Sanatogen aanhangige, zaak in haren vollen pm- vang wordt behandeld, niet bekend i£ vermits, volgens haar, in de vergade ring van den Krijgsraad onkel de be klaagde op zijn verhooren wordt ge- reeoleerd, alleen dan getuigen ge hoord worden als de Krijgsraad nog nadere verhooren van getuigen noo- dig acht, terstond daarop de Fiskaal dient van zijn eisch en de Krijgsraad overgaat tot de beraadslaging, die plaats heeft naar aanleiding van het voorafgegaan onderzoek en de door gehoorde getuigen afgelegde verkla ringen wier verhooren niet in het openbaar hebben plaats gehad, ,,dat derhalve de rechtspleging, zooale die krachtens de geldende wet moet geschieden, voor eene behande ling der zaak in het openbaar geen plaats laat en zelfs ter verdediging van den beklaagde geen andere gele genheid biedt dan die waartoe het re- colement op de ondergane verhooren hein aanleiding geeft en verder het itndienen van zoodanige stukken als hij vermeent tot bewijs van zijn on schuld te kunnen dienen (artikel 169), waarop de Fiskaal dan weder in de gelegenheid gesteld wordt daarbij zij ne eonsideratiën te voegen (artikel 170); „dat. het nu wel eisch eener goede rechtsbedeeling zoude zij® om bij de geheele behandeling der zaak in den Krijgsraad een verdediger toe te la ten en aan dezen te vergunnen zijne verdediging mondeling- toe te lichten evenals de Fiskaal wel tot nadere toe lichting van zijn eisch wordt toegela ten, alsmede om bij een en ander ook belangstellenden binnen te laten, maar dat daaraan in de practijk ern stige bezwaren verbonden zouden blij ken zoolang do Wet geen enkelen re gel stelt, waarnaar het doen hooren van getuigen, het aan dezen stellen van vragen en het voordragen dei- verdediging moet geschieden, zoodat alles wat het genoemde betreft uit sluitend zou afhangen van het zicht van den President des Ivrijgs- raads, die dientengevolge vaak niet zou weten hoe te handelen wil hij geen gevaar loopen 't zij de rechten der verdediging te zeer te beperken, hetzij den ordelijken gang van zaken te zien belemmeren ,dat het derhalve zoolang eene regeling als de bedoelde ontbreekt geene aanbeveling verdient te hande len in den zin; als door het vermelde besluit van den Krijgsraad aange, ven „Dat daardoor echter geen bepaald voorschrift der Wet is geschonden, zoodat niet kan gezegd worden, dat in deze zaak niet naar behooren geprocedeerd." Heta Hoog Militair Gerechtshof acht de openbaarheid van de krijgs raden dus niet met de wet in strijd, doch niet aan te bevelen zoolang niet b ij de wet is geregeld. Wat de toelating van belangstellen den betreft, waartoe de Zeekrijgsraad te Amsterdam op 12 Febr. jl. besloot', deze beduidt, indien wij ons niet ver gissen, in de practijk niet veel. Im mers de Marinewerf, waaraan het Wachtschip ligt, is niet voor het pu bliek toegankelijk, aoodat er feitelijk geen publiek bij de behandeling dei- zaak kon tegenwoordig zijn. Wel een verdediger. Het schijnt ons zeer de vraag of de zeekrijgsraad de openbaarheid, deze uitspraak van het Hoog Militair Gerechtshof zal handhaven. Maar in dien hij het deed, zou dan de feitelij ke toestand in overeenstemming ge bracht worden met dien welken de krijgsraad in theorie den juisten acht te, m. a. w. zouden werkelijk belang stellenden worden toegelaten, vraagt 't Hbld. INGEZONDEN Van ftis&sandeaa stmkkea, geplaatst ei niea geplaatst, wordt 4m k«gae dsn iaz-eudar nisfc Voor den Sahoué desar rabriek stelt dê Redactie Mch aiefc aasispraktóijör. M. de R., Dezer dagen verscheen in uw blad een overeenkomst, aangenomen door de Haarlemsche Patroonsvereenigin- gen. Daar velen het Arbeidscontract- vrijwel onbekend zal zijn, meenden wij goed te doen, door enkele punten der aangeboden overeenkomst eens nader te bezien. Art. 1. De arbeider(ster) verbindt zirh in dienst van den werkgever werk zaam te zijn alsen alle werk zaamheden te verrichten, welke hem (haar) in verband met het bedrijf van den werkgever door of namens den werkgever worden opgedragen. Als men niet al te oppervlakkig dit artikel beziet, zal men toe moeten ge ven, dat, zooals het daar ligt, wel wat vaag omschreven is, en vóór dat men zijn hand tot teekenen zet, men zeker toch wel duidelijker mag weten, waar toe men zich verbindt. Echter van meer belang is Art. 3 der overeenkomst „Geen loon is verschuldigd voorden tijd, gedurende welken da arbeider (ster) den bedongen arbeid niet heeft verricht, ook niet wanneer hij ten gevolge van de in Art. 1638 c en d ge noemde gevallen, verhinderd is weest zijn (haar) arbeid te verrich ten." Het is echter wel de moeite waard eens te kijken wat Art. 1638 c. en d volgens de wet op het Arbeidscon tract aangeeft. Art. 1638 c: „Evenwel behoudt de arbeider zijne aanspraak op het naar tijdsruimte vastg-erteld loon voor een betrekkelijk korten tijd, wanneer hij ten gevolge van ziekte of ongeval verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten, ten zij de ziekte of het ongeval door zijn opzet of onzedelijkheid veroorzaakt of het gevolg is van een lichaamsgebrek, waaromtrent hij bij het aangaan der overeenkomst den werkgever opzette lijk valsche inlichtingen heeft gege ven." Komt hem in zoodanig geval krach tens eenige wettelijk voorgeschreven ziekte- of ongevallenverzekering, of krachtens eenige verzekering of uit eenig fonds, waarin de deelneming is bedongen bij of voortvloeit uit de ar beidsovereenkomst, eene geldelijke vergoeding of uitkeering toe, dan wordt het loon verminderd met het' bedrag-dier vergoeding of uitkeering. Eveneens behoudt de arbeider zijn aanspraak op het naar tijdsruimte vastgesteld loon voor een korten naar billijkheid te berekenen tijd, wanneer hij, hetzij ten gevolge van de vervul ling eener door de wet of overheid, zonder geldelijke vergoeding, opgeleg de verplichting, die niet in zijn vrijen tijd kan geschieden, hetzij ten gevolge van zeer bijzondere, buiten zijn schuld ontstane, omstandigheden, ver- .hinderd is geweest zijn arbeid te ver richten. Onder zeer bijzondere omstandighe den worden, voor de toepassing van dit artikel, begrepende bevalling van de echtgenoote van den arbeider, zoomede het overlijden en de begra fenis van een zijner huisgenooten of van een zijner bloed- en aanverwan ten in de rechte linie onbepaald en in de tweede graad der zijlinie. Even zeer wordt onder de vervulling eener door wet of overheid opgelegden ver plichting begrepen de uitoefening der kiesbevoegdheid. Is 't loon in geld op andere wijze dan naar tijdsruimte vastgesteld, dan zijn de bepalingen van dit artikel even eens wan toepassing, met dien ver stande, dat als loon wordt aangeno men, bet gemiddeld loon, hetwelk de arbeider, wanneer hij niet verhinderd ware geweest, gedurende dien tijd had kunnen verdienen. Het loon wordt echter verminderd met het bedrag der onkosten, welke de arbeider zich door het niet verrichten van den arbeid heeft bespaard. Van de bepalingen van dit artikel mag alleen bij schriftelijk aangegeven overeenkomst of bij reglement worden afgeweken. Art. 1638 d Ook verliest de arbeider zijn aan spraak op het naar tijdsruimte vast gesteld loon niet, indien hij bereid was den bedongen arbeid te verrich ten, doch de werkgever daarvan geen gebruik heeft gemaakt, hetzij door eigen schuld of zelfs ten gevolge van, hem persoonlijk betreffende toevalli ge verhindering. De bepalingen van het tweede, vijf de, zesde en zevende lid van het voor-; gaande artikel zijn van toepassing. Zooals men ziet, het goede wat de wet op het Arbeidscontract ons zoude geven, wordt met teekening van een individueele overeenkomst met een penstreek doorgehaald. Dit was voor ons reden, om eerst te trachten met de patroons een conferentie te houden en eerst eens grondig te bespreken, alvorens wij onze hand onder dit pa piertje zetten. Wij zullen den Haar- lemschen arbeiders, dan ook door mid del van uw geëerd blad het resultaat mededeelen. Dus tot zoolang uitstel gevraagd. Namens de vier collectief gecontrac teerde, Timmert. Ver. St. Jozef, onder- afd. R. K. Volksbond, Prot. Christelij ke Timmerl. Vereen., Timmerl. Ver. Eensgezindheid, D. S. V., aid. Alg. Ned. Timmerl. Bond. B. R. DIJKSTERHUIS, Voorzitter. T. J. HARIOT, Secr. Voor het Haarl. Arbeiders-Secr,, JAC. VAN DE GEVEL. beide in de finale als overwinnaar uit den strijd getreden. Haarlem heeft in 3 wedstrijden 17 doelpunten gemaakt en slechts 1 tegen zich zien maken. Het derde elftal heeft 123 gemaakt. Er was op het kleine veld van Alcma- ria groote belangstelling en ieder spe ler en toeschouwer kan tevreden zijn over deze wedstrijden. INTE R NATIONALE ONTMOETINGEN. Zondag. Rotterdam, op Sparta's terrein, Richmond F. C.—Hampstead F. C, 0-3. Den Haag II. V. V.Darlington F. C. 2—1. Arnhem VitesseOlympia, Leipzig Deventer U. D.—Leyfcon F. C. 13. Nijmegen Quick—Woodford Albion 1-4. VlissingenE. M. M.—-Waltham- stow F. C. 82. UtrechtHerculesDusseld. F. C. 10—1. Zwolle Z. A. C.Solinger F. C. 72 Prins HendrikDortmund 50 wegens niet opkomen. 's-HertogenboschWilhelmina—Gel- senkirchen 73. Groningen: VeloeitasBremer Lloyd 0-6. Maandag. Amsterdam A. F. C.Woodford Albion F. C. 3—2. Rotterdam SpartaOlympia, Leip zig 5—2. Den Haag'op H. B. S.-terrein Hampstead F. C.Richmond F. C. 5-3. UtrechtHerculesLey ton F. C. 3—2. DordrechtD. F. C.Dulvvich F. C. 2-4. MiddelburgWalchersche Voetbal combinatieWalthamstow F. C. 4^4. Leeuwarden FrisiaLloyd 21, Nijmegen QuickExcelsior F. C., Brussel 2—2. Kerk en School DE GETROUWEN. Ds. M. II. A. van der Valk, die door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland uit zijn ambt is ontzet, piedikt sedert dien tijd iederen Zon dag te Rotterdam, en wel des voor middags in het Verkooplokaal en des namiddags in Caledonia. De Oud- Beierlanders oud-Beierland was zijn laatste standplaats vooral uit den minderen stand, komen te Rot terdam steeds trouw bij hem ter ker ke De reiskosten per tram zijn hun echter te duur daarom huren ze niet elkander een roeiboot en varen daar mede naar Roon. Dan zijn ze aan den vasten wal en loopen naar Rotter dam, om na afloop der predikatiën langs denzelfden weg huiswaarts' te keeren. De afstand voor heen en weer varen is anderhalf uur en voor de voetreis 6 uur. De kosten aan zulk een reis verbonden, zijn ongeveer zes cent per persoon. it de Arbeiderswerefd UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. Naar men verneemt, heeft te Ant werpen een bespreking plaats gehad tusschen afgevaardigden uit de ver schillende centra. Als resultaat daar van zal de fabriek der firma Asscher tegen het einde dezer week worden stop gezet. Slechts aan de Cullinan zal doorgewerkt worden. Sport ea Wedstrijdera VOETBAL. Tweede Paaschdag speelde de H. F. C. Hercules te Zeist tegen de Z.V.V. (kampioen van den Utrechtschen Pro vincialen Voetbalbond) een vriend- schappelijken wedstrijd. Hercules won met 8—1; stand met rust 40. SERIEWEDSTRIJDEN TE ALKMAAR. 19 April (1ste Paaschdag). Rapiditas {Weesp)Holland (Alk maar), 60. BloemendaalSport (Hoorn), 10. Heldersche Voetb. BondA. V. V„ Alkmaar), 5—0. IJ. V. V. (IJmuiden)V.V.V. II, .(Amsterdam), 2—1. Haarlem II (Haarlem)R.A.P. II, {Amsterdam), 2—0. BloemendaalAlcmaria Victrix, 2—1. 20 April (2de Paaschdag). Demi Finale: Haarlem IIIRapiditas (Weesp), 8—1. Heldersche V. B.—IJ. V. V. (IJmui den), 2—0. Finale: Afdeeling A. Haarlem IIBloemendaal 11'1. Afdeeling B: Haarlem III—Held. V. B. 3—2. Haarlem II en Haarlem III zijn dus WOESTDUIN. Zondag was het verblijf .op ba.an iets aangenamer, doch het was nog niet jè weertje, alhoewel de op komst van het publiek beter was dan Zaterdag. De Stal Creutz is er wat hindernis- ijockey betreft, niet op verbeterd, Hea- 'ther, de A'roegere hindernis-jockey, was althans o. i. veel beter, en zoo ziet men ook hier weder, dat elke verandering geen verbetering is. Wat. echter wel een" verbetering is, dat is een heden voor het eerst toegepaste maatregel door het Harddraverij- Comité. Er zijn n.l. dravers, bijv. Evelin Nisbet, die wel snelheid too- nen, doch wanneer zij dit doen, is van draven geen sprake, doch dat neemt niet wegj, dat bij zulke gevallen meer malen recordverbeteringen gemaakt moeten worden, die als het ware afge perst worden. Door het Draverij-Comité is hieraan de naam gegeven van o p d r ij v e n. Brunhildenstein had de eer het eerst voor dit soort van disqualificatie in. aanmerking te komen. De heer Bult man won met Talliëns Pride zonder eenige inspanning de Prijzendraverij, zoomede zag hij ook Cruquius zege vierend uit den eersten Duizend Gul den-prijs komen. Santfries won, gereden door K. v. d. Veen, de Recorddraverij in even 1.47. Schippers scheen met dm zoon van Goudster die snelheid niet te kunne n toon en. Alarik won ondanks de 5 kg. extra belasting, toch nog gemakkelijk van Zeeland, die 7 kilo kreeg van Alavik. Vent d'Ouest was één, in den Kro- lik-prijs, waarin Ulpia de plaats liep, even beneden de 1.39 en Ibrahim won den hordenren met twee lengten van Loudidiana, waarvoor Broom uit Bel gië was overgekomen, doch met twee lengten geslagen werd. Loudidiana kreeg 12 kg. van Ibra him, een paard dat, te koop gesteld voor f 500a geen Icooper vindep kon. Hier uit valt af-te leiden, wat het paard van den heer Boon is. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt0 Blagarasoumny-prijs. Prijzendrave. rij voor Nederlandsche paarden van 4 jaar. Minimum afstand 2500 M. Ie. Talliëns Pride (2500) Bultman, in 4.44 4/5. 2e. Baudina (2550) J. Witteveen, in 4.46 3/5. 3e. Gysbertha (2460) Commijs, 4.471/5. Beckford-prijs. Ren op de vlakke baan voor Inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2000 M. Ie. Alarik (651/2 kg.) Threlfell, 2.22. 2e. Zeeland (581/2 kg.) Killick. Twee lengten. Arcano-prijs. Recorddraverij voor Nederlandsche paarden. Minimum af stand 2500 M. Ie. Santfries (2540) V. d. Veen, in 4.314/5. 2e. Jaantje (2500) Verwoerdt, in 4.322/5. 3e. Elinka (2500) Commijs in 4.324/5 Bullion-prijs. Eerste Duizend Gul den-prijs. Ren op de Ylakke baanvoor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1700 Meter. Ie. Cruquius (581/2 kg.) Ivnicht, in 1.57. 2e. The Dasher (611/2 kg.) Threlfell. Twee lengten. Krolik-prijs. Handicap-draverij. Mi nimum afstand 2800 M. Ie. Vent d'Ouest (2950) J. Ensing in 4.411/5. 2e. Ulpia (2850) G. Ensing, in 4.414/5 3e. Heliograaf (2825) Schönrock in 4.44. Brunhildenstein gedisqualificeerd. Darling-prijs. Hordenren voor paar den van 4 jaar en ouder. Afstand 2800 Meter. Ie. Ibrahim (75 kg.) Mew, in 3.33. 2e. Loudidiania (63 kg.) Broom. Twee lengten. Fantasy gestort, Snuff Box weiger de de horden te nemen. 1. Gruno (2105), J. F. de Boer, in 3.37 2/5. 2. Alida, (2050), Haster, in 3.38 2/5. 3e. Albertine (2150), J. Ensing, in 3.42. Openingsprijs: Ren op de vlakke baan voor Inlandsche paarden. Af stand 1400 M. 1. Flonkel, (66 KG.), Knight in 1.39. 2. Helena (58 plus 2 KG.), Forest, een lengte. Liesboschprijs. Draverij-handicap voor Nederlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Minimum afstand 1600 M. 1. Cato (1675), J. F. de Boer, in 2.58 4/5. 2. Cecile (1650), J. G. de Boer, in 3.03 2/5. 3. Alida (1725), Haster, in 3.03 4/5. Gedisqualificeerd Nutwood, 2e aan komende (1675), in 2.59. Lenteprijs. Ren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1700 Meter. 1. Osmondy (63 Kg.), Knight in 1.56 2/5. Viens Poupoule (58 1/2 KG.), Killick Een neuslengte. Paaschprijs. Recorddraverij voor paarden van 3 jaar en ouder. Mini mum-afstand 3000 Meter. 1. Carmen (3100), Schonröck, in 4.56 4/5. Emily Baron (3075), J. Ensing, in 4.57 1/5. 3. Artillerist (Incrédule), Doeleman, 4.58. Military. Hordenren (officieren). Af stand 2400 Meter. 1. Mahatma II, (80 KG.), Baron Voorst tot Voorst. 2. Amphiora <77~KG.), Baron Vrede. 3. Chambéry, (65 pl. 16 KG.), Baron Brevet. 4- King of Freedom (65 KG.), de Bas. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. op een uitbreiding der kantonrechter- lijke rechtspleging ten slotte moetuit- loopen." Als nu, zoo schrijft mr. Van Hou ten, de Tweede Kamer de inderdaad dolle verandering die art. VII van de wet op het arbeidscontract eventueel in de rechterlijke bevoegdheden zal brengen, werkelijk deliberate animo had gemaakt en niet onder den druk van het verlangen naar het einde van een debat van maanden, in een perio de van oververmoeidheid en daardoor veroorzaakte onachtzaamheid onder den hamer had laten doorgaan, zou den dan niet van alle zijden leden zijn opgesprongen, om den minister toe te roepen „wat, gij ontkent beslist de wenschelijkheid van een uitbreiding van de civiele competentie des kan tonrechters, weet gij dan niet, dat wij, Tweede Kamer, zonder hoofdelijke stemming nog zoo kort geleden daar aan een uitbreiding hebben gegeven, die hem tot den gewonen rechter inaakt in alle zaken uit het arbeids contract en daarmede vermengde overeenkomsten Weet gij niet, dat wij zonder tegenspraak voor al die za ken ook een nog veel onvormelijker procedure hebben vastgesteld, dan die welke gij slechts voor bagatelzaken berekend vindt Meent gij met ons te kunnen samenwerken voor verbete ring van het rechtswezen Niets echter van dat alles. De Sa- •vornin Lohman verklaart zich te ver heugen, „dat de minister geen ooren heeft naar de uitbreiding van de bur gerlijke bevoegdheid van den kanton rechter". Van de zijde der voorstan ders der uitbreiding blijft zelfs de voor de hand liggende vraag achter wege, hoe de minister met zijn over tuigingen Van Raalte's werk ongewij zigd zou kunnen invoeren De interpellant Drucker wijst er in zijn antwoord slechts „in het voorbij gaan" op, „dat de kantongerechten staan voor een belangrijke uitbrei ding hunner taak door de invoering der wet op de arbeidsovereenkomst" en verder kornt hij er nog even op te rug in dezer voege „Als straks bij het werk van den kantonrechter te rs-Gravenhage komt het werk, voortvloeiende uit de wet op de ar beidsovereenkomst, dan hoop ik dat der den invloed Staande van zekere ziekten verkeer met anderen hebben. Uit een sanitair oogpunt wordt aan dit punt groote waarde gehecht. Daar in Noorwegen sedert de jong ste kieswetherziening ook vrouwen kiezers voor den Storthing zijn, wor den aan het verzoek der Vrouwenver- eeniging groote verwachtingen ge knoopt. ROCHETTE. Roehette, de Parijsche bankier en speculant, is, volgens den Matin", in vrijheid gesteld, maar hij geniet een zeer eigenaardig soort vrijheid. Den geheel en dag brengt hij buiten de gevangenis door, hij werkt, ontvangt bezoeken, doet allerlei zaken af, maar keert 's avonds naar het huis van be waring terug. Hij wordt voortdurend vergezeld door twee ambtenaren irr politiek, maar de verhouding tot deze heeren is van zoo vriendschappelij ke n aard, dat zij geregeld als gasten van Roehette aan diens copieuse maaltijden deelnemen en daarbij het genot van een goede flesch Bordeaux blijkbaar niet versmaden. Deze mededeeling klinkt zeex- zon derling en men zo'u geneigd zijn aan de waarheid er van te twijfelen, wan neer het niet vaststond, dat twee be richtgevers van genoemd blad Rochet- te gedurende twee dagen lang voort durend zijn gevolgd en al zijn doen en laten zijn nagegaan. Roehette moet deze welwillende be handeling van de zijde der justitie te danken hebben aan den invloed van eenige politieke personen, die zich lichtelijk met hem gecompromitteerd hebben en die hij tot dusverre heeft gespaard. MEIKEVERJACHT. Gedurende 20 jaar heeft men in het arrondissement van Meaux (Frank- ijk) om de drie jaar in de periodieke meikever jaren een stelselmatigen strijd tegen deze schadelijke dieren gevoerd. Terwijl men in 1889 begon met het verdelgen van 143.156 KG. door meer dan 7600 Doktoren uit alle beschaafde landen schitterend beoordeelt als het best werkende verster- kings- en opfrisschingsmiddel Geeft het lichaam kracht Versterkt de Zenuwen Verkrifgbaarinapotheken en drogisterijen. Brochures gratis en franco van den Gen. Verleg: B. HARRE NSTON. 278 Heerengracht, Amsterdam. de minister van Justitie zich voortdu- meikevers, was dit in 1907 gedaald tot rend zal overtuigen of het misschien 7774 KG., wel een bewijs, dat de voor dien kantonrechter en ook voor strijd niet nutteloos is geweest. COURSES TE BREDA. De uitslag luidt als volgt: Welkomstprijs. Recorddraverij voor Nederlandsche paarden met geen snel ler record dan 1.40. Minimum afstand 2000 M. Vertrouwbaar Hillegomsch bewijs. De échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven geleidelijk genezing aan het teere nieren-organisme, daar ze de nieren helpen om het bloecl te zui veren en den vloeibaren afval uit 't liehaam te verwijderen, die rugpijn, rheumatiek, onregelmatige waterloo- zing, graveel en steen in de blaas ver oorzaken. Mejuffrouw v. d. Aarst, Loosterweg 111 no. 40 te Hillegom, meldt ons: Zeven jaar lang ben ik lijdende ge weest aan een nierziekte, waardoor ik steeds veel pijn in den rug, in de lendenen en benauwdheden op de borst had. Ik was bijna immer zwaar vermoeid on afgemat; de urine was doorloopend erg troebel, zij verspreid de een onaangename geur en bevatte veel bezinksel. Dikwijls kwam het voor, dat ik zelfs te ellendig was om uit te gaan. Ik sliep onrustig, droom de veel en mijn eetlust verminderde met den dag. Mijn voeten en handen waren veelal dik opgezwollen; wat ik ook aanwendde voor deze nierziekte, niets kon mij hulp verschaffen, totdat ik ten slotte Foster's Rugpijn Nieren Pillen begon te gebruiken. Na een paar dagen kon ik reeds verlichting bespeuren en nadat ik drie weken met het gebruik van uw pillen was doorgegaan, kende ik mijzelf niet meer. De pijn was zoo goed' als ver dwenen, de urine was weer helder en mijn handen en voeten waren geheel normaal. Uit dankbaarheid voor het bekomen succe9, zal ik deze wonder lijke pillen steeds gaarne aan andere lijders aanbevelen. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wijze die u goed dunkt. Spreek langzaam en duidelijk wan neer gij Foster's Rugpijn Nieren Pil len koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Pers-Overzicht WET OP HET ARBEIDSCONTRACT. Mr. S. van Houten zegt in no. 8 van de nieuwe serie zijner Staatkun dige Brieven, dat er in de zitting van de Tweede Kamer van 31 Maart j.ï. een klein tipje werd opgelicht van den sluier, die nog hangt over de plannen der regeering met betrekking tot de wet op het arbeidscontract. Minister Nelissen sprak toen, bij de interpellatie-Drucker over den ach terstand bij sommige rechtscollegiën, van „de zeer ernstige nadeelen, waar sommige anderen, niet al te machtig wordt." Dat is alles. Terecht zet de minister enkel op de ze uitingen het debat over een aan de interpellatie vreemd onderwerp nie^ voort. Daarvoor komt de tijd -spoedig genoeg. Wat de minister bij die gelegenheid zeide over de bevoegdheid van den kantonrechter en over den doorsnee- kantonrechter, is den heer Van Hou ten uit het hart gegrepen. Na dit te hebben toegelicht, zegt de schrijver nog: De competentie van den kanton rechter volgens art. 39, 3o. moet vol gens de zeer juiste begrippen des mi nisters, ook al mocht de werking van het arbeidscontract algemeen blijven, en niet weder in overeenstemming met de considerans tot dienstboden en werklieden worden teruggebracht, toch tot de bagatelzaken uit dit con tract beperkt blijven: Alleen voor de quaestiën met dienstboden en werk lieden in den gebruikelijken zin des woords kan het eenvoudige inform.ee- le procesrecht, waaivan onze arbei dende klassen droomen, en dat op zoo ongelukkige wijze in art. VI is uitgewerkt en zoo te kwader ure tot alle vorderingen uit het arbeidscon tract is uitgestrekt, op doeltreffende wijze ingericht worden. Binnenkort moeten al deze vragen op de agenda der practische politiek op den voorgrond komen en zal het door den minister zoo kloek ingeno men standpunt wel tot meerdere be spreking, wellicht bestrijding, aanlei ding geven. Drucker meende nu nog te mogen spreken, alsof art. VII inge voerd zou worden zooals het ligt. Maar 't schijnt toch al te naïef te ge- looven, zelfs voor den minister Ne lissen niet vleiend, den schijn aan te nemen, te gelooven dat deze, na zijn verklaring van 31 Maart, hiertoe de hand zou kunnen leenen. Gemengd Nieuws De onkosten beliepen over ellen tijd jaarlijks 2£ cent per H.A. De geza menlijke massa meikevers in spoor wegwagons geladen, had een trein kunnen vormen van 50 waggons. De heer Jules Bénard, die het be richt zendt aan de „Société nationale da 1'agriculture", is overtuigd dat door deze meikeverjacht eene jaar- lijksclie schade van meerdere milüoe- nen voorkomen is. LIJKVERBRANDING. In 't crematorium te Gotha, het oudste van geheel Duitschland, (het werd in 1878 ingewijd), had dezer da gen de 5000ste lijkverbranding plaats. Stoomvaartberichtea DE BRANDBRIEFSCHRIJVER BEKEND. De sinds maanden gezochte geldaf- perser, die de zonen van den Mün- chener Handelsraad Ludovici dreig de te vermoorden, is door knapen, die hij vroeger trachtte op te zetten tot aanslagen op de Ludovici's, bekend gemaakt als een ex-postadspirant, thans daglooner in het bouwbedrijf, zekere Imhof; de brandbriefschrijver is voortvluchtig. EEN WET OP HET HUWELIJK. De „Stavanger Vrouwenvereni ging". heeft bij den Noorweegschen Storthing een adres ingediend, waar in een wet op het huwelijk wordt ge vraagd, op de volgende grondslagen: lo. Bepaling eener leef tij dsgms, waaronder geen huwelijk mag wor den gesloten; 2o. Bepaling, dat tusschen de verlo ving en de huwelijkssluiting een wet telijk bepaalden tijd moet verloopen; 3o. Bepaling, dat de beide aanstaan de echtgenooten zich aan geneeskun dig onderzoek hebben te onderwer pen. Blijkt uit de geneeskundige ver klaring dat het huwelijk geen nadee- lige gevolgen zal hebben voor een der beide echtgenooten of hunne kin deren, dan mag toestemming tot het sluiten er van worden gegeven. Het eerste punt strekt om te voor komen, dat jongelieden, die de be- teekenis van het huwelijk niet ken nen, te vroeg een onverbreekbaren band zullen sluiten; het tweede, dat het huwelijk na te oppervlakkige ken nismaking zal worden aangegaan. Het derde punt is echter het belang- rijkste, te meer daar straf bedreigd wordt tegen personen, die hoewel on- Het st. Besoeki, van Java naar Rot terdam, vertrok 20 April van Perim. Het st. Wilis, van Java naar Rotter dam, arriveerde 19 April te Suez en vertrok 20 April van Port Said. Het st. Rindjani, van Java naar Rotterdam, vertrok 18 April van Pa- dang. Het st. Ternate, van Rotterdam n. Java, arriveerde 19 x4pril te Padang. Het st. Ophir, van Rotterdam naar Java, vertrok 19 April van Perim. Het st. Gedé, van Rotterdam naar Java, passeerde 19 April Gibraltar. Het st. Kediri vertrok 19 April van Rotterdam naar Java en arriveerde 20 April te Antwerpen. Het st. Menado (nieuw stoomschip) arriveerde 17 April van Vlissingen te Shields. Het st. Potsdam, arriveerde 19 April van New-York te Rotterdam. Het st. Amsteldijk arriveerde 19 April van Philadelphia te Rotterdam. Het st. Rijndam, van Rotterdam n. New-York, passeerde 19 April mm. 9.40 Lizard. Het at. Smolensk, van Rotterdam naai' New-York, passeerde 17 April Prawle Point. Het st. Prins Frederik Hendrik ar riveerde 18 April van W.-Indië te New-York Het st. Pyrrhus vertrok 18 April v. Batavia naar Amsterdam. Het st. Nieuw-Amsterdam arriveer de 20 April van Rotterdam to New- York. Het st. Petersburg arriveerde 19 April van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Koning Willem I, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 21 April Gibraltar. Het stoomschip Flores, van Amster dam naar Batavia, passeerde 21 April Pantellaria. Het stoomschip Prinz Heinrich, van Rotterdam naar Japan, arriveer de 19 April te Algiers. Het stoomschip Prins Eitel Frie- drich arriveerde 20 April van Rotter dam te Hongkong. Het stoomschip Prins der Neder landen arriveerde 19 April van West- Indië te New-York. Het stoomschip Eemland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 18 April van Santos. Het stoomschip Rijnland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, arri veerde 20 April te Lissabon. Het stoomschip Soestdijk arriveer de 19 April v.m. van Rotterdam te Philadelphia. Het stoomschip Solo, van Rotter dam naar Java, passeerde 20 April Perim. Het stoomschip Sa lak arriveerde 21 April van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 21 April te Sabang. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam nar.r Batavia, arri veerde 21 April te Port Said. Het stoomschip Bali, arriveerde 20 April van Hamburg te Amsterdam. Het stoomschip Oranje, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 April te Southampton.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7