HAARLEM'S DAGBLAD. TWEED,S,.?L^',.. BEURSBERICHT MERENS HELEMAN Binnenland Onze Lachhoek. Sport en Wedstrijden FEUILLETON Eindelijk gewonnen VAN Haarlem, 15 April 1908. Ofschoon het ook heden zeer stil bleef openbaarde zich toch in enkele hoeken eenige meerdere animo. Voor al was de stemming voor tabaks- aand. gunstiger en konden o.a. Se- nembah en pref. Amsterd. Langkat 5 verbeteren, terwijl Deli Batavia zelfs 25 hooger genoteerd werd in verband met de publicatie van een slot dividend van 75 waardoor de geheele uitkeering over 1907 zich op 140 stelt. In Indische Cultuurwaar den ging zeer weinig om behalve in aand. en Actions Vorstenlanden, waarvoor aanbod door teleui'gestelde speculatieve koopers eenige verdere reactie teweegbracht. Toch kan een hoogere dividend-taxatie slechts in het min of meer verhitte brein dier apeculanen zelve ontstaan zijn, want bevoegde beoordeelaars hebben reeds maanden geleden vrijwel het juiste cijfer genoemd zooals ook reeds ver meld in ons speciaal bericht van 25 Januari jl, Oliewaarden lusteloos en voor Koninklijke 2 lager. Oklahoma daarentegen 1 hooger. Mijnwaarden vast voor Sirnau met 10 herstel en voor Cobars die 3 verbeterden in vex-band met een rij zing van 1 pond sterling in koper. Het markiverloop te New-York was gisteren zoo mogelijk nog onbelang rijker dan den vorigen dag, doch de stemming was eenigszins gunstiger zoodat de slotkoersen in de meeste [gevallen fractioneel hooger waren. In de industrieeie afdeeling was het aanbod minder overwegend en be stond speciaal voor Steels en Amal gamated eenige vraag in verband met. de eenigszins vastere stemming in de metaalmarkt. De geringe ver levendiging van zaken sedert de twee de helft van de vorige maand heeft eenigszins deprimeerend op het markt verloop gewerkt doch ofschoon de minder optimistische berichten uit de nijverheidscentra wellicht teleurstel lend zijn, behoeven deze nog geen re den tot ongerustheid te geven en is bet zelfs zeer natuurlijk, dat na de hevige crisis. welke de V. S. doorge maakt hebben, het herstel slechts [langzaam is. Bij iedere financieele crisis kan men vier stadia onder scheiden. Het eerste stadium, de ont wikkeling van de crisis, is doorgaans van langen duur en heeft ditmaal het grootste gedeelte van het jaar 1907 geduurd. Het tweede, de eigenlijke paniek, begon in de laatste week van ('.October 'en duurde tot het einde, des jaars. Het derde stadium onderscheidt zich door een algemeene depressie zooals wij deze sedert het begin van het nieuwe jaar medegemaakt heb ben, het vierde- stadium is dat waar- j in de herleving van zaken een aan vang neemt. Terwijl wij op het oogen- j blik de eerste twee stadia te boven i zijn, bevinden wij ons echter nog steeds in de derde periode der crisis •en zal het vermoedelijk nog eenigen tijd duren, alvorens een blijvende en algemeene verbetering intreedt. De omvang van zaken over het geheele land is op het oogenblik ca. 30 ge ringer dan in 1907, de bruto ont vangsten der voornaamste spoorweg- Mijen. verminderden, over de eerste 3 maanden vair het loopende jaar met c.a. 12 terwijl de netto's ruim 20 beneden die van 1907 bleven. Een ander bewijs voor de heerschen de depressie wordt geleverd door het landverhuizersvervoer, dat zich nog steeds in den vorm van repatrieering aanneemt, hetgeen in dezen tijd van het. jaar, wanneer in den regel in 'Amerika een groote vraag naar ar beidskrachten bestaat een uitzonde ring is. Toch zijn er ook verschillen de bemoedigende verschijnselen en [Waar de geldmarkt zeer ruim blijft, de* berichten uit. de landbouwdistric ten dit jaar een ruime oogst doen .verwachten, is het waarschijnlijk, dat Ihet niet lang meer zal duren alvorens ■een constante verbetering aanbreekt. Het jongste herstel op de beurs, wel ke steeds de gebeurtenissen ver voor uitloopt is wellicht wat te snel ge weest en vandaar dat zoodra de eei- ste kooplust van het publiek verza digd is een tijdelijke periode van rust aanbreekt, die doorgaans gepaard gaat met afbrokkelende koersen. Zoo ver wij kunnen nagaan bestaat er geen reden om een ernstige daling te vreezen. Doen er zich geen onverwach te omstandigheden voor dan zal het marktverloop vermoedelijk xnin of meer onregelmatig blijven totdat in de 2e helft van het jaar een verdere verbetering tegemoet gezien kan wor- J3iX. De stemming was in onze Ameri- kaansche afd. gunstig bij meeren- deels oploopeaxde koersen zoowel voor spoorwegaand. als industrials waar van o. a. Steels en Amalgamateds '1 hooger golden. Eides 1 3/4 hooger ihet lokale vraag. Geld 4%. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. Dinsdag 21 April. Vertrek Paleis Loo voorm. 10 uur 41 m. Aankomst te Amsterdam (Centraal Station) te 12 uur. Nam. 1.30 u. audiëntie militai ren. 4 uur audiëntie civiele autoritei ten. 7.30 u. diner, waarbij, behalve de dagelijlcsche gasten, de wethouders van Amsterdam aanzitten. Woensdag 22 April. Voorm. 10 uur. Audiëntie 2e gedeelte civiele autoritei ten; Rijks- en Gemeentelijke commis- siën. Nam. 1 uur: Overige commissiëxi 4.30 u. tot 5.30 u. Rijtoer en bezoek aan de tentooxxstelling van „Arti et AmiGitiae" Rokin. 7 uur. Diner, waar bij de Gedepxiteerde Staten aanzitten. Donderdag 23 April, Voorm 10 u. Audiëntie pax*ticulieren. Nam. 1.30 u. tot 3.15 u. Rijtoer en bezoek aan het Stedelijk Museum. 6 uur. Diner, waarbij de Kamerheeren en adjudan ten i. b. d. aanzitten; 9 uur, Bal. ten hove. Vrijdag, 24 April. Voorm. 11.30 uur tot 12.45 uur. Rijtoer en bezoek aan de Lettergieterij Amsterdam, voorh. Tetterode, Bilderdijkstraat. Nam. 2.15 uur. Uitrijden; boottocht en be zoek aan het stoomschip Rembrandt der Stoomvaartmaatschappij Neder land; vervolg van den boottocht op den Amstel tot 4.45 u.; terug ten Pa- leize te 5. uur. 7 uur. Diner, waar bij de Gemeenteraad van Amsterdam zal aanzitten. Zaterdag, 25 April. Voox'm. 10 uur. Rijtoer en bezoek aan de Luthersche Diaconessen-inrichting, 11.30 uur. Te rug ten Paleize. Nam. 1.30 uur tot 3.30 uur, Rijtoer en bezoek aan de Rijks- akademie van Beeldende Kunsten, 6 uur. Diner, waarbij civiele en militai re autoriteiten aanzitten. 8 uur. Ver trek naar de voorstelling in den Stadsschouwburg door de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel: blijspel „Kleine Dora". Zondag 26 April. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk. Nam. 2 uur tot 4.15 uur. Rijtoer en bezoek aan „Natura Artis Magis tral 7 uur. Diner. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Tweede dag. In de voortgezette middag-vergade ring kwam aan de orde een voorstel vaxr den Schildersgezellenbond„Het N. V. V. agiteere voor de aanvulling der Ongevallenwet, in dezen zin, dat ook uitkeering worde verstrekt in ge vallen van beroepsziekte". Men bestreed dit voorstel van de be stuurstafel op grond, dat het program ma van het verbond, inzake sociale wetgeving, reedd overvuld is. Daarbij komt, dat het begripberoepsziekte, moeilijk is te omschrijven en het ook niet in de Ongevallenwet is onder te brengen. Besloten werd in den loop van het jaar een adres aan de Tweede Kamer te zenden, waarin gewezen zal wor den op de leemte in de wet inzake be- roépsziekte. Vervolgens kwam een voorstel van het verbondsbestuur aaxi de orde over: „Organisatie der wei*kloozenvei*zeke- ring". Dit voorstel luidt als volgt »De algemeene vex-gadering van het Nederlandsch Verbond van Vakveree- nigingen, gezien, dat door onder scheidene oorzaken de werkloosheid de ax'beidende klasse herhaaldelijk teistert, en een verderfelijken invloed uitoefent op het stoffelijk, geestelijk en zedelijk leven van den arbeider, overwegende, dat de vakbeweging ten doel beeft het levenspeil der arbei dende klasse iix alle opzichten op te voeren, zoodat zij ook is aangewezen te trachten de middelen te vinden ter bestrijding van de werkloosheid, res pectievelijk van hare gevolgen, acht't noodzakelijk, dat de vakbeweging streeft naar zoo sterk mogelijke natio nale organisatie, ook, omdat de werk loosheid in eexxig vak of eenige plaats, haren invloed x*echtstreeks doet gevoe len op een ander vak of een nabij gele gen plaats. Ook om deze redenen acht zij het dexx plicht der regeering om de natio nale vakorganisatie der arbeiders te steunen, zooveel in haar vermogen is: en niet te trachten haar de noodige kracht te ontnemen, o. ,a. door subsi dieering, hetzij rechtstreeks, hetzij .zijdelings, van plaatselijke werklo zenkassen van buiten de vakbeweging staande personen. Ter bestrijding dex- werkloosheid acht zij onder het huidige productie systeem slechts onvoldoende midde len aanwezig. Deze middelen zijn a. groote beperking van den ar beidsduur in tijden van abnormale werkloosheid, met gelijktijdige aan het werkstelling van een evenredig aantal werkloozen b. het afsluiten van arbeidscontrac ten op korten termijn, waarin het be paalde sub a nadrukkelijk is bedon gen c. het oprichterx van axbeidsbeurzen, teneinde het noodig statistisch mate riaal te bekomen ter uitvoering van de puntexx a en b. Deze arbeidsbeur zen moeten, zoo mogelijk, staan on der beheer der vakvereenigingen en, indien niet mógelijk, onder beheer der gemeentebesturen, met medezeg gingschap der arbeidersorganisaties. Naast de bestrijding der werkloos heid heeft de vakbeweging tot taak de leniging der geldelijke gevolgexx van werkloosheid, waarom gestreefd moet worden naar le. werkloozenverzekering, recht streeks en uitsluitend door de natio nale vakbonden voor de aangesloten ledexx, en hen, die, krachtens overeen komst, met andere corporaties als zoodanig worden beschouwd 2e. subsidie van regeeringswege rechtstreeks te verstrekken aan de vakvereenigingen. De vakbeweging aanvaardt allean- der.e vormen van werkloozenverzeke- i'ing of van subsidieering alleen zoo lang en voor zoover de organisatie der arbeiders en de onwil der regee ring, om de vakorganisaties recht streeks te subsidieerexx, het noodzake-. lijk maken dit te doen, teneinde den toestand der arbeiders niet nog te 'vei'slechteren, doch verzet zich ten sterkste tegen iedere poging, die ge daan wordt om subsidie te verleenen aan andere arbeidersorganisaties, dan. die tot hoofddoel hebben de verbete- 1 ring der toestanden onder de arbei ders door rechtstreeks invloed te oefe nen op de arbeidsvoorwaarden, tegen iedere poging, die wordt, aangewend, om, onder welk voorwendsel of wel ken vox*m ook, ongeorganiseerden te doen genieten van de verzekering te gen de geldelijke gevolgen vair werk loosheid en tegen iedere poging, die wordt gedaan, om de centralisatie der vakorganisaties te breken, door mid del der w e rklo oz en v e r z eke ring of ha re subsidieering. Het voorstel werd door den secx'eta- ris Oudegeest, ingeleid, en na eenige discussie werd de resolutie tenslotte aangenomen, met deze wijziging, dat sub a. als volgt worde gelezen „groo te beperking van den arbeidsduur, met gelijktijdige tewerkstelling van een evenredig aantal ai'beiders." Daar het intusschen 5 uur was ge worden, besloot men, na discussie, het onderwerp„Plaatselijke federaties van vakvei*eenigingen", in te leiden door Henri Polak, uit te stellen tot het volgend jaar. BRANDALARM IN DE KAZERNE ORANJE-NASSAU. Dinsdag is er „brand uitgebroken" in de kazerne Oranje-Nassau te Am sterdam in het gedeelte bewoond door het 7e regiment infanterie. Menschenlevens zijn gelukkig niet te betreuren evenmin is door het vuur materieele schade aangericht, aange zien het geen werkelijke brand was, doch een brandoefening van voor noemd regiment. Te 12 u. 10 m. vertoonden zich de eerste rookwolken, welke op eene kunstmatige wijze waren opgewekt, uit een raam van de eerste verdieping. Kort daarop hoorde men het signaal „Brand" door de kazerne weerklin ken. Verscheidene militairen, w. o. de wachtcommandant, dachten aanvan kelijk dat er werkelijk brand was uit gebroken. Laatstgenoemde liet onmid dellijk de brandschel aftrekken en spoedde zich met de in de wacht aan wezige brandbluschm id delen naar de „plek des onheils". Zes minuten na dat de eerste rookwolken gezien wer den, reed de koolzuux*spuit van het Weesperplein de binnenplaats der ka zerne op, één minuut later gevolgd door een ladderwagen van den brand weerpost Kattenburgergracht en on middellijk daarop kwam ook de stoomspuit van eerstgerioemden post in galop de kazerne binnenrijden. Als men den tijd rekent, die ver streken is tusschen het zien der rook wolken en het aftrekken der brand schel, dan was de brandweer binnen 4 minuten na ontvangst vah het brand- signaal ter plaatse. Voorzeker moet men respect hebben voor de kranige en vlugge wijze waarop onze populai re brandweer werkt. Onmiddellijk na het signaal „Brand" traden de troepen rustig aan op de binnenplaats dex- kazerne in de forma tie zooals die in de brandweervoor schriften is aangegeven. De kolonel J. H. A. Nierstrasz, zoo mede de commandant der brandweer J. Meier woonden de geheele oefe ning bij. Nadat door laatstgenoemde noj_ eenige practische wenken werden aan gegeven hoe in geval Yan een werke- lijkerx brand te handelen, kon eerst de brandweer eix daarna de troep in rukken. De gehouden oefening is hoogst nut tig te noemen onze jonge miliciens weten nu, hoe zij te handelen hebben in eeval van brand. Alhoewel het ondoenlijk is een brand getrouw na te bootsen, was bij deze oefening alles voorbereid om, zonder gevaar voor menschenlevens en materieele schade, de werkelijk heid zooveel mogelijk nabij te komen. Het. tijdstip waarop de oefening zou plaats hebben was zeer geheim ge houden verscheidene officieren en mindere militairen hadden reeds de kazerne verlaten het aantreden der troepen geschiedde dus ook onder lei ding van het lagere kader, iets wat in werkelijkheid ook dilcy/ijls zal kun nen plaat9 hebben. Het is te verwachten, dat na het houden van dergelijke oefeningen het niet zal kunnen voorkomen, dat er bij werkelijken brand in de kazerne een paniek zal ontstaan. (Hbld.) PRESIDENT VAN DE REKEN KAMER. De Haagsclxe correspondent van de Leeuw. Ct. verneemt, dat het zoo goed als zeker is, dat nar. T. P. Mac- kay, thans lid, jhr. Lohman in het presidium der Rekenkamer zal op volgen. DE SLAKKENGANG VAN HET RECHT. De advocaat-generaal bij het rechtshof te Amsterdam heeft ter te rechtzitting eenige woorden gespro ken over bovengenoemd onderwerp en deelde als zijne ervaring mede, dat de preventief gedetineerden geene nadoe len ondervinden van den achterstand van zaken bij verschillende rechterlij ke colleges. De verdediger, die daar bij echter toegaf weinig ervaring In strafzaken te bezitten, meende zulks te moeten beamen. Wij kunnen het niet doen. En het schijnt ons zelfs eenigszins naïef, een zoo bekend feit tegen te spreken. De dossiers der practici zullen terstond kunnen leeren, dat menig preventief gedetineerde zijn zaak volstrekt niet aan de orde zag gesteld, zoodra het vooronderzoek dit toeliet. Het is bij voorbeeld te Amsterdam geene zeld zaamheid, dat na afloop der instruc tie tot aan de behandeling der zaak nog twee volle maanden moeten ver- loopen Natuurlijk is het oponthoud bij drukke rechtbanken grooter dam bij een Hof, dat alleen appèlzaken be recht en het is voornamelijk bij de rechtspleging in eersten aanleg, dat zich de vertraging voordloet. Nimmer mag er echter licht over gedacht wor den. Wordt daarbij wel voldoende be seft, dat elke dag, noodeloos in pre ventieve hechtenis doorgebracht, een gruwel is? Het onrecht begint niet eerst, als het iix de weken of maan den loopt. Deze opmerking vloeit ons uit de pen, waar de advocaat-gene raal een termijn van ruim anderhal ve maand in voorarrest doorgebracht, Voordat over het "schuldig of onschul dig beslist werd, als een voorbeeld van spoedige rechtspleging noemde. Zoover zijn wij dan reeds roept 't Hbld. uit! DE FRIESLAND. Bekend wordt gemaakt, dat aan Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland" de navolgende brievenmalen zulleax worden verzonden 1. naar Port-Mahon (Balearen) 17, 19, 2-4 en 26 April e. k. met den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Antwerpen 2. naar Algiers 1, 3, 5 en 6 Mei e. k. met den trein vaxx 7^1 m. van Amsterdam naar Ant werpen 3. naar Smyrna vaix 11 tot en met 20 Mei e. k. dage lijks roet den trein van 6.11 m. van Amsterdam naar Emmerik 4. naar Athene van 25 tot en met 31 Mei e. k. da gelijks met den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Antwerpen 5. naar Napels van 10 tot en met 19 Juni e. k. da gelijks met. den trein van 4.5 a. van Ametex'dam naar Emmerik 6. naar Algiers 24, 26 en 28 Juni e. k. met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Ant- werpen 7. naar Southampton van 9 tot en met 13 Juli e. k. dage lijks met den trein van 7.10 a. van Amstex-dam naai' Vlissingen 8. naar Kopenhagen van 20 tot en met 27 Juli e. k. da gelijks, met den trein van 7.16 a. van Amsterdam naar Emmerik 9. naar Bergen (Noorwegen) van 29 Juli tot en met 3 Augustus e. k. dagelijks met den trein van 7.16 a. van Amsterdam naar Emmerik Indien belanghebbenden hunne brie ven en andere stukken in de aan ge noemd schip te verzenden brievenma len wenschen opgenomen te zien, worden zij nitgenoodigd ze voldoende te frankeeren en te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het ge heele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Brieven en andere stukken voor meex'genoemd schip, welke niet vol doende gefrankeerd zijn, of niet voor zien van de bedoelde aanwijzing zul len langs den gewonen weg naar hun ne bestemming worden verzonden. (St.-Crt.) ONGELUKKEN. Dinsdagmorgen om 11 uur had te Breda een ernstig ongeluk plaats op de rivier De Mark. De 15-jarige Van O., die zich op de schuit van zijn vader bevond, welke schuit door den vader werd getrokken, geraakte zon der dat schipper Van O. het merkte te water. Toen de schipper het gewaar werd, was het reeds te laat. Het lijk van den knaap werd opgehaald waar na twee doctoren nog trachtten de levensgeesten op te wekken, doch te vergeefs. Het noodlottig ongeval aan het (Staatsspoox-)station te 's-Gravenhage waarvan in ons vorig nummer eene korte mededeeling voorkwam, trof, meldt de „H. C.", de 66-jarige wedu we Verweij, uit Voorburg. Het vrouwtje, in het bezit van een 3de klas-kaartje, heeft vermoedelijk nog het 2de klas-compartiment van den laatsten lokaaltrein naar Voor burg, waarin ze bij vergissing had plaats genomen, willen vexdaten. De trein had zich echter reeds in bewe ging gezet.... met het bekende nood lottig gevolg. Dadelijk na het gebeurde schoten trampersoneel en passagiers toe, om de ongelukkige op te nemen. Juf frouw Verweij was toen nog bij ken nis, exx vroeg bezorgd naar haar pa- rapluie en pakje, die ze bij zich had gehad. Pijn scheen ze in 't minst niet te voelen maar direct daarop sloot toch de mond zich, en bleken de le vensgeesten geweken. Te Boven-Pekela (Gr.) is de timmei*- maii B. in het kanaal verdronken. AANBESTEDING. Door de Directie der Mariixe te Wil lemsoord werd gisteren aanbesteed de levering van: Bestek I, 144.000 KG. zachte Witte tarwe, en bestek II, 96.000 KG. harde roode tarwe. Minste inschrijver voor bestek I de heer H. A. van Wayeren, Haarlem, f 11.49; voor bestek II dezelfde, f 12.96, alles per 100 KG. EET SiVlAKELUK Gast (die een haar xiit da soep vischt) Kellnei-, kam de soep eens uit l EEN CYNICUS. Een jong meisje, dat een, lied aong, onderbrak dat, om aan een heer te vragen U bent een liefhebber van mu ziek, niet waar? Waarop de wreedaard antwoordde O ja, maai' u moogt toch wel door zingen, als u graag wilt. VLEIEND. Schilder„Wel Frits, wat wil jij later worden Frits „Student." Schilder„Daar zal je wel te dom voor zijn." Frits „Nu dan word ik ook schil der." SPEELGOED. Kleine Marie heeft een broertje ge kregen en laat baar poppen er voor liggen, zoo'n schik heeft ze in dat nieuwe speelgoed. Opeens zegt ze „Hij is veel leuker dan het andere speelgoed, als je hern knijpt schreeuwt hij EINDELIJK. Eindelijk, zei de jonge auteur, heb ik dan iets geschreven, dat door ieder tijdschrift zal worden geaccep teerd. Waax*achtigGefeliciteerd hoor Wat is !t? Een formulier van inteekening voor een jaar abonnement. ONZE TIJD. Vrouw Ik schaam me om met dien ouden hoed uit te gaan. Man Gaat de meid ook uit Vrouw Neen, ik geloof 't niet. Man Waarom leen je dan haar hoed niet? TERUGZENDING EENER RIDDERORDE. De gep. kapitein ter zee tit. C. Vree- de. officier in de orde van Oranje- Nassau, heeft, zooals we reeds mede deelden, in een adres aan den Minis ter van Justitie zijn officierskruis aan dexi Minister teruggezonden, met een adres, waarin hij zegt dat een eeuwenoude militaire x-echts- pleging nog altijd voortgaat te von nissen onder de regeering van Hare Majesteit zijn geëerbiedigde en recht- lievende Koningin, Haren Troon on dermijnende, dat hij na een vruchteloozen en ge- duldigen strijd van 14 jaren tegen die rechtspleging, het zijn plicht heeft ge acht om, met opgave van redenen, te handelen gelijk in nevensgaand eer biedig schrijven aan Hare Majesteit ia Vermeld. Redenen waarom hij zich tot Uwe Excellentie den Minister van Justitie wendt met het eerbiedig verzoek om het ingesloten onderdanig schrijven met het officierskruis der orde van Oranje-Nassau aan de voeten vanHa- rer Majesteits Troon te willen neder- leggen. SNIJ PARTIJ. Maandagnacht is te Budel weer vreeselijk met het mes gewerkt. Ze keren M. Lips, uit W'eert, alhier werkzaam in de leerlooierij van A. Ras en Zoon, zijn de polsslagaders doorgesneden en verscheidene andere steken toegebracht. Hevig bloedende is hij opgenomen en hem zijn reeds do laatste H.H. Sacramenten toege diend. De dader, de beruchte Ch. W., van alhier, is vermoedelijk de Belgische grens over, doch zal zijn gerechte straf wel niet ontgaan. („,'s-Hert. Ct. ERNSTIGE MISHANDELING. Men meldt uit Surhuisterveen, d.d. 13 April aan de „L. Crt." Hedennacht had in het. naburig Har- kema-Opeinde een zware mishande ling plaats. De gebroeders H. en W. S., van Roodeschuur, hebben met mes en revolver S. J. en II. L., van Har- kema-Opeinde, toegetakeld. De bur gemeester van Achtkarspelen heeft he den een streng onderzoek ingesteld; vijf getuigen zijn gehoord. VOETBAL. De Holland—Frankrijk-wedstrijd zal op 10 Mei plaats hebben op het terrein der vereeniging „.Sparta" te Rotterdam. Uit "het Engel sch. 20) Jaik vroeg naar u exx kreeg [ten antwoord, dat alleen miss Halt. thuis was. ïk hield het voor verstan dig binnen te gaan, men kan nooit weten Zoo stelde ik mij voor, zonder natuurlijk over het doel van mijn bezoek te spreken. Miss IIa.lt is uw nicht, nietwaar Zij schijnt een iet wat sentimenteele dame te zijn. Ik merkte op, dat zij „Henrietta Temple" zat te lezen. Zij beklaagde zich, dat zij zoo veel alleen was. Zij schijnt somber gestemd te zijn. Sentimenteele menschen hebben altijd zoo iets noo dig. Heb ik niet gelijli Miranda zou hebben kunnen lachen over zijn van zooveel scherpzinnig heid getuigende Opmerkingen, a.ls zij meteen niet bedacht had, dat juist deze scherpzinnigheid een wapen was dat ook tegenover haar zelf gebruikt zou worden. Nu kwamen zij bij de Alameda. Miranda liep op een bank toe, die juist tegenover het ijzeren hele van het plantsoen stond. De Alameda strekt zich aan den uitersten rand van 't Ronda-plateau uit Wilbraliam keek recht naar bene den langs een rotswand, die wel dui zend meter naar beneden ging. Eeni ge minuten lang bleef hij in deze houding. Aan den voet van den afgrond strek te zich een breede vlakte uit. De af geperkte tuintjes van eenige arbei dersbuisjes kwamen uit het groen te voorschijn als de quadraten op een schaakbord. Hier en daar fladderden stukken wasebgoed aan de heggen. Boomgaarden met appel-, peren- en kexsenboomen gaven aan het land schap ievendige kleuren en de Guax*- fJioro wond zich, uit de nauwe bed ding van de kloof bevrijd, als een schitterende spiraal door de vlakte. Een paar witte Moorsche molens wa ren aan den oever van de rivier in werking, en hun geruiseh drong door de stille hitte tot. hef. oor van Wilbra- ham door. Maar Wilbraliam had blijkbaar geen oog voor het schilderachtige tooneel om hem heen, want toen hij zich tot Miranda wendde, was er een sombere, booze uitdrukking op zijn gelaat. Waarom heeft u mij bier naar dc Alameda gebracht vroeg hij. Omdat ik geen lust heb, u in mijn eigen huis aan te hooren, ant woordde Miranda dapper. Wilbraham scheen door dit ant woord niet bijster gekrenkt, maar hij keek haar doordringend aan,' als zocht hij iets anders achter haar woorden. U zegt dus, begoix Miranda, ter wijl zij voor hem ging staan, dat mij ïx echtgenoot leeft. Ik heb daarvan geen andere bewijzen dan uw woord, en zooals u mij zelf gezegd heeft, heeft uw woord alleen al heel weinig waarde. Oho, denkt u mij zoo schaakmat te zetten zei Wilbraham, maar u vergeet, dat u zelf mijn woorden al bevestigd heeft. U weet, dat hij leeft, eix ik weet het ook. Hoe weet u het Omdat ik van twee en twee vijf ïxiaak wat ieder mensch met eeni ge scherpzinnigheid kan klaarspelen, antwoordde Wilbraham spottend. Door zoo'n rekensom kan men het zelfs dikwijls tot een vaste jaarrente brexxgen Mevr. Warriner gixxg op een bank zitten. Wilbraham ging naast haar staan en begon haar bewijzen te ge ven van zijn scherpzinnigheid. Hij begon met uit den eenen zak vier pond in Engelsch goud en uit den anderen een hand vol dollars en pe seta's te nemen. Daar dat is alles, wat mij van twee honderd en dertig pond, die ik in 't begin van Mei in Monte- Carlo gewonnen heb, is overgebleven. Daaraan kan men beschouwingen vastknoopen, mevr. Warriner Had ik dat geld namelijk niet gewonnen, dan stond ik nu niet hier met mijn zeker vooruitzicht op eeu inkomen voor mijn leven. Want dan zou ik mij niet op de poststoomboot „India" in Marseille hebben kunnen insche pen en zou nooit kennis gemaakt heb ben met mijn besten, jongen vriend Charnock. Miranda beefde van het hoofd tot de voeten, toen zij den naam van Cha.xmock hoorde in verband met de ontdekking van Wilbraham. Wilbraham zweeg direct. Miranda deed moeite een onverschillige hou ding aan te nemen, maar Wilbraham keek haar onafgebroken aan, en zij voelde, hoe haar het. bloed naar de wangen steeg. O zei Wilbraham, en wierp het hoofd in den xiek. Toen keek hij haar, zachtjes voor zich heen fluitend, van het hoofd tot de voeten aan. Miranda zweeg en hij zette zijxi verhaal weer voort, maar telkens als hij den naam van Charnock noemde, wierp hij haar een haastigen blik toe, als wilde hij haar bewegen haar gevoel te uiten. Op de hoogte van Quessant haal den wij een brigantijn in, en ik weet niet, hoe het kwam, maar de lijnen van het schip kwamen mij bekend voor. Charnock in alle opzichten I een zeer net nxensch leende mij zijn verrekijker en ik ontcijferde deix naam. Het was de „Tafira"'. Als Charnock er niet geweest was, dan zou ik heelemaal niet meer aan het schip gedacht hebben. Maar Char nock meende, dat het er als een zoo- geuaamden Salcombe-zwaluw uitzag. Wist u misschien, dat de „Tien Ge broeders" een Salcombe-zwaluw ge weest is Ik wist het, en toen Char nock dat zei, werd mij dadelijk dui delijk, waarom het schip mij bekend was voorgekomen. Ik had het zelf, of anders ten minste zijn zusterschip in de golf van Algeciras als eigendom van Warriner voor anker zien liggen. Ik hechtte echter aan dat feit geen bijzondere beteekenis. tot Charnock mij op zijn vriendelijke manier onder het oog bracht, dat net den eigenaar van het sclxip toch geen bijzonder voordeel kon aanbrengen, om de ta- kelage van dén schoener in die van een brigantijn te veranderen. Toen eerst werd mijn belangstelling opge wekt. Waarom was de takelage ver anderd, als hij daar geen voordeel in zag Ik kon geen antwoord geven op die vraag en zag ook geen kans, er een antwoord op te vinden. Maar toen ik in Plymouth landde, dat niet meer dan twintig mijlen van Salcom- be af is, toen dacht ik ik kon daar heen wel eens oversteken. Men kan nooit weten, waarvoor het goed is, en voor ons soort menschen zijn toeval ligheden dikwijls van de grootste be teekenis. Ik passeerde dan ook een zeer onderhoudend uurtje in de ach terkamer van het hotel te Salcombe, keek van het venster uit naar de in de haven voor anker liggende sche pen. zag hoe de zeilbootjes over de rivier heengingen, en luisterde naar den ouden schipper, die terug dacht aan den goeden, ouden tijd, toen de stad nog weergalmde van het ge dreun der hamers op de scheepstim merwerven. Toen, zoo vertelde hij, was het bouwen van twaalf hoort u goed, mevr. Warriner van twaalfscho'eners een voordeelige zaak voor de stad geweest. De schoeners werden verkocht, maar de schipper wist heel precies, wat er van de sche pen geworden was, ongeveer zooals een mensch het lot van zijn kinderen vol liefde ïxagaat. Twee waren er ge strand, drie gingen als koopvaardij schepen geregeld naar New-Found- land, één" was een stoomjacht gewor den, en de anderen brachten vruchten van West-Indië aan. Van elf der schepen kon hij rekenschap geven, en het twaalfde was natuurlijk de „Tien Gebroeders", die op Rosevaer gestrand wa9. Ik zonderde de „Tien Gebroeders", de twee, die vroeger al schipbreuk geleden hadden, en het stoomjacht uit. Acht bleven er nog over. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5