HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE.ÏÏ^„ 834) BEURSBERICHT MERENS TIELEMAN Stadsnieuws foTae Sle5t?Sg M^ëeh^ Zaader-I—, Binnenland Onze Lachhosk. FEUILLETON sMÊindelijk gewonnen VAN 1 Mei 1908. De dagen volgen elkander in een tonige lusteloosheid aan de beurs op en het volume der omzetten neemt van dag tot dag af. Ook heden ginger weder nagenoeg niets om en had de beurs dientengevolge ruimschoots tijd en gelegenheid om te grommen over de ondankbaarheid van het 0 beurspubliek, tegenover twee leden van de Vereeniging van den Effecten handel, die in de vergadering van gisteren zonder bepaalde redenen onttroond werden en vervangen door twee andere leden. ■Noch in Staats- noch in lokale fondsen vallen variatiën van eenig belang te vermelden en varieerden de koersen op het niveau van giste ren. Tabakswaarden waren wederom vast, maar de handel bepaalde zich in de meeste soorten tot slechts enke le stukken. De tendenz is echter naar hoogere koersen. Mijn- en Petrol, aand. on veranderd. De rijzing in Wallstreet, die sedert de feestdagen onafgebro ken geduurd hoeft, maakte gisteren plaats voor eene reactie, welke zich echter voornamelijk in de zwaardere aand. soorten deed gevoelen. De hausse-partij trad minder krachtig op dan de voorgaande dagen en waar hier tegenover winstrealisatiën hoofd zakelijk voor Europeesche rekening, stonden, kon de verbetering, welke aanvankelijk begin beurs viel waar te nemen, niet gehandhaafd blijven. Aandrang tot realiseeren bestond er evenwel niet en de omzetten waren het grootste gedeelte van den dag weinig omvangrijk, zoodat de totale omzet niet onbelangrijk beneden die van den vorigen dag bleef. Het gun- Sstige effect door de jongste emissiëa teweeggebracht scheen vrijwel uit gewerkt te hebben en de beurs schonk wederom meérd"êre aandacht aan de berichten uit het binnenland, welke wat den handel en de indus trie betreft, nog niet bemoedigend zijn. Zoo blijven de spoorwegont- vangsten over de maand Maart aan zienlijke netto verminderingen aan wijzen en was de mededeel Lng dat meer dan 376.000 spoorwegwagens ongebruikt staan weinig geschikt om de beurs uit hare lustelooze stem ming op te heffen. Wat de ontvang sten der diverse Spoorweg-Mij en. be treft is de sterke vermindering van het vervoer vooral uit de zeer belang rijke bruto verminderingen te bemer ken zooals bijv. bij de Southern Pac. welke over Maart een bruto vermin dering der ontvangsten van 809.000 ""dollars had. de Union Pac. van 855.000 dollars en de Pennsylvania van niet minder dan 3.530.000 dollars. Daarentegen zijn de netto verminde- uiringen van resp. 126.000 dollars, 206.000 dollars en 640.000 dollars, hoe wel nog verre van gunstig, toch pro portioneel beter dan over de vorige maand en beginnen de bezuinigingen welke sedert de laatste maanden Werden ingevoerd eenigermate hun nen invloed op de exploitatie-resulta- lEten te doen gevoelen. Bij de nog ateecls ongunstige gesteldheid van den oeconomischen toestand in de V. S.. zooals o. a. blijkt uit de geringe be drijvigheid in de industrieele centra en uit de talrijke werkloozen, behoeft nihet geen verwondering te baren, dat {het spoorwegvervoer een sterke in- Tl&rimping bij verleden jaar aanwijst. Voorloopig is nog geen verandering en goede te verwachten, maar in de le zal veel van den oogst afhangen. 's de aanstaande oogst ruim en kam het verhoogde vrachttarief doorge- roerd worden, dan gaat het Ameri- lkaansche spoorwegwezen ongetwij feld eene meer hoopvolle toekomst tê- tèmoet en mag op redelijke gronden egen het einde- des jaars eene verbe- 4-/ ering van de koersen verwacht wor den. Momenteel is eene der meest imstige factoren de verbetering op e beleggingsmarkt, waardoor de ipoorwegen in staat gesteld worden j den intrin9ieken toestand van weg [«en wegen in een goede conditie te II irengen. Bij een nadere beschouwing |||Van den financieelen toestand van het Amerikaansche spoorwegwezen Iringt zich echter de vraag op of de ot dusverre gevolgde politiek om de rervallende obligaties door short- erm-notes te vervangen zich niet te -"leniger tijd zal wreken. Dit jaar ver- allen 46.000.000 dollars dezer notes, fl hl 1909 70.000.000 dollars en in 1910 minder dan 235.000.000 dollars, wen zal moeten toegeven, dat óf de Wleggingsvraag zeer belangrijk moet toenemen om hierin te voorzien, óf dat de ontvangsten in die mate moe ten vermeerderen, dat de betaling dezer notes uit de bedrijfsresultaten bestreden zullen kunnen worden. Dit laatste is niet waarschijnlijk maar wel volgt er uit, dat een verhooging van de tarieven dringend noodzake lijk is. Waar- in de V. S. zoo dikwijls 1 men en Stads-armen- gebleken is, dat „Common sense j dienst 1907. 4. Id. id. id. begrooting id., dienst 1909. 5. Id. id. verhooging subsidie be waarschool voormalig Barbara-gast- huis, dienst 1907. 6. Id. id. machtiging af- en over schrijving begrooting huiszittende ar- ziekenhuis, id. verzoekschriften Haarl. leggen. Bij de weinige depositie tot het doen van zaken voegde zich heden nog voor onze beurs de omstandigheid, dat de Londensche ouder gewoonte op den len Mei gesloten is. De stemming was daardoor lusteloozer dan ooit. prevails" mogen wij hopen, dat zij j 7 P. W. Peereboom en Dr. W. G. Huet, niet onderzoeken of behandelen in het St. Elis. of groote Gasthuis met Röntgenstralen van daar niet ver pleegde patiënten. 8. Id. id. verzoekschrift Uitvoerend Comité vóór-oefeningen Olympische Spelen 1908, waarborging kosten. 9. Id. id. regeling borgtochten Di recteur en Boekhouder Openbaar Slachthuis. 10. Id. id. verzoekschrift Haarlem- sche Bankvereeniging, vervroegde be taling aannemingssom. 11. Id. id. machtiging ondershand- sche aanbesteding maken toevoerka naal gemeentelichtfabrieken. 12. -Id. id. goedkeuring huishoude lijk reglement gemeentefonds ter be vordering van de verzekering tegen geldelijke gevolgen van werkloosheid. 13. Id. id. aangaan overeenkomst wegvoering faecaliën militaire gebou- STUKKEN VAN DEN RAAD. OLYMPISCHE SPELEN, liet uitvoerend comité voor de voor oefeningen der Olympische spelen in 1908 te Haarlem, heeft zich met een adres tot den Raad gewend om finan cieelen steun. De kosten aan deze vooroefeningen verbonden, zijn geraamd op 3500. Het comité is er in geslaagd 2000 te verzamelen terwijl nog enkele giften verwacht worden. Er zal echter nog 1400 noodig zijn, om de onkosten te dekken. Hiertegenover staat echter, dat ook zeker een belangrijk bedrag aan entreegelden zal worden ontvan gen. Het Comité verzoekt den Raad als- nu de ontbrekende 1400 te garandee ren onder bepaling, dat dit geld eerst zal aangesproken worden, als de en- tree-gelden minder dan f 1400 bedra gen. In zijn toelichting wijst het Comité er op, dat bij het doorgaan der fees ten velen naar Haarlem zullen op trekken en de aantrekkelijkheid van Haarlem als stad, als centrum van gezonde lichaamsbeweging weder ver hoogd wordt voor hen, die een keuze van woonplaats moeten doen, terwijl ook bijna alle gelden voor de organi satie der voor-oefening benoodigd door Haarlemmers zullen worden ver diend. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, aangezien het gevraag de hen .niet overmatig voorkomt, wanneer daardoor verkregen kan worden, dat bedoelde voor-oefeningen bij Haarlem worden gehouden. (Raadsstuk 154). AANKOOP GROND. B. en W. stellen voor tegen een be drag van 3300 voor de gemeente aan te koopen een terrein gelegen aan de Amsterdamsche Vaart (kad. sectie E. no. 2506), dat, krachtens raadsbesluit van 28 Nov. 1906, in het uitbreidingsplan bestemd is voor open baren weg. (Raadsstuk 153). FONDS TEGEN WERKLOOSHEID. B. en W. stellen voor, een door het bestuur van het Gemeentefonds ter bevordering tegen de geldelijke ge volgen van werkloosheid ingediend huishoudelijk reglement, goed te keu ren. Voor eenige weken gaven we reeds een uitvoerige beschrijving van dit reglement. Raadsstuk 136). GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 6 Mei 1908, des namiddags ten 1£ ure. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift Dr. F. B. de Walle, ontslag inwonend assistent-genees heer St. Elis. of groote Gasthuis. Id. onderwijzeres school No. 9, om eervol ontslag. Id. onderwijzeres school no. 5, id. 2. Voorstel B. en W. goedkeuring tweede suppl. begrooting St. Elis. of groote Gasthuis, dienst 1907. 3. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Stadsapotheek dienst 1907. 14. Id. id. gebruik lokalen houten hulpschool voor school Gereformeerde Weeshuis. 15. Id. id. beschikbaarstelling gel den openbare werken Stationsplein. 16. Id. id. aankoop grond Amster damsche Vaart. 17. Id. id. verzoekschrift W. Tie- sing, hulpbrug bij Spaarnd. Weg. 18. Id. id. id. J. H. Verhoop, bou wen op voor tuin bestemden grond Bakkerstraat no. 19. 19. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan C. de Witt Huberts-Figée en aan de Haarlemsche Machinefa briek voorheen Gebr. Figée. 20. Benoeming tijdelijken wethou der (afwezigheid Dr. H. D. Kruseman) 21. Id. Regent St. Elis. of Gr. Gast huis (aftreding-H. van den Berg). 22. Voorstel B. en W. verzoekschrif ten T. D. Smit, J. W. van Santé, J. C. de Boer, L. Jacobson en P. H. G. Daudeij, benoeming tot makelaar. "23. Vergadering met gesloten deu ren. WAAR MOET DE NEDERLAND- SCHE TUINBOUWORGANISATIE GEVESTIGD WORDEN? De Commissie, die de statuten ont worpen heeft voor de op 14 Mei a.s. te constitueeren Nederlandsche tuin bouworganisatie, heeft geen bepaald voorstel gedaan ten aanzien van de plaats waar deze haar zetel zal heb ben. De Commissie laat dit aan de constitueerende vergadering over en bepaalt zich tot de opmerking, dat haars inziens drie plaatsen in aan merking komen nl. Den Haag, Haar lem en Utrecht. In het Weekblad voor Bloembollen cultuur wordt thans een pleidooi ge houden om Haarlem te kiezen. In herinnering wordt gebracht, dat toen de Nederlandsche Tuinbouw- bond zou worden opgericht, uitslui tend van Haarlem als zetel sprake is geweest. In de memorie van toelich ting op de destijds ontworpen statu ten werd te dien aanzien het volgen de gezegd: „Als plaats van vestiging wordt Haarlem voorgesteld. Hiervoor plei ten meerdere gronden. De statistiek van den tuinbouw leert dat van de ongeveer 16.000 beroepstuinbouwers van ons land, niet minder dan 12.000 in Noord- en Zuid-Holland gevestigd zijn. In die beide provinciën concen treert zich dus de overgroote meer derheid der tuinbouwers; zij omvatten het bloembollendistrict, de koolstreek, het Westland, Aalsmeer, en nog ver scheidene andere hoogst belangrijke centra van tuinbouw. Derhalve ligt de vestiging van den Bond in een punt, dat voor de overgroote meerder heid der tuinbouwers gemakkelijk te bereiken is, voor de hand. De hoofd stad des lands zou ongetwijfeld ern stig in aanmerking kunnen komen, indien zij zelve een centrum van tuin bouw was, maar zij is dit niet, ter wijl de hoofdstad der provincie N.- Holland het centrum der bloembollen-' teelt is, en van uit de andere centra even gemakkelijk bereikbaar is als Amsterdam. Voorts verdient Haarlem als zetel van den Bond de voorkeur, wegens de voorgenomen stichting aldaar van 'n gebouw voor den Tuinbouw (Krelage- stichting) waartoe reeds voor eenigen tijd de eerste stappen werden gedaan. Deze argumenten zijn nog altijd van kracht, ja, misschien nog krach tiger geworden, nu de noodzake lijkheid van een gebouw voor den tuin bouw, alleen reeds bij de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur zich zoodanig doet gevoelen, dat on getwijfeld in de naaste toekomst zeer krachtige pogingen zullen worden gedaan om tot verwezenlijking van dit denkbeeld te geraken. Het oogen- blik schijnt daartoe gunstig; maar wil de tuinbouw in zijn geheel van het te stichten tuinbouwhuis mede profitee- ren, dan zal rekening moeten worden gehouden met het feit, dat onder de voorwaarden waarop reeds thans on geveer 10.000 voor deze stichting is bijeengebracht, uitdrukkelijk is opge nomen, dat zij te Haarlem verrijzen moet en dat deze gelden, welke op die voorwaarde zijn verleend, niet voor een tuinbouwhuis in eene andere plaats zullen mogen worden gebruikt. Haarl. Brandverz.-Mij. Zaterdagmiddag werd alhier de jaarvergadering gehouden, waarin werd medegedeeld, dat aan premiën in 1907 werd ontvangen f304.111,531/2 en aan brandschaden 146.979,60 be taald. Van dit bedrag werd van her verzekeraars terugontvangen ƒ22473.12 terwijl aan dezen voor herverzeke ring-premie 52193.601/2 werd be taald. Voor mindere waarde van af schrijving op effecten' en dubieuse debiteuren werd 12095,241/2 afge schreven, terwijl de reserve voor loo- pende risico's tot ƒ75505 werd ver hoogd. De gezamenlijke reserven be dragen thans ƒ239078, terwijl aan de aandeelhouders 16 over het gestor te kapitaal kan worden uitgekeerd. Den toestand der Maatschappij ver gelijkende met dien van 25 jaren ge leden, blijkt, dat het premiecijfer klom van ƒ113836 in 1883 tot ƒ304112 in 1907, de reserven van 123100 tot ƒ239078. In deze 25 jaren werd aan de verze kerden aan brandschade uitbetaald 4,070983,15, terwijl de aandeelhou ders in dezelfde jaren gemiddeld 12 als dividend ontvingen. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin komt heden, Maandag, voor eenige dagen in de residentie, Z. K. H. de Prins tegen het laatst der volgende week, ten einde alsdan met H. M. naar HetLoo terug te keeren. H. M. de Koningin-Moeder bracht Vrij dagvoormiddag ten diens huize aan de Prinsengracht een bezoek aan den opperkamerheer van H. M. de Koningin, baron Van Hardenbroek van Bergambacht, met het oog op zijn gezondheidstoestand, die hem verhin dert zijn huis te verlaten. Mevrouw Van Hardenbroek ont ving de Vorstelijke Bezoekster bij Haar komst op het bordes en deed H. M. tot daar uitgeleide. H. J. HIJMANS. Te Amsterdam is overleden op 64- jarigen leeftijd de lieer H. J. Hij mans, directeur dei^ Maatschappij voor Uitvoer- en Commissiehandel. De heer Hijmans was lid der Provin ciale Staten voor Amsterdam IV. HOOFDDIRECTEUR VEENHUIZEN. Naar het „Vad." verneemt is tijde lijk belast met de waarneming van het hoofddirecteurschap der Rijks werkinrichtingen te Veenhuizen, mr. W. D. Caudri, hoofdcommies bij het departement van Justitie. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. Omtrent 't besluit van den Amt- werpschen Diamantbewerkersbond, om heden, Maandag, weer het werk te hervatten, mits 20 verhooging op het minimum-loon wordt toege staan, schrijft het „Hbld. van Ant werpen" Beslissen om het werk te hervatten, is gemakkelijk, doch het valt te be zien, of er werk zal zijn Beslissen om 20 meer loon te vragen, is even gemakkelijk, doch het valt te bezien of men ze krijgen zal en of de pa troons ze willen of kunnen geven? Wat men eigenlijk met de 4 weken stopzetten heeft bereikt, heeft Bar- tels niet duidelijk toegelicht, en, op den man af door een lid onder vraagd, is hij het antwoord schul dig gebleven. De crisis voor de patroons is even scherp als te voren en een der hoofd oorzaken van de crisishet geschil tusschen.de De Beers en de Premier mijn, is nog niet bijgelegd. Maar wij vreezen, dat het stellen van immer hooger eischen ten slotte moet voeren tot.... het dooden der hen met de gouden eieren. Men vergete toch niet, dat de duurte van het artikel, en de aldus mogelijk zijnde hooge loonen, iets heel gunstmatigs zijn, dat door éen enkel ongeval totaal kan ineenstor ten, zoodat omzichtigheid voor allen de boodschap is. „REEDER, RIJDER, REDDER, RIDDER." „De Tijd" wordt door een der zoekers van de jongste audiëntie bij H. M. de Koningin te Amsterdam het volgende verhaald Ook de wagenbestuurder der Haag- sche Tramweg Mij., Reeder, die on langs wist te voorkomen, dat aan het Koninklijk Echtpaar een ernstig on geluk overkwam, was ter audiëntie, in uniform, getooid met het ridder kruis der Oranje-Nassau-orde. Een der andere bezoekers sprak hem aan en vroeg, of hij bij zijn benoeming tot idder een telegram ontvangen had van dezen inhoud „Reeder, rijder, redder, ridder Een officier van Oranje-Nassau." Reeder verzekerde, door dit eigen aardige blijk van waardeering zeer jeti'offen te zijn geweest, maar tot zijn leedwezen niet te hebben kunnen antwoorden, omdat hij niet wist, wie hem de felicitatie gezonden had. Dat was geschied door dengene, die Reeder ter audiëntie aansprak.... Pa ter De Sonnaville, van Katwijk. VERWAARLOOSDE KINDEREN. (Vervolg). De bestuursverkiezing had tot uit slag, dat de heeren ,T. H. Fol Jrszn. en J. II. Numan als leden van het hoofdbestuur met algemeene stemmen werden herkozen. Hierna werden verschillende voor stellen behandeld. In de eerste plaats een voorstel van het hoofdbestuur tot het aangaan van een rentelooze geld- leening, groot ten hoogste 30.000. Dit werd goedgekeurd. Door de afdeeling Dordrecht werd gevraagd, te Amsterdam een vast bu reau te vestigen, waar een ieder da gelijks, behalve op Zon- en feestdagen van 's morgens 10 tot 's middags 5 uur inlichtingen kan bekomen om trent alle zaken, de vereeniging be treffende en welk bureau belast zal zijn met het voeren van correspon dentie. Op aandrang van het hoofdbestuur werd dit voorstel verworpen. Van de afdeeling Amersfoort werd daarna het volgend voorstel behan deld Het hoofdbestuur uit te noodigen zich tot de Regeering te wenden, in de qualiteit van opvoeders en verzor- van kinderen, met het verzoek, in het belang van onze pupillen niet alleen, maar in het algemeen belang maatregelen te- nemen, dat uit de ex tracten uit de geboorteregisters niet meer zal blijken, dat de ouders van het kind geen echtelieden waren op het tijdstip der geboorte. Ook dit voorstel werd niet aangeno men. De begrooting voor 1908 werd vast gesteld in totaal op 33.800, waarbij gerekend is op 20.000 bijdragen in de opvoedingskosten, en dertig dui zend gulden voor verpleegkosten,klee ding en onderwijs. Na bespreking van enkele huishou delijke aangelegenheden, werd de vergadering gesloten. ONDER DEN TREIN. De 23-jarige aannemer Den Ouden uit Moercapelle is Vrijdagavond laat nabij de spoorbrug onder Gouda door een trein overreden. Zijn vreeselijk verminkt lijk en zijn aan stukken ge reden fiets werden per trein naar het station Gouda vervoerd. Er is reden aan te nemen dat er zelfmoord In 't spel is. SUCCES Z ij n succes op financieel ge bied is werkelijk ongelooflijk. Nou daar heb ik wel andere no ten over hooren kraken. Nee, man. Ik heb hem dikwijls zelf hooren zeggen, dat hij hier zijn zaak begon met ongeveer twintig gul den schuld en verleden week is hij failliet geslagen met 'n passief van ruim honderdduizend. ZEKER EEN LEELIJKERT Jongeling (tot ouden heer, die te genover hem zit in de tram)Waar om kijkt u me zoo aan. Doe ik u soms 'denken aan een goeden kennis van u? De oude heerJa. U doet me den ken aan m'n tante in Bunnik, alleen heeft die nog wat meer snor dan u. VOORBU. Lees je je vrienden nog steeds je gedichten voor? Neen, ik heb geen vrienden meer NIEUWE ZIEKTE. Je neef ziet er niets goed uit. OverspanningVan 's morgens vroeg tot 's avonds laat doet hij niet anders dan hygiënisch leven. HET SPEELDUIVELTJE. Men schrijft aan. het „Centrum" In aansluiting met ons bericht om trent het opnieuw oprichten van speelholen te Vaals, vernemen wij nader, dat reeds een Belgisch crou pier, die eenige dagen in Vaals had rondgeslenterd dc man is nog on bekend sinds het vorige jaar door de politie over de grenzen van het rijk is gezet, naar België, De uitzet ting ging gepaard met enkele waar schuwingen, die de man waarschijn lijk wel ter harte zal nemen en hem den moed zullen benemen, zich nog eens aan een dergelijke proefneming te wagen. De politie doet alles, wat zij kan om de speelclubs uit Vaals te weren. Sinds eenigen tijd heeft zij namelijk een order uitgevaardigd, dat de speellokalen steeds ongesloten moeten blijven, opdat de politie bij nacht en ontij onmiddellijk in de speelzalen kan. treden, om de spelers en speel sters te controleeren. Door het energieke optreden van den heer Quaedecker, burgemeester, zal het den speelclubs niet gemakke lijk gelukken, weer vasten voet in het viergrenzenstadje te verkrijgen. KIEVITSEIEREN. Te Leeuwarden zijn Vrijdag tus- schen de 8000 en 9000 kievitseieren aangevoerd waarvan 6000 naar buiten land, voornamelijk naar Londen, zijnï verzonden. De prijzen wisselen af van 15 tot 17 cent per stuk. Verder waren nog ongeveer 150Q eieren ter markt gebracht van grie ten, tjirken, strandkieviten, snippen, kemphanen enz., welke verhandeld werden van 4 tot 6 cent per stuk. OVERPRODUCTIE. Den wevers der Ramie Union te En schedé is het werk met 14 dagen op gezegd wegens overproductie. MISHANDELING. Te Terapelkanaal (Gr.) werd zekere G. H. voor eenige weken ergerlijk mishandeld. Steeds moest hij sedert het bed houden. Op advies van den geneesheer is II. thans naar het aca demisch ziekenhuis te Groningen vervoerd, omdat voor zijn leven ge- vreesd wordt. De dader is bekend. VALSCH GELD. Niet minder dan 61 valsche dub beltjes zijn Vrijdag door Amsterdam sche tramconducteurs bij de politie aldaar gedeponeerd als door hen in betaling ontvangen. CHRISTELIJK NATIONAAL VAK VERBOND. Te Dordrecht werd een vergadering gehouden, uitgeschreven door het be stuur van het Chr. Arbeidssecretari aat en het bestuur van den Christel. Textielarbeidersbond. Op die vergadering waren verschil lende Christelijke vakorganisaties en bonden vertegenwoordigd. Doel was, om te komen tot oprichting van een Christelijk Nationaal Vakverbond. Na uitvoerige bespreking werd hier toe overgegaan en aan eene commis sie opgedragen statuten te ontwer pers Uit het Engelsch. I Tegenover dezen beslisten tegec ^n erd de goede hoop van den hear fournier beduidend kleiner. Hij was terheen gekomen om haar hulp te t'rkrijgen. Hij had op haar neiging ,ior hem gerekend, heel sterk zelfs, mdat hij zelf voor Warriner een on tgrensde aanhankelijkheid voelde, let zou den lieer Fournier moeilijk We est zijn van deze vriendschap ior Warriner een verklaring te ge- de redenen, de eigenschappen op geven, die hem daartoe gebracht delen. Hij voelde alleen, dat hij jgfemaal onder zijn invloed stond, hier hoorde hij nu, dat mevrouw 'arrïner die gevoelens heelemaal iet deelde. Des te meer was hij verrast, toen fj zich nu met vochtig glanzende )gen tot hem wendde en met zachte tem zei |ltfpMaar helpen wil ik u natuurlijk [Zij gedroeg zich heelemaal niet zoo ]Consequent als het den heer Four nier toescheen. Zij handelde uit de zelfde beweegreden, die haar inder tijd, toen zij hoorde, dat Ralph War riner nog leefde, naar Ronda terug bracht, de eenige plaats, waarvan Warriner moest weten, dat hij haar hier vinden zou uit dezelfde be weegreden, die haar genoopt had, op de afdreiging van majoor Wilbra- ham in te gaan. Helpen wil ik u natuurlijk; maar wat zou ik kunnen doen De heer Fournier kneep zijn oogen half dicht, zijn geheele wezen kreeg iets loerends en voorzichtigs. Ik dacht, dat u al het een of an dere plan had gemaakt, meende hij, Ik Miranda dacht een oogenblik na, toen ging zij voort Het beste zou zijn, dat wij ons tot den Engelschen resident in Tan- ger wenden. Fournier sprong van zijn stoel op. Neen, dat zou wel het laatste zijn, dat wij doen moesten! Wat moes ten wij dan zeggen Dat Ralph Warriner ontvoerd is Neen, niet hij, maar Mr. Bent ham, antwoordde zij haastig. De heer Fournier fronste de wenk brauwen. Waarom ben ik dan hier riep hij, heftig met den voet stampend, ik vraag u, waarom ben ik dan hier SapperlootZou ik dan bij u geko men zijn, als het op zulk een eenvou dige wijze in orde te maken was Aangenomen, dat wij heel zoet naar den Engelschen resident gaan en hem verzoeken den heer Jeremy Bentham op te sporen De resident gaat naai den sultan van Marokko en na veel maanden wordt de heer Bentham misschien gevonden, of misschien ook niet. Aangenomenhij wordt gevon den en naar Tanger gebrachtwat zou er dan gebeuren, vraag ik u Het geval „Bentham" wordt lang en breed besproken overal zullen men- schen opduiken, die iets weten, iets vertellen kunnen, zoodat men ook in Engeland wat van de geschiedenis zal vernemen. Zijn naam zal in alle couranten staan en, erger nog, me vrouw Warriner, ook zijn portret, zijn portret heeft u dat wel be dacht Misschien weet hij aan den pho- tograaf te ontkomen. Misschien door een wonder Maar denkt u dan niet, dat men on derzoek zal doen naar de zaken, die Mr. Bentham in Marokko drijft Denkt u niet, dat de resident zich deze hoogst natuurlijke vraag zal veroorloven Denkt u, dat zijn handelsaangelegenheden verborgen zullen blijven, zoodra die vraag een maal is aangeroerd U verbeeldt zich misschien, dat men hem voor een toerist zou kunnen houden, niet waar Maar de een of ander behoeft maar aan een der douanebeambten een paar zilverstukken te geven, en hij komt heel gauw te weten, dat de heer Bentham wapens in Marokko binnen smokkelt en ze in Barbarije verkoopt. Wat dan Dan zou hij voor het gerecht moeten komen in Gibral tar, waar hij twee jaar geleden nog als kapitein Warriner bekend was. Miranda was genoeg van Wilbra- ham te weten gekomen, om overtuigd te zijn, dat de heer Fournier gelijk had met hetgeen hij zei. Neen, ging Fournier voort, het gevaar zou te groot zijn, ik noem het een gevaar Hij trok de schouders op, en strekte de handen uit. Het is zelfs „ten doode opge schreven", zooals hij zelf pleegt te zeggen. Zijn identiteit zou dadelijk vastgesteld worden, en voor hem is het altijd nog beter in Marokko mis handeld, dan in Engeland voor het gerecht gebracht te worden. Boven dien bestaat er in Marokko nog kans te vluchten. Misschien ook wel kans op een... Miranda kon het woord niet uit spreken. Fournier voltooide Op een moord, bedoelt u Daar ben ik niet bang voor, was men dat van plan geweest, dan zou men hem dien nacht op het marktplein van Tanger wel vermoord hebben dan zou deze brief nog niet drie dagen later binnen in het land gevonden worden. Deze verklaring scheen Miranda verlichting te geven, want zij zeide levendig Ja, daar heeft u gelijk in, en er kwam weer kleur op haar gelaat. Don houden zij hem zeker vast in de hoop op het losgeld Fournier schudde het hoofd. Er is weinig kans, dat zij hem om die reden meegevoerd hebben want dan zouden zij de namen van zijn vrienden hebben trachten te we ten te komen. Dan zouden zij nooit falende middelen aangewend hebben, zei hij met een nadruk, die Miranda huiveren deed. Nooit falende mid delen om de namen te weten te komen en dan zou Warriner mijn naam ge noemd hebben. En dan zouden zij bij mij gekomen zijn, om den losprijs, en ik zou het hem gegeven hebben ik zou hem alles gegeven hebben, wat ik heb en Warriner zou nu in veilig heid zijn. Fournier merkte op, dat Miranda hem vreemd onderzoekend en door dringend aankeek, maar de reden daarvan begreep hij niet. Het was voor hem de eenvoudigste en na tuurlijkste zaak van de wereld, voor Warriner te doen, wat in zijn macht stond. Neen, niet om den losprijs, hij liet zijn blikken voorzichtig rond dwalen en ging toen, ofschoon zij in dit verborgen hoekje volkomen onge stoord waren, fluisterend voort Warriner heeft vijanden vijanden van zijn eigen ras. Niet, dat het mij eenigszins verwondert, verklaarde de heer Fournier onpartijdig want hij behandelt mij, ik, die zijn eenige vriend ben welnu, hij behandelt mij als een hond. Ongetwijfeld heeft hij vijanden, en zij hebben deze ont voering bewerkstelligd. Maar waarom vroeg Miranda. Misschien laten zij hem als slaaf verkoopen, diep, diep in de binnen landen Het zal niet aangenaam zijn en vooral voor hem niet, want hij is zeer verwend. Het zou geen pretje voor hem zijn, slaaf te wezen, en toch zou hij zich niet tot zijn regee ring kunnen wenden, al had hij er gelegenheid toe. O, houd toch op riep Miranda. Door het aanstippen van de ge woonten van Ralph stond haar zijn verschrikkelijke toestand weer duide lijk voor oogen. Maar welke vijanden kan hij' hebben vroeg zij even later. Heeft u reden dat te denken, of is het niets anders dan een bloote veronderstel- ling De heer Fournier haalde zijn stoel naderbij, zijn stem werd nog ver trouwelijker. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5