Congres der S.O.A.P. TWEEDE DAG. Maandagochtend werd huishoude lijk vergaderd. Na de koffie mocht de Pers weer binnenkomen. Allereerst -werd een telegram van Mr. Troelstra voorgelezen, waarin hij mededeelde, dat hij hoopte weer spoe dig aan den strijd te kunnen deelne men. Deze mededeeling verwierf luid applaus, alsook de tijding, dat de te genwoordige redacteuren van „Het Volk" waren herbenoemd. Alsnu kwam de heer Schaper aan het woord, om het werken van de Kamerfractie tegen de gedane aan vallen te verdedigen. In een boeiende en aan humorrijke rede (die ook lang wasl) besprak de heer Schaper ver schillende zaken. De crisis bespreken de zei hij: Als Troelstra in een crisis gevraagd werd, op het Paleis te ko men bij de Koningin om gehoord te worden, zou ik er voor zijn dat hij ging- Toen kreten van verbazing klon ken, vervolgde spreker: Ja zeker. Waarom mogen wij niet gehoord wor den? Daartoe hebben wij toch het recht! Wij zijn toch geen voetvegen. Later zei de heer Schaper: Van Kol heeft het Heilsleger voor Indië aanbe volen." (Luid gelach). Van Kol: Dat blijf ik doen! Vervolgens besprak de heer Scha^ per de houding der socialisten in de Kamer, inzake den Portugeeschen koningsmoord. Hij zei: de socialisten gingen staan om beter te kunnen luisteren. Mendels: Je hadt op den grond moe ten gaan zitten. Schaper: Hadden we toén demon stratief moeten gaan zitten? Hadden we op zoo'n manier 'n dooden koning nog 'n trap moeten geven? (Luid ge lach). Zou dat edelmoedig zijn ge dweest? Voor een koningsmoord als in Portugal is geschied, heb ik grooten afschuw. (Donderend applaus). Dat is niet bet middel der sociaal-democra tie. (Daverend, onbedaarlijk applaus). Men heeft het optreden der socialis ten genoemd een voetval voor het ko ningschap. Neen, dan wil ik eens van een anderen voetval vertellen. In Den Haag is een Marxist, die reeds vele malen candidaat voor den gemeente raad is geweest. Hij moest naar de iVeluwe en vroeg toen ondersteuning aan de Koningin, en kreeg 25 (on stuimige kreten van verontwaardi ging). Met dat geld is hij weggegaan. Dat is schandelijk! Stemmen: Wie is dat? Namen! Schaper: Den naam noem ik hier nooit, nooit! Maar dat is een voetval voor een levende koningin en zou men dan ons verwijten, dat we een voetval voor 'n dooden koning heb ben gedaan? van'dén beer Schaper op het congres teweeg bracht, was geweldig. Alsnu werd het woord gegeven aan den afgevaardigde* den heer De Vis ser, uit Den Haag. Deze bleek de door den heer Schaper bedoelde Hagenaar te zijn. Hij deelde mede, dat hij een vorig jaar in een benarde positie verkeerde, daar hij zenuwziek was en naar Soeren moest. Toen is onder steuning aan de Koningin gevraagd zonder dat hij er iets van wist. Eerst den avond voor zijn vertrek, werd hem het verzoek aan de Koningin ge toond, voorbereid door een commissie van 4 sociaal-democraten. (Gejouw). Dien laatsten avond heeft hij toen op aandringen zijner vrienden het ver zoek geteekend. Er was aan verschil lende partijgenooten geld gevraagd, maai- die wilden het niet, geven, om dat epr. een Marxist is. (Geweldig la waai). Stemmen: Namen noemen! De Visser: Als ik hier niet toevallig in de zaal was geweest, had ik me niet kunnen verdedigen en was ik gehangen geworden. (Groot rumoer). Sleef (partijbestuur): Dat ben je waard! De Visser: M'n eigen partijgenooten wilden het geld niet geven. A1b ik in normale positie was geweest, had ik het geld niet gevraagd. (Groot lawaai) Schaper meent, dat het hier geen particuliere zaak geldt. Het is een kwestie van eer. Laat men De Visser in staat stellen, het geld binnen acht dagen aan de Koningin terug te stu ren. De afdeeling Tiel stelde een motie van afkeuring voor tegen het optre den van Schaper. Deze motie werd met groote meerderheid verworpen. Daarmee was het incident, gesloten, hoewel het congres roerig bleef. Vervolgens kwamen ook de heeren Van Kol, Ter Laan, en Spiekman aan het woord om bet werken der Ka merfractie te bespreken. Hierna bracht de voorzitter dank aan de Kamerfractie voor haar ar beid in het afgeloopen jaar. In de avondvergadering werd beslo ten, dat het volgende congres te Rot terdam zal gehouden worden. Daarna trad Mr. Mendels op als in leider van de partij-bestuurs-resolutie in zake vrouwenarbeid. Deze luidde: Het congres, erkennende dat loonarbeid der pro letarische vrouw ook van de ge huwde een noodzakelijk uitvloeisel is der kapitalistische productiewijze; erkennende dat die loonarbeid ge leid heeft tot in menig opzicht betreu renswaardige toestanden en verhou dingen; overwegende evenwei dat dit deel nemen aan het maatschappelijk pro ductieproces ten gevolge heeft, dat de economische zelfstandigheid der vrouw en haar onafhankelijkheid van den man, worden bevorderd, en voorwaarden worden geschapen voor meerdere bewustwording der proleta rische vrouw, die een onontbeerlijk element is in den bevrijdingsstrijd der arbeidende klasse van oordeel tevens, dat de omstan digheden en voorwaarden, waaron der in de kapitalistische productie de loonarbeid wordt verricht, speciale beschermende bepalingen voor de ar beidsters noodzakelijk maken, in ver band met haar lichamelijke gesteld heid in het algemeen, en met het moe derschap in het bijzonder: verklaart het den plicht der partij, onder verwerping van elk. streven, om door wettelijken dwang de vrouw van het terrein van den arbeid terug te dringen en vrouwenarbeid onmo gelijk te maken, met kracht te ijveren voor die wettelijke bescherming dei- arbeidsters, waardoor haar lichame lijk weerstandsvermogen en haar strijdbaarheid tegen het kapitalisme worden versterkt, verwildering van het gezinsleven wordt tegengegaan, en aan de moeder-arbeidster de uit oefening harer moeder-functies moge lijk wordt gemaakt. Na eenig debat werd de vergade ring te 11 uur geschorst tot Dinsdag morgen. DRANKBESTRIJDING. „Enkerateia", de Bond van Chris telijke Drankbestrijdersvereenigin- gen heeft een commissie benoemd, die zal hebben te onderzoeken de moge lijkheid van slagen van een christe lijk congres voor drankbestrijding. De heeren ds. J. Henri Ledeboer, dr. A. Dupont en W. A. G. J. Gilles, in die commissie benoemd, verzoeken be langstellende vereenigingen en per sonen onderwerpen op te geven aan het adres van den laatstgenoemde, Paarlstraat 35, Utrecht. NAT. ANTI-MILITARISTISCH CONGRES. Den eersten Paaschdag hield de Internationale Anti-Militaristische Veieeniging in Nederland haar na tionaal congres te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer H. de Kleijn. Deze herinnerde er in zijn' openingswoord aan hoe verschillende organisaties, o.a. de S. D. A. P., haar leden royeerden als zij lid waren van de anti-militaristische vereeniging. Binnenkort zullen we ook nog tot de verboden vereenigingen behooren, aldus spreker, doelende op de vervol ging tegen de afdeeling Amsterdam ingesteld. Z. i. zal echter blijken, dat, de vereeniging groeit, ondanks de on derdrukking. Aanwezig waren 13 afdeelingen, vertegenwoordigd door een 50-tal per senen. Een 25-tal voorstellen, de organisa tie de propaganda en het orgaan „De wapens neder" betreffende, kwamen aan de orde. Besloten werd aan het landelijk comité op te dragen, zoo mogelijk in elke garnizoensplaats een adres te publiceeren, waar de solda ten alle mogelijke inlichtingen kun- ere discussie over een voorstel van de af deeling Den Haag bleek, dat het lid dier afdeeling I. I. Samson beweerd heeft, dat een aantal brochures bij het Landelijk Comité waren zoek ge raakt. Van de bedoelde brochures wist het comité naar zijne verklaring, niets af. Het houden ecner nationale mee ting werd alleen wenschelijk geacht, indien er een belangrijke gebeurtenis op til is. In de maand Juli zullen zoo veel mogelijk provinciale protestmee tings gehouden worden. Tegen den tijd der loting zal desgelijks geschie den, en op eersten Kerstdag zal men met vergaderingen protesteeren tegen het „Vredesgehuichel". Het landelijk comité zal, aldus werd verder besloten, een populair geschriftje santeustellen tegen den tijd van het opkomen der landweer, en gericht aan de landweermannen, terwijl een onderzoek zal worden in gesteld naar de mogelijkheid der uit gave van geïllustreerde anti-militaris tische kinderlectuur. De redactie van het maandblad „De Wapens neder", werd opgedragen aan M. de Boer. VALSCHE MUNTER. Men seint uit Maastricht De politie te Heerlen deed eene be langrijke aanhouding door de arres tatie van een valschen munter. Stem pels, kroezen, enz., zijn in beslag ge nomen. ONTSLAGEN SPOORWEG PERSONEEL 1903. Onder leiding van den heer F. H. Petter is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van den Bond van ontslagen spoorwegpersoneel 1903. Vertegenwoordigd waren de af deelingen Zwolle, Dordrecht, Rotter dam, Enschedé en Amsterdam; de af deelingen Groningen enMaastricht wa ren door omstandigheden verhinderd aanwezig te zijn. Het hoofdbestuur gaf een uiteenzet ting van zijn werkzaamheden welke ten volle goedgekeurd werden, waar op Zwolle haar voorstel om een nieuw hoofdbestuur te benoemen, introk. Het hoofdbestuur achtte het echter zelf wenschelijk om het hoofdbestuur to benoemen in één en dezelfde plaats daar de financicele toestand van de organisatie niet toelaat dat de hoofd bestuursleden op verschillende plaat sen wonen. Onder dankzegging aan het tegen woordige hoofdbestuur voor de geda ne werkzaamheden, werd besloten 't hoofdbestuur te benoemen in Zwolle. Zwolle stelde voor om een conferen tie aan te vragen met de directie S.S. en minister Talma om over het voor pensioen gestorte geld te spreken. Hieromtrent werd na eenige bespre king besloten eerst van de commissie van beheer van het pensioenfonds te hooren wat zij er van denkt om de gestorte gelden geheel of gedeeltelijk thans terug te geven en geen pensi oen op 65-jarigen leeftijd. In dienzelf den geest zal ook gehandeld worden voor het ontslagen H. S. M.-personeel. Besloten werd punt 4 betreffende het. verzoeken van vrijbiljetten. voor- loopig van de agenda af te voeren. Voorts werd de afdeeling Amster dam aangewezen voor 't benoemen ee- ner commissie, om zoo noodig bespre kingen te houden met de directie van de H. S. M.; een dergelijke commis sie voor de directie der S.S. zal door de afdeeling Zwolle worden samenge steld. Beide commissies zullen zoo noodig gecombineerd een bespreking met den minister houden. SCHEEPSRAMP IN INDIë. De cox-respondent van „De Nieuwe Courant" te Batavia seinde ,,0p het stoomschip Pahud heeft te Belawan een ketelontploffing plaats gehad. Het schip is middendoor ge broken. Er zijn zeven dooden, en 40 gewonden, onder wie Europeanen." Het hierboven bedoelde schip is het stoomschip der Kon. Paketvaart-M., Pahud, metende 1235 register-tonnen. Het was slechts sedert anderhalf jaar' in dienst. Belawan is, gelijk men weet, de havenplaats van Deli. Binnen zestien maanden tijds is dit reeds de tweede scheepsramp, welke de Paketvaart-Mij. treft. Men zal zich herinneren, dat in Januari 1907 het s.s. Reyniersz dier zelfde Maatschap pij, te Singapore door brand verlo ren ging. Bij die gelegenheid vielen echter geen persoonlijke ongevallen voor, hetgeen ditmaal wel het geval schijnt te zijn. Voorts zal men zich herinneren, dat den 15en December 11. aan boord van de Pahud op de reis van Batavia naar Cheribon een brandje uitbrak, dat, spoedig gebluscht, toch een klein deel der lading verloren deed gaan. Bij de Kon. Paketvaart-Mij. kwam op eersten Paaschdag het volgende telegram in „Beide stoomketels Pahud gespron gen. Schip totaal wrak. Eenige Euro peanen allen gered. Eenige inlanders dood en zwaar gewond. Eenigen ver moedelijk vermist, doch het grootste gedeelte gered. De Speelman vertrekt den volgenden dag". Het tweede telegram, op tweeden Paaschdag door de Kon. Paketvaart- Mij. ontvangen, luidt aanmerkelijk gunstiger voor het schip. Het is van den volgenden inhoud „Ongeluk Pahud geschiedde langs zijde steiger. Ruimen maken geen water. Stuurboordzijde open. geslagen over de lengte van de machinekamer. Bakboordzijde en dubbelen bodem in tact. Na versterking stuurboord waar schijnlijk mogelijk het schip te slee pen. Ingenomen lading onbeschadigd. Gouvernementsloods beschadigd. Van de inlandsche equipage één dood, acht gewond, vier vermist. Aan den wal circa zeven dooden en 25 ge wond. Oorzaak ontploffing nog onbe kend. Speelman vertrokken". mén diene, dat de Pahud langs de gouvernementsloods lag en op het punt was om van Deli naar Batavia haar vaste lijn te vertrekken. De lading, die onbeschadigd bleef, was een gemengdevermoedelijk ook De- litabak. Deze zal door de Speelman een schip van de Paketvaart-Mij. worden overgenomen De Speelman lag te Priok, evenals het eigen lading- en bergingsvaar tuig def maatschappij, de Dordt, dat ook naar de Pahud is vertrokken om adsistentie te verleenen. De dubbele bodem waarvan in het tweede telegram sprake is, dient tot berging der petroleum-residu, waar mede het vaartuig gestookt wordt. Met de woorden „Na versterking stuurboord waarschijnlijk mogelijk 't schip te sleepen", in het 2e telegram voorkomende, wordt bedoeld, dat het schip na versterking, waarschijnlijk ter reparatie weggesleept zal kunnen worden. ZES HUISGEZINNEN IN EEN SCHOOL. Men schrijft uit Winschoten In de oude gemeentelijke kerkhof- school, voor andere doeleinden vroe ger gebruikt, hebben zich nu tot aan stoot van velen zes huisgezinnen ge vestigd, die geen woning kunnen krij gen en andei's dakloos zouden zijn. Veertig personen ongeveer wonen te zamen in dit toevluchtsoord, dat uit slechts twee gewone schoollokalen be staat. EEN DAG TE LAAT. Te Huizen wapperde niet Zondag, maar Maandag van den toren en hei raadhuis de vlag ter eere van den verjaardag van Prins Hendrik. Een dag te laat dus. Waarom Op Zon dag wenscht men te Huizen „rust". Alle koffiehuizen zijn er gesloten, geen kop koffie of glus melk is er zelfs te koop. Mr. J. H. GEERTSEMA EN DE PERS. Aan de „Nieuwe Ct." wordt nog geschreven Uw aan Geertsema's loopbaan en mensch-zijn gewijd artikel doet goed aan die hem uit ervaring wisten te waardeeren. Twee staaltjes van zijn bereidvaar digheid en medewerking ten behoeve van de pers mogen ter aanvulling van uw zoo sympathieke beschouwing hier volgen. 't Was in 1879. Geertseraa was op don zeer kouden ochtend van den Janauridag, waarop Koning Willem III met Koningin Emma, pas ere- huwd, uit Arolsen op Nederlandsch grondgebied werden verwacht, uit Zwolle ïe Oldenzaal aangekomen en begon in het primitieve logement al daar zijn gala-toilet te maken voor de ontvangst van H.H. M.M. in de stationswachtkamer, waar zij even zouden toeven om te worden verwei komd door Nederland bij monde van den Commissaris des Konings in Overijsel. En niettegenstaande zijn kleedij nog niet de grens had overschreden van het intiem persoonlijke op r et oogenblik, dat een journalist l ij mm zich liet aandienen, klonk uit Geert sema's mond joviaal „Kom maar binnen", en de persman trad, z»ch excuseerend, op de Excellentie in hemdsmouwen toe en vroeg om de speech, die de Commissaris straks zou afsteken, al bij voorbaat te mogen afschrijven. Geertsema zei lachend „Die iieb ik niet op schrift", en de persman daarop „Maar, Excellentie, u weet toch wel wat u zeggen zal, 't is geen kleinigheid het eerste woord tot de nieuwe Koningin op Nederlandsch grondgebied, dat moet de krant toch precies hebben." Juist ging de boord om. „Dat is wel waar heeft u papier en schrijfgereedschap, dan zal :k het u even dicteeren, ik heb het geme moreerd." En al kleedende dicteerde de Excel lentie en de persman schreef, dat het een lust was. 't Was in 1884. Het Rijksmuseum te Amsterdam was ingewijd. Heemskerk Azn. gaf een diner bij Couturier. Al de Commissarissen des Konings wa ren genoodigd. Bovendien slechts en kele grootwaardigheidsbekleeders en notabelen. Om wat te weten van hetgeen er zou worden getoast misschien, zocht ik do vriendelijkheid van 187!) gaf er aanleiding toe, Excellentie Geertsema op in het Doelenhotel. Of ik hem na afloop van het diner er gens mocht vinden, om uit zijn mond op te teekenen voor de krant, wat. naar zijn oordeel, wel mocht vordeu bekend gemaakt aan het publiek. Maar de prettige prater vond mat zijn voorkomendsten lach, al die door mij te nemen moeite onnoodig. „Ik kom wel even oploopen op de redactie, wacht me daar maar. Zoo geschiedde. Tegen middernacht verscheen Geertsema in vol gala Ier redactie, vertelde, wat er van het di ner te vertellen was, en eer dat k hem behoorlijk bedanken kon, was hij al te voet naar zijn hotel. Zoo was Geertsema. BRANDEN. Maandagmiddag is te Dieren door een onbekende oorzaak brand uitge broken in de woning van de familie W., deel uitmakende van een reeks van zes woningen van de z.g. „siga- renblokken", waarvan er drie niet bewoond waren. De spuit was spoe dig ter plaatse, maar kon niets uit richten, daar door den hevigen wind het geheele blok weldra was uitge brand. De inboedel van W. was ver zekerd, die van de beide andere be woners waren niet verzekerd. Ook de woningen waren verzekerd. Te Rozendaal is het winkelhuis van: A. Année, bewoond door A. den Boer, geheel uitgebrand. Niets kon worden gered. Assurantie dekt de schade. Te Ommelanderwijk is Paasch- Maandag de nieuwe winkelbehuizing van H. K. totaal opgebrand. Niets werd gered. De aardappelmeelfabriek van de firma Van Linge Ez. te Veen- dam had het zwaar te verantwoor den, doch bleef gespaard, door het krachtig optreden der brandweer. STERNA'S. Men schrijft aan 't Hbld. van Texel Bij het terugkeeren van allerlei trekvogels, die gewoon zijn hier een broedplaats te vinden, mist men in 't oogloopend de sterna's. Deze fraaie witte vogels, die hier voorheen bij duizenden broedden, werden in de vo- rige lente door jagers bij geheele troe pen gedood. Uit Frankrijk kwamen toen, van handelaars in mode-artike len, groote orders in en zoo werden soms in ééne week twaalfduizend sterna's geschoten. Een der geducht- ste jagers, die destijds in ernstig con flict kwam met de politie, redde zich door de vlucht naar Amerika voor wekenlange gevangenisstraf. Intusschen werden de vroeger hier zoo talrijk broedende vogels nage noeg uitgeroeid. EEN PRETTIGE PASCHEN zal de te Zutphen wonende houder van Tijdgeestlot No. 2854 gevierd heb ben, daar volgens aanwijzing der Ned. Staatsloterij in de tweede klasse op dat nummer de hoofdprijs is gevallen. HOLLAND OP ZIJN MALST. De burgemeester van een Zeeuwsch dorp heeft naamkaartjes met dit op schrift Membre des Etats Provinciaux de Zélande et bourgmestre.... Zei de dichter Klein voor honderd jaar al niet Hij, die zijn taal ver schopt, verschopt zijn vaderland („Neerlandia"). TIJD IS GELD Uit handelskringen dreng zoo me nigmaal de vvensch tot ons door, om een nachtelijken express naar Parijs, dat wij deze zaak aan de directies der betrokken spoorwegmaatschap pijen met aandrang in overweging willen geven. Wanneer, zoo redeneert men, te elf of twaalf uur des avonds een door gaande nachttrein naar Parijs ver trok, zou men Frankrijk's hoofdstad des morgens te 10 uur ongeveer be reiken, op den dag de zaken kunnen afdoen, om des anderen daags weer zonder veel verlies van tijd in Am sterdam te zijn teruggekeerd. Het ligt voor de hand, dat, wan neer zakenlieden en reizigers zulk groot traject AmsterdamParijs v.v. kunnen afleggen in de voor de nacht rust bestemden tijd, de grootst moge lijke tijdsbesparing wordt verkregen. Wij gelooven dan ook, dat zeer voel voor zulk een nachtexpress is te zeg gen, niet alleen voor ons verkeer met Frankrijk, maar ook omgekeerd. Bui tenlanders zullen het niet minder ap- precieeren, wanneer zij den vollen dag tot 's avonds laat hier aan hun ne zaken kunnen besteden, om, zon der verlies van tijd (in den trein lo- geerende), den volgenden morgen weer te Parijs te kunnen zijn. Boven dien zouden aldus gemakkelijk de verdere zuidelijke verbindingen kun nen worden verkregen, waardoor ons land van het internationaal reizigers verkeer meer profijt zou kunnen trek ken. In onze dagen, waai- het motto „time is money" zulk een opgeld doet kan een land niet genoeg voor zijn buitenlandsche verbindingen zorgen Maar, als er zooveel aandrang voor een bepaalden express bestaat, gelijk in dit geval voor een nachttrein Am sterdamParijs, dan zullen de spoor wegdirecties de zaak zeker in ernstige overweging nemen. De Amsterdam- sche Kamer van Koophandel vindt hier voorts eene belangrijke aangele genheid, die, met het oog op de daar bij betrokken groote belangen, haar bemoeiing ten volle waard is. C» Tel.") PRIJZEN VAN RIJWIELEN. Men schrijft aan 't Hbld. De prijzen van Nederlandsch© rij wielen zijn thans alle ongeveer gelijk aan die der buitenlandsche, met na me die der Engclsche fabrieken, d. w. ■z. gelijk aan die, waarvoor de Engel- sche rijwielen in Engeland aan het Engelsche publiek worden aangebo den. Deze particuliere prijzen wor den hier te lande door de importeurs met 20 tot meer dan 60 gld. verhoogd, waaruit volgt, dat het Nederlandsche publiek, niet op de hoogte van deze practijken zijnde, bij het koopeni van Engelsche rijwielen veel te veel be taalt. Zoo kost een goedkoop En- gel8ch rijwiel, met vrijwiel en 2 rem men, uit een le klas fabriek, in En geland particulier 7080 gld., hier f 97 tot 115een van ruim J 60, hier 100een van pl. min. 190 hier f 250een van pl. min. 90 hier f 170. 60e LANDHUISHOUDKUNDIG CONGRES. In het garantiefonds voor de vee tentoonstelling en feestelijkheden {f 6000) is slechts 3200 ingeteekend. De commissie heeft besloten de in schrijving 14 dagen te verlengen. Is het bedrag dan nog onvoldoende, dan gaan expositie en feestelijkheden niet door. ONGELUKKEN. Een metselaar, die Dinsdagmorgen in een huis aan de Ketelstraat te Arnhem een muur zou afbreken, werd door een neerstortend stuk muur zoo danig aan het hoofd getroffen, dat hij terstond overleed. VEREEN. VAN HOOFDEN VAN SCHOLEN. Utrecht, 18 April. In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht hield Za terdag de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland haar tien de algemeene vergadering. De heer J. G. Nijk, die de hijeen- komst leidde, behandelde in zijn ope ningsrede de vraag hoe het staat met de levenskracht der vereeniging en welke verwachtingen van haar toe komstige ontwikkeling mogen wor den gekoesterd. Spr. herinnerde daar bij aan de grondidee, welke tot de stichting der vereeniging heeft ge leid: het verlangen om persoonlijke en ambtelijke belangen niet langer te verdedisp-n r>l<; enkelingen tegenover een goed georganisoora» disciplineerde macht, die door haar aanvallen verweer noodzakelijk maak ts en aansluiting tegenover zakelijke bestrijding en persoonlijke verdacht making voorschreef. Ook bleek het noodzakelijk, dat de steun der school hoofden over aangelegenheden be treffende hun ambtelijke en financiee ls positie duidelijker werd gehoord. Spreker bracht voorts hulde en dank aan de periodiek afgetreden be- stuurderen, de heeren Zernike, Bak ker, Van der Leest, Folpmers en v. Ravenhorst, zoo ook aan den heer Zeeman, die, tot voorzitter gekozen, om gezondheidsredenen slechts kor ten tijd zijn nieuwe functie kon ver vullen. Nadat de afgevaardigden van ver schillende onderwijzers- en onder wijsvereenigingen, o.a. van het Ned. Onderw-Genootschap, Ned.-Ind. On- derwijzersvereen. Volksonderwijs, Vereeniging voor Paedagogiek, N. O. P. C., Ver. van Gymnastiekonderwij- zers, Thugater, waren verwelkomd, werd met de behandeling der agenda een aanvang gemaakt. De agenda werd hoofdzakelijk inge nomen door voorstellen tot regle mentswijziging. Aangaande het Hoofdbestuur werd besloten: te Amsterdam zullen drie hoofdbestuursleden en negen leden buiten Amsterdam zijn. Daar dit laat ste aantal de elf provinciën zal moe ten omvatten, zullen de provinciën Gelderland en Limburg en Noord-Bra bant en Zeeland bij de afvaardiging- in het hoofdbestuur worden gecombi neerd. Aangenomen werd ook het volgen de voorstel, de stemuitbrenging rege lend: afdeelingen van 510 leden heb ben één, van 1130 leden twee en van 3160 leden drie stemmen; voor elk 40-tal leden boven 60 één stem meer. Bij de bepaling der plaats voor de volgende vergadering staakten de stemmen tusschen Zwolle en Utrecht en werd hij loting Zwolle aangewe zen. Na de pauze werd aan de orde ge steld de rede van den heer E. van Everdingen over „Hervormingen in ons lager onderwijs verwachtingen of droombeelden?" Do spreker, wien door den voorzit ter gelukwenschen werden gebracht met zijn 40-jarig jubilee als onderwij zer, constateerde allereerst dat het aan hervormingszin op onderwijsge bied niet ontbreekt, doch dat niette min klachten over de resultaten vah het onderwijs niet verstommen. Ter verbetering van die resultaten, te on derscheiden naar hun verband tot het kunnen en kennen der leerlingen naar den inhoud op zedelijk leven en karaktervorming, deed spr. middelen aan de hand welke hij in groote en kleine onderscheidde en waarbaj -hij als hoofdzaken aanwees. lo. de eischen aan den onderwij zer te stellen en 2o. de inrichting van het onder wijs in verband met het verschil van aanleg der kinderen. Spr. beplehte meer op het praktijk gegrondde en de kennis der praktijk beter toetsende examens; voorts hét beëindigen van den strijd tusschen onderwijzers en hoofden, door het ter zijde stellen van de rechtseischen voor de plichtseïschen. Eindelijk het inkrimpen van klassikaal en het uit breiden van hoofdelijk onderwijs. Zijn rede werd zeer toegejuicht. Verslag werd verder uitgebracht over de plaats gehad hebbende sala risactie waarbij hoofdzakelijk de wets wijziging ter sprake kwam met de daarbij door het hoofdbestuur gevoer de petitie. De actie, gevoerd yooc ge lijkstelling van schoolhoofden en on derwijzers ten opzichte van perio dieke verhoogingen leidde tot geen resultaat, doch het H. B. heeft ge gronde redenen om ten deze diligent te blijven. ZEEUYVSCHE NACHTEGALEN. Men schrijft uit Zeeland aan het Hbld.: Er werd dezer dagen weder mede gedeeld dat kikkers worden gevangen die in groote hoeveelheden naar de Parijsche markt worden verzonden. Onmiddellijk wordt er aan vastge knoopt, dat het toch zoo te bejamme ren valt, dat er geen maatregelen ge nomen worden om aan deze vangsten een eind te maken, daar de kikkers toch zoo hoogst nuttig zijn voor den landbouw, daar ongekende hoeveelhe den schadelijke insecten dagelijks door de Zeeuwsche nachtegalen wor den verslonden, en reeds vele jaren achtereen wordt dit als zoete koek geslikt. De kikkers, die in slooten, kreken en plassen der Zeeuwsche landerijen leven en welke weggevangen worden, behooren tot het gilde der vijanden van de zoetwatervisschen, waarin de groene (ranaesclulenta) zich onder scheidt van de bruine (rana tempo raria), welke laatste na den paartijd op het. land leeft en daar allerlei on- tuig als voedsel zoekt. Die groene, be kend om zijn heerlijke zomeravond en nachtconcerten, zoo maar zonder blikken of blozen ingedeeld bij de schadelijk-insectenetende dieren, is toch wat kras en wie niet bekend is met de leefwijze, hij informeere eren bij de eigenaars van vischwaters en men zal wat. te hooren krijgen. Daarmee wordt niet goedgekeurd, dat de dieren verminkt blijven liggen en nog dagen in dien toestand blijven leven. In 1899 wendde het hoofdbestuur Zeeuwsche Landbouwmaalscfaap- pij zich tot den directeur-generaal, •ehef van de afdeeling Landbouw, met het verzoek de aandacht te wij den aan het bedoelde wegvangen, maar spoedig volgde het antwoord, dat de groene kikvorsch niet onder de beschermende dieren was opgenomen als niet behoorende tot de nuttige zoogdieren en vogels, die door de wet beschermd worden; dat die vorsch *n groot vijand is van onze zoetwater- visscherij endat het dus, indien de wet ter bescherming van nuttige die ren „eerlang" herzien werd nog een punt van onderzoek of nadere overweging zou uitmaken, of de groe ne kikvorsch, die nagenoeg uitslui tend gevangen wordt, wel bij de be schermde dieren behoort opgenomen te worden. Rechtszaken OPENBAARHEID DER KRIJGSRADEN. In het „Militair-rechtelijk Tijd schrift" (dl. III, afl. 5) vinden wij eek resolutie van het Hoog Militair Ge rechtshof van 28 Febr. 1908, die wel de aandacht verdient. Zij is als volgt ge resumeerd „Toelating van den ver dediger en andere personen tot de zit ting van den Krijgsraad, waar het eindonderzoek der zaak plaats heeft, is, hoewel niet met de wet in 6trijd, niet aan te bevelen zoolang geen rege ling dienaangaande bij de wet is vastgesteld." Het betreft een vonnis van den Zee krijgsraad aan boord van het wacht schip te Amsterdam gehouden, dat door het Hoog Militair Gerechtshof werd goapprobeerd. In de resolutie werd o. a. „in aanmerking genomen": „dat blijkens de aanteekening vak het verhandelde in de vergadering van den Krijgsraad is besloten den raadsman van den beklaagde, zoo hij dit wenscht, en anderen die in de zaak mochten belang stellen, tot de vergadering van den Raad toe te la ten met uitzondering van die zitting, waarin de Krijgsraad overgaat tot het houden van deliberation" en voorts „dat hoezeer bij artikel 156 der Grondwet van 1848 is bepaald dat de terechtzittingen openbaar zijn behou dens de uitzonderingen, in het be- lamg der openbare orde en zedelijk heid, door de Wet vast te stellen, welk voorschrift, onder eenigszins andere bewoordingen, in artikel 161 der Grondwet van 1887 is bestendigd in artikel 3 der additioneel© artikelen van laatstgenoemde Grondwet, is be paald, dat alle op het oogenblik der afkondiging van de verandering inde Grondwet verbindende wetten wor den gehandhaafd totdat zij door ande re worden vervangen „dat nu de wet, waarbij in 1814 de Rechtspleging bij de zeemacht is ge regeld, nog niet door een andere wet is vervangen „dat bij die rechtspleging een eigen lijk gezegde terechtzitting, waarin de

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6