HAARLEM'S DAGBLAD. WEiS,S4,Dv.. BEURSBERICHT KERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstrekeiü Binnenland Onze Lachhoek. mdeüjk gewonnen VAN Haarlem, .14 April 1008. Naarmate de feestdagen naderen, ^tadergaan de omzetten een nog ver- Heie verminderingin de lokale iarkt ging lieden dan ook om zoo te eggen niets om, en van de meeste [deelingen valt eigenlijk niets te eggen. Indische Cultuurwaarden brokkel en hier en daar iets af, o.a. Vor- ten landen, waarvan liet dividend ad 1/2 pet. voor de aandeelen en 4.50 oor de actions wellicht niet geheel an soramiger verwachting beant woordde. Intussehen zal uit het ver lag wel blijken, dat het bestuur we- i evom zeer conservatief is geweest, d dat de toestand niet anders dan ïhitterend genoemd kan worden, lekent men nu, dat het rendement ver den koers ex-dividend voor de andeelen 6 3/4- pet., voor de actions ilfs 11 pet. representeert, en de Vooruitzichten nog hoogere uitkeerin- Hen in de toekomst waarschijnlijk —diaken, dan behoeft er werkelijk geen """lieden voor teleurstelling te bestaan, joch blij veil deze waarden voor min meer speculatieve belegging alles- ins aanbevelenswaardig. Aandeelen Intern. Rum. Petrol, jpnden het gisteren geleden koers- Itïies weder grootendeels inhalen. ®®Jei vleugje in Transvalia's behoort oorloopig-weder tot het verleden en e koers neemt geleidelijk het vroe- ere niveau weder in. De mattere stemming, waarin de leurs te New-York in den regel voor ghHe feestdagen verkeert, werd gisteren Sjhog geaccentueerd door het bericht yfan den grooten brand te Boston, waardoor millioenen dollars schade wrokkend werd. Ofschoon deze ramp fjfn het niet zinkt bij dergelijke gebeur tenissen te Chicago, Frisco en Val- javaiso, is zij op zichzelf erg genoeg >n de verliezen, die de assurantie- Maatschappijen in de Vereenigde Sta- ;en hierdoor lijden, kunnen allicht .anleiding geven tot een mindere be- iggingsvraag door deze instellingen, itusschen had een en ander slechts jen «voorbijgaanden invloed op de Harkt en was het meer totaal gebrek jan kooplust, dan geforceerd aan- Dd, dat de koersen hier en daar vrij :herp deed dalen. Tegen den middag iroorzaakten de dekkingsaankoopen mige verbetering, zonder dat zulks ;hter eenige verlevendiging van za len gaf. Het slot der markt was ten- [enzloos en de verschillen bij de persen van den vorigen dag ge- ing. Ook in de eerstvolgende dagen zal Ie beurs vermoedelijk hetzelfde aan- .jfjjea behouden en eerst na de feest dagen mag op eenige verandering -—'erekeud worden, al zal dan ook we- H?nlijk het professioneele element een jBverheerschenden invloed op het aersverloop uitoefenen, zoodat iede- i opinie daaromtrent op het oogen- vrijwel waardeloos is. 'Afgaande op de laatste berichten it Amerika komt ons de algemeene jestand aldaar minder gunstig voor an eenigen tijd geleden het geval ras, zoodat wij niet tot uitbreiding 'an engagementen zouden durven ad- iseeren. De verwachting, dat de poorwegontvangsten allengs beter ouden worden, is slechts ten deele jitgekomen en vooral bij de zwakke- ■e maatschappijen zijn de bruto- en ieUo-verminderingen ook over de iprste weken van April nog immer eer belangrijk. Op den stilstand van aken in de nijverheids-centra heb- )en wij gisteren hier ter plaatse nog le aandacht gevestigd. Niet alleen in te staal-, roch ook in de koper-in- lustrie is eenige reactie duidelijk merkbaar en heeft de metaalmarkt se dert de afgeloopen week dan ook we- 'Ter een zwak aanzien verkregen. De •rijs van koper is o.a. 3/4 dollar-cent fedaald, vermoedelijk in verband met iet heropenen van de mijnen der amalgamated te Butte, waardoor de anvoer de consumptie weder over- reft. Ten slotte vermelden wij nog, lat zoowel de Parijsche als de Lon- lensche wisselkoersen het punt be- iinnen te naderen, waarop gouduit- "oer daarheen waarschijnlijk wordt, in zal zulks zeker niet nalaten eene tijdelijke, ontstemming op de markt teweeg te brengen. Gedurende de crisis iri de laatste •aanden vair het afgeloopen jaar orden ruim 100 millioen dollar goud 'an Europa uit ingevoerd en of- ichoon een deel hiervan door de Ver- lenigde Staten in producten terugbe- :aald werd, mag men aannemen, dat iet restant van deze schuld in baar teld afgelost zal worden. Aanleiding tot een nadere bespreking gaf de harkt gisteren overigens niet. Speci aal voor koperwaarden bestond vrij omvangrijk aanbod, waardoor ook Steels ongunstig beïnvloed werden. In onze Amerikaansche afdeeling was het animo zeer gering en leden de koersen begin beurs door lokaal aanbod, waarop later door enkele shares als Steels, Eries en Missouris een klein herstel volgde, doordien sommigen meenden, dat de door de feestdagen veroorzaakte lusteloosheid na dien tijd allicht door een reactie ten goede gevolgd kan worden. Op zichzelf is voor dat idéé wel iets te zeggen, maar om hierboven aange voerde redenen is het toch geraden, voorzichtigheid te betrachten. Geld 4 pet. TENTOONSTELLING DER TEEKEN- SCHOOL ST. JOZEF. Bovengenoemde teekenschool houdt op 13, 14 en 15 April des avonds van 7—10 uur tentoonstelling van de werk stukken der leerlingen, in den afge loopen cursus vervaardigd. Toegang is voor een ieder. Vangen we dit verslag aan met en kele bijzonderheden te vermelden om trent doel en streven dezer school, een winteravondcursus in vier jaren te doorloopen. De cursus duurt van half September tot half April en 5 avonden 's weeks worden de lessen A'an 61/29 uur gegeven. Onderwijs wordt gegeven in hand en lijnteekenen en in het vakteekenen voor timmerlieden, meubelmakers, schilders e. v. m. Ook wordt nog her- halingsonderwijs verschaft. (Den vol genden cursus hoopt men ook voor het smids- en machinevak een leer kracht te hebben), 't Afgeloopen jaar telde de school ruim 60 leerlingen. Het gebouw St. Bavo in de Smede- straat, waar in enkele bovenlokalen), de lessen worden gegeven, biedt thans een overzicht van de resultaten in het jaar '07'08 bereikt. In een drietal zalen zijn de werkstukken der leer lingen geëxposeerd en er mag niet anders worden getuigd, dan dat het geheel een allerprettigsten indruk maakt. Blijkt uit de hand teekenstudies dat het zetten van de lijn, het begrip van den vorm, en het eenvoudig neer schrijven daarvan, zoowel bij plaat-, natuur- als geheugenteekenen, krach tig is vooropgesteld, zoo wordt niet minder goed bij het lijnteekenen al lereerst de gereedschapsbehandeling en de techniek correct onderricht om dan in de opeenvolgende klassen bij het projectieteekenen, het maken van uitslagen, lasschen, deur- en raam kozijnen, trappen en kappen te wor den benut. Voor zoover wij een oordeel er over mogen zeggen, dachten we de resul taten in de bouwkundige1 afdeeling zeer te loven. Ook het vakteekenen voor schilders gaf degelijk werk te zien, dat van goede decoratieve opvatting getuigde. De geheele expositie toont duidelijk, dat men met het onderwijs het vak ten dienste wil zijn. Ieder belangstellende, ouder of vak- man, zij een bezichtiging aangeraden. Er is hard en goed gewerkt. G. KERKHOFF. Een aardige reclame. De Victoriabron te Oberlahnstein heeft een aardige reclame in de we reld gezonden, 't Zijn een aantal kaartjes met cijfers tusschen 1 en 100. Zoekt men nu de kaartjes uit, waar op zijn leeftijd voorkomt en geeft men die aan hem, die het geheim 'kent, dan weet deze na een oogopslag te zeggen, hoe oud de ander is. Hoe 't in elkaar zit, zullen wij niet vertellen. Menigeen zal verbaasd staan over liet schijnbaar moeilijke kunststuk. GEWIJDE MUZIEK. Naar wij vernemen zal einde dezer maand een uitvoering van gewijde muziek plaats vinden in de Groote Kerk, ten bate van de afdeeling Haar lem en omstreken A'an het Centraal Genootschap voor Kinderen-herstel- lings- en vacantiekolonies. Medewer kende zijnde heeren Charles Tour- nemire, organist te Parijs, Heinrich Fiedler, solo-A'iolist van het Concert gebouw te Amsterdam, en het Am- sterdamsch Vrouwenkoor, onder lei ding van mevrouw W. de VeerDe Lange. Hinderwet. Door B. en W. is aan H. School meester Zoon vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting tot het vervaardigen van confectiegoede- ren waarbij als beweegkracht twee electromotoren, waarvanl van 3 en 1 van 2 paardenkrachten zullen wor den gebezigd, in het perceel Parklaan VOOR HET LIGHALFONDS. Onder hartelijke dankzegging van de zijde der Lighal-commissie werd voor haar fonds in de afgeloopen week van 512 April jl. eene gift ont vangen van 8.49, welk bedrag werd gecollecteerd wederom bij eene feest viering van de Jubileumvereeniging Openbare Werken, naar aanleiding van de 25-jarige ambtsvervulling van den heer H. v. d. Roest. Naar de Zaan. - De Alkmaar Packet houdt op 19, 20 (Paschen) en 26 April met mooie sa lonbooten pleziertochten naar de Zaan. Wie deze schilderachtige streek be zoeken wil, kan dat nu voor een koop je doen, daar het retour per eerste kajuit 60 en per tweede 40 ets. kost. Bijzonderheden staan in de adver tentie. SANTPOORT. Te Santpoort is een Protestantsche DragersWereenigiug opgericht, die tegelijk eene instelling van weldadig heid wil zijn. Aan de dragers wordt zelfs het A'erlies van tijd niet ver goed. De dooden der niet gegoeden wor den kosteloos naar het graf gebracht. Alleen meer welgestelde nabestaan den betalen draaggeld. Hiervan en van de bijdragen der begunstigers wordt aan behoeftige weduwen of aan andere mingegoede personen of aan liefdadige doeleinden hulp verleend. De vereeniging ontvangt den steun van den kerkeraad der Hervormde Ge meente en van vele ingezetenen. (N. R. Ct.) 5e NATIONAAL CONGRES VOOR DEN MIDDENSTAND. Voor het op 29 en 30 Juli a.s. te Dordrecht te houden 5e Congres van den Middenstand, zijn reeds verschil lende prae-adviezen voor het te be handelen onderwerp Vakopleiding van den Middenstand, in druk ver schenen en aan de Middenstands-ver- eenigingen verzonden. Nu is in druk verschenen het prae- advies van dr. D. Bos, lid der Tweede Kamer, hetwelk door den praeadvi- seur op 30 Juli zal worden ingeleid op de volgende stellingen: Algemeene ontwikkeling en voorbe reiding is voor den ondernemer aller eerst noodzakelijk. Ze dient ten min ste tot vijftien- a zestienjarigen leef tijd te worden vastgezet. Deze algemeene vorming vindt bij voorkeur plaats in eene lagere school, gevolgd door eene hoogere burger school met driejarigen cursus, of wel door uitgebreid lager onderwijs van denzelfden duur. Bij de voorbereiding voor de indus trie dient het meer uitgebreid lager onderwijs, ook wat wis- en natuur kundige vakken betreft, niet achter te staan bij de hoogere burgerschool. 3. Voor jongelieden, die niet in staat avorden gesteld dergelijk onder wijs te genieten, is herhalingsonder- wijs van algemeene ontwikkeling en met opklimmende klassen gedurende 3 jaren ten minste noodig, te minste 6 maanden per jaar met 8 a 10 uur in de week. 4. Ten behoeve van dit onderwijs is leerplicht gewenscht, hetzij bij Rijks wet algemeen, hetzij door gemeente besturen krachtens bevoegdheid bij Rijkswet te verleenen als overgangs maatregel. 5. Voor de industrie kan de midden stand reeds nu ten behoeve van de jongelieden, die de H. B. S. met 3-j. c. hebben afgeloopen of daarmede ge lijkstaande inrichting, uitstekend daarna gebruik maken van de am bachtsscholen of de werkplaatsen met leerlingovereenkomsten en aanvul lend avond-vakonderwijs. 6. Middelbare technische scholen van twee-jarigen cursus met een spe ciaal derde jaar voor bijzondere tak ken van industrie behooren in ver schillende deelen des lands zoo spoe dig mogelijk te worden gevestigd. Zij volgen op de H. B. S. 3-j. c. of gelijk soortige school, zoo mogelijk met een jaar voor practisch ambachtsonder- wijs, en op ambachtsscholen met een jaar voorbereiding voor meer alge meen ontwikkelend onderwijs. 7. Aan middelbare technische scho len behooren wintercursussen te Avor- den verbonden voor jongelieden uit de werkplaats of die vroeger de am bachtsscholen hebben bezocht, en daarna de werkplaats, om voor op zichter (bouwkunde, waterbouwkun de, elektrotechniek, werktuigbouw kunde), te worden opgeleid. 8. Een enkele, zeer kostbare centra le middelbare technische school voor opzichters is niet aanbevelenswaar dig. 9. Ten zeerste is gewenscht een centraal nijverheids-instituut of be drijfsmuseum, met daaraan verbon den patroonsleergangen en wandel- leeraren. 10. De op- en inrichting van dit museum moet geschieden van Rijks wege, die van de scholen sub6 en 7, hij voorkeur door particuliere ver.ee- nigingen met ruimen Rijkssteun. 11. Ten dienste van den handel zijn de in den „Leiddraad" genoemde in richtingen aanbevelenswaard. 12. In een handelsmuseum behoort zich de algemeene inlichtingsdienst voor den handel te concentreeren. Behalve dit praeadvies en het reeds vroeger verschenen van den heer J. N. Hendrix, zullen er nog een aantal adviezen in behandeling komen, uit gebracht door verschillende Midden- stands-Vereenigingen. VERKIEZING EERSTE KAMER. In eene door de Prov. Staten van Noord-Brabant gehouden vergadering is voorzien in de vacature van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Gene- raai, ontstaan door het overlijden van den heer mr. E. II. J. M. van Zinnicq Bergmann. Gekozen is de heer jhr. mr. F. X. A. Verheyen te Den Bosch met 44 van de 56 stemmen. De oud-minister Harte A'an Tecklenburg had 11 stemmen. PROFESSOR EN STUDENT. Maandagmiddag had een buitenge wone vergadering van den Academi- schen Senaat der Amsterdamsche Uni versiteit plaats, ten einde het optre den te bespreken van den jur. cand C. G. Bakiier in net weekblad „Pro pria Cures" tegen den höogleeraar D. A'an Embden. In die vergadering Avas A'an prof. Van Embden een schrijven ingeko men, waarin de hoogleeraar meedeel de dat hem gebleken was, dat aan sommige zijden de opvatting bestaat als zou hij in het gerezen conflict per soonlijke voldoening zoeken. Om van dit laatste nu zelfs den schijn te ver mijden, deed prof. Van Embden den Senaat het voorstel de zaak verder te laten rusten. Op grond van dit schrijven nu be sloot de Senaat geen verdere tucht- rïiaatregelen tegen den student Bak ker in overweging te nemen. SPOORWEGPERSONEEL. Naar wij vernemen, is door den di recteur-generaal der Staatsspoorwe gen bepaald, dat bij overlijden van in vasten dienst zijnd mannelijk per soneel aan de weduwe een bedrag zal worden uitgekeerd, gelijkstaande met vier maanden der door den overlede ne genoten bezoldiging. Deze som zal op naam A'an de erfgenamen op een Rijkspostspaarbankboekje worden in geschreven. (Nwsb. v/h. Noorden). ONGEWENSCHT BEZOEK. ZaterdagaA'ond kwart over achten verliet mej. Lelie haar woning aan de Rapenburgerstraat 60 te Amster dam, om een bezoek te brengen aan familieleden aan de overzijde Avoon- achtig. Toen zij om halfelf thuis kwam, vond ze de Avoning, die ze zorgvuldig gesloten had, geopend en bleek haar bij onderzoek dat uit de niet gesloten linnenkast ontvreemd waren een gouden horloge, een gou den ketting, een medaillon, drie gou den ringen en ƒ10 aan geld. Er was niets overhoop gehaald en niets ver broken. De deur is vermoedelijk met een valschen sleutel geopend. Een eigenaardige bijzonderheid is wel, dat, toen om half negen het doch tertje der "familie Lelie aanschelde, er werd opengetrokken door iemand die riep „één hoog niemand thuis Het meisje, denkende dat de bovenbewo ners geroepen hadden* ging haar moeder opzoeken. Achteraf blijkt ech ter dat de bovenburen niet openge trokken en niet geroepen hebben, zoo dat de gevolgtrekking voor de hand ligt, dat de stem van den dief zelf af komstig was. DE OPSLUITING TE MAARSSEN. Naar wij vernemen, hield de rech- ter-commissaris aan de Utrechtsche Rechtbank, Maandag een A'erhoor, in zake de langdurige opsluiting van een bedelaar, in het arrestantenlokaal der politie te Maarssen, die, zooals men zich herinneren zal, den man totaal vergat en deze eenige dagen opgeslo ten hield, zonder naar hem om te zien. (U. D UERSENVLIES-RUGGEMERG- ONTSTEKING. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Oss: Tot nog toe zijn te Uden acht per sonen waarvan zeven kleine kinde ren, door de gevreesde hersenvlies- ruggemerg-ontsteking aangetast. Een vrouw, moeder van twee zieke kinde ren, en twee kinderen zijn reeds ge storven. Alle patiënten zijn opgeno men in een rijksbarak, die voor dat doel uit Utrecht is gezonden. De diag nose is bacteriologisch vastgesteld door een assistent van prof. Spronck te Utrecht. De acht patiënten zijn over vijf huisgezinnen verdeeld, waar van de huisvaders werkzaam zijn op de kunstmestfabriek van de firma Coenen en Schoenmakers. Waar schijnlijk is de ziekte overgebracht door arbeiders, die nog kort te voren te Essen werkzaam zijn geweest, A'oor ze aan genoemde fabriek werk kre gen. De hersenvlies-ruggemerg-ontste- king schijnt vrij dikwijls in ons land voor te komen, maar blijft dan steeds tot een enkel geval beperkt. De epide mie te Uden is voor Nederland A'rij- wel een unicum. DE JUSTUS VAN MAURIKBANK EN DE STRAATJEUGD. Den eersten dag na de onthulling van de Justus A'an Maurikbank in het Oosterpark te Amsterdam werd de mooie bank danig besmeurd. Thans hebben kwajongens de bank ergerlijk Pescnadigd. Aan den voorkant waar in de rugleuning met flinke letters ge beiteld staat„Justus van Maurik bank", heeft men met een scherp voor werp, beitel of mes, deze letters be werkt. Van de J is een stukje af_ kapt, de K van den naam Maurik, is totaal vernield, andere letters min of meer beschadigd. Voorts is de bank met scherpe voorwerpen zoo diep in gekrast, op verschillende plaatsen, met namen, opschriften enz., dat het marmer daar onherstelbaar geschon den is. Op een der zijvlakken is olie 'of petroleum gegoten, waardoor een groote oppervlakte dof is geworden. Natuurlijk is van onder tot boven de geheele bank beschreven met zwart, blauw en rood potlood. Mie de Por- ster heeft een zwaren zwarten kne vel. Ouwe Sientje een blauwen dito. De parkwachter vertelde aan het „N. v. N." dat... drie keer per dag de bank met water en zeep geboend wordt en ondanks dat toch in zoo'n toestand verkeert. Onze jeugd, ons publiek, is een dergelijk monument inderdaad niet waard, voegt het blad er bij. EEN AANVARING. Maandagmiddag omstreeks 2 uur had op het IJ een aanvaring plaats tusschen het tjalkschip „Siebeltje", schipper W. Koersen, beladen met turf, komende A'an Stadskanaal met bestemming naar Gouda, en het leege klipperschip „Neerlandia", schipper C. Fortuin, komende van Haarlem met bestemming naar Friesland. Beide schepen kregen hierdoor averij, eerst genoemd nog al vrij ernstig. Ds. J. VERWEY Jzn. Te Rijswijk is na een langdurige ongesteldheid overleden ds. J. Ver- wey Jzn., predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Rijswijk. DE LIEFDE IS BLIND. Er is geen pot zoo mal of er past een deksel op en de wereld zou gauw uitgestorven zijn als de leelijkers geen vrouw kregen. De heer D. b.v. is niet mooier dan een leelijke baviaan e* toch is hij getrouwd. Zijn veelbelovende stamhouder vroeg hem gisteren Vader, houdt u van moeder Ja, lieve jongen. En moeder houdt die van u Natuurlijk houdt ze van me. Heeft ze dit altijd gezegd? O, zeer dikwijls, Fred. Heeft ze u getrouwd omdat ze van u hield Zeker, heeft ze dat. De jongen keek zijn vader eenige oogenblikken aan en zei toen zacht Was zij toen al zoo bijziend als tegenwoordig ZEER AANGENAAM! Landheer (tot een zijner pachters) „Wel Krelis, doet het u genoegen, dat wij op ons landgoed zijn terugge keerd Pachter „O, zeer zeker, mijnheer, want als ik het kasteel zoo leeg zie staan, schijnt het mij een stal zonder "ee toe." EEN PRODUCTIEVE KOE Uit een advertentie „Te koop eene versch gekalfde koe, gevende 26 liter melk per dag en 500 Kgr. erwten." UIT DE SCHOOL. Onderwijzer „In welken slag werd Gustaaf Adolf gedood Leerling (na lang peinzen) In deb laatsten, dien hij leverde." ZI.J OOK AL 1 HijZoo, heb je je weer moeten er- kykt?ln ^eu'cen' 200 kwaad -ij En ofDe kachel en de keuken meid rookten NEDERLAND EN BELGIë. Aan de Nederlandsche leden der Nederlandsch-Belgische commissie, ter bestudeering van de economische vraagstukken, rakende de belangen der beide landen, is thans, naar de N. Ct. mededeelt, toegezonden de Ne derlandsche tekst van het verslag der openingsvergadering, gehouden op 4 November 1907, in het gebouw van den Belgischen senaat te Brussel. Het verslag bevat (in het Neder- landsch) de redevoering, door den minister van Staat Beernaert hij die gelegenheid gehouden en die A'an den heer Heemskerk. Voorts de discussie over- en de tekst van het reglement, gelijk het in de vergadering met ge ringe wijziging is vastgesteld. De commissie bestaat uit 58 leden, voor de helft Nederlanders, voor de helft Belgen. .Art. 2 van het reglement luidt: Zij heeft ten doel, zonder zich te mengen in de binnen- of buitenland- sche politiek van één dier landen: a. Te onderzoeken ten aanzien van welke economische belangen met goed gevolg overeenstemmende hervormip-. gen van wetgevenden of administra tieven aard aan de publieke opinie en aan de regeeringen der beide landen kunnen worden voorgesteld; b. De economische vraagstukken in studie te nemen, waaroA'er, naar zij meent, de beide landen zich zullen kunnen verstaan; e. In het algemeen, de banden tus schen de burgers van beide landen, door het onderhouden van vriend schappelijke betrekkingen, nauwer aan te halen. Voorts wordt de samenstelling der zes subcommissiën medegedeeld, voor welker werkzaamheid door het alge meen bestuur als in de eerste plaats te behandelen onderwerpen zijn vast- esteld: Voor de le subcommissie: Eenheid van tarieven van post en telegraaf; voor de 2e subcommissie: Exequa tur van rechterlijke uitspraken; voor de 3e subcommissie: Auteurs rechten voor de 4e subcommissie: Scheeps- verbanden .(ruim opgevat); Uit het Engelsch. 19) Ik was directeur van minder- loort tooneelgezelschappen, vertelde Jhj. dan weer biljartmarkeur in Ii|?vest' bookmaker, koopman in prent- njDriefkaarten, en eens presenteerde ik I zelfs in Bondstreet heiegde boterham- I te koop aan en moest zien, hoe de■dames, met AVie ik nog niet lang deden gedanst had, haar japonnen -Jt vrees voor aanraking met mijn jPPèh angstig bijeen namen. Ik kwam echter ook weer in beter om standigheden. U kan zich niet voor dellen, hoe wonderlijk het is, zoo peelemaal onder te gaan, en dan te ondervinden, dat er ook daar bene den nog weer sociale trappen zijn. ?oo nu en dan is het mij heel u Begaan, dan stiet ik, om zoo te zeg en, op een goudmijn. Dan trok ik en rok weer aan, bewoog mij in ezelschapskringen en bewoonde pooie gemeubileerde kamers. I Duistere zinspelingen, geheimzinni- Be aanduidingen mengden zich in lijn gesprek. Vreemde uitdrukkingen en woorden getuigden van zijn zufc' vend leven in de verschillende deeleif der wereld. Maar zijn manier A'ari vertellen was die van een man va. de wereld en hij sprak ook met eed zekeren humor, die een man van wereld dikwijls eigen'is. Miranda, die door zijn verhaa deels geroerd, deels wat A'riendelijk jegens hem gestemd werd door h ongelukkig leven, dat zij zelf onde vonden had, begon belangstelling voelen voor den man, die zooveel ha meegemaakt, wat zij nooit had ge« kend en in ieder hunner steeg on* Avillekeurig een zachter gevoel vo den ander op, zoodat zij voor eeii oogenblik de zonderlinge betrekkin waarin zij tot elkaar stonden, bijnaül A'ergaten de betrekking van afper* ser en slachtoffer. Eens was ik knecht hij een woe keraar in Gibraltar, ging Wilbraham \oort. Aan dit baantje heb ik mijn kennismaking met Warriner te dan ken daaraan dank ik nu ook mijn samenkomst met u op dit oogenblik. Hier stokte plotseling zijn vloeiende rede. Hij hield zijn stap in en boorde de punt van zijn stok diep in den grond. Maar nu heb ik er genoeg van, riep hij, diep ademhalend, en Miran da zag plotseling een stralend ge zicht voor zich. Ik heb genoeg van de dakkamertjes en de gemeubileerde kamers, van de holle biljartzalen en van de wanhopige jacht op voedsel. Op mijn woord, ik heb genoeg daar van Stel u toch eéns zoo'n armen slokker voor, die na vijftien jaren plotseling een welgedekte tafel en be taalde rekeningen A'oor zich ziet Zoo iemand ben ik Vijftien jaar, zooals ik u beschreven heb Het zou korter hebben kunnen duren, maar ik heb mijn werk niet slim genoeg gedaan Vijftien jaar lang niets slims gedaan, alle dagen maar weer het wanhopig hunkeren naar een ontbijt en naar een middagmaal, als een uitgehon gerde zeemeeuw En nu ben ik daar mee klaar dank zij u, mevrouw Warriner. En zijn gezicht werd weer hard, en hij wendde zich met een wreede, dreigende uitdrukking in de oogen tot haar. Dank zij u Wees zoo goed, dat niet te vergeten 1 en terwijl hij weer voort ging. citeerde de wonderlijke man eenige versregels. Een kranige dichter, nietwaar, mevrouw Zeker, zeker, zeide Miranda ver strooid. Die koude, harde blik had met één slag alle sympathie in haar verstikt. Zij voelde, dat majoor Wilbraham in die vijftien jaar geleerd had alle ge voel in zich te verstikken, niemand te verschoonen en hij zou met haar en haar man zeker geen uitzondering maken. Zij kwamen op de Eudad aan, het oude, schilderachtige Moorsche stads gedeelte met zijn slingerende steegjes, dat midden in de stad ligt. Voor een deur van zwaar noten hout, die met blinkende koperen spij kertjes versierd was, bleef Wilbra ham staan. Hier zijn we bij uw huis, zeide hij, den hoed afnemend, en zich het voorhoofd afvegend. Ik zou dat, wat u mij te zeggen heeft, liever op de Alameda willen hooren, zei Miranda. Zooals u wenscht, maar ik moet bekennen, dat een glas sodawater mij bij deze hitte heel aangenaam zou ge weest zijn. Ik zie echter in, dat ik geen aanspraak kan maken op uw gastvrijheid. Zij gingen verder, liepen het kleine plein oveyn kwamen zoo beneden bij de „Tujo". Een brug was in een flinken boog over de kloof gespan nen. Midden op de brug bleef Mi randa staan, leunde over de borst wering en keek naar beneden. Wilbraham volgde haar voorbeeld. Wel drie honderd voet diep gingen de wanden van den afgrond steil naar beneden. Daar beneden het suizen en bruischen van een waterval waar van het water tegen den gewelfden boog van de brug opsprong. In den muur daar beneden was een klein A'enster. Ziet u dat A'enster daar vroeg Miranda effen daar beneden is de gevangenis. O zeer schilderachtig, ant woordde Wilbraham op zorgeloozen toon. Als er een verborgen bedreiging in de woorden van Miranda lag, dan scheen hij daar blijkbaar niets van te bemerken. Miranda keek naar de straat, waar juist een politieagent stond. Onver schillig volgde Wilbraham de rich ting van haar blik. De man toonde zich zóó vrijmoedig, dat men bijna gelooven zou, dat afpersingspogingen in Spanje tot de meest eerbare mid delen van bestaan behoorden. Miranda keerde zich weer af. Dat venster, zei ze, is van de gevangenis. Het uitzicht zou iemand bijna schadeloos stellen voor de onaange name gewaarwording, daar opgeslo ten te zijn, zeide Wilbraham glim lachend. Ketens zouden die onaangename gewaarwording nog A'oelbaarder kun nen maken. Ja, ketens zijn Averkelijk pijnlijk, stemde Wilbraham levendig toe. Miranda trok bij dit woordenspel aan het kortste eind. Dat zag zij in en zij liep voort. Zij gingen over de brug en kwamen nu in de Mercadillo, het nieuwe Spaansche stadskwartier, bestegen, den heuvel en kwamen bij de arena. Hier bleef Wilbraham staan. Waarom gaan wij eigenlijk naar de Alameda Daar kunnen Avij op neutralen grond spreken. De weg is wat ver. Maar daarentegen is het station vlak bij. Maar hoe kwam u te weten, waar ik woon O, dat was niet moeilijk te we ten te komen. In Gibraltar hoorde ik, dat u in Ronda woont, en de stations chef hier gaf mij de verdere inlich tingen. Toen ik uw huis daarop zag, begreep ik uw keus. U deed verstan dig, u een Moorsch huis te kiezen zou ik denken. De voortuin met de cypi essen in het midden, met de fontein en de roode en groene tegels keurig netjes, moet ik zeggen. Een paar deuren stonden open, de kamers schenen er allervriendelijkst uit te zien, laag met dónkere houten lambrizeering, heerlijk koel en met een bijzonder mooi uitzicht, zoo ver ik het beoordeelen kon. Och, is u dus in mijn huis ge weest riep Miranda A'erbaasd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5