KWARTJES ADVERTENTIEN VRAACEN-AANBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3PLAATSINGEN f 0.50 RIJ VOORUITBETALING Verschijnt degelijks, behalve op Zmr ©n Feestdagen NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. [Onze Lachhoek. Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON jndelijk gewonnen m BS* Jupgang, No. 7608 DINSDAG 14 APRIL 1908 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN: Vaor Haarlem 1.20 Vvot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) a 1.30 l=Yï3nco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem s 0.37 H w de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. i'N: AD VEE Van 1—5 regels 50 Cts.iedere reg^i meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer 030. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag" en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie ee Administraties Groote Houtstraat 55. iaÊspcommuaaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zaider Baitenspaaree 6. T ^'«onnummer 122. ^>1 de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon inferc. 6229. ÏWJffl SLA®. Wonderman uit Califomië, volgende bijzonderheden zijn igen tijd geleden verschenen in igressive Thought". Ze betreffen [lain Goddard Diamond uit San icisco, die geboren is op 1 Mei te Plymouth in Massachusetts LA.)'dus 111 jaar oud. Zij zullen lei' twijfel velen van onze lezers inboezemen. Er bestaan por iën van dezen merkwaardigen waarop we hem zien boksen, in en gymnastiseeren op den [tijd van 106 jaar. ben hij bijna 107 was, was hij Aker dan de meeste menschen, die 7.00 oud zijn. (edurende langer dan 40 jaar leef- ;hij gewoon, het eenige ongewone i, dat hij geen koffie, thee of an- prikkels gebruikte en dat hij getrouwd is. Toen hij bijna 50 begon het hem duidelijk te wor- dat er nog heel veel van het le- te maken was. •De meeste menschen verwachten nerven, als ze zoowat 70 zijn, dan ken ze zichzelf klaar voor den ;d en verwachten niets meer van i leven. En hun heéle verdere le- J is dan als het ware vervuld van _3|edachte aan het einde. Doordat zoo sterk aan dat einde denken, fit liet dan ook meestal op dien §P|:zeide hij. Bfening en matigheid in alles heb- Hiet leven van Captain Diamond pngd. Hij beweert, dat doeltref- le lichaamsoefening en daarbij l^oge gewoonten een sterk lichaam 'ouwen en onderhouden, jjjij zegt. ,,Ik ondervond op mijn f jaar, dat mijn gewrichten stijf •Ijken. Daarom deed ik een gymna- kkuur. Eerst was het een moeilij- Sfen pijnlijke oefening, maar lang- aevhand ontspanden mijn spieren en mijn gewrichten werden buig pi; de behandeling eindigde, en g|A voelde ik me werkelijk weer op- jiw jong? |ij was in San Francisco geduren- _Jle vreeselijke aardbeving, en het waarin hij woonde, werd ver- ld. Nu woont hij in Oakland, waar [welbekend is, niet alleen als de f Iste blanke aan de kust der Stil- suidzee, maar ook in veel opzichten de wonderlijkste man, die op aar- Beeft. jij was verkenner en koerier in l_(cico gedurende den oorlog met de 1jj Staten. Hij was tegenwoordig oen aanleg van de eerste spoorwe- J en kanalen in de Ver. Staten en tijdlang vervulde hij de betrek- van hoofdopzichter bij planta in het. Zuiden. Hij doorstond de lemie van gele koorts in 1852 te alaclucola. edurende 10-1 jaar was hij op een toor te Boston, want hij wilde itsgeleerde worden, maar hij gaf op. u doet hij niet anders dan korte I jkels over gezondheid en voedings- zenden aan tijdschriften en cou- ten en hij heeft ook een boek ge schreven: „Het Geheim van een veel langer Leven." De eerste uitgave ver scheen, toen hij 105 was en de laatste dateert van zijn 110e jaar. Hij verkondigt niet slechts theo rieën over het leven op bepaald voed sel, maar hij brengt precies in prak tijk wat hij predikt. Hij maakt zelf al zijn eten klaar. Lachend zeide hij: „Na mijn 70e jaar ben ik geheel on afhankelijk van de vrouwen geweest, dat is dus de laatste 41 jaar be halve in den tijd van aardbevingen en branden in San Francisco en toen waren de vrouwen ware engelen voor me. Daar zal ik ze altijd voor zege nen.!" Captain Diamond is een verstokte oude vrijer. Hij stopt en repareert zijn kleeren zoo handig als een jong matroos. Nooit vertelt hij een zelfde verhaal twee keer. Hij weet het nog, als hij u iets 5 of 6 jaar geleden vertelde en datzelfde verhaal zal hij u geen twee de maal doen. Zijn gezicht is zoo goed, dat hij al leen een bril hoeft te dragen bij het lezen of schrijven. Hij heeft hem op straat niet noodig, en zijn heldere, grijsblauwe oogen schitteren vroolijk, terwijl hij door de drukke straten loopt. Hij heeft heel weinig rimpels en is een groot voorstander van li chaamsoefeningen. Nooit laat hij een dag voorbijgaan zonder zijn wande ling, zijn ademhalingsoefeningen, bad en gymnastiek. Met.de vlugheid van een 40-jarige klimt hij de trap naar zijn kamers op. Blijkbaar heeft hij geen dokters noodig. Hij zegt, dat hij ze allen heeft laten varen, toen hij zich op z'n 42e jaar oud begon te voelen. Toen is hij gaan leven zooals hij nu doet, en van dien dag af is hij nooit meer ziek geweest, behalve dat hij eens kou heeft gevat verleden jaar April. Maar toen had hij ook op den vochtigen grond moeten slapen in Frisco" (S.- Francisco) na de aardbeving. „Ik genas mezelf al gauw met olijf olie," zei hij, „en door bijzonder voor zichtig te zijn met mijn voedsel. Ik ben streng vegetariër. Geen druppel bloed is er gedurende 66 jaren vergo ten, om mij te voeden. Ik genas me zelf van rheumatiek en andere ouder- domsplagen, toen ik 42 jaar was, doordat ik geen vleesch meer at, thee en koffie naliet en in mijn voedsel overvloedig olijfolie gebruikte, terwijl ik ook mijn lichaam daarmee inwreef na 't bad. Ik gebruik ongeveer 11 liter olijfolie in de maand, meest inwen dig. Ik gebruik ongeveer 1 liter per maand uitwendig. Men heeft maar heel weinig olie noodig om de huid zacht en glanzig en de gewrichten le nig te houden. lederen morgen vlak na 't opstaan wrijf ik mezelf met koud water. Ik doop een flink stuk flanel in koud water, wring het gedeeltelijk uit en wrijf mijn heele lichaam er mee. Dan wrijf ik hard met een ruwen drogen handdoek, tot ik zoo warm ben als een geroosterd brood en daarna ge bruik ik de olijfolie maar een klein beetje en wrijf ze goed in bij de gewrichten. Ze houdt deze buigzaam eri het gelaat blijft er glad en onge rimpeld door." Captain Diamond gebruikt nooit ee nige prikkels en ook nooit vleesch. Hij drinkt zuiver water, melk en zoe te ongegiste vruchtensappen. Hij ge bruikt weinig eieren en als hij ze ge bruikt, let hij er streng op, dat ze heel versch zijn. Hij neemt zijn eie ren in olijfolie. Hij eet een weinig kaas en dan altijd roomkaas. Bij al les gebruikt hij zout. Hij zegt, dat men maar weinig noodig heeft om het lichaam te voeden, als men maar altijd het geschikte voedsel nauwkeu rig uitzoekt. Hij heeft geen vaste re gelen omtrent den aard van zijn voed sel; hij verandert dikwijls van spij zen en hij gebruikt er niet meer dan twee verschillende bij één maaltijd. Hij bereidt zijn eten altijd met olijf olie en hij als hij eten bakt gaat er ook altijd olijfolie in. Nooit gebruikt hij eènig dierlijk vet. In zijn voeding zijn alle eetbare granen, vruchten, noten en groenten inbegrepen. „Op deze manier zegt hij heb ik 66 jaar geleefd en gedurende al dien tijd heb ik geen last van pijnen en kwalen gehad en ik heb me al door gelukkig gevoeld. In vergelij king met nu was ik op mijn 42e jaar een zenuwachtige, zwakke oude man. Maar toen at ik ook vleesch en vulde mijn lichaam met zuren en rheumatiek. En dan moesten de dok ters mij maar weer uit mijn ellende helpen!" Hij rookt niet en slaapt nooit ever- dag. Dr. Wm. Evelyn uit S. Francisco, gepromoveerd aan de Hoogeschool te Edinburgh en directeur-geneesheer van St. Luke's Hospitaal, Califomië, heeft na een grondig onderzoek van Captain Diamond de volgende feiten opgeteekend: „Hij is 1.68 M. lang en weegt 69 ki lo. Zijn spijsvertering is uitmuntend. Zijn pols telt geregeld 76 slagen, ademhaling 18, en vol, zijn gelaat is niet gerimpeld, zijn haar grijs en overvloedig. Borst 90 c.M. met 5 cM. uitzetting. Zijn oogen zijn onver zwakt, zijn verstand helder, zijn gang veerkrachtig, zijn houding recht en zijn schouders vierkant. Om kort te gaan, hij is een merkwaardig samenstel van onbedorven weefsels en alle organen zijn goed werkzaam. Niets doet een nadering van den dood veronderstellen, en men kan alleen gissen hoe lang hij nog wel leven kan! Er was een roman in zijn jeugd en onder het stof der jaren ligt het graf van een jong meisje. „We waren engageerd, zei hij, „en we zouden al gauw zijn gaan trouwen, maar, pre cies twee weken voor den bepaalden dag," stierf zij plotseling aan een gevatte kou en blies haar laatsten adem uit met haar armpjes om mijn hals. De herinnering aan die armen om mijn hals heb ik altijd behouden en niemand heeft die herinnering kunnen wegnemen of zal dit ooit kunnen." Wij laten hier eenige van zijn wijze uitspraken volgen. „Ik heb er een levensregel van ge maakt, geen zorgen te hebben en niet driftig te worden; ik heb altijd ge tracht vriendelijk jegens allen te zijn. „Ik heb het geloof, dat God zal zorgen voor wie in Hem vertrouwen, maar Hij verwacht van ons, dat we voor ons zelf ook een beetje zullen strijden. En dat heb ik gedaan: ge streden en moedig en vroolijk geble ven. „Ik heb verscheidene goede gezon de tanden in mijn mond, en ik ver onderstel dat ze zoo goed zijn, door dat ik ze goed geoefend heb. Ik kauw mijn eten altijd langzaam, en besteed heel veel tijd aan mijn maaltijden. En dan richt ik het meestal zóó in, dat er een heeleboel tusschen door gelachen wordt. Dat is het beste mid del voor goede spijsvertering, veel lachen aan de maaltijden. Soms was ik in hotels en op de groote zee- stoombooten, en daar zag ik velen die aten met gezichten alsof ze er voor opgehangen zouden worden, 't Is heusch geen wonder, dat ze slech te spijsvertering hebben. Ik zou stik ken, als ik op die manier moest eten. „Ik heb in 3 eeuwen geleefd en ben niet van plan om vooreerst dood te gaan. Ik geniet van het geleven zoo veel als ik altijd heb gedaan en ik ge loof, dat, zoolang we pleizier in het leven hebben, er genoeg levenskracht in ons is, om het bestaan nog langer de moeite waard tevinden. Menschen, die niets meer hebben om voor te le ven, beginnen aan doodgaan te den ken." Wat Captain Diamond volbracht, kan iedere gewone man of vrouw be reiken, zonder dat ze nu precies al zijn methodes in alle kleine bijzon derheden behoeven na te volgen. De moderne levenswijze is eenvou dig een langzame manier van zelf moord begaan. Deze dappere, eenige, wonderbare man, alleen staande te midden van de eeuwen, heeft bewezen dat de mogelijkheid van een lang le ven bestaat voor alle menschen. Vert, door C. H. (The Herald of the Golden Age). UIT EEN OPSTEL. Eén jongen, die een opstel over den ezel moest maken, schreef„De ezel is een zoogdier en een scheldwoord.' Zijn ooren vind je dikwijls in de boe ken." WAAR HIJ ZAT. Wonderlijk, mijn vriend, hoe dik wijls ik je ook kom halen om mee naar de soos te gaan, altijd laat je vrouw zeggen, dat je niet thuis bent. De laatste maal meende ik je duidelijk" te zien zitten. Waai- dan Onder de pantoffel. REGENMACHINE. Een boer beschouwt in de stad een sproeiwagen in rust. „Wat zou dat weer voor een nieuws machine zijn?" mompelt hij. De koetsier brengt den wagen plot seling in werking en de boer krijgt de volle laag. „Hé", zegt. hij, „dat is nou zeker zoo'n nieuw regenmachien uit Ame rika. STIJLBLOEM. „In verstrooidheid liep de hoogleer- aar maar steeds door; hij was in ge dachten en in het moeras verzon ken." GETROEFD. Knaap„Wat is dat een klein brood, bakker 1" Bakker„Bekommer je "daarover niet, mijn jongen zooveel te minder heb je te dragen De knaap legt den halven prijs op de toonbank en loopt heen. Bakker„Hé, ventje, dat is geen geld genoeg I" Knaap „Dat maakt niet uitzoo veel minder heb je te tellen 1" IJMUIDEN. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot een der vertegenwoordigers der Ne- derlandsche Regeering op het inter nationaal congres voor afkoelingin- dustrieën te Parijs in 1908, de heer J. M. Bottemanne, directeur der Vis- schershaven te I.Tmuiden. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin denkt met den" Prins van Dinsdagmorgen tot Donder dag in de residentie te vertoeven.- ONDERWIJZERS IN INDIë. Ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië kunnen worden gesteld onderwijzers, om te worden benoemd tot. onderwijzer der 3e klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwijs daar te lande. Voor inlichtingen en bijzonderhe den wende men zich tot de afdeeling „Personeel" van het departement van koloniën. (St.-Ct.) RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is: le. aan mr. Th.Heemskerk, minis ter van Binnenlandsche Zaken, eer vol ontslag verleend als secretaris Uit het Engelsch. U begrijpt, dat wij allen blij flaxen, toen het eindelijk tot een breuk Twee jaar na het huwelijk be de oude Allan Bedlow ziek te ,'den. Miranda kwam naar huis om 1 te verplegen. Ralph kocht een oener. Allan Bedlow stierf; Miran- erfde en de geheele bezitting ging haar over, Ralph mocht over geen t. ft van het kapitaal beschikken en s daar natuurlijk woedend over. amanda ging naar Gibraltar terug, p- de toestand werd al erger en Mer- eerj jaar kwam toen de ca- jrophe. Van welken aard zij was nooit precies opgehelderd, in elk ""P moest Ralph weg en wel zoo ,e(ug mogelijk. Gelukkig lag zijn joener iuist in de haven van Gi- ltar. Hij kwam nog voordat de nd viel aan boord en zoodra het ker was, stak hij in zee, nog t ter rechter tijd. Van dat oogen- af bleef hij verdwenen en het ge, dat wij van hem te weten kwamen, was, dat men twee jaar daarna ziin lijk op Rosevaer vond. Charnock luisterde vol aandacht naar het verhaal van lady Donnis- thorpc, in de hoop een verklaring te hooren voor het verdriet, dat heden avond duidelijk op het gelaat van Mi randa te lezen was geweest Maar hij ontdekte niets. Een andere vraag drong zich ook aan hem op Waarom woont mevr. W'arriner dan in Ronda? Ik ben er wel nooit geweest, maar ik begrijp niet, waar om er Engelschen zouden gaan wo nen. Misschien was dat juist een re den voor haar, antwoordde lady Don nisthorpe. Ik denk dat maar zoo, want zij uit zich nooit daarover, en als zij niet spreken wil, kan niemand haar daartoe dwingen. Het vergaan van Ralph werd ver zwegen. Hij was éen dier menschen, die men maar het liefst doodzwijgt te meer omdat hij zich door de vlucht aan zijn straf onttrokken had. Maar dat hij iets gedaan had, dat in strijd was met de eer, was bekend. Zijn naam werd van de legerlijst ge schrapt. Miranda was zeker hang èn om de schande èn om een begrijpelijk medelijden, dat zeker ruimschoots haar deel geworden zou zijn. Daarom nam zij het besluit, niet naar Enge land terug te keeren, maar zij liet haar vroegere gezelschap, Jane Holt, uit Engeland komen en bleef in Ronda. Lady Donnisthorpe wierp Charnock een aarzelenden blik toe. Misschien had Miranda ook nog andere redenen, voegde zij er bij. Zij was nog aan het overleggen of zij goed deed hem deze andere rede nen uitéén te zetten, toen haar gas ten begonnen afscheid bij haar te ko men nemen en de gelegenheid voor een nadere verklaring afgesloten was. Charnock ging naar zijn hotel te rug in een gemoedsstemming, die hem zelf volkomen vreemd en nieuw was. Hij begon te philosopheerenallerlei verklaringen vond hij uit om ze daarna weer te verwerpen en dan lachte hij om de woorden van de cri- tische weduwe. De vrouw, waarde mevrouw, zei hij in gedachte tot haar is het groote geschenk van den Hemel voor den man om hem rein en humaan te houden. Nog andere en niet minder diepzinnige volzinnen vormde hij, en te midden dezer overpeinzingen over viel hem plotseling etn groote schrik over zijn eigen vermetelheid en over zijn hardnekkigheid, die hem nu gro- !ve vrijpostigheid toescheen. Maar zijn gemoedstemming van dit oogenblik was weinig geschikt om on aangename gedachten op den voor grond te laten komen. Terwijl hij voortliep, werd de lucht overtogen door het matte rood van de ochtendschemeringde vogels rit selden in dc takken, een lijster begon zich te oefenen en schalde weldra zijn hoogste lied uit. De merels riepen el kaar toe en een matroze licht lag over de stad, Het was morgen geworden. Char nock bleef staan en vroeg zich af of Miranda zou slapen. Maar Miranda zat voor het open venster, luisterde naar het roepen van de vogels in het park en iets van de rust, die over wei den en boomen lag, sloop ook in haar hart. Telkens wierp zij een blik over haar schonder naar de tafel, waarop de verscheu rde witte handschoen lag, als vreesde zij, dat hij door een of andere tooverij plotseling verdwenen kon zijn. Den volgenden dag echter pakte Mi randa haar koffer; en toen Charnock bij lady Donnisthorpe zijn kaartje af gaf, hoorde hij, dat mevrouw Warri- ner naar Ronda vertrokken was. Dit bericht bracht Charnock niet weinig in verbazing, want Miranda had zelfs haar twijfel geuit, of zij wel ooit weer naar Ronda zou terug keeren en hij vroeg zich af, wat er wel ge beurd mocht zijn, dat haar zoo plot seling van plan had kunnen 'doen ver anderen. Maar verbazing en teleur stelling werden spoedig vervangen door een bevredigend gevoel van ze kerheid, dat Miranda en hij nu toch spoedig' buren zouden worden. HOOFDSTUK VII. Het was een maand later in Ronda en nog vroeg op den middag. In de koele schemering van de kathedraal knielde Miranda onder den hoogen, steenen koepel achter het koor voor een verlicht altaar. Dit altaar had zij zooals een opschrift aantoonde,, laten oprichten ter herinnering aan Ralph Warriner en sinds haar terugkeer uit Engeland had zij een groot deel van haar tijd daarvoor doorgebracht. Vandaag echter voelde zij zich al heel weinig op haar gemakzij pro beerde dat gevoel door een verdubbel de vroomheid te overwinnen, maar al waren haar knieën gebogen, in haar ziel en op haar lippen kwam geen gebed. Haar onrust werd grooter en spoedig vond zij de verklaring daar voor. Zij werd achter haar rug door iemand bespied. Nu kon zij zelfs den schijn van bid den niet meer ophouden. Het hart sloeg haar tot in de keel. Eindelijk schaamde zij zich over haar lafhartig heid, stond op en keerde zich om. Dadelijk trad haar iemand tegemoet en zij herademde, toen zij bemerkte, dat het een onbekende was. Hij boog en overhandigde haar met zijn verontschuldigingen, dat hij haar lastig viel, een kaartje. Zij wierp er niet eens een blik op, want de vreem deling sprak dadelijk verder, met koele, beleefde stem en zij had een: gewaarwording, of haar daarbij het bloed in de aderen bleef stilstaan. Ik kende kapitein Warriner vaü uit Gibraltar, zei hij, of liever gezegd ik ken hem, want hij leeft'. Miranda merkte vaag, dat hij een! antwoord verwachtte en dat hij haar zwijgen met een spottende opmerking zocht te verklaren Zulk een aangenaam bericKi moet u natuurlijk geheel in de war brengen. Ik wilde het u zoo vlug als maar mogelijk was overbrengen, want gisteren pas kon ik mij van de ontwijfelbare waarheid overtuigen. Tot haar eigen verbazing hoorde Miranda zichzelf zeggen Dan heb ik een maand vroeger als u die ontdekking gedaan. Het eerste, wat zij daarna met be wustzijn waarnam, was een dikke# gouden nevel voor haar oogen. Deze' gouden nevel was niets anders dan het heldere zonlicht op het plein vóór de cathedraal. (Wordi vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5