RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD Kaaüseis 'Deze raadsels behooren niet bij den wedstrijd, maar zijn alle ingezonden door jon- gens en meisjes, die „Voor onze Jeugd" lezen. De na- men der kindéren, die mij vóór Donderdagmorgen op lossingen zenden, worden in het volgend nummer bekend gemaakt). i 1. (Ingezonden door Frans van Eg- ïond). Ik ben nuttig en tel elf letters. 1 9 10 11 vindt men buiten. 3 6 7 is een visch. 8 5 7 is een viervoetig dier. 112 9 4 is een deel van een schip. 2.(Ingezonden door R. Beinema). Melk is goed voor elk, en waar is ij meer goed voor 8. (Ingezonden door Jan Souverein), Wie liegt, als hij stilstaat 4. (Ingezonden door Anton en Gra- ja v. d. Bogaard), Mijn eerste is een woning voor som- etnige vogels. Mijn tweede is een ander woord :oyoor kasteel. Mijn geheel is een plaats in Bra- ja ut. vs 5. (Ingezonden door Arie van Wes- Serhoven). Wat heeft alles 6. (Ingezonden door J. G. van Nieu- Twee herders ontmoeten elkaar. De seen zei tegen den andere vs ./Wat hebt gij een mooie schapen „Ja", antwoordde de ander, „maar als gij mij er één geeft, heb ik va eens zooveel als gij." „Ja", sprak de eerste weer, „maar als gij mij één geeft, heb ik er even veel als gij." Hoeveel schapen had elk 7. (Ingezonden door Dirk Boeré). Met v ben ik een vroolijk dier, he Spring rond en houdt van grapjes ein Met o ben ik vruchten in het veld, de En lever lekk're hapjes. Mo ar met een k, hoe kon 't zoo zijn Ben ik ccm stad vlak aan den Rijn. 7. V en L O is vijf en vijftig. O is het stadje Venlo. 8. Rome. 9. Een kers. 10. Haarlem. Raadseloplossingen ontving ik deze week van Marie en Annie van Zutphen 7. Frans en Jo van Egmond 10. Constant Poppe 7. Dina Redeker 10. Gerard en Beppie Meyer 9 Narme Nauta 8. Henri Ackermann 8. Dirkje Mollema 8. Hendrikus Netz 9. Jan en Gerard Noë 10,. Martina Biuyr, 9. Nico Tvvisterling 8. Mina van Egmond 10. Pier en Frans Bolle 9. inzender zonder .naam 9. Hendrik van den Bos 7. Grietje Kwantes 10. Huiri Rienstia 10. Marietje Kolk 9. Cornelia Rieden 6. Kitty Wilkens 5. Anton Koomen 10. Wilhelmina Itjeshorst 8. Zus Duursma 10. Nog een inzender zonder naam 10. Nellie van Opijnen 10. .Johan Kloos 7. Henri Coutinho 6. Vanuit Houtrakpolder Je naam stond er dezen keer niet bij en ik ben helaas vergeten hoe je heet) 5, van de vorige week 7. Corry Matla 10. Wilhelm Heyl 9. Sieger en Tinus Bonke 8. oor straf. Maar, helaas, die heerlij- Het voorval van gisteren, waarin ke gelegenheid zal zich wel nooit ik een zoo leelijke rol speelde, schijnt meer voordoen. Dat bedacht ik direct vergeten alleen Stien verwijt me tel- al, en daarom heb ik toen ook niet kens Wedstrijdinzendingen ontving ik 8. (Ingezonden door stra). Zoek hieruit twee begraven Harri Rien- goed d de past. Deze boom werd in Mei dor en liet zijn bladeren vallen. nd 9. (Ingezonden door Anton Koome). Mijn eerste is niet oud. Mijn tweede keert het water. Mijn geheel is een plaats in Neder land. De oplossingen der raadsels van de vorige week zijn 1. Will.emr Sep, Leiden, Hen, Enge land, lezen, moeder, Ierland, Noorden, Anna, Wilhelmina. 2. De letter B. 3. Vee, heester, servet, servies, thee, theeservies. 4. Hindeloopen. 5. Het woord kort. 6. Koppestok, de veerman. 10. Ingezonden door Johanna Reijer). Ik her. een lichaamsdeel, En zit aan uwe hand. Maar als gij zoeken kunt, Vindt go mij ook aan 't strand. Raadseloplossingen YY'edstr ij dinzendingen deze week van Berndina Compiet. Age Beinema. 1 Harri Rienstia. Martina Bruyn. Cornelia Boekman. Marie de Zaayer. Henri Ackermann. Jan Bouwman. Jacobus van Nieuwenhuizen. Martienes Otten. Sieger Bonke. Iïarmen den Otter. geaarzeld, mijn slag te slaan, 't Was na het koffiedrinken. De vrouw had juist een gebraden schapenboutje in de provisiekast, in de aangrenzende kamer, gezét. Toen moest Stien er even wat uitkrijgen en werd er met een luid gebeld. Stien, die niets geen erg in mij had, snelde naar de voor deur, terwijl ze de kast een weinig open liet staan. Ik ging de kamer bin nen en, door de heerlijke vleesch- lucht aangetrokken naar de kast, welke ik verder met mijn snuit open duwde. Ik ging niet mijn voorpooten tegen de plank opstaan, en 'voor me lag de heerlijke bout, mijn reukor gaan op verleidelijke wijze prikke lend. Het deksel was een eindje van de schaal gegleden, ik duwde het nog verder ér af en pakte de bout bij een uitstekenden kluif beet stevig hield ik mijn schat vast en holde er mee achter de canapé, waar ik haar af kloof tot op het naakte been. Terwijl ik met een rond buikje m'n baard lag te likken, kwam Stien weer voor dé kast en zag de ledige schaal staan. Ze slaakte een kreet van schrik en riep „O, jeminé, Cees heeft de schape bout gestolen De vrouw kwam aansnellen en ver nam toen ook mijn misdrijf. Wat zou er gebeuren Kans om te ontsnappen was er niet, alle deuren waren ge sloten, behalve die, waardoor do vrouw was binnen gekomen. En daar kón ik ook niet door, want dan moest ik hèn voorbij. Ik besloot dus maar stil te blijven liggen en af te wachten. Daar hoorde ik de vrouw zeggen „Hij ligt zeker achter dé canapé." „O wee, nu zal het komen", dacht ik. En 't kwam, maar anders dan ik verwacht had. De vrouw riep me met ernstige stem. Ik kwam „schoorvoe- „Cees, ik had nóóit gedacht, dat je zóó'n snoepert was I" De verleiding was echter te sterk. Zou ik er berouw van hebben Nee, laat ik ine nu maar niet beter trach ten voor te doen dan ik ben. 't Was slecht van me, te stelen en ik heb er heelemaal geen berouw van. (Wordt vervolgd). Brievenbus CORRY M. Plet raadsel is goed, Corry. Ik zal het voor je in de cou- anfc zetten, hoor JAN B. Je JOKE Q Wat kar. jij al prachti ge brieven schrijven, Joke Dat had ik heusch niet gedacht, hoor Heb je de gclukschelp al gevonden Ik zou teekening is in goede j wel graag eens willen weten, hoe orde aangekomen. Je hebt vroeger toch ook met onze wedstrijden mee gedaan, is 't nietWat voer je tegen woordig uit ANTON DE K. Nee, je hoeft je heelemaal niet te haasten met de teekening, als je maar zorgt, dat hij er op den bepaalden tijd is. Het was niets erg, dat je de oplossingen een beetje door elkaar gezet had. Wat knap, dat je ze nog allemaal wist Dank je wel*voor de raadsels. (Brieven aan de Redactie van- de Kinder-Afdeeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. van Doorn, Wagen weg' 88, Haarlem). MACHIEL VAN M. Het eerste raadsel, dat je me stuurde, vind ik heel mooi van het tweede heb je me de oplossing niet verteld. Hoor ik die nog van je WILHELMINA I. -- Flink, dat je ook wilt probeeren om een teekening te maken. Ben je er al aan begonnen en wordt het mooi ANTON DE W. Ook van jou wil ik graag, de oplossing van je raadsel nog hebben. Schrijf het nog maar eens voor me op met dé oplossing er bij, wil je INZENDER ZONDER NAAM. Een verhaaltje mag je me wel sturen, als je het tenminste zelf bedacht hebt, en het raadsel is ook goed. Zul je er den volgenden keer aan denken, je naam onder den brief te zetten CONSTANT P. Wat kan jij de raadsels al kranig alleen oplossen Mooi, hoor Ik hoop maar, dat Frits ROELOF 13. Ja, dat was al on gemakkelijk, dat je heelemaal geen examen hoefde te doen Moet je nu veel huiswerk maken, of heb je het daar voor de Paaschvacantïe nog niet zoo erg druk mee LENA II. - zoo'n gelukschelp er uitziet. Dom van me, om dat niet te weten, vind je ook met Prettig, dat je blij bent met den prijs, Ja, je mag de teekening ook wel met krijt maken. Wat zul je veel pleizier hebben met al die nichtjes Prettige vacant ie, hoor I Zul je niet vergeten de groeten aan Ma te doen CORNELIS B. Wat saai, dat Christina nu weer ziek is. Ligt ze weer in'bed Het is maar te hopen, dat de vacant ie haar een beetje op zal knappen, hè De groeten voor al lemaal. WILHELM H. Ik vind het heel goed, dat je maar weer eens op een gemakkelijker wedstrijd wacht. Wie weet wat ik da n weer voor een mooie inzending"van jé krijg, hè? „Ha", Zeker, mag je voortaan dacht ik, toen ik het poststempel op aan de raadsels meedoen, en voor den je brief zag, „daar hoor ik weer wat teekenwedstrijd is liet ook nog tijd van mijn vriendje in Utrecht." Want Dagboek van Cesar. door Suzanna S. de Lange, oud' 16 jaar. (Vervolg).. 29 Januari. 'k Ben nog nooit van m'n leven zoo geschrikt als vandaag. Vanmorgen in de kamer komend, was er, wat zelden gebeurd, niemand in. Nu wou ik de kans eens waarnemen en doen, wat volstrekt niet mag en 'k toch zóó heerlijk vind, nl. eens lek ker achter de kachel gaan liggen „braden", 'k Draaide 'n beetje rond, om me eens lekker neer te vleien, toen 'k opeens rinkedekinkinkink plof 't heele haardstel omvergooide. De vrouw en Stien kwamen aansnellen op dit luid geraasik glipte tusschen hen door, terwijl m'n mooie pluim staart van schrik tusschen m'n poo len verdween 1 'k Lag nog een tijd in m'n mandje te beven en besloot, nóóit weer te trachten „stilletjes achter de kachel te sluipen. 30 Januari. Vandaag heb ik nu eens een echt ondeugende streek uit gehaald en tot mijn schande moet ik bekennen, dat ik er hoegenaamd niets geen spijt van heb. En wanneer ik het weer kan lappen, zal ik het heusch niet laten, zelfs niet uit vrees Doe hem maar heel veel groeten van me, wil je ELIZABETH P. Ja, ik zal tend" er achter vandaan',' en bleef bee1 gauw weer ^demaa^ beter is. voor de vrouw staan, met hangenden x" kop en staart. Stien had in tusschen den kluif op genomen, zich ontdaan afvragend, of dat nu het overblijfsel was van die vleezige bout. De vrouw wees me er op en zei alleen „Foei, Cees En-toen ik tegen haar wou opsprin gen, zeide zij „Neen, je bent zóó'n stout hondje _;eweest, ga maar gauw naar je mand." Ik droop af. Gelukkig, dat Louis en Suze naar de een of andere les wa- ren, want van hèn had ik stellig Het raadsel, dat je wel meer straf gehad. Maar dat had I goed. tóch niet zoo'n indruk op me ge maakt; als de manier, waarop de vrouw me nu behandelde. in heel Utrecht heb ik maar één vriendje, en dat ben jij. Is dat niet grappig P. Jullie bent aan Zijn de voorstellingen genoeg. Stuur mij je inzending dus maar. De raadsels zijn best te gebrui ken. HENRI C. Het dqet me erg veel J0 en J3EP pleizier, dat je mijn boek mooi vindt, <jen fuif., hoor .Ta, ik wil heel graag raadsels van je Donderdagavond ook weer mooi ge- hebben, als je eens mooie weet. Veelgaan, en zijn jullie niet erg moe na groeten j al dat feestvieren De bloemenfeeën en do Vlinderdans en 't. Japansche KITTY \Y. Ik dacht al zou ik ballet, ik kan me begrijpen, dat het niets meer van Kitty hooren Maar allemaal prachtig was, .en jlan met gelukkig kreeg ik nu je oplossingen die verschillende kleuren lichtGeen weer. Maak je ook een teekening voor wonder, dat je over al dat moois een langen brief wist te schrijven. Dag, zusjes weer. Maak je ook een teekening v den wedstrijd HENDRIKUS N. Ja, nu wil ik je raadsel graag plaatsen. Het is me een ingewikkelde geschiedenis, hoor Wat zullen de jongens en meisjes daarnaar raden, denk je ook niet HUBERT US B. -- Dat is voor de vacantie ook al weer een heerlijke dag- in het vooruitzicht, hè, Huhertus Ja zeker, als het Zwartjes-album vol is. NANNE N. 't Is heel goed, dat •je nu den volgenden Woensdag het boek komt halen. Hoe kwam het, dat je zoo laat was Een beetje aan 't teuten geweest GERARD en REPPIE M. Van de week zal ik jullie toch niet over- heusch om je raadsel denken, maaxj Jöe~ik"herïater nog wel''eensdan ik geloof, dat ik nog wel honderd zaj je waarschuwen, is dat goed v""r lk vind het prettig, dat je gauw weer ed 1 i/\ jiiiiie nan v.t-. wil ik het graag eens zien Of ik nog slaan Ja houdt de hoeken maar tot eens een boek schrijf? Nu, misschien ze ujt heh( (lat vincl ik best t el/in ÏL- liol lnlpv llrtd1 Wfil PP.T1S (lan aadsels heb, dus het kan nog wel c-en poosje duren, vóór dat het aan rle beurt is. Word maar niet onge duldig HENDRIK v. d. B. Ik wil wel gelooven, dal er door al die drukte geen tijd overbleef om de raadsels op te lossen. Krijg je nu weer meer tijd me stuurde, ic eens komtop den eersten den besten mooien Woensdag zal ik nu maar denkenmisschien komt Huhertus vandaag wel MARIE K. Ik vind het altijd RERNDINA C. De teekening is goed aangekomen. Ik vind het heel goed, dat je voortaan ook aan de raadseloplossingen meedoet. CORNELIA II. Je raadsel vind ik niet zoo erg geschikt. Bedenk maar i GRETHA en CORRIE K. Wel, Jben je nog naar de ruïne van Brede- rode geweest Wat een heerlijke 31 Januari. De laatste dag der; tocht, hè? Was het weer mooi ge- eerste maand is een treurige dag.noeg Het is toch maar prettig, dat De wind giert om de huizen, het re- jullie zoo dikwijls naar het kleine gent, hagelt en sneeuwt tegelijk, en nichtje kunt gaan kijken, lk wed, dat donkere, dreigende wolken jagen je haar bijna kunt zien groeien, is 't woest door de lucht. Daarnet hen ik niet? De raadsels zijn prachtig, dank modderig van buiten gekomen, en nu je wel lig ik in mijn mandje en schrijf, ter-j wijl ik niet weet wat te schrijven, 't Is j pas middag, en 'tis net, of 'smid-j MARIE DE Z. Wanneer je me dags altijd alles met m6 moet gebeu-cle teekening moet zenden, heb je ze- ren dus weet ik 's avonds altijd kev de vorige week al gelezen. Het véél meer te schrijven. Mijn honden- eerste raadsel, dat je me stuurde, be- leventje glijdt zoo kalm daarheen, en grijp ik niet goed. Het tweede zal ik ik schrijf de alledaagsch-nietige voor- plaatsen, valletjes op, geregeld eiken avond j zooals alles hier zoo geregeld gaat. Gebeurde er toch maar eens wat bij- SIEGER en TINUS B. Wat weet zonders 'n Gekke wensch voor een je dat mooi, dat het schip een Vlaar- hond maar hondjes hebben ook dingsclie logger is Ben je wel eens hun wenschen Op het oogenblik wou in Vlaardingen geweest ik hoop, dat ik eigenlijk alleen, dat ik binnen op Sieger's raadsel nu ook gauw aan de mijn matje mocht, (een mooi, rond beurt. komt. Jantje wil nog wel eens matje met rooden rand, dat daar spe-, weer jarig zijn, wed ik, is 't niet Is ciaal voor mij ligt). Cato weer beter heel goed, dat je het boek nog maar jicver jets anders. Is liet boek na ar een week houdt, als je het nog met ce zin uitgelezen hebt. Vind jp het mooi nnrtiruiTv. Ai j HENRI A. Ik wil wel geioovcn, WILHELMINA YV. UI dat laad-dat jc ia hct Musemn crg aan het be. scl fout was, Loef ik je nu eigenlijk wonieren beMl geweest. Verbeeld je. met meer te zeggen want da heb je t hier 00lfmet armbanden van den vorigen keer natuurlijk al zelf m stecnkool liepen Dat was nog ep„5 'de courant gezien. Wel, was het m- - - orde met de boeken, die je meebracht? Had Jóhan het nog niet gelezen Ver tel me in j'e volgend briefje maar eens, of hij het boek van Van Lermep mooi vond. Dat wil ik wel graag eens weten JAN en GERARD N. Wel, hoe is het met den zieken vinger Weer beter? Ik zie de teekening' al met vreugde tegemoet CaTHAUINA K. Zeker, mag je ook nog aan den teekenwedstrijd meedoen. Stuur me de teekening maar, zoodra zij klaar is. Je tweede raadsel zal ik in de courant zetten het eerste kan ik niet gebruiken, want de kinderen willen seen letterraad sels meer oplossen. wat anders :t Raadsel is goed. MARIE en ANNIE VAN Z. Wat mij betreft, ik vind het ook heel best, wanneer het de heele Paaschvacantie mooi weer blijft Ja, wandel maar flink.en speel maar veel buiten, dan kom je na de vacantie weer heerlijk opgefrischt op school terug Je raad sel zal ik plaatsen. Harrie 11., Chrisiien S., Grietje h., Johan W., Louise D., Frans en Jo van E., Corrie B., Jansje V. De volgende week jullie brieven het eerst M. C. VAN DOORN. dra geronnen zijn en een beschermen de korst vormen. Maar wat gebeurt -vaak?'Men veegt den druppel bloed "v af, veegt nog eens, misschien wel met een onzindelijke hand, en trekt daarna kalmpjes kousen en schoenen aan. Het is immers zoo'n onbedui dend wondje Maar de wrijving van de ruwe en ruige draden op de tee- dere lippen van het wondje doet dit onSemerkt ontsteken onreinheden van^leenen en kousen, zweet en stof van buiten, en de alom-tegenwoordi- ge bacteriën dringen niet alleen on gehinderd in het wondje, maar wor den er zelfs door de kous jnet kracht liinf inSewreven. Er ontstaat weldra ette- J ring, eii.... de bloedvergiftiging is er I Duizenderlei voorbeelden van den zelfden aard zouden hier aangehaald kunnen worden. Zoo do onreinheden aan de zoogenaamde „rouwrandjes" aan de nagels bij kinderen, die elkander onder het spelen krabden de smetstoffen aan de snede van een bijl, waaraan een landbouwer zijne hand verwondt, na met dezelfde bijl een vermolmde plank gehakt te heb ben voorts roestige spijkers, prikken met in inkt gedoopte pennen, splin ters van verrot of geverfd hout, het woelen met geschramde handen in onzindelijke stoffen, het strijken met ^veilingen langs muren', hekken, behangselpapier, enz. enz. De eenvoudigste maatregelen van voorzichtigheid zijn hier de beste. Men wassche zelfs de kleinste en schijnbaar onbeduidendste wondjes op staanden voet zorgvuldig af en en sluite ze luchtdicht af door middel van een pleister, waarbij vooral het bekende goudvlies uitste kende diensten bewijst. Heeft men een sterk verdunde op lossing van sublimaat bij" de hand, dan is even aanstrijken daarmede zeer aanbevelenswaardig. Men ver- Bchaffe zich echter dit sublimaat al- leen op recept van zijn dokter. Het hier bedoelde afwassclien en zindelijk houden der wondjes is, een leder zal het bekennen, zoo eenvou dig, dat men waarlijk niet begrijpt, hoe zoovelen het nog steeds verwaar- loozen en zich daardoor niet zelden ®an levensgevaar blootstellen. Men *an dit alleen hierdoor verklaren, dat jan honderd zulke onbeduidende ver- i ■Woldingen 99 goed afloopen en hier door de achteloosheid en gemakzucht ▼ersterken. Vooral in de verzorging 'erf der gezondheid loont het duizendvou dig de moeite, ook in de kleinste din gen nauwgezet, enzindelijk te zijn. Land en Tuinbouw IN DEN TUIN. Ik hoop. dat ge zoo gelukkig zijt, le zer, een tuin te bezitten, waarin ge niet alleen wat bloemen en groenten kweekt, maar ook wat aardappelen kunt telen. Is dit zoo, dan mag ik ze ker wel eens belangstellend informee- ren, of ge een goed soort aardappe len teelt welke u niet alleen een vrij goede opbrengst, maar vooral ook des middags een heerlijken aardappel op den schotel geeft. Want er is tus schen de onderscheidene soorten een niet gering- verschil, wat betreft heur productiviteit en hoedanigheid, en een soort, welke voor den boer of den aardappelverbouwer uitnemend is, is hei daarom nog niet voor u, die den knol oogst voor de consumptie, voor de keuken. Zijt ge over de tot lieden door u ge teelde variëteit niet erg voldaan, wel nu, doe clan eens een keuze uit de vol gende soorten, en neem met een of imeer van deze eens een proef. Deze gaven op de Rijksproefvelden de bes te uitkomsten, waarbij zoowel de op brengst als de kwaliteit in acht wercl genomen: de grondsoort, waarop ze werden geteeld, geef ik tevens aan door k (klei) of z. (zand). Ik noem u dan van devele: de Blauwen )k:) van Hartog, ook wel de Blauwen van ver edelde afkomst genoemd, de Bonten (k.), de Wintergelen (k) en Winterroo- den (k) van den kweeker K. R. Velt huis te Osterhoogebrug bij Groningen, de Fontein (k.), De Wet (k), de laatste is echter zeer los, de Bravo (k); Gel- dersche Kralen, op zandgrond boven aan staande, Nieuwe Munsterschen (z.) Frisius >(z.), Zandjammen Schaars- bergers (z.), late Engelschen (z.). j Tegen één soort, welke de laatste paar jaar met humbug-achtige recla me werd aanbevolen, moet ik waar schuwen: tegen den Moerasaardappel Solanum Commersonii waarvan werd verteld, dat hij groeide op alle gronden, maar bij voorkeur op natte, moerasachtige akkers, dat hij gaf een enorme opbrengst (wel 90.000 KG. per H.A.) en een heerlijken smaak bezat: 't zou dus een aardappel zijn met ideale eigenschappen. Maar bij geno men proeven is het heel anders uitge komen: de aardappel is, volgens som migen: eetbaar, meer niet." Volgens anderen ongenietbaar; de opbrengst niet meer dan middelmatig. Dus, waarde lezer, wees op uw hoede! Misschien hebt ge reeds een goede aardappelsoort, maar zijt ge over het ras, door u geteeld, niet meer tevre den en wilt ge eens pootgoed van de zelfde soort betrekken van elders. „Ik wil eens ruilen," zegt ge, „of wat po ters van anderen betrekken." Best, maar pas nu op: neem nu niet dade lijk alle poters van elders, maar neem een vergelijkende proef met eigen en anderer ras. Anders kon hier, "tot uwe schade, het spreekwoord wel bewaar heid worden: „Bij ruilen moet er één huilen." Verwisseling- van poters toch is niet altijd, zooals velen meenen voordeelig. Volstrekt niet. En even min is het waar, dat het betrekken van pootgoed van lichteren of zwaar deren grond, of wel van de plaats van herkomst van de geteelde aardappel- variëteit, steeds winst geeft. Menigeen heeft het tegendeel ervaren. Doe dus, zooals ik zei: neem een vergelijkende proef, en dan zal de uitkomst u lee- ren of gij uw eigen ras al of niet op ruimen moet. Wij hebben wel eens, om een goed ras van een bepaalde, er kend goede variëteit te krijgen, twee- of drieërlei pootgoed, van verschillen de kweekers, betrokken, en o, dan was er soms zoo'n aanmerkelijk ver schil! Dit kan ik u dus ook aanbevelen, als ge er toe in de gelegenheid zijt. Hebt ge eenmaal een goeden aard appel goed van kwaliteit, bedoel ik doe dien dan niet licht weg, al is de opbrengst niet bijster groot. Tracht dan uw ras te verbeteren, de producti viteit er van te verhoogen. Hoe ge dat kunt, vertel ik u later eens, te gelegener tijd! C. B. DAMRÜBRIEK. Verantwoorde]ijke redacteuren H. E. Lantinga, C. E. Visse, C. H. B. Tollenaar. Oplussittgisin' in te zeniden aan den heer II. E. Lanünga, Barendsestr. 41. PROBLEEM No. 47 - 21. Ter mededinging. Wit13. 19, 24, 2S, 33, 37, 38, 39. Zwart2 4, 9, 10, 11, 12, 21, 40, darn op 50. Oplossing Probleem No. 44 - 20, ter mededinging, is 22 - 18, 29 - 23, 34 - 29, 24 4, 26 - 21, 4 26. Goed opgelost door de heerenF. M. v. d. Werf, J. N. Arenssen, C. Se- rodini, G. P. Heek, HaarlemP. J. Oostwaeder. Haarl.meer, Vijfhuizen C. Dijksen. HalfwegJ. L. Velde, Overveen W. C. Faas, id.W. H. dé Klerk, Bloemendaal. MET DE ZON OPSTAAN. „De morgenstond heeft goud in den mond" is één van die schoone spreek woorden, die iedereen kent, die ieder een in theorie zeer hoog schat, maar die bijna nooit in praktijk worden gebracht. Welke laat-opstaander (en daartoe behooren ook vele menschen, die volstrekt niet lui zijn, maar een voudig den tijd voor het slapen on doelmatig verzet hebben) heeft niet zijne leelijke gewoonte al eens ver- wenscht, als een buitengewone aange- gelegenheid hem vroeg uit de veeren riep, wanneer de vriendelijke morgen zon op de huizen scheen, het piepen der musschen, de haastige tred van een bakkersjongen en het ophalen van een jaloezie de eenige geluiden waren, terwijl de straten in den frisschen stil len ochtend er zoo eigenaardig en aan lokkend uitzagen, dat het hem speet, anders den schoonsten tijd van den dag, waarin zooveel arbeid verricht zou kunnen worden, snorkend voorbij te laten gaan. Slechts weinigen hebben den vas ten wil van een Buffon, die zijn knecht Jozef een kroon gaf, wanneer hij er in slaagde, hem 's-morgens om 6 uur te doen opstaan. Door deze be lofte aangevuurd begoot Jozef zijn meester met ijskoud water, wanneer deze niet op wilde staan. De ijverige geleerde kon later met recht, zeggen, dat het voor een deel aan zijn knecht te danken was, dat zijn bestaande na tuurkundige boeken verschenen wa ren. Meestal blijkt de gewoonte sterker dan alle goede voornemens. De ge woonte echter richt zich naar de klok cn deze is dan ook de oorzaak van het kwaad. Wanneer er geen kunstmatige uur werken waren, zou cle menschheid zich moeten richten naar het natuur lijke uurwerk van het heelal, de zon, en met deze opstaan. Als slaaf van de klok gaat de mensch 's zomers en win ters even laat naar bed en staat ook doorloopencl even vroeg (of even laat?) op. Ieder op zich zelf kan tegen deze tyrannie weinig uitrichten, daar 't ge- heele openbare «leven, zoowel liet uur van den arbeid als van het pleizier zich regelt naar de kunstmatige klok. Om eene verbetering in het leven te roepen, moet alzoo een verandering met het uurwerk plaats hebben en de ze verandering stelt een wetsontwerp, in 't Engelsche parlement ingediend, voor. Volgens dit ontwerp zouden alle klokken de eerste vier Zondagen in April iederen keer 20 minuten vooruit, de eerste vier Zondagen in September iederen keer 20 minuten achteruitge zet worden. Tengevolge van dit vro me zelfbedrog zou iemand, die om 7 uur gewoon is op te staan, in de zo mermaanden feitelijk opstaan om 5 uur 40 min.; de kantoren, die om 6 uur sluiten, zouden feitelijk om 4 uur 40 min. sluiten, zoodat het groote per soneel een langeren voormiddag voor zich zou hebben, om aan voetbal of andere nuttige sport te doen. Het ver bruik van kunstlicht zou natuurlijk beperkt worden, wat wel niet den gas fabrieken enz. ten goede komt, maar den oogen van miiliocnen menschen wel ten voordeele zal zijn. Het parlementslid, door wien 't wets ontwerp is voorgesteld, berekent, dat zijn voorstel Engeland een voordeel zou bezorgen van 210 uren daglicht. Het plan schijnt fantastisch, menig bezwaar, als bv. de groote onzekerheid van tijd in April en September is er tegen opgeworpen. Toch moeten zich reeds invloedrijke lieden als Lord Roberts, Sir William Ramsay en de bisschop van Londen zich voor het plan verklaard hebben. Of het in liet parlement ingang zal vinden? Een profeet wordt in zijn eigen land ge woonlijk niet geëerd,.. (Globe). EENE OVERTREDING. De politierechter te Dover had Maandag ereen gewoon sterveling voor zich, maar graaf von Farbrace, stal meester van den koning van Saksen. Met hem stond de gravin teiecht. Hun misdrijf was, dat mevrouw, te Dover landende een schoothondje had trach ten binnen te smokkelen. Men weet, dat er geen hond in Engeland mag komen. Zii had het lieve dier in een ta.sch, die zij zich om het lijf had ge bonden daarover heen had zij haar mantel aangetrokken. Haar omvang verried haar. De verdediging was on bekend met de wethet vonni3 5 pond sterling boete en de kosten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 23