Corn8, van Hiel Czn, Bruiloften. Kleeding naar Maat Knip- en Naaicursus. Schoonmaak- Artiketen. Siroop van 'f Boertje IS ia» f 22 tol f 61).= f5.60 f 19= Groote voorraad VITRAGES INGEZONDEN welke 4 Mei aanvangt. iüej. SMIT, Qed. Oude Gracht 43 rood. Sponsen, Zeemleer, Borstelwerk en Toiletartikelen Grieksclie Tandpasta P. F, STAAL, Tricot Pantalons JAO. LAMP, H. J. TJADEN, Schagchei»traat 19-2134, Complete Meubileering. 85 Ct. HAARLEM. Afdeelingen - Solide SUffeo. - Steads het lienwste. Bekwame Coupeurs. - Eigen Ateliers. ned. hervormde kerk. Aangenomen het beroep te Winsum (Fr. door ds. Tj. Petersen te Ooster- e. gereformeerde kerken. Beroepen te Delft cis. P. de Groot te [woordeloos. Aangenomen- liet beroep te Driesum 'r. door den heer E. C. van der Laan. ;and. te Wildervank. Kerk en School Rechtszaken liOOGE RAAD. De Hooge Raad deed uitspraak in d'e zaak van een reiziger te Rotter dam, door de Dordtsche Rechtbank veroordeeld tot 5 boete wegens het verspreiden van drukwerken in een vorm. die ze doet gelijken op bank biljetten van 10 (reclame-biljetten voor de Tijdgeestloten). Tot verwer ping was geconcludeerd, aangezien, ofschoon de achterzijde van de biljet ten geheel wit was en bedrukt met reclame voor de Tijdgeestloten, het niet noodzakelijk is voor dè straf baarheid van dit feit, dat het op bank papier gelijkend drukwerk op beide zijden moet gelijken op bankpapier. De Hooge Raad vereenigde zich met deze conclusie, daar met het in art. 440 Strafwetboek strafbaar gestelde feit wordt beoogd het plegen van be drog te voorkomen en slechts v.er- eischt wordt dat het in zijn geheel genomen gelijkt op drukwerk. Het beroep werd dus verworpen. De Hooge Raad deed verder uit spraak op het revisie-verzoek van G. de Vries, los werkman te Amsterdam, door het Gerechtshof aldaar veroor deeld tot 8 jaar gevangenisstraf we gens diefstal met geweldpleging in ver eeniging gepleegd op den openbaren weg. Het verzoek werd niet ontvan kelijk verklaard. Voorn werd uitspraak gedaan in de zaak van een kokskn-echt, zonder vas te woonplaats, wegens diefstal van ee nige voorwerpen, te Haarlem ge- .pleegd, veroordeeld door 't Gerechts hof te Amsterdam tot gevangenis straf. Het arrest werd vernietigd op grond dat was recht gedaan o.a. op de bijzondere meening of gissing van «en getuige, dat bekl. op de doos met inhoud, waaruit hij gestolen had, geen enkel recht had". In een analoge zaak tegen denzelf de, waarbij hij eveneens tot gevange nisstraf was veroordeeld, werd het -cassatieberoep verworpen. De getui genverklaring ,,dat hij bekl. niet het recht had gegeven, het. rijwiel weg te nemen.'5 was niet als een bijzondere meentrig of gissing aan te merken. OPLICHTING. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond terecht een zich noemende uit gever en directeur van een incasso •bureau te Haarlem, thans gedetineerd in liet Huis van Bewaring te Alk maar. Beklaagde stond terecht, dat hij bedriegelijk, listiglijk, valschelijk en opzettelijk verschillende oplichte rijen heeft gepleegd. Beklaagde was in pension te Ber gen gegaan en had den pensionhou der een heel omstandig verhaal van een gefingeerden levensloop gedaan, hoe hij gebukt ging onder een schuld van 20.000, die hij voor en aan zijn vader zou moeten betalen, en bezig was met aflossing. Gedurende zijn pension tijd is beklaagde in verbin ding geraakt niet een drukkerij te Egmond aan den Hoef en heeft zich daarin geassocieerd. Bij den pensïen- houder sprak hij ook nog van een schuld van 10.000. Op een gegeven oogenblik vertelde beklaagde den pensionhouder, dat hij om 527 ver legen was, om de schuld van zijn va der af te lossen, daar hij anders in gijzeling zou worden gezet. Teneinde dit verhaal kracht hij te zetten, schreef beklaagde van Egmond uit een brief, dat twee rechercheurs hem per rijwiel waren gevolgd, teneinde hem te arresteeren, dat hij dezen echter op een dwaalspoor had weten te brengen, vervolgens van de fiets Was gesprongen, het bosch ingegaan en langs zee eeu veilig heenkomen iiad gevonden. Hij verzocht hem daar te komen opzoeken en hem te helpen. De pensionhouder gaf dadelijk aan dit verzoek gevolg, en bracht hem de 527. Een paar dagen daarna heeft be klaagde den pensionhouder een brief geschreven, waarin hij vroeg om ƒ280, omdat onvoorzien een partij papier uit Huizen aan het station te Alkmaar lag, dat hij voor de halve waarde hari kunnen koopen. Hij bood daarbij 3en pensionhouder aan adsistent-di- recteur der drukkerij aan den Hoef te worden, die uitstekend heette te marcheeren, en waaraan beklaagde verschillende nieuwe uitgaven had verbonden, o.a. ,,De Tooneelkijker", „De Financieele Gids' en „Crediet- Gids". Opnieuw werd het geld gege ven. Intüsschen had beklaagde ook an dere relatiën aangeknoopt. In deze zaak worden gehoord een 10-tal getuigen, onder wie een lid der firma Baan, houthandelaar te Alk maar, voor wien beklaagde buiten machtiging geld zou geïnd hebben, iets wat beklaagde ontkent.. Beklaagde beweert juist van de fir ma geld als provisie te moeten vor deren. Het O. M. schetst beklaagde als be drijver van handige machinaties en «ischte twee jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, ter zake van oplichting, twee maal gepleegd. Het O. M. acht het verhaal erfvan beklaagde van 20.000 schuld aan ,g: rijn vader onwaar. Mr. Verhoef, als verdediger optre dend, verzocht ontslag van rechtsver volging en onmiddellijke invrijheids- «telling. Uitvoerig verdedigde vervolgens be klaagde zichzelf. VERDUISTERING, MEINEED, VALSCHHEID IN GESCHRIFT EN EN OPLICHTING. Tweede dag. Woensdag zette de 5de kamer der Arnstcrdamsche rechtbank de behan deling voort van de Vrijdag j.l. aan gevangen zaak tegen de makelaars lo. Hermanus Benjamins, oud 63 jaar. en 2o. David Benjamins, oud 23 jaar, beklaagd van verduistering in veree- niging, no. 1 bovendien van meineed, no. 2 bovendien van valschheid in geschrifte en oplichting. Weder wordt als getuige de gedeti neerde boekhouder Jacob van Reenen voorgeroepen. Hem worden door de verdediging tal van vragen gesteld. Van Reenen had ter begeleiding van zijn klacht aan den officier van justiie, welke grondslag dezer vervol ging geworden is, o. m. geschreven ..Ik verzoek u die feiten te doen on derzoeken, indien de disqualificatie als getuige van den in mijn zaak ge- hoorden D. Benjamins, er het gevolL van kan zijn en tot revisie mijner zaak of gratie mijner straf kan lei den." Het O. M. verzette zich tegen het stelsel van de verdedigers Mrs. As- scher en Van Gigch, om steeds in het verleden van dezen getuige te wroe ten, o.a. zeggend Deze getuige is indertijd veroor deeld wegens valschheid in geschrifte tot 3 jaren gevangenisstraf. Dat blijkt uit het dossier, wij weten dus, dat op dezen getuige heel wat aan te merken valt. De verdediging heeft het recht gehad dezen getuige bij den aanvang der zaak te wraken. Dat heeft zij niet gedaan. Het gaat daar om niet aan om te doen wat rnr. Asscher zoo terecht heeft genoemd liet graven en wroeten in het verle den van getuige. Als dat ook met an dere getuigen wordt gedaan, dan is men er voor de vacantie misschien nog niet mee klaar. (De zaak duurt voort). Letteren en Kunst NED. TOONEELVERBOND. Te Groningen zal 16 Mei de 18e al- gemeene vergadering worden gehou den van het Nederlandsch Tooneel- verbond. Het Hoofdbestuur stelt voor, het schoolgeld voor de Tooneelschool te ■verhoogen tot 100 voor het eerste, ƒ75 voor het tweede en ƒ50 voor volgen de iaren, met het oog op de noodza kelijkheid van vermeerdering der in komsten. Aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden Mr. A. Fentener van Vlissingen, Mr. P. W. de Koning en j. Milders. Aan het jaarverslag, opgenomen in het verbondorgaan „Het Tooneel" is liet volgende ontleend „Ook werd overwogen in hoeverre het dilettantisme kon worden ge steund. Tot heden bemoeit zich geen enkele officieeie corporatie met het tooneel-dilettantismc. Uitvoeringen op muzikaal gebied worden met dilet tanten gegeven, doch de leiding is in handen van bevoegde toonkunste naars, terwijl solisten van naam en bekwaamheid de moeilijke partijen vervullen. Zoo leidt de Maatschappij lot bevordering der Toonkunst het di lettantisme in veilige hanen. „Alvorens te vragenWat kan het Verbond voor de Rederijkers doen? had het Hoofdbestuur een overzicht van den omvang en de stuwkracht der gezamenlijke liofhebberij-tooneel- gezelschappen noodig. Het heeft ge tracht een lijst samen te stellen, hou dende de adressen der Kamers en het ledental. Echter volslagen gebrek aan medewerking van die zijde, deed reeds dezen eersten stap mislukken. Den afdeelingen werd gevraagd deze zaak ter hand te nemen door de in hunne gemeente bestaande Kamers te verzoeken lid van het Verbond te worden, en dank zij de welwillend heid der afdeelingsbesturen,. telt het verhond thans reeds enkele rederij kerskamers onder zijne leden. Het Verbond wijdt dus zijn aan dacht aan het dilettantisme op too- ncelgebied, schrijft 't Hbld. Is hierin niet een middel gegeven om de belangstelling in tooneelzaken wat meer algemeen te maken? Wij lazen een dezer dagen de opmerking, dat de muzikale kunst tèn onzent haar bloei dankt juist aan het alge meen en ijverig beoefend dilettan-, tisme. Hierin is veel waars. Het moge niet onverdeeld een zegen zijn in ieder huis een piano te vinden, die piano, hoe vaak ook slecht bespeeld, onder houdt het contact met de kunst. Op dezelfde wijze kan tooneeldilet- tantisme, dat bovendien niemand die er buiten wil blijven hindert, in bree der kring dan thans de belangstel ling voor het tooneel opwekken en gaande houden. Hot met deze bedoe ling te bevorderen ligt zeker op den weg van het Ned. Tooneelverbond. Omtrent de kwestie-Bouwmeester staat in het verslag „Mede een uitvloeisel van de vori ge jaarvergadering is de bemoeiing van het Hoofdbestuur in de zaak- Bouwmeester. Ingevolge de opdracht wendde hot zich, onmiddellijk nadat Bouwmeester weer op vaderlandsch bodem was, tot hem, zoowel als tot de Kon. Ver. „Het Nederlandsch. Too neel" en bood ter beslechting van het overbekende geval zijn bemiddeling aan. „Even bekend is het weigerend ant woord van beidenhet wordt hier slechts nogmaals medegedeeld opdat duidelijk vast sta, dat deze zaak voor zoover het Verbond aangaat, thans in kracht van gewijsde is gegaan". serenade geven, waarvoor zich reeds 180 zangvereenigingen met 5800 leden hebben aangemeld. De groote feestoptocht in Weenen zal 12 Juni plaats hebben. De Tsje chische bladen bevatten een verbod aan alle Tsjechen, om aan den op tocht deel te nenien, of de Meifeest spelen in het Duitsche theater te Praag hij te wonen. DOODGESCHOTEN. Uit Philippeville in Algiers wordt geseind, dat de burgemeester van Col-des-Oliviers, de heer Roux, op twee KM. afstands van zijn woning is doodgeschoten. Een inboorling, die hem vergezelde, is in hechtenis genomen. SPRINKHANENPLAAG. Een leger van sprinkhanen, zoo groot als nog nooit te voren, is neer- ;estreken in de streek ten N.-W. van Tunis. Zij hebben een terrein van 60.000 II. A. met een ondoor dringbare laag bedekt. Men vreest, dat tegen Donderdag Tunis zelf het zal moeten ontgelden. De autoriteiten hebben alle mogelijke maatregelen tot verdelging genomen. De troepen staan gereed. EEN ONGELUKKIGE KONING. Dinsdag is de ongelukkige koning Otto van Beieren 60 jaar geworden, Reeds langer dan 30 jaren zit hij, onherstelbaar krankzinnig, in het slot Fiirstenried opgesloten. Zijn toestand is onveranderd. VOORTVLUCHTIG. Werner, directeur van de „Zentral. Genossenschaft Rheingauer Winzer", is verdwenen met achterlating van eenige millioenen tekort in kas. Dien tengevolge zijn duizenden kleine Duit sche wijnbouwers geruïneerd. EEN REVOLUTIONAIRE BEWE GING IN ARGENTINIë. Te Buenos Ayres is Zaterdag be richt ontvangen van het uitbreken van een opstand in de provincie San tiago del Estero. Deze Argentijnscbe provincies zijn eigenlijk afzonderlijke staten, en de centrale regeering oe fent er over het algemeen geen gezag, tenzij er zeer ernstige dingen gebeu ren, die een inmenging beslist gebo den doen zijn. Iets dergelijks is in Santiago del Estero het geval geweest. De revolu tionairen in die provincie hadden den gouverneur en zijn ministers gevan gen genomen en afgezet. De bonds- troepen kwamen toen tusschenbeiden, bevrijdden de gevangenen en herstel den dezen in hun ambten. Dit ging niet zonder strijd; drie lieden werden doodgeschoten en verscheiden' ande ren gekwetst. DE AANVARING VAN DE „GLADIATOR". Het heeft bijzonder de aandacht ge trokken, dat bij do ramp in den So lent een kruiser in den grond werd geboord door een mailboot. Niet al leen om het buitengewone van het geval menschen met een goed ge heugen herinneren zich niet meer dan één precedent: de Spaansche krui ser Sanchez Barcaiztigue, die in 1905 met-admiraal Parego en 29 man zonk na een botsing met het stoomschip Mortera maar meer om het feit, dat een geducht en vrij modern ver- nielingswerktuig te gronde wordt ge richt door een onschuldig koopvaar dijschip. De spraakmakende menigte in Engeland maakt daaruit bereids weinig vleiende gevolgtrekkingen voor de waarde van de oorlogsvloot. Ten onrechte evenwel. Een groote mail boot, die een kruiser midscheeps zelfs maar met halve kracht, treft, is een projectiel, waartegen de beste marine ingenieur niets vermag. De Arizona van de Cunard-lijn spleet eens bij een aanvaring een ijsberg en kon zelf met een ingedeukten boeg haar reis voort zetten en de Oregon van dezelfde lijn werd in 1886 door een zeilschip in den 'grond geboord. De St. Paul liep op het oogenblik van de aanvaring twintig knoopen, zoodat er vooralsnog geen Gemengd Nieuws HULDIGING FRANS JOZEF. Dr. Lueger, de burgemeester van Weenen, richt tot de bevolking een oproeping om ter eere van het bezoek der Duitsche Bondsvorsten, die naar Weenen komen om keizer Frans Jo zef te huldigen, de stadie versieren en te vlaggen. De versiering zal alge meen zijnvoor de slotpoort te Schönbrunn zal een triomfboog wor den opgericht. De verschillende zang vereenigingen uit Weenon zullen een reden is, uit den afloop van het onge luk de gevolgtrekking te maken, dat oorlogsschepen, die tegen zulk een stoot niet bestand zijn, minderwaar dig van bouw zijn. De grauwe kleur van het oorlogs schip is echter mede schuldig aan de ramp. Volgens de beschrijving van een reiziger van de mailboot kwam deze kleur in den sneeuwstorm zoo weinig uit, dat op de St. Paul zelfs niet den omtrek van den Gladiator werd gezien heel kort voor de aan varing. Voordat de kruiser zonk kan telde zij en toe nstak de groene kiel vrij duidelijk tegen de omgeving af, Vele opvarenden trachtten nog tegen deze met wier bezette kiel op te klau teren; ze was daartoe echter t,e glibbe rig: de ongelukkigen gleden in het water terug. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Gelegenheid tot inschrijving van leerlingen voor den nieuwen cursus, Onderricht wordt gegeven in het knippen, maatnemen en vervaardigen van alle voorkomende Damea- en Kinderkleeding. Systeem Enropeescle Hode-Academie. Haarlem, 28 April 1908. Mijnheer de Redacteur! Zoudt u zoo beleefd willen zijn en onderstaand stukje eene plaats te wil len geven in uw veel gelezen Dagblad. Bij voorbaat mijnen dank. Hedenmorgen was ik getuige van het reinigen van eenige tapijten in den Anegang. Daar dit op het geoor loofde uur geschiedde, zou ik eens willen vragen, of dit dan op zoo'n er gerlijke wijze ook in dien tijd mag ge beuren. Volgens mijne berekening duurde het uitkloppen een groot kwar tier en om niet te overdrijven vlogen de stofwolken als de stoom eener lo comotief boven de huizen uit. Op de plaats waar dit gebeurde bevindt zich eene drukke slagerij, nog niet te noe men de andere winkelhuizen of de melkwagens en groentenkarren, die in die buurt aanwezig waren. De bovenramen en deuren der win kels zijn natuuiTijk geopend en het onvermijdelijke gevolg is; dat eene massa dezer stofdeelen zich op de consumptie vastzetten. Terwijl men tegenwoordig (genoeg bekend) met al lerlei middelen er op uit is om de tu berculose te bestrijden, vind ik zoo'n manier van tapijten reinigen in zóó'n nauwe straat als de Anegang, ook al is het in den geoorloofden tijd, vol strekt tegen alle hygiëne. Mochten die bewoners dan hunne tapijten niet tot zoo'n ergerlijk standpunt van stof laten komen of ze anders mechanisch laten reinigen, dan zou dit zeker ten gerieve zijn van de bewoners dier straat en de voorbijgaande burgers. M. K. «BOOTS OPBÜIBma ran Ieder die voor f8. koopt octvangt 1 doos Cadeau. N. J. K0KKIN0S, Kruisstraat 28 FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: B. D. Sjerp, koopman in marmer en steen, te Rotterdam. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Kedixi, van Rotter dam naar Java, passeerde 29 April Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Bogor arriveerde 29 April van Batavia te Rotterdam. Het stoomschip Wilis, van Java n. Rotterdam, passeerde 28 April Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 28 April te Port Said. Het stoomschip Sindoro, van Rotter dam naar Java, vertrok 28 April van Southampton. Het stoomschip Prins der Nederlan den, van Paramaribo naar Amster dam, arriveerde 28 April te Havre. Het stoomschip Maasland arriveer de 28 April van Amsterdam te Bue- nos-Ayres. Het stoomschip Djocja vertrok 28 April van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Nieuw Amsterdam vertrok 29 April van New-York naar Rotterdam. GEHEEL VRIJE ZAAL TE HUUR. voor Bruiloften en Partijen, f 12.50, met PIANO, PIANIST, KLEEDKA MERS, GLASWERK, enz. Zeer ge schikt voor repetitiën en vergaderin- Gen. Cronjéstraat 133. geheel zonder naad, met versterkte sittiug en dijbeen. derrière Volledige - Uitrustingen. Overhemden naar maat. u u Barteljorisstraat 24. Telefoon 059. Metselaar, Grondboringen voor PijpweüeH. Schoterweg 116, HAARLEM Behangarij. Stoffeerderij. Beddenmakerij. afgepast en stukgoed, in diverse kwaliteiten en dessins. Afgepaste Tulen Gordijnen met iambre gnine. Laat uwen Drogist spreken. SO CÉ. 1 Hij is het beste Attest. Vraag hem naar dis duizenden, die hem hardgrondig danken, de Middelen van 't Boertje te hebben aangeraden. IS GOUD WAABD voor hen, die lijdende zijn aan benauwdheden, borat en asthma, zij die dreigden in hun hoest en slijm te verstikken. Vraag het den gebruikers. Rheumttiek, jicht, podagra ('t pootje), brand- en snijwonden, verstuikingen, stramheid in de ledematen winter handen en voeten. Lijders voor U bestaat er de Balsem van 't Bo ertje; laat geen oogenblik teloorgaan door ze te koopen. Genezing is beslist. Prijs van de Siroop25 en 50 Gts. per flacon. den Balsem.40 en ?5 pot. Verkrijgbaar ts Haarlem in elke solide Drogistzaak en verder hfi ITiraas J. WINDHORST, BloemendaalH. SANT, IJmniden: Mej. U. BROEKES, HoofddorpMej. C. B. v. d. LAAN, Velsen; J. V. OKVKRKN, Halfweg EL Y. D. LINDE, Uitgeest B. HILL, Nieuw-Vennep. AMSTERDAM. DEN HAAG. ARNHEM. NIJMEGEN. BREDA BERLIN. ROTTERDAM. UTRECHT. GRONINGEN. LEIDEN. LEEUWARDEN. DÜSSELDORF. gevestigd over de geheele eerste Etage. Wij leveren naar Maat

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7