Weerbericht F. P. KEIC3ERT, Heeren Sireoheedeii Thermometerstand Binnenland Gemengd Nieuws Rechtszaken Sport en Wetfstrljifeu Telegrammen Burgerlijke Stand Laatste Berichten Stoomvaartöerietiten ÜEDEDEELINGEN VAN HET XONINKL, NED. MET. INSTITUUT, f Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 2 Mei 1908. Hoogste barometerstand 774.6 m.M. te Seydisfjord; laagste 749.7 m.M. te 'Horta (Azoren). Verwachting tot den avond van 8 Mei: Wind: zwakke Noordelijke tot Oos- teïijken wind. Gesteldheid van de lucht: verander lijke bewolking, weinig of geen regen. Temperatuur: iets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 765 m.M. Neiging tot achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regei. 17 Anegang tl. Nieuwste modeller te Haarlem. Zaterdag 2 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 58j La&gsèe hedennacht F. 46o Hedenmiddag te 12 uur F. 58 SCHOTEN. Door de politie is alhier aangehou den A. H. Blijswïjk, die gesignaleerd Btond in het Algemeen Politieblad voor het ondergaan van drie weken gevangenisstraf. Als onderwijzeres aan de Bijzonde re R.-K. School alhier is benoemd mejuffrouw E. L. E. C. Claessen, van Borne. Vrijdagmiddag heeft onze burge meester zich in de gemeente metter woon gevestigd in het pas nieuw ge bouwde landhuis, tegenover het Raad huis. BENNEBROEK. Bij de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering waren de heeren A. J. E. Baron Van Ittersum, P. Bak ker en J. F. Reydon afwezig, de beide eerstgenoemden met kennisgeving. De voorzitter zeide, dat de wensch, door hem in de vorige vergadering geuit, dat de heer J. H. Willink van Bennebroek weder gezond in de ge meente mocht terugkeeren, niet was .vervuld. De droeve tijding, dat hij te Cannes was overleden, is zeker door allen met leedwezen ontvangen. •Spreker bracht eene weemoedige hulde aan de nagedachtenis van den overledene, die in de gemeente in dankbare herinnering zou blijven. Naar. aanleiding van de ingekomen kennisgeving van den heer Van Itter sum, dat hij wegens ongesteldheid niet ter vergadering kon komen, zei- de de voorzitter, dat, waar ongerust heid had geheerscht over de ziekte van het geacht Raadslid, het hem als voorzitter en zeker den heelen Raad had verheugd, dat de ziekte eene gunstige wending had genomen. Spreker hoopte, dat de heer Van Ittersum de volgende raadsvergade ring weer geheel hersteld zou kunnen bijwonen. Ingekomen was een schrijven van mevr. de wed. Willink van Benne broek, waarbij zij mededeelde, dat door wijlen liaren echtgenoot aan haar de ambachtsheerlijkheid Benne broek was gelegateerd, en zij deze waardigheid had aanvaard. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de ambachtsvrouwe van Benne broek, die zoo veel voor de gemeente kon zijn, ook veel in haar belang doen zou, wat spreker ook wel vertrouwde, waar bekend was, dat mevr. Willink de gemeente een goed hart toedraagt. Daarna werd het kohier der hon denbelasting dienst 1908, gelijk dat door B. en W. was aangeboden door 'den Raad vastgesteld. Uitgeloot werden vervolgens de nummers 87 en 1 der aandeelen van de geldleening 1877. Daar, naar aanleiding van de nieu we door Gedeputeerde Staten goed gekeurde regeling der jaarwedden .van het onderwijzend personeel iu 190S, 275 meer aan tractementen der onderwijzers zou zijn te betalon, dan op de begrooting was geraamd, .werd de door B. en W. voorgestelde suppletoire begrooting deze aangele genheid betreffende, goedgekeurd. Waar ook de post „bijdrage in het weduwen- en weezen-pensloenfonds der onderwijzers" op de begrooting van 1908 f 13.75 minder was geraamd, dan thans rnoest worden uitgegeven, ,werd besloten dit bedrag uit den post „Onvoorziene uitgaven" te betalen. Het gemeenteverslag over 1907 werd vervolgens aangeboden, en besloten, dat het bij de leden zou circuleeren. Hierna ging de vergadering uit een. G. de Goede, werkzaam aan het sta tion Vogelenzang, is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd als stations-as sistent te Halfweg. HAARLEMMERMEER. Ven enkele leegstaande woningen te Nieuw Vennep heeft men de zin ken afvoerbuizen voor x-egenwater ge stolen. Ook het lood uit de dakgoten was reeds losgerukt en ter vervoer gereed gelegd, doch op dat oogenblik schijnt de dief gestoord te zijn, zoo-1 dat hij een en ander moest achterla ten. Alle andere aanwijzingen ontbre ken. Bij den landbouwer v. d. H., aan den IJweg, sectie N, is onder zijn vee „mond en klauwzeer" geconstateerd. Vergadering van den Raad te Haarlemmermeer op Douderdag Mei des voorm. 10 uur. Pur.ten van behandeling 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Adres in zake eenheid van tijd. 3. Verslag over den toestand der gemeente 1907. 4. Aanbieding verslag woningen- wet. 5. Reclame van de wed. Stapel te gen de geschatte huurwaarde voor het vergunningsrecht. 6. Als voren van W. de Jong. 7. Adres van P. Groen, om eervol entslag aan school 4. 8. Adres van C. Ewouds, om eervol ontslag onderwijz. aan school 10. 9. Adres van A. Meilink, om eervol ontslag aan school 10. 10. Benoeming van een eerste on- derwijzeres aan school 3. Voordracht 1. A. van Hespen, te Bergen op Zoom 2. C. G. Sterken- burg, te Beltrum. 11. Benoeming van een onderwij zeres aan school 8. Voordracht 1. mej. A. M. Boeré, te Warder 2. T. Heuvel, te Haarlem 3. A. M. W. de Weger, te IJmuiden. 12. Regeling tractementen onderwij zers. SLOTEN. Bij het op hol gaan van zijn paard is de zoon van den veehouder De Haas zoodanig door het dier getrapt, dat zijn linkerbeen werd stuk gesla gen en hij daarenboven zware ver wondingen bekwam. IJMUIDEN. De staking. Zaterdagmorgen weder geen enke le stoomtrawler aan de markt. Veel menschen, doch geen koopers, meest losse werklieden, die dagelijks een broodje verdienen met schepen lossen en visch sorteeren. Deze lijden er het eerst onder. Enkele bottertjes lossen de gevan gen scharretjes, scholletjes en enkele tongen. Twee kleine vischkoopers, Martin en Schaap, koopen ze op. De Pernisser sloep Speelman 2 heeft haar levende visch naar Amsterdam en Rotterdam gezonden. Een binnenge komen Schotsche logger is terugge zonden. Van een drietal Katwijker loggers lost één de tongen, een zestig stuks, die goeden prijs opbrengen, aan een- zelf dén kooper. Als er gemijnd wordt is 't doodstil, terwijl anders het hoo- ren en zien vergaan van het spekta kel. Vrijdagmorgen en ook heden was de directeur der Visschershaven per soonlijk ter plaatse. Grieksche torpedobooten. Hedenmorgen arriveerde hier een der groot model nieuw gebouwde tor pedobooten, de „Aspis", &ie in Duitschland gebouwd worden voor het Gxieksehe Gouvernement. 't Zijn fraaie booteix. De „Aspis" zal vóór zijxx vertrek een bezoek aan Amsterdam brengen. ZANDVOORT. Vrijdagavond had in Café-Restau rant „Zomerlust" een buitengewone uitvoering plaats ter gelegenheid van de feestelijke uitreiking van een vaandel aan de muziekkapel „Paul Kruger". Zeer fraaie muzieknummers werden ten beste gegeven, en uitste kend uitgevoerd. Na de pauze had de uitreiking van ■het vaandel plaats, mot een toespraak van den beschermheer, den heer H. M. Baron Collot d'Escury. Daarna werd door de kapel uitge voerd de „Vaandelmarsch", haar opgedragen door den oud-directeur, den heer Joh. M. Schouten Jr. Het eere-voox-zitterschap werd aangebo den en aanvaard door den heer J. Beeckman. Moge de muziekkapel „Paul Kru ger" onder dit prachtig vaandel, waaraan de medailles, in verschillen de wedstrijden behaald, bevestigd werden, veel succès behalen. Met een geanimeerd bal werd de avond besloten. Door de ZandvooiTsche Terrein- en Hotel-Maatschappij is het initiatief genomen op een gedeelte van hare terreinen benoorden het Grand Ho tel oen drietal lawntennis-banen a;a.n te leggen en die voor het publiek open te stellen. Ongeveer 300 meter benoorden de laatste villa aan den Boulevard Bamaart worden tussche-n de duinen drie banen aangelegd, die ieder 45 bij 36 M. groot worden en aan alle kanten beschut zijn dioor hooge duinen, zoodat de ligging uiterst gunstig is. Twee toegangswe gen worden aangelegd, waarvan éen van den weg af naar het paviljoen Bernadette. Met de werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. Banken en tentjes om en bij de banen zullen voor lxèt toeschouwende publiek ge plaatst worden. Het plan bestaat de banen met het a. s. badseizoen te openen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder bracht Vrijdagnamiddag om twee uur het aangekondigd bezoek aan het Haag- sche Gymnasium. H. M. werd in het gebouw ontvangen door wethouder v. Sandick, den president van het cura toren-college, jhr. mr. Van Teylingen en den rector dr. Van Aalst. Koning in Emma bezocht alle lokalen van 't gymnasium, zoowel beneden als bo ven. In de aula zong het gymnasiale koor eenige vadex'landsche liederen. TWEEDE KAMER. Het is met de amendementen op de Visscherijwet (van de heeren Van Twist c.s. en Reyne) tot het verbie den van het visschen met kuil netten cp de Zuiderzee, gegaan als algemeen verwacht werd. Nadat nog tot een stuk na de pauze aan re- en duplieken was besteed, zonder dat de positie merkbaar ver anderde, werden beide voorstellen verworpen met overweldigende meer- dei'heden. Het scheelde maar betrek kelijk weinig, of de voorstellers wa ren alleen blijven staan het eerste amendement kreeg 3, het tweede 9 van de ruim 60 stemmen. Toen dreigde een nieuw amende ment van de heeren Borgesius c. s. (om in de wet toch ten aanzien der kustvisscherij te bepalen, dat de te verwachten maatregel van bestuur voorschriften zou inhouden betreffen de het gebruik van bepaald visch- tuig) stagnatie te brengen, reden waarom de heeren De Waal Malefijt en Reyne werden uitgenoodigd over de binnenvisscherij te spreken, de eerste ter aanbeveling der visschers- vereenigingen, de tweede ter beplei ting van de belangen der sportlief- hebbende hengelaars. Zoo werd het 3 1/4 uur en konden de „vragen" beginnen. Minister Heemskerk deelde den heer De Klerk mede, dat een wotsontwerp bedoelende om schadeloos te stellen degenen, die door het opheffen der schutterijen geldelijk nadeel hadden geleden, reeds bij den Raad van State was. Dezelfde Minister gaf aan den heer Schaper te kennen wat trouwens reeds uit andere bronnen bekend was geworden dat hij geweigerd had een belastingverordening van Zaan dam goed te keuren, omdat daarbij de aftrek voor kinderen te hoog was opgevoerd, dan met het begrip „nood zakelijk levensonderhoud" was over een te brengen, doch dat de Raad reeds aan de gemaakte bezwaren was tegemoet gekomen. Het belangrijkste antwoord was dat van Minister De Marees aan den heer Van Asch van Wijck, inzake on ze toetreding tot de Noordzee-conven- tie. Aan dit antwoord is het volgende ontleend Wat den omvang aangaat der door die overeenkomst in het leven geroe pen verplichtingen, zeide de Minister „vóór alles nadruk er op te mogen leggen, dat deze verbintenis haar ont staan te dankeix heeft aan een sterk gevoelde behoefte, met onloochenbare oprechtheid gedurende den loop der onderhandelingen door de deelheb bende partijen aan den dag gelegd, om het wantrouwen weg te nemen, dat reeds gedurende zulk een tal van jareix zich deed gevoelen omtrent het geen enkele Staten, die door de Noord zee bespoeld worden, met elkander voor hadden en waarbij Nederland door zijn zoo bevoorrechte geografi sche ligging zoozeer betrokken was. De taak om aan dat wantrouwen een einde te maken, kon niet anders dan met graagte aanvaard worden door hen, die daartoe gei'oepen werden en deze algemeen en diepgevoelde ver antwoordelijkheid heeft ongetwijfeld niet weinig bijgedragen tot de bijzon dere overeenstemming, welke de ge voerde onderhandelingen heeft geken merkt. Bij de Nederlandsche Regee ring niet minder dan bij een der an dere heeft van den beginne af de wensch voorgezeten, om tot die zui vering van den politieken dampkring- met al haar krachten bij te dragen en de hoofdgedachte, die haar geleid heeft, is steeds gebleven om slechts in zooverre eigenbelangen te doen gel den, dat zij door den vorm en inhoud der te treffen overeenkomst voor het betrokken worden in eenige verwik kelingen in de toekomst gevrijwaard bleef." De overeenkomst bestaat uit een verklaring en eeix memorandum. De verklaring omvatte het gebod, om op eigen kuststreken zijn souve- reiniteitsrechten te bewaren, en het verbod om aan anderer grondgebied te roeren. Het memorandum bevatte de uitdrukkelijke erkenning dier sou- vereine rechten op de onschendbaar heid van het grondgebied. Deze overeenkomst bracht ons geen eeuwige vrede, maar erkende veeleer „de onvermijdelijke materieele ver plichting voor het behouden van ons zelfstandig bestaaix." De Regeering meende, dat deze over eenkomst een welkome gelegenheid bood om „voor ons land de plaats te vindiceeren, waarop het onmisken baar recht heeft". „Zonder ook maar voor een ondeel baar oogenblik te willen afwijken van de verstandige staatkunde der ont houding van politieke verdragen, die in Nederland sedert tal van jaren zoo voorzichtiglijk is in acht genomen hoopt de regeering niettemin in zoo verre ook hier den gulden midden weg te betreden, door zich voor oogen te houden dat, waar in het Euro- peesch concert Nederland naar geen eerste viool behoort te grijpen, wij ons niettemin voortdurend hebben re- kensclxap te geven, dat ook de klei nere instrumenten, mits goed gestemd en wèl bespeeld, tot het harmonisch effect van het geheel op onmisbare wijze kunnen bijdragen." Aldus besloot de Minister. Dinsdag 11 uur Visscherijwet. KINDERMOORD. Verdacht van kindermoord is dooi de Bussumsche politie de 30-jarige vi-ouw H. verhoord. Een kinderlijkje is gevonden in een put en naar de Amsterdamsche justitie ter schou wing gezonden. De vrouw te Delft, die haar kind heeft gedood, is Donderdagmiddag gearresteei-d. Omtrent dit afschuwelijke geval kan nog 't volgende worden medegedeeld. In het begin van December 1906 ont dekte de man der beschuldigde, dat zijn vrouw sinds eenigen tijd die huis huur niet betaald had, waardoor hij onaangenaamheden kreeg. De vrouw vatte toen het noodlottig besluit op, haar kind te dooden om daardoor het geld, waarvoor het verzekerd was, meester te worden. Zij nam het meis- j'e van 16 maanden uit de wieg en hing op zolder het kind op; na dit koelbloedig te hebben gedaan, werd na den dood van het kind het lijkje afgenomen en weer in de wieg ge legd. Aan den vader en den geneesheer werd kalm medegedeeld, dat het kind aan een stuip gestorven was en zoo dan ook door den geneesheer een be wijs van overlijden afgegeven. Van do verzekering trokken de ou ders f 40, waai-van nu de achterstal lige huishuur werd betaald. Nu de misdaad ontdekt is, heeft de vrouw hekend, doch houdt zij zich als niet bij haar verstand zijnde. ZENDINGSFEESTEN. 17 Juni a.s. zal het Noord-Hol- landsch Zendingsfeest te Heilo gehou den worden. Het Nationale Zendingsfeest, dat gehouden zal worden op Raaphorst, zal plaats hebben op Donderdag den 9deax Juli. De openingsrede zal wox-- den uitgesproken door prof. dr. J. J. P. Valeton van Utrecht. Oixx 2 uur zal op spreekplaats no. 1 optreden prof. di-. Bavinck van Amsterdam. Do eerste afscheidsrede zal worden gehouden door ds. A. J. Montijn te Haarlem en de tweede door dr. Cra mer te 's-Gravenhage. Op eene desbe treffende vraag van den voorzitter heeft H. M. da Koningin geantwoord, dat II. M. nog niet kon beloven het feest met H. M. hooge tegenwoordig heid te vereeren. DE AVOND-MANIFESTATIE TE AMSTERDAM. Vrijdagavond is to Amsterdam, on der leiding van den Amsterdamschen Bestuurdersbond, een optocht van po litieke en werkliedenverenigingen gehouden door het Muiderpoortkwar- tier. De hand van Alb. Hahn, den ra ken teekenaar, had ditmaal niet aan de voorbereiding deelgenomen, en dit was duidelijk te bemerken. Trans paranten en doeken waren eenvoudig beschilderd, zonder figiiralo of rand versiering, en ook aan zinrijke op schriften mangelde het. In grootte overtrof do stoet echter zijne voorgan gers ongeveer 45 vereenigingen met hunne leden marcheerden mede en in vei-band hiermede bedroeg het cordon politie niet minder dan 200 man. De optocht werd begeleid door 10 muziekkorpsen, terwijl de verlich ting geschiedde door fakkels en lam pions. In de straten waarlangs men trok was veel volk op de been. De 1 Mei-dag is te 's-Gravehhage op de gebruikelijke wijze gevierd. In ee nige lokalen als Tivoli en Concordia zijn bijeenkomsten gehouden, waar voor reeds vroeg in den ochtend strooibiljetten waren verspreid. Des avonds werd er in Tivoli weder een vergadering gehouden na afloop waarvan de 1 Mei betoogers evenals ten vorigen jare in optocht langs Veenkade, Buitensingel naar het Ja cob van Campenplein trokken, alwaar de stoet werd ontbonden. ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen is in bet Aamsveen aan de Duitsche grens het in verren staat van ontbinding verkeerond lijk van den 64-jarigen H. Keppels uit Enschedé gevonden, die sedert 4 No. vember van het vorige jaar werd ver mist. Men meldt aan de „Tel." uit Sche- veningen Donderdag- maakten een 12-tal per sonen propaganda voor den 1 Mei-dag door het uitreiken van vlugschriften aan voorbijgangers. Een der daarbij behoorende kinderen wilde een offi cier der artillerie in den troep een dergelijk papier in de hand stoppeix. Het paard werd schichtig, met het ongelukkig gevolg, dat het kind ach terover werd geworpen en het paard kwam te vallen. Het kind (een zeer jong meisje) werd tamelijk ernstig aan het hoofd, en het paard min of meer aaxx de borst gewond. De officier kwam met den schrik vrij. Van een en ander werd proces-ver baal opgemaakt. Bij het binnenkomen van den lo- kaaitrein I. 08, Donderdagmiddag, viel te Zwolle de heer T. ten Cate, uit Hoogeveen, van het perron eix wer den hem beide beenen afgereden. Hij werd naar het Sophiaziekenhuis over gebracht, („St.") Donderdag had aan den Vuchter- uitgang te 's-IIertogenbosch een droe vig ongeval plaats. Het bijna 7-jarige zoontje van Heeren, wonende aan het Zuiderhout, was met een makkertje aan den oever van de Dommel aan het spelen aan de linkerzijde van de brug, toen hij hij ongeluk te water raakte. Door de sterke drift van het water is de arme knaap onmiddellijk verdwenen. Hoewel terstond door de politie en door den heer Dorenbosch met, het dreggen werd begonnen, was het lijk Vrijdag nog niet gevonden. (,,'s-H. Ct.") FLORES. De N. R. Crt.-correspondent te Ba tavia seint (Officieel). Den 12en April zijn twee bivaks te Soekoeria (Boven-Endeh) door groote benden overvallen en in brand gestoken. Sergeant De Kok en twee marechaussees sneuvelden, 4 marechaussees en 2 dwangarbeiders werden gewond. Luitenant Tubbers trok op Endeh terug Kapitein Spruijt vertrok naar' Soekoeria. Het blad voegt er aari toe Het iB een vreemd verschijnsel, dat een regeeringstelegram op weg van ïndië naar de redactiebureau's van Staatscourant en Nederlandsche dag bladen een gedeelte van detn inhoud kwijt raakt. De lezer, die het in ons Tweede Blad B van 1 dezer opgeno- j men regeeringstelegram over de jong ste gebeurtenissen op Flores verge lijkt met het thans door onzen cor respondent overgeseinde officieele be richt, zal ontwaren, dat in 't eerste te legram de mededeeling onthouden Is, dat de 1ste luitenant L. J. J. M. Tab- bers (niet Tubbers) zich verplicht heeft gezien op Endeh terug te trek ken. Dit kan als eenvoudige oorzaak hebben, dat die officier met het bi vak ook zijn levensmiddelen en mu nitie grootendeels in de vlammen zag opgaan, zoodat hij alleen daar door genoodzaakt werd Boven-Endeh te verlaten. Maai' het kan ook zijn, dat hij zich te zwak voelde om tegen over het verzet op groote schaal den toestand te blijven beheerschenin dat geval hebben wij in de toelich ting in ons blad van hedenmorgen den toestand wat te licht ingezien. Wie de kapitein Spruijt is, weten onze lezers reedsdat die enei'gieke officier onmiddellijk, zeker met de noodige troepen, naar Soekoeria ging om daar den toestand te regelen, ligt voor de. hand. AT JEU. De N. R. Crt.-correspondent te Ba- tavia seinde verder Bij een klewang-aanval in Djeum- pa op een groep infanterie werden de sergeant Foiger, drie minderen en zeven dwangarbeiders gewond. In Peusangan werd de telefoon vernield. Het laatste maandverslag over Atjeh luidt ongunstig. Hieraan voegt het blad toe Hierover valt niet veel te zeggen. We beleven in Atjeh nu eenmaal een onrustigen tijd. Nog een onderzoek als pas werd ingesteld en we hebben misschien kans, dat de Atjehversla- gen er nog heel anders zullen gaan uitzien. De Atjeher is er nu eenmaal vast van overtuigd, dat wij nooit bij een eens aangenomen gedragslijn blijven volharden. Voor hem is het een feit, dat aan een krachtig be stuur weer gauw een einde moet ko men, als hij maar volhoudt. Zoo'n onderzoek doet hem licht denken, dat er weer verandering op til is, en hij fracht in die richting het zijne te doen. Uit het thans geseinde behoeft dit alles wel nie't rechtstreeks te volgen, het veronderstelde verhand is echter mogelijk. INBRAAK. Donderdagnacht is door ongenoode gasten door inklimming een bezoek gebracht op het kantoor van den heer H. J. Nedei-horst, aannemer, aan de Turfmarkt te Gouda. Een lessenaar werd opengebroken, doch niets wordt daaruit vermist. Vermoedelijk heeft de inbreker, waarschijnlijk een nieu weling in het vak, op het hoor en van eenig gerucht de vlucht genomen. Een kistje sigaren en een doos met post zegels, die voor het grijpen lagen, werden onaangeroerd gelaten. De po litie stelt een onderzoek in. BRANDEN. Vrijdagmiddag ontstond brand in een dubbel woonhuis aan de Hamer straat te Bussum, toebehoorende aan den heer De Groot. De eene helft, bewoond door den mandenmaker Bo, brandde geheel uit, terwijl de andere, wier bewoners, die niet verzekerd waren, nog den tijd hadde nhun inboedel te redden slechts waterschade bekwam. I De brand ontstond door het vlam vatten der pan bij het visch hakken. ASsurantie dekt de schade. NAAR LOURDES. De twintigste Neder!andsclie bede vaart naar Lourdes, ter gelegenheid van het gouden jubelfeest der ver schijning der H. Maagd aan Bema- dette, vertrekt Woensdag 6 Mei a. s. i De deelneming is dit jaar zeer j groot. Er vertrekken Woensdag van I Roosendaal uit, kort achter elkaar, drie pelgxamstreinen, een witte, eenj roode, en een blauwe trein. Er gaan 86 zieken met deze bedevaart mee. 1 De tex-ugreis vaxx Lourdes uit is be paald op Dondex-dag 14- Mei. Ter herinnerins- aan het Gouden Jubelfeest der verschijning van O. L. Vrouw te Lourdes, biedt de vereeni- ging tot samenstelling van Neder landsche bedevaarten dit jaar aan de pelgxüms een artistieke medaille aan door een voornaam kunstenaar ont worpen en uitgevoerd. (Tijd). ONTSLAG AAN GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Het voorxxaamste punt der agexxda van den Rotterdamschen gemeente raad wax*en de voorstellen tot 't ver- leenen van eervol ontslag aan drie onderwijzeressen bij het lager onder wijs, op grond van het aangaan van een huwelijk. Het was thans de eerste maal, dat door B. en W. drie onderwijzeressen tot eervol ontslag waren voorgedra gen, op grond van de motie door den gemeenteraad, in overeenstemming met de overtuiging van het college van B. en W., aangenomen, verkla rende, dat zij het in dienst blijven van onderwijzeressen bij huwelijk in den regel niet in het belang van het onderwijs acht. Een langdurig debat oxxtspon zich, waax'bij betoogd werd, dat het uit gangspunt hier niet moet zijn de on derwij zex*es, maar het belang van 't onder-wijs, en dat laat in dexx regel niet toe, dat de onderwijzeres aan blijft. Na re- en dupliek en nadat ook nog de heer Van Hinte als zijn mee ning had gezegd, dat wat men hier op het punt stond te doen, gelijk stond met broodroof, kwamen de voorstellen, ieder afzonderlijk, in stemming en werd, met 28 tegen 12 stemmen, het eervol ontslag aan de onderwijzeressen, de dames A. W. Kok-Hagen, M. H. Bekker-De Raadt en H. Andrae-Mak gegeven. DE ETNA EN DE VESUVIUS. Da Etna heeft weder getoond nog lang geen uitgebrande krater te zijn en ook de Vesuvius begint weder tee- kenen van leven te ge^en Een dof gerommel wordt aan de ziide van Resina gehoerd en in dezelf de streek heeft, een aardverschuiving plar.ts gehad. En ook de zwavelbron van Pozzuoli is weder gaan werken. IJet is te hegrijpen, dat deze feiten in verband met de uitbarsting van de Etna weder groot en schrik ondsr de bevolking hebben verspreid. De uitstrooming uit de Etna duxirt voort. Uit drie gaten spuit lava, asch en rook omhoog. Twee stroomen la va naderen langzaam de bebouwde streken. En wederom hebben er eeni ge aardschokken plaats gehad, ge paard met hevig onderaardsch ge rommel. VERDUISTERING, MEINEED, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE, OPLICHTING. (Derde dag.) (Vervolg). Na de pauze werd als deskundige gehoord de heer J. C. Post, lid van de le klasse van het Ned. Instituut van Accountants en leeraar in het boekhouden te Amsterdam. Deze gaf verschillende inlichtingen over de boekhoudingen van de be klaagden. Daarna werden de beklaagden weer ondervraagd, en deden verschillende mededeelingen. Het Openbaar Ministexle wees er toen op, dat ter terechtzitting voor 't eerst beweringen zijn gehoord, waar van in de instx*uctie niet is gebleken. Spr. vindt daarin, hoe ongaarne ook, reeds aanleiding aan de Rechtbank te vragen de heropening der instructie. De verdedigers verzetten zich hier tegen. Geruimen tijd bleef de Rechtbank in raadkamer. Als beslissing werd ge geven, dat der Rechtbank niet de noodzakelijkheid is gebleken van een aanvulling der bereids gevoerde in- structie. De door de verdedigers ge vraagde invrijheidstelling van den 2n beklaagde werd echter bevolen, op grond, dat de beschikking tot gevan genhouding van bekl. op 10 Februari 1908 aan hem is beteekend en na dien datum niét is verlengd, terwijl ook geen gevangenneming is gelast, zoo dat de termijn van 30 dagen, door de wet voorgeschreven' voor de verlen ging der prev. hechtenis, niet is in acht genomen. A.s. Woensdag voortzetting van de ze zaak. VOETBAL. HOLLAND—FRANKRIJK. De samenstelling van het Fransche elftal, dat op 10 Mei tegen Holland op Sparta's ter rem te Rotterdam zal uit komen, is als volgt Doalverdediger Z. Baton achter hoede V. Sergex-t, H. Moigixen mid denlinie Royet, Zimmermann, Denis; voorhoede Sartoi-ius, Mesnier, Fran cois, Mathaux en Hanot. Naar de Sportkroniek meldt, heb ben de westelijke eerste klasse veree nigingen.besloten, zich te wenden tot het bestuur van deix'Nederlandschen Voetbalbond, onx haar de zekerheid te verschaffen, dat zij ixx den vervolge geheel vrij zullen zijn in de keuze der buitenlandsche vereenigingen, tegen welke zij wenschen te spelen met andere woorden, dat het niet meer vex-bodeix zal zijn te spelen tegen clubs,, aangesloten bij den Engelschen amateursbond. Het bestxxur van de federatie der westelijke clubs werd samengesteld uit de heeren mr. F. L. Kleyn, voor zitter J. W. Kips en B. Altona, secre taris. EEN BOM GEWORPEN. ALLAHABAD, 1 Mei. (Reuter.) 12 April werd te Mozufferpore een bom geworpen xxaar het rijtuig van een Engelsche dame, mevi'ouw Kennedy; het moordtuig ontplofte en verwond de mevrouw Kennedy, haar dochter en den koetsier. De dames stierven de toestand van den koetsier is le vensgevaarlijk. BEVALLEN: 2 Mei: H. Takken—Rexxmaixn d. 30 April S. M. Sandbergv. d. Aar z. M. M. A. Canter VisscherBaehellez z. 2 Mei G. W. M. RoelofsKortenaar z. 1 Mei E. T. LotichiusGerritsen z. 1 S. IJzermansCoule z. 1 W. F. de GrebberLindeman z. 30 April Z. Ko ningBatterink d. 1 Mei J. R. H. KruijerBerkemeijer d. OVERLEDEN: 2 Mei: F. J. J., 1 maand, zoon van J. F. J. Verdonk, Rollandstr.; 30 April J. C., 15 maanden, zoon van J. P. Dijkzeul, Zomervaart; 2 Mei L., 12 j., dochter van G. v. Norde, Boterstr. 2 C. J., 6 maanden, dochter van J. Brou wer, Heerensingel. B. en W. van Haarlem stellen voor, aan het uitvoerend Comité voor de vooroefeningen der Olympische spe len een som te garandeeren van f 1400 uit de gemeentekas, om die vooroefe ningen in Haarlem te kunnen doen doorgaan. Gevoixden voorwerpen: Een duimstok, een zakspiegeitje, een portemonnaie met geld, een da mesbont, een boezelaar. Het st. Besoeki, van Java naar Rot terdam, vertrok 30 April van Malta Het st. Kediri, van Botterdam naai Java, passeerde 30 April Tarifa. Het st. Koixing Willem II, van Bfli tavia naar Amsterdam, passeerde 3 April Point de Galle. Het st. Prins Maurits vertrok Mei van Amsterdam naar Paramfl riho. Het st. Statendam, va.n New-Yor'.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2