EEN VREEMD GEVAL. Dooi' tusschenkomst der politie hiel' de koopman S. R. te Sneek, trien door den bakker W. te Knijpe êe quitantie was afgenomen ten be drage Tan ruim 106 zonder dat betaling bad plaats gebad dit be drag Tan W. ontvangen. Oi de zaak verdere gevolgen zal hebben, is niet bekend. GEEN MISDAAD. Naar wij vernemen, heeft bet on derzoek naar de doodsoorzaak van-P. Post, fce Zwolle, die zoo droevig is omgekomen, tot de uitkomst geleid, dat hier geen reden bestaat aan iets andei's dan aan een ongeluk te den ken. fZw. Crt.) VERWAARLOOSDE KINDEREN. De Vereeniging tot opvoeding van Halfverweesde-, verwaarloosde- of .verlaten kinderen in bet Huisgezin" hield Vrijdagmiddag te Amsterdam baar 14e jaarlijksche algemeene ver gadering onder leiding van den voor zitter van het Hoofdbestuur, jhr. mr. YV. F. Roëli. Vertegenwoordigd waren 14 afdeelingen. Het jaarverslag van den algemee- nen secretaris, den beer J. F. Finke- meier; herinnert aan bet zware ver lies. dat de vereeniging in bet be gin van het vorige jaar leed, door 't overlijden van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer jhr. Mr. C. J. 'den T-sx, aan wiens werkzaamheid en karakter-eigenschappen in het verslag oprechte hulde wordt gebracht. Hij werd als voorzitter van het hoofdbestuur vervangen door den beer jhr. mr. W. F. Roëll. Breedvoerig vermeldt het verslag de gevolgen van de werking der Kin derwetten. In twee jaren tijds werden 190 voogdij- en regeeringskinderen in verpleging genomen. Met voorbeelden uit de praktijk kon het verslag aan- toonen, hoe zegenrijk de Kinderwet ten zijn voor deze kinderen zoowel als voor de maatschappij. Om echter op den ingeslagen weg voort te gaan heeft de vereeniging behoefte aan ruimer financiën, aan bedrijfskapi taal. En om dat te verkrijgen wordt op allen een beroep gedaan, die het groote nut van deze arbeid inzien. De Rijkssubsidie is ontoereikend en bovendien worden er nog zoovel en gevonden, die voor subsidie niet in aanmerking komen en toch geholpen moeten worden. BRANDSTICHTING? Uit 'Aalsmeer meldt men aan de Tel. Onlangs maakte uw blad melding van brandstichting te Kudelstaart in 'de boerderij van den heer T. van Klaveren, waarvan als verdacht in arrest is genomen J. Jansen. De bevolking in het gehucht Ku delstaart is zoo gekant tegen de fa milie J.f dat Donderdagnacht in het koffiehuis van zijn vader al de rui ten zijn ingeworpen. De politie doet onderzoek. TYPHUS-GEVALLEN. Te Broek op Langendijk (N.-H.) breidt de typhus zich uit. Er doen zich thans zeven gevallen voor. Ver leden jaar heerschte er een typhus- epidemié in de aangrenzende ge meente Zuidscharwoude. FLORES. Aan de familie van den sergeant Willem Johannes de Kok is vanwege het departement van koloniën mede gedeeld ,dat genoemde sergeant 12 'April bij de overvalling ven zijn bi vak, in Soekoeria boven Endeh, op Flores, is gesneuveld. CONGRES VOOR ACETYLEEN EN CALCIUM-CARBID. Verschenen is het programma voor het 5de Internationale congres voor acetyleen en calcium-carbid den 28, 29 en 30 Mei te Londen te houden. In het comité hebben voor Nederland zitting, de heeren M. Constandse, te Unmiden. en C. G. Harrenstein, Am sterdam. BESTRIJDING DER VIVISECTIE. Te Amsterdam is de "jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Bond tot bestrij ding der vivisectie, onder leiding van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer II. Nolthenius. Aan het uitgebracht verslag is het volgende ontleend In herinnering wordt gebracht, dat de Bond op zuiver ethischen grond slag voor afschaffing blijft strijden, hoe ook waardeerende de pogingen, in het werk gesteld om alvast beper king te verkrijgen. Zoo is de verhou ding tot het bekende comité tot be perking der vivisectie eene vriend schappelijke. Op de circulaire der door den af getreden minister mr. Rink, wiens sympathie voor het streven van den Bond hoogelijk gewaardeerd werd, ingestelde enquête-commissie, is uit voerig door het hoofdbestuur geant woord. Van de medische zijde had de Bond geen aanvallen tot bestrijding te ver duren. Door het optreden der zooeven be- 'doelde enquête-commissie is ook iets van een rusttijdperk voor de strijden de partijen ingetreden. Die het on eens zijn wachten de uitkomst van het onderzoek af. Nochtans zit het hoofdbestuur niet stil. Als een hoogst belangrijke uit gave, die zij in het afgeloopen jaar tot stand bracht, mag gelden „Do .verdediging van ons standpunt" door 'den heer F. Ortt., vice-president van den Bond. Dit werk mag als een ency clopaedia der zaak beschouwd wor den. De Bond stelt het k f 1 beschik baar (verkrijgbaar aan het algemeen Secretariaat te Utrecht). In het hoofdbestuur kwam geen .verandering. Het aantal leden ging iets achteruit. De Bond telt er thans 861 behalve de algemeene leden, 211 in de afdeeling Amsterdam, 43 in die 'te Haarlem en 87 in die te Utrecht. Met de afdeelingen van den Wereld- boud, met name die te Londen en te Parijs, werd vriendschappelijk sa mengewerkt. De aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren W. v. d. 'TIeuvel, H. Nolthenius on F. Ortt, werden bi] acclamatie herbenoemd en namen de benoeming aan. Voor het nazien der rekening en verantwoording van den penning meester betreffende het volgende jaar werden benoemd mevr. B. S. de Haan- Brinkman en de heer W. H. C. de Haan, beiden te Amsterdam. Tot afgevaardigde naar de volgen de jaarvergadering van den Nationa- len Vrouwenraad werd opnieuw be noemd mej. E. M. C. van Laer te Utrecht. Eenige voorstellen van de afdeeling Amsterdam bleken in zooverre overbo dig als met het daarin gewenschte reeds vroeger door het hoofdbestuur rekening gehouden was, namelijk: het vragen aan de regeering om een leer stoel aan de universiteiten voor de Physische Therapie, het verspreiden van vlugschriften, b.v. in geval van sierk sprekende feiten, en het zoeken naar groote belangstelling voor de zaak in de algemeene pers. Als te verspreiden vlugschrift had het hoofdbestuur namelijk juist on der handen een overdruk van het in het laatst verschenen nummer van het orgaan voorkomende artikel „Proeven op Menschen". Na de gebruikelijke rondvra ag sloot de voorzitter de vergadering, na opwekking tot propaganda, vooral in eigen kring. DE SCHAARDAG IN HET GOOI. De Hbld.-correspandent schrijft: Dank zij der regeling, getroffen tus- schen het dagelijlcsch bestuur van Hil versum en den meentmeester van de Hilversumsche Meent der oude partij aan de eene zijde, en den heer Arie Veen, lid van het hoofdbestuur dei- nieuwe partij aan de andere zijde, is het Vrijdag, op den eersten schaar - dag, bij de scharïng van vee op de meent, erg kalm toegegaan. De oude partij heeft hier nl. wat water in haar wijn gedaan en de scherpe bepaling van betaling der oude schulden aan schaargelden laten vervallen. Alléén handhaafde "zij haar eisch van beta ling van het schaargeld over 1908 ten opzichte van twee erfgooiers der nieu we partij die toenmaals hun vee bij de oude partij hadden laten branden, doch niet betaald hadden. Hiermede kon de nieuwe partij zich vereenigen en werd voor dat be drag door de leden van het hoofdbe stuur, de heeren Veen en Perk, borg gesproken. Alzoo was alles op de meent pais en vree. De aanhangers der oude partij betaalden gewoon hun schaargeld, waarna hun beesten ge brand werden tot de bovenmeent toe gelaten; de aanhangers der nieuwe partij betaalden eveneens hun schaar geld aan den meentmeester der oude partij, doch onder protest, waarop ook hun koeien, na gebrand te zijn, door de oude partij dat gedeelte der meent werden opgebracht. Rijkspolitie was ditmaal niet aam wezig, Alleen was de Hilversumsche gemeente-politie door twee harer die naren vertegenwoordigd die, zooals te .begrijpen is, een gemakkelijke taak hadden en slechts hadden toe te zien. Het bleek uit alles dat beide par tijen door een geest van verzoening bezield waren en als minister Heems kerk een regeling der geschillen weet te vinden, zijn we waar we in het Gooi reeds lang hadden moeten wezen Van de gelegenheid tot scharing werd een drukker gebruik gemankt dan anders op den eersten schaar- dag- Dit vindt zijn oorzaak in het to taal op zijn van voedsel voor de bees ten bij de meeste boeren. VALSCH BANKBILJET. Door een tapper te Amsterdam werd bij de politie aangifte gedaan dat een onbekende bezoeker bij hem in beta ling heeft gegeven een bankbiljet van f 10 dat later bleek valsch te zijn. Het biljet is in beslag genomen. LUSTRUMFEESTEN TE DELFT. De Senaat van het Delftsch Studen tencorps heeft bericht ontvangen, da.t de Koningin-Moeder het wapenfeest tijdens het lustrum met Hare tegen woordigheid zal vereeren. Omtrent de komst van de Koningin en Prins Hendrik is nog niets be kend. CHRIST.-HIST. KARAKTER DER NATIE. Vrijdag werd te Utrecht de verga dering gehouden van de Vereeniging' tot handhaving van het Christelijk- Historlsch karakter der natie. Dr. P. J. Kromsigt van Rotterdam, hield een rede over art. 171 der Grond wet. De aftredende bestuursleden wer den herkozen. In September zal weder een alge meene vergadering gehouden worden. DE 1 MEI-DAG. De 1 Mei-dag had te Amsterdam het gewone verloop. Er waren twee optochten georganiseerd, beide uit gaande van den Amsterdamsehen Be- stuurdersbond, namelijk een 's mid dags en een 's avonds. Te half een werd achter het Rijks museum de stoet opgesteld, die door verschillende straten van buurt IJ IJ trok en zich naar het Paleis voor Volksvlijt begaf, waar eene groote meeting gehouden werd. Een belangrijk deel van den stoet werd gevormd door leden van den A. N. D. B. In Bellevue hielden de vrije socialisten een druk bezochte meeting. Op een grooten rooden doek las men de woorden „Op voor de Algemeene Werkstaking". Sprekers waren hier de heeren De Jong, Van Dok en Reynder. Het kin derkoor „De Jonge Proletariërs" zong eenige liederen, ARTIS. Lijst der geschenken, door het Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tura Artis Magistra" gedurende de maand Maart ontvangen; de namen der schenkers daarachter vermeld, i Voor de Diergaarde: eeh Maleische Beer, W. B.Stapel, to Koeta Radja; een Bansing, dr. M. J. van Erp Taal man Kip, te Arnhem; een grijze Ich neumon, H. de Grnaff, alhier, twee Patrijzen, mr. J. F. Neeb, te Hardér- wijk; een Porceleinhoentje F. de Jong alhier; een Kraai, Mevr. M. Schelte- maSluis, alhier; een Kleine Geel- kuif Kakatoe, D. Hooijkaas, alhier; een West-Indische Schildpad, A. II. van Moppes, alhier; twee Grieksche Schildpadden, jongenh. H. Dekker, alhier; ee nSchorpioen Slijkschildpad, twee gespikkelde Zoetwaterschildpad den, een Zoetwaterschildpad, een A- naconda-Boa, een Rondoog Kaaiman, een slang, een dito, en vijf Surinaauir scbe Padden, D. Bolton te Paramari bo. Voor het Aquarium: vijfhonderd Bit tervoorns, een Spiegelkarper, een Le derkarper en vier en tachtig zoetwa ter Donderpadden, Gebr. Dil Jzn., te Koog aan de Zaan. Voor het Zoölogisch Museum: een belangrijke collectie Insecten, hoofd zakelijk Lepidoptera, afkomstig van de Zuid Nieuw-Guinea espeditie in 1907, mr. H. A. Lorentz, te Arnhem. EEN LUCHTBALLON. Gistermiddag omstreeks half twaalf heeft de ballonafdeeling van het re giment genietroepen op het exercitie veld, achter de suikerfabriek te Utrecht, een nieuwen ballon gepro beerd. Hij is door de afdeeling zelf in de kazerne gemaakt, en als zoodanig de eerste, die in Nederland gecon strueerd is. Vroeger liet men ze uit Duitscbland komen, maar het is ge bleken, dat zelf-fabriceeren goedkoo- per uitkomt. De' ballon is een doel- ballon, dat wil zeggen, hij wordt als doelwit gebruikt bij de schietoefenin gen. Hij houdt 100 kub. M. in, dus is ongeveer het 1/6 deel van een gewo nen ballon, en biedt derhalve op een hoogte van 600 M., want zoo hoog laat men hem bij de schietoefeningen stijgen, geen gemakkelijk mikpunt. Wordt de ballon geraakt, dan loopt hij langzaam leeg en springt niet uit eikander, zooals sommigen meenen. Deze ballon heeft een omhulsel van geel katoen, is van binnen met gutta percha bekleed en wordt gevuld met een mengsel van waterstof en licht gas. De ballon zal te Oldebroek bij de schietoefeningen dienst doen. Een en ander lokte natuurlijk veel bekijks („U. D.") ONZE VLOOT. De Nederlandsche Vereeniging On ze Vloot hield te 's-Gravenhage hare jaarlijksche algemeene vergadering, c-nder voorzitterschap van vice-admi- raal Ellis, die den aanwezigen, leden van den Algemeenen Raad en Verte genwoordigers der afdeelingen, me dedeelde, dat de vereeniging thans 11 afdeelingen telt, met 1460 leden. Spoe dig hoopt men op afdeelingen te Am sterdam, Berlijn, Parijs en Antwer pen, terwijl men in correspondentie is met eenige plaatsen in Oost-Indië. Om in de behoefte van een eigen or gaan te voorzien, zijn onderhandelin gen aangeknoopt met het Nederland sche zeewezen mochten echter de be zwaren, die louter van financieelen aard zijn, zoo groot wezen, dat deze onderhandelingen niet tot een ge- wenscht resultaat voeren, dan zal eene twee- driemaandelijks^ ver schijnende circulaire worden uitgege ven. Verder werden eenige nieuwe mid delen van propaganda besproken en vastgesteld, dat het hoofdbestuur een concept zal opmaken voor een petitie, later ta bespreken in eene buitenge wone algemeene vergadering, te rich ten aan de volksvertegenwoordiging, in welke petitie aangedrongen zal worden op een spoedig in gereedheid brengen onzer kunstverdediging, als mede op het versterken van het Ne- derlandsch eskader in Oost-Indië. Voorzitter, hoofdbestuur en leden van den Algemeenen Raad werden met algemeene stemmen herkozen. HOKVASTE VOGELS. De heer J. Daalder, te Bussum, schrijft aan „Het N. v. d. D." Naar aanleiding van het bericht, dat eenige in het Naardermeer in vrijheid gestelde kwakken weder naar hun vroegere verblijfplaats in Artis zijn teruggekeerd, kan ik u mededee- len, dat ik in mijn vorige standplaats (Heer-Hugo waard) in April van het vorige jaar een spreeuw ving, die des nachts bij ruw weer tegen mijn ven ster was komen vliegen. Het beestje werd door mij buiten in een groote volière gedaan en ge voelde zich daarin heel gauw thuis. Toen ik medio Juni naar hier werd overgeplaatst, besloot ik den spreeuw de vrijheid weder te geven. Groot was echter mijne verbazing, toen ik be merkte, dat hij niet meer op zijne vrijheid gesteld scheen, daar hij, hoe wel aanvankelijk de volière verlaten de, daarin telkens weder terugkwam en niettegenstaande de volière geheel geopend bleef, deze bijna niet meer verliet, totdat ik ten laatste genood zaakt was de volière op te breken. Hetzelfde overkwam mij thans we der met een zanglijster. Ik had het vorige jaar 3 eieren van deze vogel soort van een jongen gekocht, die ze uit een nest had medegenomen. Ik liet de eieren door een spreeuw uit broeden en groot brengen en plaatste de jonge vogels in een kooi, in de hoop, dat er minstens één mannelijke lijster bij zou zijn. Twee der vogels stierven en toen mij bleek, dat de overgeblevene een vrouwelijk exem plaar was, zette ik de kooi, die buiten hongt, open, doch madame gevoelde geen lust hare gevangenis te verlaten, zoodat zij maar weder liefderijk ver zorgd wordt en in hare kooi blijft. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is te Ton gerooi Donderdagnacht de hofstede met schuur en stal van den landbou wer J. van Buurcn tot den grond af gebrand. Niets kon gered worden. Een hond, die aan een ketting lag, doch in de haast was vergeten los te maken, kwam in de vlammen om. Alles is verzekerd. Door het aanmaken van een kachel met petroleum zijn de huizen van Kui lenburg en Van Dijk te Kapel-Ave- zaath afgebrand. Alles is verzekerd. Door het springen van een petrole umlamp ontstond een felle brand in de woning van J. R. van Kalkeren te Ommeren. Het huis brandde geheel uit, doch een gedeelte van den inboe del werd gered. Alles was verzekerd. Het boerenplaatsje van den land bouwer Ivootman in de Poel nabij Monnikendam, dat nog wel onbe woond was, is geheel verbrand. Door het overkoken van lijnolie is te Nieuwersluis (Z.-H.) de drogisterij zaak met woonhuis van den heer W. van Alen, tot den grond afgebrand. Weinig kon gered worden, zoo snel grepen de vlammen om zich heen. Verzekering dokt de schade, ONGELUKKEN. Te Vroomshoop is het 3-jarig doch tertje van den landbouwer J. Kassies verdronken in een sloot. Op het rangeerterrein te Blerik werd Vrijdagmorgen, circa drie uur, het in tweeën gesneden lijk van den sergeant der infanterie O., uit Venlo, gevonden. Hoe hij op de spoorlijnen is gekomen en met welk doel, is on bekend. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie, Het onderstaande bied ik u beleef delijk ter opname aan. Onder dankzegging hoogachtend, Namens de Commissie van Voorbe reiding, BERN. J. VELDHUIS. Amsterdam, 25 April 1908. Damrak 97. EENE GOEDE GELEGENHEID OM IN ENGELAND HANDELS- RELATIëN AAN TE KNOOPEN. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat op initiatief van onzen Consul-Generaal ie Londen, den heer H. S. J. Maas, pogingen zouden wor den aangewend om een Nederland sche afdeelin gte vormen op de in September in de „Royal Agricultural Hall" te Londen te houden tentoon stelling van voedingsmiddelen, krui deniers- en bakkerswaren. Op verzoek van de afdeeling Handel van het Mi nisterie van Landbouw, Nijverheid en Handel, nam de Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen de voorbe reiding van Nederland's deelneming aan deze tentoonstelling ter hand en op eene door het bestuur van deze ver eeniging op 20 Februari te 's-Graven hage bijeengeroepen vergadering van belangstellenden werd een speciale commissie van voorbereiding be noemd. Deze commissie bestaande uit de heeren mr. E. L. Th. Hoogenstraaten te Leiden, F. E. Posthurna te 's-Gra venhage en Bern. J. Veldhuis te Am sterdam ontving reeds zooveel blij ken van instemming en toezeggingen, dat bet definitieve besluit kon worden genomen een Nederlandsche afdeeling op de bedoelde tentoonstellingen te Londen in te richten. Op Zaterdag 9 Mei a.s. zal daarom te Utrecht een nieuwe vergadering van deelnemers en belangstellenden plaats hebben (te l-l uur nam. in het Hotel des Pays Bas) terbespreking van de nadere bij zonderheden betreffende de deelne ming aan en de inrichting van de ten toonstelling, benoeming Yan drie commissieleden uit de exposanten en aanwijzing van de plaatsen aan de deelnemers. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat een van de leden der Commissie een bezoek heeft gebracht te Londen, waar hij den indruk kreeg dat zich hier voor Nederlandsche firma's een onvergelijkelijk gunstige gelegenheid voordoet haar waren.in Engeland be kend te maken. Zooals wij indertijd reeds hebben medegedeeld, hebben de tentoonstellinge nvan kruideniers- en bakkerswaren plaats tijdens de con gressen van de bonden der kruide niers en bakkers, die de gelegenheid van hun bijeenzijn te Londen tevens benutten om zich van het -nieuwste op hun vakgebied op de hoogte te stel len. Eerder dan van tentoonstellingen zou men hier dus mogen spreken van groote monsterzalen, waar de hon derdduizenden vaklieden uit het ge- heele Vereenigd Koninkrijk in de hoofdstad saamgestroomd, zich op de hoogte komen stellen van nieuwe vin dingen, nieuwe artikelen, nieuwe handelsadressen'. Waar slechts telken jare aan één vreemden staat gelegen heid wordt gegeven aan deze uitstal ling deel te nemen, hebben dus dit maal de Nederlandsche firma's een mooie I:?. is ieuwe handelsbetr-k- kingen aan te knoopen en haar wa ren onder de Engelsche vakmannen bekend te maken. De voor do Nederlandsche afdee ling beschikbaar gestelde zaal meet 75 bij 50 meter en heeft dus een opper vlakte van 3750 vierk. M. Om van deze ruimte zooveel moge lijk partij te trekken, de bezwaren aan expose eren verbonden zooveel mo gelijk te beperken en de kosten zoo, laag mogelijk te houden, heeft de commissie van voorbereiding het voorloopige plan ontworpen langs de wanden der zaal en in het midden trapsgewijze tentoonstellingstafels op te stellen. Hiervoor zullen op eenigen afstand toonbanken worden aange-' bracht, waarna door dwarsschotten afscheidingen tusschen de stands der verschillende deelnemers, die dus als het ware ieder de beschikking krijgen over een eigen winkelafdeeling, zul len worden gemaakt. Elk deelnemer krijgt dus feitelijk een eigen afdee ling, waarboven hij zijn reclame-bord zal kunnen aanbrengen. Iedere stand zal ten minste 2 meter breed zijn en de kosten zullen verlichting, bewa king enz. inbegrepen per strelcken- den meter hoogstens 30 bedragen. De commissie meent door deze in richting, tegemoet te komen aan de bezwaren, die liet overbrengen van vitrines, tentoonstellingskasten enz. gewoonlijk met zich brengt, terwijl de inrichting der verschillende stands met de daarvoor geplaatste toonbank, zoo is, dat nu tevens de emballage waarmede men anders zoo dikwijls last heeft, ter plaatse zelf kan wor den geborgen. Natuurlijk echter blijft in de door gangen en in het midden ruimte ge noeg voor de plaatsing van eigen ta fels en vitrines; van deze gelegenheid o.a. zal op ruime schaal worden ge bruik gemaakt door den Algem. Ned. Zuivelbond. De gelegenheid tot deelname blijft opengesteld zoolang de plaatsruimte nog niet geheel is bezet. Zij die aan de vergadering te Utrecht op 9 Mei a.s. nog zouden wil len meenemen en geen uitnoodiging hiertoe ontvingen, kunnen zich hier voor tot een der bovengenoemde com missieleden wenden. Land en Tuinbouw IERKELDERS. De heer C. Nobel, rijks-landbouw- lieoraar voor Noordholland zendt ons hierover een uitvoerig stuk, waaraan wij het navolgende oiitleenen: In September van het vorige jaar werd door mij aan eenige makers van ierkelders «en opgaaf gevraagd van de tot op dat tijdstip door hen vervaardigde ierkelders. De meesten van hen hebben aan dat verzoek be reidwillig voldaan; ik breng hun daarvoor bij deze mijn welgemeenden danlc, en ik blijf mij steeds ten zeer ste aanbevolen houden voor een op gaaf hieromtrent aan het einde van ieder jaar. Alle personen, firma's of vennoot schappen, die zich met het maken van ierkelders bezig houden, verzoek ik beleefd het doen van zoodanige op gaaf niet te verzuimen en mij in ie der geval hun adres op te geven, want het is zoowel in hun belang als in dat "van onze veehouders, dat op deze zaak voort durend de aandacht gevestigd blijft, en ik stel mij daarom voor, jaarlijks een overzicht van de gemaakte ierkel ders publiek te maken. In het geheel zijn 125 ierkelders ge maakt met een totalen inhoud - van 3624000 L. Wanneer men in aanmerking neemt dat in het begin van 19ÖÏ slechts en kele ierkelders in Noordholland wer den aangetroffen, leveren deze cijfers wel het sprekend bewijs, dat er in de laatste jaren in deze provincie een sterke drang is ontstaan om ierkel ders te bouwen, en dat dus zeer vele practische veehouders tot de overtui ging zijn gekomen, dat het zorgvuldig bewaren van de ier, in een ierkelder een voordeelige zaak is. Do bovenvermelde ierkelders zijn al le vervaardigd van gewapend beton en deze verdienen ook naar mijne meening de voorkeur boven gemetsel de, omdat die van beton bij ongeveer gelijken prijs voorzien kunnen wor den van een stevige overdekking van hetzelfde materiaal, bijgevolg minder kosten aan onderhoud dan kelders met een houten of ijzeren overdek king en tevens meerderen waarborg geven tegen het vervluchtigen van ammoniak. Letteren en Kunst ZANGWEDSTRIJDEN. De jury voor den internationalen zangwedstrijd in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam van 16 Mei tot 9 Juni a.s., is uit de volgende musici saamgesteld: Fred. J. Roeske, Dan. de Lange, Isr. J. Olman, L. F. Brandts Buys, Ph. Loots, Jacq. Har- tog, Peter van Anxooy, H. Rutters, al ien Nederlanders, en verder uit het buitenland de heeren Carl Smulders, Leon Dubois, Jean Blockx, Ferd. Wüst hof, Mathieu Neumon, La Porte en Frans Litterscheid. e:i vuurhuis verlatende, begon ze lie vig uit te varen tegen de jongens, en toen een wouw, dia uit 't raam harer woning lag, haar verwondering er over te kennen gaf, hoe het mogelijk was, zulke gemeen e scheldwoorden te gen kinderen te uiten, nam ze plotse ling den emmer met kokend water met beide handen op en stortte den inhoud over de jongens uit. Twee der jongens, de een 9 jaar en de ander 13 jaar oud, werden getroffen, niet ern stig. Het O. M., jhr. mr. Quintus, eischte tegen de vrouw 2 maanden gevange nisstraf. VERDUISTERING, MEINEED, VALSCHHEÏD IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. Derde dag. Vrijdag zette de 5de kamer der Am- sterdamsche Rechtbank de behande ling voort van de zaak tegen de ma keiaars lo. Hermanus Benjamins, oud 63 jaar, en 2o. David Benjamins, oud 23 jaar, beklaagd no. 1 en no. 2 van verduistering in vereeniging, no. 1 bovendien van meineed, no. 2 boven dien van valschheid in geschrifte en oplichting. Ook nu werden weer vele getuigen gehoord. Belangrijk waren alleen de verklaringen van J. Slaalep, een half broeder van den, in dit proces vaak besproken, Krijn. Deze verklaarde, dat de beklaagden belangrijke schul den aan Krijn liadden, en dat deze niet vereffend waren, gelijk de be klaagden beweren. Hierna werd de zaak weder ver daagd. EEN ZELDZAAM GEVAL. In de reeds vroeger vermelde zaak van een slager te Raalte, die aan vankelijk voor de rechtbank te Alme lo. terecht stond wegens opzettelijke brandstichting in een hooiberg, werd door de 'rechtbank te Almelo een ont slag van rechtsvervolging uitgespro ken op grond, dat de beklaagde, vol gens het. rapport van den deskundi gen psychiater, gehandeld had in een droomtoestand, gevolg van chronisch alcoholisme en tevens werd zijne in vrijheidsstelling géi ast. Aan dit bevel tot invrijheidsstelling werd door den officier van justitie te Almelo niet voldaan. Deze teekende hooger be roep aan en de beklaagde werd in het Huis van Bewaring te Arnhem opgenomen. Donderdag nu diende deze zaak voor het Hof te Arnhem en werden als deskundigen gehoord dr. Le Rüt- te, geneesheer van het krankzinnigen gesticht „De Brinkgreve", te Deven ter, en dr. A. Couvée, geneesheer directeur van het Ned. Isr. Krankzin nigengesticht te Amsterdam. De advocaat-generaal, mr. Casten- dijk, vroeg zijnerzijds ook ontslag van rechtsvervolging, doch eischte tevens, dat het Hof zou gelasten de opslui ting van beklaagde in een krankzin nigengesticht voor den proeftijd van een jaar. In een uitgewerkte, pleitrede be toogde beklaagde's verdediger, mr. L. W. van Gigch, advocaat te Am sterdam, da.t, waar de beklaagde had gehandeld in een droomtoestand,, van opzettelijke brandstichting geen spra ke kon zijn en deze derhalve diende te worden vrijgesproken. Voor het ge val het Hof zich met deze zienswijze niet mocht vereenigen, kon pleiter wel meegaan met het ontslag van rechtsvervolging op grond van on toerekenbaarheid, maar vroeg hij, dat gevolg zou worden gegeven aan het vonnis der Rechtbank en de be klaagde onmiddellijk in vrijheid zou worden gesteld. Pleiter wees hierbij er op, dat de officier van justitie, formeel, met de wet in de hand, wel in zijn recht was, maar dat het toch wel hoogst zelden voorgekomen zal zijn, dat van dat recht werd gebruik gemaakt. Het Hof ging hierop in raadkamer en deelde vervolgens bij monde van den president mede, dat de onmid dellijke invrijheidsstelling werd ge- j last. Door het O. M. werd hieraan da delijk gevolg gegeven. INVOER VAN VEE. De Rechtbank te Middelburg deed uitspraak in een schijnbaar onbelang- rijke zaak, die toch werkelijk van veel beteekenis is. Een viertai perso nen werden kort geleden door den kantonrechter te Oostburg veroor deeld tot f 0.50 boete subs, één dag hechtenis, wegens overtreding der' wot op' het veeartsenijkundig Staats toezicht, waar deze verbiedt êénhoe- vige dieren in Nederland in te voe ren. De beklaagden nu hadden een wa gen met jonge varkens gereden van Yzendijke naar Sas van Gent. Om echter van Westelijk naar Oostelijk Zeouwsch Vlaanderen te rijden en omgekeerd, is men verplicht door Bel gië te reizen. Zij werden door de commiezen aangehouden en proces verbaal opgemaakt wegens invoer van varkens. Beklaagden würen evenwel van meening, dat hier slechts van door- voer en niet van invoer sprake was. Behalve de boete waren zij echter nog door den kantonrechter veroor deeld tot een voor hen zwaardere straf, namelijk dat de goederen tn beslag zouden worden genomen. De rechtbank te Middelburg nu heeft een der beklaagden vrijgespro- I ken en de anderen ontslagen vaïi rechtsvervolging. Rechtszaken MISHANDELING. Voor de 4e kamer der rechtbank te Amsterdam stond een 56-jarige vrouw terecht, beklaagd van mishandeling. In den avond van 6 Februari ee- nigszins onder den invloed ze was zelden nuchter een water- en vuur- nering in de N.Z. Armsteeg te Am sterdam binnengaande, werd ze door jongens uit de buurt uitgescholden voor: „Dronken Naatje, lust je nog een maatje". i Met haar emmer water het water- Gemengd Nieuws KOFFER-MOORD. Er is een bepaalde soort gruwelda den, welke misschien nog het best zou kunnen worden gebracht onder het hoofd koffermoorden. Lieden, willen om de een ofandere reden een mensch uit den weg ruimen, lokken hem of haar in een hinderlaag, dooden het slachtoffer en bergen het lijk ïn een koffer. Zij weten dan geen weg met het zware gevaarte met haar grieze- ligen inhoud, slepen het overal mee en houden het binnen hun bereik, wat natuurlijk ten slotte uitdraait op ontdekking. Of wel de koffer wordt eenvoudig per spoor verstuurd en

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10