HAARLEM'S DAGBLAD. 1 m DERDE BLAD. Amsterdamsche Kout Haarlemmer Halletjes Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland MAANDAG 4 MEI 1908. CLXXII. Yooi^a&rsmarkt Als deze brief verschijnt is het de laatste dag van onze voorjaarsmarkt. n Treurig restje voorwaar. Op het Amstelveld een stoomcaroussel ineen tent. die door uitpakking van bont- goud en schitterende verlichting er op wijst, wat een kermis wezen en jeven kan en wat poffertjes- en wafe- enkramen op 't Haarlemmerplein en kleine pleintjes, een eenvoudige draaimolen en 'n paar oliekoeken- kraampjes. Toch heeft dat treurige restje nog haar aantrekkelijkheid voor jongere volkje em- onder de burgerklasse wil toch ieder, al is 't «aar ééns, poffertjes gegeten hebben. Dat alles bewijst hoe diep de liefheb berij voor kerrais-vieren of wat er ook maar in de verste verte op lijkt, ze telt in *i hart van 't volk, hoe jam mer ia het, dat alle traditioneel© ver maken kunstmatig worden gedood. De heer Edouard Jacobs zingt thans «en aardig coupletje in 't Bioscoop theater, dat tot titel draagtArme, arme Amsterdammers. Alles wat le ven en vermaak schenkt, verdwijnt.... met Hartjesdag en Pinkster-twee zijn de Amsterdammers best tevreê. Dat ontbindingssucces van Amsterdam .als vermaak-stad duurt nu al jaren voort, Pinkster-twee is z'n natuur lijken <$ood zoo goed als gestorven, omdat de Middenweg in Watergraafs meer geen „buiten" meer is, maar eeu gewone stadswijk is geworden, maar Hartjesdag met al zijn lieder lijkheid is gebleven. Daar behoeft geen belasting voor betaald, geen ver gunning voor gevraagd te worden, daar kan de politie zelfs niets aan doen. Maar een goed georganiseerd vermaak, waar bijna heel de bui-gerij aan deelnam, dat geld inbracht in de gemeentekas, dè,t moest uitgeroeid wordenniet opééns, om schokken jie Toorkomen, maar eene jaar een kleiner, 't ander jaar een grooter stuk. Van de echte Amsterdamsche ker- l mis. die in September werd gehouden en nu nog voortleeft in de kermisstuk- ken in de schouwburgen, het open stellen van „Artis" tegen een kwartje entrée voor stadgenooten, de verlaag de prezen in „Panopticum" en „Pa norama" en dc kermisfooien bij de barbiers, kan ik alleen bij overleve ring meepraten. Op de Botermarkt (het Rembrandtsplein) en de Niéuw- markt moet het toen vol gestaan heb ben van tenten en kramen, waarin van alles en nog wat te zien of te koon was en in die dagen moet Am sterdam dag en nacht één festijn ge weest zijn. Maar ook later, in mijn kinderjaren, toen de echte, oude Am sterdammers al vonden, dat het niets meer was, had de Voorjaarsmarkt' nog wel een zekere aantrekkelijkheid. Het hoofdpunt was toen de Wester- H markt. Daar stonden de lange rijen speelgoedkramen en die voor nougat, A koek en andere lekkernijen, 32 Daar draaiden de mooiste malle- §3 molens en, weer of geen weer, des 9 avonds kon men slechts stapje voor A stapje vooruit komen tusschen het jB joelende en stoeiende jonge volkje en BI de ouderen van dagen, die ook nog zoo jong van hart waren. Als de Bcholen uitgingen om 12 of 4 uur, doch vooral Woensdags- of Zater- BBldagsioiddags was dit het sein voor de Bi jeugd, die in die buurt woonde, om er heen to hollen enkattenkwaad uit te halen. Ja, die elastieke ballen SS of kaitepullen, waarmee propjes pa- 5CB pier werden geschoten, of erwtenbla- zèrs 'metalen pijpjes, waarin erwten werden opgeblazen), dat was nie een B9| kruis i Daar waren 't ook kwajongens 19 tooi', en als de Amsterdammer in 't ÉA algemeen pret maakt, onverschillig 9feot welke kaste hij behoort, slaat hij il heel spoedig tot baldadigheid over. Haar de jeugd, de schooljongens zijn nu geen jongens meen: zij doen aan degelijke sport, houden voetbalwed- IS lïrijden, waarbij plagerijen en katte- öAjkwaad zijn uitgesloten, zij redenee ren in sporttermen, noodigen vreem delingen uit, tegen hen te komen trappen en gaan zelf op reis, om een overwinning te behalen. En den vol genden dag lezen ze uitvoerig den uitslag in de krant, net of ze candi- daten voor den Raad geweest waren. Ik ben in 't geheel geen tegenstander van vermaak of sport, en vind dat ieder daarin maar naar zijn eigen geneugte te werk moet gaan, maar voel toch weinig voor die opkammerij en over 't paard tillerij in de dag bladen. Wie zou er vroeger aan gedacht hebben als de jongens krijgertje ge speeld hadden den overwinnaar in 'n dagbladartikel te huldigen? En is het nu zoo veel kunstiger, verheffender, edeler, grootscher, beter een bal voor uit te schopppen dan hard te kunnen loopen? In plaats van kwajongens met stre ken en gebbetjes, krijgen wo physiek betrekkelijk sterke maar geestelijk oude mannetjes, bezield met eerzucht en vol eigenwijsheden, die als ze in hun sportmilieu een baas zijn, den ken ook in de groote maatschappij wat in de melk te brokkelen te hebben. (Met deze beschouwing zijn wij het niet eens. RED.) Zoo goed en gezond de sport zelve mog ezijn, zoo verkeerd en verderfe lijk is de sportmanie en sportschrij- verij. Vergelijk maar eens het op zich zelf mooie van rennen tusschen prach tig gevormde paarden en het wedden, waardoor je bij een book maker in een vunze jenever- of bier kroeg je zelf heelemaal naai- den kel der kunt helpen. We hadden onlangs nog het geval van den houder van een mooie bar, die schatrijk had kunnen zijn, doch door z'n verderfelijke harts tocht den dood in den Amstel moest zoeken. Zelfs de 1500 gulden, die de jeugdige zetkastelein als borg had ge stort, waren verdwenen. Nu zou men denken: wat zal die laatste een af schuw van dit wedden hebben, hij heeft leergeld genoeg moeten betalen. Maar wie zoo denkt, houdt geen re kening met den sleu^. De zètkastélein i9 door een of andere in dit geval gelukkige onbegrijpelijkheid in de Drankwet, in de zaak kunnen blijven, maar de bar is nu nog méér „opge sierd" met verlokkende annonces, die tot het wedden op de koersen opwek ken dan vroeger. Worden de menschen dan nooit wijs? Ik dwaal af van de Voorjaarsmarkt. De Westermarkt was in mijn jongens tijd niet het eenige centrum. Op het Amstelveld kon 't soms nog aardiger en gezelliger wezen tot betrekkelijk laat in den avond. En de Noorder- markt verschafte vreugde aan de jeug dige en minder jeugdige Jordaanbe- woners, die nu eenmaal een weinig luidruchtig zijn. Doch de brave en stille Noordermarkt-bewoners hadden er zoo'n last van, dat ook daar het voorjaarsfeest, het vorig jaar het laatst gevierd is. Arme, zenuwzieke Amsterdammers. H. HENNING Jr. EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Het spijt me, dat ik het zeggen noet, maar ik kan niet nalaten rond- iiile komen voor mijn meening, dat ie journalistiek mank gaat aan een groot gebrek, namelijk dit, dat alleen vermeldt wat gebeurd is, en niet wat gebeuren zal. Om een pak ten! voorbeeld te noemen, is het voor emend, die trouw in de Nederland- die Staatsloterij speelt, van veel Hinder belang, dat in de afgeloopen oterij de 100.000 op een zeker num- ner is" gevallen, dan dat die in de 'olgende op een bepaald nummer val- en zal. De courant, die in staat was iet zekerheid mee te deelen, welk ümmer in de volgende loterij het elukkige zijn zou, kon op de alge mene belangstelling rekenen. Ik heb mij daarom tot het geven sn een proeve van toekomst-journa- stiek gezet en hoop, dat dit voor leid navolging zal mogen vinden. Als e niet af en toe eens wat verande- ng brengen in den sleur van ons igelijkseh bestaan, dreigt ons al row het spook van de eentonigheid, «t onderwerp dat ik koos is de -K ie op dit oogenblik in den ronidenschen vischhandel wordt af- ispceM, het blad, wuarin de berich- o te vinden zullen zijn, De V 1 i e- Nde Koerier van Nimmer- Jrt •uze corr. meldt uit IJmuïden van m VOLKS- EN SCHOOLBADEN. Vrijdagmiddag werd in de boven zaal van „De Kroon" de aangekon digde vergadering gehouden, tot op richting van een afdecling van de Nedsrlandsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden. De bijeenkomst was bezocht door de heeren Dr. W. P. Ruysch, Joh. de Breuk, Dr. N. J. M. Fagee Schaeffer, II. v. d. Berg, L. Modoo, Dr. Me- rens, Mr. W. A. 't Hooft, W. L. Schram, J. L. E. I. Breda Kleynen- berg, en door de dames Mevr. Wes termanKoch en Mevr. HuetAsser. De voorzitter, de heer DE BREUK, deelde mede, dat reeds lang het voor nemen bestond, te Haarlem een af- deeling dezer nuttige vereeniging te stichten. Onze stad telde wel eenige algemeene leden, maar dit was toch te gering, om den grooten stap te wagen. Dank zij echter de hulp van mej. Mol, lid van het Hoofdbestuur die veel persoonlijke bezoeken heeft gebracht, met het resultaat, dat on geveer 60 dames en heeren zich be reid verklaard hebben tot de afdee- ling toe te treden is dit verbeterd. Dat getal was groot genoeg om een vergadering uit te schrijven. Te meer was de oprichting der afdeeling nu gewenscht, omdat de volgende week hier het Congres der Vereeniging zal gehouden worden. Medegedeeld werd, dat de burge meester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, alsook de directeur der Rijkskweekschool, de heer Ph. v. d. Ley, bericht van verhindering en sympathie hadden gezonden. Hierna verkreeg de heer Dr. W. P. RUYSCH, voorzitter der Nederland- sche Vereeniging, het woord, om het doel en de werking van de Ver eeniging nader uiteen te zetten. Spre ker verwees daarvoor naar het uit voerige artikel in Haarlem's Dag blad. De hygiëne eischt, dat elk mensch zich geregeld baadt, en dit te bevorderen, is het streven der Ver eeniging. De Vereeniging telt thans 600 leden, maar krachtige propagan da moet dit getal over de duizenden brengen, zoodat er groote kracht van deze beweging kan uitgaan. De heer MODOO herinnerde eraan, dat de Haarlemsche afdeeling van „Het Witte Kruis" hier ter stede een tweetal badhuizen exploiteert. Als de afdeeling voor Volks- en Schoolba den nu ook eenige badhuizen oprichtte dan zou er misschien een onge- wenschte concurrentie ontstaan. Be staat werkelijk het voornemen bij de oprichters der afdeeling om in die richting werkzaam te zijn aldus vroeg spreker. Do heer Dr. RUYSCH deelde mede dat in steden waar goede, badhuizen bestaan, er niet aan gedacht zal wor den, om concurreerende badhuizen op te richten. Te Haarlem zal men dus in de allereerste plaats de school baden bevorderen. In Den Haag heeft men het plan opgevat, om een apart badhuis voor de schoolkinderen te bouwen een maatregel, die ook in Haarlem zeker goed zou werken. Men heeft hier aldus zei de heer KLEYNENBERG reeds veel ge daan, om het nemen der schoolbaden te bevorderen. Een groot struikelblok is echter altijd geweest, de weinige medewerking van de onderwijzers. Deze voelen blijkbaar zoo weinig voor de schoolbaden, dat ze er bezwaar tegen maken, om in de badhuizen over de kinderen toezicht te houden. Hoe is het met dit bezwaar op andere plaatsen gesteld? Is het daar ook zoo, of is dit verschijnsel iets spe ciaal Haarlemsch? De heer RUYSCH antwoordde, dat men ook in 's-Gravenhage wel onder wijzers heeft, die niet gaarne mede werken, om het baden der kinderen te bevorderen. Daarentegen zijn er weer anderen, die met hart en ziel de zaak steunen In Amsterdam heeft men ook tegenwerking ondervonden, waarom men daar het voornemen heeft opgevat, den onderwijzers het toezicht bij het baden der kinderen verplichtend te stellen. Voor de on derwijzers, die nu reeds in dienst zijn zal het moeilijk zijn, deze bepaling te maken, maar als men eiken nieuw indienst-tredenden onderwijzer deze verplichting oplegt, komt toch de tijd dat hun getal groot genoeg zal zijn. Bovendien zijn enkele gepensioneer de onderwijzers wel genegen, om te gen eenige vergoeding het verlangde toezicht uit te oefenen. De tegenwer king der onderwijzers uit zich voor al, omdat de meeste baden buiten den schooltijd genomen worden. Er wordt nog altijd strijd gevoerd over Nadat we hier den Zondag werk loos en zonder visch gepasseerd had den (men zag alleen wat Haarlem mers op de pieren naar schelvi9ch hengelen) brak de Maandag aan, waarop anders do vischhandel weer met lust wordt aangevangen. Dezen keer was er hoegenaamd geen koop lust, om de eenvoudige reden, dat er niets te koopen of te verkoopen viel. Twee IJmuider trawlers, die voor de haven in 't gezicht kwamen en met vlaggen seinden, of er al afgeslagen werd, keerden, toen zij een ontken nend antwoord kregen, onmiddellijk terug en wendden den steven naar Engeland, onder het zingen van Rule Britannia. In den och tend is er een telegram uit Keulen gekomen van den Bond van Keul- sche restaurateurs, waarom zij geen visch hadden gekregen. Ze zouden I.Tmuiden een proces aandoen, daar de menu's voor dien dag al gedrukt waren en het publiek dus tevergeefsch om visch zou vragen. Er werd terug geseind, dat de vereeniging maar aan den Minister in Den Haag moest vragen, of Z. Exc. haar ook helpen kon. IJMUIDEN, 6 Mei. De verhouding tusschen reeders en vischkoopers is zeer gespannen. Een van de reeders heeft gisteren geprobeerd, zelf de visch, die een van zijn trawlers aan gevoerd had, uit te venten, maar toen hij den heelen dag in Amsterdam ge- loopen had, was er nog geen ver mindering in den voorraad te zien. Bovendien ging het hem slecht af, in 't klein te overvragen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een de vraag, of het geoorloofd is, de ba den onder schooltijd te laten nemen. De heer VAN DEN BERG zette nog eens uiteen, dat de Haarlemsche on derwijzers er ook tegen gekant zijn, omdat zij er hun vrijen tijd aanmoe ten opofferen. Er is een tijd geweest, dat de baden hier ook onder de school uren genomen werden. Op een goe den dag kwam echter de schoolopzie ner, zag het baden, en vroeg, wat het boteekende, dat zonder zijn machti ging van het leerplan was afgewe ken, door het baden daarop te bren gen. Na dien dag mochten er geen schoolbaden meer onder de lesuren plaats hebben. De heer SCHRAM vreesde geen concurrentie met „Het Witte Kruis", vooral, waai- twee bestuursleden van deze vereeniging (de heeren Van den Berg en Fagee Schaeffer) in het voor- loopig comité voor de nieuwe afdee ling hebben zitting genomen. Dat school C zoo gunstig staat in de star tistiek der schoolbaden te Haarlem, is volgens spreker vooral te danken aan de bemoeiingen van den con cierge en diens echtgenoote. De heer Van den Berg achtte de oprichting der nieuwe afdeeling ook zeer gewenscht. Hier ter stede is wel iets gedaan, om de Volks- en School baden te bevorderen, maar dit is nog lang niet voldoende. In den loop der lijden zal het zeker gewenscht zijn, dat buurten als het Schoterkwartier en het Rozenpriëel een eigen badhuis krijgen. Door den heer RUYSCH werd dit toegegeven. De nieuwe vereeniging kan vooral propaganda maken voor het nemen van die baden. Nu niemand meer voor discussie 't woord .verlangde, werd de afdeeling Haarlem en Omstreken der Vereeni ging opgericht. Op voorstel van den heer KLEY NENBERG werd het voorloopig co mité bestaande uit de dames Mevr. We-sterman-Koch, Mevr. Hu et- Asser, en de heerenH. van den Berg, Joh. de Breuk en Dr. N. J. M. Fagee Schaeffer vervormd totvoor- loopig-bestuur. Getracht zal worden eenige invloedrijke heeren en dames uit Heemstede en Bloemendaal ook in het voorloopig bestuur te betrekken., om de propaganda in de omstreken te bevorderen. Dit voorloopig bestuur zal een re glement ontwerpen, om daarna de leden wederom samen te roepen, om de afdeeling definitief op te richten. De heer DE BREUK bracht ten slotte aan de aanwezigen, en voor al aan Dr. Ruysch, dank voor hun1 tegenwoordigheid op deze vergade ring. Ook wekte de heer De Breuk op om het Congres der Vereeniging dat Zaterdag 9 Mei in het Bronge bouw gehouden zal worden te be zoeken. Hierna werd de vergadering ge sloten. MUZIEK IN DEN HOUT. Het programma, dat a.s. Zondag in den Hout door het Haarlemsch Mu ziekkorps, directeur de heer C. P. W. Kriens, wordt uitgevoerd, luidt als volgt: 1. Kronlngsmarsch de 1'opéra „Le Phrophète", Meyerbeer. 2. Jubel-ouverture, Flotow. 3. Kun stierleb en, Walzer, Strauss. 4. Grande Fantaisie de l'opéra „Ro- méo et Juliette", Gounod. 5. Ouverture „Les Cloches de Corne- ville, Planquette. 6. „Mahnblumen Poppies", Japan- sche Romance, Moret. 7. Fantaisie du Ballet „Excelsior", Marenco. II e r i j k". Maandag 4 Mei 's morgens van 8 tot 12 uur en 's middags van 1 tot 4 uur heeft de herijk plaats voor de Spaarnwouderstraat, Oostvest Dijkstraat. vischkooper, die tot een reeder had gezegd „leelijke zeekakalobbes Het tweede woord vond de bedoelde niet erg, dat behoorde bij zijn vak, maar de qualificatie 1 e el ij k meen de hij niet over zijn IJmuidenschen kant te kunnen laten gaan. IJMUIDEN, 9 Mei. De toestand is hier nog onveranderd. De gemoede ren zijn zeer verhit. Deskundigen schrijven dit o.a. toe aan den stank van do massaas onverkochte visch. die zich langzamerhand ophoopen. Bij geruchte verneemt men, dat een bekend Nederlandsch spreker den toestand uit een politiek-, econo misch- en zwemmend standpunt zal komen beschouwen. IJMUIDEN, 10 Mei. De vergadering heeft plaats gehad en is door nage noeg alle vischkoopers bijgewoond. Het thema was „Vischkoopers van alle landen, vereenigt u 1" Staande de vergadering kwamen telegrammen in van Duitsche, Engelsche en Fran- sche vischkoopers, waarbij werd mee gedeeld, dat zij uit solidariteit even eens de portemonnaie er bij hebben neergelegd en geen pond visch meer zullen koopen. Weliswaar begrepen zij niet, waarover eigenlijk de quaes- tie liep, maar dat deed ter zake niet af, aangezien men toch solidair kon wezen, zonder van de zaak op de hoogte te zijn. IJMUIDEN, 17 Mei. Onze corres pondent meldtIk heb zooeven een onderhoud gehad met Dr. Kant, spe cialiteit in visscherijzaken, die mij zei, dat de toestand van de Noordzee spoedig zeer bedenkelijk zal worden, STUKKEN VAN DEN RAAD. Aanleg van een hulpbrug. Voorstel van B. en W. om aan W. Tiesing te Schoten vergunning t.e verleenen, om een hulpbrug over de sloot, scheidende den Spaarndam- merweg en het terrein der gasfabriek te leggen. Voor vergoeding van onkosten zal de verzoeker ƒ3 moeten betalen en voorts een recognitie van 1. (Raadsstuk 151). Verhuur schoollokalen. Door Regenten van het Geref. Wees huis is in verband met het voorne men, om spoedig na de overdracht van het gesticht aan het Klein Hei ligland aan de gemeente, over te gaan tot gedeeltelijke slooping der gebou wen aan B. en W. gevraagd, tij delijk twee schoollokalen der gemeen te in gebruik af te staan ten dienste der Weeshuis-school. B. en W. stellen voor, de lokalen der houten hulpschool aan de Van Zompelstraat, welke school vrijkomt, daarvoor aan te wijzen. Het gebruik geschiedt kosteloos, al leen moet de verwarming en het schoonhouden vergoed worden. (Raadsstuk 152). VOETBAL. CHELSEA—EVERTON TE HAAR LEM. Heden ontving de II. F. C. een tele gram van Everton, bevattende de na men der spelers. Onder het team, dat tegen Chelsea zal spelen, bevinden zich acht der spelers, die in den laatsten hekerwedstrijd voor Everton uitkwamen, o.a. de beroemde doelver- dediger Scott, de twee gebroeders Balmer als backs, de international Taylor en de bekende forwards Bol ton, Coleman en Freeman, de laatsten vroeger var. Woolwich Arsenal. Ook Chelsea seinde met een „choi cest team" te zullen komen, doch kon in verband met den wedstrijd tegen Nott County nog geen namen geven. Daar velen blijk geven nog geen be grip te hebben wat het organ iseeren van een dergelijken wedstrijd betee- kent, willen wij eens mededeelen, dat het overbrengen der twee teams en den scheidsrechter al meer dan 1600 gulden kost. Als scheidsrechter fun geert de heer Howcroft, een der eerste league referees, die ook in den Hol landBelgïë-wcdstrijd optrad, steeds de voornaamste wedstrijden leidt, zoo nog Maandag 1.1. den wed strijd tusschen New-Castle United en Queens Park Rangers, om het F. A. shield. Door het H. F. C.-bestuur zijn me dailles voor de winners uitgeloofd. Hoewel het H. F. C.-terrein is inge richt op 2000 zitplaatsen, circa 3000 staanplaatsen eerste rang en 2000 staanplaatsen tweede rang, zal men verstandig doen zich vóór Zondag van plaatsen te voorzien, daar nu reeds een zóó groot aantal kaarten is ver kocht, dat een enorme menigte kan worden verwacht. De kleine kapel van het tiende regi ment zal vóór den wedstrijd en in den rusttijd een concert geven. Een buffet is op het terrein, aanwezig. Zaterdagmorgen komen op verzoek der H. F. C. beide teams reeds aan, zoodat zij Zondag, geheel uitgerust, zich in al hun kracht zullen kunnen geven. wanneer de visscherij, die nu overal gestaakt is, niet spoedig wordt hei- vat. De visch, die, dank zij den tal rijken trawlers, vroeger den tijd niet had om groot te worden, haalt nu haar schade in en brengt het tot ge duchte afmetingen. Dr. Kant voor spelt, dat binnenkort de onbelemmer de vaart op de Noordzee, althans bij de kusten, onmogelijk zal zijn ge worden. VLISSINGEN, 23 Mei. De nacht boot, die hier hedenmorgen uit Queensborough moest aankomen, is. hoewel het stil en helder weer was. niet aangekomen. Men maakt zich ernstig ongerust. (Nader telegram). De vrachtboot is midden in het kanaal vastgevaren op een ondiepte, die op de nieuwste zee kaarten niet aangegeven is. (Derde telegram). Gebleken is, dat wat eerst voor een zandbank werd gehouden, niet anders is, dan een school visschen. Eerst na veel moeite is het de boot gelukt, zich daaruit los te werken. De raderen konden aan vankelijk bijna niet draaien, daar zij door de massaas visch daarin werden belemmerd. LONDEN, 2 Juni. De vaart van En geland naar het vasteland is geheel gestremd. De Kamer is bijeengeko men. Men vreest, dat er weldra ge brek aan boter en vleesch zal zijn weliswaar is de voorraad visch des te grooter, maar in de laatste weken heeft iedere Engelschman al zooveel visch gegeten, dat hij niet meer van bokking en stokvisch wil hooren. Tal van voorstellen ter verbetering zijn VELSEN. Vrijdagmorgen werd door den ar chitect J. C. v. d. Berg, van Haarlem alhier aanbesteed: Het gedeeltelijk amoveeren en verbouwen van het Hotel „Appeldoorn", tot een landhuis, voor rekening van Notaris Boerlage alhier. Ingekomen waren 15 biljetten. Het laagst werd ingeschreven door de heeren H. Schiphorst en J. Phi lips te Haarlem, voor 21480. DE KABINETSFORMATIE-. De Haagsche correspondent van da Leeuw. Ct." schrijft aan zijn blad, dat hij van iemand, die het weten moet, heeft vernomen, dat de heer Heemskerk aan dr. Kuyper geleged- heid heeft gegeven om zelf tot kabi- nets-formatie een opdracht te ver krijgen, en dat dr. Kuyper daarvan geen gebruik heeft gemaakt. VEEARTS ENIJKUNDIG CONGRES. Het negende internationaal vee- artsenijkundig congres wordt gehou den te 's-Gravenhage, in September 1909, onder beschermheerschap van Prins Hendrik der Nederlanden. In het uitvoerend comité heeft o. m. zitting de heer M. J. Ilengeve!d, districts-veearts te Haarlem. NATIONA AL-HISTORISCHE PARTIJ. ,Nederlandsche Stemmen", natio- naal-historisch weekblad, meldt het volgende De Vrijdag j.I. gehouden partij ver gadering, alleen belegd voor het af doen van huishoudelijke zaken, was waarschijnlijk daarom niet druk be zocht. De rekening over 1907 werd goed gekeurd en de heeren N. Mac Leod, mr. R. J. do Visser en jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, werden als leden van het hoofdbestuur herkozen waarin voortaan de functie van pen ningmeester zal worden vervuld door mr. J. P. van Outeren te Zwolle. Het samenzijn van geestverwanten uit verschillende deelen des lands, gaf aanleiding tot velerlei besprekin gen over de politieke vooruitzichten die o. a. tot dit begluit leidden, dat telkens vóór eene algemeene verkie zing, do partijvergadering zal wor den geraadpleegd over de in verschil lende districten aan te nemen hou ding. Over het optreden van het kabinet- Heemskerk en zijn klaarblijkelijk streven om met bedachtzaamheid en zakelijkheid te werk te gaan, werd van verschillende zijden met ingeno menheid gesproken. EEN VERDACHT GEVAL. Door de justitie is beslag gelegd op het lijk van een schippersvrouw, aan boord van haar schip, liggend© aan de Maashaven, te Rotterdam, plotseling overleden, vermoedelijk tengevolge van het gebruik van pil len, haar door een wonderdokter, uit den omtrek van Leiden, ver strekt. Het lijk zal in het ziekenhuis ge rechtelijk worden geschouwd. HOOFDDIRECTEUR RIJKS WERKINRICHTINGEN VEENHUIZEN. Naar men verneemt, heeft zich nog slechts een zeer gering aantal ge schikte candidaten hij het departe ment van Justitie aangomeld voor da betrekking van hoofddirecteur der Rijkswerkinrichtingen Veenhuizen. Voor een hoogstaand persoon, die bereid en in staat is, zich aan een bij uitstek belangrijken socialen werk kring te geven, wordt hier eene bij zondere gelegenheid en levenstaak geopend, des te aanlokkelijker, nu dat departement, zooals men weet, op het punt staat tot eene diep in grijpende reorganisatie van voor noemde inrichtingen over te gaan. Ook voor niet-ambtenaren wordt d© sollicitatie voor deze hoogst gewich tige staatsbetrekking opengesteld. Het aan de betrekking verbonden: aanvangssalaris bedraagt, ten min ste ƒ3000, met vrije woning, vrijen tuin en tal van andere emolumenten. De bevolking der over eene uitge strektheid van meerdere uren gaans in het vierkant verspreide gestichte* bedraagt gemiddeld ongeveer 3000 man. De streek is rijk aan natuur schoon. gedaan, maar geen kon de meerder heid beviedigen. De vegetariërs onder de U d'-n, die hun ingenomenheid met den toestand uitspraken, zijn met al gemeene instemming in hun ambt geschorst. Het denkbeeld, om een internationale conferentie te houden, stuitte af op de meening, dat die toch niets zou baten, terwijl bovendien de vreemdelingen niet naar Engeland kunnen komen. IJMUIDEN, 10 Juni. De haven hier is al lang verstopt. Men kan een kwartier ver in wat vroeger zee was, over de lichamen der visschen loo pen. Aan de Haarlemsche Machine fabriek is een plan gevraagd voor het leggen van een spoor naar Engeland. Men meent, dat de oppervlakte bin nen een maand daartoe vast genoeg zal zijn. De reeders, die het eene procent korting niet konden lijden en de vischkoopers, die het met geen mogelijkheid zouden kunnen missen, genieten sedert 1 Mei een aangename vacantie. Een bedenkelijke tijding is, dnt de strijd om het bestaan onder de visschen zóó groot geworden is, dat hun zacht karakter zienderoogen verdwijnt, en zich een klasse van vechtvisschen vormt, die zich zelfs nu en dan niet ontziet, den mensch aan to vallen. VLAARDINGEN, 24 Juni. Uit be trouwbare bron wordt meegedeeld, dat de Vlaardingers in 't geheim twintig trawlers hebben aangekocht en morgen op de vischvangst zullen gaan. Den eersten Juli wordt de eer ste afslag verwacht. JJMUTDEN, 25 Juni. Op "t vernemen van de tijdingen uit Vlaardingen heb ben reeders en vischkoopers alhier een of- en defensief verbond gesloten. Nadere onderzoekingen hadden aan 't licht gebracht, dat zij beiden zeer wel de één procent vermindering zou den kunnen dragen. Hunne besturen verdrongen elkander voor het tele graafkantoor. 't Ging er om, of d© reeders, dan wel de koopers aan de* Minister zouden seinen, dat zij da vermindering gaarne op zich zouden' nemen. Tenslotte seinden beide be sturen, zoodat de Minister nu over 2 procent beschikt. DEN HELDER, 30 Juni. Onze gehee- le oorlogsvloot is uitgevaren om de plekken, waar de visch het water heeft verdrongen, met dynamiet te doen springen. De IJmuidensche trawlers komen er in optocht achter aan. Naar wij vernemen, zal er bij de Engelsche kust een ontmoeting met de Fransche, Duitsche en Engel sche visschersvloot plaats hebben, waarbij de behaalde overwinning zal worden gevierd. Als zoodanig wordt namelijk het feit beschouwd, dat de Minister maar één procent verlangd© en er twee verkregen heeft. LONDEN, 15 Juli. Allerwege is de toestand weer normaal. Overal wordt weer gevischt en visch gegeteu. Be- bloten is, daar er nu toch niets meer te doen is, een internationale confe rentie bijeen te roepen.. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9