1 Land en Tuinbouw Gemengd Nieuws Sport en Wedstrijder- Kerk en School Letteren en Kunst Rechtszaken INGEZONDEN Stoomvaartbenchtei Burgerlijke Stand 1 pols. Dinsdagnamiddag, na afloop '.an de markt, our ongeveer 5 uur, gingen R. H. en nog een paar ande ren wederom naar de woning van K. W. Hij was niet thuis, maar zij vernamen van diens buisvrouw, dat hij op het land aon her. bouwen was. Na eerst in de woning van K. W. een en ander stuk geslagen te hebben en de vrouw van K. W. eenige slagen toegedeeld te hebben, is men vandaar langs een omweg naar de akkers ge trokken, waar men IC. W. ernstig heeft mishandeld. Ilij had een groot gat in het achterhoofd. Een mes schijnt niet gebruikt te zijn. De verwonde is onmiddellijk te voet raar huis gegaan (wagen en paard werden door een paar anderen haar huis gebracht) en vond halfweg zijn vrouw, die reeds het een en ander vernomen had. In zijn wnoing is hij onmiddellijk verbonden door dr. Ter Raa, te Stap horst. Er bestaat geen levensgevaar. De rijksveldwachter Scholtmeyer er. do marechaussee te Staphorst heb ben een onderzoek ingesteld en het is hun gelukt Vrijdag de vermoedelijke daders, J. H., R. H., H. C. en B. C.. op te sporen. DE MOORD TE ARNHEM. In verband met den gepleegden moordaanslag te Arnhem, meldt de „TeI."-correspondent te Zeist het vol gende Het slachtoffer, Frederik Cordes, werd het vorige jaar van Mei tot Oc tober met zijn zusje Maria verpleegd- irt het „Deutsches Ivinderheim" van ds. Kleinschmid, predikant bij de Broedergemeente te' Zeist. Zij wérden daar geplaatst door bemiddeling van de Duitsche Evangelische Vereeni- ging te Amsterdam. Door den vader werden de kinderen echter in Octo ber van het vorige jaar opgeëischt. Van hun familie te Oberhausen ont ving ds. Kleinschmid later een schrij ven, met verzoek, om de kinderen we der tot zich te nemen. De vader had ze mede naar Amsterdam genomen, 'onder bedreiging ze te vermoorden, indien hem niet een som gelds werd uitgekeerd. Hij weigerde echter de kinderen af te staan en heeft, zooals bekend is. zijn bedreiging ten deele volvoerd. KOEIENDIEFSTAL. Uit een weiland van den bouwman D. Meijland te Noordwijkerhout zijn drie koeien ontvreemd. ONGELUKKEN. Op het Havenzicht bij Goes, is Za terdagnamiddag een ruim anderhalf- jarig meisje spelende in een achter de woning gelogen waterput gevallen en verdronken. Te Fijnaart is de stoker der Z. N. Stoomtrammaalschappij, G. V., toen hij van de in gang zijnde machine wilde springen, om een wissel om te gooien, daardoor .overreden. Zijn lin kerbeen is geheel verbrijzeld. Het driejarig dochtertje Toosje van den caféhouder Mulder te Deventer, is Zondagmorgen van de trappen ge vallen en in bijna stervenden toe stand naar het ziekenhuis vervoerd. Het kind bekwam een schedelbreuk, terwijl ook andere hoofdbeenderen gekneusd of gebroken werden. De kleine was zeer slecht ter been.» INBRAAK TE LEIDEN. Terwijl de familie uit de stad was, is inbraak gepleegd in de woning van prof. Chantepie de la Saussaye aan 't Rapenburg te Leiden. Toen Maandag morgen de bediende van den heer Kok die toezicht op liet huis hield, binnen kwam, vond hij verschillende kasten in de onderscheiden vertrekken met steekbeitels opengebroken en de in houd, voor zoover deze niet van bij zondere waarde was, over den vloer verspreid. Of er veel is ontvreemd, kan eerst uitgemaakt worden als de familie, die onmiddellijk per tele graaf is ontboden, is thuisgekomen. De inbraak is tusschen Vrijdag en Maandag geschied. Vrijdag toch was de bediende nog in het huis geweest. Men heeft zich vermoedelijk met een valschen sleutel toegang weten te ver schaffen, daar er uiterlijk niets van braak is te bespeuren. KINDEREN VERGIFTIGD. Men meldt aan de Tel. uit Rijssen, d.d. 26 April: Gistermiddag werd door eenige kin deren op het zoogenaamde Tafeltje, een ronde apothekersdoos gevonden, die brokken van een witte zelfstan digheid bleek te bevatten. Ze proef den er natuurlijk van en vonden het heerlijk zoet, Dadelijk vertoonden zich echter hevige vergiftigingsver schijnselen. De te hulp geroepen geneesheer wist door het toedienen van lauwe melk, vier kinderen te red den. Twee verkeeren er op 't oogen- blik echter nog in levensgevaar, nl. een 3-jarig dochtertje van den kaste lein S., en een even oud kind van den fabrieksarbeider D. De politie heeft een klein stukje der vergiftige stof en den bodem vande doos opge spoord. zoodat de herkomst wel spoe dig aan het licht zal komen. De naam van het vergift is nog niet be kend. HONDENTROUW. Uit Steenwijk meldt men Een ingezetene dezer gemeente kocht voor eenige wen en te Emmen een tweejarigen jachthond en nam het dier per trein mee naar Steen- wijk. Het beest scheen met zijn nieu wen baas en omgeving wel tevreden. De vorige week ging de kooper, de heer B., weer naar Emmen, zijne huisgenooten verzoekende, goed op den nieuwen hond te letten. Evenwel wat gebeurde Toen den volgenden ochtend de heer B. in een der buurt schappen van E. zaken deed, zag hij eensklaps zijn viervoeter voor zich slaan. Hij streelde het beest, maar dit spoedde zich dadelijk verder zocht zijn ouden meester weer op. Het bleek dat het beest den vorigen avond te zes uur uit zijn nieuwe woning te Steenwijk was gevlucht en den vol genden morgen om tien uur te Em men was aangekomen. Het had een afstand van circa 20 uur gaans afge legd en dat langs een voor hem ge heel (Onbekenden weg. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN WIJCHEN. In de jongste vergadering van den gemeenteraad van Wijchen was aan de orde het adres van den Handel- ürijvenden Middenstand betreffende de invoering van den Midden-Euro- peeschen tijd. Naar aanleiding hiervan ontspon zich het volgende debat De heer Burgers Moeten we ons daar aan onderwerpen of motten we het adres steunen Ik zou het maar 'aten zooals het nu is nou is 12 uur hier gelijk met 11 uur boven in Euro pa. Als we ons daarnaar inrichten, dan zullen we te vroeg thuiskomenj om te eten! In Amerika is het dan 6 uur als we ons daar iets van aan trekken, dan zouden we weer te laat thuis kommen. Ik zou het zoo maar laten, dan kan ik het best zien aan di zon wanneer Moeder de pot klaar heeft 's middags. (Gelach). Do heer Jacobs Je kunt wel een beetje eer gaan eten, dat is nou niet zoo erg. De heer Burgers Ik kan niet gaan eten, voor dat de vrouw opschept, die maakt den middag, daar ben ik geen baas in. (Gelach). De voorzitter Zijn er ook enkele leden voor, om den M. E. tijd in te voeren Wordt bij acclamatie besloten, zich maar aan de oude tijdsregeling te houden. („M. en Waalbode"). TE VEEL BETAALD. Ten kantore van den heer B. San ders, firma B. Sanders Co., een ef fecten- en geldwisselzaak in de Pas sage 26 te 's-Gravenhage, vervoegden zich Vrijdagochtend twee heeren, die Belgisch geld verlangden voor een Hollandsch bankbiljet van. f 100. Toen de wisseling geschied was, en de heeren het kantoor hadden verla ten, bemerkte de heer Sanders, echter eenigen tijd daarna, dat de heeren die hem volkomen onbekend waren, bij vergissing een bankbiljet van f 1000 in plaats van een van honderd gulden hadden achtergelaten. Dade lijk gaf hij hiervan de politie kennis, voor het geval ten politiebureele na vraag werd gedaan. Eerst verscheidene uren later kwam een der personen, die dat geld gewis seld beidden de andere was reeds naar België vertrokken ten kanto re van den heer Sanders, mededee- lïng doen van de vergissing. De heer Sanders, die, zooals ge- zogd, geen der beide personen kende, eo zich niet precies meer kon herin neren, hoe zij er uit zagen, verklaar de zich bereid de te veel gegeven f 900 uit te betalen, doch slechts in te genwoordigheid van den commissaris van politie, bij wien hij 's morgens mededeeling van het geval had ge daan. Hiermede werd genoegen genomen en eenige oogenblikken later werd 't geld, ten overstaan van den commis saris en een inspecteur, aan den blijk baar rechthebbende, die daar ter ste de woonachtig bleek, terugbetaald. RIJKSTELEPHONISTEN. De Nederlandsche Bond van Rijks- telephonisten wendde zich met een adres tot den minister van Water staat, waarin wordt gezegd lo. Dat hare salarisregeling voort durend onvoldoende blijkt. 2o. Dat hare bezigheden van dien aard zijn, dat een ruimere bezoldi ging alleszins gebillijkt is. 3o. Dat in de laatste jaren verreweg het grootste deel der telephonisten in de groote steden is geplaatst, waar als regel de levensstandaard zooveel hoo- ger is dan in de overige deelen lands. 4o. Dat de bekendwording van de salarisregeling der ongeëxamineerde hulp-telegraphisten, die niet noe menswaard afwijkt van die der tele phonisten, onder deze laatsten de meening heeft doen ontstaan, dat zij zijn verongelijkt. Verzocht wordt de salarisregeling le willen herzien in dier voege, dat na 3 jaar een salaris wordt toegekend van f700, na 6 jaar f800, na 9 jaar f900, na 12 jaar f950, na 15 jaar f1000, na 18 jaar ƒ1100, na 22 jaar f1200. ONDERSCHEIDINGEN. De onderstaande Nederlanders heb ben de achter hunne namen vermelde onderscheidingen van de respectiev* staatshoofden ontvangen: Professor Van de Sande Bakhuy- zen, te Leiden, commandeur der Da- nebrogsorde van Denemarken, R. P. Moors, oud-inspecteur van het ijk-we- zen te 's-Gravenhage, commandeur der Franz Jozef-orde van Oostenrijk; jhr. dr. Van Vredenburch, gezant- schapsraad te Weenen, thans tijdelijk zaakgelastigde te Lissabon, comman deur 2e klasse der Orde van de IJze ren Kroon van Oostenrijk; jhr. Van Weede, honorair gezantschaps-atta- ché te Weenen, ridder der Frans-Jo zeforde van Oostenrijk; jhr. F. Mi- chiels van Verduijnen, destijds hono rair gezantschaps-attaché te Berlijn, thans gezantschaps-attaché te 's-Gra venhage; jhr. Van Haersma de With, honorair gezantschaps-attaché te Ber lijn, ieder ridder 4e klasse der Kroon orde van Pruisen. JACOB DUYVIS. Te Utrecht is overleden in den ou derdom van 75 jaar Jacob Duyvis, in dustrieel, oud-burgemeester van Koog aan de Zaan, oud-lid van de Provin ciale Staten en van den gemeenteraad van Utrecht. De overledene, die zich sinds de laatste tieii jaren uit het openbare le ven had teruggetrokken, verrichtte veel op filantropisch gebied, met na me voor het blindenwezen. Hij was ofifcier in de Oranje-Nassauorde. EENE MOTIE. Voor het volgende verzoekt men plaatsing aan de Rotterdammer: De Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" te Stad Almelo, vergaderd den 23sten April 1908; wensclit uitdrukking te geven aan hare blijdschap, dat wederom een Mi nisterie is opgetreden, hetwelk bij de Regeering des lands wil uitgaan van de Christelijke beginselen; spreekt haar vertrouwen uit in het beleid van dit Ministerie en wekt de geestverwante kiesvereenigingen op tot krachtigen steun in het volbren gen van zijn taak, mede tot verster king van de eenheid in de Partij; drukt den wensch uit dat Dr. Kuy- per niet slechts de leiding der Partij in haar Pers en organisatie in han den heeft, maar ook spoedig termen moge kunnen vinden om als verte- woordiger des volks in de Tweede Ka- mor aan het hoofd der Antirevolutio naire Kamei'fractie te worden gesteld om haren invloed tot heil des lands en tot meerderen steun der Regeering te helpen aanvaarden. voorts betreurende den onbroeder- 1 ij ken toon waarin in den laatsten tijd artikelen in sommige onzer persorga nen zijn opgenomen en moties door eenige zusterkiesvereenigingen zijn aangenomen; spreekt als haar overtuiging uit, dat alle pogingen behooren te wor den aangewend opdat hieraan zoo spoedig mogelijk een einde komt en de vrede in onze Partij wederkeere; en besluit hiervan kennis te geven aan het Centraal Comité en de redac tie van de Standaard en de Rotter dammer. Op de groote Intern. Tuinbouw-ten- toonstelling te Gent (België), behaal de de Rijkstuinbouwwinterschool te Aalsmeer, den eersten prijs met een inzending bloeiende seringen en de heer D. Baarde Dz. een len prijs met premula obconica en een ln prijs met een inzending Cyclame. kort zijn gewonen dienst weer kun nen hervatten. Acht gewonden bevinden zich in't hospitaal. Admiraal Fasquhar heeft bevel ontvangen, zich aan boord van een kruiser te begeven, en met twee andere oorlogsschepen naar het too- neel van de catastrophe te vertrek ken. De Gladiator is een pantser kruiser tweede klasse, met een in houd van 5750 ton. De Saint Paul heeft 11629 tonnen inhouds en maakt 21 knoopen. Te Yarmouth is men er van overtuigd, dat de kruiser totaal verloren is. DE WERVELSTORM. De laatste berichten omtrent den wervelstorm, die verschillende dee len van de Vereenigde Staieu heeft geteisterd, brengen gruwelijke bijzon derheden over de vreeselijke gevolgen die deze storm heeft gehad. Er zijn tal van reddingsafdeelingen gevormd, die thans hot door don storm geteis terd gebied doortrekken, om naar de slachtoffers te zoeken. Daar de tele graaflijnen over groote uitgestrekthe den zijn vernield, is het nog niet mo gelijk de ramp in haar geheelen om vang te overzien. Het aantal der slachtoffers berust dus nog geheel op schatting. Vastge steld kon tot dusver worden", dat in Louisiana 70 menschen zijn gedood, in Mississippi 50, in Alabama 50, in Texas 35, in Tennessee 30. Het gehee- le aantal slachtoffers zal wellicht 500 dooden en 800 gewonden bedragen, het gr-ootste deel hiervan zijn negers. De eerste storm had zijn centrum in Louisiana, van waar hij zich met razende snelheid noordoostwaarts over Mississippi en Alabama voort plantte, om eerst in Georgia zijn kracht te verliezen. De tweede storm ontstond aan de grenzen van Missis sippi en Alabama de derde -in het binnenland van Texas. De cyclonen waren in kracht n.'et gelijk. Verreweg de hevigste was ce eerste, die over een groote uitgest/cktheid alles ver nietigde huizenen gebouwen, te veld staande gewassen en menschen. Geheele districten werden met puin overdekt en menschen- en dierenlij ken voltooien het beeld van jammer en ellende. Voor zoover bekend is, werden 40 steden geheel of gedeeltelijk verwoest. Het materleele verlies wordt op 50 millioen dollars geschat20,000 men schen zijn van onderdak beroofd. De cyclonen gingen vergezeld van wolk breuken, die geheele streken onder water zetten. Uit Citronville in Zuid- Missi&sippi wordt gemeld, dat twee dichtbezette personenwagens, die van een trein werden losgerukt, vermist worden. Over het lot der passagiers verkeert men in het onzekeremaar men vreest dat allen zijn omgeko men. DE RAMP VAN DE „GLADIATOR". Omtrent de ontzettende scheeps ramp aan de kust van het eiland Wight, worden nog de volgende bij zonderheden gemeld Ongeveer te eén uur in den middag verliet de Saint-Paul Southampton, onder een vreeselijken sneeuwstorm. De vlokken vielen zóó dicht, dat men niets in den omtrek kon onderschei den. Omstreeks half drie vernam men een ontzettend gekraak, en op het zelfde oogenblik Meek, dat de stoo- mer in het midden-stuk van de „Gla diator" gedrongen was. De „Sainb- Paul" geraakte spoedig weer los, de Gladiator echter sloeg zóó hevig naar één kant, dat verscheidene matrozen over boord vielen. Zooals men uit de telegrammen weet, gelukte het eeni gen hunner op den omgekeerden romp van het schip te klimmen, waardoor ze gered konden worden. Hoewel men de waterdichte schotten onmiddellijk voorschoof, kon men toch niet beletten, dat de kruiser aan bakboordzijde weldra geheel blank stond. Vergeleken bij de Gladiator is de averij van de St. Paul slechts ge ring. De boot ligt thans te Southamp ton in het droogdok, doch zal binnen VOETBAL. Haarlemsche clubs. Te Heemstede speelde de Ifeem- steedsche V. V. tegen Voorwaarts van Haarlem. H.V.V. won met 61. Hercules won van T.A.V.O. met 4 2. Rust 1—1. KORFBAL. IIET NEDERLANDSCH TWAALFTAL. De proef wedstrijd voor het Neder landsche Twaalftal werd Zondagmid dag te Delft gehouden. De commis- door den Nederlandschen Korfbal bond benoemd, bestond uit de heeren P. F. Matthijssen, J. H. Schmidt en F. P. W. van Gelderen. Als scheids rechter trad op de heer Nic. Broek- huijzen. De wedstrijd werd gespeeld op groote velden, afmetingen 30 bij 60 meter. Na een mooien wedstrijd, die nogal geleden heeft door het gure weer en den sterken wind, werden de volgende dames en heeren in het twaalftal gekozen: mej. B. Boom, T. Boom en M. Schendstok (D.E.V.); F. Duplot (Réuni); P. Pikaar (O.S.C.R.) en Chr. Hinzler (A.L.O.); den heer J. H. Carstens, J. van Zuylen (Réuni); G. van Lienden (Vélox); H.Vermeer (O. S. C. R.); A. J. Niessen (Vitesse); H. ter Meulen (D.E.V.) AMSTERDAMSCHE WIELERBAAN. De uitslag' der Zondag gehouden wedstrijden is: Amateurs 1 Kilometer: 1. Van Spen- gen, 2. Koster, 3. v. d. Stam. Wedstrijd tusschen de professionals Sauvelon (België), Jan Tulleken (Haarlem), E. Fokkinga (Holland) over 1. KM.: 1 Fokkinga, 2 Tulleken, 3 Sauvelon. Professionals-match tusschen Wa terreus en P. van Nek: 1ste manche over 20 KM.: 1. P. v. Nek, 2de man che over 40 KM.: 1. P. van Nek. Handicap amateurs over 1 KM.: 1. Jansen. 2. Overmaat, 3. Van Baaren. GYMNASTIEK. Het Nederlandsche comité voor de Olympische spelen te Londen stelt ter beschikking van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond een bedrag, waaruit de reis- en verblijfkosten be streden kunnen worden voor een af- deeling turners, die namens het N. G. V. deel zal nemen aan de Olympische spelen te Londen. stond, door het O. M. werd geschil derd als diepgezonken, daaruit blij kende dat hij het hem ten laste ge legde ontkende, maar bovendien zijn patroon nog trachtte te belasteren en te bekladden. Door de Rechtbank tot de zware straf van drie jaren gevan genisstraf veroordeeld, heeft getuige met zijn verdediger gesproken, en hem verteld wat hij ten nadeele van bekln. wist, die hem beschuldigd had den f 800 ten hunnen nadeele te heb ben gestolen. De verdediger liet het aan getuige over, maar wetende welke onwaarhe den de beklaagden in zijn zaak had den verklaard en met het oog op de zware straf waartoe hij was veroor deeld, kon hij niet nalaten dér justi tie onder het oog te brengen wat hij wist. Na het verhoor van dezen getuige werd de zitting tot Woensdag ge schorst. NED. HERV. KERK. Beroepen te Goutura ds. J. van Gif fen te Zuïdhorn. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Wanswerd (Fr.) ds. T. Lekkerkerker te Montfoort. DOOPSGEZINDE GEMEENTEN. Aangenomen het beroep te Haarlem door dr. C. B. Hijlkema te Zaandam. EVANG. LUTHERSCHE KERK. Beroepen te Zaandam ds. J. W. K. Hoevers te Breda. ÓUD-KATHOLIEKE KERK. De wijding van den heer A. H. Ma- thew tot bisschop van de oud-Katho lieken in Engeland was nu voor vast. bepaald op heden, Dinsdag 28 dezer, des voormiddags om 10 uur, in de St. Gertrudis-kerk, Mariaplaats (Drie hoek )te Utrecht. DE NEDERLANDSCHE TOONEEL- VEREENIG1NG TE BERLIJN. De N. R. Ct.-correspondent te Ber lijn seint: De Nederlandsche Tooneelvereeni- ging heeft hier Zaterdagavond in het Hebbel-theater Op Hoop van Zegen ge speeld. De zaal was vrij goed bezet, het spel voortreffelijk. De geestdrift was na elk bedrijf stijgende en aan het slot is mevrouw De Boer langdu rig toegejuicht. Mevrouw van der Horst kreeg bloemen. VRIJGESPROKEN. Te Bonn heeft de heer Van Leeu wen uit Arnhem terechtgestaan, om dat hij daar in November 1.1. iemand met zijn automobiel doodgereden had. Uit de behandeling van de zaak bleek, dat de automobilist geen schuld had. De beklaagde werd daar om, overeenkomstig den eisch van het O. M., vrijgesproken. VERDUISTERING, MEINEED, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. -(Vervolg). (Zie ons vorig nummer). Beklaagde David Benjamins, daar na gehoord, ontkent zich te hebben schuldig gemaakt aan toeëigening der prolongatie-akte. Volgens hem is dé echte décharge door getuige Van Ree- nén zoek gemaakt en is de valsche décharge door hem ondergeschoven. Vervolgens werd met het getuigen verhoor een begin gemaakt. De heeren C. .J. van Ledden Hulse bosch, apotheker en scheikundige, en P. H. van Gestel, leeraar in het schoonschrijven, werden hierna hoord. Deze heeren stelden een mi- croscopisch-schviftkundig onderzoek in naar de handteekeningen van E. Krijn op de prolongatie-akte, de akte van décharge en op verschillende an dere stukken, door den heer Krijn geteekend. Hun conclusie is dat de handteekening, voorkomende op de akte van décharge, valsch is en na getrokken van de handteekening, aan wezig op de prolongatieakte no. 2. Nadat de beide deskundigen hun rapport hadden bevestigd, werd ge hoord en getuige Jacob van Reenen. laatstelijk van 1903—1907 boekhouder bij H. Benjamins, thans gedetineerd. Hij verklaarde de klacht te hebben ingediend, omdat hij, toen hij terecht drukkerij. Nu zeggen B. en W. hebben onze drukkerij, wij hebben over en personeel genoeg, laten nu ook, alweer legen een vastgei tarief en met de noodigo fictieve gumenten van nieuwere machi beter type enz., enz., voor partic ren gaan drukken. Dat komt drukkerij ten goede en dus ook lasting betalende burgers, uit belastingpenningen de zaak is o richt en gedreven wordt. Waar blijven wij dan, M. H. Hoofdredacteur. De tijden zijn w lijk hard genoeg en concurrentie te over. Moet er npg gemeente- currentïe bijkomen Of Moet i langzamerhand gemeenta-exploi! worden, ook al wordt door pari lier initiatief, met opoffering van en geld voldoende voorzien in de hoeft.e Moet dit toch gaan ten k van belastingbetalende burgers, daarmede toch maar een sch broodje verdienen Zie, M. H. de Hoofdredacteur principe van B. en W. is in casu nicieus. Men zal mij tegenwerpen, Röntgenstralen wetenschappel waar is en dus als uitzondering n gelden en met. de aangehaalde v beelden niets van doen heeft, nu, daar waar door particulier in lief meer dan voldoende gezorgi voor Röntgenstralen, ovenals apotheken, wasscherijen en drü rijen, en dus van Gemeenteweg behoeft te worden ingegrepen, zij aangehaalde voorbeelden evenvoi consequenties van het principe va en W. die duidelijk tast- en voelt zijn. Hoewol ik mei de geheele zaak van doen heb, hoop ik van harte, d~ Gemeenteraad unaniem het v stel van B. en W. zal venver eensdeels om het ganech ver kei principe daarin neergelegd, an deels in het belang van belastin talende brugers, die daardoor schaad worden. U dankend voor de verleende pla ruimte, heb ik, Mijnheer de Ho redacteur, met de meeste hoogach de eer te zijn Uw dienstw. JUSTITI. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 89 Cts. per regel. Ij Ftf#£)ïïTlf] ongetwïj- IJ JU? Uil! L feld 0Qk de echte Apotheker Ri chard Brandt's Zwitser - sche Pillen, wanneer gij bij storingen in de on- derlijfsorganenj tragen stoelgang en de daardoor ontstane ongemakken als lever- en aambei lijden, hoofdpijnen, duizelingen, be nauwdheid, hartkloppingen, winde righeid, bloedaandrang naar hoofd en borst, met dit middel een proef genomen hebf. Alléén echt mits voorzien van eti- quet met wit kruis in een rood veld en naam „Rich. Brandt" verkrijgbaar in doozen a 70 cents, te Haarlem bij J. G. Göppingeb, Groote Houtstraat 147. Hoofddepót F. E. van Santen Kolff, Rotterdam. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Heer Hoofdredacteur, Mag ik U beleefd verzoeken onder staande regelen een plaats te geven in uw veelgelezen blad, waarvoor ik U bij voorbaat mijn dank betuig. Tot mijne groote verbazing heb ik gezien, dat B. en W. der gemeente Haarlem aan den Raad voorstellen afwijzend te beschikken op een re quest Van commissarissen van het Röntgeninstituut alhier, welk request ondersteund wordt door twee genees- heeren hier ter stede, die zich met de behandeling met Röntgenstralen be zighielden nog vóór het gemeente ziekenhuis er over dacht zich eene dergelijke inrichting aan te schaffen. M. II. de Hoofdredacteur, ik ben geen deskundige op het gebied van Röntgenstralen, maar voor zoover ik mijn licht heb kunnen opsteken bij wel deskundigen, niet hier ter plaat se, .omtrent de motieven waarop B. en W. hun advies gronden, is het mij duidelijk gebleken, dat deze absoluut niet steekhoudend zijn. ja zelfs illu soir genoemd mogen worden. Maar dit tusschen haakjes. Ik wil mij hoofdzakelijk bepalen tot het prin cipe of het wel aangaat-, dat eene ge- meenterinstelling concurreerend gaat optreden tegen particulieren, zonder dat het deugdelijk bewijs geleverd is, dat die concurrentie recht heeft van bestaan. Een paar voorbeelden mag ik zeker wel aanhalen, om dit duidelijk te maken. De gemeente is in het bezit van een apotheek geheel up to date ingericht en berekend om veel en veel m^r re" cepton klaar te maken, dan zij in wer kelijkheid maakt. Veronderstel dat de gemeente nu aldus gaat redeneeren Wij hebben ons personeel toch, onze medicamenten zijn uitstekend, mis schien beter dan die der andere apo thekers, ons personeel heeft er den tijd voor, laat ons dus onze zaak pro ductiever maken door ook voor par ticulieren, tegen een vastgesteld ta rief, de medicamenten klaar te ma ken. Of welhet gasthuis bezit een eigen wasscherij, het personeel is er ook," de wasch wordt veel hygiënischer be handeld dan bij een gewonen wasch- baas, desnoods kunnen wij de heele wasch ontsmetten en desnoods ste riel afleveren: laten wij particu- lieren "nu ook eens in de gelegenheid stellen hun wasch bij ons te laten doen, dan komt dit ook ten goede aan onze inrichting en dus indirect ook aan onze belastingbetalende burgers. Ten slotte nog iets Ik kan mij voorstellen, dat het ge meentebestuur er toe komt een eigen drukkerij op te zeiten, om de vele ge drukte stukken, die een gemeente nu eenmaal noodig heeft, voordeeliger zelf te leveren, dus eene gemeente TRANSATLANTISCHE LI,1 NE! Het stoomschip Besoeki, van i naar Rotterdam, vertrok 26 April Port Said. Het stoomschip Kediri, van Rol dam naar Java, vertrok 25 April La Pallice. Het stoomschip Ophir, van Rot dam naar Java, passeerde 26 .4 Point de Galle. Het stoomschip Bogor. van J naar Rotterdam, passeerde 27 A Ouessant. Het stoomschip Koning Willem van Amsterdam naar Batavia, trok 26 April van Aden. Het stoomschip Bali, van Ami dam naar Batavia, passeerde 26 zer Dungeness. Het stoomschip Banda, van B via naar Amsterdam, vertrok 25 zer van Genua. Het stoomschip Flores, van sterdam naar Batavia, vertrok 26 zer van Suez. Het stoomschip Ceram, ran sterdam naar Batavia, passeerd April Point de Galle. Het stoomschip Vondel, van B via naar Amsterdam, arriveerde April te Suez. Het stoomschip Ixion arriveerdi April van Java te Amsterdam Het stoomschip Rijnland arrive 27 April van Buenos Ayres te sterdam. Het stoomschip Sloterdijk, van ter dam naar New-York en Phiia phia, passeerde 26 April nam. 11 Lizard. Het stoomschip Menado, (ni stoomschip), arriveerde 26 April Newcastle të Rotterdam. Het stoomschip Prinz Heinrich, Rotterdam naar O.-Azië, arrives 27 April te Port Said. Het stoomschip Sindoro, van terdam naar Java, arriveerde April te Southampton. Het stoomschip Java, van Bak naar Amsterdam, passeerde 27 Point de Galle. Het stoomschip Amsteiland, Buenos-Ayres naar Amsterdam, trok 27 April van Montevideo. BLOEMENDAAL. ONDERTROUWD: J. A. Schornagel en E. M. Lil man. BEVALLEN: J. Chr. WalterDe Vries. d. OVERLEDEN: F. la Porte 81 j., H. Mandemaak 65 jaar, D. Oekeloen 58 j., A Bois, 69 jaar. VELSEN. ONDERTROUWD: K. v. Thiel enC. van Duyn: W van Prenen en A. M. Hoogendijk GETROUWD: A. Mulder en E. M. van Stipriai BEVALLEN: D .Stoker—Visser, z. H. Vismf Van Driesten z. T. v. Hquwelicj Koger, d. J. Besse—Van der Put z. P. de BeursHillenieus. z. G. PelVan Os, d. J. de BoerVan ten, z. G. v. d. Berg—Winter, d ElskampVeltkamp, z. OVERLEDEN: W. Visser, ld.— -T. G. van ren, 7 m. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd is het faillissement E. W. van Rooy, bouwonderne Oranjeboomstraat 158, te Rotter

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6