Verschijnt dagelijks, behalve <ap Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws (Jit de Omstreken Binnenland 25a Jaargang. No. 7608 DINSDAG 14 APBIL 1908 AARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB WAANDBNl W©©f Haarlem o 1.28 ¥©or de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Efcmco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ ©ëfllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 K de omstreken en franco per post n 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur t'. PEEREB00NL ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.ZO Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zulder Bnftenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclame"? van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam, Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DINSDAG 14 APRIL. Groote Kerk: Orgelbespeling 1-2 u. St. Bavo: Tentoonstelling van de Iwerkstukken der leerlingen van de teekènschool „St. Jozef", 7—10 uur. VelsenGemeenteraadsvergadering, jl 1/4 uur. Heemstede: Gemeenteraadsvergade ring, 7-J uur. UIT DE RUSSISCHE DOEMA. In de Doema-zitting van Donderdag verklaarde de afgevaardigde graaf Bobrinsky, dat de Kadetten er naar hadden gestreefd de agrarische quaestie tot oplossing te brengen door middel van een boerenopstand. De Eadettenleider Miljoekof vatte daar op vuur en kenschetste deze bewe ring als leugen en laster. Graaf Bobrinsky zond na afloop der vergadering den heer Miljoekof zijn' getuigen, maar deze verklaarde een tweegevecht onnoodig te vinden. Vrijdag hield graaf Bobrinsky we der een rede over hetzelfde onder werp. Onder daverenden bijval van de rechterzijde en het centrum ver klaarde hij zijn bewering van den vo- rigen dag waar te zullen maken, maar wist toen niets anders te doen dan uit te weiden over het manifest van Wiboi'g en het om tactische re denen genomen besluit van het Ka- dettencongres, dat de volksvertegen woordiging geéh conflict met de re- geering mócht uitlokken dan'over de agrarische quaestie, omdat het land alleen in dit geval kan begrijpen, wat de aanleiding tot het geschil is. Het viel Miljoekof natuurlijk niet moeilijk het betoog van den graaf te ontzenuwen. In een welsprekende re devoering leverde hij het bewijs, dat de Kadettenpartij steeds bij de boe ren had aangedrongen op kalmte en gematigdheid en dat zijn partij niets andei'9 beoogde dan de quaestie langs den wettel-ijken weg op te lossen. Voor de min parlementaire uitdruk kingen, die hem in het vuur zijner rede waren 'ontvallen, vroeg hij ex cuus aan de Doema, hij verkoos echter niet zich voor Bobrinsky te veront schuldigen. DE CRISIS IN SERVIë OPGELOST. De Koning heeft het ontslag van het ministerie-Pasitsj aangenomen, en droeg aan Pasitsj de vorming van een nieuw ministerie op. In dit ministerie zullen zitting nemen de leden van het oude ministerie, behalve de minister van binnenlandsche zaken Petrowitsj, de minister van oorlog, generaal Pontnick en de minister van openba re werken Yovanowitsj. De portefeuille van oorlog is opge dragen aan generaal Stepanowitsj, commandant der Donau-divisie en die van binhenlandsche zaken aan den staatsraad Millosavlievitsj. HET DUITSCHE KEIZERPAAR TE KORFOE. Zooals wij reeds mededeelden, zijn de Duitsche keizer en de keizerin Vrijdagmiddag te 2 uur te Korfoe aangekomen. De stad was rijk ver sierd met vlaggen en bloemen en langs den weg, dien het keizerlijk paar moest nemen, stond de bevol king in dichte rijen in feestgewaad opgesteld. De burgemeester van Kor foe hield een toespraak, waarin hij uiting gaf aan de dankbaarheid van de bevolking voor het hooge bezoek en in het licht stelde welk een hooge vereering de bewoners van Korfoe koesteren voor den Keizer, den pala dijn van den wereldvrede. Spreker herinnerde daarbij aan den veroveraar van Troje, die op het eiland gastvrijheid had genoten en verklaarde, dat het nageslacht C naam van Korfoe steeds zou blijven verbinden met dien van den machti gen bevorderaar van den vooruit gang. Nadat het keizerlijk paar deze rede had aangehoord, begaf het zich met gevolg in vijf automobielen naar het Achilleion. UIT MAROKKO. Naar men uit Tandzjer meldt, is het laatste gevecht om het bezit van Settat voortgekomen uit een krijgs list van de troepen van Moelai Ha- fid. Men zal zich herinneren dat eeni- ge dagen geleden het bericht kwam van de bezetting van Settat door de Franschen zonder slag of stoot. Dat bericht was" juist. De Marokkanen ontruimden de plaats bij het nade ren der Franschen. Zij deden of zij, bevreesd voor de Fransche troepen, ver weg trokken. Inderdaad echter bleven zijn in hinderlaag liggen vlak hij Settat,! In alle haast werden man nen opgeroepen van de naburige stammen, om mee "te doen aan een nachtelijken aanval op de Fransche troepen te Settat. Zoo kwamen de Marokkanen in den nacht in grooten getale onverhoeds op Settat aanstormen. De Franschen. waren echter bijtijds wakker, om den aanval af te slaan. De Marokkanen leden zware verliezen, de Franschen hadden 6 gewonden, waaronder ka pitein Loubet, die thans reeds overle den is. UIT PORTUGAL. In den Temps" komt een artikel voor van iemand, die met de toestan den in Portugal volkomen op de hoogte heet te zijn, waarin, kort samengevat, het volgende wordt ver haald Er bestond daar te lande een wijd vertakte samenzwering, die echter al leen beoogde den koning in hare macht te krijgen en hem te dwingen Jóao Franco uit zijn ambt te ontzet ten en den grondwettelijken toestand in het land te herstellen. Van geweld dadigheden tegen den koning was echter bij de samenzweerders geen sprake. Franco echter had de samen zwering ontdekt en toen verschillen de personen in hechtenis laten ne men daardoor was de organisatie uiteen gerukt en bij de uiterste par tijen de overtuiging gewekt, dat het noodzakelijk was den koning uit den weg te ruimen. Aan deze schanddaad hadden echter de leiders der samen zwering part noch deelze was het werk van eenige opgezweepte heet hoofden. - Proza en Poëzie. Het mannenkoor Proza en Poëzie had Zaterdagavond op de Schouw burgzaal beslag gelegd en zijn vele kunstlievende leden daar genoodigd, om een gezellige soirée bij te wonen. Don naam getrouw, werd den aan wezigen proza en poëzie te genieten gegeven, eii hoewel nu integenstel- liug met de meer officieele concerten het proza de hoofdrol speelde, was 't er toch alles behalve prozaïsch. De kluchtspelen ,,Een huis met commensaals en ,,In de dorpsschool of een schoolmeester in duizend ang sten" zijn ook heel aardige stukjes om een publiek, dat niet al te veel ei- schen stelt en meer komt om zich eens te vermaken, te voldoen. De stukjes werden dan ook verdienstelijk speeld, en er is naar hartelust lachen. Ook de komische duetten ,,De gesto len gans" en „Kwast en Kurbus de twee concertanten" werden aardig voorgedragen en droegen het hunne hij. tot het welslagen van den avond. Toch liet ook het koor zich hooren. 't Was maar één nummer, maar dit was er dan naar! „Hèt lied van den arbeid" gedicht door Renê de Clerq. én'gecomponeerd door J. P. J. Wierts werd prachtig gezongen, 't Is ook zoo'n zeldzaam nummer voor een mannenkoor, dat 't zwaar en forsch mag zingen. Nu en aan deze eischen voldeed het koor, zoodat het stuk flink tot zijn recht kwam. Inderdaad „Proza en Poëzie" is bij den Heer Henri Pielage in goede han den! Een dubbel kwartet zong „De Ves per" en het niet minder mooie „Nim mer Nacht" van N. H. Andriessen. Ook deze zangers hadden veel en welverdiend succes. Nog zij vermeld, dat de soirée met een gezellig bal besloten werd, zoodat met recht van een welgeslaagde uit voering mag gesproken worden. Akte-examens. Haarlem, 11 April. Geslaagd de da mes C. M. Hasselbach, te LeidenT. P. J. Pronk, te AlkmaarM. G. D. Duinker, te HaarlemE. M. H. Schra- meyer, te idA. Melchior,' te id.M. L. Pape te KrommenieP. C. Koert, te Zaandam. J u b i 1 Den 15den April a.s. hoopt de heer J. L. van Hoven, chef van de expe ditie aan Sipkes' Jamfabriek, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij deze firma in dienst trad. Gunning. Het maken van fundeeringen voor machines, gebouwen, benevens andere uitbreidingswerken aan de gemeente lichtfabrieken, is door burgemeester en wethouders opgedragen aan den heer M. N. van Aken, aannemer al hier. FEESTAVOND VAN DEN BEHAN GERS-, STOFFEERDERS- EN BEDDENMAKERSBOND. De af deeling Haarlem van den Ne- dëxiandschen Behangers-, Stoffeer ders- en Beddenmakers-Bond heeft ook dezen winter weder een vakcur sus georganiseerd. Ter gelegenheid van de eindiging van dézen cursus was in de St. Bavo-zaal Zaterdag een feestavond en tentoonstelling georga niseerd. 't Mooiste werk was zeer ze ker een 18-tal met trijp bekleede stoe len die er keurig uitzagen. Maar ook de andere voorwerpen een tocht scherm, crapauds, enz. getuigden van met vrucht genoten onderwijs. De stoelen zullen binnenkort op de Staatsloterij verloot worden, terwijl do andere voorwerpen kosteloos on der de bezoekers van den feestavond verloot werden. De af deelingsv oorzittérde heer Loman opende den feestavond met een rede. Daarin schetste hij de noodzakelijkheid1 en de kracht der organisatie en wekte de aanwezigen op flinke en werkende leden voor de organisatie te blijven of te worden. Het verdere van den avond werd gevuld door voordrachten van de hee- ren A. M. Vrugt, Jean Liberté en het duo Prins. Deze hadden een uitge breid programma en zullen de aanwe zigen wel vermaakt hebben. Ook dezen feestavond werd met 'een hal' besloten. HAARL. KATHOLIEKENDAG. Het Uitvoerend Comité bericht in een circulaire aan de leden van het Algemeen Comité, dat de aanstaande Katholiekendag in het Bisdom Haar lem zal plaats hebben te Haarlem op 20 Mei a.s. De Algemeene vergadering zal ge volgd worden door een gemeenschap- pel ij ken maaltijd in het restaurant Brinkmann. Ernstig ongel uk. Op den Amsterdamschen straatweg bij Halfweg is Zondagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl met groote snelheid werd gereden, brak de vêrbindingsstang, die een manden wagentje aan een motorrijwiel ver bond de persoon in dat wagentje, iemand uit 's-Gravenhage, viel daar door zoodanig op den weg en werd nog een heel eind daarover gesleurd, dat hij ernstig, vooral aan het hoofd, verwond en bewusteloos -werd opgeno men en per electrische tram naar Amsterdam vervoerd, aangezien de medicus te Halfweg niet aanwezig was. Nader vernemen wij, dat de man in het gasthuis is opgenomen en dat zijn toestand Zondagavond ernstig was. GYMNASTfEK-ONDERWIJZERS. Op de jaarlijksche algemeene ver gadering van de vereeniging van gymnastiek-onder wijzers in Neder land, die hier op 20 en 21 dezer zal worden gehouden, zal Mr. H. Verkou teren een viertal stellingen verdedi gen, hoofdzakelijk betrekking hebben de op het evenwicht tusscheh lichaam en geest en de heer J. A. van den Boom een drietal over het Zweed9che stelsel. Maandagmiddag is er gemeenschap pelijke maaltijd, Maandagavond con cert door Haarlemsch Muziekkorps, Dinsdagochtend geeft de heer Van den Boom in het Brongebouw practi- sche werkzaamheden. Des namid dags gaan de deelnemers per trein naar Overveen, wandelen naar het Koninginneduin, rusten in Duin en Daal en keeren per tram of te voet naar Haarlem terug. H a a r I e m's Ondervv ij s. In het Bondsblad „Haarlem's On derwijs" vinden we een uitvoerig ar tikel over de bekende quaestie van de toelage aan mevr. Van GoorMeijs, waarin o.a. deze uitspraak voor komt „Het gehuwd zijn staat geheel huiten de zaak, waar het orn gaat." Wij meenden juist, dat dit punt de zaak vrijwel beheerschte. Intusschen gaan wij hier op het oogenblik niet verder op in. Er is een andere opmerking in 't artikel, die wij belangrijker achten, namelijk de wensch, dat de hoofden van scholen de rapporten, die zij over hun perso neel opmaken en inzenden, ook aan de betrokkenen ter inzage geven. Volgens de redactie geschiedt dit niet altijd. Zooiets achten ook wij verkeerd en daarom vestigen wij er even de aan dacht op. In onze Nabetrachting werd geop perd, dat de heer Gravestein zich zoowaar nog scheen te willen opwer pen als kampioen van de getrouwde onderwijzeres. Dit is, naar wij vernemen, toch niet het geval, integendeel is de heer Gra vestein allerminst een - voorstander van de getrouwde vrouw in de school. De vraag, die hij deed aan den wet houder van onderwijs, had alleen ten doel om vast te stellen, dat niet in de verordening zou worden h i n e i n- i n t e rp r e t i r t, dat de getrouwde onderwijzeres de verhooging nim mermeer zou kunnen ontvangen. G e w ij d e Poëzie. Niet .ieder is er mee ingenomen, dat in een kerk, zij het dan ook ge wijde, poëzie door mevrouw Holtrop Van Gelder wordt voorgedragen. Ds. P. H. Hugenholtz Jr. schrijft in „De Hervorming" daarover het volgende „Niet zonder eenige bezorgdheid had ik de hijbelvoordrachten tege moet gezien. Ik vreesde, dat ze wel licht op te théatralen en ietwat ge zwollen toon gestemd zouden zijn. Maar die vrees is volkómen be schaamd. Ernstig, sober en eenvou dig was de voordracht, zoowel van de drie verschillende profetiën als van de plaatsen uit het Nieuwe Tes tament." En verder „Ik heb den indruk, dat deze po ging om- schoóneen verheffende Bij- helfragmenten te doén hooren aan ve len, die den Bijbel niet of nauwelijks kennen, uitnemend geslaagd mag heeten". Baldadigheid. Gisteren, Zondagnamiddag is door baldadige jongens met een steen de groote spiegelruit van den schoen en laarzenwinkel van Mej. Pollé aan de Gasthuisvest no. 21, ingeworpen. De schade bedraagt behalve het schil derwerk aan het raam vijf-en-zeven tig gulden. De daders zijn vooralsnog onbekend. Uitvoering „G y s b e r t J a- picx". In het Brongebouw ging het Zater dagavond echt Friesch toe Men zag er de Friesche vlag en langs de wan den opgehangen de wapens van ver schillende Friesche gemeenten. Er was een talrijk publiek opgekomen, om de buitengewone, bijeenkomst van de Friesche Vereeniging „Gysbert Japicx" bij te wonen. Door de leden zelf werd opgevoerd „Japik Buterblom", een blijspel, dat raar Molière's „Le Bourgeois Gentil- homme" in het Friesch is bewerkt door den heer T. E. Halbertsma. Van deze op^ bering kan worden ge zegd, dat zij „pakte". Verschillende nieuwe krachten kwamen Zaterdag op de planken en bleken eene niet geringe aanwinst te zijn. Een bijzon der woord van lof komt toe aan den persoon, die de titelrol vervulde. Dat het stuk succes had, bleek wel uit het feit, dat na elk der vijf be drijven luide toejuichingen weer klonken. Vooral na het laatste, toen de Voorzitter, mr. A. S. Miedema, de tooneelspelers huldigde met een krans en in de bij de overhandiging daar van gehouden toespraak, mededeelde, hoe zeer de aanwezigen van de op voering van het stuk hadden geno ten. Het daverend applaus bewees, dat allen met deze woorden instemden. Na afloop werd er prettig gedanst- De Skotske-trije kwam natuurlijk eenige keeren op het balboekje voor, en even natuurlijk is het, dat ver schillende Friesche liederen Zaterdag avond binnen de wanden van het Brongebouw hebben weerklonken. E e re avond. Tweeden Paaschdag geeft de Too- neelvereeniging „Door inspanning uitspanning" een voorstelling in den schouwburg, tevens' een eere-avon<ï voor mevr. ïngelathGraaff ter gele genheid van haar 40-jarige tooneel- loopbaan. Opgevoerd wordt,,'t Was maar èen loods". Aangehouden. Door de agenten-rechercheurs Van Halst en Brunt ziin aangehouden de werklieden T. en R., als verdacht van diefstal van een partij lood uit in aanbouw zijnde perceelen van den Raamsingel. Het gestolene, dat zij hadden verkocht, is opgespoord en in beslag genomen. Notarissen. De Minister van Justitie heeft goed gevonden le. aan mr. M. Bftchner, te Alk maar, op zijn verzoek, met ingang van 15 April 1908, te verleenen eervol ontslag uit zijne betrekking van plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de notarissen en candi- daat-notarissen, gevestigd te Haar lem 3 2e. te benoemen, met ingang van 15 April 1908, tot plaatsvervangend lid der Kamer van toezicht over de nota- rissen en candidaat-notarissen, ge-1 vestigd te Haarlem, mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlans- berg, kantonrechter te Hoorn. BOND VAN NEDERL. ONDERW. De Bond van Nederlandsche On derwijzers besloot bij referendum met ruim 2200 stemmen voor en nog geen honderd tegen en blanco tot steun aan mej. Ouwerling te 's-Gravenhage. Haar werd een verhooging niet toe gekend. Zij is gehuwd met den secre taris van mr. P, J. Troelstra. Personalia. De heer Winkelman, opzichter-ma chinist der H.IJ.S.M. is overgeplaatst naar Almelo. MILITAIRE ZAKEN. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat, met wijziging van de desbetref fende bepalingen, door onderofficie ren en minderen (vrijwilligers), die met verlof vertrekken, tot en met den 30en dag van dit verlof soldij zal ge noten worden. Voorheen werd slechts soldij toege kend aan onderofficieren tot en met den 14en, aan minderen tot en met den 4den dag van het verlof. R. K. KWEEKSCHOOL. Tot de Bisschoppelijke Kweekschool voor Ouderwijzers te Beverwijk zijn o.a. toegelaten: G. Kaptijn, J. Bilars te Schoten, C. Francken te Halfweg, en N. Zwager te Beverwijk. Wegens plaatsgebrek moeten een paar ingezonden stukken tot morgen blijven liggen. ERNSTIGE MISHANDELING. Naar wij vernemen, wordt Wijn- veldt, de zoon van den burgemeester vau Broek in Waterland geneeskun dig onderzocht, daar er vermoedens schijnen te bestaan, dat hij niet ge- heel toerekenbaar voor zijn vreeselij- ke daad kan geacht worden. De lezer herinnert zich, dat hij iemand met een bijl aanviel. DE INBRAAK BIJ DE FIRMA MOOY. Zaterdag zijn de verdachten De L. en B. en vele getuigen door den rech- ter-commissaris in het huis van be waring alhier een verhoor afgenomen inzake de inbraak en diefstal van een brandkast bij den heer Mooy alhier. Er schijnen vele aanwijzingen tegen de verdachten te zijn. Noordwijk alwaar hij het rijwiel voor 16 verkocht. De politie in Noordwijk /vernam evenwel spoedig, dat het rijwiel ge stolen was en nam het in beslag, ter wijl v. d. M. in arrest werd geno men. SANTPOORT. Tot notabelen der Ned. Hervormde gemeente te Santpoort zijn gekozen de heeren Kluit en Lodewijks. HALFWEG. De groote Rijnlandsche grasver pachting zal 22 April alhier gehouden worden. BLOEMENDAAL. Toen de timmerman J. van Omme ren van Haarlem, Zaterdag jl. alhier bezig was met het afnemen van lui ken eener villa, had hij het ongeluk zijn evenwicht te. verliezen en uit een der ramen van de. tweede verdieping te vallen, ten gevolge waarvan hij zijn linker arm brak. Zaterdagnamiddag waren alhier op de Kleverlaan drie kwartjesvinders per fiets en begonnen aldaar hun wel bekend kaartspelletje. Op de nade ring van een surveilleerden politie beambte koos het edele drietal het hazenpad. HEEMSTEDE. STUKKEN VAN DEN RAAD. Aangezien de opbrengst van de jaarlijksche openbare verpachtingen van het grasgewas langs de bermen van enkele wegen geregeld gedaald is, stellen B. en W. voor, in te gaan op het aanbod van Corn. Tates en Nic. v. Rijn, alhier, om het grasge was voor den tijd van 5 jaar onder hands te verhuren. Aan C. Tates zal verhuurd worden het grasgewas der bermen van den Meerweg te beginnen bij den Achter weg tot aan de Ringvaart, alsmede het grasgewas staande op de los plaats aan de Ringvaart en op de ber men van de Van Merlenlaan. De prijs is 7 gulden per jaar. Tegen 10 gulden per jaar zou aan N. v. Rijn verhuurd worden het gras gewas staande op de bermen der Prinsenlaan. BENNEBROEK. Onze corr. schrijft: Zaterdag leende Th. v. d. M. een rijwiel van Lambo alhier, voofgevend eenige boodschappen in Haarlem te willen doen, hij fietste echter naar HAARLEMMERMEER. De heer H. de Jong, hoofd va* school no. 10 te Haarlemmermeer, staat no. 1 op de voordracht voor hoofd der O.L. schoolte Nieuw Helle voet. De taxatie der gronden, benoodigd voor den aanleg der spoorlijnen, gaat onder Aalsmeer, Leimuiden enz. ge leidelijk voort en geschiedt tot op he den tot tevredenheid der eigenaars. HET A. S. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Officieel programma. Het officieele programma voor het aanstaand bezoek van het Koninklijk Echtpaar aan de hoofdstad is thans aldus vastgesteld Dinsdag 21 April12 uur aan komst; Woensdag 22 Aprildes namiddags rijtoer en bezoek aan „Arti". Donderdag 23 Aprildes namid dags rijtoer en bezoek aan het Ste delijk Museum. Vrijdag 24 Aprildes voormiddags rijtoer en bezoek aan de lettergieterij „Amsterdam" voorheen Tetterode, Bilderdijkstraat. 's Namiddags stoomboottocht en be zoek aan de Stoomvaart Maatschappij „Nederland". Zaterdag 25 Aprildes voormiddaga rijtoer en bezoek aan de Luthersche Diakonessen-im-ichting,, Des namiddags rijtoer en bezoek aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten. Des avonds Stadsschouwburg. Zondag 26 Aprildes namiddags rijtoer en bezoek aan „Artis". Dinsdag 28 Aprilvertrek te 10.15 u. De audiënties zijn reeds vroeger aangekondigd. Uit het vertrek op 10.15 u. v.m. uit de hoofdstad blijkt, dat daarmee het Koninklijk verblijf is geëindigd. Het Koninklijk Echtpaar begeeft zich alsdan naar Zaandam, tot het brengen van het voorgenomen be zoek. Des avonds wordt uit Zaandam naar de residentie teruggekeerd. GEMENGDE HUWELIJKEN. Uit Rome is dezer dagen het bericht ontvangen, dat de bekende Declara- tio Benedictina op den eersten Paaschdag a.s. is vervallen. Dienten gevolge moeten voortaan alle huwe lijken tusschen Katholieken en niet- 1 Katholieken, om geldig te zijn, geslo ten worden voor den Pastoor (of diens gevolmachtigde) en twee getuigen. In het vervolg zullen derhalve ook de ge mengde huwelijken, welke alleen voor den burgerlijken stand of op el ke andere wijze gesloten worden, niet alleen (zooals tot dusverre) ongeoor loofd, maar ook ongeldig zijn. (Tijd).. LOTERIJ-PRAKTIJKEN. Men schrijft aan de „Tel." Te Valkenburg worden door de vereeniging Falcobergia, waarvan president is dr. A. Krens, cx-burge- meester van Valkenburg en ridder iri de orde van Oranje-Nassau, geregeld .loterijen gehouden, waarop de "Ko ninklijke goedkeuring gevraagd en steeds gegeven wordt. Onder de nieuwe loterij wet werd oxo goedkeuring gegeven onder voor waarden, nader door den Commissa ris der Koningin te bepalen. De gou verneur gaf dan bij missive kennis, dat de loterij op dea gevx-aagden da tum mocht gehouden worden en stel de de voorwaarden, dat de nummers der niet verkochte loten aan het ge meentebestuur moesten worden mede gedeeld, en het aantal in de bus ko mende nummers moest vex-minderd worden met de niet uitgegevene, dus dat de niet verkochte loten niet moch ten meeloten. Het aantal loten woi steeds 125.000. Nu was aan de justitie medegedeeld, dat de vereeniging Fal cobergia de niet geplaatste loten toch had laten meeloten en wel ten bate van de vereeniging.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1