HAARLEM'S DAGBLAD. BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen VAN Haarlem, 21 April 1908. Hadden sommigen wellicht ge hoopt, dat het vierdaagsche tijdperk van gedwongen rast de hervatting der beursaffaires mei. eenig meerder animo gepaard zoude gaan, zoo kwam men met die verwachtingen ten oenen ma,le bedrogen uit, want't was heden ter beurze stiller dan ooit bij min of meer uiteenloopende stem ming. Indische Cultuurwaarden leden over enkele soorten eenig verder koersverlies door win9tneming in een verlaten markt, terwijl daarente gen tabaksaand. verbeterden, door dien in een eveneens zeer beperkte markt eenige vraag bestond in ver band met de verwachting van betere tabak in de eerstvolgende veilingen. Petrol, aand. waren prijshoudend zonder noemenswaardigen handel. Mijnaand. flauwer voor Redjangs, welke ruim 10 lager afgegeven wer den in ruil tegen aand. Simau, welke ongeveer 406 golden met binnenland- sche vraag. Great Cobars verloren 21/2 in. overeenstemming met een hernieuwde reactie in den koperprijs. De feestdagen zijn verloopen zon der dat er zich op de Amerikaansche markt gebeurtenissen van eenig be lang hebben voorgedaan. Het koers- niveau is dan ook vrijwel onveran derd gebleven en de stemming even ongeanimeerd als voor de feestdagen. Waar de Europeesche markten giste ren gesloten waren en dus de arbi trage huizen werkloos bleven, had het professioneele element ter beurze na tuurlijk vrij spel, zoodat de koersen naar willekeur gemanipuleerd wer den. Om deze redenen geeft het marktverloop der laatste dagen dan ook geenerlei aanwijzingen voor de heerschende stemming in de V. S., doch wel mag uit de geringe omzet ten afgeleid worden, dat het publiek zich ver van Wall street houdt en deze apathie is sedert de berichten uit de industrieele centra den laatsten tijd weder minder gunstig luiden, er niet op verbeterd. Wel is de geld markt te New-York zeer ruim en zal de gunstige invloed hiervan zich op den duur op den oeconomischen toe stand in de Unie doen gevoelen, doch op het oogenblïk heeft, de lage rente stand op de open markt zich nog niet in een noemenswaardige beleg- gingvraag afgespiegeld. Zooals wij dezer dagen nog vernamen van een der meest bekende personen op fi nancieel gebied in de V. S. lijden de groote Spoorweg- en Industrieele Mijen. vrijwel alle aan geldgebrek, en zoolang hierin niet op een afdoende wijze voorzien wordt, is geen_ werke lijke verbeteringwaarschijnlijk. Al gemeen wordt verwacht, dat de toe komst géheel beheerscht. zal worden door de. presidentieele verkiezingen en door de uitkomst van den oogst. Be antwoorden beide aan de verwachtin gen, dan mag een spoedig en krachtig herstel tegemoet gezien wordenin het tegenovergestelde geval is het moeilijk te voorzien, welke verwikke lingen zich nog kunnen voordoen. Onze zegsman achtte in de naaste boe komst een belangrijke rijzing even zeer onwaarschijnlijk als een scherpe dalina. Voor eerstgenoemde is de pu blieke belangstelling uit hoofde van de talrijke bestaande onzekerheden te gering en laatstgenoemde wordt tegengehouden door de groote -ban kiershuizen wier belangen het nood zakelijk maken het publiek in een gunstige stemming te houden. Ver, schillende financieele plannen wach ten op uitvoering en men heeft daar om momenteel eerder belang bij hoo- gere dan bij lagere koersen. Verkoo- pen op. willige dagen en koopen bij flauwe markten zal-' waarschijnlijk voordeelig' blijken te zijn. De invloed van den gunstigen bankstaat en de handhaving van het dividend der Amalgamated Copper Co. werd giste ren geneutraliseerd door een reeks ongunstige spoorwegontvangsten en door de weinig optimistische berich ten betreffende de staalindustrie. In dustrieele soorten waren dan ook voornamelijk gedrukt, doch in alle afdeelingen was de handel gering en de markt den geheelen dag vrijwel tendenzloos. In onze Amerikaansche afd. waren omzetten zoowel als koersvariaties heden zeer onbeduidendover het algemeen valt een fractioneele daling te constateeren, voor Steels bedroeg deze in navolging van buitenlandsche koersen ongeveer 1/2%. Een gunstige uitzondering vormen de aand. Colo rado Southern, waarin hier echter se dert lang niets was omgegaan. Het avans voor de Commons bedraagt na genoeg 4 en vindt zijn gereed-o ver klaring in de betrekkelijk zeer gun stige ontvangstcijfers van dezen spoorweg, welke op een enkele uit zondering na aanhoudende vermeer dering aanwijzen. Geld 4-4 1/2 GYMNASTIEK-ONDERWIJZERS. Tweede dag. Dinsdag-morgen had men beslag ge legd op de groote zaal van 't Bronge bouw. Deze bood nu een gezelligen en prettigen aanblik. Op het tooneel za ten de bestuursleden met enkele ge- noodigden (waaronder nolc weer de vertegenwoordigers van de Regeering en de heer Van der Leij, direteurder Rijks-kweekschool alhier). Aan weers zijden van de opengebleven ruimte in de zaal, en ook op de gaanderijhad den zich hondorden belangstellenden geschaard, om de practische lessen in de gymnastiek bij te wonen. Deze lessen werden uitgevoerd door de jongens- en meisjesleerlingen van de Rijksleerschool en de kweekelingen van de Rijks-kweekschool voor onder wijzers, en stonden onder leiding van den heer J. A. van der Boom. Het was een zeer uitgebreid pro gramma niet minder dan 14 num mers Maar de oefeningen waren af wisselend en boden veel beziens waardig. In het bij zonder mogen vermeld worden de vrije oefeningen op de plaats van de leerlingen van liet 2de studiejaar der Kweekschool. Dit wa ren zeer zvvaro ligsteunoefeningen, maar deze werden zeer correct uitge voerd. De bijval was dan ook groot, ook de Regeeringsvertegenwoordigers betuigden hun volle instemming. Aai'dig was voorts de zangrei door een 16-tal meisjes der Leerschool uit gevoerd. Opgewekt klonk het Het Vrij in de blikken, het Vroom in 't gemoed, Het Vrank in de houding, in 't hand'len steeds Vroed, In 't leeren een bol en in 't turnen een baas, Zoo knap als eon wijsgeer, zoo vlug als een haas. Krachtige spieren en helder ver stand Dat kweekt eerst menschen'met nij vere hand, Dus turnen wij immer met ijver en moed Voor 't- Vrank, en het Vrij en het Vroom en hetVroed. Dat we alleen deze nummers ver melden, beteekent volstrekt geen ge ringschatting van de andere oefenin gen. Integendeel 1 Gaarne verklaren We, dat alle uitvoci.ciiueii iittax Uv®-wÉt6«ü' ujujcvforiitcn, om iets goeds te laten zien, en dat na elk nummer een krachtig en welverdiend applaus jioor de zaal klonk. De uitvoering deed denken aan de zoo welgeslaagde propaganda-gym- nastiekles door dezelfde leerlingen en denzelfden leider op 21 December 1905 gegeven. Velen zullen ziQh dien avond nog wel herinneren. Ook nu had de heer Van der Boom met deze uitvoering een welverdiend succes De Voorzitter, Dr. Adrian, huldigde dan ook de bekwaamheid van onzen Haarlemschen gymnastiekleeraar, die zooveel heeft bijgedragen tot het wel slagen dezer vergadering. Na afloop der uitvoering gingen de kinderen in den tuin verschillende spelen beoefenen, zooals korf- en slag bal. 1 Meifeest. De S. D. A. P. alhier zal het Mei feest in den Schouwburg vieren, on der de leuze „algemeen kiesrecht en verkorte arbeidsdag". Als spreker treedt op do heer Bak ker, predikant te Bolsward. FAILLISSEMENTEN. Bij vonnissen van de Arr. Recht bank alhier van den 21en April 1908, zijn in staat van faillissement ver klaard: W. Kosters, koffiehuishouder en werkman te Haarlemmermeer (Lijn den). N. B. Bos, bloembollenhandelaar te Overveen. W. Boeda, bloembollenhandelaar kweeker te Haarlem, KL Heiligland. Rechter-Commissaris in. al deze za ken is mr. E. J. Dorhout Mees. (Reeds in een gedeelte van ons vpri nummer opgenomen). De Koningin in de Hoofdstad DE AANKOMST. Dinsdagmiddag heeft het Vorstelijk Echtpaar zijn intrede in Amsterdam gedaan, om daar, als andere jaren, een week te verblijven. Om 12 uur kondigden doffe kanon schoten van den IJkant de komst van den Koninklijken trein aan/ Op de perrons van het Centraal-Station hoerschte een groote drukte en leven digheid. Honderden toeschouwers hadden daar reeds lang te voren post gevat, om zeker van een mooi plaatsje te zijn. -- Op het perron, dat aan weerszijden was afgesloten door een breede haag van belangstellenden, waren o. m. ter ontvangst aanwezig, behalve burge meester Van Leeuwen als hoofd der gemeente, de heeren Westerwoudt en Nierstrasz, namens de H. IJ. S. M., en verschillende dames en heeren van H. M.'s gevolg. Een intieme hulde we'rd dei' Koningin al dadelijk ge bracht in het vorstelijk paviljoen door Haar peetekind, jhr. W. G. Roëll/ zoon van het raadslid jhr. mr. W. F. Roëll. De jonge mevrouw Roëll was naar men weet voor haar huwelijk ge ruimen tijd hofdame en een der meest vertrouwde vriendinnen der Koningin. Geen jaar gaat er dan ook voorbij of H. M. brengt een kort, maar onge dwongen bezoek aan de familie en het was de kleine jongen, die nu naar voren trad met een fraRien ruiker or chideeën, die indertijd door H. M. is ten doop gehouden. Na een kort on derhoud met de autoriteiten, in het bijzonder met den burgemeester, ver lieten de Koningin en de Prins, langs hetsmaakvol met groen versierde, schoongebouwde trappenhuis, het pa viljoen en namen plaats in het een voudig met twee paarden bespannen gala-rijtuig', van den bok af gereden door den witgépruikten statie-koet sier. Even nog werd verwijld om een tweeden bouquet aan to nemen uit handen van eten jongeheer W. A. P. T. L. van der Horst, zoon van den voorzitter van den Oranjebond, en daarna ging het in snellen draf langs het Damrak naar het Paleis. De mu ziek speelde, de huzaren trappelden, "de vaandels neigden en een jubel plantte zich voort van onder de kap van het Centraal-Station, tot in de gangen van het paleis. -- Ook OP DEN DAM 'stond het zwart van de kijklustigen, die.^niet^minder :enthousiast in hun stonden zelfs op de daken der hooge huizen. Te twaalf uur liet het carillon de jubeltonen klinken van het „Nun danket allen Gott". Nog eenige oogen- blikken en daar naderde de stoet. Geestdriftig klonken de jubelkreten uit die duizenden kelen. Er werd ge zwaaid met stokken en zakhoeden, hoeden en petten. 't Was indrukwekkend Het Stafmuziekkorps liet. het Wil helmus hooren, maar de daverende hoera-roepen overstemden schier de muziek. Eerst toen de Koningin en de Prins na buigend gedankt te heb ben het Paleis waren binnengetreden, verstomde deze jubel. Even later vertoonden de Vorstin en de Prins zich op het balcon van het Paleis, en wederom klonken de hoe ra's. H. M. boog, terwijl de Prins sa lueerde voor deze spontane huldi ging- Zoo werd de Koningmne-week schoon ingezet 1 Na de aankomst vingen dadelijk de AUDIËNTIES aan. Bij haar intrede in Amsterdam was H. M. de Koningin gekleed in een beige mantelcostuum, waarover een bonte stola en een toque met licht blauw fluweel gegarneerd. Bij de audiënties droeg H. M. een paarse robe. Prins Hendrik die eerst in ge nera als-uniform was, had deze later verwisseld voor die van admiraal. BALI. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvangen telegram, van den gouverneur-generaal van Ne der! andsch-Indië, is het Baliscbe landschap Kloengkoeng, in verzet. De troepen ondervonden allerwege te genstand. De poerie te Gergel werd genomen, waarbij de vijand honderd dooden bekwam. Luitenant N. R. Ha remaker sneuvelde en zes militairen beneden den rang van officier, drie koelies en drie non-combattanten, werden gewond. Een bataljon infan terie met een sectie artillerie en genie troepen werden als versterking naar Kloengkoeiig gezonden. Voorts is uit een telegram van den resident van Bali en Lombok af te leiden, dat de vermeestering van de poeri te Gergel den 16den dezer is ge schied, en dat ook den volgenden dag een gevecht heeft plaats gevon den, waarbij een Europeesch fuse lier (die sedert overleed) zwaar ge wond werd en vier anderen niet le vensgevaarlijk werden gewond. Bij het departement van Koloniën zijn van dén gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië telegrafisch de ■volgende berichten ontvangen nopens den staat, van zaken op Sumatra's Westkust, in verband met de belas ting-invoering in dat gewest Naar Pajakomboeh zijn troepen ge zonden Wegens beweging onder de bevolking. In Bahgkinang wéigerden de hoofden openlijk hunne medewer king. In de afdeeiing Padang heerscht verzet tegen de slachtbelasting en werd een Larashoofd vermoord. Te Fort van der Capellen verschenen de opgeroepen Pangkoeloes met honder den ge wapenden, die de marechaus sees met. steenen aanvielen. Van de aanvallers werden er achttien gedood en vijftig gewond, allen van Padang Loear. De Panghoeloes zijn gearres teerd. Een Europeesch en inlandsch militair beneden den rang van offi cier, werden gewond. WEST-SUMATRA. De',,Hhld."-correspondent te Bata via seinde het volgende „Naar Pajakombo zijn troepen ge zonden, wegens beweging onder de bevolking. In Bangkinang weigerden hoofden openlijk medewerking. In de afdeeiing' Padang heerscht verzot te gen de slachtbelasting. ,De adsistent-resident- van Tanah Datar seinde Gisterenmiddag kwa men opgeroepen pangkoeloes van Pa dang loear ten kantore, vergezeld van honderden zwaar gewapenden, die de maréchaussées met steenen wierpen. Nadat een sergeant en een fuselier gewond waren, vuurden de maréchaussées, waardoor 18 man ge dood en 50 gewond werden. De pang koeloes en de ophitser Datoe Samgoer werden gearresteerd." Het blad voegt daaraan toe Pajakombo is de hoofdplaats der •afdeeiing L. Ivota van de Padangsche Bovenlanden. Tot het ressort van den met het bestuur dezer afdeeiing be lasten adsistent-resident behoort ook de onder-afdeel ing Boven-Kampar (Bangkinang), waartoe verschillende nog niet lang onder ons recht- streeksch gezag gebrachte landschap- De afdeeiing Tanah Datar behoort ook tot de Padangsche Bovenlanden. De hoofdplaats is Fort van der Ca pellen ,Waar dus het bloedig treffen tusschen de door opruiers opgehitste menigte en de maréchaussées moet hebben plaats gehad. Padang loear konden we op de kaart niet vinden, wel Padang lawao, dat in de onder- afdeeling Sidjoendjoeng is gelegen. Wat de slachtbelasting aangaat, waarvan in het telegram sprake is, zij aangeteekend, dat sedert 1903 de pacht op het slachten van varkens in West-Sumatra is vervangen door een directe belasting op het. slachten van. varkens. Het verzet tegen deze belasting kan slechts uitgaan van de Chineezeu en Niassers in de afdeeiing Padang, daar toch de inlandsche bevolking, den Islam belijdend,' niets met die be lasting' kan hebben uit te staan. IIET TARIEF DER RIJKSVERZE- RINGSBANK. Naar aanleiding van een op merking van den vorigen mi- niste r van landbouw dat men, al vorens tot een herziening van het ta rief der Rijksverzekeringsbank over te gaan, eerst de vijfjaarlijksche ba lans moest afwachten, bevat het jong ste nummer van de Risico-bank i(het orgaan der Centrale Werkgevers-Risi- cobank) een opstel, waarin aan de hand van de statistiek der Rijksbank over 1904 betoogd wordt, dat de be wering', als zou de noodzakelijkheid eener herziening van het tarief uit de statistieken over 1903 en 1904 niet zijn gebleken, beslist onjuist is. Op bladz. LUI van de statistiek over 1904 aldus het. blad zegt het be stuur der Rijksbank zelf, dat voor het katoenweversbedrijf de netto-premie in 1903 reeds onvoldoende was tot dek king der lastën en dat dit thans in nog meerdere mate het geval Is. Welke bedrijven nu in 't bijzonder onjuist zijn geclassificeerd is, naar 't blad opmerkt, nog niet in 't algemeen met zekerheid te zeggen.' Daarvoor is bij vele bedrijven 't loonbedrag, waar over het overzicht loopt, nog te ge ring. Van enkele echter kan dit met zekerheid worden nagegaan. En uit een overzicht, waarin als grens wer den aangenomen die bedrijven, waar in in de twee jaren te zamen minstens f 600.000 is uitbetaald, leidt het blad af, dat te eenenmale onvoldoende zijn geweest de premies van de bedrijven Iompensorteerderij, katoendrukkerij ëh katoenweverij. Het blad becijfert, dat zonder bijbe rekening der administratiekosten de kosten bedroegen van het lompensor- teerdersbedrijf pl.m. 396 pet. der oude R.V.B. premie (plm. 348 pet. der nieu we premie); van het katoendrukkers- bedrijf pl.m. 374 pet. der oude R.V.B. premie (plm. 336 pet. der nieuwe pre mie); en van het katoenweversbedrijf (E) plm. 741 pet. der oude R.-B. pre mie (pl.m. 614 pet. der niéuwe premie) Rekening houdende met de adminis tratiekosten zou in werkelijkheid de Rijksverzekeringsbank op de drie ge noemde bedrijven nog een veel groo- ter verlies hebben geleden dan de op gegeven percentages aanwijzen. Bovenstaande" feiten hadden reeds geruimen tijd aan de bank bekend kunnen zijn. Daarvoor, zegt het blad, behoeft men de wetenschappelijke ba lans niet af te wachten. En het blad verwondert er zich over, dat alleen het laden en lossen van schepen de aandacht der bevoegde autoriteit heeft getrokken. Ten slotte zegt het blad, dat men óf maatregelen zal moeten nemen om de kosten der ongevallen verzekering en der Rijksverzekerings bank aanzienlijk te verminderen, of de Rijksbank zal haar tarief moeten verhoogen, öf men zal beide moeten doen. DE NIEUWE CIIEF VAN DEN GENERALEN STAF. Generaal-majoor F. N. Tniange die, in de plaats van den luitenant-gene raal F. H. A. Sabron, benoemd is tot chef van den generalen staf, trad in 1868 op 17-jarigen leeftijd aan de Ko ninklijke Militaire Academie ais cadet, in dienst en tvërd 26 Juli 1872 be noemd tot 2e-luitenant bij het 2de-re giment huzaren te Venlo. Vijf jaren riant en in 1S79 gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool na afloop van dien cursus werd hij geplaatst bij het 2de regiment huzaren te Haarlem, en na zijn bevordering tot ritmeester, den 28sten Februari 1888, bij den ge neralen staf en toegevoegd aan den chef van dit wapen. In 1893 werd hij geplaatst bij het 3de regiment huza ren, en belast niet het onderricht in de rijkunst aan de Iloogere Krijgs school en in 1896 benoemd tot majoor bij het 3de regiment huzaren te Lei den. In het volgende jaar ging hij weer over bij den generalen staf en werd hij benoemd tot chef .van den staf van de 3de divisie infanterie te Breda. In 1899 werd hij benoemd tot luitenant-kolonel bij het 2e regiment huzaren tc Roermond, en drie jaren later weer geplaatst bij den genera len staf en toegevoegd aan den chef van dit dienstvakhij bleef als zoo danig werkzaam ook na zijn bevor dering tot kolonel in 1903. Den len November 1905 werd hij benoemd tot generaal-majoor en sous-chef van den generalen staf. ter vervanging van den generaal-majoor H. P Staal, die Minister van Oorlog geworden was. Generaal Tliiange.heeft vele jaren geleden aan de patroonfabriek te Delft, het ongeluk gehad een vonk gloeiend koper in het oog te krijgen, tengevol-; ge waarvan hij het licht in dat-oog' verloren heeft. Hij is 57 jaren oud. („N. v. d. D.") KIEVITSEIEREN. Te Leeuwarden zijn Vrijdag tus schen de 8000 en 9000 kievitseieren aangevoerd, waarvan de prijzen af wisselden van 16 tot 18 cent per stuk. Ongeveer de helft van den aanvoer is naar het buitenland verzonden, voor namelijk naar Engeland, Frankrijk en Zwitserland. WRAAK. Iemand had eens hij een woorden wisseling- met oen vriend ongelijk ge kregen en daarom besloot hij wraak te nemen. Hij wachtte tot de vriend naar bed toe was, ging naar diens vvoning en bonsde op de deur. ijlt zijn slaap gewekt, sprong de man uit bed en een raam opschuivend vroeg hij, wat er aan de hand was. „Er staat een van je ramen open zei de man huiten. ,,Welk vroeg de ander. „Wel, dat waar je. uitkijkt", riep de ander grinnikend en ging heen. COUPONS KNIPPEN. - 't Is toch een eigenaardige posi tie, met een meisje verloofd te zijn, dat minstens een millioen moet er ven Zoo dikwijls als ik haar "de hond druk, heb ik een gevoel, c.Isof ik een coupon knip. OUD EN OUDER. Dame. Is dat nu een bod voor een' zoo oude kast Antiquair. Ik wil u niet graag onaangenaam zijn maar, eerlijk ge zegd, u is ouder, mevrouw EEN VOORTREFFELIJK MIDDEL. Kaalhoofdige. Kunt u me deze pomade aanbevelen Kapper. 't Is voortreffelijk, m'a- heer. Kijk eens wat een hoofd met haar ik er door heb gekregen en zie nou eens (z'n pruik afzettende) hoe m'n hoofd er vroeger uitzag. EEN HANDIGE REGISSEUR. Dezer dagen werd op een derde rangs-theater Janus Tulp gegeven. De hoofdrol bleek wat aangeschoten, het geen hem in de eerste acte, als hij als barbier en aanspreker het groote lot trekt niet misstond. Doch daarna was hij er stiekem nog een zestal gaa,n pakken, zoodat hij voor mirakel ach ter de schermen lag. Wat te doen De voorstelling kon zoo niet worden voortgezet. De regisseur, een handig en erva ren man, trad nu vóór het gordijn. Hij sprak „Dames en heeren. Óns is een groot ongeluk overko men. Janus Tulp, dien wij nog zoo even hebben zien en hooren jubelen over zijn groot geluk in de loterij,- heeft de hedendaagsche verleiding niet kunnen weerstaan, en heeft al zijn pas verworven geld verspecu- leerd. Hij bezit geen sou meer zoo dat de voorstelling niet kan voort gaan." - EEN GRINTBANK IN ZEE. Niet vér van het eiland Terschel ling' in het vaarwater De Meep, is Ch iangs'. een grintbank ontdekt. De ïtóo^chelpzuiger „De Tijd" is daar komst is'3aafiëSnó.^?/k^ov./vn jje.idt- gend. Reeds twee tjalkschepen wer den door dén schelpzuiger beladen met de opgebaggerde grint, die naar do Tesselscho haven werd vervoerd. De grint schijnt van goede hoedanig heid te zijn, doch men weet nog niet of de ontdekte bank van grooten om vang' is. PERSDELICT. De heer J. H. Gunning E.Bzn., pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rijssen, heeft bij den officier van justi tie te Almelo een aanklacht inge- ,diend tegen den uitgever van het .„Nieuwsblad voor Almelo en Omstre ken", wegens het, in dat blad in de maanden December en Januari doehi opnemen van twee gedichtjes, waar door de heer Gunning zich in zijn eer aangetast gevoelt. MOOI COMMANDO. Onlangs deed in de bladen eeo be richtje de ronde over.een zonderling commando door een Duitsch officier. Een oud-milicien deelde ons naar aanleiding hiervan als historisch het volgende méde over een commando van een Hollandsch officier, 'wiens huilerige stem den komieken uidraft er van nog versterkte. De ufftcier commandeerde „Met vieren rechts uit de flank „Man, is dpit je beste broek „Jawel, kapitein." „Vier dagen arrest „Marsch j" 't Betrof een milicien, die bij don dienst het beste in de plaats van het tweede kleedingstuk aan had. („Gei'l.") Uit het Engelsch. 24) Wachtte de oude Fournier op een toevallige stranding Had hij een bij zondere voorliefde voor zoo iets Of had hij misschien dat heele tooneel- tje op Rosevear zelf in scène gezet liet was te wonderlijk, dat de kort zichtige mensch het wrak op Rose vear van de St. Agnes uit ontdekt zou hebben, niet waar Als nu mon sieur Fournier en Ralph Warriner ten slotte beiden hun aandeel hadden in die geheimzinnige scheepslading Re verliet dadelijk de leeszaal, in het volkomen zekere gevoel, dat ik nu het goede eind van het garen ont ward had. Het was dwaas geweest, het spoor van Warriner te volgen. Ik had beter gedaan den dierenopzet- ier op te snorren. Ik liep nu den ge heelen dag' in Falmouth rond, het geval van alle kanten bekijkend, en ik kwam tot de slotsom, dat ik zoo spoedig mogelijk naar de Scilly-eilan- den moest vertrekken. Ik was langzamerhand in zoo'n toestand van opgewondenheid ge raakt, dat ik mijn laatste cent zou hebben uitgegeven voor de ophelde ring van deze zaak, zelfs al had ik ge weten, dat er ten slotte geen voordeel voor mij uit te halen was. Den zelf den avond nog stapte ik in den trein en boemelde den geheelen nacht door van station tot station, 's Morgens kwam ik in Penzance en wachtte daar geduldig op de kleine kad, tot om negen uur do „Lyonnesse" naar St. Mary vertrok. Drie uur daarna do ken uit de zee de eilandjes op en ik wendde er geen blik af, tot een of an dere vindingrijke geest naast mij, plotseling tot mij zei„U schijnt in langen tijd niet in het vaderland ge weest te zijn." Maar,' wat ik zeggen wilde, me vrouw, zoo brak WiLbraham plotse ling zijn verhaal af, ik heb mij la ten vertellen, dat de echte sherry hier in den omtrek oen zeer beminde drank is. Ik kan nu juist niet zeggen, dat ik vroeger ooit naar dezen drank verlangd heb, maar bij deze hitte en door het vele praten komt mij de ge dachte aan een glas sherry hoogst aanlokkelijk voor. Hoe zou u het vin den, als wij het gordijn eens voor tien minuten lieten vallen en een klei ne pauze hielden Zou u daar iets tegen hebben. Wilbraham stond op van zijn zit plaats. Alstublieft niet, zei Miranda, zeg nu liefst alles, watu te vertellen hebt. HOOFDSTUK VIII. Op St. Mary gekomen, zoo ver telde hij verder, zocht ik eerst den arts op. „Aha", zei deze, „er schijnt iets.met uw lever niet in orde..." Voortdurende zwelling door over matig gebruik van alcoholische dran ken, bevestigde ik hem. Ik heb een bestem vriend gehad, Ralph Warriner, hij leed aan dezelfde kwaal. Hier viel Miranda hem veront waardigd in de rede Maar daar is geen woord van waar. Dat weet ik, stemde Wilbraham allervriendelijkst toe, maar ik moest toch op een of andere manier het on. derwerp te berde brengen, waarover ik spreken wilde, en blijkbaar was de weg, dien ik insloeg, de juiste. Ralph Warriner riep de dokter uit., waarom is hij eigenlijk uit den dienst ontslagen'? Ik knipte veelbeteekenend met de oogen. „Aha, ik begrijp u", zei de dokter, met, zijn hoofd knikkend, maar de Hemel mag weten, wat hij begreep. Het komt mij voor, dat hij meende, dat zijn roep fels man van de wereld op het spel stond. Na deze inleiding vlotte het gesprek als 't wa re van zelf. Ik was meer dan ooit overtuigd, dat; de vondst van het lijk op Rosevear; een doorgestoken mouw was. In dat geval moest de oude Four-; nier van het wrak geweten hebben, vóór hij het van de boot uit ontdekt kon hebben. Hij moest al eerder op liet eiland geweest zijn, om de pa pieren in den zak van den doode te bergen, en de een of de ander moest dus met hem naar het eiland gezeild zijn. Te weten te komen wie die iemand was, scheen mij een loonende bezigheid. Om haar te volvoeren, zeil de ik den volgenden dag zelf naar Ro sevear. Ik had de logger „St. Agnes" gehuurd, en Zebedeus Isaacs vertelde mij, terwijl hij aan het roer zat, het een en ander van den ouden Four nier. Hij had zich op zee als een grooten lafaard gedragen, de oude Fournier. En toch had hij zich juist op zoo'n stormachtigen dag mee laten nemen naar den Bishop vuurtoren. En toen was hij het ook geweest, die er op aangedrongen had, dat zij door de Iandengtezeilden, bij Rosevear aan legden en toen Zebedeus Isaacs zich niet aan het. gevaar had willen bloot stellen, was de oude Fournier als een •wilde op het roer losgestormd en zou bijna het schip hebben doen kante len. Vreemd, zeer vreemd dat alles. niet waar Monsieur Fournier moet wel gewichtige beweegredenen gehad hebben, die hem tot zoo'n daad van overmoed prikkelden. Wat deze beweegredenen waren, dat kon ik eerst te weten komen, als ik wist, waaruit de lading op de „Tarifa" be stond. Die vraag liet mij geen oogen- blik met rust. Zij hield mij bezig op weg naar .Rosevear en ook nog, toen wij op het verlaten eiland landden. Daar kwam plotseling een gedachte aan de waarheid in mij op, ik kreeg 'een ingeving. De grond was mij on der de voeten weggegleden, ik was in een nest van zeevogels gestapt en struikelde. Op dat oogenhlik kreeg ik de inge ving. Ik bleef op de knieën liggen boven mijn hoofd krijschten de meeu wen, en om mij heen zag ik niets dan de grijze onmetelijkheid vasn den oceaan, die tegen de ongastvrije rot sen aanklotste en ik had hetDe dierenopzettcr uit Tangcr, de lang werpige kisten, de vierkante kasten Ralph Warriner en do oude Fournier smokkelden wapens en munitie in Marokko binnen Miranda kon een kreet van verba zing niet onderdrukken. Zij twijfelde er geen oogenblik aan of Wilbraham had het bij het rechte eind. Het systeem paste volkomen in de avon tuurlijke neigingen van Ralph. Blijk baar was monsieur Fournier de tus- schenpersoon, die voor het noodige kapitaal zorgde. Ralph bracht de vracht van Engeland naar Marokko over. En opdat hij zich veiliger op En gelsch gebied zou kunnen wagen.', had hij in een onbekende haven de take- lage van de „Tarifa" veranderd en om voor dood door te gaan, had hij op een of andere wijze de comédie met. de schipbreuk in elkaar gezet. Ik zie, dat dit alles u wel begrij pelijk voorkomt, zei Wilbraham, haar scherp aankijkend. Ik zou alleen maar willen, dat u mijn vreugde kon deelen, toen ik die ontdekking deed. Nu had ik het geheim in handen, en het was een juist geheim, dat mijn moeite zou loonen 1 Want geheel afgescheiden van iede re andere aangelegenheid, beteeken- de het invoeren van wappens in Ma rokko al een vergrijp tegen de wet. Ik was op dat oogenblik uiterst vol daan over mijzelf. „Ambrose", zei ik tot mijzelf, „in je geheele leven hsb je nog niet zooveel scherpzinnigheid getoond (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5