Verschijnt dagetijk», bihalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 25e Jaargang. No. 7627 DONDERDAG 7 MEI 1808 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNi Vcor Haarlem 1.29 ¥oor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Fsanco aar post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummersOJ32H (geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037K n r> n de omstreken en franco per post 0.45 Kitgave der Vennootschap Lout-ens Coster. Directeur J. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNj Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.10 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing i 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zulder Buitenspaarae 6, Telefoonnummer 122. Ttt de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 7 MEI. Groote Kerk. Orgelbespeling van 2 tot 3 uur. OM ONS HEEN No. 735. Tegen hst lange crediet. De besturen van drie yereenigingen, de Hanze, de Haarlemsche Handels- vereeniging en de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden in bouw kunde en aanverwante vakken, zijn bijeen geweest en hebben gesproken over de lange credieteu en de midde len, om die tegen te gaan. Resultaat, althans dadelijk resultaat, heeft dat niet opgeleverd. Er is besloten, dat de besturen de zaak elk in eigen kring nog eens zullen overwegen. Daarna.... ja, daarna zal men wel weer verder zien. Ja, het crediet is een sehoone zaak voor hen, die weinig kapitaal bezit ten, doch wien het aan ijver, lust, volharding, overleg en kennis niet ontbreekt, onmisbaaronontbeerlijk evenzeer voor kapitalisten, ter uitvoe ring van groote ondernemingen een zeer krachtig hulpmiddel voor han del p.n nijverheid. Toch nnumdo winkelier ,,het crediet met dat al, een kwaad ding", en waarom omdat er van dat crediet zoo schromelijk werd misbruik gemaakt. Hij leverde gaar ne op nieuwjaarsrekening, als die maar niet zoo laat werd betaald. Op de vraag, of hij dan zijn klanten niet goed achtte voor hun geld antwoord de hij: ,,dat wel, maar zij stellen hun ne betaling maar zoo heel lang uit." En nu wees de winkelier op de v o o r- bariger, die heden reeds opeten, hetgeen rij jnorgèn hopen te ontvan gen de hoogvlieger g, die hun huishouding wat hoog hebben opge zetde tuimelaars, die geen orde op hunne zaken stellen de onbarrahartigen, die, zeiven altoos in de ruimte, zich niet kunnen .voorstellen, dat anderen zoo om hun geld verlegen zijn en éindelijk op de k n ij p e r s, die hunne betalingen uitstellen, om zooveel langer de rente te kunnen genieten. is dat niet aardig gezegd Ik mag het vrij vragen, want de heele be schouwing, die ik hier tusschen de sterretjes plaatste, is niet van mij, maar van P. Crok te Arnhem, en ontleend aan een artikel in de Econo mist van 1878. Dertig jaar geleden dus. En toch zijn de woorden van den heer Crok nog volkomen van toepassing op de toestanden in 1908. Sterker nog wat die winkelier zei is nog twintig jaar ouder. „Wat die winkelier sprak", zoo lees ik in het Economist-artikel, „zooals de heer Vissering in den Pralctischen Volksalmanak van 1859 meedeelde, zou ook thans nog ongetwijfeld door velen zijner vakgenooten worden beaamd en van ganscher harte toe gestemd." Met thans wordt 1878 bedoeld. En wanneer ik zeg „ook n u nog", dan bedoel ik met dat nu 1908. Dus zijn we in een halve eeuw niets .vooruitgegaan 1 Wacht een oogenblik. Deze conclu sie is waarschijnlijk niet juist, be hoeft niet juist te zijn, want veel men- Oehen leven in onzen tijd, zoo niet contant, dan toch op korten termijn, betalen alles zoo spoedig mogelijk, tot zelfs hun apotheker, en hebben alleen bij hun dokter een jaarreke ning staan. Mij dunkt, ik vergis me niet, wanneer ik zeg, dat de neiging, om op korten termijn te koopen, bij het publiek grooter is, dan die vroe ger was. Daarbij moet onmiddellijk toegege ven worden, dat de eer daarvan niet alleen aan de koopers toekomt. Ook de winkeliers hebben daartoe meege werkt. Er zijn in de laatste 25 jaar tal van zaken opgericht, die gebaseerd zijn op het contante stelsel en op een andere manier niet gedreven zouden künnen worden. Namen behoef ik niet te noemen, iedereen kent ze en weet, dat hij in 't geheel geen, of hoogstens een week crediet krijgt. Daartegenover zijn er een aantal leveranciers, die hun klanten hij voorkeur op het jaar leveren. „Velen onzer lezers zullen hel vast met schrijver dezes ondervonden heb ben, hoe uiterst moeilijk het soms is, om een rekening te krijgen voor een pas geleverde zaak en waarom Och, de redenen zijn ook menigvul dig. Vele winkeliers hebben al hunne zaken er op ingericht, en krijgen lie ver hun geld met nieuwe jaar. An deren zijn slof. Vele kleine bazen kun nen geen boek houden, en hebben slechts een boekhouder, die op den bepaalden tijd dat werk komt verrich ten en de rekeningen schrijven. Som tijds is het een middel om kleine postjes duurder op te schrijven, het geen hij uit-de-hand-betaling meer in het oog zou vallen. Doch zeer dik wijls is het oen middel om menschen die er goed voor zijn „op het boek" te krijgen heeft men eens „w a t s t a a n", dan volgt immers zoo licht eene andere bestelling. „Ik heb wel graag een pretentie op u. Ik wilde, dat ik wel f 1000 van u moest heh- ben'.' ziin de gewone nr&aties, en door een én ander heeft de medaille hare keerzijde, en werkt de winkelier van zijn kant soms evenzeer de contante betaling tegen als de late betaler, over wien hij klaagt." De strijd om het bestaan is daar voor dikwijls te fel, de angst om een goeden klant te mishagen, zoo niet te verliezen, daardoor te groot. Toch geloof ik niet, dat hieruit -13 conclusie moet worden getrokken, ,b,t nu maar in 't geheel niets meer moet worden gedaan. Dat de zaak maar moet blijven rusten. Maar wel schijnt liet me toe, dal de beweging om con tant te betalen meer van de clientèle, dan van de leveranciers zal dienen uit te gaan. De koopers moeten er van doordrongen raken, dat zij a contant koopende billijker handelen, gemak kelijker hunne administratie in orde houden en hunne uitgaven overzien, en daarbij in den regel voordeeliger koopen. Hen daarop, in verschillen den vorm, telkens te wijzen, moet zijn nut opleveren. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht Ik wil den lezer er niet laten inloo- pen en hem maar dadelijk vertellen, dat wat ik hier tusschen sterretjes plaatste, geschreven werd door De Bruyn Kops in1860, dus ook zoo goed als een halve eeuw geleden. Dit JS Wei Zéker, dat als ik het niet zei, de lezer het niet zou merken, want de opmerking kon evengoed in 1908 gemaakt zijn. Ze is op onze heden- daagsche toestanden nog volkomen toepasselijk. Immers omstreeks Januari van dit jaar zweepte Dr. Gunning de Utrecht- sche koopers nog op, om hun rekenin gen toch wat sneller te betalen en zoo pas hebben drie Haarlemsche ver- eenigingen beraadslaagd, om daartoe middelen te vinden De zaak schijnt dus verre van een voudig en zeker is het wel, dat de schuld niet enkel bij de klanten, maar ook wel degelijk bij de le veranciers ligt. Ik kan dat aantoo- nen met een paar verklaringen, die ik uit den mond van bekende winke liers heb opgeteekend. De een zei kortaf „Ik denk er niet over, mij door an deren te laten voorschrijven, hoe ik zaken moet doenik lever veel op jaarrekening en bevind mij daar wel bij." En de ander lichtte zijn standpunt aldus toe „Wanneer overal de contante han del werd ingevoerd, dan zou menig een zaken beginnen, die daarin nu verhinderd is, omdat hij geen kapi taal bezit. De concurrentie zou dus voor de winkeliers veel grooter wor den." Ziehier dus twee belanghebbenden, die bij contante betaling verklaren geen belang te hebben. Zien zij de zaken niet goed in 't Is mogelijk, maar wij moeten niet vergeten, dat hun inzicht nu eenmaal zoo is en dat dit een haast onoverkomelijk struikel blok vormt voor een gezamenlijk op treden van de winkeliers tegen het lange crediet. Immers wanneer zich in eiken talc van het winkelbedrijf maar één belangrijke firma aan ge meenschappelijk handelen onttrekt, is de heele actie met lamheid geslagen. En wie van dergelijke pogingen tot samenwerking ervaring hebben, wie bijvoorbeeld hebben meegemaakt, wat er op 't gebied van Zondagssluiten is gebeurd, maakt zich van het een drachtig optredeu der neringdoenden weinig illusies meer. rusland. De redacteur van de Petersburg- sche Wjedomosti zekere Prins Es- per ÏJchtomsky, dus niet de eerste de beste ook doet nieuwe onthullin gen over de LEGERSCHANDALEN j'U den jongsten oorlog, door regee- ringsambtenaren gepleegd. Inzonder heid worden de handelingen van den vroegeren gezant van Rusland te Sjanghai (Pawlof genaamd) bespro ken. In den tijd aldus vertelt de re- Oceaan gestreden werd voor Rus- lands zijn of niet zijn, had Pawlof de beschikking over een groot deel van den nervus rerum van den oor log, mver het geld. Het lot van Rod- jestwensky's eskader was in hooge mate afhankelijk van Pawlof en zijn aanhangers. Van Sjanghai uit leidde deze „talentvolle" diplomaat de finan- cieele operaties. Hij kocht een dozij-i volkomen onbruikbare stoomschepen voor ongehoorde sommen, en maakte daarbij gebruik van de diensten van een gedesertoerden balling uit Sibe rië, Zimmermann geheeten. Een staaltje van de wijze waarop Pawlof kocht. oVor 15.000 P. S kocht hij het in 1885gebouwde stoomschip Schezada", dat nieuw geheet uitge rust 10,000 P. S. gekost had. Hij kreeg de opdracht een goed uitgerust red- dings-stoomschip te koopen, tot een limiet van 15,000 P. S.door tus- schenkomst van Zimmermann kocht hii een oude, volkomen onbruikbare stoomboot voor 20,000 P. S. I-Iii moest gezouten vleesch koopen j- i t 1, A* OT1 11 AT. van 15 cent (Am.) het rond, en liet zich rundervet geven voor 40 cts. Door tusschenkomst van Zimmer mann kocht hij 63,000 paar laarzen tegen 13 dollars het paar, die mge- heel Sjanghai nooit meer gekost heb ben dan 3—4 dollars. En van die 63,000 paar laarzen kwamen er slechts 7000 in Port-Arthur. Waar de andere gebleven zijn weet memanü. Inplaats van vleesch kregen de ge wonde soldaten in de hospitalen Chi- neesche ham, die niemand kon eten. Hoe Pawlof met de reisgelden deed, die hij verantwoordde, gaat elke be schrijving te boven. ENGELAND. Er is tot nu toe nog geen verande ring gekomen in den stand van DE UITSLUITING OP HET SCHEEPSBOUW-GEBIED. Wel toonen de berichten aan, dat onze veronderstelling juist was dat het aantal arbeiders, dat dooi deze beweging indirect getroffen woidt, belangrijk zal zijn. Reeds nu be draagt hun aantal (buiten dc 40.000 uitgestotenen) 10.000. Reeds lieers .t- te in de staal- en ijzerindustrie een werkloosheid, zoodat men kan vei onderstellen, welke treurige toestan den er op 't industrie-gebied zuiun ontstaan. vennoot- Het voortbestaan van DE TIMES i<; verzekerd. De naaml. schap is gevormd-, en zal het met een kapitaal van f9.000.000 wel een tijdje bolwerken. Na een vierdaagsch debat heeft het LAGERHUIS de octrooi-wet in tweede lezing aan genomen met 397 tegen 147 stemmen. Deze wet werd op 27 Februari door Asquith aangekondigd, en heeft ten doel, desnoods met dwang, het aan tal patenten in Engeland in een be paalden tijd te verminderen tot een minimum, vast te stellen met 't zie lental als basis. Ongeveer een 30,000 of een derde van het totaal aantal der verstrekt zijnde patenten, zou op die wijze ingetrokken worden. Scha- devergoeding zal binnen een bepaal den tijd, die op 14 jaar is vastge steld, betaald worden uit fondsen, op te brengen door hen, die in het be zit blijven van hun patenten. BELGIë. De verkiezingen zijn in 't zicht. Nu vraagt men zich af, of deze VERKIEZINGEN ai of niet beïnvloed zullen worden door de Congo-cpiaestie. De Indépen- dance Beige meent van niet en ver blijdt zich daar zeer over. Het blad redeneert als volgtToen de tegen standers der overneming dreigden, i'ettegenstaande alles, van de CONGO-QUAESTIE een punt voor de verkiezingen te zul len maken, hebben we deze bedrei ging kinderachtig genoemd, aange zien geen der partijen den strijd op dit gebied kan overbrengen, zonder baar eigen glazen in te gooien. Het Congo-vraagstuk is en blijft dus, of men wil of niet, een zuiver nationale quaestic, die buiten en boven alle partijen staatvoor de oplossing vam dit vraagstuk moeten alle volksver tegenwoordigers, of zij van links of echts.zijn, op een volkomen vrij standpunt staan, terwijl geen der partijen de verantwoordelijkheid al leen voor haar rekening moet ne men. In verschillende mijn-districten heerscht een gedrukte toestand, ver oorzaakt door OVER-PRODUCTIE. Op een te Charleroi gehouden con- jres van mijnwerkers werd toen be sloten bij referendum uit te maken, of er gedurende eenigen tijd 's Maan dags niet gewerkt zou worden, om KêèreiT." 'Ynairé stemming bekend geworden en blijkt 't, dat de pvergroote meerderheid oor het niet-werken-op Maandag is. FRANKRIJK. De Pers is nog druk aan 't napra ten over de verkiezingen en de daar mede gepaard gaande OPSTOOTJES. Men weet, dat die ongeregeldheden te Parijs ontstonden door de bewe ging om een feministe een plaatsje in den Raad te verschaffen. De corres pondent van het Alg. Hbld. schrijft De 990 stemmen, die de blonde candidate had weten te verwerven niet slecht voor een debuut zijn tot haar «roote verontwaardiging ge rangschikt onder de rubriek biljet ten van onwaarde. Maar zij heeft daartegen geprotesteerd en de ad ministratieve rechter zal nu hebben uit te maken of mejuffrouw Laloe inderdaad gekozen geweest zou zijn als ze meer dan viermaal zooveel stemmen gehad had. Dezelfde correspondent schrijft Van den uitslag der VERKIEZINGEN hier in Parijs is uit een politiek oog punt nog weinig te zeggen er hangt hierbij veel af van het resultaat cler 25 herstemmingen van aanstaanden Zondag. Maar het is wel waarschijn lijk dat ten slotte in de samenstelling van' den Gemeenteraad weinig ver andering zal komen. Ook de cijfers uit de provincie zeg gen tot dusverre weinig, door het groote aantal herstemmingen. Van de nieuwe constellatie zal men zich daarom eerst na aanstaanden Zon dag een behoorlijk beeld kunnen vor men. duitschland. Keizer Wilhelm is weer eens aan het reizen gegaan. Z. M. heeft thans het eiland Korfoe verlaten en is naar Pola vertrokken, waar de keizerlijke familie heden aan boord van de „Holienzollern" werd verwacht. Van daar gaat de reis onmiddellijk naar Weenen, waar Donderdag de keizer, vergezeld van de Duitsche bondsvorsten. keizer Franz Josef zal huldigen bij zijn jubileum, dat feite lijk eerst op 2 December van dit jaar valt, doch dat in den loop van het jaar wordt gevierd. ENGELSCH-INDIë. Hier wordt de toestand steeds cri- lieker 't Heeten nu nog ongeregeld heden, maar het brutale optreden van de Afghanen doet aan een minia tuur-oorlog denken. De Times-corres pondent spreekt dan ook van EEN ONOFFICIEELEN OORLOG. De 20.000 Afghanen moeten nogal modern bewapend zijn de berichten doen zelfs het bezit van kanonnen veronderstellen, 't Staat althans vast dat de inval op Britsch grondgebied stout is ongezet.... blokhuizen vernie len!.... karavanen aanvallen!... enz. Intusschen, lang zal deze heer schappij der Afghanen niet duren. Een sterke Engelsche troepenmacht is er op uit getrokken en zal den in dringers wel „mores" leeren. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Een woord van waarschuwing aan ouders en voogden van aanstaande lo- t Is al tot EEN TREFFEN jekomen Reuter seint uit Landiko- ,al d.d. 5 Mei Volgens de jongste rapporten sneu- elden aan de zijde van den vijand i t^hngen. ongeveer 60 man, maar een veel groo- Ons wordt verzocht het volgende te ter aantal nog verloor het leven, plaatsen: doordat zij op hun wilde vlucht in Na indeeling der militie worden de afgronden vielen. Drie mollah's wer- militaire autoriteiten herhaaldelijk tl '-tig gevallen met verzoeken van zich schuil hielden in een ravijn. Eigenaardig is het, dat er zoo wei nig geschreven wordt over de houding an den emir van Afghanistan, die toch van Engeland een ondersteu ning geniet van f 1.500.000. 't Ligt toch voor de hand, dat deze dadelijk ingetrokken wordt Ook de regeering van Engelsch- Indië baart onrust. De gemelde BOMMENAANSLAG heeft een onderzoek naar de anar chistische beweging in deze kolonie ten gevolge gehad. Er zijn daarbij erontrustende .ontdekkingen ge daan. De telegrammen spreken van een uitgebreide anarchisten-organi satie met leden, die hooge posities be- kleeden, groote voorraden kommen, ongeoorloofde geschriften enz. Zelfs wordt het verhaal gedaan, dat een apotheker door de „organisatie" naard.a.v.) gedurende minstens vier uren Parijs werd gezonden, om de nieuw- per week, te hebben deelgenomen aan' "de vrijwillige oefeningen in den wa- ouders of voogden van miliciens om overplaatsing van hun zoon of pupil naar een ander garnizoen. Die verzoeken worden in den regel geweigerd op grond van de omstan digheid, dat ieder loteling het tegen woordig in eigen hand heeft het gar nizoen te kiezen, waar hij zijn dienst tijd wenscht te vervullen. Maar hij kan nog uit zijn oog punt beschouwd een grooter voor deel deelachtig worden. Hij kan zijn eersten oefentijd bij de infanterie en vesting-ariillerie zien bekorten tot 4 maanden (in plaats van 8i maand). Om deze voorrechten te erlangen behoeft de aanstaande loteling slechts twee achtereenvolgende wintertijdper- ken, (van 1 October tot einde Januari ste vindingen op 't bedrijf van bom- men-maken te bestudeeren, om daar mede later de beweging in Engelsch- Indiö te dienen. Dat zegt heel wat De iulandsche bladen zwijgen de geheele zaak dood. Waarom Censuur MA«Ui\i\u. Enkele verspreide berichten hier ontvangen zijn niet zeer duidelijk. Uit het telegram „Volgens berich ten uit Fez heeft de meerderheid der bevolking zich voor Moulay Hafid erklaard", is veel en ook weer met eel op te maken. Ook lijkt het in tegenspraak met de tijding, dat de troepen van Makh- zen Safi heeft hernomen. Hieruit zou te concludeeren zijn, dat de zaak ■oor Moulay Hafid haast verloren is. Wellicht zullen nadere berichten meer klaarheid brengen. OOSTENRI.JK-HONGARIJE. Het proces tegen den oud-minister Geza Polonyi is in vollen gang. Het gaat in de gerechtszaal buitengewoon rumoerig toe. De officier van justitie schold de jury-leden uit voor al wat mooi en leelijk is, wat ten gevolge had, dat de jury-leden opsprongen en riepen „Hij liegt, hij lastert, er uit, weg met hem Toch is de officier van justitie gebleven, en duurt de zitting voort. SPANJE. De onafhankelijkheidsfeesten duren voort. Te Madrid is op het plein Glo- rietta Bilbao het standbeeld onthuld ter nagedachtenis der gevallenen op den 2en Mei 1808. De koning was er bij tegenwoordig met de geheele ko ninklijke familie en alle autoriteiten van land en stad. Alles verliep zonder incidenten. Stadsnieuws Verslag. In de gewone algemeene jaarlijk- sche vergadering der R.K. tooneelver- eeniging „Liefde v. d. Kunst", werd het jaarverslag van den secretaris, de heer J. J. Lasschuit, met applaus be groet. De rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer H. W. van Turnhout Jr., wees een batig sal do aan van f 41.45; dank werd hem toegezegd voor zijn goed beheer. Daal de heer Turnhout als penningmees ter wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid bedankte, werd hem door de leden een stoffelijk blijk van waardeering geschonken. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Blaas en J. Blanskley. De heer Theodorus van Zeggelen, werd door het bestuur als penning meester benoemd. ONDERL. SCHIETWEDSTRIJD Scherpschuttersvereeniging Haarlem. De uitslag van den onderlingen wed strijd op de banen in café „de Phoe nix gehouden, is als volgt: le prijs: L. van Ophuijzen. 2e prijs: M. Nederkoorn. 3e prijs: L. Smeenk. 4e prijs: J. J. Meijer. 5e prijs: Chr. F. Arnold. 6e prijs: W. J. Hoekveld. 7e prijs: C. C. v. Atrosscher. penhandel, die jaarlijks in de garni zoensplaatsen en gemeenten waar zich minstens 20 liefhebbers hebben aangemeld worden gehouden. Behalve dat het deelnemen aan die oefeningen dus later gedurende den dienstiiid stroote voordeelen eeeft. me en nuttige afwisseling na afloop van de dikwijls eentonige dagtaak. Lichamelijk wordt men, onder toe zicht van officieren, ontwikkeld door onderofficieren van het leger of de Reserve en men oefent zich in gym nastiek en schieten, zonder dat zulks den deelnemers een cent kost. Men ziet het, het legerbestuur doet alles wat het kan om het den aan staanden loteling zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken. Profiteert deze nu niet van het mi litaire voor-onderricht, dan zal hij het zich zeiven later hebben te wijten, indien hij kameraden voordeelen ziet genieten, dia hij zelf in dienst zal moeten derven. Voor hen, die een verbintenis bij 't Reservekader zouden wenschen aan' te gaan, bieden de vrijwillige wapen oefeningen ook een welkome gelegen heid om zich te bekwamen. Zulke jongelieden kunnen in één wintertijdperk of een gedeelte daar van, het getuigschrift voor lichamelij ke geoefendheid dat moet worden overgelegd om eene verbintenis bij 't Reservekader te kunnen aangaan verwerven. Ook in den a.s. winter zullen de vrijwillige wapenoefeningen weder in Haarlem en omliggende gemeenten plaats hebben. Het eenige, wat tot deelname aai die oefeningen dient verricht te wor den is, zich vóór 1 Juni a.s. op te ge ven ten bureele van den commandee- enden officier van het 10e Regiment Infanterie of in gemeenten, waar geen garnizoen aanwezig is bij den burgemeester. Jongelieden, die eene verbintenis bij het reservekader wenschen aan te gaan kunnen evenwel ten allen tijde tot het onderricht worden toegelaten. Ten slotte worde nog vermeld, dat aan het onderricht kunnen deelne men alle jongelieden van 16 tot 24 ja ren. STUIVERS-SPAARBANK. Gedurende de maand April zijd ingebracht 516 posten met een bedrag van f 947.79J en uitbetaald 78 posten met een bedrag van f 746.28Voorla werden 19 nieuwe boekjes afgegeven. Acte-examens L. O. Haarlem, 5 Mei. Geëxamineerd acht heeren. Afgewezen 2. Geslaagd de heeren H. N. Zeylemaker te De Cocks- dorp, J. H. Pielage en P. M. J. Mever, beiden te Beverwijk, L. G. J. Verber- ne te Nieuwer-Amstel, T. Zwaai en A. G. C. Meyer, beiden te Den Hel der. GRATIE GEVRAAGD. De sigarenmakers van de firma. Majoor te Beverwijk, die onlangs tot 1 dag gevangenisstraf werden veroor deeld ter zake verduistering, hebbel* een request om.gratie ingediend.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1