Caiiforniscbe Yijgen-Stroop. •a dooi- de zorgen van een dames comité onthaald worden. Aan kinderen, die op de dagen van 'den wedstrijd blijken te lijden aan een «ngesteldheid, die gevaar zou kun nen opleveren voor andere kinderen, kan, gehoord de jury, deelneming aan den wedstrijd worden ontzegd. Voor kinderen, afkomstig uit ande re provinciën dan Zuid-Holland, kan desveriangd vergoeding van reis- verblijfkosten bij den directeur van het genootschap worden aangevraagd. Voor ieder kind, dat men aan den .wedstrijd wenscht te doen deelnemen, moet uiterlijk voor den len Juni een inschrijvingsbiljet (van heden af ver krijgbaar ten kantore van het Ge nootschap) door ouders of voogden duidelijk en volledig ingevuld worden toegezonden aan den directeur van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's-Gravenhage. De jury is samengesteld uit de volgende" geneeskundigen en artisten: Sr. H. F. P. Maasland, arts; dr. C. L. Rumke, arts; dr. Henriette Schagen van Soelen, artsdr. H. Nanning, phannaceutWilly Martens, kunst schilder, president van Pulchri Stu dio H. J. Haverman, kunstschilder Albert Roelofs, kunstschilderToon Dupuis, beeldhouwer. Het dames-comité, dat. zich belast met het algemeen toezicht en de ver zorging der kinderen, zal zijn saam- gesteld uit de damesmevr. dr. Bo- land-Gelinckmevrouw Ten Bosch van Wessemmevrouw J. J. de la Fontaine Schluiter-Zegers, presiden te mevrouw S. R. van Franck-Wil- son; mevrouw Barnsse A. C. van Haersolte van den Doorn-'s-Gravesan- de Guicherit, mevrouw E. F. van de Stadt-Francois. Ter gelegenheid van dezen kinder- wedstrijd zal in de aangrenzende lo kalen tegelijkertijd, dus van 3 tot 5 Juli worden gehouden A. Een tentoonstelling van fotogra fieën van kinderen, waaraan kan worden deelgenomen door beroeps- en amateurfotografen in Nederland ge vestigd B. Een tentoonstelling van voorwer pen op het gebied van de voeding, de verpleging^ de kleeding en de ontwik keling van het kind. PRIJSVRAAG Door de jury der tentoonstelling van ingekomen teekeningen voor de door de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Utrecht uitgeschreven prijsvraag voor een reelamebiljet, bestaande uit de heeren J. H. Brom, L. van Essen Rzn. <B. A. J. van der Hegge Zijnen, P. J. (Houtzagers, J. de Jong Czn., J. C. H. 'Legner, F. J. Nieuwenhuis, Fr. W. Schöttelndreiër, prof. W. Vogelsang Jr., werd de eerste prijs toegekend aan het ontwerp D. G. I. van J. Rot gans te Amsterdam, de tweede aan 't Ontwerp. Reclame I van W. H. Bik te *s-Gravenhage. Voorts werd beslo ten de ontwerpen Anskje en Noeki hijzonder, te vermelden. VOGELSTAND. K. Th. Mollen schrijft in De Leven de Natuur van April over den vogel stand bij Valkenswaard „De toestand der hier broedende roofvogelsoorten is in de ruim dertig jaren dat ik mijn aandacht op de ornithologie e enigszins gevestigd heb, geheel onveranderd gebleven. Er broeden n.l. de bruinkop-kiekendief, 'de blauwe en asch-grauwe kiekendief, de torenvalk en enkele malen de boomvalk. Wat aangaat de watervo gels die zijn zeer sterk afgenomen, één soort n.l. de grutto is in mijn tijd voor den eersten keer waargenomen en is nu vrij algemeen. Kemphanen, tureluurs, wulpen, witgatjes en kie viten zijn er nog maar een enkel broe dend paar meeren al deze soorten waren een 25 jaren geleden in groot aantal hier; zelfs de plevier is er volstrekt niet meer. Ik móet deze ver mindering toeschrijven aan den spoe- dïgen afvoer van water door het recht maken der beide rivieren en 't aanleggen van vloeiweiden op vroe gere broedgronden, er is geen broed plaats meer en ook te weinig voed sel." MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. Het April-nummer van het „Tijd schrift der Maatschappij van Nijver heid" bevat de agenda der 131ste jaar- lijksche algemeene vergadering der Maatschappij, welke dit jaar zal wor den gehouden op 26 en 27 Juni te Dordrecht. Verder bevat dit nummer dén uit slag der stemming, door donateurs en departementen gehouden, overeen voorstel van het hoofdbestuur om een adres te zenden aan de Koningin in zake Middelbaar Technisch Onder wijs. Dit voorstel is aangenomen met 67 tegen 61 stemmen. Het hoofdbestuur zal het adres ech ter nog niet verzenden. Het overweegt of nog kan worden voldaan aan het verzoek van eenige departementen (waaronder Amsterdam) om het adres nog in de algemeene vergadering te doen bespreken. Dan wordt medegedeeld, dat dioor het hoofdbestuur aan de Tweede Ka mer een adres is verzonden om in ver band met het voornemen van het vo rig Kabinet om de bijdragen in de administratiekosten der Ongevallen wet aan de Rijksverzekeringsbank van hen, die het risico hebben over gedragen, te verhoogen, de aandacht der Tweede Kamer op de volgende punten te vestigen lo. dat niet is bewezen, dat de in uitzicht gestelde verhooging door de billijkheid wordt gevorderd; 2o. dat in allen geval een verlaging der algemeene uitgaven van de Rijks verzekeringsbank aan dTe verzwaring van lasten behoort vooraf te gaan, zoo cioodig door een wetsverandering, zonder de wet op de ziekteverzekering af te wachten, en 3o. dat daardoor zeer waarschijn lijk zal blijken dat een, in verhou ding, voldoend aandeel van particu liere maatschappijen zal worden ver kregen, ook zonder den voorgestelden maatregel, welke het gevaar oplevert van het raderwerk der particuliere maatschappijen in de war te brengen Om die redenen geeft het hoofdbe stuur der Tweede Kamer in overwe ging vóór de openbare behandeling van het wetsontwerp stappen te doen welke een vereenvoudigde en meer doeltreffende uitvoering der Ongeval lenwet. gepaard aan besparing van administratiekosten, ten gevolge zul len hebben. Een volgend artikel brengt nog eenige rapporten van departementen (o. a. van het departement Amster dam) over het ontwerp van wet op de ziekteverzekering, door het departe ment Haarlem, als tegen-ontwerp van het Regeeringsontwerp, ontworpen. Het hoofdbestuur deelt daarbij me de, dat het besloten heeft alle stukken betreffende deze zaak aan den Minis ter van L., N. en H. te zenden, in de meening, dat nu de Minister het ont werp van zijn voorganger laat om werken, hij er prijs op zal stellen te höoren tot welke opmerkingen de be studeering van het ontwerp in de Maatschappij van Nijverheid heeft geleid. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. Califisj Vijgen-Stroop 13 een aangenaam, natuurlijk iii:;eennid<iel van- uitmuntenden smaak en beproefde werking, zoowel bij volwassenen ais kinderen, in alle gevallen van verstopping, slechte spijsvertering en de daaruit voortspruitende ongemakken. Men lette vooral op het merk Califig i ï>i praeparaat wordt uitsluitend bereid door de California Fig Syrvj) Co. Ver krijgbaar in Apotheken. Prijs 1.25 per Van belang voor Haarlem. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn vertrouwbaar voor elke aandoen in; dernieren of blaas, rugpijn, rheurna- tiek, duizeligheid, slapeloosheid, veel vuldig urineeren, waterzuchtige zwel lingen, heup jicht, lendenjicht en ze nuwachtigheid; zij genezen graveel, steen en waterkwalen en zijn een voor behoedmiddel voor suikerziekte en ei- witverlies. Mejuffrouw M. Otte, Havenstraat 29 te Hillegom, meldt ons: Voordat mijn dochter, oud twee en twintig jaar, gebruik maakte van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, heeft zij geruimen tijd gesukkeld aan rug- en hoofdpijn, had een zeer slechte eet lust en leed veel aan slapeloosheid. Ook had zij veel last van vuile urine, deze was steeds bruin en bevatte veel bezinksel en kwam zeer ongeregeld. Onze raadsman zeide, dat daar niet veel aan te doen was en wij hadden ons hierbij neergelegd, daar al de voorgeschreven medicijnen niet de minste verandering in den toestand van mijn kind brachten. Ten slotte wenschten wij nog een proef te nemen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die ons van verschillende kanten ge recommandeerd waren. Het verheugt mij dat ik u kan melden, dat mijn dochter na het gebruik van twee doozen aanmerkelijk beter geworden was. Zij gaat thans nog eenigen tijd voort met de behandeling en haar vol komen genezing is slechts een kwes tie van tijd. Voor nieraandoening kan ik met vertrouwen deze goed werkende pillen recommandeeren. Ik ondergeteekende verklaar, dat het bovenstaande waar is en mach tig u het publiek te maken op elke wijze die u goeddunkt. Pas op dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats hebben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98, J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a, en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor één of f 10 voor zes doozen. Rechtszaken OPLICHTING EN VERDUISTERING Een 69-jarig half blind man stond voor de rechtbank te Amsterdam te- 1 recht, ter zake dat hij in Juli 1907 te Amsterdam met het oogmerk, om zich wederrechtelijk to bevoordeelen, den diamantzetter M. Katan heeft be wogen op twee verschillende tijdstip pen aan hem af te geven respectieve lijk f 12.45 en 6.22 1/2. De dagvaarding legde den beklaag de ten laste, dat hij Katan listiglijk en bedriegelijk mededeelde, dat hij wel eens verzoekschriften indiende tot het verkrijgen van hét koninklij ke wapen, dat hij gaarne bereid was jongelieden door de wereld te helpen, dat het voeren van het koninklijke wapen hem veel voordeel zou aan brengen, daar diens zaak nog jong was, en dat hij veel sympathie en respect voor hem gevoelde, omdat Katan, hoewel jong zijnde, reeds een vrij belangrijke zaak had en beklaag de die zaak gaarne zou zien vooruit gaan. Voorts gaf de beklaagde aan Katan te kennen, dat hij meermalen voor anderen het koninklijke wapen had aangevraagd en verkregen, dat hij geen salaris eischte voor zijne moeite, doch slechts bij wijze van contra-be leefdheid bij gelegenheid een cadeau tje zou aannemen. Ten slotte had hij gezegd „Geef u mij maar 12.45, dan zal ik een ver zoek tot Hare Majesteit de Koningin richten voor u het geld is voor het zegel, en het verzoekschrift kan niet anders dan op een dergelijk zegel worden ingediend." Het bedrag van f 6.22 1/2 was gege ven, nadat beklaagde eenige dagen daarna aan Katan had te kennen ge geven, dat hij hoopte, hoewel het ver zoekschrift wat laat was verzonden, het koninklijk wapen voor dezen bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin te verkrijgen, maar dat hij dan nog eens moest schrijven, thans op een half zegel. Bovendien had beklaagde zich nog te verantwoorden ter zake dat li in dezelfde maand opzettelijk een gouden ring met juweelen steen, aan Katon tpebehoorende, welke hij van dezen ontvangen had, ten einde dien ring te verkoopen aan den heer Len- derjnk, directeur van het Blinden instituut, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde drie ringen van Katan had ontvangen, alle in commissie toen deze argwaan begon te koesteren bij den heer Lenderink informeerde, bleek deze van niets te weten. Beklaagde beweerde, dat hij de drie ringen van Katan had gekocht, res pectievelijk voor f 125, 115 en f 30. Den eersten ring had hij weer ver kocht voor f 90 en het geld voor zijn huisgezin besteed den tweeden ring had hij verkocht voor f 75, en de op brengst aan hetzelfde doel besteed, en den derden ring had hij verloren. Beklaagde ontkende derhalve zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakthet was eenvoudig koop en verkoop geweest. En ook de oplich ting werd door hem ontkend hij had aan Katan gezegd, dat het te laat in 't jaar was, om nog 't koninklijke wa pen te verkrijgen, al wilde Katan er f 500 voor geven, doch dat hij het vol gende jaar zich daarvoor moeite wil de geven. Niet goed wist beklaagde te verklaren, dat Katan hem een twee den en derden ring verkocht zou heb ben, hoewel de eerste ring nog niet betaald was en Katan toch wist, dat beklaagde dien ring weer had ver kocht en den koopprijs had ontvan gen. Het O. M. vorderde 6 maanden ge vangenisstraf. SMOKKELEN VAN SACCHARINE. Men meldt aan de „Kölnisehe Zei- lung" uit Aken Max Hanemann. vroeger apotheker te Bromberg, was te Glatz wegens het smokkelen van saccharine tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld en na zijn tijd uitgediend te hebben vestigde hij zich te Aken en zette van daar weer den sluikhandel in sac charine op touw. Hij liet de waar in aanzienlijke hoeveelheid uit Zwitser land in het Nederlandsche dorp Vaals komen en verdeelde ze daar in kleine pakjes, welke hij vrouwen, die haar mannen, te Aken aan het werk, hun middageten brachten, liet Duitsche gebied liet binnensmokkelen. Van Aken zond Hanemann de sac charine naar Berlijn. De vrouwen schijnen niet geweten te hebben wat de pakjes inhielden De smokkelarij werd ontdekt en Ha nemann kwam voor het gerecht te Aken. Van de vrouwen, die hem ge holpen hadden, kon men er slechts twee naspeuren. Een woont in Neder land en was niet voor het gerecht verschenen. Hanemann werd veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf en 1000 M. boete. De eene vrouw liep met 20 M. boete vrij. In dezelfde zitting kreeg een koet sier, die in opdracht van een herber gier, die in Nederland woont, ge tracht had 100 K.G. saccharine EEN PENSIOENQUAESTIE. Voor de Rechtbank te 's-Gravenha ge werd gepleit in de volgende onder- wijzersquaestie. Een onderwijzer te Rotterdam ge noot een militair pensioen; als onder wijzer had hij een tractement en nu kortte de Staat een gedeelte van dit tractement op grond van art. 25 der Pensioenwet, dat zulk een korting be paalt, wanneer pensioen en tracte ment zeker bedrag te boven gaan. De onderwijzer nam met die korting geen genoegen, achtte art. 25 niet van toe passing, omdat de onderwijzersbetrek king niet is een zoodanige, waaraan het uitzicht op burgerlijk pensioen verbonden is in den zin der Pensioen wet. Hij dagvaardde den Staat voor den kantonrechter te 's-Gravenhage tot betaling van den geheelen pen sioentermijn en de kantonrechter wees hern die vordering toe. De Staat ging in hooger beroep en door den landsadvocaat mr. W. Thor- becke werd 's kantonrechters vonnis bestreden met een beroep op art. 44 Wet Lager Onderwijs, hetwelk o.a. inhoudt, dat art. 25 Pensioenwet van toepassing is op de pensioenen van onderwijzers. Mr. J. C. Post, uit Amsterdam, voor den onderwijzer optredend, betoogde, dat art. 44 niet anders was dan eene herhaling van art. 25 Pensioenwet, met de bedoeling om duidelijk uit te maken, dat. volgens art. 25 ook voor de onderwijzerspensioenen die korting alleen mogelijk was, indien aan die betrekking van onderwijzer het uit zicht op burgerlijk pensioen in den zin van art. 25 verbonden is. Conclusie O. M. over 14 dagen. Pers-Overzictó HEEMSKERK OF KUYPER? In een tweetal artikelen, onder bo venstaand onderwerp, zet „De Neder lander" uiteen het geschil, rakende de verhouding van het Kabinet-Heems kerk tot dr. Kuyper en diens positie in het land en zijn partij. Het blad merkt vooraf op, dat dr. Kuyper onbetwist de leider der antire volutionaire partij is.En daaraan ver bindt het de vraag: Behoort dan een Kabinet van rechts, waarin nog wel het „antirevolutionair" element de overhand heeft, niet te staan onder zijn leiding; thans evengoed als in 1901? Op de vraag: Wat wil men nu? geeft „De Nederlander" het volgende be scheid: In dit Kabinet zit, zegt men, nu niet onze zon al betwist men aiiet dat de zon ook van buiten af in het Ka binet haar weldadigen invloed kan doen gevoelen er zitten alleen de sterren en de maan. Dat nu moet in 1909 anders wor den. Waarom? Omdat het Kabinet-Heemskerk niet goed anti-revolutionair is? Goed; mits dit blijke uit zijn handelingen. Of omdat het niet bekwaam is? Goed alweer; mits het blijke. Maar als dan dat Kabinet vervan gen wordt d.oor het Kabinet-Kuyper, Duitschïand binnen"te smokkelen, zes waar haalt deze dan zijn wèl antire- Beroepen te Ter Neuzen ds. A. Jan- se, te Barneveld. NED. HERV. KERK. Drietal te Amsterdam ds. M. M. den Hertog, te Hillegom G. A. Slag molen, te Dordrecht; G. H. Wagenaar te Rotterdam. Beroepen te Rouveen ds. J. de Bruin, te Groot-Ammers te Ter Apel (toez.) ds. L. van Dijk, te Nie- zijl. NED. ISRAëL. KERK. JACOB VOORZANGER. Naar de „Tel." verneemt, is de heer Jacob Voorzanger, opperrabbijn van San Francisco aldaar, plotseling overleden. In December 1906 vertoefde de op perrabbijn te Amsterdam en maakte hij daarna een reis door Europa. Tn Juli 1907 keerde hij te San Francisco terug. Koloniën weken gevangenisstraf. Toen 'snachts de saccharine in beslag werd geno men, wist de herbergier over de grens te onLsnappen. DIEFSTAL EN BRANDSTICHTING. Voor de arrondissements-rechtbank volutionnaire en zijne wèl bekwame ambtgenooten van daan? Te verwachten dat die te vinden zijn, achten wij bespottelijk. Of wel: bedoelt men, dat alleen Mi nister Heemskerk zal aftreden; als te Maastricht stond terecht W. S„ 23 een schaap zijn leiding zal neerleg- jaar mijnwerker te Heerlen geöeti-1 gen -gelleel zijn politieke loopbaan en neerd, beschuldigd van diefstal van een horloge met ketting en een porte- ™pntatie zal opofferen om, als maan monnaie met inhoud. Om die voor werpen te bemachtigen, had hij den eigenaar aangevallen en op den grond eworpen. Het O. M. achtte het feit van ernstigen aard e'n requireerde 3 jaar gevangenisstraf. Verder stond voor die rechtbank te recht M. W., mijnwerker te Kerkrade; gedetineerd, beschuldigd van brand stichting. Beklaagde zou getracht hebben zijn huis en dat van zijn buur man, met wien hij in onmin leeft, in brand te steken. Lucifers, lappen licht, te wijken voor het zonlicht? Misschie nis mr. Heemskerk „ein Uebermensch." Maar is hij dat niet, dan zouden wij zoodanige houding voor hem ver nederend achten. Wij moeten dus onze vroegere mee ning, „het optreden van dit Kabinet als voorlooper van een ander en be ter, achten wij bespottelijk en voor dit Kabinet vernederend" ondanks petroleum gedrenkt, papieren, welke de ergernis van den briefschrijver voorwerpen op den zolder werden handhaven. gevonden, zouden op brandstichting wijzen. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. VERVALSCH1NG VAN EEN VACCI NE-BEWIJS. De Rechtbank te Arnhem heeft ver oordeeld een scheikundige en een pre dikant, beiden te Lunteren, tot eene maand gevangenisstraf, wegens valschheid in geschrifte en gebruik making daarvan. Deze beklaagden hadden terechtge staan ter zake, dat zij te zamen en in vereeniging in September 1905 te Ede, opzettelijk, bedriegelijk, valschelijk en in 3trijd met de waarheid een vaccine- bewijs, zijnde een geschrift om te die nen tot bewijs van eenig feit ten na me van een zoontje van den tweeden beklaagde, geboren 26 Maart 1899 ruimte meer Het s t hebben ingevuld en onderteekend met ?„L. „,»s den naam van den te Rotterdam ge- „De Nederlander" concludeert, dat 4e toestand thans normaal is. BETER TEN HALVE GEKEERD Onder dit opschrift schrijft „Land en Volk", in verband met de Kamer- veranderingen voor het analytisch Het was een goed denkbeeld van de Tweede Kamer, eerst eens de analy tische nieuwigheid bot haar uiterlij ke conseouentie te willen aanschou wen, voordat zij werd ingevoerd. Wij stellen ons voor, dat het plan bij de leden niet aan sympathie zal hebben gewonnen. Willen zij bij elkander ko men, van rechts en links, dan moe ten zij zich door een drietal gange tjes heenwringen. Voor een oploop om de voorzitterstribune heen, geen ruimte meer. Het zal niet m lijk zijn, de plek tusschen stenogra- vestigden arts dr. J. Olivier Verhaar, fne° sprekersplaats vrij te houden, met het oogmerk om dit valschelijk I'SMr'S opgemaakt vaccine-bewijs als echt en onvervalscht te gebruiken of door an- den zich ook niet meer posteeren. Zij staan als koeien op een veemarkt V1IVC.1 luiouti PO bcui uinon „I eau- - deren te doen gebruiken en wat den de koorten geschaard, tweeden beklaagde daarenboven be-1 dat waarvoor Om met f 40,000 treftdat hij omstreeks Juli 1906 te per jaar zekere kleine pers in Neder- Lunteren, opzettelijk dit valsche vac-laRd ©n zekere partïj-propaganda te cinebewijs ingeleverd heeft of doen subsidieeren. Door middel van een inleveren aan het hoofd der Christe- j instelling, waaraan nimmer behoef- lijke school te Lunteren, H. Willem- te is geblekendie niet uit het in- sen. stinctieve leven is opgekomen, maar De eerste beklaagde had bekend het door de reflexio in de Kamer is uit- vaccinebewijs to hebben geteekend gebroed. Een overbodige nieuwigheid met den naam Verhaar, op verzoek waardoor velerlei klachten, aller- van den tweeden beklaagde, terwijl eerst van sprekers, die zich tekort deze laatste het aan het hoofd der gedaan voelen, zullen worden uitge lokt. Zou men de f 40,000 niet liever aan iets anders besteden Wij gelooven, dat „Land en Volk" hier vertolkt, wat zeer velen den ken. school overhandigde. De tweede beklaagde had verklaard dat alleen de omstandigheid, dat zijn kind te zwak was om ingeënt te wor den, hem tot deze daad had gebracht en dat daarbij geen godsdienstige be zwaren in het spel waren. De officier van justitie mr. Hofstede had een maand gevangenisstraf voor ieder der beklaagden geëischt, terwijl de verdediger mr. Jos. van Raalte uit OUD-GEREF. KERK Rotterdam ontslag van rechtsvervol- Bedankt voor het beroep te Melis- ging had gepleit, subsidiair oplegging kerke en te Rotterdam door ds. H. van de minimum gevangenisstraf. Roelofsen, te Goes. Kerk en School ATJEH. De Java-Bode van 2 April bericht: Kapitein H. Christoffel vertoeft op dit oogenblik te Batavia. Te Tjimahi teruggekeerd, heeft hij aldaar nog geen compagnie overgenomen maar is met veertien dagen verlof naar Ba tavia gekomen. De berichten als zou hem reeds een opdracht zijn verstrekt om naar Atjeh te vertrekken, kunnen we tegenspreken. Zulks is nog niet geschied, hoewel de waarschijnlijk heid zeer groot mag worden genoemd. HOE WEER EENE VROUW MOEST WORDEN NEERGELEGD. Wij lezen in de Java-Bode: Onlangs kreeg de luitenant der ma réchaussee Schmidt bericht, dat een vrij bekend djahat uit het Pedirsche een dagje thuis zou komen om zich met zijn verwanten te vermeien. Schmidt er met een .„brigade op af om hem te arresteeren. Daar de verwachte wel voor zons opgang zou thuis komen, werd reeds te middernacht het woning-complex, waar hij zou komen logeeren, bekro pen. Op 50 pas stelcle de troep zich in hinderlaag en jawel, tegen drie uur kwam sinjeur aan, 't geweer on der den arm, zijne vrouw liep na&et hem. Kalm kropen zij de ladder van een der woningen op. Schmidt liet ze begaan, had geen haast, wilde het daglicht afwachten. Even voor zons opgang kwamen man en vrouw weer naar beneden, gingen zich reinigen aan den put en klommen weer teru{ Nu was het tijdstip gekomen. Iu een oogwenk was de woning ingesioten en werd de djahat gesommeerd, zijne wapens neer te leggen en af te da len. Mijn man is niet thuis, zei de vrouw 1 Schieten, luitenant, fluisterden de maréchaussees, anders doet hij het. Neen, zei Schmidt, eerst dat wijf er uit. Kom nu maar beneden, anders schieten wij en als je jezelf niet wilt overgeven, stuur dan tenminste je vrouw naar beneden, riep Schmidt weer in keurig Atjehsch. Binnen* werd even overlegd. Ik kom niet en mij ne vrouw ook niet! brulde de onver zoenlijke plotseling en schoot zijn ge weer af. Rakelings ging het schot over Schmidt's hoofd, doch bijna te gelijk vlogen zestien kogels in de richting, waar de vuurstraal gezien was door de woning en was het stil daarbinnen. Door talrijke kogels door boord, vond men man en vrouw naast elkaar liggen, vijf patronen la gen nog netjes naast elkaar op den vloer, wel waren zij dus van plan hun leven duur te verkoopen. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat het buit gemaakte geweer een Beaumont, nagenoeg geheel van kolf en lade was ontdaan. Dit wordt gedaan om het, zonder argwaan te wekken, over dag te kun nen vervoeren. Een slendang of sa rong is dan voldoende om het geweer te maskeeren. O m 't schietvaardig te maken, wordt er dan weer een stuk hout of sterke bladscheede aan ge bonden. Coro en eindelijk naar Puerto Gabel- lo. Hier werden de bemanningen van beide vaartuigen in het Castiiks Saa Antonio opgesloten. Van 13 Maart tot 4 April bleven zij daar gevangen en hadden er zeer veel te verduren, om dat er van verzorging geen sprake was. De kapitein van de „Penelope" deed een beroep op den Nederland- schen vice-consul te Puerto Cabello, Lenfant, die den 4en April de voldoe ning smaken mocht de bemanning der „Penelope" in vrijheid te zien gesteld, zoodat dit vaartuig enkele dagen later de terugreis naar Curasao kon on dernemen. Inlusschen werd aan ge noemd vaartuig eenige schade toege bracht en waren ook enkele stukken van den inventaris verloren gegaan, waarvoor al evenmin als voor de we derrechtelijke aanhouding eenige- schadevergoeding werd uitgekeerd. De „Amigoe" zegt te hopen, dat onze minister-resident te Curasao in staat zal zijn, in deze zaak verder licht te verschaffen. letterea en Kunst INTERN. TENT. VAN FOTOGR. KUNST. Van H. M. de Koningin mocht het Bestuur van de Amateur-Fotografen- Vereeniging te Amsterdam de veree- rende toezegging ontvangen, dat H. M. Hare medewerking wil verleerreii aan den Internationalen Foto-Salon ia Augustus a.s. in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam te houden. JOH. VERSTEEG. De heer Joh. Versteeg, oud-lid van het Utrechtsch Stedelijk Orchesi, en oud-leerling van de Utrechtsche Mu ziekschool van den heer M. W. Palrie is, naar het U. D. meldt, met ingang van 19 September a.s., en na een af gelegd proefspel van een aantal mede sollicitanten benoemd tot eersten con certmeester aan het Stadttheater te Hall a. d. Saaie. De heer Versteeg is thans le violist bij het Vv'indersteimorkest te Leipzig. DE CHINEESCHE BOYCOT TEGEN JAPAN. Het „Hbld." ontving van zijn Ba- taviaschen correspondent het volgend telegram „Vergadering afgevaardigden Chi- neesche handelaren Java contracteer de boycot Japan." De redactie voegt hieraan toe Uit het vorenstaande blijkt, dat de Chineesche handelaren op Java zich hebben aangesloten bij de beweging, die van Kanton uitging, wegens den voor de Chineezen weinig bevredigen den uitslag der ,,Tatsoe-Maroe"-zaak. Die beweging breidde zich te voren reeds uit tot Manilla en Australië, zoodat. b.v. onlangs een der Japan- sche mailbooten, die den dienst ver richten tusschen Japan, China en Australië, geen enkel stukje lading van de Chineesche handelaren te Syd ney meekreeg. EEN BOOT AANGEHOUDEN OP CURAcAO. De „Amigoe di Curagao" van den llen April 1.1. bevat een verhaal om trent de wederrechtelijke aanhouding van de „.Penelope" van Aruba door Venezuelaansche kustwachters. De kapitein van genoemd vaartuig was met een opdracht van het bestuur van Curasao naar Aruba vertrokken. Zijn vaartuig was in den stormachtigen nacht afgedreven, zoodat hij des mor gens op ongeveer een uur zeilens van Aruba door de Venezuelaansche kust wachters werd aangetroffen, die on- middelijk beslag op het vaartuig leg den en dit met de bemanning eerst naar Barbaroa brachten, vervolgens naar Adicora, waar ook de eveneens opgebrachte Arubiaansche bark „Le Justicia" lag, verder naar Vela de Gemengd Nieuws DE UITBARSTING VAN DEN ETNA Over de uitbarsting van den Etna wordt aan het Berl. Tagebl. nader uit Rome geseind: Woensdagochtend te 5 uur 30 begonnen de instrumenten van het Etna-laboratorium een lokale aard beving aan te geven, die haar maxi mum bereikte te 6 uur 22. Over de plaatsjes Valleboe en Fri- foglieto hing een zware zwarte rook wolk. Te Linguaglossa werden zwak ke aardstooten waargenomen, ge paard gaande met aschregen en een hevig onderaardsch gerommel, 's Avonds hadden er weder aard schokken plaats te Zaffarona en San-_ ta Venevina. Aan de Etna opende zich in de richting van Valle del Bore een. - nieuwe krater, waaruit een' rookzuil opstijgt en een heete aschregen neer daalt. De bevolking rondom de Etna is zeer ongerust en vreest voor een. ramp van denzelfden omvang, als bij de laatste uitbarsting. Uit het feit, dat er nog steeals zware rookwolken opstijgen, val# op te maken, dat op een andera plaats zich vermoedelijk nog een nieuw'ë krater zal vormen. EEN KRAS VONNIS. De strafkamer te Mülhausen in den Elzas heeft Zislin, den redacteur vaP het iii den Elzassischen tongval ver schijnende spotblad Dur's Elsass, we gens beleediging van officieren van het 22ste regiment dragonders te Mül hausen en van den onderwijzers stand tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld. Zislin had onderwijzers belachelijk gemaakt, die, met een beroep op hun ne buitengewone verdiensten voor de verduitsching van de aan hun zorg toevertrouwde jeugd, om traktements- verhooging hadden gevraagd. De offi- eieren, die door hem aan de kaak gesteld waren, hadden een rekening,, die hun in een hotel té Mülhausen werd aangeboden, verscheurd en wa ren zonder betalen heengegaan, om- dat die rekening in het Franse,h was esteld. Van beide feiten werd voor de rechtbank het bewijs van de waar heid geleverd. De veroordeelde redacteur werd staande de terechtzitting gevangen genomen. Het krasse vonnis wekt al gemeen opzien en verbittering. HET ONGELUK VAN DE „ELSASZ". Omtrent de toedracht van het on geluk aan boord van het Duitsche oor logsschip „Elsasz" voor de monding van de Schley, kan nader worden me degedeeld, dat het schip bezig was met oefeningen met springpatronen. Een dichtbezette roeiboot, met de pa tronen aan boord, voer tot aan de versperring. Daar had de ontploffing plaats, waarbij twee man gedood en zes meer of minder ernstig gewond werden. De oorzaak van het ongeluk wordt gezocht in het weigeren van het entstekingsapparaat, dat bij een onderzoek door een bootsman ontij dig ontbrandde. Het voorste deel van de boot is ge heel en al weggeslagen het achter schip bleef onbeschadigd. Een aantal manschappen sloegen over boord, doch konden gered worden. De „Elsasz" ging den volgenden dag weer in zee om de oefeningen voort te zetten. DUIVELS.TAGERS. Te Lazareth, in Pennsylvania, is de leider van een sekte, bekend onder den naam van duivelsjagers, in hech tenis genomen, omdat het uit was gekomen, dat op zijn drijven een zes-jarig meisje, dat van een duivel bezeten heette te zijn, dood was ge ranseld. Ook de ouders van het kind, leden derzelfde sekte, zijn apgeslo- ten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6