HAARLEM'S DAGBLAD. w^L5t*£-_ s BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Onze Lachhoek. Binnenfo'.d FEUILLETON ^Eindelijk gewonnen VAN Haarlem, 23 April 1908. De toch al zoo onbeduidende om zetten ondergingen heden in de meeste afdeelingen nog een vermin dering en bleven derhalve tot een mi nimum beperkt. Indische Cultuur waarden .waren nagenoeg onveran derd bij vasten grondtoon. Tabaks- aand. prijshoudend bij zeer geringe affaire alleen N. Asahan en Medan werden iets lager afgedaan, de bete re stemming der laatste dagen staat ten deele in verband met berichten omtrent een voor den oogst gunstige weersgesteldheid, het is intusschen nog wel wat vroeg om daaruit reeds •conclusies te trekken. Petrol, aand. waren tamelijk vast voor Koninklij ke, Perlaks daarentegen lager, doch in geen van beide was handel van «enig belang. Mijnaand. lusteloos met voortgezet aanbod in Redjang Le- bong die ruim 10 verloren, terwijl ook Simau een weinig reageerde. Ta melijk uitgebreid waren heden de om- zetten in Underground notes waar voor na dé nogal geforceerde daling van gisteren zich meer belangstelling •openbaarde, zoodat de koers ongeveer verbeterde; voor de nieuwe In- t coinebonds werd heden 15 geboden. Een wijziging van het vrachttarief bij het Amerikaansche spoorwegwe zen houdt reeds sedert eenigen tijd de gemoederen in Wallstreet bezig. Ame rikaansche berichten spreken van 'n vrachtvernooging van 15 welke be gin Juni in werking zou treden.Wordt het nieuwe tarief op alle lijnen der V. S. ingèvoerd, dan zou zulks, geba seerd op dé bruto's der laatste maan den, een vermeerdering in ontvang sten beteekenen van c.a. 250 millioen •dollars per jaar of meer dan het totale bedrag dat in 1906 aan divi denden betaald werd en ca. 2/3 van het surplus in dat jaar, met andere woorden het gemiddelde opbrengst- vermogen van spoorwegshares zou met. ruim 60 toenemen. Om eeni ge voorbeelden te noemen, gebaseerd op de bruto ontvangsten in het jaar 1906, welke vrijwel hetzelfde waren als het gemiddelde over de laatste 3 maanden, zou bijv. bij de B. Ohio eene verhooging van 15 der vracht over 1906 eene vermeerdering der netto's met 9.000.000 dollars uitma ken, gelijkstaande met 6 öp de common stock, bij de Erie met 3500000 dollars of 3 op de Common stock en ibij de Pennsylvania met 16.500.000 dollars of 5J op de Common stock. Begrijpelijkerwijze wordt in Amerika aan een en ander veel waarde hecht, daar het van dag tot dag dui delijker wordt, dat bij de bestaande j vrachtprijzen het Amerikaansche spoorwegwezen een treurige toekomst tegemoet gaat. Dit blijkt wanneer J men de netto-ontvangsten over de ""l laatste maanden gevolgd heeft, welke u ternauwernood toereikend waren om !B- de tegenwoordige dividenden te beta len. Zoo bedroeg het gemiddelde der netto's over Februari slechts 134 doU. per mijl tegen 337 dollars in October, 261 dollars in November, 187 dollars in December en 148 dollars in Janu- Mavic. Eene verhooging der vrachtprij zen is dan ook een dringende nood zakelijkheid geworden daar de be staande vrachttarieven bij het ver minderde vervoer geene genoegzame winst, laten om na betaling der vaste lasten de loopende onkosten te bestrij den. Zoolang de spoorweg-Mijen in de Unie in staat waren om zich ieder jaar nieuw kapitaal te verschaffen kon het bedrijf zich uitbreiden buiten het bedrag, benooctigd voor in- te rest, nog een behoorlijk surplus ID| overgehouden worden, doch waar zulks bij den tegenwoordigen toestand ■J der beleggingsmarkt niet meer moge- '"lijk is, zullen de netto's, willen de spoorwegen niet voor groote moeilijk beden te staan komen, belangrijk moeten vermeerderen. Geldt, het bo- «yenstaande natuurlijk in de eerste plaats voor de zwakke Mijen., ook de j Machtigere spoorwegondernemingen ondervinden in sterke mate de na- deelen der abnormaal lage vrachtta rieven, hun in een tijd van groote prosperiteit door een onoordeelkundi ge wetgeving voorgeschreven. Wat het marktverloop van gisteren betreft was zulks wederom van wei nig belang. De variaties waren zeer gering en de slotkoersen nagenoeg onveranderd bij die van den vorigen dag. Het, bericht van verdere goud exporten, thans ten bedragen van 5.000.000 dollars, had geen invloed, daar de ruime geldmarkt deze ont trekkingen zich in de open markt nauwelijks zullen doen voelen. Het slot was vast doch zonder affaire. Onze Amerikaansche afdeeling was prijshoudend zonder eenige „feature" en alleen in Steelt en Eries waren de omzetten van eenig belang. Geld 4 EEN VERNIELZUCHTIGE. Er was een bal geweest Daarna was er in den vroegen mor gen nog na-bal Een groepje heeren en dames balgasten keerden huis waarts, zingend en joelend in dolle pret. Toen ze in 't Schoterkwartier waren aangeland, gebeurde 't, dat een der heeren, die galant de para pluis van z'n dame droeg, dit regen scherm gebruikte om een ruit van een lantaarn in te slaan. Toevallig.was de chef-veldwachter van Scholen al uit de veeren, hoorde het gerinkel en een proces-verbaal was het gevolg. Nu moest de galante jongeling we gens vernieling terecht staan. Hij liet echter verstek gaan. De meisjes werden als getuigen gehoord, maar stonden zeker een beetje te jokken, toen ze verklaarden, dat Hendrik de ruit ,.per ongeluk" heeft ingeslagen. Uit de stukken bleek namelijk, dat Hendrik vroeger ronduit bekend heeft, de ruit opzettelijk te hebben inge slagen. Het O. M., daarvan overtuigd, eischic tegen Hendrik een week ge vangenisstraf. VISCHDIEFSTAL. Tegen Corn. Wijker en Wilh. Bou- tna tc IJmuifleii die terecht ston den wegens vischdiefstal uit de Rijks hal, gepleegd op 31 October werd respectievelijk 3 maanden en 14 da gen gevangenisstraf geëischt. Mr. Merens trad als verdediger van Wijker op, en drong- aan op vrij spraak, omdat z. i, het bewijs niet voldoende geleverd is. Subsidiair vroeg pleiter clementie, ten eerste om dat Wijker al drie maanden in voor arrest heeft doorgebracht en ten twee de,, omdat Wijker een gedegenereer de is. Vroeger hebben de deskundigen uitgemaakt, dat hij niet aansprake lijk gesteld kan worden, maar een nader onderzoek heeft uitgemaakt, dat hij toch niet geheel ontoereken baar is. DIEFSTAL VAN IJZER. Van het terrein der papierfabriek te Veisen werden eenige hoeveelheden ijzer vermist. Do politie werd ge waarschuwd en deze hield te Bever wijk een tweetal voddenkoopers aan, die de vermiste stukken ijzer op hu;x kar, onder de vodden- verstopt, ver voerden. Dit tweetal stond nu terecht wegens diefstal. Do beklaagden Simon Schram en Joh. F. Tuinman, beiden to Velsen woonachtig ontkenden. Ze hadden het ijzer gekocht van iemand, die zich Van Dijk noemde. liet. O. M. geloofde van het bestaan van dezeu grooten onbekende al heel weinig. Tegen Schram luidt de eisch 6 weken en tegen Tuinman (die al meermalen met de Justitie in aanra king is geweest) 9 maanden. DIERENMISHANDELING. De Haarlemsche koetsier Joh. B. A. van Vueren heeft zijn paard nog al hardhandig geslagen. Daarvoor hoor de hij een week gevangenisstraf te gen zich eischen. VERZET TEGEN DE POLITIE. De Zaandammers Hendr. Schroen en Meindort Dral hebben zich in dronkenschap tegen de politie verzet, 't Zal hun beiden een maaaid gevan genisstraf kosten, althans als de Rechtbank den eisch van het O. M. inwilligt. MISHANDELING. Een zoon van Joh. v. Wieringen te Purmerend had ongenoegen met een fietshandelaar. Papa Van Wieringen trok zijn partij, en sloeg den rijwiel handelaar met een zweep een gat in het hoofd. Wegens mishandeling eischte het O. M. een week gevangenisstraf. Beklaagde beweerde uit zenuwach tigheid gehandeld te hebben. Ja, maar je hebt vroeger ook al eens zulke zenuwachtigheden gehad - - zoo zei de officier van Justitie. Dit zaakje was anders een heele huilpartij De beklaagde stond in 't bankje te huilen, en z'n vrouw deed op de publieke tribune aardig mee!' De volgende beklaagde, Ab. And. Laingereis was als stratenmaker in dienst der gemeente Wormerveer. Hij kreeg op 25 November ontslag, wat hij meende aan een opzichter to moeten wijten. Om zich te wreken heeft Lan- gereis den opzichter een pak slaag- gegeven. Eisch (wegens mishandeling) 5 gul den boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraken Donderdag a. s. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavo Kerk op Dinsdag 28 April, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezel man. Programma 1. Fantasie en Fuga, J. S. Bach. 2. Andante (4e Symphonie), Men delssohn. 3. Sonate No. 3, A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Pastorale. c. Fuga. 4. Andantino, Edwin H. Lemave. 5. Aria uit Paulus, Mendelssohn. J aarf eest. De Haarlemsche afdeeling van de Vereeniging van Oudstrijders „Het Vaderland Getrouw" heeft Zaterdag avond in de Kleine Vereeniging haar jaarfeest georganiseerd. Behalve verschillende voordrachten van het duet De Leeuw, en het op treden van eenige acrobaten, ver meldt het programma de opvoering van eenige tableaux. Verleden jaar werden ook eenige tableaux gegeven, en deze slaagden toen uitstekend. in de tentoonstelling,en zei: „Men had eerst wel eens mogen onderzoe ken of hier wel Huisvlijt beoefend wordt." Deze tentoonstelling bewijst echter, dat zoowel Heemstede als Bennebroek kan bogen op velo beoe fenaars van dat nuttige vermaak. En was de tentoonstelling ook niet juist georganiseerd om de Huisvlijt te be vorderen? Achtereenvolgens bracht spreker aait verschillende personen dank voor hun steun en bemoeiingen bij deze tentoonstelling. Aan de leden van den Heemsteedschen Raad, die zoo wel willend het Gemeentehuis voor ten toonstellingsgebouw afstonden; aan het Gemeentebestuur van het bevrien de Bennebroek, vertegenwoordigd door den Burgemeester en eenige raadsleden; aan den heer A. v. d. Voort Az. van Haarlem, lid van het Hoofdbestuur van den Volksbond, dat de afdeeling in haar pogen zoo trouw ter zijde stond; aan den heer C. L. F. Sarlet, secretaris der afdeeling Haar lem, die evenals zijn medebestuursle den Heemstede met raad en daad ge steund heeft; aan de leden van de re- Huisvlijt-tentoonstelling te Heemstede. Donderdagmiddag had clc officieele opening der Huisvlijttentoonstelling plaats. In een der zaaltjes van het Raadhuis waren tegenyier uur vele dames en heeren aanwezig* die in de kleine ruimte slechts ter nauwernood een plaatsje konden bekomen. De Burgemeester, Mr. D. E. van Lennep, hield in zijn qualiteit van voorzitter van de afdeeling Heemste de van den Volksbond de openings rede. In keurig- gestelde bewoordingen zette de feestredenaar allereerst het doel van den Volksbond uiteen, de bestrijding van het. misbruik (niet ge bruik) van sterken dx'ank. Het drank misbruik heeft vele oorzaken, maar een der voornaamste is toch wel de zucht ofdrang tot uithuizigheid. Wil men de dronkenschap dus bestrijden dan moet men ook of in de allereer ste plaats de uithuizigheid bekampen. Hoe kan dat beter geschieden, dan door de bevordering der Huisvlijt! Leert men de menschen zich thuis ge zellig bezig te houden, ze zullen niet naar den kroeg gaan, om daar hun tijd in ledigheid door.te brengen en hun lichaam door den alcohol te ver woesten. „Bevordering van de Huisvlijt!" dat heeft de Volksbond in zijn banier geschreven en de Heemsteeclsche af deeling heeft de schoone leuze over genomen. Huisvlijt is niets nieuws, wel Huis- vlij t tentoonstellingen Zoo hebben we dan hier onze eerste Huisvlijttentoonstelling, die zoo bui ten veler verwachting zal slagen. Er is heel wat te doen geweest, om het welslagen te verzekeren. Velen hebben wij te danken. Allereerst de inzenders uit Heemstede en Benne broek, die zich zoo flink geweerd heb ben. Men zag eerst een zwaar hoofd gelingscommissie; aan de jury; aan de Nationaal Christel. Geheelont- houdersvereeniging; aan het Kruis- verbond; aan de dames die den Huis- vlijtcursus organiseerden; aan de per sonen die het Waarborgfonds steun den; aan den ijverigen secretaris der afdeeling en zijn zuster mejuffrouw Dolleman; aan... Ik zou aldus ver volgde Mr. Van Lennep nog vele namen kunnen noemen, maar gij kent ze allen reeds. Laat ik eindigen met de verwach ting uit te spreken, dat allen, die voor deze tentoonstelling geijverd Rebben, ook zoo ze dat nog niet. gedaan hebben met het streven van den Volksbond eens nader ken nis zullen maken. Het drankmisbruik, die kanker der maatschappij moet bc streden worden. Wint de drankbe strijding u eenmaal, de 9trijd zal een stuk van uw leven worden, en ge zult er bevrediging in vinden. Er komt dan leven in ons leven en wij zullen trachten ook anderen tot dit leven te wekken. Moge deze tentoon stelling voor Heemstede en Benne broek deze gezegende werking heb ben! Na deze officieele opening werden de genoodigden in de gelegenheid ge steld de tentoonstelling te bezichtigen. In ons vorig nummer schreven we reeds met veel lof over de mooie ver zameling voorwerpen, door de beoefe naars van de Huisvlijt bijeenge bracht, zoodat we nu kunnen vol staan, met de mededeelïng, dat alle dames en heeren hun volle ingeno menheid betuigden. In de salon voor ververschingen bo den vriendelijke dames den bezoekers thee, terwijl andere dames zich be ijverden voor het verkoopen van loten voor de aan de tentoonstelling vevbon- den loterij. De Jury heeft zeker een moeilijke taak gehad om uit deze groote collec tie mooie voorwerpen, de mooiste uit te zoeken. Toch is zij met haar taak gereed gekomen! Uit de lange lijst van bekroningen ontleenen we de volgende prijzen: Eere-prijzen: M. Bloemendaal te Heemstede voor houtsnijwerk (no. 64 van den catalogus); .T. van Rijn te Heemstede (leerling van den Huis- vlijtcursus) voor een Jongenstrui (no. 216); G. Zonneveld te Heemstede voor tulen stopwerk (no. 292). Eerste prijzen: F. Hulsbosch te Bennebroek voor een roeiboot (no. 6); C. de Mon te Heemstede voor twee vogelkooien (no. 14 en 15); H. V. der Leek te Heemstede voor een Ame-ri- koansch orgel (no. 51); J. Tromp te Heemstede voor houtsnijwerk no. 57 tot 63); G. H. Punt ie Heemstede voor houtsnijwerk (no. 85 tot 90); II. v. d. Hoop te Heemstede voor eenige bus- tus (no. 106); S. en J. Wildschut te Heemstede voor een hoed )no. 118); A. Roes te Bennebroek voor teekenin- gen naar de natuur; W. Boomsma (lid van den Huisvlijtcursus) voor drie lakentjes (no. .243). H. Santing te Heemstede voor een sprei (no. 244); W. v. d. Vlugt te Heemstede voor een kapertje en kleedje (no. 286 en 287. Tweede prijzen: G. Reede te Heem stede voor een courantenhanger (no. 2); S. Groot te Heemstede voor een portretlijst op ezel (no. 44); S. de Groot teïleemstede voor een bloemen tafel (no. 53). K. van Empelen te Heem stede voor boomtakken met kurk- schors (no. 104); A. v. d. Burg, te Heemstede voor eenige mandjes (no. 110 tot 112). M. Ris te Heemstede voor een ceintuur (no. 125): P. Mar cus te Heemstede voor een bouwplaat (no. 143); M. W. Dijkstra te Heem stede voor een Luxe doos (no. 153); S. Huizinga te Heemstede voor een ge schilderd dam- en schaakboord (no. 158 en 159); M. Kuipers te Heemstede voor een gevSchilcTerd bord voor een naaimachine no. 180). II. v. Lennep voor een etagère met. tapisserie rand (no. 317); A. Nieuw- veen te Heemstede voor een couran tenhanger (no. 330); A. Vollengo. te Heemstede voor eenige kussens (no. 338); T. Middendorp té Heemstede voor een kin(1 erwagenspreitje (no. 339). Militie. Bij Kon. besluit van 26 Maart 1908 No. 10 is aan de lotelingen P. G. Preyde en M. A. P. P. Booms voor een jaar ontheffing verleend van den wei'kelijkerx dienst, bij de' Militie, als zijnde geestelijken. Gev. Voorwerpen Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gouden horloge met zilveren ketting alsmede een zwart gevlochten ceintuur met gesp, op straat gevonden. Armwezen Door de Hervormde Diaconie is in 1907 bedeeld in geld ƒ2442.50, in na- tura ƒ1500, aan collecten is ontvan gen 11723.261/2. Het aantal ondersteunden bedroeg 141. OM WAKKER TE BLIJVEN. LeeraarIn China worden soms veroordeelden ter dood gebracht, doordat men ze belet in te slapen. Wat denk jé, dat ze doen om ze wakker te houden Klein meisje (de oudste van een klein huisgezin)Ze geven ze mis schien wel een kind om op te pas sen OOK EEN OPVATTING. Jonker Goedleven (liggend in de mollige kussens van een canapé) Wat. drommel, zijn die menschen gek? Als ik die paar lui, die geld van me moeten hebben vergelijk met die inil- lioenen, waaraan ik geen cent schul dig ben, dan kan ik me niet begrij pen waarover die ellendige schuld- eischers zoo'jx misbaar kunnen ma ken NATUURLIJKER. Student Boemel heeft zijn oom over en na. een goed diner vonden zij het wenschelijk om samen op één por tret te gaan staan. De fotograaf doet zijn uiterste best bij het poseeren. U een beetje nog links. U mijaxheer, wat meer naar voren. Och, beste heer student, leg uw arm vertrouwelijk op uws ooms schouder, dat is gemoedelijker. De oomLaat 'm in zijn hand mijn portemonnaie houden dot is natuurlijker SLIM EN DOM. AdvocaatDinsdag om 10 uur komt je zaak vóór. Nu opgepast. Nu moet je s 1 i m zijn en je d o m houden. ONZE KINDEREN. Jongetje van acht jaar (tot zijn grootvader met wien hij in een cir cus is) Wat lacht, u, opa Waarom zou ik niet lachen, Wim. Kijk dien clown Ha, ha, ha Hé, opa, wat stelt u u mal aant IJ doet net of u voor 't eerst van uw leven een voorstelling bijwoont.. BENNEBROEK. Woensdagavond trad, daartoe van wege do afd. Bennebroek en omstre ken van de Vereeniging voor Staats- ponsionneering uïtgenoodigd, in het café van den heer Geutkens alhier op de heer De Broeder, van Amsterdam. Spreker zette het doel van den bond uiteen en wekte iop lid van den bond te worden. Slechts vijftien personen woonden de bijeenkomst bij. Ter vervulling van eene vacature van commissaris en een van secreta ris werden benoemd resp. de heeren J. Slot en F. Hulsebosch. Besloten werd voorts den secretaris voor zijne werkzaamheden eene toelage toe te kennen. II1LLEGOM. Door het Gemeentebestuur alhier is aanbesteedHet afbreken van een steenen schuur en daarvoor in de plaats bouwen van een gebouwtje tot berging van gereedschappen op de Algemeen e Begraafplaats, benevens de levering van grind en puin ten be hoeve van het onderhoud der wegen en voetpaden, gedurende 1908. Hot laagst werd ingeschreven voor het gebouwtje door J. v. d. Bosch te Hillegom voor ƒ1225; voor de leve ring van puin door D. van Baarsen, te Amsterdam voor. ƒ2.09 per kub. M., en voor de levelling van grind door D. R. de Jong te Hardingsveld voor 2.93 per kub. M. HET INTERNATIONALE TEEKENCONGRES. Do Londeusche correspondent, van 't Hbld. schrijft „Omtrent het „3e Internationale tecken-congres" dat dezen zomer te Londen zal worden gehouden, ver neem ik, dat de belangstelling daar voor uit verschillende landen steeds toenemende is. Aanvragen voor ruim ten voor de aan het congres te vex*- binden tentoonstelling zijn reeds uit vele landen, ook uit Nederland, inge komen. Er zal aan de tentoonstelling ook een afdeeling verbonden zijn voor inzendingen van uitgevers en fabrikanten van alles wat met het teekenonderwijs in verband staat. De zittingen van het congres zullen plaats hebben in den grooten hall van het universiteitsgebouw. De kosten van het congres worden op 4000 pond sterling geraamdreeds zijn groote bedragen toegezegd of ontvangen." ATJEH. Van onzen correspondent te Bata via ontvingen wij het volgende be- ,.De eerste jaarmarkt te Koeta Rad ja werd door honderdduizend Atje- hers bezocht. De rust bleef onver stoord." Indien het ons geseinde cijfer van het aantal der Atjehsclie bezoekers aan de eerste jaarmarkt te Koeta lladja juist is, is het zeker niet wel mogelijk aan het vorenstaande iets anders dan eene gunstige beteekenis te hechten voor den toestand in dat gewest. De Regeeringsalmanak geeft voor de geheele inlandsche bevolking van Atjeh en onderhoorigheden een cijfer aan van 450.941. Dit moet verre be neden de werkelijkheid blijven, daar volgens andere gegevens dit cijfer reeds door de bevolking der Noord kust van Atjeh wordt bereikt. In elk geval zou evenwel zulk een talrijk bezoek niet mogelijk zijn, zon der dat de lieden van heinde en ver re uit Atjeh voor dit nieuwe jaar feest waren samengestroomd. Dat dit zoo rustig en ordelijk verliep, zal me nigeen tot nadenken stemmen ons geeft het aanleiding te hopen, dat wij het werkelijk hij het rechte einde hadden met onze overtuiging, dat aan de voorstellingen omtrent Atjeh van den laatstén tijd een groote dosl9 pes simisme ten grondslag lag. („Hbld.") ONZE VERTEGENWOORDIGER TE LISSABON. Uit Lissabon wordt gemeld, dat als diplomatiek vertegenwoordiger van Nederland bij het Portugeesdie hof, tor vervanging van wijlen jhr. mr. Van Eijs, bestemd zal worden minis ter-resident mr. W. Doude v. Troost wijk, voormalig secretaris-generaal der te 's-Gravenhage gehouden Twee de Vredesconferentie. Mr. Doude zou dan te Lissabon op treden als zaakgelastigde, met den persoonlijken titel van gezant. CONGRES DER S. I). A. P. Naar de „Tel." verneemt, is in de geheime zitting van het congres der S. D. A. P. het Koninklijk bezoek aan Zaandam ter sprake gekomen. De Koningin had namelijk den wensen uitgesproken, dat er tijdens Haar be zoek aan Zaandam, voor Haar gele genheid zou zijn eens te spreken met de verschillende raadsgroepen. In de geheime zitting der S. D. A. P. gyj Uit het Engelsch. Eu hoeveel geld verlangt u dan vel vroeg zij, en ging weer op de ïank zitten. Wilbraham antwoordde niet dade- ijk. Hij haalde een brieventasch te 'oorschijn en nam er een brief uit. Er ia mij wat aan gelegen1 dat de macht, die ik in handen heb, liet onderschat, zei hij. Deze brief is, looals u ziet van de hand van uw nan, en hier, hij vouwde den brief ipen om Miranda een paar regels laaruit te laten zien, wordt mij ge raagd de teekeriïngen onder mijn 'ewaring te willen nemen. Het ge- i'eer wordt niet met name genoemd, laar de datum van den brief en het verige van deix brief laat geen twij- ïl over. Hij hield Miranda den brief onder e oogen met do woorden Het is mijn oenig bewijsstuk, j laar het is overtuigend. ,j Daarbij liet hij bij ongeluk den brief vlak vóór haar op den grond vollentoen raapte hij hem vlug- weer op. Hij stak hem weer in zijn pox-tefeuille, deed haar met een hoor baar knippen dicht en zei boos Waarom hebt u zich den brief niet gauw toegeëigend? Waarom zou ik? vroeg zij weer Omdat, omdat.... U mij nu juist voelen liet, hoe gemeen ik mij ge draag zoo gemeen, als alleen een mensch kan, die voor 't eerst tegen over een vrouw iets onriddei'lijks doet.. En het zou mij aangenamer ge weest zijn als ik u op een minder waardiger daad betrapt had Dat zou mij mijn werk gemakkelijker ge maakt hebbenMaar genoeg daar van. Ik weet, dat Ralph Warrïner leeft. Ik kan zijn gevangenneming be werken en in elk geval een openlijk schandaal vex-oorzaken. Woedend stiet hij die ivo orden te gen haar uit, omdat zij schuld was, dat hij eenige schaamte over zichzelf had gevoeld. Miranda was tegen wil en dank ontx*oerd door de houding van Wilbraham, en pp zachten toon antwoordde zij Goed: ik zal u uw stilzwijgenaf- koopen. Vurige kolen!.... riep hij spot tend. Miranda begreep, dat hij met die woorden zijn schaamte trachtte te verbergen. Als dat uw plan is, mevr. War- riner, zoo ging hij spottend voort, meen dan niet, dat ik u er daarom goedkooper laat afkomen .Ik wilvex*- der niets, dan voor de toekomst er- gens in een rustig hoekje, waar niet jzoo gemakkelijk een mijner vroegere kennissen opduiken kan, stil voor mij heen te leven. Tarifa zou mij juist passen. Ten eerste kan ik u van daar uit gemakkelijk bereiken ten tweede kan ik daar met een bescheiden inko men aangenaam leven ten derde is het een rustige plaats, waar ik mij wijden kan aan datgene wat mijn plan is. Er kwam plotseling een schuchtere klank in zijn stem. Miranda keek hem aan, en hij kroeg een kleur, schoof onrustig op zijn zitplaats heen en weer en lachte verlegen. Miranda kende die manier van doen en wist wat het te beteekenen had. Wilbraham wilde haar een of ander geheim toevertrouwen. Reeds menig een in Gibraltar was mot hetgeen hem op het hart lag zoo bij haar ge komen met deze zelfde kenmerken van verlegenheid, met diezelfde vrees dat zijn zorgen haar onaangenaam zouden zijn. Al zoo dikwijls had zij voor goede engel moeten spelen, en nooit was zij voor de verantwoorde lijkheid teruggeschrikt. Wel moest zi j er altijd in stilte om lachen, dat een man, haar de zwakke met de wereld zoo geheel onbekende vrouw tot zijn beschermster koos. Wat is u dan van plan vroeg zij, en Wilbraham vertrouwde haar zijn geheim toe. De situatie was wel heel zonder ling Daar zat de vrouw, die hij niet ontzien had, die hij berooven wilde, ja, op wier kosten hij voortaan dacht te bestaan, en aan haar schonk hij zijn vertrouwen Maar hij dacht nu niet aan zijn eigenaardige betrekkin gen tot haar; de woorden stroomden hem van de lippen. Vijftien jaar lang had hij dat, wat hem xxu bezig hield, noch aan een man noch aan een vrouw verteld. Dat was te veel voor hem geweesten nu zag hij hier een vrouw voor zich, die hem met ver trouwen en op vrijmoedigen toon aan gemoedigd had. te spreken. En als een schooljongen met een mengel moes van ijver en verlegenheid ver trouwde hij het haar toe. U moet weten, zoo begon hij, dat de Oden van Horatius nog xxooit goed in het Engelsch vertaald zijn. Een paar schrijvers hebben deze of gene Ode wel tamelijk goed vertaald. I-Iood bijv. heeft er een heel goed weergegevenmaar nog niemand heeft ze ook maar eenigszins goed allen vertaald, en toch geloof ik, dat het wel te doen is. Ik denk het ten minste maar misschien zijn zij iix de oorspronkelijke tekst zoo volmaakt schoon, dat zij in een andere taal niet zijn weer te geven Wat ik te voorschijn breng, zal waarschijn lijk ook niets bijzonders wezen, maar ik_zou het toch zoo heel graag probeerenVerscheidene jaren gele den, toen ik attaché ini Parijs was, ben ik met het werk begonnen en sinds dien tijd heb ik het boek altijd bij mijmaar men komt niet tot zulk werk Terwijl hij sprak, haalde hij uit een zijzak een klein deel van Hora- tius in een lichtbruinen, versleten en vuilen leeren band. Hier is het, zei hij, en hield haar aax'zelend het boek voor, alsof hij nog iii twijfel was, of hij het haar zou toevertrouwen of maar liever niet. Zij stak haar hand er naar uit en hij besloot het haar te geven. Da uitgave was van het jaar 1767. Om do zeer primitief bedrukte pagi na's was een tamelijk breede geel ge worden rand, waarop sporen van glazen en tabaksvlekken waren te zien, en deze bevlekte rand was over al met klein, fijn schrift vol beschre ven. Zooals u ziet, ben ik er al wat mee begonnen, zei Wilbraham met 0£n minachtend lachje, als vreesde I hij, dat Miranda hem om die pogin gen zou uitlachen. Wat daar bij ge krabbeld staat zijn enkele woorden, halve verzen en hier en daar een ge heel couplet. Naar hetgeen u hier ziet, mag u echter niet oordeelen, voegde hij er haastig bijwat ik daar op den rand geschreven heb, zijn maar armzalige pogingen, waarschijnlijk zijn ze ge heel zonder waarde. Miranda sloeg een blad om on kwam aan een eeheel vertaalde Ode. - Dat heb ik gedaan, verklaarde Wilbrahaxn, in een winter, toen ik als matroos op een Engelschen kust vaarder diende. Omstreeks Kerstmis hadden wij in de Noordzee bij Dog- gersbank heel slecht weer. Wij lagen een langen tijd stil met opgerolde zeilen, en toen hield ik mij als Ik 's nachts de wacht had met de verzen bezig. Nu komt het mij voor, alsof die nachtwaken voor mij de eenige stille tijd geweest zijn in do laatste vijftien jaar. De overige tijd maar kom, dat alles heb ik u al verteld. In dien tijd op de Noordzee heb ik een geheele Ode vertaald en nog eenige andere stukken. Mevr. Warriner begon een Ode te lezen. Mag ik vroeg zij eerst. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5