HAARLEM'S DAGBLAD. TWEED?„S^,.. Haarlemsche Handel svereeniging PARIJSCHE BRIEVEN. Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen tïoÖUgölL. tój Kon. Befii. "an 12 Nov. IUBV De Haarlemsche Handelsvereeni ging kier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid worden, om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvareent- ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en information voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zij xi de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 24 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 4*1. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recbt van 5 x>ct. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van inforrnatiën nair buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ets. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Inforrna tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 inforrnatiën en rechts geleerde adviezen werden in het afge- loopen jaar gegeven. Voor het vereenigingsjaar 1908/9 kunnen nu reeds nieuwe leden toetre den, die alsdan tot 1 Mei a.s. alle voorrechten genieten als gewoon lid. In Februari en Maart 1908 zijn 57 vorderingen tot een bedrag van f 2579.33 betaald 12 vorderingen wor den afbetaald, 16 vorderingen zijn ult- Men wordt geraden alvorens te le veren aan A. L. Corver, Kenneim?- plein No. 3, J. van Kammen, Leid- scheplein 47 rood, ook wel adres op gevende Van Kranenburg, Schouw tjeslaan 25, N. Wiebes, vrachtrijder, Bloemendaalsche Weg 209, Bloemen- daal, Mejuffrouw De Rooij, Lange Lakenstraat 7, D. J. Beltaar, hoofd commies der Posterijen, Johan van Vlietstraat, zich om inlichtingen te vervoegen aan het kantoor. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur. waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor rnatiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis, dat alleen aan leden der Vereeniging inforrnatiën door haar worden ver strekt, en dat voor inforrnatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. xxvn. Deze week heb ik wederom een oVerwipje naar het land der Bataven gemaakt. Ik heb waargenomen, dat genoemd land nog altijd even laag ligt, de boomen nog altijd boompjes en kaalgeknipt zijn en de menschen nog altijd lanterfantend lpopen. Het bomt me voor, dat elke vreemdeling, die ons land bezoekt, den Indruk krijgt van een sluimerende lamd- streek en een dommelig volk. Toch heb ik niet zonder verwonde ring een teeken van internationalis tische aspiratie bespeurd. Onze Koningin was te Amsterdam. Om drie uur 's middags wandelde ik toevallig over den Dam, waar 11c onwillekeurig keek naar de éénarmi- ge Naatje, het pronkjuweel der da len. Plotseling troffen valsche gelui den mijn ingeslapen gehoor. Het klokkenspel van het Paleis daverde door de lucht, terwijl een tamelijk groote menigte met aandoenlijk ge duld voor genoemd gebouw-op-13659- palen stond te wachten op de din gen, dio stonden te gebeuren of mis schien zouden kunnen gebeuren. Wat beierden de klokken zoo valsch? Welke verwelkomende melodie Welk nationaal lied? Welk volkslied Het vrije, franke en vrome „Wilhelmus"? Het slappe pedante „Wien Neêr- landsch bloed" De vrijbuitershym ne omtrent Piet Hein? Een gods- dienstig-vaderlandslievend wijsje van Valerius Niets van dat al, waarde landge- nooten. De melodie, die ik doör voor noemd klokkenspel hoorde vermin ken, strompelde uit.... het intermezzo van de „Cavalleria Rusticana" Mijn vaderlandslievend hart bloed de. Gelukkig, dat ik eenige minuten later het lcinderliedeke op onzen zee held De Ruyter hoorde tjingelen op een draaiorgel.... Lang niet gehoord, zoo'n draai orgel. Te Parijs is nu onlangs het orgel- draaien op den publieken weg voor goed verboden, waarmede aan een paar honderdtallen straatorganisten een verre van fleurig en niet al te winstgevend bestaan is ontnomen. Want de tijd is al lang voorbij, dat danspartijtjes door een orgeldraaier aan den gang werden gehouden. De hedendaagsche speelman is meereen draaierig dan een draaiend artiest. Hetgeen op vooruitgang in bescha ving wijst. „Ach, meneer", zei mij een om streeks zestigjarige orgeldraaier. „de menschen gaan hoe langer zoo minder van de groote muziek houden. Vroe ger, in den goeden tijd, luisterden ze met plezier, met zichtbaar enthou siasme paar een aria uit „Guillaume Teil of uit „La Juive" of uit „Zam- pa" enz. Maar nouVieze, vuile chansonettes uit cafë-conecrts moe ten ze hebbendingetjes, die een paar weken leven en dan vervangen worden door andere „succes du j jour". Op die wisselvalligheid is de fabricatie van orgels niet berekend, i Ah die goede oude tijd, toen de men schen nog van ware muziek hielden... Ik heb dagen gekend, dat ik wel 10 francs verdiende.... Én waarom nu dat verbod van de politie? Wat mis doen wij Wat moet ik nu in 's he mels naam met mijn instrument doen? Op huisfeestjes worden we tegen woordig hoogst zelden gevraagd. En bedelen k&n ik niet. Nooit gedaan..." Toen, met driftige handbewegin gen, gaf hij ettelijke draaizetten van zijn versleten instrument en galmde meê Beni celui qui vient. sauver lemon- on-on-on-onde. Arme stakekrd or klonk weemoed in zijn stem, waarmede hij bijna even valsch zong als het klokkenspel van het Paleis op den Dam klepelt. Hij is een jonge man van 'n jaar of zes-en-twintig, de Rus, van wien ik Russisch leer. Hij krijgt les van mij in het Engelsch. Zijn stem is welluidend, en hij heeft een uitdrukking van zachtheid in zijn gelaatstrekken. Hij spreekt rustig, kalm en langzaam, in gebro ken Fransch. Hij is op end' op revolutionnair. Bijna alle échte revolutionnairen hebben zachte wezenstrekken. Waar schijnlijk omdat bijna ellce échte re volutionnair min of meer een dich terlijke natuur heeft. Hij heeft in Rusland gestreden en geleden voor „de groote zaak". Hij heeft er gevangen gezeten. Nu werkt hij in Parijs voor de zaak. In zijn vrijen tijd is hij „rapin", leerling-schilder, op het beroemde atelier- van Julian. Er zijn eenige honderden revolutio naire Russen te Parijs, mannen en vrouwen. De politie bespiedt hun gan gen. Die Russen hebben maling aan de Franco-Russische broederschap. Mijn belangstelling in zijn „groote zaak" maakt hem week. Wat ben ik gelukkig, dat u er zoo veel voor voelt. Onder de Fran- schen, dio ik ken, zijn er maar een paai', die belang stellen in het streven van Jong-Rusland. Hun revolutie heeft al meer dan een eeuw geleden plaats gehad. Zij staan als vergrijsden te genover ons. Wanneer denkt u, dat de groote, algemeene revolutie in Rusland zal uitbreken? Dat is niet met zekerheid te zeg gen. Een algemeene revolutie is een toevalstreffer. Er kunnen duizend on gerechtigheden plaats hebben, zonder dat het gekwetste rechtsgevoel heftig in opstand komt. En één enkele, klei ne daad kan de lont in het buskruit zijn. Vergeet niet, dat het aanscha kelen van gevoelens in Rusland ont zaggelijk moeielijk is, door de merk waardige grootte van het rijk. Verwacht u veel heil van de re volutie? Op den duur zeker. Maar in den eersten tijd... Jong-Rusland is socia listisch. Bij een uitbreking van de revolutie zou de lang getergde bour geoisie stellig met ons meedoen. Maar daarna... daarna vrees ik, dat de overtalrijke bourgeoisie de betrekke lijk weinige socialisten zal verplette ren. O, daarin licht to zienOnze zaak is zeer ingewikkeld... Als wij met onze propaganda maar de min dere militairen konden bereiken. Die zijn al, door afstamming, opvoeding en jeugd, onbewust revolutionair. Maar ze worden met Argusoogen be waakt door de in den dienst vergrijs den, die belang hebben bij de besten diging der tegenwoordige misstanden. Bij een revolutie zouden zij hun baan tje verliezen. En aangezien ze door gaans zeer dom zijn, zouden zij in hel nieuwe rijk niet te gebruiken zijn. Mag u naar Rusland terug? Ja. Ik heb mijn tijd in de gevan genis uitgediend. Wanneer keert u in uw land te rug? Op het eerste teeken van de par tij. Er werken tallooze Russen in den vreemde, in alle stilte. Anders zou onze partij spoedig gedecimeerd wor den. Men maakt in ons land, ons rampzalig land, korte metten met ge- signaleerden. Van een behoorlijk on derzoek, een ernstig verhoor en goed recht is bijna nooit de minste sprake. Wat een ellende!... Daarop liet hij mij verscheidene do- kumenten zien, die zijn mededeel Ln- gen bevestigden. Warm en zacht klinkt zijn stem. Uit zijn oogen straalde goedheid. Een zijner beste vrienden uit het atelier Julian is een... Japannëes. Wa re menschenmin kent geen landgren zen.' A propos, vaderlandsliefde, liefde voor den geboortegrond is, welbe schouwd, toch een eigenaardig begrip Piet, van het rijk Germania, vestigt zich metterwoon in het rijk Romania, verdient er zijn brood, krijgt zijn tweede vaderland lief en laat zich ten slotte als Romaan naturaliseeren. De twee rijken komen met elkander in oorlog. Piet moet de wapens opvatten tegen zijn oorspronkelijk vaderland. Niemand ziet er iets in; Piet is nu rechtens Romaan. Maar hadde hij, hoezeer ook van Romania houdende, verzuimd zich te laten naturalisee ren, dan zou hij zich in dien krijg aan hoogverraad schuldig maken?... Zit het 'm dus in die papieren van natu ralisatie? OTTO KNAAP. TWEEDE KAMER. ONVERWIJLDE BESTRIJDING VAN DEN ACHTERSTAND BIJ SOMMIGE GERECHTEN. Op dit oogenblik zijn bij de Tweede Kamer aanhangig eenige wetsont werpen, die losgemaakt van de ad ministratieve rechtspraak, de onver wijlde voorziening in don achterstand beoogen. Maar aangezien het buiten kijf nog eenige maanden zou duren alvorens die ontwerpen wet kunnen worden, kan, naar het oordeel van den Minis ter van Justitie, de voorziening daar op niet. wachten. Er moet, zegt hij, zonder uitstel worden ingegrepen. Het middel daartoe vindt hij in par- tieele herziening a. van de wet van 9 April 1877b. van de wet op de rechterlijke organisatie c. van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvor dering, bij welke regelingen zich dan aansluit, eene aanvullingsbegrooting van Justitie voor 1908, waarin opge nomen wordt eon post van f28,800 voor traktementen van nieuw te be noemen en verhoogde traktementen van te verplaatsen of te verhoogen rechterlijke ambtenaren. Het eerste der genoemde ontwerpen strekt, tot verhooging van het maxi maal getal benoembare ambtenaren bij overladen Gerechten. Het aantal benoembare vice-presidenten, rech ters enz. wordt, verhoogd. Terwijl de Regeering tegelijkertijd de bevoegd heid erlangt, rechterlijke ambtena ren, die hier of daar gemist kunnen worden en van standplaats willen veranderen, naar de bedreigde pun ten te dirigeeren. Alzoo kan de maxi male bezetting der overbelaste colle ges tot de vereischte hoogte worden opgevoerd, zondér, in verband met de aanhangig blijvende algemeene re geling ook maar het minst op de toe komst vooruit te loopen. Maar juist om de in die algemeene regeling nc-dergelegde grondgedachte onverlet te laten, wordt naast de openstelling van nieuwe rechtevs- plaatsen, tegelijkertijd reeds nu aan gestuurd op spaarzaamheid in het gebruik van rechterlijke krachten. Nu de gelegenheid wordt geopend in 's-Gravenhage, in Amsterdam en in Rotterdam meer rechterlijke amb tenaren te benoemen, wordt ook te vens beperking van het aan te stel len aantal nagestreefd. Dit zal ge schieden in de eerste plaats door af schaffing, behalve in cassatie, van de onvoorwaardelijke verplichting van het Openbaar Ministerie tot concln- deeren. Voorgesteld wordt deze con- clusiën te behouden alleen, als in de gevallen, waarin het huidig recht 't hobren van het Openbaar Ministerie voorschrijft, óf de rechters, óf eene der partijen op de voorlichting van het parket verklaart prijs te stellen. In detwc-ede plaats door voorwaar delijke alleenrechtspraak voor bur gerlijke zaken in de rechtbanken. Ook hier zal do wensch van ééne of meer der partijen geëerbiedigd wor den zij hebben zich slechts van al leenrechtspraak niet gediend te ver klaren, om zich de berechting hunner zaak door een drieleden-kamer te verzekeren. Het tweede ontwerp, eene wijziging van art. 50 der wet op de rechterlij ke organisatie beoogende, opent de gelegenheid voor de berechting van burgerlijke zaken, kamers van een lid te formeeren. Het besluit waarbij dit geschiedt zal aan de goedkeuring van de Kroon worden onderworpen. Daarenboven zal het een paar an dere voorschriften bevatten, bestemd om aan de bezetting der enkelvoudi ge kamers de noodige vastheid en re gelmaat te geven. Overleg met de rechterlijke colleges (vertrouwelijk en voorloopig reeds over het tegen woordige ontwerp gevoerd) zal daar bij plaats hebben. Eenige wijzigingen achter art. 288 Wetboek van Burger lijke Rechtsvordering sluiten zich hier bij aan on het derde wetsont werp bevat, in verband hiermede, nog enkele speciale wijzigingen. Het vierde wetsontwerp eindelijk (de aanvulling van de begrooting van justitie) beoogt eene vermeerdering van personeel, voor zoover zich op 't oogenblik becijferen laat vandrie vice-prcsidenten (een Amsterdam, een Rotterdam, een 's-Gravenhage) geza menlijke kosten per jaar 12,500; vijf rechters (twee Amsterdam, twee Rot- terdam, een 's-Gravenhage) samen f19,000; drie A vier substituut-grif fiers (twee drie Amsterdam, een 's-Gravenhage) samen f 6900totaal f38,400 voor het volle jaar; 28,800 voor de nog looper.de negen maan den. Misschien kunnen echter hier of daar overbodige rechterlijke ambte naren naar Amsterdam, 's-Gravenha ge of Rotterdam worden verplaatst. In zijn toelichting zegt de Minister nog, dat indien tegen de verwach ting de afschaffing der conclusies yan Openbaar Ministerie geene krac. "Tijmaken, dan zou ten slotte au.. het Amsterdamsche Par ket een zevende substituut-officier worden gegeven. VERGADERING VAN MODERNE THEOLOGEN. Dinsdagavond te 7 uur werd de ver gadering in het Gebouw van den Wer kenden Stand te Amsterdam door den voorzitter, prof. dr. P. H. Ritter, ge opend met eene toespraak. De heer Van den Berg van Eijsinga geeft in eene schoone improvisatie, die door de vergadering luid wordt toegejuicht, eene beschrijving van het ontstaan van het historisch-materiu- lisme, uit Duitschlund tot ons overge komen, en verklaart zich er een be slist tegenstander van. Dr. H. T. do Graaf leidt nu het vraagpunt in „De waarde der nieu we clu-istologische beweging". Hierop verkreeg de heer A. H. van der Hoeve het woord tot inleiding van het vraagpunt: „Is bij eene historisch- materialistische levens- en wereldbe schouwing moraal mogelijk Spre ker ontwikkelde daarbij eenige stel lingen. TIMME RL IEDENBOND. De uitslag der hoofdbestuursveikic- zing was als volgt Herkozen bij acclamatie J. Goed hard en P. M. Yerdaris, respectieve lijk voorzitter en penningmeester, en de heeren J. van der Wal, secretaris te Amsterdam, met 57, A. Heroel, te Amsterdam, met 42, B. R. Dijkhuizen, te Haarlem, met. 50, J. Ktihn, te Rotterdam, met 32 en H. Ilijkman, te Utrecht, met 43 van de 62 uitgebrach te stemmen. De vergadering hield zich vervol gens nog bezig met de huishoudelijke reglementsbehandeling. Na afloop hiervan werd de vergadering geslo ten. De overige vele punten van den beschrijvingsbrief kwamen derhalve niet. in behandeling. A. F. SMULDERS. Wij vernemen, dat de lieer A. F. Smulders, die gedurende de zomer maanden, te Nijmegen woont, ie Nice op zijn villa „Augusta" is overleden De heer Smulders is een der voor naamste industrieelen van ons land en vestigde als zoodanig zijn naam in binnen- en buitenland met d<"> stich ting van de vroegere Utrechtsche Ma chinefabriek, en van de bekende werf „Gusto", te Schiedam. Door groote werkkracht, een helder verstand, een scherp oog en een be nijdenswaardig genie, heeft de heer Smulders in de industrieele wereld in ons land en ver daarbuiten zich een grooten naam verworven, en menig eereblijk, o. a. de Nassau-orde, ver sierde als blijk van welverdiende waardeering, zijn borst. (Pr. G. en N. Ct.) LUIS VLIEGEN. S. Leefinans vertelt in do Levende Natuur van April over luisvliegen parasieten op vogels. Hij schrijft „Doelmatig toegerust zijn de dier tjes, waarvan ik ga vertellen wel de natuur heeft het vergulden van de leelijke pil bij het dier nagelaten, het is niet schitterend uitgedost als een goudwesp, die nijvere graafbijen beparasïieert, het is een bruinig plat monster, met grijppooten en houvast- klauwen, gestoken in een hoornig, spaarzaam behaard pantser. De vorm is wigvormig, de kop het kleinste, het heeft kleine vleugels die neiging ver- toonen om rudimentair te worden en het dier is geheel gebouwd om ge makkelijk tusschen de veeren van het arme woondier in te dringen en zich daar uiterst stevig vast te houden. Arme gierzwaluw, die tegen wil en dank een 2-5-tal van deze le rangs pa rasieten den kost gaf. Zij was op straat gevallen. Van uitputting Jon ge gierzwaluwen kunnen niet van den grond opvliegen als zij daar per on geluk terechtkomen, zelfs oude, sterke vogels kunnen dit moeilijk. Zeker is dus in dit geval niet, dat de vogel door uitputting was neergevallen, stellig was dit wel het geval met een jonge wielewaal, die ik eens teBloe- mendaal vond. Deze vogel lag nog lavend op den grond, 'k nam hem op en zocht naar de oorzaak van zijn vreemde doen. Toen ik daarmede bezig was, stierf de vogel in mijne handen on daar kwamen ze te voorschijn de parasie ten. Ze vlogen van de wielewaal af mij regelrecht in het gezicht. Dat- is zoo hunne gewoonteze zoeken iets warnis en levends. Ik stopte een vier tal in mijn buisje en trapte de rest uit afkeer dood, wat onzin was,want de voorraad van Moeder Natuur, die zoo „allerliefst" voor elk van haar kinderkens zorgt, zal er niet merk baar door geminderd zijn." EEN KLAPLOOPER! Kan ik het genoegen hebben dat u morgen bij me komt eten? Overmorgen is dat ook goed.' Ik' heb m'n woord al gegeven. Wel ja... Bij wie bent u morgei geïnviteerd, als ik vragen raag? Mevrouw uw echtgenoote wa« zoo vriendelijk. ZIJNE GEVOLGTREKKING. A.: Laatst heeft die jonge dokter hij heeft drie maanden geleden zich hier gevestigd nota bene mij verze kerd, dat hij al vijftig patiënten heeft. B.: Olie mij vertelde hij van ruim honderd! A.: Nu, dan heeft hij jou eenvou dig voor dubbel zoo dom aangezien' als mij. ONDER TOONEELSPELERS. Tooneelspelers zijn in den regel nog al grappige menschen, en als ze kun nen nemen ze elkaar nog al eens ge ducht beet. Zoo speelde eens een ze kere Numès, een Parijsch tooneelspe- ler, zijn vriend Roumain een leelijkë poets. In het derde bedrijf van een too- neelstuk moest Roumain optreden in doffe wanhoop met de handen voor het gelaat om zich daarna plotseling tot het publiek te wenden met een" bleek vertrokken gezicht. Om werkelijk „bleek" te wordent placht Roumain zich vlug en onbe merkt met een op tafel gereed liggen de poederkwast over het gezicht te strijken. Nu had zijn collega Numès het kwastje in een zwart poeder ge doopt en men kan zich de uitwer king voorstelle ntoen Roumain zich* daarmee het gelaat inwreef en zijn gezicht aan het publiek toonde. De toeschouwers vielen bijna om van 't lachen, maar Roumain heeft wraak gezworen, vreeselijke wraak, en het publiek kan er op rekenen nog eens weer hartelijk te lachen in een heel roerend drama, ditmaal échter ten koste van Numès. KINDERTENTOONSTELLING. De vereeniging Koninklijk Zoolo gisch Botanisch Genootschap in Den Haag zal op den 3en, 4den en 5den Juli in de groote zaal van 't Genoot schap, een kinderwedstrijd houden, in denzelfden geest als de kindertentooc- steLlingen, die in Engeland, Amerika, Zuid-Afrika en Frankrijk reeds lang een machtig middel zijn, om te wed ijveren voor hygiënische en estheti sche propaganda. Voor de eerste maal zal een derge lijke wedstrijd in Nederland plaats vinden. Hebben in het buitenland doc toren en artisten zich altijd gunstig voor baby-wedstrijden verklaart, de samenstelling der jury voor dezen wedstrijd wijst er op, dat geneeskun digen en artisten hun steun en mede werking willen verleenen, De wedstrijd zal verdeeld zijn ia twee klassen A. voor gezondheid B. voor schoonheid. De deelnemende kinderen kunne» hetzij voor een der beide klassen, het zij voor beide klassen worden inge schreven. Uitgeloofd worden voor beide klas sen te zamen Een eereprijs met een spaarbank boekje -van 100. Voor elk der beide klassen le prijs met een spaarbankboekje van /50, 2a prijzen met een spaarbankboekje too. f25, 3e. prijzen met een spaarbank boekje van 10. Aan den wedstrijd kunnen deeiiie- men kinderen uit geheel Nederland {uit Nederlandsche ouders geboren), die op 1 Juli 1908 den leeftijd van twee jaar hebben bereikt en dien van zaa jaar niet hebben overschreden, dus van twee tot en met zes jaar. Voor kinderen van 2 tot en met i jaar heeft de wedstrijd plaats op 3 en 5 Juli, voor kinderen van 5 tot en mes 6 jaar op 4 en 5 Juli, dagelijks van 10—12 uur des morgens en des mid dags van 24 uur. De uitspraak der jury zal den 5den Juli in den namicf- de- worden bekend gemaakt. Van 12—2 uur zullen de kinderen in den tuin van het Genootschap en op de speelplaats zich kunnen verpooze* Uit het Engelsch. 33) 1 Kan er nog twijfel bestaan vroeg Fournier, toen Miranda den gordel weer van zijn polsen los maakte. Hoe is u op dat idéé gekomen vroeg zij. Dat zal ik u vertellen, zei Four nier. Laten wij met het begin begin nen. Bentham, zoo noemt Warriner zich tegenwoordig, Jeremy Bentham, naar den bekenden Engelschen poli ticus, zooals hij mij vertelde. Welnu, hij en ik dus dreven samen een klei nen handel, waarmee wij veel geld verdiend hebben. Toen Bentham nu een week geleden uit Bemin Sooar naar Tanger terug kwam, gaf ik aan eenige vrienden bij mij aan huis een diner, gevolgd door bal. Wij waren in 't geheel misschien met ons tienen of elven en Bentham. Hij kwam en danste en was de laatste, die heen ging. Hij woonde niet bij mij in huis voor onze kleine zaak was het Voordeeliger, als men ons slechts voor goede bekenden hield. Hij had in de stad een woning, maar mijn huis ligt buiten tegen den heuvel aan. Hij reed op zijn muilezel alleen weg, want hij was in avondtoilet, en met dans schoenen aan kan men niet over het marktplein gaan, mevrouw. Zijn wo ning heeft hij echter niet bereikt, hij was verdwenen. Ik heb tot gisteren niets van hem gehoord toen bracht een Arabier tegen den middag dit blad papier in mijn winkel. Maar de Arabier heeft u toch wel verteld, hoe en waar het papier hem in handen gekomen is vroeg Miranda. Ja zeker, hij behoorde tot ,een „duar", een Arabisch tentendorp, moet u weten. Het dorp ligt drie da gen van Tanger af, aan den straat weg van Alequiner. Een week gele den, toen de Arabier 's morgens zijn geiten voortdreef, om te gaan drin ken, kwamen er op een afstand zes mannen voorbij. Zij gingen naar de binnenlanden en zij hadden een muilezel bij zich. De Arabier keek naar hen en zag, dat een hunner tel kens wat achterbleef en dan kwamen de anderen en sloegen met stokken op hem los en dreven hem voort, en hij bood heelemaal geen weerstand. Mevrouw, ik vrees, dat wij weten, waarom hij geen weerstand bood. Miranda drukte de hand tegen het voorhoofd. Genoeg, zei ze met moeite, en haar stem daalde tot een fluisteren, ga voort I Fournier, wiens onrust een beetje bedaard scheen, toen hij de levendige belangstelling van Miranda opmerk te, ging voort Het kwam den Arabier voor, als of de ongelukkige teekens tegen hem maakte, en toen de groep voorbij was zag hij, dat er op den bruinen grond, dien zij zooeven gepasseerd waren, iets wits schemerde. Hij liep er heen en raapte het op het was dit stuk papier. Hjj las de teekens er op. Fournier draaide het blad om en wees op het Arabische schrift. Daar staat „Breng dit aan Fournier in „Tanger en je zijlt er geld voor „krijgen." De Arabier vouwde het papier open. Hij kon niet lezen, wat er in stond, toen hij echter zag, dat het in een Europeesche taal geschreven was, dacht hij, dat er van de belofte misschien wel iets waar kon zijn. Zoo bracht hij gisteren het blad in Tan ger en ik breng het u hier. Fournier trok zijn bril op zijn neus recht, en zich voorover buigend, wachtte hij vol spanning op een ant woord. Miranda zat daar met saamgetrok ken wenkbrauwen, en keek strak naar de donkere bergen. Fournier dacht er niet aan, haar te storen. Hij veronderstelde, dat zij overlegde, hoe Warriner het best te helpen zou zijn en toch was dat het niet, wat haar gedachten bezig hield. Miranda had een bijzonder leven dige verbeeldingskracht.. Zakelijk overleg te plegen, kalme besluiten te nemen, was haar sterke zijde niet. Maar dikwijls kon een enkele zin, ja, zelfs een enkel woord, zoo'n leveu- digen indruk bij haar teweeg bren gen, dat er plotseling voor haar geest een gordijn scheen te worden weggetrokken, c*r. dan zag zij alles voor zich gebeuren als op een helder verlicht tooneel. Dergelijke beelden brachten haar tot nadenken en tot het nemen van besluiten met zóö'n spontanen drang, datzij dadelijk óf groot meêgevoel, óf stérken tegenzin opwekten. Zoo stond nu voor haar oogen het beeld van een man, die in elegant avondtoilet 's nachts den heuvel van Tanger af reed, en daarop smolt dat beeld sa men met een_ander zij zag denzelf den man, hoe hij in ellendige lompen gehuld en met gebonden handen on der de brandende zon met zweepsla gen naar de woeste binnenlanden van Marokko gedreven werd. Zij zag de vijf ruwe ipannen met hun gevange ne het tentendorp voorbij trekken, zij zag den wanhopigen blik van Ralph, dien zij voelde, alsof hij direct op haar gericht was, en zij zag tegen de donkere aarde het stuk papier wit af steken. En terwijl zij dit vizioen nog dui delijk voor zich had, bemerkte zij, dat de heer Fournier weer tot haar sprak. Maar de klank van zijn stem was veranderd hij vertelde nu niet meer, maar hij smeekte met eene warmte, die voor haar iets ontzet tends had, als zij bedacht, wie de gene was, voor wien hij zich beijver de. Zijn vreemd accent was duide lijker merkbaar dan anders, en hij viel letterlijk over zijn eigen woor den. Dus de heer Warriner wil geen geld van u dat begrijpt u nu wel, nietwaar Hij verlangt niet eens uw hulp, geloof mij, mevrouw Leest u deze regels nog maar eens over. Hij zou niet bij u om hulp komen bede len Daar is hij veel te trotsch voor. En omdat mevrouw Warriner bij die woorden een bitteren glimlach niet kon onderdrukken, ging Four nier, die dat lachje wel opmerkte, nog ijveriger aan het verdedigen. Hij heeft uw geld genomen j*a, dat weet ik zoo lang hij nog bij u was maar daarvoor had u ook aan deel in zijn zaken dat weegt tegen elkaar op. nietwaar Maar toen hij eenmaal bij u vandaan was, is hij ook niet meer om geld of hulp bij u gekomen. Hij is ie trotsch. O, neen. Hij neemt het liever van den eersten den besten, dien hij op zijn weg ont moet, van mij of van een anderhij is zoo trotsch Neen, ik kom uit- mijzelf tot uhij heeft mij dikwijl» over u gesproken o, mevrouw, maar alleen in woorden van de hoog ste vereoring En ik zei tot mijzelf Het is niet gemakkelijk om met mij» vriend Ralph om te gaan, dat weten wij, mevrouw Warriner, maar mogen hem allebei heel graag lij den Neen, ik niet. Deze heftige verklaring bracht de» heer Fournier niet weinig in de war. Miranda was van haar stoel opge staan en stond nu tegenover hem. Nooit had hij gedacht, dat zoo'n zacht gelaat zulk een besliste uitdrukking kon aannemen. Hij probeerde even een zwakke te genwerping te maken, maar Miraa- da herhaalde heftig wat zij zooeven gezegd had Neen, neen en nog eens neen riep zij. Laten wij toch eerlijk zijn i Zij wendde zich van hem af, en de armen op de borstwering van de» ouden mnuur leggend, keek zij over liet dal heen langs de rotsen, waar over een steile weg zigzags-gewijze naar beneden in de vlakte liep. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5