NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht 29e Jaargang, No. 7623 Verschijnt dagelijks, behalve esp Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 2 MEI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDEN! Haarlem1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 g?saneo per post door Nederland 1.65 Afeonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Direstoar i'„ PEEREBOOM. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenti6n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie ezs Administratie; Groote Houtstraat 55. tetercommunaaï Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij? Zuider Buitenspaarne Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 2 MEI. Vereeuiging: Concert ten voordeel e van Weldadigheid naar Vermogen, 8 uur. Haarleinmerliede c.a. Gemeente raadsvergadering. be- dat hij noch met een nieuw program, liet financieele stelsel van het land op DE MARINE EN DE DOEMA. De commissie voor de landsverdedi ging heeft aan de Doema een rap port toegezonden over den tegenwoor- digen toestand der Russische mari ne, waarin de verschillende misstan den scherp worden gecritiseerd, en tevens de hervormingen en verbete ringen worden uiteengezet, die se dert den oorlog met Japan bij de Russische vloot zijn ingevoerd. Het aantal dier hervormingen is niet groot. Belangrijk is de uitbreiding en verbetering van de schietoefeningen voor de artillerie der oorlogsschepen wel zal daarvan meer slijting van het geschut het gevolg zijn, maar de com missie stelt voor, maatregelen ie ne men om het geschut geleidelijk Lc vervangen door nieuwe stukken. De commissie beweert, dat schiet oefeningen als thans in Rusland zijn voorgeschreven, nergens ter wereld worden uitgevoerd. Een tweede hervorming betreft het personeel. Tot dusver konden alleen lieden van adel tot officier worden benoemd in den vervolge zal het of ficierscorps voor iedereen openstaan, die aan de vereischten voldoet. De op leiding' wordt uitgebreid en de eischen worden verzwaard. De opleiding zal zeven jaar duren. En om in het ge brek aan een voldoend aantal bekwa me marine-officieren voor de eerste jaren te voorzien, wordt het stelsel van dekofficieren ingevoerd, dat wil zeggen, dat de bekwaamste en. erva- rendste onderofficieren, na een voor bereiding en afgelegde examens, tol zee-officieren kunnen worden noemd. Het rapport deelt verder mede, dat bij de Russische vloot thans 31 on- derzeesche booten zijn. De commissie hecht groote waarde aan die booten, doch naast de slagschepen, niet ter vervanging daarvan. Ten slotte wordt uit het rapport nog aangehaald, dat in de Russische ha vens in de laatste twee jaren 21 sta tions voor draadlooze telegrafie zijn aangelegd. KONING EDWARD EN DE TSAAR. De „Frankfurter Ztg." verneemt, dat Koning Edward van Engeland, in de volgende week een ontmoeting hebben zal met den Tsaar van Rus land. DE BULGAARSCHE SOBRANJE. De Oekas, bevelende de ontbinding' der Sobranje, en de nieuwe verkiezin gen vaststellend op 7 Juni, is uitge vaardigd. UIT PORTUGAL. Zonder dat er eenig incident is voorgevallen, is, zooals we reeds me dedeelden, te Lissabon de nieuwe bij eenkomst der Cortes op plechtige wij ze geopend. Geheel zonder vrees voor ernstige gebeurtenissen was men niet; er waren reusachtige maatregelen van afzetting genomen, en een geheel leger van troepen en politie was op de been. De vrees voor een catastrophe had ook op de toeschouwers een groo- ten invloed. De tribunes in het ge bouw der Cortes waren slecht gevuld; slechts op de diplomatentribune wa ren alle gezanten met hunne dames verschenen. De koning loonde in zijn gebeele optreden groote rustigheid en kalmte Voor den openingsdag was de open bare rouw opgeheven, zoodat alle schitterende uniformen en costumes tot hun recht kwamen. Toch heersch- te er een zeer gedrukte stemming. Met vaste, duidelijke stem,_ lang zaam en ernstig, las de koning de troonrede voor. Met nadruk wees de koning' op de goede betrekkingen tot het buitenland, voornamelijk op de vriendschap met Engeland, Spanje - en Brazilië, en op ernstigen toon klonk zijn vermaning aan de leden der beide Huizen van de Vertegen woordiging, om door ernstigen ar beid en samenwerking de staatsza ken te regelen. Vooral hetgeen de ko ning zeide over zijn plicht, om de grondwet te verdedigen, en den eed af te leggen, tot handhaving der wet ten, maakte diepen indruk door den grooten ernst waarmede de koning deze woorden sprak. MINISTER ASQUITH AAN HET WOORD. Op een vergadering van de liberale partij verklaarde minister Asquith noch met een nieuwe staatkunde kwam. Hij achtte het den plicht van de liberale partij, den vrijhandel !.c verdedigen en té volharden bij de eenmaal aangenomen houding ten opzichte van de wetsontwerpen op het onderwijs en de drankbestrijding. Hij liet doorschemeren, dat hij eerst bij de indiening der begrooting een nieuw wetsontwerp zou aanbieden, namelijk dat op de ouderdomspen sioenen. Over home rule voor Ierland liet hij zich niet uit. DE CON GO-QUAESTIE. De Belgische Kamer ging voort met de behandeling van de Congo-zaak. De heer Carton de Wiart wees er op, dat degenen, die internationalisatie hebben voorgesteld, er niet aan heb ben gedacht, dat België aan Frank rijk het recht heeft toegekend de Con go over te nemen, voor het geval eerstgenoemd land van de overne ming zou afzien. De spreker weidde in den breede uit over den toestand in de kolonies van andere mogendheden en stelde daarop in het licht, weïk een belang rijke rol aan den Kolonialen Raad en de permanente commissie zal wor den toebedeeld bij de behartiging van de belangen der inlanders. een goeden, blij venden grondslag zal plaatsen. Voor een groot deel behandelt de Boodschap de betrekkingen tusschon kapitaal en arbeid, en de voorkoming van klassegrieven. De president veroordeelt de dema gogen, die haat aan den rijkdom pre- liken, maar hij veroordeelt evenzeer in krachtige termen die merkwaardi ge soort van multi-millionairs, wier gelaat hard wordt, terwijl hun li chaam verzwakt is; wier zoons dwa zen en wier dochters vreemde prinses sen zijn, wier vermaak smakelooze weelde is, wier levenswerk bestaat in de opstapeling van rijkdommen en die hun macht op de jommerlijkste wijze ;ebruiken. Stadsnieuws CHINA EN JAPAN. De „Corrierè della Sera" brengt van zijn medewerker Borsini, thans te New-York vertoevend, een belangrijk artikel over Üost-Azië en^liet oorlogs gevaar, dal daar opeens weer schijnt op te duiken. In dat gevaar moet o.n. de oorzaak gezocht worden van het besluit van Roosevelt, aan te dringen op den bouw van vier pantsersche pen. Roosêvelt, zegt Borsini, zal niet Uo llllfito" Lil clo .vo!o».-™0 1U.11 11CI Congres, doch nam zich voor, de po ging bij een nieuwe Boodschap te herhalen, daartoe aangespoord door kort geleden aangekomen berichten uit het Oosten, waar de toestand on verwacht dreigend geworden is. Borsini verzekert verder, dat de ver borgen twist, die Japan een zeer groote economische schade berokkent, zich voortdurend meer verscherpt. De boycot, die eerst tot Kanton be perkt bleef, heeft zich snel naar Hong kong en Shanghai uitgebreid. Reeds wordt geweigerd Japansche schepen te laden, en Chineesche banken en handelshuizen weigeren Japausch geld en Japansche chèques. Japan, dat pas een scherpe handelscrisis doorgemaakt heeft, kon dezen boycot, die zijn hoofdbron van bestaan ver slapt, op den duur niet zonder groote nadeelen verdragen. Duurt deze toe stand nog lang, dan zal Japan zich tegen wil en dank tot een actie ver- plicht zien. Voorloopig tracht Japan te Peking jressie uit te oefenen, opdat aan de joycot een einde lcome doch te Pe king is men machteloos zegt Bor sini. Een moment, waarmee men reke ning moet houden, is de dood van de keizerin-moeder van China. Zooals bekend, hebben de krijgstoerustingen van Japan ten doel den binnenland- schen toestand te beheerschen, die volgen zou op den dood van de kei zerin-moeder. De Japansche krijgstoerustingen zijn nog niet ten einde, doch de alge meen e opinie is, dat Japan, door den boycot met den ondergang bedreigd, zal trachten den loop van de feiten te bespoedigen. De toestand, waarin Japan zich be vindt, kan liet dwingen tot een oplos sing van de kwestie met geweld. De ernst van den toestand werd te Washington ingezien bij het incident van Charbin, toen de Amenkaansche consul weigerde de autoriteit van Rusland in Mandsjoerije te erkennen en de Japansche diplomatie zich schaarde aan de zijde van Rusland. Overigens hoopt men, dat de aan wezigheid van een sterke Amenkaan sche vloot in den Stillen Oceaan de daadkracht van Japan zal beperken. Ondertusschen werkt men ijverig door aan de versterking van de Plu lippijnen. EEN BOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt zond het con gres een Boodschap, waarin hij op nieuw aandringt op een wetgeving, w aarbij aan de Bondsregeenng groo- tere macht wordt gegeven ter rege ling van de werkzaamheid der groote corporatiën, in de verschillende sta ten zaken doendeop onderzoek van het tarief door een commissie uit het Huis en een deskundige der regee ring met het doel volledige inlichting te verkrijgen omtrent de noodzake lijkheid van een tariefherziening in het komende najaar, op tijdelijke fi nancieele maatregelen om moeilijk heden in de eerste jaren te voorko men op de benoeming van een com missie van deskundigen om een on derzoek in te stellen naar het finan cieele vraagstuk, zoowel in het land zelf als buitenslands en waarin hij eindelijk vraagt een wetgeving, die DE OLYMPISCHE VOORWEDSTRIJ DEN TE HAARLEM. Naar wij vernemen heeft het comi té, dat de voorwedstrijden der Olym pische Spelen te Haarlem voorbereidt, een adres gericht aan den Raad der gemeente, om subsidie. Waar er hier te lande zooveel be langstelling bestaat voor de Olympi sche Spelen, welke dezen zomer te Londen worden gehouden, zouden wij het ten zeerste betreuren, indien door financieele bezwaren gedwongen, de voor wedstrijden te Haarlem afgelast zoudëh moeten worden. Daarom ho pen we, dat het toch zoo sportieve Haarlem in haar vroede vaderen ven vanTen subsidie, terwijl het Haar lemsch comité in ieder geval zóó drie dagen te kostbaar zijn alles in het werk moet stellen, om minstens één dag te organ iseeren. Want voor wedstrijden moeten toch gehouden worden' (Tel.) STUIVERS-SPAARBANK. Uit het verslag der Stuivers-Spaar bank der afdeeling Haarlem e. o. van den Volksbond tegen Drankmisbruik over 1907 blijkt, o. m., dat in 1907 zijn ingebracht 75G9 posten, met een totaal bedrag van 11.543.601/2 er uitbetaald in 882 posten een bedrai van 13.572.541/2, terwijl 309 nieuwe boekjes in den loop van dat jaar wer den afgegeven. Op 31 December was verschuldigd aan 1141 deelhebbers een bedrag van 17.613.601/2. Het ka pitaal der Spaarbank bedroeg op dat tijdstip 18.098.97 1/2. De zittingen hadden geregeld plaats des Zaterdagsavonds van 891/2 uur in het Vischhuisje. Het bestuur, der Stuivers-Spaarbank bestaat uit de heereaiA. van dei- Voort Az., voorzitter, J. Drost, onder voorzitter, J. J. Vroom, secretaris, II. M. E. van Dobbon-, penningmeester, C. de Beer, lid Fin. Commissie, G. v. Cittcrt Pzn.Eere-commissaris, F. Sipkes A. Meijer, A. M. J. Sarlet, P. Vermeulen, J. C. Geijl, J. El A. R van Held lui, H. C. F. Kerkhof!, J. Leijer, C. J. Lust, P. A. van der Most van Spijk, J. J. Güppinger, J. W.van Santé. J. P. Hagen, J. Mooy Jr., P. van Cittert Jr., W. Stolp Jr., H. A. Waller, H. M. A. W. Aberson, E. Nicola, L. C. Mooy, C. L. F. Sarlet, .T. W. Jenny Weijerman, S. J. Frank, ï-i. Savrij. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende de maand April bezocht door 521 belangstellen den". De aan genoemd Museum verbon den boekerij zal wegens uitbreiding van lokaliteit en het maken van den nieuwen catalogus gedurende eenigen tijd gesloten blijven. Boeken, plaat werken worden voorloopig niet uitge leend. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd ge durende April bezocht door 158 man nelijke en vrouwelijke leerlingen. Ü8 raad van bestuur van- het Muse um zal onder het voorzitterschap van den heer F. M. baron Van Lijnden hare jaarlijksche vergadering houden aanstaanden Dinsdag 5 Mei. BRONGEBOUW. De directie van het Brongebouw heeft ook nu weder een lijst bekend gemaakt van de concerten, die in de maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September zullen gegeven worden. In het geheel zijn 38 concerten aan gekondigd, waarvan verreweg da meeste op Zondag en Donderdag. Haarlemsch Muziekkorps speelt 22 keer, Harmonie 7 keer, het muziek korps van liet 10de regiment infante rie 5 keer, de Postharmonie 1 keer, het muziekkorps van het Se regiment Huzaren (Den Haag) 1 keer en het muziekkorps der Kon. Ned. Marine 1 keer. Op Zondag 21 Juni speelt Haar lemsch Muziekkorps, welke avond met een vuurwerk besloten wordt. Ook op 31 Augustus zal een vuurwerk en bal gegeven worden, nadat eerst de Har monie zich heeft laten hooren. Op deze lijst komen niet voor de feesten, die ter gelegenheid van de voor-oefeningen der Olympische spe len in Juni en de feesten van den A.N.W.B., die in de tweede helft van Juli zullen gegeven worden en waar op ook de abonné's van het Bronge bouw toegang hebben. De juiste da ta daarvan worden later bekend ge maakt. Reeds berichtten we, dat in den loop der maanden October, November en December een tooneelwedstrijd zal gehouden worden. Voor dezen wed- hebben ongeveer 30 vereenigingen reeds ingeschreven, waaronder de beste rederijkerskamers uit ons land. Hieruit zal een keus van 12 vereeni gingen moeten gedaan worden, die aan den wedstrijd kunnen deelnemen, dit zijn natuurlijk de beste. Tot sluiting van het winterseizoen zal op Zondag 17 Mei door.de werken de leden der Kon. Letterl. Vereeniging J. J. Cremcr een Momus-avond gege ven worden. O.m. zal worden opge voerd „Meisjesdroomen" van Edou- ard Pailleron en „het Circus Medra- no" een successtuk van de heeren Solser en Hesse, terwijl „de Muzikale Vriendenkring", directeur de heer K. F. van Maas welwillend zijn mede werking heeft toegezegd, EFFECTENVEILING TE AMSTERDAM. In de Donderdag te Amsterdam ge houden veiling van effecten, onder leiding van de Comniissiebank, wer- den o.a. de volgende prijzen besteed: Een aand. Bierbrouwerij en Ijsfa briek „Het Spaarne" v/h. L. Allard. groot f 1000, 24 Drie aand. Haarlemsche Hulpbank, elk groot 50 40 Twee aand. Ilillegomsche Bankver. te Hillegom, elk groot 500 2 Acht aand. Begraafplaats Wester- veld, elk groot f 500 5 In Hotel Fu nek Ier wordt verwacht de graaf Von Zeppelin en familie. tSsS RECTIFICATIE. den penningmeester bleek, dat de uit- In de advertentie „DIENSTREGE-gave over het eerste kwartaal een LING STOOMTRAM HAARLEM—j som van 347.42j had bedragen, zoo- ZEIDEN" is een correctiefout geslo- dat de rekening een tekort aanwees van 119.42£, welk tekort door het V r ij e- e n O r d e-o e f e n i n g e n der gymnastiek. Haarlem, 30 April. Geslaagd de da mes E. Sonstral, te Den Helder M. J. de Bruyn, te Enkhuizen, en C. R. Adriani, te Velsen. FABRIEKS- en HANDELSMERKEN. De bijlagen der Staatscourant be vatten eenige gedeponeerde merken van de Haarlemsche stoemzeeplabriek „Het Klaverblad". Aanbesteding. Donderdagmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noord-Hol land alhier aanbesteed Het ophoogen van een terrein, be stemd voor bevloeiïngsveld met bij- behoorende werken ten behoeve van het geneeskundig gesticht voor krank zinnigen „Duin en Bosch" te Castrt cum. Ingekomen waren 16 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn de heer C. Borst Czn., te Castricum, voor f 6209.20. Militaire Zaken. Tot het deelnemen aan de schiet oefeningen tot verhooging van 's land: weerkracht hebben zich te Haarlem 235 jongelieden aangemeld. Aan den milicien-korporaal Van der Sande, van het 10de regiment infan terie alhier, is toestemming verleend zich tot 1 Augustus 1909 op te houden in Noord-Amerika, terwijl aan den milicien Plomp, eveneens van ge noemd korps, werd vergund zich tot 1 Juni 1910 te mogen ophouden Nederlandsch Oost-Indië. PERSONEELE BELASTING. De burgemeester brengt ter kennis dat de op den 28en en 29en April j.J executoir verklaarde kohieren Nos. 10 en 11, aid. V en VI op de personcele belasting dezer gemeente, dienst 1908 aan den ontvanger der directe belas- I tingen zijn ter hand gesteld. is een correctiefout pen. Wij maken onze lezers attent, dat Trein no. 33, aangegeven als vertrek kende van Haarlem om 11 uur 55 mi- nuten vertrekt '11 u u r 15 m i n u t e n. EEN JUBILEERENDE VEERMAN. Daar, waar ons schilderachtige Spaarne zich bij den Koudenhorn kronkelt, woont onze veerman on ze jubileerende veerman 't Is daar een mooi stukje stads school! het breede door de dich ters „als een slingerend zilver-lint" bezongen Spaarne, de knus-ge bouwde huisjes, waarboven zich de trotsche Amstrrdamsche Poort ver heft.... Het kleine veerhuisje aan den oever verhoogt het aspect van 't ge heel bovendien. N u vooral, want van dit veerhuisje woei de Vaderland se!) e driekleur als feestvlag Waarom De veerman, de heer M. Versteeg, herdacht het feit, dat hij gedurende 25 jaren als zoodanig in dienst der ;eineente Haarlem was. Ook al werd dit jubiïé niet officieel ;evierd, we willen toch meewerken, om te voorkomen, dat het onopge merkt voorbijgaat. We hebben den jubilaris heden morgen eens opgezocht geïnter- •iewd zegt een vreemd en deftig oord. Eerst hebben we den veerman eens gevraagd naar de beteekenis van het ük WÊXlixd „dachten horn gebouwd was, al heel weinig meer van het veer gebruik gemaakt werd. Nu hoorden we echter anders Er zijn vele vaste klanten, die zich geregeld laten OArerzelten, vooral daar in den omtrek wonende ambtenaren •an de Centrale Werkplaats der H. IJ S. M., die den veerman liever eeni ge centen willen laten verdienen, dan den omweg over de brug te maken. Ook werklieden der Werkplaats laten zich vaak overzetten, vooral als ze wat laat zijn. Maar ook op den dag maken vele anderen van des veer- mans diensten gebruik, daar de nieu we brug soms wel wat lang voor de scheepvaart geopend en voor de voet gangers gesloten blijft. Eenigen tijd geleden verlangde het Gemeentebestuur een statistiek, en toen telde de veerman dat hij in 14 da gen van een niet drukken t.ijdt ~t>0 personen had overgezet. Zonder be teekenis is het veer dus niet Zoo voortpratende kwamen we op de lotgevallen van den veerman. U hebt in die 25 jaren zeker heel wat ondervonden? Dat verzeker ik u Ik heb milV stens 25 meaischen het leven gered, die hier te water geraakt waren. Dat is ieder jaar éen Een enkelen keer moest ik me in levensgevaar begeven... Eén heb ik ouder een boot vandaan gehaaid, de menschen dachten toen, dat ik óok wegbleef... Een week geleden kwam ik nog een heer tegen, die zei Versteeg, ken !e me niet meer? Neen, zei ik Nou. zoo luidde zijn ant woord, je hebt me eens uit het water gehaald, ik lieb aan jou nog te dan ken, dat ik hier leven .1 sta. Bent u nooit voor die heldenda den beloond?... Neen. o ja, toch nog Komt u eens mee! We gingen toen in zijn gezellige huiskamer. Daar zaten de Jamiliele- den. heel gezellig naudt pratend over het jubilé. O,er den feestdagDe jubilaris moest uiteen met een roosje versierd kopje dim n, en ook enkele bloemen wezen op De jubilaris kreeg een schilderij tje van den muur. 't Was een oor konde, waarbij een ouderpaai "Ver steeg huldigde als de redder van hun kind, een dienstmeisje. Ziet u. zoo zei de jubilaris, daar hecht ik meer waarde aan, dan aan een reddingsmedaille!... We hebben nog meer gepraat. Over moeilijke overzettingen bij ijsgan0, enz. Gelukkig heeft er bij het overva ren nooit een ongeluk plaats gehad. Dit pleit zeker voor de voorzichtigheid en vaarkunde van den veerman, want 't is daar een drukke scheepvaart. Toen hebben we afscheid genomen, de jubilaris 'n feestelijke stemming achterlatende bij z'n kennissen. We gingen heen, met de verzekering een flink burger bezocht te hebben een burger en jubilaris, die niet in het openbaar gehuldigd is, maar die tocli groote verdiensten heeft. TYP. VEREENIGING „DE PHENIX". De vereeniging hield Donderda; avond in de „Groote Vauxhall' hare jaarvergadering. Uit de rekening van reservefonds werd gedekt. Hierop bracht de secretaris het jaar- irslag over 1907 uit, waaruit wij het volgende memoreeren: Het ledental verminderde met 19, een donateur be dankte, terwijl het verlies van een eere-lid te betreuren was. In het nieuwe boekjaar 1908 traden 7 leden tot de Vereeniging toe. Om trent de financieele verhouding gaf het verslag geen gunstigen indruk. De inkomsten bedroegen 991.05, terwijl de uitgaven hadden bedragen de som van 1048.25, alzoo een nadeelig sal do van /57.20. Het Hulpfonds had een ontvangst van 140.28 en eene uitga ve van 156, zoodat ook dit fonds met een nadeelig saldo sloot van f 15.72. In het geheel keerde de vereeniging uit 1204.25, tegenover een ontvangst van 1131.33, zoodat de jaarrekening sloot met een nadeelig saldo van 72.92. Met een opwekkend woord sloot de secretaris zijn jaarverslag. Mededeelirig werd gedaan van een schrijven van de Boek- en Steendruk- kerspatroonsvereeniging, waarin zij kennis gaf, dat met ingang van 1 Mei het loon voor de zetters op 25- jarigen leeftijd werd gebracht op 19 cent per uur, en in 1909 op 20 cent, terwijl voor elk jaar minder het loon met 'j.jiQöi.r'^Cv.xv.y^v*\sViat gelden voor 7/10 van het personeel. Door den afgevaardigde van het looncomité werd kennis gegeven, dat er bereids, weder een schrijven was ge- zonden naar de Patroonsvereenlging, er op aandringende alsnog het ge vraagde loon voor hen die den 25-ja- rigen leeftijd hadden bereikt, te bren gen op 23 cent per uur en verder het gevraagde voor de andere branches in het typografen vak toe te staan en dat hierop een schrijven was ingekomen, dat dit een punt van bespreking op de patroonsvergudering zou uitmaken. Besloten werd verder, een afwachten de houding aan te nemen. De voorzitter en secretaris werden" herkozen, terwijl voor den commissa- I. Meyer, die als zoodanig bedankt had, werd gekozen de heer Chr. Hart man. bedrijfsbelasting. De burgemeester brengt ter kennis dat het op den 28en April j.l. execu toir verklaard kohier No. 11 op de be drijfsbelasting dezer gemeente, dienst 1907/1908, aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand ge steld. LOURENS COSTER. Donderdagnamiddag werd de alge- meene jaarvergadering gehouden van de N. V. Lourens Coster, die o.a. Haarlem's Dagblad uitgeeft. Uit het verslag van den directeur bleek, dat de onderneming in bloeienden toe stand verkeert en dat Haarlem's Dag blad in 1907 flink is vooruitgegaan en in het begin van 1908, tengevolge van den aankoop van de Spaarnebode, een zeer belangrijke uitbreiding heeft ver kregen. Hoewel de behaalde winst een divi dend toeliet werd besloten deze niet uit te keeren, maar te reseiweeren voor nieuwe eischen van het tech nisch bedrijf, die door den snellen vooruitgang der courant zijn ont staan. Balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Besloten werd de vacature in bet College van Com missarissen, ontstaan door het overlij den van Mr. f. A. Bijvoet, voorloopig onvervuld te laten. D e 1-M ei-viering. De 1 Meidag-viering had hier ter stede een zeer kalm verloop. Wel is het waarschijnlijk, dat sommige ar beiders niet werken, om het Mei-feest te vieren, maar langs den weg is hier niet veel van te bemerken. Des middags hield het Haarlemsch Arbeiders-Secretariaat eene bijeen komst, alleen toegankelijk voor leden van aangesloten organisatiën in het café „Vooruitgang", terwijl de Onaf hankelijke Vakorganisatie een beslo ten bijeenkomst had belegd in „One Huis". Vanavond hebben een tweetal lees- telijke openbare vergaderingen ploot» in Schouwburg en Vereeniging.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1