n. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. rk en Uit de Rechtszaal 2&e Jaargang. No. 7619 Verschijnt dagelijks, behalve op 2on- en Feestdagen. DINSDAG 28 APRIL 1808 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDENl Yfms Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 1.30 iFsaaco per post door Nederland1.65 ArsonderlijTce nummers0.02 H öé95ustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. 6. PEEREBOOM- ADVERTENTIËN! Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0.tfl Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buftenspaarne 6. Telefoonnummer 122. TW de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 28 APRIL. Vereeniging: Concert Haarlem's a Capella-koox', 8 uur. Groote kerk: Orgelbespeling, 1-2 u. Schouwburg: Voorstelling J. J. Cre- mer. Buitenlandsch Overzicht I— doos «ta rt 28 UIT RUSLAND. In de commissie voor de landsver dediging is bij de behandeling van het rekruten-contingent de kwestie van den dienstplicht der joden ter sprake gekomen. De uiterste rechter zijde was er voor de joden geheel van dienstplicht vrij te stellen. De gema tigde rechterzijde was er voor den ■dienstplicht bi] de joden door een be lasting te vervangen. Het Doema-lid Kroepenski (lid der igernatigde rechterzijde) heeft zich te genover eeri medewerker der Birêjew- ja Wedomoski over deze kwestie uit gelaten. Hij zeide, dat het billijk was de joden van dienstplicht vrij testel len. daar zij ook geen burgerrechten hadden. Aangaande de bevolking van Fin land en Centraal-Azië heeft de com missie als haar oordeel uitgesproken, dat deze even goed als de andere be volking van Rusland te dienen had. DE DOEM A-V OORZITTER, Chomjakof, heeft er zijn nood over geklaagd, dat de heeren van de pers het hem zoo lastig maken. Hij moet in één stuk door vertegenwoordigers van bladen te woord staan. „Ge zijt heden de achttiende persman, die bij me komt", zeide hij dezer dagen des avonds tot een bezoeker. Toch wordt •Chomjakofs welwillendheid zeer ge roemd. De andere leden van het bu reau schepen de heeren van de pers nogal eens af. Maar Chomjakof staat altijd klaar. Een van de Russische bladen wijdt een waardeerend stukje nan deze loffelijke eigenschap van den Doema-voorzitter. DE ONDERTEEKENAARS VAN HET WIBORGSCHE MANIFEST. De „Roes" zegt, dat degenen, die thans 'gevangen zitten wegens de on- derteekening van het Wiborgsche ma nifest, binnenkort begenadigd zullen worden. Een andere kwestie is echter of zij weder in het genot zullen ge steld worden van hun politieke rech ten DE TOESTAND IN PORTUGAL. Een telegram uit Lissabon aan de „Bed. Lokal Anzeiger" meldt De republikeinen willen den koning -dringend verzoeken, met zijn familie in vrede het land te verlaten, daal de uitroeping der republiek het eeni- ge redmiddel schijnt, om uit de crisis te komen. De koningin schijnt volstrekt niet geneigd te zijn toe te geven, en daar om is er alle kans, dat er bij eene plechtigheid ter gelegenheid van den dienst voor de zielsrust van den lco- niDg en kroonprins of bij de kroning van den jongen vorst bloedige botsin gen zullen ontstaan. De handel en het vreemdelingen verkeer staan volkomen stil. De geheele bevolking ia het er over eens, dat alleen de republiek een burgerkrijg kan voorkomen. Kenschetsend voor den toestand is, dat een processie begeleid moest worden door troepen met geladen ge- UIT SPANJE. Volgens sommige bladen is de fi- nancieele en de commercieele toe stand te Barcelona ongunstig. Bij de regeering zijn stappen gedaan, ora daarin ie voorzien. Vrijdagavond liep in de couloirs der Kamer het gerucht, dat onder voorbehoud moet worden vermeld, dat een bank te Madrid, waarvan de naam nog niet wordt gemeld, aan de financieele instellin gen te Madrid zou hebben medege deeld, dat met het oog op de jongste faillissementen te Barcelona, zij zal weigeren, zoolang de abnormale toe stand in deze plaats voortduurt, eeni ge waarde van daar aan te nemen. DE NEDERLAAG VAN MINISTER CHURCHILL. Alle conservatieve bladen toonen groote vreugde over de te Manchester behaalde overwinning. De „Daily Te legraph" zegt, dat deze overwinning iwee'-klank zal vinden niet alleen in dit land, maar door het geheele rijk. Manchester heeft den vrijhandel be slis; veroordeeld en het is zeker, dat de licensing bill noch tijdens den zit tingsduur van dit parlement, noch tijdens dien van het volgend tot wet zal worden verheven. Andere bladen spreken in denzelfden toon. De heer Churchill hield Vrijdag avond na den uitslag een rede in een groote vergadering in de Reform Club. Hij wees er op, dat aan het li beralisme een ernstige slag was toe gebracht, waai-van de gevolgen zeer belangrijk zouden zijn* DE CONGO-QUAESTIE. De Belgische Kamer zette Zaterdag de discussie over de Congo-quaestie voort. De minister van Justitie verdedigde krachtig de overneming van den Congo. De koning heeft den Congo- staat in het leven geroepen, door moeilijke tijden heen geholpen, 30 jaren van zijn leven er aan gewijd, cn wat zal er nu geschieden Zullen w ij den Congo aan zijn lot overlaten Dat zoudt gij niet durven voorstellen. Wij zijn een industrieel volk, onze arbeiders hebben afzetgebieden noo- digwij willen niet de rol van een groote natie spelen, wij willen niets anders dan déboucliés zoeken voor onze nijverheid. Wij weten, dat wij een zware taak op ons hebben geno men, maar dit heeft ons zelfs geen oogenblik ontmoedigd. Wij hebben vertrouwen in ons volk de naaste toekomst zal allesbehalve toegeeflijk over ens oordeelen, wanneer wij fa len in hetgeen onze plicht is. Stadsnieuws HET VADERLAND GETROUW. De vereeniging van oud-strijders „Het Vaderland Getrouw" had Zater dagavond op de Kleine Vereeniging beslag gelegd, om daar haar jaar feest te vieren. Er is opgewekt feest gevierd! Geen wonder, want er was voor zoo'n bijeenkomst een aardig pro gramma samengesteld. De hoofdleiding was in handen van het duo Van Eunen, dat vele en te vens ook komieke voordrachten ten gehoore bracht. Ook eenige leden had den zich aan de tooneelspelkunst ge waagd en speelden de klucht: „Het spreekuur van den dokter." De Kingstonbrods lieten als acroba ten ook goed werk zien. Toch was de „clou" van den avond de opvoering van de tableaux. Deze, drie in aantal, waren heel mooi samengesteld en maakten een voör- treffelijken indruk. De tableaux stelden voor een ge vecht in de Koloniën; No. 1 het bivak, No. 2 den aanval, en No. 3, de over winning. Dat de oud-strijders bij het zien van dat alles, de vaderlandsche lie deren aanhieven, spreekt vanzelf Na afwerking van het programma werd er nog gedanst. Het bal zoowel als de eigenlijke uitvoering was zeer druk bezocht. „KUNST DOOR OEFENING." Zaterdagavond had op de bovenzaal van het Café „De Korenbeurs" een ge zellige bijeenkomst plaats, uitgaande van de Mannenzangvereenigiing „Kunst door Oefening". Het bovenzaaltje, dat zich voor dit doel uitstekend leende, was dan ook geheel bezet met leden en genoodig- den met hunne dames. Het program ma, dat veel afwisseling bood, bestond uit eenige leuke voordrachten door den heer A. M. Vrugt, die als woonlijk veel succes had. De pianist, de heer Wallach, bracht eenige prachtige pianostukjes ten ge hoore, welke bij het publiek zeer in den smaak vielen; deze heer deed zich dan ook kennen als een uitste kend pianist. Na twaalf uur werd er in de bene denzaal, onder leiding van den heer Vrugt een dansje gemaakt, en waax*- bij bovengenoemde heer toonde, op dit gebied ook geen vreemdeling te zijn. Kortom, het was er recht gezellig en „Kunst door Oefening" kan op deze goed geslaagde bijeenkomst met vol doening terug zien. In de pauze werd, op voorstel van een der bestuursleden, een collecte ge houden ten bate der lighal, welke f 3.06 cent opbracht. Bij den heer Van Buchem, Spekstraat alhier, wordt een vaandel geëxposeerd der Haarlemsche Visch- club, dat pas door deze vereeniging is aangekocht. Genoemde hengelaarsvereeniging, opgericht in 1901, nam in 1905 het ini tiatief om vergaderingen te beleggen, waardoor de Haarlemsche hengelaars- bond is opgericht. CHELSEA—QUEEN'S PARK RANGERS. Ten einde iedereen in staat te stel len den wedstrijd te Haarlem op 3 Mei bij te wonen, zijn, mits bij vooruitver koop aan bepaalde adressen (zie ad vertentie in dit blad), toegangsbewij zen tegen matigen prijs Verkrijgbaar gesteld tot en met Donderdag a.s. Wij kunnen nog mededeelen, dat aan de Queens Park Rangex;s de eer is te beurt gevallen, om op uitnoodiging van de Football Association op Maan dag a.s. voor het Charity Shield te spelen tegen Newcastle United op het Chelsea-veld. Captain van deze club is de ama teur Lintott, die in Darlington, den Haag, Brussel en Berlijn als midden- halfback van het Engelsche elftal uit kwam. Het H. F. C.-terrein wordt weer ge heel omgeven door tribunes met ge nummerde plaatsen, zoodat bij tijdi- gen koop ieder verzekerd kan zijn van een goede plaats. H e r ij k. Dinsdag 28 April zal de herijk plaats hebben: Van 8 tot 12 uur voor de Botermarkt, Oude- en Nieuwe Raamstraat, Lange-, Korte- en Wes ter Boogaardstraat. Van 1 tot 4 uur voor Popelingstr., Nieuwe Kerksplein, Kerkstraat en Breestraat. DROEVIG ONGELUK. Zaterdagavond heeft alhier een hoogst droevig ongeluk plaats gehad. Op de Leidsche Vaart is nl. een 7- jarige jongen, het jongste kind van de weduwe van B. die uit 'werken was, spelende onder een motox'wagen van de Electrische Spoorweg-Maat schappij op de lijn HaarlemZand voort geraakt, en eenige oogenblik- ken later daaronder levenloos van daan gehaald. VERGUNNING DRANKWET. Door de weduwe H. Lusing geboren van Exter, is aan B. en W. gevraagd om vergunning (ingevolge art. 55, le lid lett. a dier wet), tot het verkoopen van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van vex'koop in de gelagkamer van het perceel Antonie- straat no. 60. VOLKS- EN SCHOOLBADEN. Vrijdag a.s. zal in de Kroon een vergadering worden gehouden onder leiding van Dr. W. P. Ruysch, om een afdeeling te stichten van de Ned. Vereeniging voor Volks- en School- baden. Daar zal een voorloopige bestuurs verkiezing plaats hebben en een pro- pagandavoorstel gedaan worden. Het voorloopig comité bestaat uit de da mes Mevr. Wester man-Koch, mevr. Huet-Asser en de heeren H. vaxx den Berg, Joh. de Breuk en Dr. N. J. M. Facee Schaeffer. Akte-examens I.. O. Haarlem, 25 April. Geslaagd de da mes C. G. M. Blooker, A. J Kerk- hoff, N. van Balen Blanker, A. Oos tenbroek, A. van der Have en J. E. M. Götz, allen te Haarlem. Examens oïxderwij s iix Han denarbeid. 24 en 25 April. Geëxamineerd 15 candidaten voor diploma A. Geslaagd o. m. de dames: S. Moll, J. de Haan, en A. Koimemann, Haarlem. Militaire Zaken. Schietoefeningen. Door het 7e regi ment Infanterie te Amsterdam zullen dezen zomer schietoefeningen wordé: gehouden op de lanen te Overveem De troepen worden daartoe eiken. Donderdag per electrische tram ver voerd van Amsterdam naar Haarlem. Overplaatsing. De eerste-luitenant P. T. de Ruijter van het 10e regiment Infanterie alhier wordt op 1 Mei a. s. overgeplaatst bij het 2e bataljon van het korps te Den Helder in garnizoen. Leger des Heils. Binnen zeer korten tijd zal het Le ger des Heils aan het reeds lang ge koesterde voornemen, uitvoering ge ven en hier ter stede een „barmhar- tigheidspost" vestigen. Luitenante Scherer is alhier gearriveerd, om de voorloopige zaken te regelen. Inder tijd in onze schetsjes over de Kerstfeestviering van het Leger des Heils schreven we reeds uitvoerig over het doel en de werking van deze b armharti gh eidsposten GEWELDPLEGING. De parapluiehandelaai', de heer L. H. M. Gimbrere, In de Barteljoris- straat. had in 'fc eind van Febxmari een loopjongen in dienst. Op een re- genachtigen Dinsdagmiddag ver dween de j onsen spoorloos, de doos met goederen, hem ter bezorging ge geven. ergens onbeheerd achterlam tende. Zaterdagsavonds kwam de vader van den jongen in den winkel opspe len, omdat hij het volle weekloon van zijn zoontje moest hebben. Toen de heer Gimbrere dit weigerde begon de vader geweld t.e gebruiken, vloeken, schelden, enz. Onder dat „enzoovoort" moet veel verstaan worden. Hij is in de huiskamer en werkplaats doorgedrongen en heeft daar den heer Girobrere bij den keel gegrepen, geslagen, gekrabt en ge trapt, Ei'ger dingen vreezende heeft de lieer Gimbrere toen een geweer ge-- haald en hield daarmede den woeste^ ling in bedwang tot de politie kwam en hem meenam. Nu stond de hardhandige vader .Tan Bakker te Schoten terecht wegens huisvredebreuk en mishandeling. Beklaagde ontkende gedeeltelijk. Hij had den heer Gimbrere- wel aangegre pen, maar eerst nadat deze al met het geweer gedreigd had. Volgens het Openbaar Ministerie moet B. niet ten onrechte den naam hebben, dat hij op de-ze manier zijn jongen exploiteert. Heeft 't ventje eenige dagen in de- week gewerkt, dan komt B. Zaterdagsavonds opspelen, om het volle weekloon te halen. Beklaagde ontkent dit. Het Openbaar Ministerie eischte te gen den vadex", di'ie maanden gevan genisstraf, meenende, dat dit brutale stukje van eigenrechfc-pleging zwaar gestraft moet worden. Beklaagde vond dit een heel zware straf. Daar lijdt mijn huishouden van zeven kinderen onder. President„Ja, maar je hebt je ook schandalig aangesteld." KINDERWETTEN. Ook nu stonden enkele jongens be neden 18 jaar terecht wegens diefstal. Met het oog op de Kinderwetten wer- den deze zaken met gesloten deuren behandeld. DIEFSTAL VAN COKES. Een drietal losse werklieden waren op 10 Maart in dienst van den brand stof fenhandelaar J. Drupsteen en moesten een partij cokes met paard er wagen van het Goederenstation naar het pakhuis brengen. Onder elkander hebben ze toen af gesproken eenige zakken cokes ten eigen bate te verkoopen. De schoen maker Mooy in de Brouwersstraat was genegen negen zakken (omstreeks 6 H.L.) te koopen voor 2.25. Dit vond het drietal goed en elk hunner ontving f 0.75. Het Openbaar Ministerie eischte te gen elk der dieven Bern. van Uden, joh. N. van Looy en Hend. Kolderie drie weken gevangenisstraf. De president waarschuwde Mooy, die als getuige gehoord werd, niet meer zulke koopjes te doen. „Anders korn jij ook in dat beklaagdenbankje en dan wegens heling." De bloembollen. Ook Zondag werkte het weer niet mee, en zijn zij, die een bollen-Zon. dag verwachtten, andermaal teleur gesteld. In den middag, toen 't weer op klaarde, zag men op enkele wegen nog wel wat wandelaars, maar het aantal fietsers, rijtuigen en automo Lielen was wel te tellen. Van het nieuw aangelegde fietspad tusschen Sloterdijk en Halfweg werd veel gebruik gemaakt, van dat tus schen Halfweg en Haaxdem niet; om dat de grond nog te los is. De tram en het spoor hadden 't dan ook niet veel drukker, dan op een ge wonen Zondag. Alleen de tram Haar lem— Leidexx maakte tamelijk goede zaken. N o g t ij d i g g e r e d. Al geruimen tijd liggen langs het Zuider Buiten Spaarne dicht bij de Bakkerstraat eenige boomen. Deze schijnen wel eenige aantrekkelijkheid voor de jeugd te hebben, want eiken dag kan men kinderen op en tus schen die boomen zien spelen. Onge lukkig viel daarbij Zondag een jon getje in het diepe Spaarne. Zijn mak kertjes waren niet in staat hem te helpen. Op hun angstgeschreeuw kwam dadelijk de heer W. toesnellen, die het genoegen mocht smaken, het reeds zinkende knaapje te.redden. Harpe Davids. In plaats van den heer A. van der Velden Jr., die als zoodanig bedankt heeft, is tot directeur van het Ned. .Herv. Zangkoor „Harpe Davids" be noemd de heer N. Kerkhoven, alhier. HAARLEM'S a CAPELLAKOOR. Gaarne verwijzen wij naar de ad vertentie van het Haarlem's a Capel la-koox*, directeur de heer K. H. Kerk hof f. Blijkens het uit te voeren pro gramma belooft het concert op Dins dag 28 April veel kunstgenot. De twee solisten, mevrouw De Brauw van Reenen en de heer v. d. Pas, zijn hier ter stede al zeer gevierd. Het koor zingt eenige mooie melodieuse liederen. Danseur sus. De leerlingen van den danscursus van den heer J. F. Warmer waren Zaterdagavond in 't Brongebouw tot een gezellige bijeenkomst genoodigd. 't Spx-eekt vanzelf, dat het dansen hoofdzaak was, maar om eerst in een rechte pretstemming te komen, wer den de talrijke aanwezigen vooraf bezig gehouden met een aardig spe cialiteiten-programma. De humorist de heer B. J. Elferink liet zijn voordrachtkunst bewonderen terwijl ook eenige dames- en heeren leerlingen enkele aardige voordrach ten ten beste gaven, o.a. het tooneel- stukje „Een gemeubileerde kamer te huur." Een goochelaar gaf ook blijken van vaardigheid, en al was het geen Bam berg, zijn toeren vielen toch wel in den smaak. Aan het bal namen ook velen deel. Naar verluidt moet het lang geduurd hebben en was het heel gèzellig. Uit de Omstreken IJMUIDEN. DE VISCHHANDEL TE IJMUIDEN. Onze correspondent schrijft: Zooals we Zaterdag x*eeds met een enkel woord berichtten, gingen 4 be stuursleden der nieuw opgerichte ver eeniging van vischkoopers bij Z. E. den minister van Waterstaat op au diëntie." Reeds vroeger deelden we onder het hoofd „Een dreigend conflict" het een en ander mede over den gespannen toestand, die alhier heerscht naar aanleiding van de beschikking des Ministers, om de koopmanskorting voor de vischkoopers te verminderen van 3 tot 2 De gemelde feiten bekend achtende, moeten we toch nog tot goed begrip der quaestie, die mis schien zeer groote gevolgen zal heb ben voor den handel en voor IJmui- den, dit releveeren. De exploitatie van de visschershaven plus die der Rijks- vischhallen levert een groot te kort voor het rijk. De Minister wil dit te kort dekken door verhooging der re tributie, die het rijk voor de haven en zijne bemoeiingen in de hallen, heft. van 1 tot 2 Zijn voorganger vroeg dat procent meer van de reeders. Dezen hebben Z. E. aangetoond, dat zij dat niet konden betalen. Een paar Kamerle den werden in den arm genomen en het gelukte "den reeders den Minister te overtuigen. Ergo, werd die beschik king ingetrokken, dank zij de actie der reeders. Doch de regeering wil blijkbaar het tekort der exploitatie niet dragen en vraagt of liever eischt nu het eene procent, dat ze van de reeders niet kon krijgen, vaix de visch koopers. Bij de eigenaardige conclu sie van de regeering, willen we nu niet stilstaan, ofschoon elk welden kende deze handelwijze, dat geschip per zal afkeuren. De vischkoopers nu, hebben ge tracht aan te toonen, dat zij nog minder dan de reeders, die '1 ver hoogde retributie kunnen missen. Veel tijd werd den koopers niet geven, want Z. E. beschikt, dat reeds van 1 Mei die vermindering van koopmanskorting zou in wei'kihg tre den. Een weinig geai'gumenteerd adres werd aan Z. Exc. en afschrif ten daarvan aan Kamerleden en de voornaamste bladen gezonden, waar in werd betoogd, dat, indien het rijk 1 retributie meer verlangde, niet zij, de koopers, doch de reeders dit moesten en konden betalen. Zelfs werd, o.i. niet verstandig, daarin de bedreiging geuit, dat bij niet intrek king der beschikking ernstige dingen zouden gebeuren. Wij willen niet beoordeelen of de reeders, dan wel de koopers 1 kun nen missen, of beiden wel of beiden niet. Het resultaat der audiëntie is voor de vischkoopers niet bemoedi gend te dezer zake. Het spreekt van zelf, dat de regee- ring, eenmaal toegegeven hebbende, dat de reederijen geen besnoeiing van bun ontvangsten kunnen drageiï, daarop moeilijk terug kan komem Z* Exc. bleef evenwel op het standpunt,; 'dat de tekorten in de exploitatie door Waterstaat teruggeëischt werden van' het bedrijf. Z. E. gaf den vischkoopers iu over weging zich te verstaan met de ree ders, een wenk, die wij ook reeds ge geven hebben, en die nu ter elfder ure wellicht ook zal worden opgevolgd De belangen der reeders en vischkoo pers toch te IJmuiden, hangen te zeer aan elkandex*, dan dat zij moeten trachten elkander een vlieg af te vangen of de eene categorie te belas ten ten koste van de andere. Aan de deputatie van de vischkoo pers werd door Z.-E. medegedeeld, dat binnen enkele dagen zijne beslis sing zou vvox'den medegedeeld, docht onze indruk is, dat de Minister zijne beschikking zeker zal handhaven. Dan zal het pleit tusschen reeders en vischkoopers moeten worden be slecht en dan staan de laatston, mits ze eendrachtig zijn, sterker dan de eersten. Reeds nu hebben enkele reeders be sloten, den koopers de geëischte 3 toe te staan, voor het geval dat zij den koop van visch staken. Naar we vernemen zal nochtans geen formeele staking van vischkoop plaats hebben, doch zal men meer eea" sabotage-systeem volgen. (Zeker wel het meest afkeurens waardige, dat men doen kanl Wij hopen, dat onze corr. zich hierin ver gist. REDACTIE). In het volgend nummer komen we op deze belangrijke quaestie terug. VRIENDENKRING. De tooneelvereeniging Vrienden kring heeft voor dit seizoen afscheid genomen van haar donateurs en kunstlievende leden met een voorstel ling van 't tooneelspel: „De dochters van Haseman" naar het Hoogduitsch van Adolf l'Arronge, door E. S. Culp. Het stuk is overbekend, dus behoe ven wij bij den inhoud niet stil staan. Het viel ons op, dat Vriendenkring eenige nieuwe krachten heeft verwor ven, waarvan bij hard werken en ern stige studie wel iets te maken is. De rollen van Haseman en zijn dochter Roza werden zeer goed vertolkt. Em ma, mej. Meeuwenoord, was niet minder, doch eischt een meer sugges tieve persoonlijkheid tegenover of naast zich, dan deze Willem Knoop, haar echtgenoot, die vrij ruw werd wedergegeven. Van de drie dames-debutanten valt nog niet veel te zeggen; zij allen be traden voor het eerst de koortsgeven» de planken, dus toegevendheid mag worden verwacht. De weergegeven geschiedenis is vrij afgezaagd en de handeling vrij miniem. Vrienden kring heeft dus wel succes gehad met haar vertolking, want meermalen werd er hartelijk en smakelijk ge lachen en na elk bedrijf dapper geap plaudisseerd. Zooals gewoonlijk was het tooneel goed verzorgd. ZANDVOORI. Zaterdagavond 11.. werd door de zangvereeniging „Kunst na Arbeid" m café Zornerlust eene uitvoering ge geven, die wel geslaagd mag heeten. De zangnummers werden zeer goed uitgevoerd. Bij deze vex-eeniging is vooruitgang flink merkbaar. Het duo Voget wekte met zijn voor drachten den lachlust der talrijke aanwezigen herhaaldelijk op. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. SCHOTEN. Door het spelen der kinderen met lucifers geraakte Zaterdagmiddag bij den landbouwer Vink alhier de hooi berg met hooi in brand. Deze brand, die zich in den beginne niet gunstig liet aanzien, werd door den veld wachter Heertjes, die weldra met de brandspuit ter plaatse verscheen, ge- bluscht, nadat twee uur geregeld was gespoten. HEEMSTEDE. De Huisvlijttentoonstelling werd Zondag door 1347 personen, in totaal door 3000 personen bezocht. ZANDVOORT. Zondagmiddag speelde Z. V. V. I van hier een voetbalmatch tegen Vol harding, op een terrein te Velsen. Dit was een spannende match, waarin de Zandvoorters wonnen met 3-2.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1