Weerbericht sSï^F F. P REICHERT, Thermoraeterstand Sport en Wedstrijden Binnenland Uit de Omstreken Kerk en School MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 24 April 1908. [advies. U erkent zelf, dat het aantal [te hoog is. De voorzitter: Ja, maai- de verrnin- I dering is te klein, 't is nu al 28, het zou dus maar 3 minder zijn. De heer Hooy: Als mijn voorstel Hoogste barometerstand 771.9 m.M. verworpen wordt, komt er dan \an te Seydisfjord; laagste 742.S m.M. te B on w. een voorstel om de vermin den avond van dering te vergrooten? De voorzitter: Dat weet ik nog niet. De heer Hooy: Dat zou toch anders aanvankelijke [logisch zijn. De voorzitter: Ik zei u, dat het col lege van B. en W. en niet ik persoon Den Helder. Verwachting tot £5 April: Wind: afnemende, ruimende tot Noord-Westelijken later krimpenden wind. Gesteldheid van de lucht: tijdelijk I dit advies geeft opklarend, waarschijnlijk nog buiig. 1 -• j n,-. Temperatuur iets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Eindelijk werd de discussie gesloten en ging mon over tot stemming. Het voorstel van don heer Hooy werd ver worpen met 6 tegen 1 6tem. De Voorzitter: Kan de Raad nu ook B. en W. opdragen een andere wij ziging te ontwerpen. Een voorstel daartoe besluitende werd aangeno men met 5 tegen 2 stemmen. De heeren Vink, Nelis, Stut, De Graaff en Hooy stemden voor. De heeren Teeuwen en Van Schie de twee wethouders stemden dus tegen. Misschien zal er nu niet veel van ko men. De heer Teeuwen zei althans: Maar we zullen er eerst nog eens goed over denken! Op het verzoek van A. Smit om het oude raadhuis te mogen koopen voor f 1800 werd met algemeene stemmen te 2 j afwijzend beschikt. De Middenstandsbond verzocht den Raad adhaesie te betuigen aan zijn adresbeweging voor de invoering van den Midden-Europeeschen tijd. B. en W. stelden voor daartoe te besluiten, de Raad keurde dit goed. Het gemeentebestuur van Spaarn- dam verzoekt van de gemeente Scho ten de voorwaarden te vernemen, waarop zij gas aan Spaarndam w leveren. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak bij B. en W. in onderzoek is, zoodat binnenkort een advies is verwachten. Bij de Rondvraag vroeg de heer Hooy, in hoever de berichten in de couranten juist zijn, dat de gemeente Haarlem besloten heeft, geen kinde ren uit Schoten meer toe te laten op «r w .de scholen te Haarlem, mtaire Zaken. 1^, j,-. Aan den Mr. geweermaker Miolee, De ï00r2'«ei' deeldo mede. dat de van het 10e regiment infanterie al- I besprekingen tusschen de gemeente- o" I besturen tot resultaat heeft gehad, dat sterdam, terwijl de heer W. van Wou denberg alhier als bestuurslid werd gekozen. SLOTEN. Kerkschepen. De schapen der beide kerken alhier totaal 126, werden Donderdag pu bliek verkocht. Zij brachten 22 f23 per stuk op. IJMUIDEN. Palingh&ndel. Heden arriveerde hier een plat boomd stoomschip genaamd Paling- handel W K 69, gebouwd op de werf Landeweer te Leeuwarden. Dit stoom schip is bestemd voor den handel in levende paling te Londen en daartoe voorzien van buns en viltreerinrich- tingen. ZANDVOORT. Tegen Maandag 27 dezer, des avonds te 71/2 uur is eene openbare Raadsvergadering belegd. Do agenda luidt Ingekomen stukken en mededee- lingen. Beëediging gemeente-ontvanger. Kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1908. Benoeming gemeente-opzichter. Barometerstand hedenmiddag Uur 744 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 757 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL 17 Anegang 17. Engefeche Heeren Viithoeden f 2.50, 2.75, 8.—, 3.50, 4 Mi, tö Haarlem. Vrijdag 24 April Hoogste gisteren 2 uur Laagste hedennacht Hadenmiddag te 12 uur F. 46 F. 40o F. 49 hier. is te rekenen van 29 Aprilde, k. af ae zilveren gesp voor trouwen dienst toegekend. iiwrën w^oor 'jarigen de onlangs gesloten o^eenkomstgel- dlg blijft tot 1 Mei 1909. In die over eenkomst staat, dat Schotensclie kin- De le luitenant Rijk, van het 10e re- deren kunnen worden toegelaten voor giment infanterie alhier, wordt dit jaar belast met de leiding van de schietoefeningen van de Rijksveld wachters," woonachtig in het district Haarlem. De reserve-kapiteins Wynoldy-Da- niëls, jhr. Nahuiis en Emrik en de re- 8erve-2e-luitenants Koopmans, Kluy- .van Ke£'21e "bataljon landweer-infan- terie worden dit jaar bij het 10e re giment infanterie alhier onder de wa penen geroepen tot het vervullen van hun verplichten werkelijken dienst. Danscursus. Zaterdag zal in het Brongebouw eene soirée gegeven worden door de leerlingen van den danscursus van den heer J. F. Warmer. Bovendien verleenen de heeren B. J. Elferink, homorist, en Mr. Editor, goochelaar, hunne medewerking. Er is een aardig programma sa mengesteld. Vermiflb Sinds het begin der vorige week wordt de loopknecht der firma Cade- rius van Veen alhier vermist. Men vreest dat hem een ongeluk overkomen is, schrijft onze bericht gever. VOETBAL. Naar het Handelsblad van Antwer pen meldt, is het Belgische elftal, dat te Rotterdam Zondag op Sparta's veld tegen het Nederlandsche elftal spelen, aldus samengesteld Le Roy (Racing C., Brussel), doel Pierard ei Poelmans (Union, St. Gillis), achter Var. Hoorden (R. C., Brussel), Cam- bier (F. C. Brugge) en G. van Eynden (U. St. G.), midden Hebden (U. St. G.), Saeys (Cercle Sportif, Brugge), Deveen (F. C., Brugge), Sue- tens (Antwerp F. C.) en Tobias (U. St. G.aanvoerder) voor. „Aldus samengesteld heeft onze ploeg veel kans te Rotterdam de zege praal te behalen", meent het Handels blad van Antwerpen. In den eersten wedstrijd tegen het Nederlandsche elftal de vorige maand te Antwerpen, speelde Hustin voor Le Roy, Robijn voor Pierard, Boxtaele voor Hebden, Vertongen voor Deveen en Mathol voor Suetens. HOCKEY. De te Nijmegen gehouden wedstrijd tusschen de Nijmeegsche Hockeyclub en De Musschen uit Haarlem, ein digde met 6—2 in het voordeel van De Musschen. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad In de groote daarnaast gelegen wordt opgestoomd naar de-Nieuwe- voorzaal was door de heer S. H. de Heerengracht en Binnen- en Buiten- Roos, sierkunstenaar der fabriek eene Amstel. tentoonstelling van merkwaardigOveral langs de kaden het vroo- drukwerk ingericht, meest op het let- lijk getier van een drukke enthousi- tergietersbedrijf betrekking hebbend, aste menigte, die voortdurend gejuich Het bol ten hove was Donderdag- welke met groote belangstelling door doet oplaaien en aan de Vorstelijke avond zeer druk bezocht. Tegen het H.H. M.M. werd bezichtigd. gasten der Amstelstad wuivingen en uur van negenen vulde zich de statige i in de machinezaal gelijkvloers wer- groeten ontlokken. Op den Amstel was burgerzaal met tal van genoodigden,1 den de nieuwste werktuigen en persen een heelo eigenaardige drukte veroor- militaire en civiele autoriteiten, be- aan H.H. M.M. getoond en verklaard, zaakt door de vele werrhy's motor- stuurderen van vereenigingen, enz.waarna men het directiëkantoor we- bootjes, etc., door de leden der ver- Een keur van toiletten, statiekleede- i derom bereikende, aan H. M. do Ko- schillende daar gelegen roei- en zeil- uniformen bracht afwisseling ningin de laatste letterproef, een vereenigingen op den stroom ge in het zwart der rokken. prachtwerk, bevattende aldrukken bracht. Al die ranke bootjes licht over Om kwartier over negenen werd de van alle door de lettergieterij „Am- het water glijdend, voortgeduwd door komst der Koninklijke familie aange- i sterdam" in den handel gebrachte een paar krachtige roeispanen of die kondigd. H. M. de Koningin was ge- lettertypen, benevens eon album mot wel door het water vliegende motor- tooid met licht rose zijden baltoilet, talrijke afbeeldingen der werkplaat- bootjes, krachtig de golven doorsnij- waarvan de stof met gekleurde bloe- sen aanbood. H. M. betuigde Haren dend maakten op het breede water men was opgewerkt en dat schuil dank voor al het bezichtigde, waarna een schoon effect, waardoor de aan ging onder een wit tulen overkleed, van de directie en commissarissen af- blik hier weer zoo gansch anders was Op het hoofd en om den hals droeg scheid werd genomen, en in gestrek- als in de oude deftige grachten tus- zij de diamanten, behoorend tot het ten draf naar het Paleis werd gere- j schen do oude huïzenstapeis. nationaal geschenk. Haar Koninklij- den, om tegen den middag wederom 'c J «--*»- ï- uitte rijden voor Om- ko Moeder was gekleed in licht lila rose. Z. K. H. de Prins der Nederlan- HET BEZOEK AAN DE STOOM- VAART-Mij. NEDERLAND ter bezichtiging van de „Rembrandt den droeg do admiraalsuniform. De vorstelijke personen begaven zich door de en haie geschaarde, neigende gasten het eerst naar de balzaal, waai' j de Koningin een vijf en twintigtal da- j Allereerst werd naar het Centraal- mes bij zich ontving en na een half Station gereden tot het doen van uit- uur werd teruggekeerd naar de groo- geleide aan H. M. de Koningin-Moe- te zaal en den geheelen avond, tot half der,die te 2.27 uit de Hoofdstad ver twaalf, cour gehouden. I trekken zou. H. M. de Koningin en Onder de aanwezigen werd opge-|z. K. H. begeleidden Hunne Moeder merkt minister Talma, terwijl mede naar de luxe-trein voor wiens bordes vermelding verdient, dat Hare Majes- zij zich nog eenige oogenblikken on- teit zich door den directeur-generaal derhielden. Het afscheid was als van den landbouw, den" heer Lovink, steeds allerhartelijkst. Bij het zich in vele leden der des namiddags, onderbeweging zetten van den trein, nog presidium van den Prins, geconstitu- een handkus. Terwijl de trein H. M. eerde Koninklijke Landbouwvereeni- 1 de Koningin-Moeder van de Hoofd- UIT DEN SCHOTENSCHEN RAAD. Nadat de notulen waren voorgele zen en goedgekeurd, boden B. en W. het gemeenteverslag en het verslag over de volkshuisvesting over 1907 aan. Door hot Raadslid, den heer Hooy, was een voorstel ingediend, om voor het Schoterkwartier (ingevolge arti kel 7 der Drankwet) een maximum aantal vergunningen te bepalen en 'dit getal te stellen op 25. De heer Hooy zei, dit voorstel ge daan te hobben, om den stroom von .vergunning-aanvragers te stuiten, 't Is .vreeselijk in dat kwartier, in straten van niet meer dan 120 Meter lengte zijn vier of vijf vergunningen. Huis aan huls is haast vergunning. De Voorzitter achtte de grenzen door den heer Ilooy gesteld (de Spaan- sche Vaartstraat, en Schoterweg) niet gelukkig gekozen. Zou men deze gren zen stellen, dan komen in de omlig gende straten vanzelf weer veel ver gunningen. Daarmee wordt het kwaad zoover er plaats is. Latei' heeft Haarlemsche gemeentebestuur be richt, hulpscholen en gehuurde loka len van deze overeenkomst uit te slui ten. Zoo zouden 280 kinderen niet ge plaatst kunnen worden. Toen heeft Schoten aan Haarlem weer gevraagd, niat Hian ««JimWAn manfrflp-ftl tfi nemen. De kinderen zijn toch meest van fa brieksarbeiders, die in Haarlem wer ken en waai-van Schoten alleen de last heeft. Een antwoord op dit ver zoek is nog niet gekomen. Ondertus- schen heeft het college van B. en W. pogingen gedaan om lokalen te hu ren, maar is daarin nog niet ge- De Pastoor had bezwaar om eenige lokalen van de R. K. school of de oude kerk af te staan. De moeilijk heid is dus nog niet opgelost! Hierna bracht de heer Hooy de Rei niging ter sprake. De straten worden erg bevuild door het leggen der gas buizen. Kan men de directie der gas fabriek niet verzoeken, na het leggen der gasbuizen het zand en de modder, die anders achterbleef, op te ruimen. De Voorzitter beloofde, maatregelen te zullen nemen, 't Is echter z. i. jam mer. dat de klacht van den heer Hooy niet eerder bekend is geworden. Hierna werd de vergadering geslo ten. Donderdagavond omstreeks half ne gen brak brand uit in de huiskamer van perceel Cronjéstraat 59. De win kelierster, die bezig was, om hare winkellamp brandend gelijk te knip pen, stiet deze ongelukigerwijze om. De brandweer, die gealarmeerd werd was dadelijk Ier plaatse, doch behoef de echter geen water te geven, daar het werkvolk, dat bezig was aan de gasleidingen, den brand uitwierp met zand. De huiskamer brandde echter gedeeltelijk uit, terwijl de brand schade vrij groot is. HILLEGOM. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een bloembollen- schuur en kantoor, voor rekening van den heer C. Carlier, en onder beheer van den architect J. Breedveld, opge dragen aan den heer W. Fijma, al hier. HAARLEMMERMEER. Bij den veehouder Poortier, aan den Ringdijk nabij stad voerde naar het Paleis, begaven de Koninklijke gasten zich naar de De Ruyterkade. DE BOOTTOCHT. In de reeks rijtoeren, die de Am sterdammers in deze dagen telkens en telkens weer de gelegenheid schenken ging deed voorstellen. VRIJDAG (Vierde Dag). Hedenmorgen werd door het Kon. Echtpaar een rijtoer ondernomen, van welke gelegenheid men gebruik wensckte te maken, om een bezoek te brengen aan de lettergieterij „Amster dam" voorheen N. Tetterode. Te 11.30 Hun Vorstenhuis te huldigen, vormt bereikte de Kon. stoet de lettergieterijde jaarlijksche boottocht een geheel „Amsterdam" voorheen N. Tetterode, op zichzelf staande attractie, die dui- welke dezen morgen door H.H. M.M. zenden en duizenden langs de boor- bezichtigd zal worden. Aan den fraai den van het IJ doen scharen of alle versierden ingang van het monumen- de Singels en grachten waardoor het tale gebouw, dat met zijn meer dan 40 Koninklijk vaartuig passeert. Meter langen gevel een grootschen I Direct na het vertrek aan indruk maakt werden de Hooge be streeks 4.45 werd de Sarphatikade be reikt, waar de Koninklijke Touristen met hun gevolg debarqueerden. Spoe dig voerden de galakoetsen H. M. en Z.K.H. naar het Paleis waar men precies vijf uur arriveerde. Alom langs den weg weer die vijfvoudige menschenhaag .eenvoudig groetend of enthousiast juichend. Hedenavond dineert de Raad ten Hove. Hedenmorgen bracht de Koningin- Moeder nog een bezoek aan het Kin derziekenhuis en het Zeemanshuis. H. M. de Koningin-Moeder heeftin het Kinderziekenhuis aan de kinde ren verschillende geschenken ter hand gesteld en voor de bewoners van het Zeemanshuis stelde H. M. den Direc teur een gift ter hand. Direct na tion werd, zooals wij zeiden, naar de PAARDEN. COURSES OP WOUDENSTEIN TE ROTTERDAM. De courses vingen weder aan met een I. Heatdraverij handicap voor Ne derlandsche paarden, 1600 M. Eerste heat, zeven deelnemers i Albertine, van W. A. Ockhorst, J. En- zing, 1775 M. 2 Cecile, Stal Avanti, J. de Boer, 1600 M. Tweede heat, zes deelnemersi van H. SchaaD. J i door de beide directeuren, de;De Ruyterkade geiden, waar aan heeren Th. J. Verrijn Stuart en Fr. L. Edema van der Tuuk ontvangen, waarna"mej. Strumphler, als de doch ter van den president-commissaris dei- Derde heat, zes deelnemers 1 Bau- dina, 2 Nutwood, Stal Westen, Ver weert, 1660 M. Vierde heat, (beslissend) 1 Cecile, 2.52 4/5 Baudina, 2.53 4/5. II. W.-Prijs. Record-draverij, 2000 M., 5 deelnemers. 1 Brummbar, Stal Oranje, Ten Ha ge, 2090 M., 3.18 1/5 2 The Horrogate van W. Zuïdmeer, F. Monsieur, 2030 M., 3.18 3/5. III. X-Prijs. Record-draverij, 2400 M., 5 deelnemers. 1 Sierra File, Stal Avanti, J. de Boer, 2420 M., 4.31 Talliens Pride, van H. F. Bultman, Bultman, 2480 M.. 4.31 2/5. IV. Y-Prijs. Heatdraverij handicap, 1600 M. Eerste heat, zeven deelnemers 1 Minnie H., van W. Zuidmeer, B. Schippers, 1640 M., 2 Emily Baron, van Th. G. Leram, J. Enzing, 1670 M. Tweede heat,, 7 deelnemers 1 Emi ly Baron, 2 Minnie H. Derde heat (beslissend) 1 Emily Baron, 2.38 1/5 2 Caretan, van A. de Boom, D. Pronk, 1G80 M., 2.39 3/5. JUBILEE A. N. W. B. In het American-Hotel te Amster dam werd eene vergadering van rij wielhandelaren gehouden onder voor- guiimugHi. uuoiiucc Sloten, hebben dus niet bestreden. Men zou de grens baldadigen des nachts zijn hek, dat alles wat ten Zuiden voor zijn woning 6tond, afgebroken kunnen stellen: ligt van een recht getrokken lijn van het Noordelijk deel van het kerkhof naar het Spaarne. Dit bezwaar kon de heer Hooy niet geheel deelen. Breidt de gemeente derzoek ingesteld. en geheel vernield. Hoewel er bijna geen aanwijzingen omtrent de daders zijn to vinden, heeft do politie toch een ernstig on- zich uit, en komen er nieuwe straten, welnu dan heeft spreker geen be- Drinkwater. Allerwege heerscht in deze gemeen- zwaar om ook daar eenige calé's wed6r gr00t gebrek aan drinkwa_ hebben. Het voorstel is juist bedoelt, het zou wenschelijk zijn, wan- om het samenhokken - van de cafés neer heUij van gemeenlewege, betzij ln de bebouwde kom van Schoten te wcg0 de atdeeling van „Het Witte beletten. j Krujs» jn dezen voor velen onlioudba- De voorzitter deelde nis nu mede, ren tocstand verandering werd dat het college van B. en W. meent, bracbt dat de beoogde vermindering te ge ring is, om het voorstel aan te heve len. De heer Hooy: U neemt me niet kwalijk, maar ik vind het een raar IJ POLDER. Als voorzitter van den Grooten IJpolder, vacature wijlen den heer Mr. J. de Clercq van Weel, is geko zen de heer Mr. H. C. Hocke, te Am- een der steigers II. M. en Z.Iv.H. zich met hun gevolg aan boord begaven van de nieuwste en grootste booten van den Havenstoombootdienst, de M de Koningin een I salonboot No. 9. Het lenige vaartuig V.„* ..--vtvI i/vHé rlnl WP<»r schitterde in het zonlicht dat weer komen breken door de met Vennootschap, H. bouquet aanbood. Door de ruime ves tibule, die smaakvol met planten en even was tapijten was versierd, werden H.H. regen dreigende grauwe wolken. Bloe- M.M. naar het directiekantoor geleid, j men en planten vormden een fraai- lar de commissarissen. de heer J. kleurige waardige versiering en in Strumphler, J. L. N. de Gyselaar,den top flapperde op den frisschen J H. Wijsman Hzn. en Th. A. J. Gilis-bries de Koninklijke Standaard. Over sen, benevens de architect van het ge- het IJ dreven snel heen en weer schie- bouw, de heer J. W. F. Hartkamp, tend veel vlugge booten, terwijl een werden voorgesteld. De beer Stuart donkere grauwe monitor als een verkreeg alsnu verlof eenige woorden trouwe wachter voor de Oosterdok- van welkom te spreken. Hij dankte sluis lag. Wat een mooi gezicht, die H.H. M.M. voor de groote eer, die breede stroom, ombaard met een reu door dit bezoek aan deze fabriek te zenkrans van helkleurig gepavoiseer- beurt viel, en sprak zijne blijdschap J de schepen. Weldra stoomde op onder de hoenee's uit over de belangstelling, die H.H. vaartuig M.M. in dit eigenaardig bedrijf wel duizenden aan de oevers en der even had willen toonen. Hij wees op de zoovele honderden, die op de schepen groote beteekenis van de uitvinding hun brood vinden. Terwijl de eche- dor boekdrukkunst, die bestond in het pen met de driekleur, die zij zoo fier bezigen van losse lettertypen zooals hoog houden op de Oceaan saluut deze nog, al zijn ze dan ook ontzag- brengen, stevent het ranke vaartuig, lijk verbeterd, in de lettergieterijen snel glijdend over het rimpelend wa- vervaardigd worden. Daarna ving deter naar de Oostelijko Handelskade, bezichtiging van deze hoogst moder ne fabriek met hare honderden fijne machinerieën, zooals graveermachi- nes, automatische gïetmachines, schaafmachines, slijpmachines enz., alles door electromotoren bewogen, aan. De heer Stuart begeleidde II. M. de Koningin, terwijl de heer Edema heid naar den Oost te brengen, van der Tuuk. Z. K. II. den Prins op) In October 1906 deed het dit voor het Yele merkwaardige, hetwelk dit de eerste maal. Deze moderne Oost- IÉ dan naar de etablissementen der maat schappij „Nederland". Daar ligt fraai afstekend tegen de donkere silo's de „Rembrandt", een schip nauwelijks een jaar in de vaart. Het rust nu om spoedig weer de rijke lading in te ne men om de producten onzer nijver- CONGRES VOOR KINDER BESCHERMING. Tweede dag. Donderdagmiddag was aan de orde de vierde afdeeling van het Congres verstandelijke en zedelijke opvoeding van het kind, nog vóór het kind zelf vatbaar is voor zedelijke overwegin gen. De heer M. II. Lem, hoofd eener school te Amsterdam, leidde het on derwerp in onopzettelijk verkeerde opvoeding, in verband beschouwd met moederlijk instinct en paedagogiek. Spieker betoogde, dat een moeder vaak bij intuïtie weet wat goed voor haar kind, doordat het haar! kind is daaraan toevoegend, dat wat voor de moeder in het bijzonder geldt daarom nog niet geldt voor de vrouw in het algemeen. In het belang derj maatschappij is het, dat het kind, gedurende de eerste levensjaren de zorg der moeder niet behoeft te mis sen. Deze immers is de aangewezen verzorgster voor het kind. „Afwijkende kinderen in hun eer ste levensjaren" was het onderwerp,.] dat hierop werd ingeleid door den heer A. J. Schreuder, directeur van het med. paed. Instituut, Huize „Klein Warn shorn" bij Arnhem. Spreker zei, dat het grootste ge deelte zijner inleiding, betreffende de achterlijke kinderen, is afgedrukt in het „Tijdschrift voor Armenzorg en] Kinderbescherming". Hij deelde thans nog een en ander mode omtrent zenuwachtige kinderen. Aan alle zenuwzwakte ligt ten grond slag een verhoogde prikkelbaarheid, die zich vooral uit op het gebied van het gevoelsleven. Overgevoelige kin deren beginnen terstond te schreien bij geringe pijn, zijn zeer gevoelig voor kleine schommelingen in de tem-! peratuur der kamer, hebben eene sterke voorliefde of tegenzin voor be paalde personen, spijs en drank. Mejuffrouw C. Gunning uit Am sterdam leidde hierop iu het onder werp „spel der kinderen". Spreekster zette uiteen de veeIom-| vattendheid en uitgebreidheid van het begrip „spel" en betoogde hierop, dat spel dienstbaar is aan de licha melijke ontwikkeling door gepaste natuurlijke afwisseling. Hierop werd het congres eenige! plichtplegingen gesloten. berg, ton doel hebbende het plan te bespreken om den A. N. W. B. een huldeblijk aan te bieden ter gelegen heid van het 25-jarig jubilee van den Bond. Het voorstel van den heer Leeu wen- zitterschap van den heer P. Leeuwen- bedrijf aanbiedt, opmerkzaam maakte Indievaarder meet niet minder Allereerst werd de kamer der gra- 5860 ton bruto en is ontegenzeggelijk veurs bezocht, waar het vervaardigen bet mooiste schip dezer Stoomvaart- van de voor ieder lettertype benoodig- Mij. Zijn gezagvoerder is kapitein D. de stalen stempel werd gadegeslagen. Hubert. Juist op tijd meerde de boot In de daarnaast gelegen kluis waar langs zij, den grooten kolos, die wel berg om den A. N. W. B. een gift in - nieer dan 200.000 stempels en matrij- j dra door de Koninklijke bezoekers contanten te overhandigen, werd aan-zen /^it zijn de afslagen der stempels) werd bestegen. Middendeks bevonden worden bewaard, werden die, welke zich de directeuren, commissarissen wel in' Nederland als in het buiten- gebezigd worden voor het gieten van en hoofdambtenaren der maatschap- land propaganda te maken. O. m. zul- diverse Oostersche schriften als Chi-pij. De oudste der directeuren, de len in dit comité zitting nemen de neesch, Japansch, Baraksch, Arabisch heer L. P. D. Op ten Noort, stelde zij firma DunlopPeters Union banden- Makassaarsch enz. aan H.H. M.M. ge- ne medebestuurders voor, nl. de hce- fabriekStuys Smit (firma Julius toond, waarna men de groote gieterij- ren C. A. den Tex, J. B. A. .Jonkheer, Holz)Eerste Nederlandsche Rijwiel- zaal bezocht. Hier werd de technische directeuren, Jhr. P. Hartsen, S. P. w h«r Adr^STdZniftrafieMifec0 d£ A- Ziesaniss oaj, de Eeghen A. K. F R. van Hasselt, J. deurJ. WitmondtSchippers Bros Hooge bezoekers voorgesteld. Een der G. C. A. de Vogel, P. E. Tegelberg, te Vlaardingen J. A. Bach Jr., agent automatisch werkende machines, Jhr. C. H. A. van der Wijck en Mr. J. v. buitenl. huizonWilliam KochW. waarop een matrijs met het borst- C. de Vries, benevens de heeren S. Kölling, lid der firma Arentsen beeld van II. M. de Koningin geplaatst Bakker, inspecteur, en L. Burger, in- Kölling, te Dieren A. Holtgreye te was, trok de bijzondere aandacht, genieur der maatschappij. Na een Amsterdam; terwijl van een 50-tal Deze matrjjs was geslagen van een korte verwelkoming door den direc- groote on kleine^ firma s syinpa hie- 6tempelj gesneden door den eersten teur, werd een wandeling over graveur der fabriek, den heer J. C. schip aangevangen. Daarbij Wesselius. In een keurig uitgevoerd H. M. meermalen hare bewondering etui werden stempel, matrijs en eeni- uit voor de grootsche inrichting en de ge afgietsels aan H. M. de Koninginvergevorderde scheepstechniek, aangeboden. Verschillende oude werk- Het bezoek duurde slechts kort, tuigen, zooals vroeger in het letter- waarna H. M. zich naar den hang- gietersbedrijf werden gebezigd en steiger begaf om den tocht door de ïhöïiekcn in Engeland zal nu zeer eveneens de grondstoifen, waaruit de haven te vervolgen. Het geheele eta- waarschijnlijk Dinsdag 28 dezer, des letterspecie bestaat, werden hier ge- blissement der stoomvaartmaatschap- voormiddags om 10 uur in de Sint toond. Door ruime gangen en trappen- pij „Nederland" benevens die der ove- Mariaplaats (Drie- j huizen, bereikte men de derde étage, rigo maatschappijen, was schitte- waar door verschillende zalen even- rend gepavoiseerd, hetwelk aan eens voor lettergieterij en koperen lij- beluigingen met het plan waren inge komen. OUD-KATHOLIEKE KERK. De wijding van den heer A. H. Mathew tot bisschop van de Oud-Ka- Gertrudis-kerk, hoek) te Utrecht plaats vinden. De wijding zal verricht worden door den aartsbisschop van Utrecht, met medewerking van de bisschoppen nenfabriek ln gebruik met alle machi- van Haarlem en Dejventer en den bis-nes in volle werking, gewandeld werd het drukte het schop Detnmel van Duitschland. naar de proef drukkerij, waar de fir ma haar eigen drukwerk vervaardigt en de door haar in den handel ge- NED. HERV. KERK. Bedankt voor het beroep te Harder- brachte lettertypen aan de wijk door ds. M. M. den Hertog, tej Hillcgom. toetst" toch al reeds zoo kleurige haventafe reel een ongewone levendigheid gaf. 'S PAUSEN JUBILEE. In de maand Mei zal onder leiding van Mgr. H. van de Wetering, Aarts bisschop van Utrecht, een comité van katholieken, namens alle Katholieken van Nederland aan Z. H. den Paus hunne gelukwenschen on offergaven aanbieden ter gelegenheid van het 50-jarig priesterfeest von Z. H. Het comité zal bestaan uit 4 leden uit ieder bisdom, namelijk Aartsbisdom Utrecht. De heeren jhr. rar. P. J. A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid der Gedep. Staten van Gelderland, te Arnhem, president. Jhr. L. Bosch van Nieuw-Amelis- weerd te Bunnik. G. R. V. Schaepman te Zwolle. R. S. H. Visser, lid der Prov. Sta ten van Friesland, te Sneek. Bisdom Haarlem. Mr. F. Th. Wes- terwoudt, Staatsraad i. b. d. te Am sterdam, president. Jhr. P. von Fisenne, lid van de Eerste Kamer dor Staten-Generaal te- Rij swijk. J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst lid der Eerste Kamer der Staten-Gene raal te 's-Gravenhage. Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, geheim kamerheer van Z. IL, lid der Eerste Kamer der Sta ten-Generaal te Amsterdam. Bisdom 's-Bosch. Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, lid der -Eerste Kamer der Staten-Generaal en burgemeester van 's-Bosch, president. H. Eras, te Tilburg. W. J. S. Prinzen, lid der Eerste Ka mer der Staten-Generaal te Helmond. Jhr. Victor van Rijckevorsel van Kessel te Hees bij Nijmegen. Bisdom Breda. E. Laane te Roozen- daal, president. J. P. Asselbergs, lid der Prov. Sta ten van N.-Br. te Bergen-op-Zoom. W. A. Fick, lid der Prov. Staten van N.-Br. te Oosterhout. Victor van Gils te Rozendaal. Bisdom Roermond. Jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, kamerjon- DOOR DE STAD. Als het Koninklijk gezelschap de "Rfü,(raDd'" ™r'atf hf" «fcvende ker TOn"lï: M." de Koningin, "lid dar praktijkde boot naar de stadswateren. Door varste Kamer der Slaten-Generaal te de Oosterdoksluis cn het Oosterdok Maastricht.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2