Uit de Arbeiderswereld SCOTFS Emulsion, Spert en Wedstrijden Reefxtszaken Kerk en Schooi Gemengd Nieuws I Stooravaartberichten van den raad van tucht voor de koop vaardij, onder dankbetuiging voor de in de genoemde betrekking gedurende langen tijd bewezen diensten; 2e. bepaald, dat voorloopig in de vacature van secretaris van genoemd college niet zal worden voorzien. witte) kruis- TENTOONSTELL1NG. Men meldt uit Hoorn Behalve 'van de Koningin-Moeder, heeft het comité voor de a. s. Witte Kruis-tentoonstelling nu ook toezeg ging gekregen van H. M. de Koningin en van Prins Hendrik, dat zij een zil veren medaille beschikbaar stellen. De tentoonstelling zal zeer belang rijk worden. De grootste firma's de den reeds toezegging van deelname. Men koestert de hoop, dat vanwege het ministerie van Oorlog zal worden gedemonstreerd met een reddingsbri gade. A. KNYFF Hz. Te Rietveld (Z.-H.) is in 71-jarigen ouderdom overleden de heer A. Knyff Hz., oud-burgemeester dier gemeente, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, waarvan hij sinds 1894 eenige jaren deel uitmaak te als afgevaardigde uit het district Bodegraven. (Vad.) KRANKZINNIG. Omtrent J. D. v. D. te Tiel, die voor een 14"dagen spoorloos verdween, is bericht ontvangen, dat hij te Amster dam krankzinnig is aangetroffen en opgenomen in een krankzinnigenge sticht. 5-POOTIG KALF. Bij den- veehouder H. C. te Bir- daard, Fr., is de vorige week een kalf geboren, dat uit den linker schou der een vijfde poot naar boven is ge groeid. Overigens is het een schoon welgevormd koekalf. POSTZEGELDIEFSTALLEN. In verband met berichten, nu en dan over diefstal van ongebruikte postzegels verspreid, vestigt de mi nister van Waterstaat de aandacht van belanghebbenden op de bevoegd heid om zegels te bezigen, welke, op eene door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie goed te keu ren wijze, door middel van perforatie zijn voorzien van een bijzonder merk van den afzender. Vertrouwd mag 'worden, dat het stelen van zegels zal verminderen, wanneer, zooals te ver wachten is, de afzet daarvan dioor dc perforatie moeilijkheden oplevert. ONGELUKKEN. Te Vriezenveen is de 25-jarige land bouwer G. Kamphuis van den hooizol der gevallen en overleden. Op de Zuiderzee is de 20-jarige schippersknecht D. W., wonende te Workum, varende op een tjalk, over boord gevallen en verdronken. De stoker-machinist Zwolman, wien Vrijdag der vorige week door de stoomtram BussumHuizen beide beonen werden afgereden, is in 1 de ziekenverpleging te Hilversum over leden. Zaterdagavond is naar het Zieken huis te Rotterdam gebracht de 19-ja- rigc schippersknecht F. H. D., wonen de te Gorinclxem. Werkzaam in het Yoorruim van den lichter Kóln 57, liggende in de Binnenhaven Z.Z., kreeg hij een pl. m. 2000 K.G. zwaren eikenhouten balk, die met een stoom- wins in het ruim werd neergelaten, gedeeltelijk op het lichaam, doordat de knijper niet in 't hout hield, en de waarmede de nederlating geschiedde, niet meer in het hout hield, en de balk dientengevolge viel. De jonge man is levensgevaarlijk gekwetst. Hij kreeg een schedelbreuk en is inwen dig zwaar gekneusd en gebroken. Te Zwolle is Zaterdagmiddag het ruim 1-jarig kindje van den heer T., aau den Heerenweg, in een onbewaakt oogenblik op onverklaarbare wijze in eene met een deksel gesloten ierput geraakt. Toen men 'f. kind miste en zocht, vond men het, voorover in den put liggende. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood con- stateeren. ZOU HET WAAR ZIJN. In zeker land woonde een weduwe, wier man in staatsdienst was ge weest; daarom trok zij pensioen, dat zij natuurlijk alleen dan kon innen, als het bewijs geleverd werd, dat zij nog leefde. Zoo kwam zij ook na 1 Januari weer het bedrag afhalen. Door toe vallige omstandigheden kwam zij een dag af wat te laat; zij reikt het at test over en de ambtenaar zegt haai*, dat het stuk niet in ordeis. „Maar, wat hapert er dan aan? Het is toch net zoo als anders." „Neen, dame, dan heeft u niet goed gezien. Dit stuk is gedateerd 10 Ja nuari en uw pensioen is als den 2en inbaar. Wij moeten het bewijs heb ben, dat u den len Januari in leven was." En de dame, die 10 Januari nog leefde, ging heen om het bewijs te halen, dat zij den len Januari ook geleefd had. (H. Ct.) EENE MOTIE. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging voor het district Zoe- termeer heeft een motie aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken, „dat er meer broederlijke samenwer king kome tusschen al onze voorman nen, en dat ook de Rotterdammer voortaan meer in het belang van onze anti-revolutionaire partij za.1 werk zaam zijn." EEN HONDENBEUL. In de buurt der St. Armalaan, te Nijmegen, schijnt, naar ons van" be trouwbare zijde wordt medegedeeld, een echte hondenbeul te wonen, met name Snoek. Die vlegel schijnt eige naar te zijn van een lap grond, die niet is afgesloten, en waar natuurlijk een losloopende hond wel eens een bezoek brengt. Zoo'n bezoek nu is den 'eigenaar een doorn in 't oog, en zijn grootste srenot bestaat ei' in, om een houd'lam te schieten en hem aan zijn lot over te laten, onverschillig of het een klein dames-hondje is of een St. Bernhard, een straathond of een hond van waarde. Onlangs liep de beken de „Fioek Neckarthar", de onder den naam „Flotje" welbekende pincher wan mevr. Hioolen, over het bewuste erf, met het ongelukkig gevolg, dat de eigenaar hem bemerkte en hem een schot groven hagel achterna zond. „Flotje" werd een achterpoot totaal verbrijzeld en zoo zwaai' gewond, dat 'hij niet meer verder kontwee dagen bleef liij in reaen en wind daar lig gen de beul liet hom waar hij was, en waarschuwde niemand. Na twee dagen werd hij gevonden en verzorgd. „Flotje" is voor heel zijn leven ver minkt. (Ned. Sport.) EEN HUW ELIJK BIJ MIDDERNACHT. Te Wijk-aan-Zee is een huwelijk vol trokken in het middernachtelijk uur. Een onderwijzer, die als zoodanig benoemd was in Indië, wilde voor zijn vertrek trouwen, ten einde van de gunstige bepalingen te profiteeren, die voor zich en zijn e-ezin genoten kunnen Avorden, ten opzichte, van overtocht, uitrusting enz. Toen de bruidsstoet, 's middags aan. het raadhuis kwam, kon het lnrwelijk niet doorgaan, omdat de moeder des bruidegoms, die in Breda woont, niet aanwezig was. Er was nog juist tijd voor den bruigom, om moeder te ha len, en 's avonds te elf uur kwam liij met haar aan het station Beverwijk aan. Met rijtuigen trok men nu naar Wijk-aan-Zee, waar door de welwil lendheid van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand alle dingen ge reed waren en het huwelijk bij pe troleumlicht voltrokken werd. „HET GEHOOR". Van dit „Eerste Tijdschrift voor Dooven en Hardhoorenden" is No. 5 verschenen, dat, behalve liet gewone overzicht en eenige belangwekkende artikelen, de reglementen en statuten bevat van den op 27 Maart opgerich- ten „Bond van Sleehthoorenden". Het bestuur is voorloopig samenge steld uit de heeren Ott Bultman, voor zitter F. W. Heythekker, plaatsver vangend voorzitter J. Lucas, secre taris-penningmeester. Onder gewone omstandigheden zal he bestaan uit 5 leden. De contributie voor het lidmaat schap bedraagt één gulden 's jaars. Zoo spoedig mogelijk zal op deze concept-statuten de koninklijke goed keuring worden gevraagd. Het is misschien voor hardhooren den niet onbelangrijk, te weten, dat juist onlangs ook in Duitschland een Bond voor Zwaarhoorenden is opge richt, onder voorzitterschap van Frau- lein Von Witzleben, 17 Fieckstrasse, Berlijn. DE SULTAN VAN SIAK. Het „Vaderland" deelt mede, dat uit Indië te /s-Gravenhage bericht ontvangen is van het overlijden .van Jang di Pei'tbëwan besar Sjarif Has- sinx Abdoel Djalil Saifoeddin, sedert 7 Januari 1891 Sultan van Siak Shri Indrapoeri en Onderhoorigheden. De overledene behoorde tot de ïxxeest verlichte der inlandsche zelfbestuur- ders, waartoe het wellicht voldoende zij het volgende uit het K. V. 1903 aan te halen „De Sultan van Siak beijvert zich om door Avelwillendheid en tact zijn gezag te handhaven, terwijl hij er naar streeft zijn land tot bloei en wel vaart te brengen, waartoe hij zich uit gaven getroost, die dikwijls zijn fi- nancieele draagkracht te boven gaan." De toestanden ter Sumatra's Oost kust vereischten evenwel, dat eexxe wijziging werd gebracht in de be staande coxxtracten met de inland sche zelfbesturen, ten aanzien van laxxdschapskassen, eenvormige hef fing van belastingen enzoovoort, waar op in 1906 met de verschillende zelf-1 besturen in dit gewest onderhandelin- gen werden aangeknoopt. De besprekingen werden het eerst geopend met den Sultan a'an Siak, den hoogste iix rang der vorsten in' het gewest. Ofschoon daarbij eenig bezwaar en wantrouwexi werd ont moet, slaagde x'esident Ballot er spoe dig iiv den Sultan en zijn landsgroo- ten tot het inzicht te hx'engen, dat zoowel de belaixgen van het gouverne ment als die van hun landschap bij de verlangde herziening van het con tract slechts gebaat, konden zijn. Het nieuwe contract kwam reeds den 29sten December 1906 tot stand. De overledene was zeer aan den Nedex'Iandschen souverein verknocht, .en toen iix 1898 H. M. Koningin Wil- helmina den troon aanvaardde, werd de Sultan van Siak ixiet gemist on der de inlandsche vorsten, die zich beijverden om bij de inhuldiging der jeugdige Vorstin door hunne tegen woordigheid van hunne hulde en ver knochtheid te doen blijken. Het schijnt, dat dc gezondheidstoe stand van den overleden vorst reeds sedert, eenigen tijd te wenschen liet. Toen hem van het comité, dat te Manilla zich met de toebereidselen voor het, nu afgeloopexx eerste carna val te dier plaatse belastte, eene uit- noodiging bereikte, om de feesten met zijn tegenwoordigheid te vereeren, werd toch te dier plaatse bericht ont vangen, dat de Sultan wegens gezond heidsredenen voor die uitnoodiging moest bedanken. De ovei'ledene ruste zacht, en moge zijn opvolger de voetsporen van zijn Avaardigen voorganger drukken, wien bet „Virtus Nohilitat", dat sedert 1898 zijn borst versierde, geen ijdele leuze was, bljjkende uit vvat hij voor zijn land en volk was. NIEUWE LOONREGELING, Men meldt uit Arnhem, dat daar de met 1 April beloofde loonregeling voor de bouwvakarbeiders 22 cent^ voor timmerlieden en metselaars, 18 cent voor opperlieden thans door alle patroons is ingevoerd. STAKING. In de veenderijen (laag1 veen) oxxder Nijehom (SchotexTand) zal het ook tot .een staking koxxxen onder de klijnhak- ,kers.Deze eischten per 16 vierk. M. 10 ct. looxx xneer j de verveners zeggen 5 ct. rneer toe. De arbeiders hebben nu eene vergadering gehoudexx exxden verveners xxxedegedeeld, dat zij in hun eisch van 10 ct. meer loon volharden. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De toestand is nog steeds oxxveran- derd. Ondex'haixdelingen zijn nog xxiet aangevangenbestuurders vaxx de A. J. V. waren Vrijdagavond in Antwex'- pen, om met de juweliers daar, en af gevaardigden uit New-Yox'k en Parijs een algemeene commissie te vox'men, die speciaal op de coxnmex-cieele be langen van de juwelier-s zal hebben te letten en het bestuur van den A. N. D. B. had een 100-tal geroyeerde le den telkens van de deur te wijzen, die zich plotseling hun bondslidmaat schap herinnerden en nu om uitkee- x'ing kAvamen. Wie 10 weken contributieschuld heeft, verkeert in staat van royement en heeft recht op uitkeering ver beurd. Men besloot echter voor dezen keer den termijn te rekken, zoodat allen, die niet meer dan 15 Aveken schuld hebben, hun uitkeering krijgen. Toch blijven er dan nog ongeveer hondei'd man over, die meer op hun kerfstok bij den penningmeester hadden, en nu voor het hek moeten blijven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Hoest en verkoudheden, hoe ernstig of ingeAvorteld ook, worden onmiddellijk genezen door SCOTT'S Emulsion van Levertraan en hypophos- phitexi van kalk en soda. I-let lijden van teringlijders wordt altijd verlicht door en indien SCOTT'S Emul sion tijdig genoeg wordt ingenomen, Avordt de tering dikwijls voor altijd tegengegaan. Behalve dc longen te genezen en kracht te geven, heeft -"2scott's Emulsion een Eboh altijd de buitengeAvoon versterken- handel sm'eVv uitwerking op het „DoVïssohei" het geheele gestel. Bij alle scott"1 procesapothekers en drogisten. PAARDEN. Het draverij-comité van de Nederl. Harddraverij- en Renvereeniging' heeft, naar de Ned. Sport meldt, Jac. Roodenburg gedisqualificeerd tot en met den lOden Juni a. s. wegens het oixvoldoende rijden van het paax-d Elsje, in den Hofdijk-prijs, geloopen den 5deh dezer te Bergen, en heeft de rijvergunning van B. W. Schippers Jr. ingetrokken tot en met den 25sten dezer, wegens hinderlijk rijden met Artillerist, in de tweede heat van den Q-prxjs, geloopen den 8sten dezer op Woudesteijn. AUTOMOBILISME. New-YorkParijs. De Thomas, Don derdagavond per stoomschip te Valdez aangekomen, heeft het geprobeerd op de wegen van Alaska, 't Ging echter niet, door den dooi waren de wegen geheel onberijdbaar. De Amerikaan gaat per schip naar Seattle terug en zal dan verder per stoomboot naar Wladiwostock Avorden vervoerd. De Zust en de Dion Bouton zijn te San Francisco scheep gegaan. Ze kun- •nen nu dexi Thomas gemakkelijk in halen. WIELRIJDEN. Door dames- en heerenleden van den A. N. W. B. is Vrijdag te Utrecht op gelucht een toeristenvereenigïng voor de prov. Utrecht. Het doel is de be langen van den A.N.W.B. zooveel mo gelijk te behai'tigen, aansluiting aan den Bond te bevorderen en des win- ters gezellige avonden te geA'en Als voorzitter van 't voorloopig co mité, dat de verdere zaken dezer nieuw opgei'ichte vereeniging zal lei den, is opgetreden de heer G. J. Donk, en als secretaris de heer W. A. Cou- vée. HOCKEY. Zaterdag heeft de Chiswic-k Ladies Hockey Club te Heemstede gespeeld tegen een elftal van mevrouw Van de Poll. De Engelsche dames waren be ter op dreef dan Vrijdag. In 't begin wegen de beidé partijen tegen elkaar op, maar in 't laatste kwartier vóór de rust weet het elftal van mevrouw Van de Poll driemaal te doelpunten. Stand bij de rust3—0. Na de rust doelpunten beidé elftal len tweemaal. Het elftal van mevrouw Van de Poll wint met 52, 't Was over alle liniën goed. Bij de Engel- schen was de voorhoede zeer vlug, maar niet doortastend genoeg, terwijl de middenspeelstex's niet genoeg mee naar voren kwamen. 'AANRANDING VAN EER EN GOE DEN NAAM. Te Winschoten stond terecht de heer T. L. T., kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. te Vlachtwedde en lid van den gemeenteraad, „ter zake, dat hij te Vlachtwedde in de jaren 1906, 1907 en 1908 opzettelijk de eer en "den goeden naam van den predikant J. P. A. la R. heeft aangerand, door, met het ken nelijk doel, om daaraan ruchtbaarheid te geven, hem ten laste te leggen het bepaalde feit, dat bij La R. voor een paar jaren, immers voor eenigen tijd, gelden, die hem waren toever trouwd, om af te dragen aaxi het Ned. Zending-Gen., heeft achtergehouden, althans op de plaats en tijd voormeld opzettelijk ixx het openbaar mondeling aan verschillende personen de mede- deeling heeft gedaan, dat dominé La R. voornoemd voor eenigen tijd gel den, die hem wéren toevertrouAvd om af te dragen aan het Ned. Zexid. Gen., heeft achtergehouden." Het O. M. eischte tegen den heer T. 10 boete. Verdediger van bekl. was xnr. J. He- res Diddens, te Winschoten. NBD. HERV. KERK. De Rotterdamsche Kex'kbode meldt, ,dat er bij ds. ten Kate ƒ10,000 en bij den ds. de Heer f 10,000 is ingekomen .voor het fonds tot vermeerdering vaxx predikantsplaatseix hij de Ned. Herv. Gemeente aldaax-. Bedankt voor het beroep te Garde ren en te Otterloo (toez.) door ds. J. van Vliet te Ottoland. OUD-GEREF. KERK. Beroepen te Meliskex'ke ds. H. Roe- lofsen te Goes. EVANGELIE-VERBREIDING IN EGYPTE. Donderdag had te Apeldoorn de jaarvergadering plaats van de Veree niging tot uitbreiding van het Evan gelie in Egypte. Tot bestüux'sleden werden herkozen baron Van Heem stra en ds. De Haan en gekozexx in de plaats van ds. Lindonk, die wegens hoogen leeftijd bedankt had, ds. Van Lelijveld te Diepenveen. Besloten werd tot den bouw van een kerk te Calionb, waar de zending zich xiog behelpt met een school. De kosten zullen f 6000 bedragen 5400 zijn reeds bijeen. (St.) ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen, 10 April. Geëx. 8 mann. cand. Afgewezen 1. Toegelaten de hee ren U. Aixdringa, W. Brandsma, R. de Boer, A. .T. Boneschaxxscher, B. Breed- laxxd, H. Dourna, allen te Groningen, en J. A. Heeres, Grijpskerk. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-examen inde rechten door dén heer A. J. M. Kuij- pers en het doctoraal ex in de rech ten door den heer A. Barendsen. Leiden. Doctoraal examen in de rechtsAvetensehap, de heer C. t. H. Hierneiss en mejuffrouw L. C. Pola- xxo. Candidaatsexamexx in scheikunde, de heer J. Milikan, Candidaatsexamen in de rechtswetenschap de heer J. C. Heyning. Utrecht. Doet. rechtsw. R. A. van Lynden en A. J. M. Donkers. Bevorderd tot arts P. A. Both en B. G. Koning. artsen en universal middelen. De Engelsche briefschrijver van de „Münchener Med. Wochensc.hrift" schrijft, dat Engelsche artsen dik wijls kwakzalversmiddelen vooi-schrij- vexi. De verklaring hiervan is deze, dat de practiseerende artsen aldaar vaak ongelooflijk weinig van de Brit-; sche pharmacopoe afweten. Velen hunner kunnen geen recept schrijven, maar verlaten zich op tabletten en mixturen, die door ondernemende che mische fabrieken in den handel ge bracht worden. Voorts is het in Groot- Britannië algemeen gebruikelijk om artsenijen mondeling den patiëntten te verordenen. Op deze wijs leert het publiek de namen der geneesmidde len kennen en gebruikt deze op eigen houtje, dikwijls met ongelukkig ge volg. Niet zelden treft men leeken aan die zich zeiven veronal, thyreoid-ex- tx'act, bx'oomzouten en phenacetine Voorschrijven, zonder geneeskundig advies. In geexx land ter wereld, zegt bo venbedoelde schrijver op een andere plaats in zijn' brief, heeft het pleeg zuster dom in de ziekenhuizen zoo'n hoogen tx'ap bereikt als in Engeland. De pleegzusters worden daar dikwijls op één lijn gesteld met geneeskundig persoxxeel. Zij krijgen oxxderwijs ixx geneeskunde, chirurgie, urine-onder- zoek en dergelijke. Zij spreken van „mijn geval", „de operatie vglgens zuster Zoo-enszoo", „mijne succesvol le behaxxdeling" enz. Dat zij zich, zoo dra zij directrices van een ziekenhuis1 zijn geworden, boven de geneeslxee- ren plaatsen, en dat het dan dikwijls tot conflicten komt, laat zich gemak kelijk denken. („Med. Wkbl.") EEN NIEUW SERUM. Dr. Robb, geneesheer aan het gast huis voor besmettelijke ziekten te Bel- j fast, heeft aan de gezondheidscommis- sie daar medegedeeld, dat het nieuwe serum ter behandelixxg van hersen- vlies-ruggemerg-ontsteking zeer vol-' doet. Sedert het te Belfast is toegepast, j is het sterftecijfex' van 75 pet. op 30 pet. gedaald. In de vorige week zijn drie nieuwe gevallen te. Belfast aan gegeven en Vrijdag waren er nog 16 lijders_ aan de ziekte in behandeling. 'anarchisten gearresteerd, j De politie heeft op den Boulevard de la Villette te Parijs drie bekende o.xx- archisten, Roussel, Kuhne en Roux, in hechtenis genomen. Op een handwa-f gen vervoerden zij een aantal dyixa-' mietpatronen en ander ontplofbaar' goed. Men denkt dat zij eerx aanslag op 1 Mei in den zin hadden. Er zullen vermoedelijk nog eenige bixnner kor nuiten opgesloten worden. DE BINNENLANDSCHE TOESTAND IN JAPAN. Ixx de „Kölnische Zeitung" wordt door haar Tokioschen correspondent de lxixidige binnenlandsche toestand in Japaix in donkere kleuren ge schetste Alles in dat land is berekend op dexi indruk naar buiten, terwijl in het land zelf de schromelijkste mis standen worden aangetroffen. Den' ergerlijkst en misstand vindt iPxen in de uitbuiting van het volk. idoor de industrieelen, die overal waai' het inaar kan van vrouwen arbeid gebruik maken en aan de ar beidsters schandelijke hongerloonen bieden tot 6 sen of omstreeks 7 cen ten daags. Deze mishandeling van het volk, 'schrijft de correspondent, doet de te genstelling te meer uitkomen met de eischen, die de regeering voor hax'e onderdanen in lxet buitenland stelt. De onderdaan is in Japan niets, ab soluut niets. Regeering en kapitalis ten persen hem uit. Zelfs de ongeveer 100.000 onderwijzers en onderwijzeres sen bij-het lager onderwijs krijgen slechts 16 srens, d. i. ongeveer 20 gul den 's maands uitbetaald, j De landbouwers zijn er niet beter jaaxx toe. De arme duivels zijn blij, als ze liet leven er bij kunnen hou den, zoo zwaar drukken de directe en nog zwaarder de indirecte belas tingen. Tegenover de lage arbeidsloonen staat men versteld van de duurte der eerste levens- eri genotmiddelen. De goedkoopste regie-sigaar kost 15 sens, d. i. hef, dubbele van het dagloon ;eenex' volwassen arbeidster. Een pond eetbare boter kost 120 sens, d. i. on geveer f 1.50 enzoovoort. Terwijl het budget van dit jaar voor oorlog en marine een totaal aan geeft van 231 millioen yens, is voor het onderwijs slechts een bedrag van ruim 8 millioen yens uitgetrokken. In Hokkaido en op Hondo zou nog plaats, wezen voor millioenen en mil- lioenen landbouwers. Er is echter geen geld om de kolonisatie behoor lijk ter hand te nemeix. En toch, niet tegenstaande Japan xxu nog Formosa, Zuid-Sachalin, Korea en half Mant- sjoerije er bijgekregen beeft, maakte de officieuse „Japan Times" aan spraak op het recht vaxx voorkoop ten aanzien van de Philippijnen, toen Reuter in 1907 zijn halloxx d'essai te diexx opzichte opliet. Alles grootdoenerij naar buiten, terwijl ixx het land zelf zooveel nog te doexx en te vei'betex'exx valt en er geen geld is voor deze doeleinden. De ontevredenheid in het land neemt volgexxs den schi'ijver dan ook hand over hand toe en hét is slechts door dwangmaatregelen, die het volk beletten zich te organiseerexx, dat het socialisme nog oixderdrukt wordt. De vraag is slechts lxoe lang dat nog mogelijk zal zijn, waar de uitbreiding vaxx het oixderwijs niet zal nalaten het volk de noodige leiders te verscbaf- fen. Het middel oxxx voor die ontevreden heid binnenslands een uitweg naar buiteix te zoeken, zal ook in de toe komst niet xxxeer baten, daar Japan bij een nieuwen oox'log niet alleen een overmachtige coalitie tegenover! zich zou ziexx geplaatst, nxaar ook het volk gexxoeg heeft van die zakeix, die slechts leiden tot steeds hoogeren be lastingdruk. Het is tijd, ixxeent de schrijvex', dat Japan van de buitenlandsche tot de binnenlandsche politiek overgaat, wil mexx niet, dat het huis in vlammen opga, terwijl de wachters in de verte turen. De gevaarlijkste crisis is on vermijdelijk, indien men zich aan het post-bellum program blijft houden. WERKLOOZEN IN CHICAGO. In Chicago verzameldën zich 500 wex'ldooze arbeiders, die onder den blooten hemel hadden overnacht, voor het stadhuis en verklaarden, dat zij besloten hadden, daar net zoo lang te blijven, tot zij öf wex'k en brood kre- ;en, öf~Verhongerden. Daar de politie er van in kennis was gesteld, dat er nog 2000 werkloo- zen in aantocht waren, en zij dus voor onlusten vx'eesde, dreef zij de: menigte met den gummistok uiteen, waarbij een aaxxtal personen, die door de van de tegenovergestelde zij de aanrukkende denxonstranteix op gehouden wei'den, verwondingen op liepen. Voor een dezer dagen was een her hal iixg dezer beto.oging op touw gezet. De werkloozen boden de politie geen tegenstand, nxaar gaven hei'lxaalde- lijlt lxun vast besluit te kemxen, op straat te stexwen, als zij niet geholpen werden. De stedelijke overheid gaf ten' slot te gehoor aan den wensch der wexiï- looze volksmenigte en liet levensmid delen onder de lieden verdeelen. EEN BLOEM IN HET KNOOPSGAT. Weet men, dat de aardige gewoonte onx eexx bloem in het knoopsgat te dra gen, haar ontstaan te danken heeft aan een tragische geschiedenis? Te- gén het eind van het jaar 1842 zat eexx gezelschap elegante jongelui uit de voornaamste kringen van Parijs hij een in het café Axxglais, toen ze in den loop vaxx hetgesprek, op lxet idee kwamen een nieuwe mode in te voe ren. 'sAvoixds zou iedereen iets nieuws gevonden moeten hebben en daarmee in de opera verschijnen. Hem, die het origineelste idee had, zou een diner woi'den aangebodeix. Jules de G,, een van het gezelschap, begaf zich xxa af scheid te hebben genomen, naar zijxxe zuster, die vexToofd was met een graaf, die Jules zeer antipathiek was. Deze kwam spoedig' daarna bixxnen, gaf zijn meisje een prachtig bouquet rozen en wilde zijn aanstaande zwa ger de hand reiken. Deze weigerde eeh ter en er ontstond- eexx twist waarin Jules den graaf zwaar beleedigde. De graaf vertrok met een lange blik af scheid van zijn nxeisje nemend. Jules verklaarde zijne zuster, dat hij nu zijn doel bereikt had, daar hij haar huwe lijk met dezen nxan had willen voox'- ikomen. En terwijl hij een x'oos uit het bouquet rukte en in zijn kxxoopsgat stak, riep hij uit: „Ik zweer, dat ze hier niet weer uit genomen zal wor den, voor ze rood is van mijix bloed of van dat van je aanstaanden man." Een duel was onvermijdelijk eix onx getuigen te halen, begaf Jules zich naar de opera, waar hij wist, dat zij ne vrienden zich moesten bevinden. Nauwelijks haddeix ze hem gezien of allen riepen: „Jules heeft 't gewonnen lxet is bijzonder smaakvol en ziet er prachtig uit, we zijn overwonnen. Een bloem in het knoopsgat zal voortaan het kenmerk onzer Jockey-club zij Dexx volgenden dag vond het di plaats, waarin de graaf gedood we De vrienden boden Jules omdat hij wedstrijd gewnxxnen had, een dii aan. De zuster verscheen echtex' xxo weer in gezelschap en heeft bet xxo; over zich kunnen verkrijgen, lis broer terug te zien. De gewoonte, i bloenx in het knoopsgat te uvagi breidde zich evenwel snel uit en we weldra zeer algemeen. EEN OPLICHTER VAN VORSTEll KEN BLOEDE. Te Londen werd dezer dagen 24-jarige Russische pi'iix3, Ser Urusoff genaamd, gearresteerd, dat hij zich te Parijs door bedi wederrechtelijk goederen had toe] eigend. Volgens de Londensche den, lxeeft dit jongmensch reeds zeer bewogen leven achter den rug] In Juni '1907 werd hij te Parf wegens diefstal, bij verstek tot t\ jaar gevangenisstraf veroordeeld, bewoonde met zijn echtgenoote in Frr.nsche hoofdstad een ^prachtig hi| en beweei'de over een jaarlijksch komen van f 240.000 te kunnen t," schikken. Op een goeden <3ö.g blek de vogels echter gevlogen te zijn een huiszoeking bracht aan het lie dat het gi'ootsche gebouw allerarriïi digst^ gemeubileerd "was. Alleen vestibule had men vorstelijk in; richt, om den crediteuren zand in - oogen te strooien. Madame Urus beweert trouwens, een Turksche pilo ses en een nicht van den sultan zijn. Den 25sten Juli 1904 trouwden jongelui te Londen. Men zegt, dat de gescheiden echtgenoote van e Tui'kschen prins is en uit diens han ontvluchtte. Iix de registers van d burgerlijken stand staat zij geboej als Cheref Hilmy Guii'sdy Zade, V£ jaar oud, dochter va,n dexx overledn generaal (Zade,. vleugel-adjudant v den sultan. Ze ontvluchtte uit K<L stantixiopel, als bedelares gekleed,^ werd door eén goedhartig kapite' meegenorneix naar Marseille. EEN GRAP VAN DE KONINGIN-* WEDUWE VAN ITALÏé. r Koixihgixx Margherita houdt er vip alleexx te gaaix wandelexx' en tij dei haar verblijf in Savoye vond ze HP! zeer onaangenaam, dat ze steeds volgd werd door twee geheime agep texx, die voor haar veiligheid waaP ten. Op een morgexx, toen ze we(oi eens alleexx de bergexx in ging, voL den de twee agenten haar op eeapi gexx afstand, exx de konixxgin beslot deix beidexx oixvermijdelijken bewaketfe eexx sti'eek te spelexx. Ze ging etei kleine boerenwoning binnexx. De agejht ten blevexx op eexx afstand staan, 4vï wachtten tot de konixxgin weer zo're verschijnen. Kort daarna verliet etói boeriix in eexx grovexx wollen rok m[v; lompe schoenen aan de hut,' maar or koningin kwanx nog maar altijd niye De mannen wachtten geduldig; Ixofo wel, ze begonnen zich ongerust ip nxakexx. Eindelijk, xxa drie ban?' uren, besloten ze de hut binnen gaan. De brave lieden moesten da({e echter tot lxun spijt hooren, clafc L, konixxgin een boerxnnen-köstuum ïifl|a gevraagd, dit had aangetrokken £ja dadelijk daarna het huis had verk, ten. PRESIDENT ROOSEVELT EN DEÏ ANARCHISTEN. President Roosevelt lxeeft een bi, zondere boodschap aan het con; uitgegeven, waarin hij raaatregeky tegen het aixarchisme aanbeveelt. (;S| a. wil hij den posterijen het recht toi kennen, anarchistische drukwerMp van het verkeer uit te sluiten. Voorts merkt hij op, dat tegem)^ de bestrijding van het anarchisme elb ander vraagstuk in het niet zinkt. D!h anarchist is de vijand van de maaCl schappij exx van de gansclxe menses r Het st. Banda, van Batavia ïxa^ Amsterdam, vertrok 11 April va;11 Perinx Het st. Vondel, van Batavia naaj® Amsterdam, vertrok 11 April van Sla f.' gapore. P| Het st. Lombok, van Batavia na4a Amstex'danx, passeerde 11 April n.Jï"v 12 uux', Dungeness. I Het st. Koning Willem III, van AnjJJj sterdam naar Batavia, passeerde Ij'd April Gibraltar. |.h Het st. Ceram, van Amsterdam Batavia, vertrok 11 April van Suez.]'® Het st. Callisto, gecharterd door d, N. A. S. M., vaix Newport News n'a'fli. Amsterdam exx Rotterdam, passeerdf® 11 April n.m. 1 u. 45 m. Scilly. r' Het st. Kawi, van Java naar Ro: e terdam, arriveerde 10 April te Ma:' s seille en zette de x'eis voort. (Vex'b.).f a Het st. Solo,, van Rotterdam nas' v Ja,va, passeerde 10 April Pantellarwj n Het st. Malang, van Rotterdam t' 8 Java, arriveerde 11 April te Padauf' Het st. Koixingiix Wilhelmina, va Amsterdam naar Batavia, arriveert 11 April te Singapore. Het st. Nieuw-Amstei'dam vertro '11 April v.m. van Rotterdam New-Yox'k. Het st. Ophir, van Rotterdam naa Java, passeerde 11 April Kaap Armi. Het st. Gedé vertrok 11 April vax Rotterdam naar Java. Het st. Rembraxxdt, van Batavia Amsterdam, passeerde 11 April 7 v.m. Dungeness. Het st. Korea verti'ok 11 April vai Rotterdam naar New-York. I-Iet st. Delfland, van' Buenos-Ayw naar Amsterdam, arriveerde 10 Apri te Duinkerken. J a Het st. Zaanland, van Amsterdam xxaar Brazilië en Buenoa-Avres, pai seerde 10 April Ouessant. 1! Het st. Prins der Nederlanden vei 2 trok 10 April van Paramaribo ni Amsterdam, Het st. Prins Willem II ai*riveef< 7 April van Amsterdam te Paramf ribo. ft Het $t. Px-ins Willem III vertrok J April van New-York naar West-Indii. 2 Het st. Prins Maurits, Van Pararit i'ibo naar Amsterdam, werd 11 Apr? des avonds te 6 u. té Havre verwaejf

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6