Binnenland de verhoogde retributie moeten en kun xieii betaien en door in hun adres aan «ten minister een bedreiging op te nemen. Beter hadden wij geoordeeld den Minister voorloopig uitstel van de beschikking te verzoeken, om door eene commissie, samengesteld uit re geer ingsmannen, reeders en koopers, een onderzoek in te stellen op welke «eest bevredigende wijze dit. geschil kan worden opgelost. Er zijn zoovele takken van dienst en zooveel bedrijven, waarop de staat geld toelegt, zelfs hier en daar sub sidieert, dat toch de vischhandel, dat een nationaal en voor ons volk onmis baar bedrijf is, niet het eenige be hoeft te zijn, dat der regeering niets mag kosten, te meer daar de bedrij vers niets hebben te zeggen over de Vrijze van exploitatie, die op advies van daarbij niet financieel geïnteres seerden volgens hen veel te kostbaar eft te lucratief is. Wil men de koopers de exploitatie laten betalen, dan komt hun ook een weinig 'medezeggingschap toe. Wat nu het kunnen missen aangaat, daarover valt niet veel meer te zeg gen. Andermans boeken zijn duister te lezen en alleen met X-stralen kan men door gesloten brandkastdeuren zien, doch is de uiterlijke staat eenige maatstaf van welstand, dan kunnen volgens onze meening, zoowel reeders als koopers, dat stootje best velen. Na genoeg zonder uitzondering, die er nóchtans zijn, gaat het ze allen goed. Misschien niet meer zoo als voorheen, ma ar behoudens die enkele uitzonde ring zijn èn reeders èn koopers steeds vooruitgegaan. Wie van beiden het meest, valt moeilijk te zeggen, doch dit ons beweren, kan niet alleen met vele voorbeelden gestaafd worden, doch is voor elk opmerker duidelijk waar te nemen. Of 't geen overweging verdient in de visschershaven te IJmuiden haven en kaaigeld te heffen, zooals in vele bui- tenlandsche havens, daarover mis schien een ander maal. Thans zullen we afwachten, wat de koopers zullen doen, ter bespreking waarvan Woensdagavond nog een ver gadering werd gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Een foalangrajk boek orer het feehign.l der gezondheid. Dr. MOSCOVITER te 's-Gravenha- ge, een bekend autoriteit op het ge bied der hygiëne en gezondheid, die ruim twee jaar uitgebreide proefne mingen met Sanatogen heeft geno men, schrijft daarvan in zijn brochu re: Sanatogen als genees- en voe dingsmiddel o. a. het volgende: Op bladzijde 11: „Het lijdt voor mij geen oogenbïik twijfel of Sanatogen is een specificum tegen neurasthenie''; en op bladzijde £4: „Het is niet mijn doel voor Sanatogen op eenige wijze recla me te maken, wanneer het meegedeel de een reclame voor het middel wordt, dan ligt dat alléén aan zijn voortref felijkheid." Een beperkt aantal van deze inte ressante brochures zijn gratif en fran- #0 verkrijgbaar bij den Heer B. HAR- RENSTEIN, Heerengracht 278, Am- sterdam. Kinkhoest wordt spoedig en afdoend verdreven door SCOTT'S Emulsion van levertraan en liypophosphiten van kalk en soda, en de wangen van de kleintjes zullen spoedig de kleur van rozen terug krijgen. Dit welbeproefde geneesmiddel beeft de buitengewoon genezende en herstellende kracht 'in gevallen van kinkhoest te danken aan de fijne kwaliteit en zuiverheid van de bestanddeelen en aan het volmaakte SGOTT proces waardoor -deze bereid zijn tot een welsmakënden en verteer baren room. Bij alle apothekers en drogisten. SCOTT BALI. De Hbld.-correspondent te Batavia aeint het volgende: „De hoofdplaats van Kloengkoeng met de poeri aldaar werden na een hevig bombardement genomen, nage noeg zonder dat hierbij weerstand ge boden werd. Bij een poepoe- tan sneuvelden de Dewa Agoeng, diens broeder Doematjokorda bene vens de voornaamste landsgrooten. Onzerzijds werden geen verliezen ge leden. De bevolking steekt alom wit te vlaggen uit." Het blad teekent daarbij het volgen de aan: We hebben dus nu voor Kloeng koeng een herhaling gehad van de be- treurenswaardge feiten, die bij de ex peditie van 1906 voor den Pasar en Pametjoetan werden afgespeeld. Evenals de vorsten van Badoeng toen heeft Dewa Agoeng Poetra vanKloeng koeng nu met zijne onmiddellijke om geving den dood gezocht en gevonden tn een tegenover dc moderne vuur wapenen nutteloozen poepoetan. Ook de houding der bevolking van Kloengkoeng na den val van de poeri fer hoofdplaats, vertoont veel over- Üenkomst met die van de bewoners van Badoeng na den val van Den Pasar en Pametjoetan, toen zij door' het uitsteken van witte vlaggen blijk gaven van hun vredelievende gezind heid. Het komt ons dan ook, met het- ketgeen men in 1906 te aanschouwen kreeg, zeer onwaarschijnlijk voor, dat nog meer in Kloengkoeng zal moeten worden gevochten. Men kan wellicht wat nu geschiedde als een helaas noodzakelijk gevolg van de gebeurte nissen van '1906 beschouwen. Zeer te recht werd toen de Dewa Agoeng van Kloengkoeng als één der hoofdschul digen van het verzet der Baliscke vorsten tegen ons gouvernement be schouwd. Men noemde hem, en het is gebleken met reden, den eigenlijken aanhitser tot den strijd, waarin noch hij, noch zijn collega van Bangli wer keloos toeschouwer zouden gebleven zijn, hadden onze troepen in den be ginne ook maar een spoor van echec geleden. Dat alles was in 1906 volledij bekend, reden waarom een militair optreden tegen Bangli en Kloeng koeng, zij het dan ook ter verkrij ging vair wat men wilde, desnoods al leen voor machtsvertoon op het pro gramma stond. Na den val der vorsten yam Ba doeng' en Tabanan begrepen de beide bovengenoemde vorstjes van Bangli en Kloengkoeng zeer goed, dat het voor hen nu kwaad kersen eten zou zijn en het verstandigste wat zij doen konden, was, de voorwaarden van de regeering van Ned.-Indië aan te ne men. Met het mes op de keel, drie dui zend man troepen tegenover zich, en wrok in het hart, aanvaardden zij de door ons gestelde voorwaarden. In Bangli ondervonden onze troe pen, hoewel geen keusche, dan toch geen vijandige behandeling van de zijde der inwoners. In Kloengkoeng daarentegen was het anders. Men zal zich herinneren dat de poenggawa, van Gelgel bet plaatsje dat onlangs door de onzen na harden strijd werd genomen had verklaard dat hij een bezoek van de troepen, hij met zijne getrouwen ze bevechten en in den strijd den dood zoeken zou. Den vorst werd. toen opgedragen, den weerspan- nigen stadhouder tot rede te brengen. Bij het lSezoek onzer troepen was hij gevangene in zijn eigen paleis, doch de houding der bevolking bleef verre van vriendschappelijk. Zij gehoor zaamde echter den bevelen van den vorst. Waar nu deze in den strijd tegen het bestuur aan het kortste eindje trok, schijnt ook hier als elders op Bali de bevolking zich bij den nieu wen toestand neer teleggen, zonder dat. verder geweld noodig zal zijn. Bij de Regeering is een nagenoeg gelijkluidend telegram ingekomen. MAATSCHAPPIJ TOT BEV. DER GENEESKUNST. Te Utrecht werd onder voorzitter schap van prof. Kouwer, eene alge meene vergadering gehouden van de Nederlandsche Maatschappij ter be vordering der Geneeskunst, De vergadering, welke goed bezocht was, was uitgeschreven tot het be handelen van herzieningen in de sta tuten en het huishoudelijk reglement, welke door een commissie, bestaande uit de heeren prof. Pekelharing, dr. Pijnappel, dr. Van Rijnberk, dr. Van Moll en dr. Mees, waren ontworpen. DE KONINKLIJKE GIFT. Onder dit opschrift, schrijft de heer J. H. Schaper in „Het Volk" Er is van het congres iets blijven hangen, dat m. i. moet worden opge helderd. Een polemiek behoeft er niet uit voort te komen, ik voor mij hoop, na dezen er geen woord meer over te schrijven. I-Iet betreft de aanvraag van De Visser (een naam, niet door mij ge noemd) aan de Koningin, om onder steuning-voor een gezondheidskuur'en de aanvaarding dier ondersteuning. Het doel van mijn signaleering dezer zaak is in zooverre bereikt, dat er in ons eigen congres tegen is opgekomen eer de tegenpartij het ons zou hebben verweten en dat De V. heeft verklaard dat hij het in normale omstandighe den niet zou hebben gedaan en het ook niet weer zal doen. Terugzending van het bedrag, onder dankbetuiging met beleefd verzoek, het geld elders te besteden, is betermaar dit is al vast wat. Echter, daar de afgevaardigde van Den Haag het woord niet meer kon krijgen, is onopgehelderd gebleven le. of de afdeeling S. D. A. P. De Vis ser heeft gerehabiliteerd, ofschoon de- zo toen nog het feit verdedigde en be loofde het onder dezelfde omstandig heden weer te zullen doen, en 2e. of De V. bet geld van partijgenoot-en niet kon krijgen, daar hij Marxist was. Dit moet opgehelderd èn in het be lang van de eer der partij èn omdat ik er recht op heb,. Als deze dingen waar waren, zou ik toch lichtvaardig •hebben beschuldigd. Vele congresle den moeten onder dezen indruk geko men zijn en derhalve mag ik om in lichtingen vragen. Ik verzoek dus Hoejenbos, Ter Laan of wie ook,, die als Hagenaar op het congres de zaak heeft hooren uiteenzetten, even te spreken. Dit mag niet blijven hangen. BANKA-TIN. De Nederlandsche Handelmaat schappij, daartoe gemachtigd door den Minister van Koloniën, heeft aan den handel bekend gemaakt, dat het productie-cijfer van Banka-tin over 't exploitatiejaar 1907/8 is te stellen op bruto 191831 pikols. VERGADERING VAN MODERNE THEOLOGEN. De vergadering wei*d Woensdag te 10 uur heropend. Aanwezig waren 260 personen. Besloten werd het volgend jaar weder samen te komen. Op voorstel van den heer S. K. Bak ker werd het debat over het vraag punt, door dr. De Graaf ingeleid, her opend. De heer P. B. Westerdijk leidde nu het derde vraagpunt in: „Het Subli- mineel element in de hekeering." REMONTE-PAARDEN. Woensdag zijn te London als leden der Nederlandsche remonte-commis sie aangekomen de cavalerie-officie- ren jhr. Rutgers van Rozenburg en baron Van Oldeneel en de militaire paardenarts J. M. Knipscheer, met 't doel remonte-paarden voor ons leger aan te koopen in Engeland en Ier land." BRANDEN. Dinsdagnacht is de woning van den lieer H. Willemstein te Puttershoek afgebrand. Verzekering dekt de scha de. Oorzaak onbekend. Dinsdagmorgen is te Beets afge brand de boerderij van J. Tump. Al les was verzekerd. Oorzaak onbekend. 1-MEI-DAG. Overeenkomstig het praeadvies van B. en W. heeft de Raad van Schiedam op het adres van de afd. van den Bond van Nederï. gemeente-werklio- den aldaar, om aan de gemeentewerk lieden op 1 Mei a. s.-vrij af te geven met behoud van loon, besloten dat aan hem die het vraagt zoo mogelijk vrijaf zal worden gegeven, in minde ring van de hom toegekende verlof dagen. KINDERMOORD. Men bericht aan de „Telegraaf" uit Delft Hier ter stede heeft zich in D cem- ber 1906 een geval van kindermoord voorgedaan, dat eerst thans aan den dag is gekomen. Een 30-jarige gehuw-1 de vrouw heeft toen, na een huiselijk tooneel met haren man over huur schuld, haar dochtertpe van 16 maan- j den op zolder opgehangen, met het doel, f 40 te ontvangen uit het over- lijdensfonds, wat haar is gelukt. Van deze gelden heeft zij haar schuld be taald. Toen de dood was ingetreden, lieeft zij zelf het kind afgenomen en weer in de wieg gelegd, zeggende, dat het in een stuip was gebleven. De vrouw heeft volledig bekend. j Aan hare verstandelijke vermogens wordt getwijfeld, NATIONAAL CONGRES VAN HAN DELSREIZIGERS. Te Rotterdam had in Hotel „Coo- mans" wederom eene vergadering plaats van afgevaardigden der ver schillende Nederlandsche handelsrèi- zigers-vereenigingen, ter definitieve regeling' van het eerste Nederlandsch Nationaal Congres van Handelsreizi gers, dat op 16 Augustus te Tilburg gehouden zal worden. Voor alle on derwerpen, die op de dagorde van het congres geplaatst zijn, hadden zich uit den boezem der vereenigingen re ferenten opgegeven, die hun refe raat vóór 15 Juni .schriftelijk bij het congresbestuur moeten indienen en zuilen deze referaten vóór 15 Juli aan alle deelnemende organisaties ter be studeering worden toegezonden. Ook de verschillende voorstellen van het corigresbureau zullen door de be stuursleden worden ingeleid en ver dedigd. Door de vergadering werd aan het dagelijksch bestuur opgedra gen, pogingen aan te wenden, om op den vóóravond van het congres, 15 Augustus, eene lezing te doen hou den door bekende vóór- en tegenstan ders van staatsexploitatie der spoor wegen. IJZERERTS. Bij de proefboringen, die thans te Ascti, in de Kempen, plaats hebben, met het oog op de nieuw te bouwen mijnschachten aldaar, heeft men een dikke laag ijzererts ontdekt. De ingenieurs zijn van meening, dat exploitatie van het erts loonend is, in dien de laag zich over een grooten afstand uitstrekt. Met het oog op deze vondst zullen nog meer proefboringen ondernomen worden. BEVENDE HUIZEN. De rechtbank te 's-Gravenhage deed uitspraak in zake de bevende huizen. De rechtbank besliste dat op grond van gebreken aan een huis wel ont binding van huur kon gevraagd wor den en dat het beven van wanden en vloeren een gebrek is waar do huis eigenaar voor moet instaan. Daar aangenomen werd dat de huurster bewezen heeft dat, zij niet het behoor lijk en rustig genot van het huis had, werd den huiseigenaar zijn vordering tot betaling van de huur ontzegd, werd het beslag niet van waarde ver klaard en werd hij veroordeeld om aan de huurster schadevergoeding te betalen. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET LOT DER BLINDEN. De Vereeniging tot Verbetering van liet lot der Blinden in Nederland en zijne Koloniën, hield eeno algemeene vergadering. Aan het verslag van den algemee- nen secretaris, den heer II. J. Lende- rink, is het volgende ontleend „Al moge de financieele kracht der algemeene kas, zoowel als die der meeste afdeelingen steeds te kort schieten, om allen, die zich aanmel den te helpen en te steunen, zoo valt er toch met blijdschap op të merken, dat de belangstelling in vele plaat sen van ons land in het lot der blin den steeds grooter wordt. Geen po gingen worden door de meeste afdee lingen der vereeniging nagelaten, om meer en meer te geraken tot krachti ger bloei. Een betrekkelijk groot aantal be hoeftige ouders van blinde kinderen word weder door de vereeniging en hare afdeelingen in staat gesteld de vruchten van het onderwijs, gegeven aan het Blinden-Instituut te Amster dam, te laten genieten, door bij te dragen in de kosten daarvan en in die der benoodigde kleeding. Dit aan tal wordt gaandeweg kleiner, daar de gemeente- en armbesturen meer en meer doordrongen worden van het groote belang, dat zij er bij hebben, tijdige maatregelen te nemen, dat een blind kind uit een. behoeftig' gezin onderwijs geniet, ten einde het niet gedurende zijn gcheele leven voor de gemeente armlastig te laten blijven. In dit verslag wordt ook melding gemaakt van den toenemenden bloei van het centraal-magazijn van mate rialen voor blinden, benoodigd voor de uitoefening' van hun beroep. Dit jaar hebben 153 blinden en 14 inrichtingen en afdeelingen van liet centraal-magazijn hunne materialen betrokken, namelijk 73 blinden en 3 inrichtingen te Amsterdam en 80 blinden en 11 afdeelingen buiten sterdam. De omzet bedroeg in het geheel f 3845.80 1/2, waarvan 2449.87 1/2 in Amsterdam en 1395.93 buiten Am sterdam. De ontvangsten bedroegen ƒ6220.18 1/2 de uitgaven f 3326.15 1/2. DUIDELIJK NEDERLANDSCH. Uit de „Java Crt." van 31 Maart „Is goedgevonden en verstaan Met wijziging in zoover van'artikel 2, par. IV, van het besluit van 1 De cember 1906 no. 1 (Staatsblad no. 490* te bepalen, dat bij a. den resident van Tapanoeli, b. den assistent-resident der afdee ling' Padang Sidimpoean, a. en b. in stede van a. drie b. twee a, en b. bureau-oppassers worden in dienst gesteld a. twee bureau-oppassers en een po- litie-oppasser, b. een bureau-oppasser en een poli- tie-oppasser, a. en b. op een bezoldiging van f 120 (één honderd twintig gulden) 's jaars ieder. Extract enz." INBRAKEN IN EN OM ROTTERDAM Gisternacht heeft men zich met een valsehen sleutel toegang verschaft tot het kantoor vain den heer A. Meewis, veestalling en makelaar in vee aan de Veemarkt no. 28 te Rotterdam. Do dader, waarschijnlijk iemand, op dit kantoor niet onbekend, heeft een al daar geplaatste brandkast met den daarbij behoorenden sleutel geopend, welke sleutel op het kantoor verbor gen was. Een bedrag' van f 75 is ge stolen; van dit bedrag is later een rijksdaalder teruggevonden. Gisternacht is ingebroken bij den kastelein Vogelenzang, wonende aan de Hoofdstraat nabij de politiewacht te Schiedam. Vermist wordt een bedrag van cir ca 600 aan geld, benevens verschil lende voorwerpen, o.m. een gouden horloge, waarvan men' den doublé ketting echter liet liggen. (Msb.). BETUIGING VAN WAARDEERING. Naar aanleiding van de hulp, ver leend op 20 Augustus 1907, bij het on geval met een zeilboot van het deta chement torpedisten nabij het fort De Ruïjter, heeft de Minister van Oorlog zijn bijzondere waardeering betuigd aan den Rijkshavenmeester, tevens stationschef te Numansdorp (Haren) N. A. Sizoo, wegens de doortastend heid en flinkheid, waarmede hij maat regelen heeft getroffen en orders gege ven, om tevens, lettende op de ei- schen van den veerdienst,' voor de redding een stoomboot beschikbaar te stellen en voor d-e verdere diensten, door hem bewezen met betrekking tot vorenbedoeld ongeval. SPOOR- EN TRAMWEGPERSO NEEL. Te Tilburg hield Zondag het Ned. R.-K. Secretariaat van spoor- on tramwegpersoneel „St. Raphaël" zijn 5de jaarvergadering. Te 11 uur werd in optocht van het Stationsplein naar de kerk in de Bosterd getrokken, waar te half 12 door den algemeenen geestelijken ad viseur een H. Mis werd opgedragen. Vandaar trokken een ruim 3000-tal spoor- en trammannen in optocht, waarin een 40 vaandels, onder de op wekkende muziek van 3 fanfares naar den Gildenbond. De f eestvergadering werd door den voorzitter met een hartelijk woord geopend, waarna het Bondslied gezongen werd. De welkomstrede werd uitgesproken door het Tweede Kamer-lid Dh. An- toine Arts. Verschillende verslagen werden uitgebracht. De redacteur van „Het Rechte Spoor" bracht rapport uit over het orgaan. Redevoeringen werden nog gehouden door de wel- eerw. heeren L. J. J. M. Poell en pater Cramer S. J., over Volksretraites. Des avonds bood de afdeeling Til burg een feestavond aan. ERNSTIG ONGELUK. Woensdagmiddag te ongeveer kwart over één heeft op de Reguliersbree- straat te Amsterdam een ernstig onge luk plaats gehad. Een bestelwagen van dc- wijnhandelaarsfirma Bicker en Modderman, Nieuwe Prinsen gracht 41, aldaar, kwam langs den hoek van Rernbra,ndtplein en Regu- liersbreestraat toen het paard plotse ling schrikte en op hol sloeg in de richting van de Munt. De bestuurder en een bejaard, man, die naast hem op den bok zat, trachtten te vergeefs 't dier in te houden, dat in verwoe de vaart de straat in snelde en in botsing kwam tussclien een tramwa gen en een groentekar. Door den schok werden de bestuurders van den bok geworpen. De jongste kwam er vrij goed af, doch de oude man bleef de teugels vasthouden en viel daar door vlak onder de wielen van zijn wagen, die hem over het hoofd gin gen. Ernstig gewond en badend in het bloed werd de ongelukkige na tuurlijk te midden van een groote me nigte nieuwsgierigen opgenomen en naar den politiepost op het Rem- brandtplein gebracht, van waar hij per brancard naar het Binnengast huis werd vervoerd, alwaar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De verslagenheid in do omgeving van dé plaats des onheils was na tuurlijk groot. ALGEMEEN NEDÉRL. WERK LIEDEN-VERBOND. Tweede dag. In de Maandag voortgezette alge meene vergadering van dit Verbond werd medegedeeld,, dat de voorzitter van het Centraal-Bestuur, de heer N. G. Brouwer Jr., in de huishoudelijke vergadering met 53 van de 58 uitge brachte stemmen werd herkozen, een mededeeling die met applaus werd ontvangen. Door den voorzitter werd verder medegedeeld, dat in die bijeenkomst ook is besloten, dat het Verbond zich in het vervolg zal wenden tot de vrijz.-dem. Kamerfractie met verzoek om als woordvoerder in de Tweede Kamer op te treden voor de punten welke daar ter sprake gebracht zul len worden. Zonder discussie werd bij acclama tie aangenomen punt XXIII voorge steld door de afd. Utrecht en lui dende „Het Algemeen Nederlandsch Werk lieden-Verbond, overwegende dat de werklieden een zeer groot, belang hebben bij de totstandkoming van een goed geregeld middelbaar technisch onderwijs dat dit onderwijs zoodanig geregeld moet worden, dat het ook voor hun ne kinderen, die zich door aanleg, lust en ijver onderscheiden, bereikbaar wordt gemaakt dat daarbij niet moet worden ver gelen, dat de opleiding van hen, die in de toekomst den band moeten vor men tusschen het kapitaal en den ar beid, tussclien werkgevers, inge nieurs, architecten enz. aan de eene zijde en de werklieden aan de ande re zijde, zoodanig zij, dat ze geacht kunnen worden te zijn met de belan gen, nooden en behoeften der werk lieden, hekend te zijn met hunne deuj den en gebreken, dringt er bij de regeering sterk op aan, dat bij eene regeling van het middelbaar technisch onderwijs met deze wenschen rekening wordt ge houden." Daarna werd het woord gegeven aan den heer Jac. Welleman, van Krabbendijke, lot het houden eener voordracht over de mogelijkheid der invoering van den wettelijken 10- urigen arbeidsdag voor den land bouw. De rede van den heer Welleman, die in druk zal verschijnen, werd met, groote instemming ontvangen. Hem •en aan de enquête-commissie werden woorden van dank gebracht. Daarna stelde het Centraal-Bestuur de volgende motie voor „De algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werklieden- Verbond, gehouden op 26 en 27 April, te Amsterdam, overwegende dat de economische toestand van de arbeiders in. het landbouwbedrijf het optreden van den wetgever eischt, o. a. om daardoor te waken tegen een te langen arbeidsduur dat het onderzoek naar de mogelijk heid van de invoering.van een bij de wet geregelden arbeidsdag niet zoo danige bezwaren daartegen heeft aan het licht gebracht, dat daarin aanlei ding zou. kunnen zijn om den land bouw uit te sluiten bij een wettelijke regeling van den arbeidsduur dat genoemd onderzoek heeft aan getoond, dat onder de arbeiders in het landbouwbedrijf de wensch naar een wettelijk geregelden arbeidsdag van 10 uur levendig wordt gevoeld alsmede dat zoodanige regeling in de kringen der arbeiders, zoowel als door werkgevers in dat bedrijf alles zins mogelijk en uitvoerbaar wordt geacht; zij het dan ook dat de bijzon dere eischen van het landbouwbedrijf, bijzondere voorzieningen in verband daarmede zullen noodig maken; spreekt den wensch uit, dat de wet gever, bij een regeling van den ar beidsduur, ook op de belangen van de arbeiders in het landbouwbedrijf zal -letten." Met algemeene stemmen werd deze. motie, goedgekeurd er werd door den voorzitter de aandacht op gevestigd, dat met de laatste zinsnede niet be doeld is slechts een wenschelijkheid uit te spreken, doch een eisch, een no o dz ak el j j kh eid. Vervolgens kwam aan de orde het verdaagde voorstel V van het Cen traal Bestuur „De algemeene jaarlijksche verga dering van het A. N. W. V., gehou den op 26 en 27 April 1908 te Amster dam, overwegende dat ter verbetering van den toestand der arbeidende 'klasse ten plattelande het noodzake lijk is, dat kleine gedeelten grond ter beschikking worden gesteld, ten ein de daardoor te kunnen voorzien in eigen behoeften, overwegende de wenschelijkheid, bouw- en weilanden, die daarvoor door hunne ligging geschikt zijn, aan arbeiders in stukken van 1/4—1/2 Hectare uit de hand te verhuren te gen een billijke pacht,, zoo noodig met voorschot voor de eerste bezaaiing én met recht op weder inhuring bij goede behandeling; overwegende de wenschelijkheid om woeste gronden, die daarvoor door hunne, ligging geschikt zijn, aan ar beiders in erfpacht uit te geven, zoo noodig mot voorschot voor het bou wen van een woning en de kosten van eerste ontginning, met recht de erfpacht af te koopen zoodra de voor schotten zijn afgelost draagt het Centraal-Bestuur op zich te wenden tot de Ministers van Landbouw en Financiën, alsmede tot de administratie van 't Kroondomein ten einde te verkrijgen dat zoodanige maatregelen zullen genomen worden ter opheffing van do arbeidende klas se ten platte lande. Voorgesteld werd uit de 3e overwe ging te laten vervallen de woorden „met recht de erfpacht af te koopen zoodra de voorschotten zijn afgelost" en daarvoor te lezen „met recht de erfpacht te verlengen". Het Centraal Bestuur nam dit voorstel over. Aldus gewijzigd werd de motie goedgekeurd. Naar aanleiding van vraagpunt 16 van de afdeeling Rotterdam werd het Centraal Bestuur opgedragen de mo gelijkheid te onderzoeken van de vor ming van een comité tot oprichting van een Maatschappij voor Binnen- landsche volksverhuizing. j Na de pauze werd het door de afd. Haarlem voorgestelde punt behandeld „De jaarvergadering bepaalt de houding welke het Verbond tegenover hel Nederl. Vakverbond moet aanne men on overweegt de noodzakelijk heid van het stichten van onderafdee- lingen voor verschillende vakken of vakgroepen, zooals bv. de R. K. Volks bond doet, ten einde den vakbonden, die de neutraliteit niet handhaven, de niet-socialistische leden te onttrek ken.5" Het Centraal Bestuur ontried ten sterkste den wensch der afdeeling in te willigen. 1-Iet achtte het niet de taak van het Verbond om de vakver- eenigingen nog' meer te versnipperen.' Ten slotte werd aangenomen de volgende motie-,,Rotterdam", lui dende „De vergadering, betreurende den w" - dien tegenwoordig de meeste vak ver een igin gen opgaan, spoort elk lid aan zooveel mogelijk te werken, de verschillende vakvereenigingen ai te leiden van dien weg en gaat over tot de orde van den dag.' Goedgekeurd werden de volgende voorstellen van de afdeeling Ledden „Het Verbond richte een verzoek aan de Spoorweg-maatschappijen om meer treinen beschikbaar te stellen voor de werklieden, die met een werk- manskaart reizen", en „Den afdeelingen wordt opgedragen zich meer toe te leggen op de coöpe ratie". Naar aanleiding van een voorstel van „Delfshaven", om do centralisa tie. van de afdeelings-ziekenfondsen ter hand te nemen, werd besloten eerst do Ziekteverzekeringswet of te Wachten, voor in deze richting iets te doen. In zake het voorstel „Haarlem", om de houding te bepalen, welke door het Verband tegen het ontwerp-Ouder- domsverzokcring moet worden aan genomen, werd geconstateerd, dat 't Verbond handhaaft zijn voorkeur' voor Staatspensioneering, maar zich bereid verklaart als overgang te aan vaarden een stelsel van verplichte, verzekering, wanneer de laagste loon- klasse wordt vrijgesteld van premie betaling en geen verband wordt ge legd tusschen premiën en uitkeering. Met de gebruikelijke plichtplegin gen wérd het Congres gesloten. ZEVENTIG JAAR IN éé'N BETREKKING. Zeventig jaren was de-heer H. Bank pianostemmer. Dinsdag bij de firma J. H. Paling' te Rotterdam in betrek king. En hoewel al eenigen tijd door de firma gepensionneerd, kan de 85- jarige, die altijd nog met hart en ziel aan de firma verbonden is,.het niet over zich verkrijgen om ev het bijltje- bij neder te l.eggen. Steels bedient hij EOf eenige families, die zeer aan hem "■eheebt zijn en waar hij de grootva ders al op zijn knie deed dansen. Als jongen van 15 jaar, na afgelegd proefstuk van bekwaamheid bij de firma in functie gekomen, was hij se dert onafgebroken, vol toewijding bij haar werkzaam, afwijzende vereeren- de aanbiedingen van andere zijde ge daan. En zoo was het thans feest voor, hem. Door zijn tegeiiwoordigen pa troon, den heer R. Camiegieter. per: rijtuig afgehaald aan zijne woning in de Provenierstraat no. 50, was de tocht van daar in de eerste plaats naar het raadhuis, waar de heer II. Bank, uit handen van den waarne mend burgemeester, den heer J. Hu-' dig", met diens gelükwenschen in ont vangst had te nemen do gouden me daille in do Orde van Oranje-Nassau hem door de Koningin geschonken. Daarna ging het naar de firma J. H. Paling aan den Haringvliet Z.Z. 90, waar alles tot een feestelijke ont vangst gereed was, en waar de jubi laris dooi' woord en daad gehuldigd werd. (N. R. Ct.) NED. TIMMERLIEDENBONÜ. Maandag werd te Deventer, i „Help u zeiven", de jaarvergadering gehouden van den Ned. Timmerlie- denbond. De vergadering werd bijge woond door ongeveer 80 afgevaardig den en door den 2èn-voorzitter van den Duitschén Timineriiedenbond, don heer Ec-ke, uit Hamburg. Er bestaan op het oogenbïik 43 af deelingen met totaal 2159 leden, tegen 36 afdeelingen met 2053 leden in het vorige jaar. Het jaarverslag van den penningmeester over 19078 sloot in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 8542.81. De begrooting 1908- sluit in ontvangst en uitgaaf meteen bedrag van ƒ3992. Vervolgens werden behandeld de reorganisatieplannen voor den bond, van de commissie, benoemd op de jaarvergadering te Zwolle in 1907. De ze reorganisatieplannen, die van huis- houdelijken aard waren, werden breedvoerig besproken. Avonds werd in „Help u zeiven' de vergadering' voortgezet. De heer Ecke uit Hamburg bestreed, evenals het hoofdbestuur, het voorstel van Den Haag, inhoudende, dat de Bond zichonttrekken zal aan de interna tionale overeenkomsten der timmer liedenbonden en zich zal aansluiten bij de Union der Holz-Arbeiter. Na uitvoerige verdediging door Den Haag werd het voorstel verworpen met lOV-ergToote meerderheid van stem- VOETBAL. De loting der degradatie-competitif ;j_P~ van de Westelijke tweede klasse had"1' het volgende resultaatD. V. V.H F. C. IIHaarlem II—-Hercules II ei V. V. A.Celeritas. Deze ontmoetingen hebben a.s. Zon dag plaats op de velden van de eerst genoemde clubs. LAWNTENNIS. Dinsdag werd de inschrijving ge sloten voor de tennis-wedstrijden o{'^ overdekte banen, die deel uitmak ei van de Olympische Spelen in Londei Ve en den 6en Mei beginnen, 's Middag? hadden zich behalve Engelschan mi kei vier Zweedsche dames en he ere) als mededingers aangemeld.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6