HAARLEM'S DAGBLAD. TWEESL«!^L IBRENS TIELEMAN Stadsnieuws (Jit de Omstreken Binnenland FEUILLETON Eindelijk gewonnen BEURSBERICHT VAN Haarlem, 27 April 1908. Onze beurs bleef ook beden, wat de 1 Jsale hoeken betreft, uiterst kalm en i aar in enkele gevallen variaties van nig belang zijn te eonstateeren, is lks meer te wijten aan de zeer be- rkle markt dan aai vraag of aan- d van eenig belang. Vooral is 'dit 1 geval met tabaksaandeelen, welke or enkele soorten eonige percenten rfceterden, zonder dat eenig nieuws araan ten grondslag lag. Van Petroleumwaarden golden Ko- nklijke bij de opening 1 pet. hoo- r, doch nadat een aandeel a 281 rhandeld was, werd direct 1 pet. ger gelaten, waarna de koers bij brek aam vraag verder afbrokkelde. Mijnaarideëfen waren eveneens zeer il op iets lagere koc-rsen, alleen otok 5 pet. hooger, hetgeen waar hij nl ijk in verband staat met he chten uit Indië, welke eene betere ocluctie in uitzicht stellen. In Great Cobars ging ook ai zeer einig om, hetgeen met anderhalf :l. daling_ gepaard ging, ofschoon grondtoon niet flam.v te noemen as. Indische Cultuurwaarden bleven ij wei prijshoudend, ofschoon in en- de gévallen iets lager sluitend door instneming. Het meerdere animo op de beleg- ngsmarkt en het succès der nieuwe eningen in New-York, heeft tijde- jk alle overige factox-en van minder unstigen aard op den achtergrond idrongen en zelfs in de Londensche nancieele pers, welke herhaaldelijk ;n aankoop van Amerikaansche aarden ontraden heeft, is een ver- ndering van stemming te bespeuren, uim de helft der 40 millioen dollars pet. Pennsylvania Bonds schijnt in uropa geplaatst te zijn, terwijl ook en belangrijk deel der nieuwe New- ork Central leening door Europee- che bankiers genomen is. Dat de Europeesche emissiehuizen e terughoudendheid, welke zij se- ert het .begin der crisis voor Ameri- aansche waardén aan den dag leg en, hebben laten varen, kan natuur- jlc van ver strekkende gevolgen voor et geheele Amerikaansche spoorweg- rezen zijn en ziet dit zich" hierdoor en nieuw veld g'eopend voor de laatsïng van diverse obligatiën. Voorloopig moet o. i. echter aan iet goede onthaal, dat den Pennsyl vania Bonds aan deze zijde van den .peeaan te beurt viel, niet te veel waarde gehecht worden, daar het sier een eerste hypotheek obligatie fan een der krachtigste spoorweg- Systemen in de Unie betrof, welke dus p alle opzichten als een aantrekkelij ke belegging mocht aangemerkt wor- |en. Of Amerikaansche Bonds van jen eenigszins minder gunstig gehal- ie even grif plaatsing zullen vinden, Itaat o. x. Jiog te bezien. Te hopen is jet voorts, dat het tempo der nieuwe jmissieh in New-York thans niet te inel genomen worde, daar hierdoor le verbetering, welke op de beleg- pngsmarké ontegenzeggelijk begint Soor te breken, wel eens tot een on- fijdig einde kon komen. De markt van Zaterdag verkeerde aanvankelijk weder in een zeer 'opge wekte stemming. De verwachtingen tan een gunstigen bankstaat, welke pan ook inderdaad alle verwachtingen overtrof, leidde tot een vrij omvang rijken kooplust. Winstrealisatiën ver oorzaakten echter later eenigen te ruggang, zoodat het slot min of meer weifelend was, I Ook in onze Amerikaansche afdee ling' was de stemming eenigszins wei felend aanvankelijk iets zwakker op i.ondensche telegrammen, welke eeni- |'9 reactie voorspelden, bleef de ten- ttenz ten slotte weder vrij vast. I Mogelijk is een reactie na de vrij belle rijzing der vorige week natuur lijk wel, maar het is aan den ande en kant te verwachten, dat de Har- iman-groep zich zal beijveren de narkt in afwachting van de Union 'acific emissie in gunstige stemming e houden. Het is trouwens op het ogenblik a! bijzonder moeilijk, om ich een gedecideerde opinie over de narktvooruitzichten te vormen, want vaar de oogenblikkelijke toestand de ijzing nog nauwelijks schijnt te wet- igen, zoo is het niet te ontkennen, lat evengoed juist de hoogere markt loor vergemakkelijking van nieuwe missies tot betere toestanden voor ndustrie en spoorwegwezen kan lei- leri en door deze Wechel-wirkung zou vel eens veel spoediger èen einde lan de depressie kunnen komen, dan tien thans nog durft voorspellen. Bonds blijven bij weinig affaire eer vast. Geld 4 pot. STUKKEN VAN DEN RAAD. JAARWEDDEN ONDERWIJZEND PERSONEEL. Door de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers wordt gevraagd de salarieering van het onderwijzend personeel als volgt te regelen: a. minimum f 700; b. 10 twee jaarlijksche verhoogin gen van f 100 aan allen. c. f 100 voor het bezit der hoofdacte. (Raadsstuk 128). ONTSLAG GEVRAAGD. Mej. M. Volger verzoekt wegens hu welijk tegen 15 Juni eervol ontslag als onderwijzeres le klasse aan de Zevende Tusschenschool. (Raadsstuk 131). Dr. F. B. de Walle, inwonend ad- sistent-geneesheer in het St. Elisa beth's Gasthuis verzoekt tegen 1 Mei eervol ontslag. (Raadsstuk 132). OVEREENKOMST? De 1 Nov. 1905 gesloten overeen komst met het Rijk betreffende het doen wegvoeren door den dienst' der gemeente-reiniging van de faecaliën en de vuilnis uit de militaire gehou wen aan de Ivlevei'laan en Kouden- liorn en uit het militair hospitaal, ein digt 1 Juli a.s. B. en W. stellen voor de overeenkomst te bestendigen, tot dat de bij de militaire gebouwen aan te brengen privaatputten zullen ge reed zijn. (Raadsstuk 134). PERSONEEL SCHOOL VOOR M. U. L. O. De heer J. Reyenga bericht, da.t hij de benoeming tot onderwijzer in het teekenen aan de school voor M.U.L. O. aanneemt, en verzoekt daarom tot vens eervol ontslag uit zijn tegen woordige betrekking. (Raadsstuk 135). LICHTFABRIEKEN. Voor den aanvoer van condenswa- ter ten behoeve van de gemeente-licht- fabrieken, zal een kanaal van gewa pend beton moeten worden aange legd. B. en W. stellen voor dit werk on derhands aan te besteden. (Raadsstuk 137). AFWIJKING. B. en W. stellen voor aan J. H, Verhoop vergunning te verleenen, om af te wijken van het bepaalde in de koopakte van 4 Nov. 1895 .en hem toe te staan op den grond achter het per ceel Bakkerstraat 15, een loodsje te bouwen. (Raadsstuk 139). REKENINGEN. B. en W. stellen voor het Burger lijk Armbestuur te machtigen tot het doen van af- en overschrijvingen op posten der begrooting wegens de huis zittende armen en het Stads-Armen en Ziekenhuis, dienst 1907. .(Raadsstuk 144). B. en W. stellen voor de tweede suppletoire begrooting', dienst 1907, van het St. Elisabeth's Gasthuis (in ontvangst en uitgaaf f 10.327.79) goed te keuren. (Raadsstuk 143). B. en W. stellen voor de rekening der Stadsapotheek over 1907 goed te keuren, tot een bedrag van f 9773.96£, ■en de subisidie uit de gemeentekas te bepalen op f 4827.17. (Raadsstuk 145). B. en W. stellen voor de begrooting der Stadsapotheek over 1909 tot een bedrag van f 10.000 goed te keuren, en de subsidie uit de gemeentekas te bepalen op f 5600. {Raadsstuk 146). Personeels belasting. De Burgemeester brengt ter kennis, dat het op den 24sten April j.l. exe cutoir verklaard kohier No. 8, Afd. IV 2de ged. op^ de Personeele belas ting dezer gemeente, dienst 1908, aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. H e r ij k. Op Woensdag 29 April van 8 tot 12 uur zal de herijk plaats hebben voor de Korte- en Lange Annastraat, Nieuwstraat, Doelstraat en Tucht hui sstraat. Vanl tot 4 uur voor do Korte- en Lange Lakenstraat, Wolstraat, Drap- penierstraat, Korte- en Lange Vla mingstraat en Gedempte Raamgracht HEEMSTEDE. Tot lid van het bestuur van den Schouwbroekerpolder -is benoemd de Heer N. H. Eldering alhier. IJMUIDEN. Men seinde ons Maandag te laat om nog in het nummer van dien dag op te nemen het volgende uit IJ muiden: Onder groote belangstelling arri veerde te 12 uur het stoomschip Grangesbei-g het schip met 14 masten, Een dichte drom van menschen stond vol verwondering dit Reuzenkasteel gade te slaan. Het binnenloopen in de Nieuwe Sluis was een prachtmanoeu- vre van kapitein en loods. Het schip is 440 voet lang, 62.1 breed en 29 diep. Gezagvoerder is deheer B. Meyer. De lading is 9500 ton ijzererts, bestemd voor Duitschland; Koninklijk bezoek te Zaandam Na het afscheid van Amsterdam'- Burgemeester begaf H. M. de Ko- J rimgin met den Prins zich aan boord l van de salonboot „Zaandam I"aan de plank begroet door den directeur der Zaand. Stoomv.-Mij., den heer Verschuere, met den heer G. v. Holle als preside.nt-commissai'is en den heer Koppen als mede-commissaris. Door kinderen van de heeren Verschuere en Koppen werd H. M. een bouquet aangeboden. Nadat H. M. zich begeven luid op het promenadedek, dat bekleed was met 'n tapijt en een pitch-pine ameu blement. geleverd door de firma Jans sen te Amsterdam, waarboven een nieuwe zonnetent was aangebracht, stoomde de Zaandam I kalm weg, om H. M. de Koningin en Z. H. den Prins naai' Zaandam te brengen. Reeds bij het verlaten van het Noordzeekanaal en invarende in het Zij kanaal werd men gewaar de vlag- gentooi het feestkleed waarin Zaandam zich gestoken had. Langs de beide zijden van het Kanaal wa ren reeds vele toeschouwers doch als de „Zaandam" de Voorzaan irn stoomt, zijn langs de Prins Hendrik kade hondex'den aan het wuiven het eerste welkom van Zaandam. De eigenaardige versiering van de Wilhelminasluis, een reeks oranje- masten met vlaggen, maakt een zeer aardigen indruk. Als de Zaandam I aan den steiger vastmeert, stijgt uit de menigte één jubelkreet op. Dadelijk begeeft de Bui'gemeester, Jhr. Mr. C. A. Elias, zich met de bei de wethouders, de heeren P. Laten- stein en G. van Heyningen, aan boord om H. M. het welkom toe te roepen in deze gemeente, waarna aan een dochtei'tje van den Bui'gemeester ge legenheid wordt gegeven aan H. M. een bouquet aan te bieden, opge maakt in de Zaansche kleuren, wit, zwart en groengedurende deze plechtigheid speelde het Zaandamsche Muziekcorps eenige Volksliederen. Onmiddellijk daarna stoomt de Zaandam I de Wilhelminasluis in, op welker kade de leden van „Oranje Bo ven" en den Raad met hunne familie leden hebben plaats genomen met den Dijkgraaf Jbr. Mr. P. van Foreest en de Hoogheemraden. Zaagmans' kapel, die hier speelt, wordt overstemd door het gejubel en het gejuich dat thans losbrak. Nadat de Dijkgraaf en de Hoog heemraden aan boord waren gegaan, overhandigde een dochtertje van den Dijkgraaf H. M. een bouquet. Onder de hartelijke welgemeende toejuichingen verliet de boot de sluis om door de Aehterzaan te varen naar de fabriek van DE FIRMA VERKADE Co. Waren eenige Zaanerven versierd, een aardig effect maakt aan den kant achter het gebouw van den Volks bond de groep, die daar gevormd werd door de Zangvereenigingen Caecilia, R. Iv. Dames-zangvereeniging en Gym- nastiek-vereeniging Victoria, terwijl "aan de overzijde de Dames-gymnas- tiek-vereenig'ing Cania zich had opge steld. Aan het eind van dezen tocht, daar, waar de boot een zwenking' maken moest om te landen, had op een vlot de vereeniging Volksweerbaarheid, voorstellende een „Bivouak", postge vat, hetgeen een zeer aardigen ach tergrond vormde. BEZOEK AAN DE BROOD-, KOEK EN BESCHUITBAKKERIJ DER FIR MA VERKADE COMP. Tegen elf uur kwam de Zaandam I langszijde de fabriek der firma Ver kade Comp., en betraden II. M. en Z. K. II. roet gevolg, na afscheid ge nomen te hebben van de heeren aan boord, de smaakvol versierde ont- vangstsolon. Hier werden de hooge bezoekers door de beide directeuren welkom geheeten, en dankte de heer Arnold Verkade, mede namens het personeel, m°t eenige kqrte woorden vlooi' de eer, door dit bezoek aan zijn fabriek bewezen. Nadat daarna de Koningin meteen vriendelijk woord van dank een bou quet in ontvangst had genomen Uit handen van het vijfjarig dochtertje van den heer Anton Verkade begon de rondgang door de fabriek, waarbij H. M. door den heer Arnold Verkade, en Z. K. II. door den heer Anton Ver kade werd begeleid en voorgelicht. Dit bezoek gaf aan II. M. en den Prins een vrij volledig beeld van het interessante bakkersbedrijf in zijn vollen omvang. De hooge bezoekers verlieten dan ook zeer voldaan de in richting, na nog een oorkonde te heb ben onderteekend. die, door den heer T. van der Laars te Amsterdam ont worpen, aan dit bezoek een blijvende herinnering gaf. Na de directeuren hartelijk bedankt te hebben voor het vele bezienswaar dige verlieten II. M. en Z. K. II. de fabriek om buiten opgewacht te wor den door een donderend gejuich van Zaandam's burgerij en wordt een aanvang gemaakt met den tocht door de gemeente. Dank zij de uitstekend genomen maatregelen door den waarnemenden comissaris van politie, den heer S. Coldewey, inspecteur, was het moge lijk om voldoende ruimte te maken, want niet alleen de Zaandam mers, maar ook de honderden, ja duizenden Noord-IIollanders, die per trein, per boot of per wagen ge^ komen waren, hadden zich allen op gesteld in de Westzijde en Stations straat, om H. M. en Haar Gemaal hartelijk toe te juichen en te begroe ten. Het was dan ook een dikke haag van Noord-Hollanders, waartusschen H. M. de Koningin in het la Dau- mont gereden hof rij tuig reed, langs Westzijde en Stationsstraat, waar halt werd gehouden vóór het huis van den heer C. Kamphuys., om uit de handen van Mejuffrouw M. Kamp- huys namens „Oranje-Boven" een bouquet aan te nemen, waarvoor H. M. met een vriendelijk woord bedank te. Aan de overzijde hadden zich op gesteld de Vereenigingen Volksweer baarheid en Patrimonium en de R. K. Volksbond. Na dit intermezzo werd langs Stationsweg en Stationsplein, waar „Soli Deo Gloria" de Volksliede ren speelde, gereden naar de STOOMZAGERIJ, FIRMA J. DEK KER Jzn. Ontvangen door den heer J. Dekker, bood de jongejuffrouw L. Dekker H. M. een bouquet aan, waarvoor H. M. wederom met hare bekende vriende lijkheid en hand gevend bedankte. Na door het mooi versierde privé- kantoor geleid te zijn, sprak de heer J. Dekker met een enkel woord H. M. toe en verzocht in oogenschouw te nemen het model van den eersten houtzaagmolen, in 1592 op een vlot gebouwd, benevens nog eenige model len van later gebouwde molens, waar bij aan H. M. een album met photo- graphiën werd aangeboden van den eersten molen af tot de laatste verbe tering der stoomzagerij toe, om daar door een idee te krijgen van de ont wikkeling van deze industrie. Nadat H. M. en Z. K. H. verzocht waren de handteekening té zetten in een daar voor bestemd album, werd aangevan gen met den rondgang langs de lood sen, waar II. M. gewezen werd op eene door de werklieden uit verschil lende soorten zagen samengestelde Hulde aan H. M. en Z. K. H. In de zagerij werd II. M. getoond het inslepen en doorzagen van bal ken, waarna het ketelhuis bezocht werd, om de automatische voeding van het vuur der ketels te zien, om daarna door het grootste model kort- zaag een zwaar stuk hout te zien door zagen. Met zeer veel belangstelling had II. M. alles in oogenschouw geno men en na de heeren bedankt te heb ben voor de inlichtingen, werd we derom plaats genomen in de rijtuigera en onder hartelijke toejuichingen van het publiek reed H. M. langs Stations weg, Rustenburg, Westzijde, Dam, naar het Raadhuis, waar in de keu rig versierde vestibule de 5-jarige Jan Middelhoven, kleinzoon van den heer P. Lat.enstein II. M. een bouquet of freerde. Langs de gedrapeerde trap pen begaf II. M. zich naar de voor Haar ingerichte kamers, om daarna in de trouwzaal door den Burgemeester zich de aanzittenden te laten voorstellen, terwijl de wethou der Latenstein hetzelfde deed voor den Prins. In de niet Versierde, maar sedert kort in empire-stijl gerestaureerde Raadszaal werd het dejeuner ge houden, waar behalve II. M. en de Prins en Haar gevolg aanzaten, de Burgemeester en wethouders, waar van "de Burgemeester aan de rechter zijde van H. M. zat, en mevrouw Elias geb. Schuyt van Castricum plaats genomen had naast den Prins, de Raadsleden (uitgezonderd de so ciaal-democraten en de arbeidersaige- vaardigde), de secretaris der ge meente, de heer Zaalberg, Mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Ko ningin, J. C. v. Wessem, Jhr. Mr. P. v. Foreest, Dijkgraaf, Dr. Rebel, Ds. W. J. Manssen, W. J- Prins de Jong, Mr. H. J. C. van Tienen, lid van Ged. Staten, en Heinsbergen, secr. van de Vereeniging „Oranje-Boven", v. d. Koogh, gem.-avchïtecttotaal 36 cou verts. Aan dezen disch neemt de Burge meester het woord om H. M. en Z. K. H. dank te brengen voor hun bezoek, wees op de aanhankelijkheid van Zaandam aan het Vorstenhuis, sprak van den grooten vooruitgang der in dustrie van de naar H. M. genoemde Wilhelminasluis, de uitbreiding, die aan de haven gegeven zal worden en eindigde met te drinken op de ge zondheid van H. M. *en den Prins, waarop II. M. antwoordde. Na de lunch werd H. M. door den Burgemeester namens de gemeente Zaandam aangeboden1 de Westzij der- kerk in zilver^ vervaardigd door den heer S. J. Vet, als een proeve van Zaansch zilversmeedwerk, voor welk cadeau II. M. zich bijzonder erkente lijk betoonde. Intusschen hadden zich vóór liet Raadhuis een negental Zangvereeni gingen', te zamen 400 personen, opge steld. die zoodra H. M. op het balcon verscheen, onder leiding van den heer J. W. Kersbergen, het „Wilhelmus" in oude toonzetting, lieten hooren, gevolgd door „Gelukkig Vaderland" van Valerius. Nadat de laatste tonen waren weg gestorven brak een hartelijk hoerah van de 400 zangers en publiek los, waarvoor de Koningin naar alle kan ten zichtbaar getroffen boog. Nu trok de Koningin zich weder in de ontvangkamer terug en werd er cercle gehouden voor de mede-aanzit- tenden van het dejeuner, waarbij H. M. zich allervriendelijkst met ieder der aanwezigen onderhield, terwijl ook de Prins zich niet onbetuigd liet met belangstelling naar een en ander te informeeren. Intusschen was de dirigent bij H. M. ontboden om den "dank in ontvangst te nemen voor de hulde. De rijtuigen zijn weder voorgeko men en als H. M. en de Prins plaats nemen, klinkt wederom het gejubel. Langs een omweg werd gereden naar het Stadhuisplein, waar vóór het huis van den heer A. H. Oo9tmeyer een honderd boeren en boerinnen in -N.- H. costuum hadden postgevat, om na mens de afdeeling „Zaanl. Gemeen ten" van de HolL Mij. van Landbouw een hulde te brengen. Aan den gevel was een reuzen tableau bevestigd, voorstellende een Noord-Hollandsch landschap. Nadat door een dochter an den heer J. Brinkman een bou quet gegeven werd, sprak de heer Oostmeyer de Vorstelijke personen toe, en bedankte in bijzonderheid den Prins voor al hetgeen Zijne Hoog heid doet in het belang van den Hollandschen landbouw. Gevoelig voor de hartelijke woor den, zoowel tot zich zelve als tot Haar Gemaal gesproken, bedankte de Ko ningin met een kort woord. Nu ging het wederom verder naar de RIJSTPELLERIJ VAN DE FIRMA KLAAS BLANS. Na begroet te zijn door den heer H. Blans en een bouquet ontvangen te hebben van mej. Joh. Blans, werd H. M. binnengeleid door het pakhuis, dat 30.000 balen kan bevatten, naar de achterzijde waar, uit een schuit, eenige met, oranje versierde balen naar boven werden geheschen, om daarna in een kaar in koker op een transportband (naar de fabriek te worden gevoerdin de fabriek waren twee klaverbladen in Hollandsche en Mecklenburgsche kleuren daarge- steld. Daarna werd een wandeling door de fabriek gemaakt, waar o. a. werden bezocht de malerij, met een tafel waarop alle soorten rijst, en de sorteerkamers, benevens de maal zolder. De fabriek was, evenals alle andere fabrieken, niet inwendig ver sierd. Wederom uitgeleide gedaan, werd de ommegang door dè gemeente voort gezet. Langs de Oostzijde, Wilhelmi nasluis, Dam, Hoogendijk, Rusten burg, Ged. Gracht, Westzijde en> Sta tionsstraat gereden, werd vóór de fa briek van de FIRMA POLAK SCHWARTZ waar een zeer fraaie eerepoort stond, stil gehouden, om één der firmanten in de gelegenheid te stellen H. M. te overhandigen eenige foto's van de fabriek en een statistiek omtrent de export en den invoer van vruchten- Een dochtertje van één der fabrikan ten overhandigde een bouquet. Vóór het station stonden een dui zend kinderen, om aan de Vorstelijke personen een laatste hulde te bren gen, waarvoor II. M. de Koningin wuivend bedankte en werd namens de jeugd door een dochtertje van Ds. Blauson Henkemans een bloemen hulde aangeboden. Na door de keurig versierde vesti bule en wachtkamer te zijn gegaan, nam H. M. hartelijk afscheid van den Burgemeester en stapte in de voor Haar bestemde spoorrijtuigen, onder luid hoera van de op een afstand ge houden menigte en van allen, die zich langs de spoorbaan hadden opgesteld, reed de trein henen en nam met zich mede een ook door Noord-Holland zoo zeer geliefde Vorstin. PRINS HENDRIK EN HET RED DINGWEZEN. Naar men verneemt, zal Z. K. H. Prins Hendrik, met de Nederlandsche afgevaardigden, het eerste interna tionale congres voor Reddingsvrezen, dat van 10 tot 14 Juni a.s. te Frank fort. gehouden wordt, bijwonen. Zooals we vorige week mededeelden verleende Z. K. H. aan het nationale comité ter bevordering van deelname aar. dat congres Vrijdag 1.1. eene bij zondere audiëntie. Mr. W. K. F. P. GRAAF VAN BYLANDT. De heer mr., W. K. F. P. graaf van Bylandt, die gedurende 25 jaren het district Apeldoorn in de Tweede Ka- mei' vertegenwoordigde, heeft beslo ten het volgend jaar, bij de periodie ke verkiezingen, geen candidatuur meer te aanvaarden. DE MINISTER VAN MARINE TE LEIDEN. Maandagnamiddag heeft de minis ter van Marine een bezoek gebracht aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. De geheele inrichting werd door Z. Exc. bezichtigd. BRANDEN. Ten tweeden male binnen eenige weken werden Vrijdag de burgers van Valkenburg uit hunnen eersten slaap gewekt door het zware boein- boem van de brandklok. De houtma gazijnen en werkplaatsen van den heer Habets aan den Geneinderweg stonden in lichte laaie. Aangezien de Waterleiding Maatschappij nog niet voldaan had aan de herhaalde aan maning van de gemeente, het getal brandkranen op het normale aantal te brengen, toog men met de spuit er op uit. Alle autoriteiten waren aan wezig. Bij aankomst van de spuit was alles reeds tot asch vergaan. Alles vs as verzekerd. Oorzaak onbekend. C.Limb. K.") DUBBELE MISHANDELING. Men schrijft, d.d. 25 April, aan de „Zw. Ct. K. W. is, wegens geleverd meel, enz., geld schuldig aan R. H., beiden to Staphorst. Eenigen tijd geleden maande R. II. hem hierom en toen ontving R. H. in plaats van geld een paar slagen met een stok op zijn hoofd en een snede over zijn rechter- Uit het Engelsch. Toen stond Hassan op, boog zich tot uitham over, sloeg een arm om beenexi, den anderen om zijn en nam hem zoo met groot ge- van den grond op alsof hij een in kind was. Bentham was nu nog nder dan eerst in staat te roepen, ?vant de hand, op welker arm zijn hals rustte, drukte den mantel stijf egen den mond. Bentham deed zijn best adem te ïalen, maar de arm van Hassan ireep hem des te steviger beet en om sloot hem als een ijzeren band. Een vreeselijke angst maakte zich 'an Bentham meester. Hij bedacht ioe donker het was, zoo laat en dood stil op het .marktplein en aan de 'ichfcing, die Hassan nam "bemerkte lij, dat hij den heuvel op en dus bui en Tanger gebracht zou worden. Hij ag zich hulploos overgegeven in han- len van den Moor, tegen wien hij lens zeer zwaai' misdreven had. Hij vist, dat de dood hem wachtte al leen was hij ongerust over de vraag van welken aard die dood zou zijn. De voet van Hassan stiet tegen eer touw, dat stijf over den weg gespan nen was. Er ontwaakte nieuwe hoop in Bentham. Blijkbaar was het touw een steunsel van een tent. Als Has san zich eens vergist had en tusschen de tenten van de schoenlappers te recht gekomen was? Maar Hassan liet nu den arm, waarmee hij zijn beenen had vastgehouden, los, en Bentham merkte op, hoe hij met de hand naai' het deurgordijn va<n een tent tastte. Dus Hassan had zich blijkbaar toch niet in den weg ver gist De oude liet hem op den grond val len, schoof hem door de kleine ope ning van de tent en kroop achter hem aan. Toen knielde hij naast Bentham neer, nam hem den mantel wel van de eene helft van het gelaat af, maar bond hem vast voor zijn mond. Nu kon Bentham zien. Het deurgordijn was open en de tent was werkelijk een van de lage, eenvoudi ge schoenmakei'stenten, maar stond een eindje van de anderen af, zooals Bentham tot zijn wanhoop opmerkte; want door de opening kon hij een heel eind voir zi"h uit ?i«u m verder rechts het electrisch licht in het mid den van het marktplein. Daarbuiten voor de tent scheen zich iets te bewegen. Bentham richtte ziGh op en rukte met de gebonden handen aan den mantel, die hem verhinder de een woord uit te brengen. Waarom zou je een muildier te hulp roepen zeide Hassan kalm. Kan de muilezel je helpen Hij bukte zich en trok de knoop, die den mantel van achteren vast hield, stijver aan. Toen kroop hij de tent uit, en Bentham hoorde, hoe hij zijn muilezel aan een pen van de tent vastbond. Bentham was nu alleen. Een paar seconden waren hem maar gegeven, en hij moest snel besluiten, hoe daarvan, het beste gebruik was te maken. Het zou tijdverspilling wezen om to probeeren zijn handen los te ma ken, en zijn mond te bevrijden zou ook niet helpen, want er was nie mand zoo. dicht bij, dat hij zijn roe pen hooren zou. Ook zou hij dat roe pen toch niet kunnen herhalen, om dat Hassan, die voor de tent stond, hem dat dadelijk verhinderd zou heb ben. In plaats daarvan schoof en rukt: hij, terwijl hij zich voorover hoog, zijn vest naai' boven, tot zijn horloge uit den zak viel en aan het einde van den ketting bleef bengelenna het horloge rolde er een zilveren pot lood uit en viel tusschen zijn knieën. Nu was het eene deel van zijn plan volbra cht. Hassan had met zijn vuisten zijn polsen bij elkaar gebonden, en als hij de handen ophief kon hij met de vin gertoppen van zijn rechter hand in den linker borstzak van zijn rok grij pen. Zoo kon hij een klein notitie boekje te voorschijn halen, opende het en scheurde er een blaadje pa pier uit. Dit blaadje en het potlood verborg hij in zijn hand. Toen kwam Hassan ook al weer in de tent terug en sloeg het gordijn achter zich toe. Bentham schoof, zijn knie tot de kin opgetrokken, naai' den wand van de tent terug. Nu het gordijn weer dicht was, heerschte hier volslagen duisternis, maar voor Hassan Akbar, dio gewoon was in donker te leven, maakte dat niets uit. En van de duis ternis uit klonk nu een stem De wegen van Allah zijn zon derling. Jij zelf hebt mij deze tent gegeven. Want voor den dollar, dien je aan de poort van de begraafplaats iti mijn schoot liet vallen, kocht ik mij deze tent en zette hem een heel eind van de anderen af, om je voor den korten tijd, vóór dat je de reis begint, hier onder te brengen. De.kalme harde stem had wel niets troostends' voor Bentham, maar toch haalde hij verruimd adem. Hij zou dus niet vermoord worden Hij gaf geen antwoord, maar bleef ineengehurkt in een hoek zitten. Nu is het tijd, dat deze hond, die zich een mensch noemt, moet spre ken, zei Hassan kalm. Bentham bewoog zich niet. Hassan kroop naar hem toe, betastte hem de voeten, de hoogopgetrokken knieën, en toen hij zijn gelaat voelde, maakte hij den mantel van zijn mond los. Nu zul je spreken, herhaalde hij bijna vriendelijk, met zachte stem, opdat ik zeker weet, dat ik werkelijk Bentham voor' mij heb, denzelfden Bentham, die in Tanger gastvrijheid bij mij genoot, die van mijn tafel at en mij later verried. Bentham antwoordde niet. Als Has san nog twijfelde, dan moest hij al les doen, om dien twijfel te laten voortduren, moest zoo mogelijk den oude in onzekerheid laten, tot de morgen aanbrak. Het was zomer, in do maanden Juni en Juli breekt de dag heel vroeg aan. Hassan knielde vlak naast Bent ham neer. Zul je nu spreken vroeg hij op scherpen toon, zoodat het den ander koud over den rug liep. Laat eens zien I En weer tastten zijn gespierde han den over het gelaat van Bentham. I.ang bleven zijn duimen op de oogen rusten. Bentham kromp ineen. Hij zou heb ben willen schreeuwen, vloeken; o had hi; maar een paar woorden kunnen uiten, om de geweldige spanning, die zijn geheele lichaam beheerschte, te vertreken, maar hij bedwong zich, hij hield vol, want met een enkelen kreet zou hij zich verraden hebben. In den twijfel van Hassan was voor hem de eenige kans van redding. Weer streken de vingers van Has san over zijn gelaat. Bentham sloot de oogentelkens weer drukte de oude zijn duimen daarop nu eens drukten .zij op zijn oogappel, dan weer ever de welv.'j van zijn oog holten. Als ik dat doei ion zoo fluis terde hij, dar* ïemen zij hom mij r.iet af, want dan brengt hij niets in, en Bentham begreep, welk lot hem wachtte. Hassan keerde zich nu van hem af en ging in een hoek van de tent aan het werk waarmee, dat kon Bent ham voor het oogenblik niet zien. Hij hoorde een kraken van dorre takken. Wat zou er nu gebeuren Het eene oogenblik vreesde hij het te weten te komen, het volgend oogenblik brand de hij van verlangen er naar en deed een wilde angst hem beven. Hassan streek een lucifer aan, zette het hout in brand en blie9 de kleine, blauwe vlammetjes aan, tot zij eerst geel werden, en toen helder opvlam den. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5