Rechtszaken Sport eo Wedstrijden Kerk en School Burgerlijke Stand VOOR DEN TREKHOND. Door de afdeeling „Gooi- en Kern land" te Baam der Nederlandsclie Vereéiöging' tot bescherming van die- jen, is aan het hoofdbestuur dier vereeniging toegezonden een voorstel van den heer jlir. W. E. Engelen te Hilversum, om de regeering uit te noodigen, dat, in afwachting van de eventueele totstandkoming eener al- gemeene herziening van de vigeeren- de wettelijke bepalingen op. het ge bied der dierenbescherming, worde overgegaan tot eene partieele voor ziening in deze materie, door in de wet vast te leggen de 'krachtens pro vinciale reglementen en plaatselijke politieverordeningen bestaande bepa lingen ten gunste van den trekhond. ARBEIDS-DIVIDEND. Het dividend van den Arbeid aan dc Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Delft over 1907 bedraagt 12%. ÜE VALSCHE MUNTER ONTSNAPT. Da j.l. Dinsdag te Heerlen. (Limb.) aangehouden valsche munter., Kur- zyk, die voorloopig in een cel, gren zende aan het politiebureau aldaar opgesloten was, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag ontvlucht. Kurzyk heeft een gat in den niet dikken muur gemaakt, en is verder door den tuin ontkomen. Vrijdagmor gen vond men de cel leeg. In allerijl werd door de politie-agenten en de te Heerlen gestatiomieerde marechaus sees in alle richtingen een onderzoek ingesteld. De kolonie Leenhof werd zelfs geheel afgezet, en doorsnuffeld., 'doch de vluchteling werd niet gevon den. Men neemt aan, dat hij de wijk naai' België genomen heeft, dat lang zamerhand het dorado geworden is van de hier opgejaagde misdadigers. De vrouw en kinderen van den voort vluchtige bevinden zich nog in de ko lonie Leenhof. EEN DRONKAARD. Te Musselkanaal (Gr.) is de tim mermansknecht R. ten gevolge van overmatig jenevergebruik gestorven. KIEVITSEIEREN. De aanvoer van kievitseieren ^be droeg te Leeuwarden Vrijdag 6 a 7000 stuks. De inkoopsprijs wisselde van 15 tot 17 cent per stuk. BOTTE ONBELEEFDHEDEN, Naar aanleiding van een in de Pio nier opgenomen critielc op een brief uit Amerika, waarin Dr. F. van Ee- den zijn indrukken over het hrmiigra- tiestation op Ellis-eiland weergaf, schrijft deze thans aan dit weekblad, o.a. dat „het plaatsen van zulke bot te onbeleefdheden zijn medewerking aan dit blad onmogelijk maakt." HET WESTELIJK VIADUCT TE AMSTERDAM. Donderdagnacht werd het spoor langs het eerste perron verbonden met het hoofdspoor over het nieuwe viaduct. Te elf uur werd daarmede, onder leiding van den inspecteur van den weg H. C. E. Martens, begonnen en 's ochtends vijf uur was men het het werk gereed. De gevaarlijke hulp brug een van de gevaarlijkste pun ten van de werken -is nu opge ruimd. Het nieuwe spoor, dat nu in in gebruik is genomen, is, gelijk men weet, bestemd voor de binnenkomende treinen van Zaandam en van Haar lem. VOORUITGAANDE. Met het jongetje, dat te Arnhem 't slachtoffer werd van een moordaan slag door zijn vader, gaat het rede lijk. EEN GEVAARLIJKE INBREKER. Men meldt aan de Tel. uit Almelo, d.d. 24 April In den nacht van 21 op 22 dezer is te Schuttoerf een poging tot inbraak gepleegd in de fabriek van den heer Slicker. Daarbij werden de beide da ders op heeterdaad door den nacht wacht betrapt, die trachtte hen te ar resteeren. Zij verzetten zich lievig, sloegen met messen en een bijl hem zoodanig, dat hij als het ware werd gekorven. De daders namen daarop de vlucht naai' ons land. De nacht wacht overleed den volgenden dag aan de bekomen verwondingen. Nog vóór zijn dood kon hij eenige aanwij zingen omtrent de daders geven. De grootste, W\, geboren te Zenderen, had daags vóór de inbraak, dronken in het ketelhuis der fabriek gelegen. Gisteren liep W". hier in de stad. De politie zag hem wei, maar wist toen nog niets van het te Schuttoerf afge speelde drama. Toen W. hedenmiddag met den trein wilde vertrekken), werd hij door den rijksveldwachter J. Koek koek aan liet station gearresteerd. Deze geleidde hem voor den officier van justitie. Op telegrafisch bericht van dezen ambtenaar, arriveerde 'daarop hedenmiddag alhier een gen darme uit Schuttoerf, die W. beslist herkende als de persoon, die dronken in het ketelhuis had gelegen. \V. is daarop in hechtenis gehou den. Nadat de stukken, op deze zaak betrekking hebbende, uit Schuttoerf zijn gearriveerd, zal beslist worden, of W. hier zal terecht staan, of zal uitgeleverd worden. ONGELUKKEN. Te Nijmegen is de 8-jarige Johanna van D., bij het plukken van wilde zu ring, in het Meer te water geraakt en verdronken. Denigen tijd later haalde men het lijkje op. Te Warder (N.-H.) is in een sloot verdronken gevonden zekere R., land bouwer aldaar. Vrijdagavond liep de man (die veel misbruik maakte van sterken drank) beschonken langs den weg. Zijn vrouw wordt verpleegd in een geneeskundig gesticht voor krank zinnigen. Te Wagehingen is Vrijdagavond de 61-jarige arbeider J. C., die sedert 'den vorigen dag vermist werd, leven loos uit het watör opgehaald. ORANJE-NASSAU's OORD. In liet zesde jaarverslag constateert de geneesheer-directeur dr. A. Schuld allereerst het opmerkelijke feit, dat velen nog steeds geen onderscheid blijken te zien tusschen een sanatori- um en een ziekenhuis voor lijders aan tuberculose. Dikwijls kwamen aan vragen in van patiënten, die in zoo vei gevorderd stadium waren, dat van opname geen sprake meer kon zijn, daar. het sanatorium ook leert het voeren van een levenswijze, die voor den patient de beste is. Verder blij ken velen van meening, dat het voor een patient even goed en mis schien goerïlïooper is, wanneer hij maar ergens buiten kan zijn. Vaak komen die patiënten dan later in sa natoria; als ze er een poosje zijn, be grijpen ze het verschil en betreuren het uitgegeven geld en vooral den verloren tijd. Gewezen wordt verder op het groo- te gevaar, dat de zomerpensions waar ook lijders aan tuberculose opgeno men werden, voor de volksgezondheid opleveren. Duizenden guldens wor den jaarlijks uitgegeven om de tuber culose van den veestapel te bestrijden terwijl vleesch en niellc meestal niet rauw gebruikt worden; toch betrekt vaak een gezond gezin zonder eenige controle een verblijf, waar een lijder van tuberculose in het laatste stadi um vertoefd heeft. Naar sclir. meent, ligt liet op den weg van den Cen- tralen Gezondheidsraad om middelen te beramen ten einde dit kwaad te be strijden. Gedurende 1907 werden op Oranje- Nassau's Oord behandeld 26S patiën ten tegen 308 in 1906. De gemiddelde duur van het ver blijf in het sanatorium is geweest 157 dagen. De in 1907 vertrokken patiënten, 185 in aantal, brachten te zamen 29.091 verpleegdagen in het Sa natorium door. Ook deze cijfers stem men vrijwel overeen met die van vo rige jaren. Over het algemeen blij ven de patiënten te kort in het sana torium, maar meestal stuiten pogin- :en hen langer te houden af op fi- nancieele bezwaren. Van hen die ver trokken was het resultaat der behan deling dat 91 patiënten, ongeveer 48 pet., veel verbeterd waren; 53, pl.m. 28 iets verbeterd; 36, pl.m. 19 niets verbeterd, en 5 pl.m. 3 ach teruitgegaan. De exploitatie van het Sanatorium af een verlies van f 11.995.4% Het Emmafonds keerde, verdeeld over 178 patiënten, tegen f 0.80 per hoofd en per dag, uit f 13.025.66$. Het kapitaal van het fonds is thans 7 251.800. Over 1908 zal een bedrag van f 14.640 aan minvermogende lijders kunnen wor den uitgekeerd. Voor het bouwfonds der kapel werd ontvangen f 299.77, zoodat het kapi taal nu is gegroeid tot f 1305.39, ter wijl f 0000 noodig is. OPGEVISCHT. Het lijk van den notaris R„ te Am sterdam, die reeds drie weken ver mist werd, en wiens financiën niet in orde bleken te zijn, naar verluid wegens slechte speculatie in huizen en terreinen is uit het IJ opge- vischt. BESCHERMING VAN VROUWEN EN MEISJES. Men verzoekt de aandacht te vesti gen op het Nationaal Informatiebu reau tot bescherming van vrouwen en meisjes, thans gevestigd Wetering- plantsoen 22 te Amsterdam. Dit bureau is opgericht door ver schillende protestantsche, katholieke en andere vereenigingen, die te za men een comité hebben gevormd, het Nationale Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen. Het bureau, dat. door de regeering gesteund wordt, verstrekt kosteloos inlichtingen betreffende de betrouw baarheid van betrekkingen, aan vrou wen of meisjes in binnen- of buiten land aangeboden. Ook andere vereenigingen werken sinds jaren in denzelfden geest als het comité. Zij zijn ook in het be stuur vertegenwoordigd. Het doel van liet comité is, door één algemeen, na tionaal adres een schakel te vormen tusschen ouders en meisjes, die voor lichting begeeren eenerzij ds, en derzijds tusschen de vereenigingen en correspondenten die zich bereid ver klaarden hen door onderzoek en voor lichting te dienen. Voorts om een in stelling in 't leven te roepen, waar alle belangrijke inlichtingen van' over 't geheele land kunnen worden bij eengebracht, gecentraliseerd. NATIONALE VROUWENRAAD VAN NEDERLAND. Bovengenoemde raad hield in het gebouw van het Schilderkundig Ge nootschap „Pulchri Studio" te 's-Gra- venhage, zijn negende algemeene ver gadering, die vrij goed bezocht was. Mejuffrouw E. Boelda opende, als presidente, de bijeenkomst. Hierna werd het jaarverslag uitge bracht door de 1ste secretaresse, mej. G. A. A". Bourïcius, waaruit o.m. bleek, dat wederom twee afdeelingen tot den Nationalen Vrouwenraad zijn toegetreden, zoodat deze thans 34 le den (vereenigingen) telt. Het jaarverslag werd goedgekeurd, waarna door de penningmeesteresse, mevrouw W. Drucker, verslag werd uitgebracht omtrent den financieelen toestand, welke niet rooskleurig is, daar de rekening sluit met een na- de el ig saldo van f 64.56 1/2. Hierna was aan de orde het verzoek van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, om steun voor de bijeen komst van den wereldbond. Na discussie werd aangenomen een voorstel, dat de Nationale Vrouwen raad lid zal worden van het congres (tegen een bijdrage van f 5). Zeer werd toegejuicht de instelling van een regeeringsbureau, ter bestrij ding van den handel in vrouwen (te 1 Amsterdam), waarvan de beste resul taten verwacht werden. Benoemd werden hierna tot afge vaardigden naar het congres te Ge- nève de dames douairière Beelaerts van Blokland en mevr. C. Sanders Huidekoper. Als plaats voor de vergadering van het volgende jaar werd Arnhem geko zen. LUPUSLIJDERS. De Nederlandsche Vereeniging tot Hulp aan Lupuslijders te Amsterdam hield hare gewone 3-maandelijksche bestuursvergadering, ter behandeling van de nieuwe aanvragen voor onder stand aan Lupuslijders. Sedert hare oprichting heeft zij subsidies toegekend aan 38 patiënten wonende in de provincie Noord-Hol land, 24 in Utrecht, 19 in Gelderland, 17 in Noord-Brabant, 15 in Zuid-Hol land, 15 in Friesland, 7 in Overijsel, 6 in Zeeland, 5 in Drente, 2 in Lim burg. Het aantal Lupuspatiënten, waaraan zij subsidie toestond, is dus geklommen tot 148. Aanvragen om hulp moeten wor den gericht tot den secretaris, den heer E. den Tex, Heerengracht 318, Amsterdam. MISHANDELING VAN ONDER KRUIPERS. Het geréchtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de vroeger vermel de zaken van: le. H. G. J., los werkman; A. v. d. B., bootwerker; C. P., waterstoker; J. E., ertswërker, en L. H„ huis vrouw van J. E., zonder beroep, al len te Rotterdam, door de rechtbank aldaar veroordeeld ieder tot 6 maan den gevangenisstraf wegens mishan deling van z.g. „onderkruipers" bij werkstakingen te Rotterdam. In deze zaak werd door het Hof bepaald, dat het onderzoek zal worden hervat op 14 Mei a.s., als wanneer opnieuw ge tuigen zullen worden gehoord. MISHANDELING MET DOODELIJKEN. AFLOOP Voor de Arr.-Rechtbank te Roer mond had zich te verantwoorden P. J. J., arbeider te Neeritter, aange klaagd in den avond van 3 Maart 1908 L. v. Mierlo te Neeritter met een mes zoodanig te hebben verwond,, dat de getroffene pl. m. 15 minuten later aan de gevolgen dier verwonding overleed. Negen getuigen, onder wie drie doctoren als deskundigen, werden ge hoord. Het O. M„ eischte tegen bekl., va der van 4 jeugdige kinderen, een ge vangenisstraf van 3 jaar. De verdediger pleitte vrijspraak, op grond dat bekl. zou gehandeld heb ben uit wettelijke zelfverdediging. Uitspraak 5 Mei. jaren intrekking der soldij was onwet tig, in strijd met de wet van 1815 waarbij de Mil. Willemsorde was in gesteld en tegenover welke wet het, K. B. van 1818, waaraan de gouv.- gen. zijn bevoegdheid had ontleend, ongeldig en 'onverbindend was. De rechtbank wees des ridders vor dering toe, doch het hof wees haar af. Wel waren beide rechters het eens over de onwettigheid van de ontne ming der soldij en orde, maar liet Hof oordeelde dat op grond van art. 2012 B.W. de vordering tegen den staat was verjaard, terwijl de rechtbank had gemeend dat deze verjaring niet toepasselijk was op publiekrechtelijke vorderingen. De eischer, thans bode aan een dei- departementen* van Staat, ging in cassatie van 's Hof's arrest; rar. J. Wolterbeek Muller, in een uitvoerig pleidooi bestreed het arrest voor zoo ver het op de onderhavige vordering de vijfjarige verjaring van art. 2012 B. W. had toegepast. Ook de staat was in cassatie geko men, op de gronden, uiteengezet door den landsadvocaat mr. W. Thorbecke, dat de rechter zich onbevoegd had moeten verklaren te beslissen over de vraag of de gouv.-gen. bevoegdelij k heeft gehandeld, daar dit betreft een publiekrechtelijk geschil, een regee- ringsdaad doet beoordeelen. En ver der dat er op dit punt geen strijd was tusschen de wet van 1815 en het K. B. van '18. Proc.-gen. mr. Noyon zal over 14 da- en concl. nemen. VERDUISTERING. Wegens verduistering van een be drag van ongeveer f 174 had zich in de eerste plaats voor de Haagsche rechtban kte verantwoorden H. W. O. vroeger kantoorbediende aldaar. Als beheerder der kleine kas van de H. T. Mij. was hij met bovengenoemd bedrag naar Parijs gegaan, daar ge arresteerd en vervolgens uitgeleverd. De bekl. beweerde, dat een jeugdiger collega hem tot de verduistering had aangezet. Het O. M., waargenomen door mr. v. Lookeren Campagne, achtte dit niet aannemelijk, wees op de zware yoorloopige hechtenis, door hem in Frankrij kondergaan en vorderde, dit in aanmerking nemende, 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. Hattink, trachtte aan te toohen, dat de collega van zijn cliënt wel degelijk de drijf veer was geweest tot de verduiste ring, wees op het gunstig verleden van bekl. en op de harde wijze, waar op deze in Frankrijk behandeld was. (Op reis van Parijs naar Duinkerken van uit welke havenplaats hij naar Rotterdam werd vervoerd had men hem o.a. 2 dagen in 'n celwagen doen doorbrengen in een hokje van een paar meters ruimte). VRIJSPRAAK. De rechtbank te Winschoten heeft T. Tammes te Vlachlwedde, die te rechtstond wegens aanranding van de eer en goeden naam van Ds. Le Roy aldaar, vrijgesproken. VONNIS. De 5de kamer der Rechtbank te Amsterdam veroordeelde de bestellers van een expediteur, die ten nadeele van een fabrikant leder verduister den, onderscheidenlijk tot 6 en maanden gevangenisstraf. De tappenier van het Mariniersplein J. Ph. Moolhuyzen, die terechtstond wegens heling van het gestolene tegen wien een jaar gevangenisstraf werd geëischt, werd vrijgesproken. Als zijn verdediger was opgetreden mr. Mouthaan Jr. RIDDERSOLDIJ. Voor den Hoogen Raad werd gepleit in de zaak van den Ridder in de Mi litaire Willemsorde, die bij de Recht bank te 's-Hage een vordering had in gesteld tot betaling van f 1016.50 op grond dat hem, in 1877 door den Ko ning tot ridder 4e klasse der Mil. Willemsorde geslagen, hij besluit van den Gouv.-Generaal in 1880 wegens degradatie van korporaal tot soldaat de orde is ontnomen en in verband daarmede tevens de riddersoldij ont houden, totdat hij met ingang van 1 April 1896 in zijn eer, ridderorde en soldij was hersteld waarop hij 10 jaar later den Staat dagvaardde tot betaling van" de van 1880'96 onthou- de nsoldij, zulks op grond dat de ont neming der orde en de gedurende die Holland België om den Betterdamsoh KleewaMad-Beler Holland wint 3 1 t Is eene gezellige drukte op het Rotterdamsclie station, als wij er om half één aankomen. Overal zie je be kende gezichten: spelers van H.B.S., H.V.V., Haarlem, Concordia, H.F.C., maar ze vormen maar 'n klein con tingent in vergelijking met de menig te enthousiasten, die (uit Amsterdam, Den Haag en Delft vooral) zijn geko men om ons elftal aan te moedigen. In de stad ratelen ons telkens bak kies met supporters voorbij, die allen bij voorbaat in een vroolijke stem ming verkeeren; ook zijn er heel wat Belgische enthousiasten meegekomen. Op 't veld zelf is het om half twee al vol. Op de groote tribune zijn weinig plaatsen meer vrij, langzamerhand raken ook de vijf kleine tribunes aan den overkant vol. Tegen half drie, 't aanvangsuur, zijn er naar onze schat ting zoowat een 5000 toeschouwers, die met ongeduld wachten. Het eerste wat we op 't mooi be speelbare veld zien verschijnen zijn een twintigtal jonge Spai'taleden in hunne voetbalpakjes, die eerst dooi den Revue-fotograaf gekiekt worden en dan als ballenjongens langs het lijntje verdeeld woTden. Even daarna komen de heide elftal len naar buiten, de Hollanders eerst. Beide teams worden hartelijk toege juicht. Om kwart voor drie ongeveer fluit Mr. Howcroft, de Engelsche Lea gue-scheidsrechter, beginnen. Cam- bier wint den toss en kiest eerst wind tegen. Holland trapt af. Holland: Beeuwkes, Heyting, (capt.), Otten, Bekker, de Korver, Stempels, Welcker, Snethlage, Akkersdijk, Tho- mee, Jurgens. België: Hebdin, Saeyes, Deveen, Suetens, Tobias, v. Hoorden, Gambler (capt.), v. d. Eynde, Poelrnans, Pierard, Leroy. Onmiddellijk dringen de Hollanders op, de middenlinie brengt den bal naar voren en Jurgens krijgt een las tige kans om te schieten, wat hij te hoog doet. Een corner, slecht door Welcker genomen, wordt ook naast- getrapt. Gedurende de eerste vijf mi nuten zit Holland op 't Belgische doel, zonder bepaald gevaarlijk te zijn. De voorhoede is nog niet op streek, evenmin als die der Belgen, die spoedig in actie komt. De Belgi sche vleugelrnenschen spelen veel te hard vooruit, tot genoegen van Hey ting,die staat te pillen dat 't een aard heeft. Een tweede corner, die Welc ker nu beter neemt, wordt door Leroy Om onbekende redenen verdwijnt v. d. Eynde even, maar komt spoedig weer terug. De Belgen hebben af en toe een moment van sterker zijn, maar de voorhoede heeft lang zoo'n samenspel niet als in Antwerpen, en alles stuit op de hechte Hollandsche verdediging. Een hoog schot van De- veen slaat Beeuwkes weg, de Korver brengt den bal naar voren, centert naar Jurgens... vlug brengt de kleine Rotterdammer op, 'n handige overzet over Pierard heen Snethlage komt aanrennen en loopt den bal in 't doel, zoodat HOLLAND LEIDT (1-0), natuurlijk onder enorm enthousiasme van de heele menschenmassa. Direct daarop krijgt Bekker den bal en cen tert naar Snethlage, die naar Welc ker, vandaar gaat de bal via 'Akkie naar Thomee 't is eenig zooals de Belgische achterhoede door dat zui vere combineereri in de luren wordt gelegd. Helaas, :t zijn maar oogen- blikken en talrijk zijn ze niet! Toch is Holland steeds in de meer derheid, waar vooral de hard werken de middenlinie voor zorgt. Thomee; krijgt een paar ofschoon niet mak kelijke, openingen, en schiet o.a. een j voorzet van Welcker rakelings naast. Na 35 minuten spelens brengt Sneth lage op en centert, Leroy loopt uit zijn doel, Welcker schiet maar Pierard is er bijtijds in gaan staan en slaat den bal roet twee handen weg. Penalty natuurlijk! Mr. Ilow- croft wijst met majestueus gebaar naar de witte plek. Thomee, Thomee! klinkt 't algemeen langs de lijntjes. Thomee komt, een aanloop, een enor me kei in den hoek, en DE STAND IS 2—0. Weer daveren de tribunes van het gejuich, en zijn de scheepsroepers (echt Engelsch, nietwaar?) in volle' actie. Deveen trapt weer af, Holland neemt dringt op plots wordt ge staakt. Cambier is aan de knie ver wond en verlaat het -veld. Dit schijnt Pierard een reden te vinden om een staaltje gemeen spel te vertoonen, en aangezien 't de eerste maal niet is, geeft Mr. Howcroft hem een waar schuwing. Daverend applaus. Vóór de rust gebeurt er nu niet veel bijzonders meer, alleen geeft Welcker nog een zuivere voorzet, die vlak la-ngs het doel gaat zonder aangeraakt te worden. Rust komt met 2—0. Aan de perstafel zijn we nogal ge rust over den afloop, en praten genoe- gelijk wat over 't spel, als plots Mr. Lieftinck onze pers-rust komt versto ren. „Zeg, die Belgen protesteeren hevig tegen 't terrein, 't. is tien meter smaller dan de voorgeschreven breed te." „Kom, meneer Lieftinck, dat zal wel zoo'n vaart niet loopen." ,Maar als ze naar de Internationale Voetbal-Unie gaan, moet de match misschien worden overgespeeld." Dat 's waar, en we drukken de hoop uit, dat de Belgen bijtijds zullen be koelen, en geen flauwe protesten in dienen. Maar toch had Sparta's be stuur voor goede afmetingen moeten zorgen als je zoo'n match op je veld weet te krijgen, zorg dan tenminste, dat de boel in orde is. Enfin, we dwalen van ons chapiter af, en laten 't hier dus bij. De Belgen komen weer in 't veld zonder Cambier, die er mee uitscheidt. Mathot treedt als invaller op, Van Hoorden gaat centerhalf spelen. Geholpen door den wind komen de Zuidelijken nu opzetten, en Beeuwkes krijgt een paar ballen te stoppen. „Allons, les Beiges „En avant les Beiges klinkt het achter ons. „Van Hoorden, joue trés bien, n'est ce pas Pourtani il a eu un trés dur voyage (De Racing-spelers waren namelijk pas uit Londen gekomen). Lang duurt de Belgische overmacht niet de roode voorhoede kan 't op den duur niet bolwerken tegen "onze achterhoede en geeft 't weer op. Thomee maakt dan een 'n snelle rush, de toeschouwers juichen al en zien 't schot in hun midden be landen. De Belgische hacks verdedi gen hardnekkig, Pierard vooral is bijna niet te passeeren, maar past voortdurend leelijke practijken toe. Het publiek laat zich niet onbetuigd en fluit hem telkens uit. We zien nu Leroy een paar maal handelend optreden, wat hem goed afgaat. Van den Eynde, die enorm gewerkt heeft, wordt vermoeid, en laat de Iinkerwing af en toe los. Als Jurgens wil voorzetten, maakt een der Belgen hands. Weer penalty, weer kanjert Jan Thomee in den hoek.... 't staat 3—0, en DE MATCH IS GEWONNEN Want wel komen de rooden nu he vig opzetten, wel komt ons doel in gevaar, maar onze achterhoede is in schitterenden vorm, en slaat eiken aanval af. Zelfs wordt onze voorhoe de af en "toe nog gevaarlijk, vooral eens, als de rechterwing naar voren rent, en Welcker naar Thomee cen tert, die jammer genoeg tegen den 'paal schiet 't publiek schreeuwt al om de vierdeNog een minuut is er te spelen als de Belgische voor hoede sne-1 opbrengt, Saeyes met den bal op Beeuwkes afrent, die te lang aarzelt met inloopen netjes stopt de Belgische linksbinnen den bal in een hoekje (3—1). Direct daarop is 't tijd, en Holland heeft welverdiend ge- wonnen, Over ons elftal kunnen we weinig onders dan goeds vertellen, vooral de achterhoede zit uitstekend in elkaar. Heyting in één woord schitterend. In rle voorhoede Jurgens veel te lang zaam. Welcker richtte niet veel uit, Akkersdijk speelde stukken beter dan Duffelse in de vorige match. Bij de Belgen de achterhoede niet minder goed dan de Hollandsche, de voorhoede daarentegen zwak en abso luut zonder schutter. Pierard kreeg twee waarschuwingen en speelde er- 0<Mr^Howcroft, de scheidsrechter, voldeed over 't algemeen goed. ZILVEREN MEDAILLE. Voor cTe Zilveren Medaille van den Ha arlemschen Voetbalbond won Haarlem II Zondag 1.1. van E. D. O. I op het H. F. C.-veld, met 41. HAARL. WATERPOLOCLUB H. V. G. B. Deze vereeniging hield Zaterdag avond hare jaarlijksche algemeene vergadering. Besloten werd, met. twee zeventallen in de competities van den Nederlandschen Zwembond uit te ko men. Voor 'n tweetal bestuursvaca- tures (wegens aftreden van de heeren A. Vis en J. Valkema Blouw) werden bij stemming de heeren G. Bouwmees ter en J. C. van Dijk gekozen, de eer- ste als commissaris van materieel, de laatste als secretaris. De zich herkies baar stellende bestuursleden, de hee ren Dr. W. E. Merens, A. H. Gorrer, R. Remmelts, mej. L. Vis en mej. Van Hork. werden allen herkozen. Het verslag der leas com missie vermeldde een klein batig saldo over het afge- loopen seizoen. De verdere punten der agenda war ren van huishoudelijken aard. NED. HERV. KERK. Bedankt voor liet beroep te Wage- ningen door ds. E. Warmolts tft Ter Aa. EEN GOUDEN JUBILEE. De oudste der Groningsche predi kanten, ds. A. Meerdink, herdacht Zaterdag onder zeer vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij 50 jaar geleden zijne kerkelijke loop» baar. begon. Geboren den 12den Met 1834 te Zeist, werd de jubilaris in" 1857 door liet provinciaal kerkbe stuur van Gelderland tot de evange liebediening toegelaten en den 25sten April 1858 tot predikant te Gaast en Ferwode bevestigd. Vandaar ging ds. Meerdink in 1862 naar Scheveningen, in 1865 naar Friezeveen, in 1870 naar Harderwijk en 3 Augustus 1879 naar de Ned. Herv. Gemeente te Gronin gen. Ds. B. VAN SCHELVEN. Zaterdag herdacht ds. B. van Schel ven, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Amsterdam, den dag, waar op hij 25 jaren geleden zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Gemeente al daar. 1 September 1872 aanvaardde ds. Van Schelven te Oost- en West-Sou burg het predikantsambt. In 1877 werd hij naar Alkmaar beroepen, doch arbeidde er slechts vijf maan den. In November 1877 ging hij naar Den Bosch, in 1880_ naar Haarlem, om vervolgens 25 April 1883 zijn in trede te Amsterdam te doen. In 1886 schaarde ds. Van Schelven zich aan de zijde der doleerenden en 16 Decem ber 1886 trad hij als predikant van de Geref. Kerk op. De 25-jarige ambtsbediening te Am sterdam werd ten huize van ds. Van Schelven gevierd. Onder de velen, die hem kwamen gelukwenschen was ook een commissie uit de gemeente leden met den heer W. Hovy als voorzitter. Vele geschenken werden aangebo den. INGEZONDEN MEDEDEELïNGEN 80 Cts. per regel. Moeders, die kinderen aan de borst hebben, zullen verrast en verrukt zijn door het gevoel van kracht en opgewekt heid, dat door SCOTT'S Emulsion aan hen geschonken wordt. SCOTT'S Emulsion is aangenaam van smaak, verzachtend en heilzaam voor de maag en een verwonderlijken opbouwer van gezondheid en kracht Hierbij komt nog, dat het kleintje veel voordeel van dit middel zal trek ken en als een roos en ici^ïT mollig op zal groeien en meer dan ooit een geluk voor de moeder zal zijn. ppxw Bij alle apothekers en drogisten. StooïïivaartberieMea Het stoomschip Sloterdijk vertrok' 25 April van Rotterdam naar Phila delphia en New-York. Het stoomschip Soestdijk vertrok 24 April, des voormiddags, van Phila delphia naar Rotterdam. Het stoomschip Korea arriveerde 24 April van Rotterdam te New-York, Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, arriveerde 25 April te Suez. I-Iet stoomschip Wilis, van Java naar Rotterdam, arriveerde 25 April te Marseille en zette de reis voort. Het stoomschip Koning Willem I airiveerde 25 April van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Oranje, van Am- sterdam naar Bataria, vertrok 24 April van Lissabon. Het stoomschip Tantalus, van Am sterdam naar Java, arriveerde 24 Apr. te Port Said. Het stoomschip Noordam arriveer de 25 April van New-York te Rotter dam. Het stoomschip Bali vertrok 25 Apr. van Amsterdam naar Bataria. Het .stoomschip Amstelland vertrok 24 April van Buenos Ayres naar Am sterdam. Het stoomschip Rijnland, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, arriveer de 25 'April te Duinkerken. Het stoomschip Prins Eitel Frie- drich arriveerde 25 April van Rotter dam te Shanghai. Het stoomschip Sindoro vertrok 28 April van Rotterdam naar Java. HAARLEMMERMEER'. ONDERTROUWD A. Groenewoud en C. Jansen. J. Rebel en J. Nelemans. G. Turk ën J. C. van Schip. J. Tensen en A. M. Jansen. J. van Berkel en A. M. Spreeuw. O. de Kok en J. van Da len. G. Braat en M. Pruissen. J, T. Schrama en J. Beers. P. Gor ter en A. M. C. D'haene. J. Verha gen en C. van 'Arkel. GETROUWD J. G. Terlouw en A. C. van Leeu wen. BEVALLEN K. van Oorde, geb. Eveleehs, z. H. A. Kerkhoven, geb. Van Empel, d. J. van Andel, geb. Lodder, z. T. S. Huizer, geb. Smits, 2 z. A'. M. Somers, geb. Franken, z. T. Mes man, geb. Dyt, z. M. Berkenbosch,- geb. De Jong', "z. A. H. Los, geb. Van Pelt, d. C. Dekker, geb. v. d. Moren, z. OVERLEDEN A. Vonk, 67 j. E. Pronk, 57 j. A. de Graaf, 28 j. Ha. Markus, 17 mud. A. v. d. Voet, 15 mnd. F. van Beek, 9 mnd. B. Griekspöor, 9 mnd. M. Sprengers, 7 w.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6