EEN ONTROUWE LOOPKNECHT. Eert: loopknecht van de broodfa briek „De Haan" te Amsterdam werd uitgezonden met f 127 om dividenden aan de klanten af te dragen. Hij Schijnt daarbij van den goeden weg geraakt te zijn althans men zoekt hem. EEN SLUWE OPLICHTSTER. LÏzer dagen vervoegde zich bij een bankethakker op de Ceintuurbaan le Amsterdam een jonge dame, verzocht e'en 10-ial taartjes en bestelde een taart, te bezorgen bij een familie, wel ke eenige huizen verder woonde. De koekbakker gaf de taartjes zon der betalen mee, maar keek toch even de juffrouw na. Toen hij haar bij het opgegeven adres zag aanschellen, de taartjes afgeven en weggaan, achtte hij de zaak echter in orde, en Zondag liet hij de bestelde taart bezorgen. De familie in kwestie wist echter van niets en wat bleek na ingewon nen informaties? De jonge dame met. de taartjes had op het aangegeven adres aangescheld en den heer des huizes te spreken ge vraagd. Deze was echter niet thuis, waarop ze verzocht, even het pakje te mogen laten staan, dan zou ze dade lijk komen zeggen, wanneer ze terug zou komen om hem te spreken. Vijf minuten later kwam ze het pakje halen, zeggende, dat ze 's avonds na zessen terug zou komen. Sedert werd echter niets meer van haar vernomen, en thans blijkt de koekbakker voor een 10-tal taartjes door een sluwe oplichtster beetgeno men te zijn. Men zii dus voor dergelijke practij- ken op z'n hoede. DE GESCHIEDENIS VAN EEN GEITJE. Eten verhaal uit Wehl aan de Post 'd.d. 1 April !n Geit moest het wezenmaar geen gewone 1 Neen, dat niet't moest er een zijn van zuiver Zwitsersch ras en 'die kon je in Wehl krijgen. Zoo had z'n vrouw 't hem besteld en de noodi- ge centjes meegegeven. Hij, Keesje Pimpel, trok dus op 'n goeien middag- naar ons dorp. Spoedig was hij bij iemand aangeland, die 'n mooi geitje had. Op Keesjes vraag, of 't een van zuiv r ras was, kreeg hij ten antwoord dat. alleen de vader een „Zwitser" was en dat er op het oogenblik geen echte waren ta krijgen. Wel waren deze al lang onder weg, maar tot heden nog iliei aangekomen. Kees kocht dus 't geitje j 'n spierwitte, met mooie ho rens, en hield nog 'n paar gulden drinkgeld over. Onderweg legde hij eens aan en zet te 't sikje op stal. Hij liet 't glaasje nog al eens vullen en vertelde z'n hee ls wedervaren. De zoon van den kas telein wilde eens een grap hebben en zette een bokje, ook 'n witte en even groot, in de plaats van de geit. Keesje, die nog al diep in 't glaasje had gekeken, merkte niets van die verwisseling- en toog welgemoed naar huis. Onderweg kreeg hij nog 'n troep Schooljongens achter zich, die „van bokkie. bokkie hè" zongen maar hij haalde z'n schouders op en schold ze voor stommeriken. Eindelijk kwam hij bij moeder de vroirw. Deze was zeer in haar schik met de „Zwitsersche"maar bij na dere Inspectie brak de bui los„Wel, leeljjke zatlap, breng je me nou 'nbok thuis?" ..'a Geit is het", zei Kees. ,,'t Is 'n hok. zeg ik je. Heb je dan geen oog^n in je kop „Dan heeft die vent me bedrocrenmorgen ga ik hem rui len en zal hem de kast eens uitvegen." Keesje aing den anderen dag al vroeg op weg... met z'n hok natuur lijk. Hij moest halfweg eerst nog eens 'n „slokkie" drinken en den Wehlschon bedrieger aan de kaak stellen. Intus- schen werd de hok verruild voor het geitje. Keesje Pimpel ging weer op pad, de •geit achter zich aantrekkend. Driftig opende hii dé deur van „den bedrie ger". „Mot je me nou 'n bok inplaats .van 'n geit v rkoopen Gauw m'n geld terug, of ik haal de politie." „Maar kerel, ben je zestig, of mankeert het je in je bovenkamer Als dat 'n bok is, dan weet ik het niet !"Daar stond nu Kees met beschaamde kaken en nam z'n geitje maar weer terug. „Je nemt. 't mien toch niet kwao- lijk „Nee, dat nou niet, maar ie most ou 'a goeien bril aanschaffen." ,,'t Is toch 'n geit, vrouw", zei hij hij z'n thuiskomst, ,,'n Geit, da's on mogelijk" hernam moeder, die toch eindelijk haar ongelijk moest beken nen. „Sapperloot, dacht Kees, dan heeft 'i wijf gister toch 'n brom in ge had." Maar hoe nu eigenlijk de vork in den steel zat... zie, dat weten ze tot heden nog niet. EEN WILDE STIER IN HUIS. Vrijdagmorgen rukte een stier die naar de veemarkt te Leiden zou wor den vervoerd op de I-Iaven aldaar los, vloog ais bezeten de Haarlemmer straat op sloeg er een zijstraat in en' trok door een openstaande deur aan de Voldersgracht een woning binnen waar het woeste dier letterlijk alles vernielde. Do menschen konden zich nog juist uit de voeteu maken. Toen hel zijn woede aan onschuldig- huis raad had gekoeld liet het dier zich weder gedwee meevoeren. PRO JUVENTUTE. Te Groningen is, na een rede van prof. mr. Van Hamel, uit Amsterdam, een vereeniging van „Pro Juventute" opgericht. Reeds hebben zich 153 leden aange geven. Tot voorzitter der vereeniging is be noemd prof. mr. Simon van der Aa, hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit te Groningen. De vereeni ging heeft drie afdeelingen, nl.1. al gemeens zaken, 2. bijstand in rechten, 3. patronaat EEN SLECHT MIDDEL. Donderdagmiddag vervoegde zich ten kantore van den deurwaarder 13. 'den Boer te Oud-Beierland een vrouw ter voldoening eener schuldvordering ten laste van haar man, groot 1223, waarvan de deurwaarder het stuk ter invordering onder zich had. Nauwe lijks had de deurwaarder het stuk te voorschijn gehaald, of de vrouw ruk te hem het uit de hand, scheurde de onderteekening er af en slikte dat stuk in. Dadelijk deed de deurwaarder aan gifte en werd door den kantonrechter het overgebleven stuk in beslag geno men en proces-verbaal opgemaakt. BLOEMBOLLENHANDEL 1907. Uit het verslag over de „Handels- beweging in het bloembollenvak" ge durende 1907 blijkt, dat de invoer van gewassen die in ruimen zin tot den bloembollenhandel gerekend worden, in 1907 met 31 pCt. is toegenomen terwijl de uitvoer een toename van 28 pCt. aanwijst. Sedert 1897, het eerste jaar, waarvan een afzonderlijke sta tistiek van bloembollen bestaat, is de invoer verdrievoudigd en de uitvoer twee-en-een half maal grooter gewor den. Het bruto-gewicht der ingevoei-- de bollen bedroeg in 1907 in kilogram men 1,271.'700 en de uitvoer 15,277,400, waarvan Engeland, Duitschland en Noord-Amerika de grootste afnemers waren. ONJUIST BERICHT. kien deelt thans aan de „Pr. Gr. Ct." mede, dat niet 11, maar slechts twee Groningsche metselaars, beiden zeer bekwame vaklieden, het aanbod van den aannemer W. A. van Zuilen, van Nieuwolda, om voor 30 cent per uur, bij een 11-urigen' werkdag, naar Coevorden te gaan, hebben afgewe zen. Beiden verklaarden zich echter wel bereid voor hooger loon, de een, om dat hij op dat oogenblik even goed werk had, de andere omdat hij over- woog, dat het loon 'van 30 cent per uur, niet zoo rooskleurig was, als hij 'bedacht, dat hij bij regendagen niet kan werken, en reisgeld of kostgeld moest afrekenen. Bovendien had hij gegronde hoop, ook spoedig ander werk te vinden. Van een wekenlange werkloosheid en een leven van de pu blieke liefdadigheid, is bij geen van beiden het geval geweest. v Het bericht, dat het blad door een barer correspondenten uit de provin cie werd toegezonden, is dus onjuist. HET ATJEH-ONDERZOEK. Uit zeer vertrouwbare bron schrijft de ..Avp." vernemen wij thans, dat liet onderzoek van gouv.- gen. Van Heut'sz in Atjeh zelf voor dezen dien-teleurstellend is geweest vooral door zijn onoordeelkundig, doorgevoerd boetestelsel heeft gou verneur Van Daalen tal van goedge zinde hoofden tot vijanden gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk treedt gen. Van Dajalen dan ook af om te worden ver vangen door overste Swarl, den te- genwoordigen gouverneur van Cele bes en onderhoorigheden. OPROEP AAN DE ARTSEN VAN ALLE LANDEN. Tijdens het 11e Internationale Con- gres -tegen het Alcoholisme vorigen zomer te Stockholm gehouden slo ten verschillende artsen-onthouders- vereenigingen'zieh aan tot 'n Interna tionalen Bond van Abstinente Artsen. Het bestuur er van bestaande uit vertegenwoordigers van iedere aange sloten natie richt een oproep tot do artsen van alle landen, om een door allen onderteêk'end verzoek te richten „aan alle heerschers, regeeringen, volksvertegenwoordigingen, aan op voeders, onderwijzers en geestelijken" ten einde voor onze opgroeiende jeugd te komen tot een algemeen doorge voerde opvoeding in anti-alcoholi- schen geest. Nederlandsche artsen, die overtuigd zijn van de wenschelijkheid der ge vraagde maatregelen en bereid zijn, het stuk mede te onderteekeneh, wor den verzocht een briefkaart met naam en adres te zenden aan den heer Tli. W. v. d. Woude, redacteur van De Wegwijzer, Alb'erdingk Thijmstraat 5, Amsterdam, die. begin Mei alles zal opzenden naar den secretaris van den Int. Artsen-Onthouders-Bond, dr. Ho- litscher te Pirkérihammer bij Karls bad. BRANDEN. Te Hengelo is, vermoedelijk door een lek in den oven, afgebrand de winkel met bakkerij, bewoond door Meijboom; eigenaars zijn de Erven Ten Cate. Te Venlo zijn aan Maagdeberg de beide woningen, bewoond door Jean Driessen en Bouten, totaal uitgebrand terwijl het vee en de inboedel groo- tendeels door buren zijn gered. Assu rantie dekt de schade. Oorzaak onbe kend. Men meldt uit Rotterdam Donderdagnacht om half drie ont dekten twee agenten van politie, dat dikke rook kwam uit de achterzijde van perceel 89, aan den Schiedam- schcndijk, waarin gevestigd is de Noord-Brabantsche schoenwinkel van de firma Scholten Blom. Het vuur woedde in het achter pand, dat hoofdzakelijk tot magazijn voor schoenwerk diende. De brand liet zich ernstig aanzien, en was eerst te 6 uur, door werking van drie 'spuiten gebluscht, nadat twee verdiepingen en de keuken uit gebrand waren het dak kreeg groo te schade. De brand bleek ontstaan te zijn, doordat, in de keuken een lamp was blijven branden. De kat. werd doodgevonden. Vermoed wordt., dat het beest tegen de lamp is ge-i sprongen en die heeft omvergewor-! pen. De winkelier was op reis. Assu rantie dekt de schade. DE VERMISTE PORTEFEUILLE. Gi'oole plakkaten meldden het Am- ster damsche publiek dezer dagen het verlies eener portefeuille en de vorste lijke belooning. die uitgeloofd werd, voor den eerlijken vinder. Vijftig pro cent van dit publiek, doorkneed in de reclame trucs van den moder nen tijd, meende met iets dergelijks te doen te hebben. Echter, dit is niet het geval. De onderteekenaars met de klinken de namen handelden in opdracht van een derde. Daar kwamen dezer dagen zich ten kantore van een der onderteekenaars vervoegen drie mannen om inlichtin gen, betreffende de belooning. Dat gaf den slimmen onderteekenaar aan stonds reden te vermoeden, dat het drietal er meer van wist. Een onder zoek werd ingesteld en reeds verdiepte men zich in allerlei gissingen; zelfs in sommige kranten duikelden geleerde vermoedens op. Edoch, gebleken is, dat het trio eenvoudig eens poolshoog te kwam nemen en hoogstens eene kleine voorbelooning kwamen halen, omdat men zoo buitengewoon zijn best zou doen. Van de portefeuille wis ten zij evenveel als de twee ondertee kenaars der plakkaten! De aanplakbiljetten zijn intusschen hier en daar verdwenen. Het gerucht iwas namelijk rondgestrooid, dat de portefeuille terecht was, waarschijn lijk met het doel, het onderzoek der drie heeren niet te bemoeilijken. Intusschen is van de vermiste ef fecten nog geen spoor gevonden. DE SECRETARIS VAN MONTFOOItT EN WILLESKOP. Naar wij, vernemen heeft de raad der gemeente Willeskop met 5 tegen 1 stem (die van den wethouder Kor- tenoeven) besloten de Koningin te la ten beslissen omtrent het al of niet wettige van het besluit, waarhij de kantooruren voor den secretaris dier gemeente werden bepaald. Gedep. Sta ten hadden in overweging gegeven, ter voorkoming van vernietiging we gens strijd met de wet', dat bseluit in te trekken. <(U. D.) HET PORTRET VAN Dr. B. REIGER In de vergadering van den gemeen teraad van Utrecht heeft de aanbie ding plaats gehad van het portret van wijlen burgemeester Reiger, hetwelk is geschilderd door den heer J. C. U. Legner, in opdracht van den heer mr. J. F. de Beaufort-, die het der gemeen te ten geschenke gaf. Het portret geeft de beeltenis van dr. Reiger levensgroot en bijna ten voeten uit, dit op de wijze van het be kende photographische portret. Ook de pose is gelijk, alleen de acsessoires zijn anders. Dr. Reiger is hier nl. af gebeeld zittende in den hruinlederen stoel in burgemeesterskamer, voor de met groen laken bedekte werktafel, welke even op het schilderij zichtbaar is tegen den achtergrond van kleurig behang. (U. D.) ONGELUKKEN. Te Kollumerpomp, in de gemeente Kollumerland, is het zoontje van den landbouwer II. te water geraakt en helaas verdronken. In de Van der Helm straat te Leiden viel een twaalfjarige knaap van den zolder en kwam op de steenen te recht, waar hij bewusteloos werd op genomen. De dokter constateerde her senschudding AARDBEIEN. In het Westland hebben de aard beien ernstig door de wintervorst ge leden, hetgeen reeds bij het onder zoek van de knoppen werd vermoed. Nu de planten, die onbeschermd heb ben overwinterd, in de bakken zijn nitgeloopen, blijkt veelal de eerste vruchtknop verloren, waardoor de kans op een flink beschot is vervlo gen. Vooral de nieuwe. soort, de Evern, die zeer vroeg is, heeft veel geleden, doch ook Laxton is gevoelig getroffen. Men oordeelt, dat de tweede winter de schade heeft veroorzaakt door be vriezing van het dooiwater. De plan ten zijn dan ook op de natte, lage gronden het sterkst getroffen. -lm sommige tuinen worden de bak ker. met aardbeien vervangen door andere teelten en wordt veel voor raad op den kouden grond onderge spit. De beschermende planten hebben niets geléden. VAN EEN OUDEREN BROER, EEN FLESCH EN Hendrik, zoo heet de oudere broer, was Zondag aan den zwier geweest. Hij had ruim aan Bacchus geofferd. Toen hij zich zoo'n beetje verzadigd achtte, vond hij het wenschelijk wat mee te nemen voor later. Hij besloot daarom een flesch met van dat „heer lijke vocht" in zijn zak te steken. 't Wordt Maandag. Hendrik is niet dronken meer, en de flesch is uit zijn zak verdwenen. Tot zoover iets heel gewoons voor den tegenwoordigen tijd. Woensdagmorgen, omstreeks 9 uur. Op de speelplaats bij de school ver maken zich de kinderen. Opeens een ongewone beweging, 't Spelen is uit. Allen begeven zich naar ééne plaats. Daar moet wat ongewoons zijn. In optocht trekt de troep de gang in en begeeft zich naar het lokaal twee. Daar wordt Alle binnengebracht. Alle is een jonger broertje van Hendrik, een jongetje van ongeveer 7 jaar. Alle was ziek hij deed zoo vreemd hij |kon haast niet loopen telkens viel hij zoo maar neer. De onderwijzers ongerust. Gauw een onderzoek ingesteld. Welk een ontdekking Het ventje ruikt naar sterken drankAlle is dronken. Ilij heeft de flesch van Hendrik gezien. Op hun weg naar school, dicht bij hun huis, ontdekten ze met hun drieën (een broertje van 13 jaar, een zusje van 11 en ons kereltje) aan den kant van den weg een flesch „met wat er in", 't, Geen er volgde, zal ieder duidelijk zijn en hoe het kwam dat een jongetje van 7 jaar stomdronken in de school kwam, eveneens. We zullen er niet langer hij stil staan. 1 Laat dit voorval ons evenwel een spoorslag zijn, onzen schoonen strijd, den strijd tegen den alcohol krachtig te voeren. Het kind eischt ons op („De Blauwe Vaan"). INGEZONDEN MKDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Is uw ziekte gelijk deze? Zoo ja, dan zal dit geval uit Amster dam u helpen. De heer W. L. Stolk, Nieuwe Lelie straat 87 te Amsterdam, meldtons: Uit dankbaarheid voor de groote verlichting bekomen in mijn nierziek te door liet gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillem geef ik u gaarne het recht mijn herstel bekend te ma ken. Drie jaren lang heb ik mej, pijn in den rug gesukkeld, ik had tevens last van duizelingen, benauwdheden gevolgd door huiveringen. Bij het op staan 's morgens gevoelde ik mij reeds vermoeid, doordat ik gewoonlijk zeer onrustig sliep. De urine had een ■bruine kleur; en ik was zoo door mijn Iziekto verzwakt, dat ik met werken 'moest ophouden. Daarbij kwam dat ik mijn eetlust gaandeweg verloren had. Ofschoon ik reeds voor deze ziekte be handeld was geworden, kon ik geen verbetering in mijn toestand verkrij gen. Ten laatste ging ik er toe over Uw pillen voor mijn kwaal aan te wenden. En werkelijk na het gebruik vaü drie doosjes was ik veel beter, waardoor ik hoop begon te koesteren mijzelf geheel te zullen genezen. Ik zal Uw pillen nog een poos door ge bruiken, daar reeds drie doozen zulk een goede uitwerking bij mij gehad hebben. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die n goeddunkt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen gene zen een pijnlijken rug, rheumatisclie pijn, zwelling der ledematen, onzuiver bloed, duizeligheid, slapeloosheid, on- •rogelmatigen hartslag en werken den schadelijken invloed tegen van thee, hier en spiritualiën. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, ellce' échte doos voert den naam voluit, be nevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. van Gulik, Zijl straat 98, J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doo zen. Uit de Arbelderswerey UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De Hbld.-correspondent te Antwer pen seint In een bijeenkomst van afgevaardig den van New-York, Antwerpen, Pa rijs en Amsterdam is geconstitueerd een internationale commissie voor de belangen van diamanthandel en in dustrie. In de Fransche Laan te Amsterdam werd de kalmte en rust Vrijdagmor gen alleen gestoord door eenige- baloo- vige leden van den A. N. D. B., die zooveel schuld op hun boekje hebben, dat hun geen uitkéering kon worden gegeven, 't Was schreeuwen en schel den tegen ..de dieven" en in geen tijd was er natuurlijk een nieuwsgierige menigte bijeen met een politie-agent, die eerst met 'n zoet lijntje, later met krachtiger aandringen de klagers wist te bewegen hun weg te vervolgen. Maar dat ging toch niet van harte. Ze kwamen weer terug, riepen en dreigden met vuisten tegen het „roof slot", dat in onaandoenlijkheid de dreigementen aanhoorde. Eindelijk zakten ze af. Maar niet dan nadat de spraakzaamste van de twee tot driemaal toe gebulderd had: „As jullie geen cente geve, zal ik van avond me wijf sture. Dan za-je plezier hebbe hoor DE STAKING TE ALMELO Naar man verneemt, hebben de sta kers van de Textielfabriek voorheen Scholten, te Almelo, de tusschenkomst gevraagd van den burgemeester van Stad-Almelo en van dr. Bruining. Op een bijeenkomst van deze beide perso nen met de commissarissen der fa briek, moeten dezen verklaard heb ben, dat 8 der stakers niet meer te ruggenomen worden. De overigen zou den geleidelijk worden aangenomen. Rechtszaken OVERTREDING DER LOTERIJWET. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de door den Hoo- gen Raad naar dat college verwezen zaak van den koopman T. A. H. O., die, omdat hij zakjes thee verkocht, in sommige waarvan bons voor geldprij zen waren ingesloten, werd vervolgd wegens het aanleggen en houden van eene andere loterij dan eene zoodani ge, tot het aanleggen en houden waar van de bij de wet vereisclïte toestem- mi'ng is verleend en deswege door den kantonrechter in het eerste kanton te Rotterdam van alle rechtsvervolging ontslagen, maar door de rechtbank aldaar tot 25 boete of 19 dagen hech tenis veroordeeld werd. Het Hof veroordeelde den bekl. even eens tot f 25 boete, subsidiair 10 da gen hechtenis. EEN ONTROUW BEAMBTE. De rechtbank to Middelburg deed uitspraak in de zaak van een ontrou wen brieven- en telegrambesteller, te Hansweert, die door den directeur van het postkantoor op heeterdaad betrapt was op diefstal .van gelden, waarvan door het O. M. tegen hem één jaar ge vangenisstraf was geëischt. Hij werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. POGING TOT MOORD. Door 't Hof to -'s-Gravenhage werd uitspraak gedaan in de zaak van L. W. G. H., koetsier, te Rotterdam, door de rechtbank aldaar, tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord gepleegd op de Zee- vischmarkt te Rotterdam op zijn ge wezen meisje. Het vonnis der recht bank werd bevestigd. BIGAMIE. Voor de rechtbank te Almelo werd het volgende eigenaardige geval be handeld. Vóór acht jaren ontving de burge meester van Borne (O.) een brief van eene Javaanschè vrouw, Salama, wo nende te Tendal (N. O.-I.), waarin deze verzocht om zijn tusschenkomst te willen verleenen ten -einde onder steuning te ontvangen van haar wet tigen echtgenoot, den gewezen onder officier van het O.-I. leger J. H. K., die met pensioen 's lands dienst ver liet en haar had verlaten. K. werd ontboden. Hij weigerde evenwel bot weg alle ondersteuning en beweerde niet3 met dien brief te maken te heb ben. In 1904 is K. getrouwd te Hen gelo met A. H., verzwijgende, dat hij reeds eerder in de huwelijksboot was gestapt en zonder zich te vergewissen of zijn huwelijk met. Salama wettig ontbonden was. Het O. M. greep toen in, met gevolg dat K. zich wegens het aangaan van een dubbel huwelijk had te verantwoorden. Uit het onderzoek bleek, dat K. in September 1893 in de residentie Sa- marang huwde met Salama, althans dat iemand van dien naam zich meldde bijden ambtenaar van den burg. stand aldaar. Getuigen beves tigden dit. Salama gaf aan den rech- ter-commissaris een portret, waarin nog eenigszins beklaagde's gelijkenis is weer te Vinden. Ook gaf zij op welke bijzondere herkenningsteeke nen K. draagt aan het lichaam. Beklaagde gaf voor nooit genoemde Salama te hebben gekend en nimmer met haar een huwelijk te hebben aangegaan. Hij vermoedt dat iemand, veel op hem gelijkend, een deel zijner papieren heeft bemachtigd en daarop is getrouwd. Hij zou alzoo het slacht offer zijn van een gerechtelijke dwa ling. De officier van justitie betoogde, dat het wettig bewijs van beklaagde's schuld zeker aanwezig was, en dat beklaagde, bewust van het bestaan van zijn huwelijk met Salama, een en ander heeft verzwegen bij zijn trouwen met mej. N. Wijzende op vele tegenstrijdigheden in beklaagde's verklaringen, vroeg hij zijn veroordeeling tot zes maan den gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis, vroeger door beklaagde ondergaan. Mr. Ten Cate, van Hengelo, als verdediger optredende, ging de dubia na in dit proces. Persoonsvergissing was niet buitengesloten en zaak zou het zijn, Salama plus de getuigen te Almelo voor de rechtbank te doen komen. Pleiter vroeg vrijspraak van het ten laste gelegde. Uitspraak over 14 dagen. HAZARDSPEL ART. 456 WETB. VAN STRAFR. De 5e kamer der Rechtbank te Am sterdam wees vonnis in zake het speelhuis, gevestigd geweest op de eerste verdieping van perceel War moesstraat 180, de z.g. sociëteit. „Zum Löwen". Het vonnis van den kanton rechter in het 3g kanton werd vernie tigd, maar opnieuw rechtdoende, wer den de bestuurders en de croupiers tot dezelfde straffen veroordeeld, hun door den kantonrechter opgelegd, nl. L. F. P. van Opstal en M. H. B. Poort ieder tot 3 maanden hechtenis M. G. Riegen en R. Uriot ieder tot f 1000 boete of 2 maanden hechtenis de croupiers E. Cats en C. Kok, ieder tot J 300 of één maand hechtenis. DIEFSTAL MET INKLIMMING. Een 37-jarige gehuwde vrouw en moeder stond voor de 5e kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht, beklaagd van diefstal met inklim ming. Op den eersten October Van het vorige jaar dus bekende zij was ze door het kelderraampje de woning harer buurvrouw, die naar de kerk was, binnengeklommen en na de lin nenkast -met den op de bedsteeplank gelegden sleutel geopend te hebben, had zo uit een doosje in di kast een bankbiljet van 10 weggenomen. Het vermoeden was dadelijk geval len op de vrouw, die in Juli al eens i nde woning was aangetroffen, zon der dat ze haar aanwezigheid daar voldoende kon ophelderen. Eerst had ze tegenover de politie ontkend, maar het dochtertje van bekl., die alles ge zien had en in tranen was uitgebars ten toen haar moeder werd onder vraagd, had alles aan het licht ge bracht. De reden van haar daad, zegt de vrouw, die tot een fatsoenlijk gezin behoort, zich niet te kunnen verkla ren. Zij is reeds vroeger door de Rechtbank te Utrecht wegens diefstal veroordeeld Het O. M„ mr. Peereboom. eischte 6 maanden 'gevangenisstraf. DIEFSTAL. Een stationsadsistent uit Apeldoorn stond voor het Amsterdamsche Hof in hooger beroep terecht wegens dit stal van een citybag met f 5 a f 60( aan effecten. Dit taschje was door ee~ reiziger komende van Hilversum e gaande naar Zwolle bij het oversla] pen te Amersfoort in den trein achte8 gelaten op 24 Juli 1907. Er was o opsporing getelegrapheerd en bet^ had den stationschef te Apeldoorn, d f een telegram daartoe ontving aang boden in den trein te gaan zoeke doch kwam met de boodschap ten dat er niets te vinden was. Het is nu gebleken dat op 8 Decet her jl. bekl. bij een commissionair effecten te Utrecht is geweest, om co pons te verzilveren en met de med deeling dat hij ook effecten had df hij kwijt wilde zijn, terwijl hij liet nu komen, er goed voor te zullen bel len. De commissionair in effect* JT kreeg argwaan en stelde de justil met het geval in kennis. Toen 111^ cember bekl. met de effecten bij d commissionair kwam, wien hij ei valschen naam had opgegeven, c over den verkoop der effecten te ondi handelen, werd hij gearresteerd en hem werden gevonden alle stukken ij1 in de vermiste citybag zaten. Bij e^1 huiszoeking bij bekl. werden nog vonden een scheermes én een scha I'1 kwastje dat eveneens deel uitmaal" van den inhoud der tasch. r Om het bezit der effecten te verk]*( ren vertelde bekl. een verhaal dat 11 op een reis naar Apeldoorn in d trein een onbekende had ontmi die hem f 100 ter leen vroeg en. s onderpand f 5 a 6000 effecten air bood. Bekl. heeft die f 100 gegeven 11 dat een contract was opgemaakt, i wanneer de vreemdeling na 6 wek 1 de f 100 niet had terugbetaald hij, 1 klaagde de effecten voor zich moi houden. Het scheermes zeibekl. gev< den te hebben, terwijl hij het sche kwastje 10 jaar geleden in lm kocht. 5 De Zutphensche rechtbank vero deelde beklaagde tot 1^ jaar gevan ni8straf. Do advocaat-generaal mr. Casti f dijk requireerde bevestiging van 1 vonnis terwijl de verdediger mr. V Löben Seis vrijspraak subs, een li tere straf vroeg. IN BESLAG GENOMEN BOOT Vopr de rechtbank te Zwolle is hooger beroep behandeld de zaakï i de in beslag genomen stoomboot H j'enveen, dienstdoende .als resei boot van de stoomboot-maatschaj Versehure Co. te Amsterdam, varende tusschen Amsterdam Zwolle. Deze boot werd in'beslag genoni 0 omdat er drie koeien mede verve waren, ingeladen te Amsterdam komende uit een wegens het Ik 1 schei i van mond- en klauwzeer smet verklaarden kring. Van het nis van den kantonrechter te Zwo waarbij verbeurdverklaring van d stoomboot werd uitgesproken, vva de directeuren der maatschappij hooger beroep gekomen. Het getuigenverhoor in deze za waarbij een van de directeuren teg woordig was, leverde weinig bela rijks op. De officier van justitie achtte verbeurdverklaring van de stoomt- van veel meer belang dan die van drie koeien, welke al deze ellendel ben veroorzaakt. Het is den reel kundigen raadsman van de mi schappij, mr. J. van Setten, mo gelukken de stoomboot weer in vaart te krijgen. Toch achtte de f ciei- het vonnis van den kantonrecl alleszins juist en de boot volkoi terecht verbeurd verklaard. Spre eischte daarom bevestiging van vonnis van den kantonrechter. Hij deelt bovendien nog mede, de regeering er bijzonder hoogen op stelt., dat de Hooge Raad zie! dezen uitspreekt, en zij hem, den ficier van justitie, heeft opgedra in elk geval van bet te vellen voi cassatie aan te teekenen. De verdediger, mr. J. van Sel hield daarop een breed gemotivi betoog, om aan zijne conclusie vernietiging van het vonnis van beurdverklaring meer klem bij to ten. De quaestie van het recht tr bier meer op den voorgrond, dan om het bezit van de boot. Het 1 naar sprekers oordeel, .nimmer di doeling van den wetgever ge« l zijn, ook stoombooten onder roeri voorwerpen te rangschikken en d i over eene verbeurdverklaring te uitspreken. De „Heerenveen" verbeurd klaard, de boot, waarmede rerli week Prins Hendrik de reis naai' schelling maakte Op juridische gronden beta pleiter, dat zijne vaste overtui wordt gestaafd. En al laat de wel verbeurdverklaring toe bij ve: deeling, clan gaat de conclusie den kantonrechter in dit geval op. De directeuren toch zijn geen' ders of zelfs mededaders. De kat rechter toch schijnt ook getwijfeji hebben, wie ter verantwoording o worden geroepen. In een zaak denzelfden aard die van de schuit de „Koebok", varende tuss Meppel en Zwolle, werd de kap uit Hasselt gedagvaard. De kaï rechter heeft hier strafrechtelijk* civielrechtelijke aansprakelijl met elkander verward. Pleiter eischte daarom vriisp' subsidiair nooit verbeurdverldaf Daarop volgde de zaak van de vengenoemde veeschuit „De Koel Ook deze werd wegens het vervo van een zieke koe in beslag geni en verbeurd verklaard. De officier van justitie eischte,! als met de „Heerenveen", bei ging van het vonnis van den ka: rechter. De verdediger, mr. J. van Sf pleitte om dezelfde motieven tot spraak, subsidiair geen verbeur klaring. Uitspraak over 14 dagen. („N. v. d. I

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 18