dergelijke begrooting. te maken en dan de zaak in een volgende vergadering af te doen. Door het bebomven van eenige we gen, als den Romer Kerk weg, den Heemskerkerweg, den Kees-Delfschen weg, is het noodig geworden, deze wegen te rioleeren en ook gedeelte lijk te bestraten, terwijl bovendien de rioleering van Peperstraat en Hobbe- straat dringend verbetering eischt. Besloten wordt ƒ9894 daarvoor dis ponibel te stellen. De heer Breukelaar vindt het Avel Avat onaangenaam, dat" nu reeds, zoo kort na de algeheele verbetering van de rioleering, enkele deelen daarvan weer onderhanden moeten genomen worden, en dan nog wel in straten, die pas opnieuw zijn bestraat. Bij de rondvraag- brengt de heer Van Zanten het overnemen van de Noorder Parklaan, de Dokter Schuyt- straat, de Van Haren-, Carspel- en Visserstraat, ter sprake. Dit punt was in eene vorige vergadering verdaagd. De Voorzitter wü het in de volgen de vergadering behandelen, doch do heer Van Zanten ziet liever direct eene commissie a'an advies benoemd, om dan in de volgende a^ergadering de zaak geheel te kunnen afdoen. Aldus wordt besloten. In deze commissie krijgen zitting de heeren Langendijk, Braun en Van Zanten. nen, die op het dek waren, het kincl niet weer zagen. Te Heteren is Maandagnacht de ruim 70-jarige arbeider J. van Gent in ziekelijken toestand het huis uit gegaan en in den Rijn verdronken. Zijn lijk werd opgevischt. Te Schouwerzijl (Gr.) geraakte het 5-jarig knaapje van den werkman II. spelend in het vaarwater, waaruit het als lijkje werd opgehaald. TWEE PERSONEN EN EEN PAARD GEDOOD. armen en het Stads-Armeh- en Zie kenhuis, dienst 1907. 7e. de rekening en verantwoording over 1907 en de begrooting voor 1907 van de Stads-Apotheek. 8e. oen verzoekschrift van mej. M. Volger, orn haar tegen 15 Juni e.k. eervol ontslag te verleenen als onder wijzer 1ste klasse aan school 9. B. Dat zijn ingekomen -. Ie. het verslag over 1907 van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis. 2e. een schrijven van Dr. G. H. Mul der, houdende bericht, dat hij ont slag neemt als lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 3e. een schrijven van J. C. van Goudoever, houdende bericht, dat hij ontslag neemt als lid der Commissie A tot wering van schoolverzuim. C. Dat door den Commissaris dei- Koningin in de jprovincic Noord-Hol land eervol ontslag is verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter aan A. N. Turkenburg, eervol ontsla gen agent van politie der 3de klasse. D. Dat B. en W. voorstellen hen te machtigen ondershands aan te beste den de Xëvering van een olietank ten. Woensdagmiddag zijn op een over-behoeve van de gemeente-lichtfabrie- an- ♦„conl-,n„ ri a C!..!inr<, Rrm.Vcln-n 1 u,n Kïi t Aveg- tusschen de stations Breukelen en Harmeien twee personen en een paard door den trein van 11.29 spoor- tijd uit Amsterdam overreden en ge dood. BRANDEN. Woensdag is \'oor het grootste deel afgebrand de boerderij van Blom aan de Kleine Drift te Hilversum. Het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbekend. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Raadsvergadering van 7 April '1908. Afwezig de heeren P. Langendijk, J. van Waterschoot van der Gracht, en 1 vacature. BRANDSTICHTING Uit Soest meldt men De vrouw van den bakker v. Br., in de Kerkebuurt, werd Maandagnacht wakker tengevolge van een zware brandlucht. Zij stond op om de oor zaak er van op te sporen, toen zij be merkte, dat hare woning voor en ach ter in brand stond. Onmiddellijk wek te zij de huisgenooten, die zich slechts met moeite door de vensters heen kon den redden en met behulp van buren kon men den brand, die reeds een na- bijstaande schuur had aangetast, met twee stralen op de waterleiding blus- schen. Voor en achter de woning werden vóór de deuren half verbrande en met petroleum gedrenkte bossen stroo ge vonden. Ware de vrouw niet bijtijds GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 8 April, 's middags te IJ uur. Afwezig de heeren Stolp, Tol, Van Styrum. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken: Ingekomen is een schrijven van Mr. A. S. Miedema, waarbij hij ontslag neemt als lid van den Raad. De VOORZITTER zegt, dat dit be sluit moet worden geëerbiedigd en brengt dank aan Mr. Miedema voor wat hij in deze betrekking heeft daan. (Applaus). De VOORZITTER antwoordt op een ATaag van den heer Van den Berg over hard rijden met automo bielen en rijwielen, dat de commissa ris van politie een rapport heeft uit gebracht, Avaaruit blijkt, dat vele pro cessen-verbaal zijn uitgebracht, van 25 December tot nu 126. In hoever er veroordeelingen op zijn gevolgd, kan spreker niet zeggen. Er wordt dus zooveel mogelijk op gelet. De heer VAN DEN BERG betuigt dank, Yan vervolging blijkt niet. Al leen het opmaken a7an processen-ver baal zal niet veel baten Spreker heeft in 't algemeen van snelrijdende voer tuigen gesproken. Hij had op nieuwe maatregelen ge hoopt, maar heeft daarvan niets ge hoord. De VOORZITTER antwoordt, dat de taak der politie eindigt bij het pro ces-verbaal. Het verbieden van rijden met motorrijtuigen in sommige ge deelten der stad zal bij B. en W. ter sprake worden gebracht. De VOORZITTER deelt mede A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om ad\ies le. een verzoekschrift van het be stuur der afdeeling Haarlem van den Ned. R.-K. Volksbond, om een subsi die ad 300 te verleenen ten behoeve van de teekenschool „St. Joseph". 2e. een verzoekschrift van W. van der Mije e. a., vischhandelaars, om het sluitingsuur der vischmarkt we der op 6 uur 's middags te bepalen. 3e. een verzoekschrift van het be stuur van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onder-j wijzers, om de salarisregeling van het' onderAvijzend personeel aan de scho len voor lager onderwijs te herzien. 4e. een verzoekschrift van de Haar lemsche Bankvereeniging Firma Te- ding van Berkhout en De Clercq, om verA'roegde uitbetaling van de haar in pand gegeven betalingstermijnen, ken, waarvoor bij raadsbesluit van 4 Maart j.l. No. 15, gelden zijn be schikbaar gesteld. Goedgekeurd. E. Dat B. en W. naar aanleiding van een verzoekschrift van den Di recteur der Naamlooze Vennootschap Café Restaurant voorheen Gebrs. Brinkmann, om dezen zomer Aveder- om de andere week eene muziekuit voering op de Groote Markt te doen geven door Haarlemscli Muziekkorps, hebben besloten de ten vorigen jare genomen proef gedurende den aan staanden zomer voort te zetten. F. Dat op 16 Maart j.l. zijn opgeno men de boeken èn kas van het pen sioenfonds voor Aveduwen en weezen van gemeente-ambtenaren. Alles Averd in orde bevonden, terwijl het saldo in kas 522.67 1/2 bedroeg. G. Dat voor de leden ter lezing nedergelegd een verzoekschrift van het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand in zake de Avettelijke in voering van den Midden-Europee- schen tijd. H. Dat zijn ingekomen een schrij ven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit a an 4""Maart betreffende de verpach ting van grasgeAvas, en het raadsbe sluit betreffende den a-erkoop van grond aan de Van Eed en straat aan C. Nederltoorn en J. Machielse. Mej. E. C. C. Eshuys, leerares aan de Meisjesschool verzoekt met ingang van 1 Mei eervol ontslag wegens ge zondheidsredenen. (Raadsstuk 122). Wordt verleend. PUNT 2. B. en W. dienen ter vaststelling in een staat tot beschikking uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1907, tot een bedrag van f 127.05. De Werkloosheid-commissie waa een crediet van f 200 verleend, dit is echter met 117.60 overschreden. (Raadsstuk 76.) Goedgekeurd. PUNT 3. B. en W. bieden ter vaststelling aan den staat tot beschikking uit den post van „onvoorziene uitgaven" dienst 1908 tot een bedrag van ƒ290.63. (Raadsstuk 77). Goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. bieden ter vaststelling aan m 1ste suppletoïre begrooting, dienst 1907. De inkomsten bed ragen ƒ2.053.421.08J, de uitgaven /l.957.863.06 B. en W, stellen voor 58.250 voor dit doel beschikbaar te stellen. (Raadsstuk 102). In de overdracht moet echter be paald worden, dat de wilsbeschik king van mej. M. C. de Haan „het perceel mag niet in publieke veiling komen, daar het nimmer in handen van Roomsch Katholieken geraken maghet mag evenmin ooit aan win kels verhuurd of verkocht worden" aanvaard Avordt. B. en W. stellen voor, daartoe te besluiten. (Raadsstuk 121.) Goedgekeurd. PUNT 6. De naamsverandering van de tus schen- en kostelooze scholen maakt noodig, dat de verordeningen op de heffing cn invordering van schoolgeld opnieuw wordt vastgesteld. Voor ieder kind wordt thans het schoolgeld gevorderd, dat vroeger was vastgesteld voor do tusschenscholerf. Artikel 2 bepaalt echterHet school* geld zal niet verschuldigd zijn voor kinderen van bedeelden, of voor die ouders en verzorgers welke, schoon niet bedeeld, onvermogend zijn, een en ander ter beoordeeling van B. en W. Weggelaten is ook de bepaling, dat bij nalatigheid van betaling den leer ling het bijwonen van het onderwijs zal Avordcn ontzegd. (Raadsstuk 118). Goedgekeurd. zoodat het saldo is 95.558.02J. (Raadsstuk 112). Goedgekeurd. (De Raad gaat over in geheime zit ting). PUNT 5. De kantoorlokalen der g verschuldigd voor den bouw van het lichtfabrieken zijn te klein geworden, Openbaar Slachthuis. zoodat vergrooting noodzakelijk is. 5e een schrijven van het bestuur i B en w. stelIen v001. aan t<_ koo. van het fonds ter bevordering van de' Tr verzekering tegen de geldelijke gevol-.p perceel Kruisstiaat 45/47, het- gen van Averkloosheid, ten geleide §een voor 45.000 te koop is. van het huishoudelijk reglement van Voor verbouAving zal 10.000 tot dat fonds. I 12.000 noodig zijn. 6e. een schrijven van het Burger-1 in <Jit gebouw zouden dan alle ad- ,UUli ™l<!mini9tratieve takhen van den dienst machtiging te verleenen tot het doem van af- en overschrijvingen op deder lichtfabrieken onder gebracht begrooting wegens de huiszittende kunnen worden. PUNT 9. Het gebruik der koelcellen in het Openbaar Slachthuis is tot nog toe zeer gering geweest, zoodat middeleiï beraamd dienen te worden, om daar in verbetering te brengen. B. en W. stellen nu voor de be tit ling voor de koelcellen te laten Ter- vallen, zoodat elke slager daarvafi kosteloos gebruik zal kunnen maken. Als nu dc slacht- en keurloonen ver hoogd worden, zal het door eiken sla ger indirecte te betalen bedrag voor de koelinrichting afhangen van het aantal door hem geslachte dieren. De door B. en W. voorgestelde Ter- hoogingen der slacht- en keurloonen bedragen ongeveer 20 ten honderd. Als elk in de gelegenheid gesteld wordt, om hel vleesch van de door hem geslachte dieren in de koelcel te bewaren, vervalt de aanleiding tot het geopend houden van het slacht huis op de feestdagen voor het slach ten van vee. Het zal voldoende zijn, om op de Zondagen, vallende in het tijdvak van 1 April tot en met 31 Oc tober, op den Tweeden Paaschdag, den Hemelvaartsdag en den Tweeden Pinksterdag, des voormiddags van 7 tol 8 uur de gelegenheid te geven tot het afhalen van vleesch uit het koel huis, terwijl op genoemde feestdagen en op den Nieuwjaarsdag en de beid« Kerstdagen het slachthuis eveneens morgeus van 7 tot 8 uur geopend zal dienen te zijn, voor het ter keu ring aanbieden a*an vleesch. Tevens wenscben B. en W. de be paling in te voeren, dat personen be neden 15-jarigen leeftijd niet tol bel Slachthuis zullen worden toegelaten. (Raadsstuk 120). De VOORZITTER stelt voor, eerst punt 9 te behandelen .daarna 7 en 8. De heer MIDDELKOOP stelt voor, alle drie tegelijk te behandelen. De heer KRUSEMAN is er vóór te beginnen met 9, omdat daarin het principe Avordt uitgemaakt. Aldus wordt besloten. De heer RINKEMA zegt, dat B. en W. hier een daad verrichten, die hij niet kan onderschrijven. Het tekort wordt vooral veroorzaakt door de koelcellen, die niet opbrengen wat men dacht omdat ze te duur zijn. Men is bezig den eerlijken royalen weg te verlaten. De huur van de koel cellen wordt verplicht gesteld voor de slagers, daar de slachtlo on en worden opgevoerd. Men kan de slagers nooit dwingen een inrichting te huren, die de wet niet kent. De groote slagera betalen nu meer dan het dubbele van den vroegeren prijs van de koelcellen»- De kleine die heelemaal geen koelcel noodig hebben, moeten nu meer slachtloon betalen, wat hun misschien 50 kan kosten per jaar. Wil men het nadeelig saldo door de slagers laten betalen, dan lichte men de koelcellen er uit De heer H. D. KRUSEMAN meent, dat het doel dooi- verlaging van den prijs der koelcellen niet wordt be reikt. Is het niet billijker, dat iemand die veel nut heeft van een instelling, meer betaalt dan die er weinig nut van heeft Dat kan zeer geschikt door de 8lachtgeldon te verhoogen. Spr. ziet daarvan de onbillijkheid niet in'. Evengoed als iemand tot dusver tege lijk van de penserij en wasscherij ge- j, Uit het lagelsch. 14) è- Alsuhliéft, nietzei ze met "wtte, bevende stem, waaruit nieuw ■[gewekt verdriet klonk. De herinne- aan haar kommer was, sinds zij "4 het balcon stond, zoo niet vergeten im toch weer bleeker geworden, pe zoo snel ontkiemde vriendschap dezen man scheen haar een tort van troost te zijn zijntrouw- artige deelneming deed haar zoo luitsprekelijk goed. Maar hij be- 'eep ook dadelijk, dat hij haar zor- weer opnieuw had opgewekt, '®nt hij zei op een toon van berouw Dat is nu de tweede keer van- oud. Hot spijt mij zoo. De tweede keer vroeg Miranda iel. Wat meent u daar mee. Vergis ik mij vroeg Charnock. ergis ik mij, als ik vrees, dat ik zelf ft verdriet veroorzaak, terwijl ik mij (list inbeeldde dengene te zijn, die ^stemd was u daarvoor te behoeden? .et zou mij een groot genoegen zijn, kooren. dat ik mij vergiswant Pds ik hier op het balcon sta, laat mij die pijnlijke gedachte niet meer met rust. D verandering op uw ge laat was al te duidelijk, nadat ik u had meegedeeld, wat mij was overko men. Op welk oogenblik precies dat gebeurde, kon ik niet zeker zeggen. Ik had u niet aangekeken. Wees Iku misschien op een of andere treurige gebeurtenis, die u tot nu toe onbekend gebleven was, waarvan u ook nu nog niets weten zou, als ik mijn tong in bedwang gehouden had Heb ik, ter wijl ik mü aanbood u te beschermen, u misschien smart bezorgd? Ik weet het niet ik tast rond in het duister. Uit den toon van zijn stem sprak groote spijt hij scheen op een woord te Avachten, dat hem zou zeggen, dat hij zich vergist had: maar Miranda bleef zwijgen Ik verlang niett dat u mij op dit oogenblik uw vertrouwen schenkt, ging hij a'oort, maar misschien doet u het later eens. Wij zullen immers later bur n zijn. Buren I riep Miranda, en een limlachje van twijfel speelde om haar mond. - Zooals lady Donnisthorpe mij Arertelde, woont u in Ronda nu, ik heb mijn hoofdkwartier in Algeciras opgeslagen.... Hij sprak met enkele woorden van het werk, dat hem daar wachtte. - Dat heeft mijn nicht mij niet ver teld, zei Miranda peinzend. Lady Donnisthorpe had in de wijs heid van haar hart met opzet verme den haar nichtje op de hoogte te brengen van Charnock's plannen, om dat zij het beter vond, dat Miranda het uit den eigen mond van Charnock hoorde en daarmee aangenaam ver rast zou zijn. Dat zij inderdaad aan genaam verrast Avas, zou een meer ervaren man als Charnock hebben kunnen hooren uit de koele wijze Avaarop zii dit bericht beantwoordde. Ronda is een heel eind van Alge ciras af, meende zij, daartu9schen liggen honderd mijlen heuvelland en wouden van kurkeiken. Maar ook honderd mijlen spoor- aa'egbaan, antwoordde Charnock met vertrouwen. Zouden wij niet liever weer naar binnengaan stelde Miranda voor. Zooals u wilt 1 Maarer is iets, waarover ik u gaarne zou willen spreken zei Charnock aarzelend, en toen begon Miranda te lachen, een bijna oa'ermoedig, luid lachje. Het klonk zoo plotseling en onverwacht uit haar mond dat Charnock geheel in de Avar gebracht werd, want het pas te heelemaal niet bij de treurige uit drukking, die even te voren nog over haar gelaat verspreid was. - Wat is er? vroeg hij, haar ver baasd aankijkend. - O niets, heelemaal niets, ant woordde zij haastig. Wilde u weer in de kamer gaan Nu niet nu om alles ter we reld niet. Blijkbaar amuseerde zij zich over het een of ander: want bij hellicht der sterren zag hij, hoe haar oogen hem vroolijk lachend aankeken. Charnock verheugde zich zeer over deze verandering, die bij haar had plaats gegrepen, al begreep hij er ook niets van. Hij hoopte nu wat luchti ger te kunnen praten als hij maar eerst het rechte aanknoopingspunt ge vonden had. En intusschen hield hij het in de hand in de gedaante van Miranda's handschoen 1 Juist die handschoen had haar vroolijkheid op- geAvekt. Charnock poogde n.l. met een hardnekkigheid, die gelijken tred hield met zijn verstrooidheid, zijn\'in- ger in den handschoen van mevr. Warriner te wringen. Tot zoover had hij het klaar gespeeld om het lange anndeel over de hand heen te trekken; nu was hij met den veel moeilijker arbeid bezie den slanken vinger van den handschoen over zijn eigen ste- vïgen vinger te trekken. U amuseert zich zeker over mijn hardnekkigheid, zei hij, het is ook waar, onze \riendschap is nog van te jongen datum, dan iïat ik zoo met u spreken mag. - U zal haar reddeloos vernietigen, antwoordde zij met een blik op den handschoen. O, dat meent u toch, hoop ik, niet ernstig, zei Charnock met een ontsteld gelaat, terwijl hij de punt van den handschoenvinger over zijn eigen vinger glad streek, en toen tot den anderen vinger overging. Bij de pink Averd het werk al heel moeilijk, zoodat hii telkens zijn verhaal onder breken moest, daar het trekken, strij ken en drukken hem veel moeite gaf. Dat zou heel jammer zijn, ging hij voort, want wij zullen toch im mers buren zijn niet waar 1 Nu was hij met den derden vinger klaar gekomen. Honderd mijlen heuvel land op de kaart kan men het met de duim bedekken. Gaat hij er werkelijk in? vroeg Miranda, die onwillekeurig haar be langstelling in de sterkte van haar handschoen niet kon bedwingen. Vol spanning boog zij zich voorover en keek vroolijk toe, hoe Charnock bezig was het antwoord op haar vraag on- noodig te maken. Wij hebben immers toch ook den trein daar zei hij, terwijl hij zijn best deed den duim In den handschoen te werken, en vergeet niet, dat wij daar allebei in een vreemd land zijn. Ik stel mij voor, dat wij daar gij in Ronda en ik in Algeciras toch meer buren zullen zijn, dan wanneer u in dit huis woonde en ik er vlak bij. Zorgen maken iemand toegankelijk a'oor vriendschap, vindt u ook niet Het gaat er juist mee als met die rij van lampen daar dwars door het park heen. Miranda dacht niet meer aan den handschoen. Zij voelde zich geroerd door den innigen klank van zijn stem door zijn bescheiden trouwhartige wijze van doen. Zij stond van haar stoel op en ging naast hem staan. Ja, antwoordde zij, naar de lan taarn kijkend. Ja, dat is waar. Zij be spaart iemand een omweg. Maar, voegde zij er peinzend bij, ik weet nog niet, of ik wel zoo gauw weer naar Ronda terugkeer. Zij hoorde plotseling een z-ucht ge kraak, alsof er iets in tweeën getrok ken werd en toen zag zij hoe Char nock met een hevig ontsteld gelaat keek naar den witten handschoen op zijn linkerhand, die hij bijna in twee* en had getrokken. Met de rechter hand greep hij in zijn zak en haalde daaruit zijn eigen paar handschoenen te voorschijn, dat hij onder hun ge sprek in den erker had uitgetrokkerï en in zijn zak gestoken. Toen keek hij naar Miranda, en zijn verbazing veranderde in zelfverwijt. Die behoort u toe, zei hij be schaamd. Ja ik heb hem zelf opge raapt. Ik heb hem heelemaal in ge dachten ove» mijn vingers getrokken. Wordt vervolgd*.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5