NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang, No. 7611 Verschijnt dagelijks, behalve op Zoa- en Feestdagen. VRIJDAG 17 APRIL 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN! ^<sm Haarlem f 1.20 Vmt de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) „1.30 Itaaco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ (Eë^ustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Vt de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur 11'. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN; Van 15 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regel BI] Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Butteospaaroe 6. Telefoonnummer 122. lm de plaatsing van advertentiën en reclames van buiter- het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BEAD. OM ONS HEEN No. 725. Een Hoogere BnrgeiscLeo! te Velsen en neg wat. In den Kaatsten tijd is de gemeente Velsen, lang een rustig sluimerende plattelandsgemeente, tot modern le ven ontwaakt. Dat is voor een groot deel te danken aan den wethouder, den heer Frans Netscher, die bezig is te toonen, dat de oppositie, die hij geruimen tijd tegen het bestuur heeft gevoerd, ook een ondergrond had van voor Velsen nuttige plannen. Het laatste daarvan is het denkbeeld, om te trachten voor de gemeente eene Rijks-Hoogere Burgerschool te ver krijgen. Aanvankelijk ter sprake ge bracht in de openbare zitting, is het nader behandeld in een geheime ver gadering, met het resultaat, dat de aanvraag vandaag of morgen tot de Regeering in Den Haag zal worden geiieht. Ik heb den heer Netscher daarover gesproken en opnieuw een indruk ge kregen van zijii sterke persoonlijk heid, die, wanneer ze eenmaal een idéé heeft vastgegrepen, dat niet los laten wil vóór het is tot stand ge bracht of de onuitvoerbaarheid is ge bleken. In de eerste plaats wees hij op de bezwaren, die er voor leerlingen uit de buiten-gemeenten verbonden zijn aan het bezoeken van de school te Haarlem. Bijvoorbeeld van die uit Umuiden. In den winter moeten die met den trein van 7.14 mee om te 7.52 in Haarlem aan te komen, waar zij op tijd zijn, wanneer de school te half negen, maar te vroeg arriveeren op dagen, dat die te negen uur be gint. Een kwartier vóór dat de trein vertrekt, moeten zij de deur uit, al licht moet er ook nog het een of an der nagekeken, zoodat kinderen van 12, 13 en 14 jaar kwartier over zessen moeten, opstaan. Te twaalf uur moeten de leerlingen van buiten in Haarlem overblijven, om koffie te drinken, licht komen ze dan weer op straat en na vieren gaan ze per tram of trein terug. Wat een bende het dan is, kun je aan den trein zien, de Hollandsche Spoor heeft al aparte coupé's voor de schoolkin deren aangewezen, er wordt onder hen een taal uitgeslagen, die alles behalve gunstig op' de kinderen wer ken moet. Uit een opvoedkundig oogpunt is dat reizen cn trekken dus af te keu ren. De kosten zijn bovendien niet onbelangrijk. Het reisabonnement en de vergoeding voor koffiedrinken ma ken het schoolgaan te Haarlem zóó duur, dat een kleine burgerman met een beperkt inkomen er niet aan den ken kan, zijn kinderen van middel baar onderwijs te laten profiteeren en zich tot de lagere school bepalen moet. Ik vroeg den heer Netscher, of hij meende, dat de Regeering voor het denkbeeld zou kunnen worden gewon nen. Haarlem heeft immers juist we gens de leerlingen van buiten, een dergelijk verzoek gedaan en nul op het request gekregen. Hij veronderstelde van wel. ,,Tus- schen Haarlem en Alkmaar is in 't geheel geen gelegenheid om middel baar onderwijs te ontvangen. De school te Zaandam is voor deze streek natuurlijk ook niet bereikbaar. En de Regeering heeft tegenover onze gemeente wel zekere verplichting. Er zijn in IJmuiden tal van rijks-inrich tingen gevestigd, waaraan vele amb tenaren zijn verbonden met beperkte inkomens. Nu Avordt het aantal lood sen weer uitgebreid. Het kabinet-Kuy- per heeft dit dan ook zeer goed ge voeld en ons extra subsidie voor ons lager onderwijs verleend. Zelf kan Velsen het natuurlijk niet betalen. En de gemeente is het centrum van de streek Bloemendaal, Santpoort, Vel- seroord, Umuiden, Heemskerk, Be verwijk, Wijk aan Zee, kunnen allen hunne leerlingen naar Velsen zenden. We hebben al een terrein gekozen, vlak bij het slation Velsen, dat we kosteloos aan het Rijk zullen aanbie den." Ik opperde de mogelijkheid, dat de Bloemendaalsche jongelui naar Haar lem zullen blijven gaan, dat voor hen A-oordeeliger gelegen is, maar daar tegenover stelde de heer Netscher, dat vele ouders voor hun jongens eene. kleineschool verkiezen boven een groote. Een stelling, die ik in hare algemeenheid wei niet anders dan beamen kon. Nu weten we allen wel, dat er tus- schen het vragen om een Rijks-Hoo gere Burgerschool en het feestelijk openen van de lokalen een groote af stand liggen kan. Een afstand van ja ren somtijds. Ook kan die afstand onmetelijk zijn, namelijk wanneer er niet A'an komt. Maar in elk geval is de zaak ook voor ons Haarlemmers A an belang. Ons teveel aan leerlingen zou belangrijk verminderen, wanneer de school die van buiten verdwijnen zag. En de school voor m. u. 1. o. zou, hopen we, het overige doen om te voorkomen, dat we een tweede hoogere burgerschool moesten gaan bouwen. D?, Velscnsche plannen kunnen daarom op de Haarlemsche belang stelling rekenen. Toen ik iu de stoomtram naar Sant poort ging, had ik hier en daar iets opgemerkt. Een juuri^caiot eigenlijk veel méér op straat zijn. t Is zeker Avel een kleinigheid, maar dan toch een wonderlijke kleinigheid, dat op het Kennemerplein twee van de stationsdeuren, waarboven staat Verboden ingang, wijd zijn geopend, terwijl de deur daarnaast, met het woord Ingang er boven, dicht is. De Hollandsche Spoor heeft toch zeker evenveel belang bij de menschen die komen als bij die gaan, en de maatregel is niet geschikt om het publiek te leeren den weg te gaan, dien men het wil laten gaan. Evenmin is het van groot belang, dat de stoomtram, pas onderweg, stoppen moest voor een zandhoop, 't Was op den Schoterweg No. 188, dat de trein plotseling' ophield. Machi nist, stoker en conducteur lieten ons en de wagens aan onszelven over en bekeken een grooten zandhoop, die kalm over de rails was gespit. Een timmerman, die beneden bezig was, werd gewenkt om liet beletsel weg te ruimen. Een metselaar boven op 't dak kwam eens naar 't geval kijken, maar daadwerkelijk geschiedde er niets, totdat er iemand met een spa op zijn schouder op het tooneel ver scheen en het zand begon weg te scheppen, af en toe betoogende tot de omstanders, die inmiddels ook met de onvermijdelijke, nieuwsgierige kinde ren waren verrijkt. Eindelijk konden we er langs en reden verder, als het beeld van een echt huiselijk vervoermiddel, dat zich door een zandhoop in zijn loop moet laten stuiten. Maar vóór dat de tram afreed, had ik op het Kennemerplein nog een an dere kleinigheid gezien. Dat was een motorrijder, die met een gangetje aankwam, een kennis zag, dien hij spreken wou en remde, door zijn eenen voet over de straat te laten slepen. „Kijk", zei mij een deskundige, „zijn rem is niet in orde." „Zoo", vroeg ik, „gebeurt dat wel meer „O ja, daar komen de meeste onge lukken van. Ik ken iemand, die in de stad heelemaal zonder rem rijdt, dat vindt hij prettiger. De politie vraagt altijd naar je rijbewijs dat kan iedereen krijgen, maar ze moest er liever op letten, dat de remmen in orde zijn en proces-verbaal opmaken als daar wat aan mankeert. Maar ik denk, dat de meeste politiemannen niet weten, waar de rem moet zit ten." Deze laatste oneerbiedige beschou wing schrijf ik natuurlijk met gepas- ten afschuw neer. Maar wel merk waardig was het, dat deze heele voet- reiumorij gebeurde vlak bij het wacht huisje van de politie, 't, Ivan, dacht me, geen kwaad om de aandacht hierop nog eens te \-estigen. Een fiets met een rem is een zeld zame zaak, maar een motorfiets zon der rem is een hoogst gevaarlijk in strument. En een met een defecte rem is wel het ergst van alles, want daar bij rekent allicht de rijder nog op zijn rem J. C. P. In mijn vorige is een schrijffout geslopen. De enquête onder hoog- leeraren en doctoren is namelijk niet door het weekblad de Nederl. Sport gehouden, maar door „De Sport", uit gave van de firma Willemsen Co., te Rotterdam, waarvan de bekende journalist, de heer D. Hans, hoofd redacteur is. Buitenlandsch Overzicht UIT RUSLAND. Stolypin zal iii de Doema spoedig voor een lastige taak staan. Hij zal dan moeten optreden tegen een be schermeling van het Verbond van het Russische volk. Men weet, wat dit zeggen wil. De beschermeling in kwes tie, is een zekere generaal Doembadse, commandant van Jalta. Dictator zou eigenlijk een beter woord zijn, want de man voert een waar schrikbewind. In Februari 1907 werd een aanslag' op Doembadse gepleegd, die echter mislukte. Sinds dien is Doembadse een dictator, zoo wreed en zoo gewel- rl.icr J"1 -1" ortliAiiL- di> r> 11„i_ voor hem in zit bij de bevolking. Bij den mislukten aanslag was er uit een huis op hem geschoten. Dat huis heeft hij in brand laten steken, en niet al leen het huis in kwestie, maar ook „voor securiteit" het huis er naast, waarin een familie woonde, die vol maakt onschuldig was. Het verwoes- tingswerk werd door Doembadse's die naren zoo volmaakt uitgevoerd, dat zelfs de hoornen in de tuinen werden omgehakt. Maar daar bleef het niet bij. Doembadse matigde zich allerlei, rechten aan, die hem in de verste ver te niet toekwamen. Zoo trad hij in vele gevallen op als rechter, niet be paald ten voordeele der beklaagden, die steeds do strengste straffen kregen voor de geringste vergrijpen. Gevan genen heeft hij meermalen persoon lijk mishandeld. Ook mengde hij zich in allerlei familie-aangelegenheden. Verscheidene gevallen van zelfmoord hébben zich voorgedaan, alleen uit vrees voor den dictator. Hij wees de burgers in grooten getale uit. Den 72- jarigen geheimraad Passetski wees hij uit, daar deze geweigerd had zich op het blad van het Verhond van het Russische volk te abonneeren De Octiobristen zullen nu, zeer tot ergernis der rechterzijde, een interpel latie tot de regeering richten over dien Doembadse. Jalta ligt, gelijk men weet, in de Krim, een streek waar de keizerlijke lustsloten Livadia en Ma.ssandra als mede tal van groote landgoederen van den Russischen adel gelegen zijn. 't Is dus geen acht. eraf hoek je, maar een be kend terrein. Het is dus voor Stolypin een moei lijk geval, want hij komt hier weer direct in botsing met het Verbond van het Russische volk. Hij is op die bot singen niet gesteld, daar de leiders van het Verbond veel invloed hebben ten Hove. De voorzitter werd nog on langs door den Tsaar ontvangen en er ging een vleiende boodschap van den Tsaar haar het jongste congres. Best mogelijk is het alzoo, dat de dic tator nog den dans ontspringt of zelfs een nog betere positie krijgt dan hij heeft. Dat is wel meer gebeurd. Het heet dan, dat zoo iemand voor straf wordt overgeplaatst, maar die over plaatsing is dan vaak meteen een soort bevordering. Hiermede wordt niet gezegd, dat Stolypin met een man als Doembadse zal sympathiseeren, maar hij moet helaas rekening hou den met de machtige leiders der re actie. DE MOORD TE LEMBERG. Naar aanleiding van den moord op den stadhouder van Galicië hadden Maandagavond in Lemberg anti- Roetheensche betoogingen plaats. Troepen Poolsche arbeiders trokken door de straten, bedreigingen uitend tegen de Roethenen. Tegen de Roe- theensche academie werden steenen geslingerd, waardoor alle ruiten wer den verbrijzeld. Herhaaldelijk ontstonden ernstige hotsingen tusschen de menigte en de politie, voornamelijk bij het Roetheen sche nonnenklooster en het Roetheen sche gymnasium. De politie moest van de wapens gebruik maken, om de steenonwerpen.de Polen uiteen te drij ven. Van Roetheensche zijde was overal in Lemberg een proclamatie aange plakt, luidende „Wij protesteeren er tegen, dat de moordenaar Syczinski een Roetheen wordt genoemd en verklaren, dat hij een gewone Heidamak is." ,,De Roethenen der stad Lemberg." Naar aanleiding van den moord zegt het „Fremdenblatt" ,De daad van den Roetheenschen student is een. lage sluipmoord en bij den afschuw voor de misdaad komt't gevoel van de volkomen ongegrond heid der opgegeven oorzaken. Nooit is de Roetheensche bevolking, die de moordenaar zeide te willen wreken, voorkomender behandeld dan onder het stadhouderschap van Potocki, die er eerlijk naar streefde aan de Roe theensche wenschen, in overleg met de Polen, tegemoet te komen. Het kan onmogelijk het lot van zijn volk zijn, dat Siczynski tot den moord aanlei ding gaf hij schijnt eer door partij- fanatisrne te zijn meegesleept. Het Russische voorbeeld schijnt hem aan stoken te hebben. „Het is onmogelijk, dat deze wijze om den politieleen strijd te voeren zich in Oostenrijk kan inburgeren. Op de politiek der regeering kan de daad niet van invloed zijn. Op zulk een bloedig terrorisme te reageeren zou een noodlottige fout zijn. Voor Gali cië, zoowelv als voor geheel Oostenrijk blijft het nationale compromis de eeni ge gedragslijn. Slechts uit een vrije overeenkomst tusschen de nationale partijen kan een duurzame, wettelijke •egeling der nationale quaesties ont staan." Dinsdag is het stoffelijk overschot Cholurne wskïwas "als" diger des Keizers tegenwoordig en oolc minister-president Beek. UIT PORTUGAL. Maandagavond hebben de ministers ten huize van den minister-president, den heer Ferrera de Amaral, een be spreking gehouden om een pla,n te ontwerpen ter revisie A'an de dictato riale decreten, dat aan het nieuwe Parlement zal worden voorgelegd. Uit Lissabon wordt bericht, dat de zer dagen ongeveer alle regimenten infanterie en ca\'alerie van het land in de hoofdstad komen, om den plech- tigen dienst bij te wonen, die den27en April zal gehouden worden voor de zielsrust van den koning en den kroonprins. Daarna zullen de troepen in Lissa bon blijven tot de opening der Cortes en de kroning van koning Manuel. Stadsnieuws VOLKS- EN SCI-IOOLBADEN. De 6e conferentie van de Ned. Ver- eeniging voor Volks- en schoolbaden zal Zaterdag 9 Mei in het Bronge bouw te Haarlem plaats hebben. Zij zal te half elf worden geopend en in den voormiddag aan de versla gen van de secretaressen mevr. Out- Rebenger en mej. H. Moll en van de penningmeesteresse mevr. Fiernée- Ruysch en aan mededeelingen gewijd zijn betreffende de exploitatie dei- volks- en schoolbaden te 's-Gravenha- ge, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Haarlem, Arnhem Dordrecht, Schie dam, enz., te doen door afgevaardig den der besturen dezer baden. In den namiddag zal de voorzitter, dr. Ruysch, spreken over doel en strekking der Vereeniging, de civiel- ingenieur Paardekoper uit Stoepky over Russische volksbonden, de in specteur van de volksgezondheid W. van Boven over het nieuw te bouwen Volks- en Schoolbad van de gemeen te 's-Gravenhage, dat der Vereeni ging in exploitatie is opgedragen, de kapitein der infanterie G. Polvïiet over een tijdelijk zwembad te Bisley (Engeland). Daarna zal een rondgang worden gemaakt onder leiding van het lid der vereeniging, den wethouder De Breuk, waarbij het raadhuis, de St. Bavo en het museum Frans Hals zul len worden bezocht, terwijl de dag met een diner in „de Kroon" zal wor den besloten. IN HOOGER BEROEP. Het Gerechtshof te Amsterdam be vestigde het vonnis der Haarlemsche Rechtbank, waarbij de recidivist H. A. Stiphout werd veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, wegens dief stal met inklimniing in het koffie huis van Lukas te Vogelenzang. Tentoonstelling in de Ambachtsschool. Wie van de gunstige werking van onze Ambachtsschool nog niet over tuigd is, moet nu maar eens een be zoek aan de tentoonstelling van het werk der leerlingen brengen en alles nauwgezet bezichtigen. Komt hij te rug, hij zal bekeerd zijn en met ons getuigen „Onze Ambachtsschool is een school, waar het ambacht geleerd wordt Er is op deze tentoonstelling veel, zeer veel, te zien en natuurlijk ook te bewonderen. Maak s. v. p. met ons een wandeling Eerst komen we in de afdeeling der SMEDEN. De aandachtige beschouwer ziet de geheele opleiding van den smid. Eerst blijkt hem, hoe de jongens beginnen met haakjes, moeren en dergelijke hoogsteenvoudige werkstukjes te ma ken. Dan komt het moeilijke scharnie ren, knippen, passers, sloten, geld kistjes, kolenbakken, parapluie-stan- daards, fornuizen:, kachels, machine- onderdeelen enz., om eindelijk in het dorde leerjaar over te gaan tot het maken van kunstsmeedwerken, als het prachtige hek voor de gefanta seerde buitenplaats „Rust-oord", het uithangbord voor den even denkbeel- digen „R. Knop, poelier", en de keu rige sierankers. Waarlijk, de leerlingen en ook de leeraren (de heer R. Kraakman voor 't bankwerk en de heer A. Hoetjes voor smeden) hebben alle eer van hun werk. 't Zelfde kan getuigd worden van de MEUBELMAKERS, wier leeraay- de heer S. de Groot is. Eerst moeten de aanstaande meubel- bel tel talsoenfifiv tcaiMMAu.&$v.-Ae.Ü Dat er heel wat voor noodig is, om de kort-broekjes zoover te krijgen, bewij zen de massa's houtjes, die alle ge diend hebben om deze oefeningen te bewerkstelligen. Zijn de jongelui een maal zoover, dan worden ze gezet aan 't, bankjes maken (natuurlijk ook van hout., valsche munters worden niet gekweekt!), kleerhangers, vor kenbakjes, waardoor ze de houtver bindingen leeren en langzamerhand tot het aangenamer werk overgaan, het eigenlijke meubels-maken. We za gen prachtige kasten, boekenkasten, tafels, schrijftafels. Alles zuiver van stijl en sierlijk afgewerkt. De jongens, die zich 't TIMMEREN als ambacht gekozen hebben, ont vangen eerst vrijwel een gelijke op leiding in 't, hanteeren der gereed schappen. Daarvoor zorgt de heer G. Sturm, die de jongens het eerste jaar onder zijn leiding heeft. Dan komen ze onder de hoede van den heer D. Oosterveld en leeren verschillende eenvoudige voorwerpen maken, als vuilnisbakken, trapjes, tafeltjes, droog rekjes, dienbakken, om eindelijk in't derde leerjaar (onder den heer L. Zwikker) het fijne van 't vak te lee ren. Dan maken ze mooie draai trap pen met sierlijke leuningen, deuren met, moeilijk gestelde paneelen, kozij nen, enz. Een model van een oud-Hol- landsch raam is een mooi stukje werk, zoowel wat ontwerp als uitvoering be treft. De kleine ruitjes in het boven licht, de hol-geschaafde luiken vol doen aan alle eischen. Dat ook met het werken in de practijk wordt reke ning gehouden, toonen de opgestelde kruiskap en de gestelde kozijnen. De afdeeling SCHILDEREN staat onder leiding van den heer C. B. van Vliet. Ook daar is wat moois te zien. De stukken geschilderd hout en marmer men zou zweren, dat 't echt wasHet in licht-geel geschilder de slaapkamer-ameublement ziet er ook keurig uit. Zeker bedenken de leerlingen altijd wat boven het ledi kant geschreven staat Nog even gedommeld, nog even gedut Zoo verslijt ge de helft uwer dagen onnut Ook trekt de aandacht een mahonie hout geschilderde kast, of 't echt gepolitoerd en geen imitatie isDe vele reclame-borden en sierletters be wijzen voorts, dat de jongelui ook het penseelschrijven verstaan. Ten slotte komen we aan de afdee ling TEEKENEN. Daaraan nemen alle leerlingen deel. De smeden beoefenen het machine- 'teekenen, en brengen ontwerpen van 'smeedwerk op 't papier, de timmerlie- den leggen zich toe op het bouwkun dig teekenen, de meubelmakers ont- ►werpen de meubels op 't papier, en de schilders het decoratie-werk. Vooral't 'teekenwerk der schilders onder lei- ding van don heer W. Bogtman ge- maakt is bezienswaardig. De de coratie-plannen munten uit door mooie ontwerpen, en de vele ontwor pen reclameplaten voldoen aan de eischen, die men aan zulk werk stelt en - in vakterm gesproken -- ..spre ken heel goed". Zoo zijn we aan het einde van onze wandeling gekomen. Toch zouden we niet gaarne eindigen, zonder de her innering, dat de school onder de al gemeens leiding staat van den heer P. Doorn als directeur. Uit alles blijkt hoe hij de rechte man op de rechte plaats is en hoe de school, mede on der zijn bestuur, geworden is een mo del-inrichting een ambachtsschool in den waren zin van het woord De tentoonstelling is gedurende eenige dagen voor het publiek te be zichtigen. Ongetwijfeld zullen vele ouders, wier kinderen de school bezoe ken, een kijkje komen nemen. Zij zul len de overtuiging medenemen, dat hun kindoren in goede handen zijn en een uitstekende opleiding genieten. Vele der tentoongestelde werkstuk ken zijn bestemd voor de in dezen zo mer te houden verloting. Dat het de kosten waard is een lot in deze lote rij te nemen, zal den bezoeker tevens blijken. Gewijde poëzie. Een groote schare was Woensdag avond in het kerkgebouw der Re- rnonstrantsch Gereformeerde Ge meente saamgestroomd, om daar me vrouw B. Holtrop—Van Gelder ge wijde poëzie te hooren voordragen. De buitengewone gaven van deze bevoorrechte tooneelspeelster zijn meer dan bekend, en het was dus geen wonder, dat. velen ook nu van' baar „iets bijzonders" verwachtten. En d.al heeft zij gegeven I Zij heeft bèeidïidüwcféV TaaTvan 'dé1' profeten van het Oude en Nieuwe Verbond, ge zegd met kracht en gevoel de taal werd levend Hoe donderde haar stem, als zij den profeet Jesaja' -21) liet Magen, ovèr het van God vervreemde Israël, en de wrake Jahwe's er over uitriep Hoeveel ge voel legde zij in de bittere jammer klacht van de klaagprofetie van Jere- nna (hoofdstuk 8 en 19). Maar ook, wat jubelde haar stem bij de vertol king van .Tesaja's troost-profetie (hoofdstuk 40), toen zij 't kon zeggen „TroosttroostEen weg wordt door Jahwe gebaand, opdat Hij zijn heer lijkheid en trouw aan Sion moge too nen Bijna nog meer gevoel sprak uit de voordracht van „De moeder der zeven zonen", een gedicht van J. T. L. ten Kate, waarin de dichter beschrijft wat een Makkabeeër-moeder, die Christin is, te lijden heeft, van Ko ning Antiochus Epifanes, die de Jo den en ook haar zeven zonen laat vermoorden, omdat zij weigeren af vallig van hun God te worden. Wat teekende mevrouw Holtrop—v. Gelder die moedersmart, en wat maakte zij die moedertrots over het sterven van haar laatsten zoon, nu ook deze God heeft beleden aannemelijk Een machtigen indruk verwekte dan ook de vraag Gij Christenmoe ders, die dit hoort, wat zoudt gij NU doen Ook een fragment uit Vondel's treurspel „Lucifer" waarin een' der engelen den door God geschapen Paradijsmortsch beschrijft, en Gods heraut Gabriel het raadsbesluit me dedeelt, waarbij besloten is, den mensch te verheffen, óók boven het engelendom, door de geboorte van Gods Zoon. Wat maakte die reizang- van aanbiddende engelen „Wie is het, die zoo hoog gezeten" een die pen indruk Enkele reien uit Vondel's „Gys- breght van Aemstel" werden keurig weergegeven vooral het diep-aan grijpende gedicht „O, Kerstnacht, schooner dan de dagen." Nu volgden eenige Bijbelvoordrach- ten uit het Nieuwe Testament, de prediking van Johannes den Dooper (Mattheus 3 112), de prediking van Jezus (de bergrede, (Mattheus 5 1-16} en de lijdensaankondiging (Mattheus' 16 21-26). Mooi sloot hierbij aan het gevoel volle en rijk-geschreven sonnet over Jezus' dood „O, man van smarto met de doornenkroon", van Verwey. Ten slotte hoorden we twee gedich ten van den Vlaamschen priester Guido Gezelle „O, gulden hoofd der blijde zonne" en „Excelsior" ge dichten, waarin de grootheid va* Gods schepping bezongen wordt. Wij hebben het programma hier mede nauwkeurig gevolgd, vooral om den lezer te laten zien, hoe moei het gekozen was. Ongetwijfeld hebben de vele toe hoorders Woensdag veel, zeer veel ge noten Het bestuur van den Protestanten bond, dat dezen avond georganiseerd heeft, kan dan ook over het succès tevreden zijn.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1