Weerbericht F. P. REICHEBT, Eeergn Sfroohssdeii Thermometerstand Uit de Rechtszaal HET TOONEEL Uit de Omstreken Binneataod MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 7 Mei 1508. Hoogstebarometerstand 767.9 m.M. te Biarritz (Zuid-Frankrijk); laagste 738.3 m.M. te Thorshaven. Verwachting tot den avond van 6 Mei: Wind: meest matige Westelijke tot Zuid-Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: tijdelijk Opklarend, later toenemende bewol king met kans op regen. Temperatuur: geringe verandering. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 760 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 751 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. Nieuwste modelle» te Haarlem. Donderdag 7 Mei Hoogste gisteren 9 uur F. 69 Laagste hedennacht F. 48 Hedenmiddag te 12 uur F. 66 STUKKEN VAN DEN RAAD. WERKLOOSHEID -VERZEKERING. Door den heer Middelkoop worden 3e volgende amendementen voorge steld ter wijziging van het ontwerp reglement voor het Gemeentefonds ter bevordering van de verzekering te gen de geldelijke gevolgen van werk loosheid. Art. 8. Hieraan een 3e lid toe te .voegen van den volgenden inhoud: Het bestuur onderzoekt de juistheid van dit verslag en kan daartoe de be sturen der aangesloten vereenigingen en hare leden hooren. Art. 12, 3e lid te laten vervallen. Art. 12 7e lid te doen luiden: de statuten of huishoudelijk reglement de bepaling inhoudt, dat het bestuur verplicht zal zijn elke werklooze bij de gemeentelijke arbeidsbeurs te doen inschrijven. Art. 24. Aan dit art. een 2e lid toe te voegen, van den volgenden in houd: Zoowel in dit geval als in an dere, waarin geschil bestaat tus- 'schen het bestuur van het fonds en vereenigingen of hare leden, is be roep op B. en W. toegelaten. H e r ij k. Vrijdag 8 Mei zal de herijk plaats hebben, van 8 tot 12 uur voor de Scheepmakersdijk, Bleekerstraat, Pa- petorensvest, Koralensteeg, Harmen- jansweg, Oudeweg, Klerksteeg, Valke- steeg, Vrouwesteeg en 't Krom. Van 1 tot 4 uur voor de Bakenes- sergracht. Militaire Zaken. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat in het gesticht voor mannen van de vereeniging der Broeders van Liefde te Venray, voor Rijks-rekening kunnen worden ver pleegd krankzinnige R. K. onderoffi cieren en mindere militairen. In plaats van heden zal de muziek van het 10e morgen om 3 uur n.m. de Landweertroepen van Overveen afha len, terwijl de muziek op a, s. Zater dagmiddag de vertrekkende Land- wee rtroepen uitgeleide zal doen naar het stations. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van Woensdag 29 April 'tot en met Dinsdag 5 Mei is te Haar lem voorgekomen 1 geval van Rood vonk. VOOR HET LIGHALFONDS. In de afgeloopen week van 26 Spril3 Mei werd onder hartelijke 'dankzegging door de lighal-commis- sie voor haar fonds ontvangen eene gift van f 3.06, welk bedrag werd ge collecteerd op een fuifavondje voor hare leden door de vereeniging Kunst door Oefening". Mgr. Dankelman. Mgr. Dankelman, deken" van Haar lem, is, gelijk onze lezers weten, reeds eenigen tijd ongesteld. Thans is de toestand echter hoogst ernstig en zijn den lijder voor eenige dagen reeds de Heilige Sacramenten toe gediend. Gratificatiën. Op voorstel van den Commissaris van Politie zijn door den burgemees ter aan een 40-tal agenten van politie gratificatiën toegekend, loopende van één tot acht gulden, en wel in ver houding tot het doen van de meeste bekeuringen gedurende het afgeloo pen jaar. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Op 6 April verdween de knecht van den vrachtrijder J. Jansen, te Hoofd dorp, en was ook een rijwiel uit diens pakhuis verdwenen. Nu stond deze knecht, Eitje Pieter man, deswege terecht. Beklaagde bekende. Het Openbaar Ministerie eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. de Graaff, drong aan op een lichtere straf. EEN VALSCHE MUNTER. De 32-jarige koopman Cornells An- thonius de Regt te Haarlem (nu ge detineerd in het Huis van Bewaring) stond thans als valsche munter voor de Rechtbank terecht. Beklaagde werd ten laste gelegd, dat hij in de eerste maanden van 1908 voorafgaande aan den 3den Maart, te Haarlem van tin en ander metaal een aantal van ongeveer 16 Nederland- sche guldens heeft nagemaakt, met het oogmerk, die nagemaakte munt speciën als echt en onvervalscht uit te geven alsmede dat hij op 26 Fe bruari te Haarlem in de tapperij van Dirk Wijkhuizen en op 28 Februari te Leiden in den winkel van Johan nes P. v. d. Kaaij, in de tapperij van J. Pijnacker, in den sigarenwinkel van Arnold, in den bakkerswinkel van J. Speet, en in den sigarenwinkel van N. G. Spaargaren, opzettelijk heeft uitgegeven, als echte guldens, weten de, dat ze vervalscht waren dat hij op 3 Maart te Leiden zeven en op 5 Maart te Haarlem drie guldens, waar van de valschheid hem, toen hij ze ontving, bekend was, met het oog merk, om ze als echt en onvervalscht uit te geven of te doen uitgeven, in voorraad heeft gehad. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. Als verdediger trad op Mr. J. de Graaff. De beklaagde bekende. President Hoeveel guldens hebt ge gemaakt Beklaagde Ik meen van 27. Alsnu werd voorgelezen een rap port van den controleur der Rijks munt. Deze heeft de in beslag geno men valsche guldens onderzocht en is tot de conclusie gekomen, dat ze valsch waren en eênigszins afweken van de echte. Het getuigenverhoor gaf eenig licht over de fabricatie der valsche munt. Getuige Kuiper heeft eenige elec- trisehe elementen voor verzilvering aan beklaagde verkocht. Bij de firma Ven Eden aan het Spaarne haalde beklaagde cyan kali um, een stof, die bij het fotografeeren gebruikt wordt, maar ook bij een ver- zilveringsproces noodig is. Een dochtertje van beklaagde heeft enkele keeren bij den drogist v. d. Hull, in de Jansstraat, gips gehaald. Beklaagde heeft kennis aangeknoopt met een stereotypeur der firma En schedé, van wien hij het verzilveren leerde. De Regt beweerde tegen dezen dat hij wat potjes, broches enz. wou verzilveren. Na het hooren dezer getuigen gaf De Regt een heel verhaal van de fa bricatie. Het gips werd vochtig ge maakt en in twee gedeelten op een plankje gelegd. Een echte gulden werd genomen, om de beeltenis in het gips af te drukken. De beide helften werden dan op elkaar gelegd en ge droogd. De aldus verkregen holte in het klompje gips werd door een klein gaatje vol gegoten met op een gascorn- foor gesmolten tin. Zoo verkreeg De Regt een gulden, die echter loodkleu rig was, en door verzilveren (dit pro ces is te wetenschappelijk om hier te vermelden) nog verbeterd moest wor den. Na dit alles was de gulden voor de uitgave gereed. Nu kwamen verschillende getuigen, om te verklaren, dat zij van De Regt een of meer valsche guldens hebben ontvangen. Hierna werd nog gehoord de in specteur van politie nit Leiden, W. Balfoort, die te Leiden de uitgegeven valsche guldens opspoorde, en te Haarlem in de woning van De Regt in de Korte Heerenstraat een huiszoe king deed. Bij deze huiszoeking wer den verschillende voorwerpen en in strumenten, alsook nog eenige val sche guldens, in beslag genomen. Beklaagde werd in Leiden aange houden. Hij maakte in het politiebu reau gebruik van het privaat, waar later zeven valsche guldens gevonden werden. Het Openbaar Ministerie achtte het bewijs geleverd. De strafwet stelt op dit feit een maximum van negen jaar gevangenisstraf, 't is dus een hoogst ernstig feit. Ten gunste van den be klaagde pleit echter zijn eerlijke be kentenis en zijn vrij gunstig verle den. Daarom eischte het O. M. twee jaar en zes maanden gevangenis straf. De verdediger, Mr. J. de Graaff, pleitte clementie. De onan heeft een gunstig verleden en zijn gezin van vrouw en acht kinderen kan den kostwinner niet missen. Naar 't concours. In de Woensdagavond gehouden vergadering der muziekvereeniging „St. Jozef", fanfarecorps, directeur de heer W. J. van Tienen, is besloten, deel te nemen aan het nationaal con cours voor harmonie- en fanfarecorp sen te Scheveningen. AKTE-EXAMENS L. O. Haarlem, 6 Mei. Geslaagd de hee- ren E. A. Janssen, te Beverwijk; L. van Prooyen, te Katwijk a. d. Rijn; II. Hoekstra, te Hoorn; W. Bam- hoorn, te Katwijk aan Zee; J. Snij ders te Enkhuizen. Hosanna. In de Staatscourant van heden zijn opgenomen de Koninklijk goedgekeur de Statuten van de Gereformeerde zangvereeniging „Hosanna". J u b i 1 In huiselijken kring herdacht he den de heer H. Neugebauer, rijtuig schilder aan-de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde Maat schappij in dienst had. Door de ka meraden werd den jubilaris een en veloppe met inhoud aangeboden, ter wijl tevens door hen voor een vrijen dag zorg gedragen was. HET JUBILEUM VAN MEVROUW COELINGH—VORDERMAN. Mevrouw C oelingh-V orderman is een tooneelspeelster, wier naam nooit veel óclat heeft gemaakt. Haar bescheidenheid en haar., talent zijn daar zeker wel de oorzaak van. Het grootste deel van haar leven als actrice heeft zij op de planken te Rotterdam doorgebracht. Van ze ker twintig jaar geleden herinneren we haar daar in de Aert van Nes- straat te hebben zien spelen, waar haar man ook een positie bekleedde. Dat verblijf in de Maasstad is, mee- nen we, slechts eenmaal onderbroken geweest, nl. toen zij naar aanleiding van een gage-kwestie een engagement in België aannam. Maar dat duurde niet lang, want heel spoedig was zij weer in het vaderland terug en acht te zij zich gelukkig weer in de Aert van Nesstraat te kunnen optreden. Sinds dien is zij bij het gezelschap van den heer Van Eijsden gebleven. Mevrouw Coelingh is een actrice van het tweede plan. Maar die moe ten er ook wezen: niet iedere tooneel speelster kan een mevrouw Mann Bouwmeester zijn, ofschoon het na tuurlijk wel wenschelijk ware. En wanneer een actrice van het tweede plan haar krachten nu niet over schat, maar zich met ijver toelegt op het werk en de rollen, op welke zij door haar talent is aangewezen, dan kan zij een nuttige positie bij een ge- zeischap vervullen. En dat doet mevrouw Coelingh. Zij i3 een tooneelspeelster, die veel werk maakt van haar rollen, ze goed in- studeert, vol toewijding bij de uit beelding, ook in haar grime en klee ding. Zij laat dikwijls aardige types zien van oude tantes, van gouvernan tes of van bejaarde ongetrouwde da mes, die vooral in het komische genre gemeenlijk veel succes hebben. Nu had ze voor haar jubileum Miss Hobbs gekozen, een overbekend blij- spelletje, vol onschuldige grappen en wel aardige dialogen, dat de Rotter dammers al eenige jaren op hun re pertoire hebben en dat er dan ook als gesmeerd uitkomt. Mevrouw Coelingh speelt daar een har er succesvolle tante-rolletjes in: een oude ongetrouwde tante, die kib belende paartjes weer verzoent en als vredestichtende, gemoedelijke dame vrijende jongelui tot een engagement brengt. Ze had er weer een prachtig type van gemaakt een type van een ou- derwetsche tante met een omgeslagen sjaal, haar haar in toertjes, een groo- ten hoed op en een wijden rok aan: een type zoöals men op de schilderij en van Bakker Korff ziet. Maar of de oude tantes in Amerika 1 want daar waren we toch roet Miss Hobbs er uitzien als de Hol- landsche oude juffrouwen van Bak ker Korff is iets anders. Maar enfin... Het publiek, dat, het seizoen in aanmerking genomen, vrij goed was opgekomen, deed vreemd. Het liet de jubilaresse haar entree maken zonder eenige notitie van haar te nemen, maar applaudisseerde mevrouw Van Eysden nog vóór deze haar mond had open gedaan en die gisteren ook niets bijzonders had te doen. Zoo werd me vrouw Coelingh gestraft door een slechte gewoonte, waaraan eendge personen in den Schouwburg alhier zich telkens tegenover mevrouw Van Eijsden schuldig maken. Later trachtte men deze onbeleefd heid tegenover de jubilaresse goed te maken met wat applaus en een en kel bloemetje. Maar aardig was het toch niet, en dat op een feestavond! FRANS NETSCHER. CHR. ZANGVEREENIGING „GOD IS MIJN LIED". Woensdagavond gaf deze vereeni ging in de Groote Kerk een uitvoering ter gedachtenis aan haren vroegeren voorzitter. Ds. E. Weiss, die in de Chr. muzikale wereld-geen onbeken de was. Aan de mooie rede door Ds. C. Veen, over hem gehouden, ontlee- nen wij het volgende In 1830 op het eiland Malta gebo ren, vertrok hij van daar op 15-jari- gen leeftijd naar Königfeld, in Duitschland, ten einde aldaar te stu- deeren en opgeleid te worden voor de lithografie. Reeds spoedig bleek, dat den 15-jarigen knaap een andere weg was aangewezen, want toen hij zijn lithografische studiën geëindigd had, werd hij onderwijzer. Van dien tijd af legde hij zich ook met veel toewijding op de muziek toe, maar bovenal op zijn Godsdienst. Hij ver trok spoedig daarop, daartoe aange zocht, als zendeling uit Duitschland wederom naar zijn geboortegrond. Van daar ging hij naar Engeland en van Engeland naar Nederland, waar hij in Haarlem beroepen werd en het eerst in de Duitsche, doch spoedig in de Hollandsche taal, predikte. Het was in 1870 den tijd van den; Fransc.h-Duitschen oorlog dat de heer Weiss eenige composities maak te. Weiss had altijd een groot en aan dachtig gehoor en vele Haarlemmers zullen zich zijn welsprekende redevoe ringen herinneren. Ds. Bronsveld, die tegelijk met hem in Haarlem was, zei van hem, dat hij altijd jong bleef, om dat hij aan muziek deed en zong. En toen den heer Weiss verzocht werd zich het lot der Zangvereeniging „God is mijn Lied" aan. te trekken, deed hij dat, juist omdat het hem ont raden werd, volgaarne. „Een veree niging, die „niets" is, heeft steun noodig", zei Weiss, „en dien zal ik haar trachten te geven." Dat Weiss zijn woord heeft gehouden, bewees spreker door de mededeeling, dat „God is mijn Lied" in dien tijd, de heer Loran was toen directeur, in verschillende steden optrad, en met succes. Als iedereen maar zingt., zei spreker, dan blijft hij jong en heeft daarvoor geen kwakzalversmiddelen; noodig. Een goede gedachte was het dan ook van. ..God is mijn Lied", haar vroegeren beschermer te herdenken door het uitvoeren van een compo sitie van hem, getiteld„Hij komt", en eenige werken van zijn lievelings componist Mendelssohn, n.l. „Chris tus" en „Psalm 42". Hoewel deze werken en voor den directeur, den heer W. H. Biele. èn voor het koor een geduchte onderneming bleken te zijn, mogen zij zich voor hun moeilij ke taak toch zeker wel beloond ach ten. Psalm 42. stond wat uitvoering be treft bovenaan, te meer daar de so praan-solo's door mevrouw J. Fock Frangois een ons nog onbekende stadgenoote zeer verdienstelijk, o. a. met mooie voordracht, werden ge zongen. Ook de begeleiders, waarvan de cellist een extra woord van huitie verdient, droegen het hunne er toe bij de uitvoering te volmaken. Het was een stichtelijke, aangename avond. „D e Ti en". Op de Woensdagavond gehouden jaarvergadering der Haarlemsche Vrijwillige Brandweervereniging De Tien werd na goedkeuring van de verslagen van secretaris en penning meester tot bestuursverkiezing over gegaan. Aangezien de aftredende heeren J. A. M. Blansert, als voorzitter, en B. Lasschuit, als penningmeester, vqor herbenoeming niet in aanmerking wenschten te komen, werd tot pen ningmeester gekozen de heer A. Blan sert, terwijl de functie van president voorloopig nog onvervuld zal blijven. Voor de vele diensten, aan de veree niging „De Tien" bewezen, werd de heer G. Spaan tot eere-lid benoemd. Verder werd besloten dit jaar een boottocht te honden. OVERVEEN. Bij het omver halen van de oude electrische palen op den Korten Zijl- weg, heeft een werkman, zekere Bijl, zich zoodanig aan den rug bezeerd, dat hij zijn werk niet verder kon voortzetten. BLOEMENDAAL. De afdeeling Bloemendaal en Om streken der Ne-derlandsche Natuur historische Vereeniging houdt in de volgende maand te Bloemendaal-een tentoonstelling van duinplanten en van wetenswaardigheden de duinflo ra betreffende. Het doel van deze tentoonstelling, die door de heeren Jac. P. Thijsse en M. Vrij, bestuursleden der afdeeling,, in samenwerking met anderen, wordt voorbereid, is voornamelijk een zoo juist mogelijk denkbeeld te geven van den tegènwoordigen staat van den plantengroei in de duinen. Onder meer verwachten de onder nemers van deze tentoonstelling een duidelijk antwoord op de dikwijls ge stelde vraag in hoeverre de planten groei in de duinen sedert den aan leg der duinwaterleidingen is achter uitgegaan. AERDENHOUT. Een tijdlang was er weinig vraag naar te huur of te koop staande vil la's, zoodat menige eigenhouwer voor al uit Amsterdam, die luchtkasteelen bouwde in Aerdenhout, werd teleur gesteld Thans is in dien toestand een groo ts verandering gekomen, en is de vraag zoo groot, dat villa's, die bijna twee jaar hebben leeggestaan, bijna alle verhuurd zijn, waaronder de wel bekende villa's Bijou (vroeger door brand vernield) en thans herdoopt in villa Louise, Johanna en Lausanne.. De vraag naar gemeubileerde vil la's is ten allen tijde groot, maar de zen zijn in het geheel niet of zeld zaam te verkrijgen. Het totaal aantal villa's en wonin gen is, sinds het ontstaan van Aer denhout, Bentveld en Koeduin, ge klommen tot ruim honderd. Voortdu rend wordt maar doorgebouwd. TULPEN. Men schrijft aan 't Hbld. dato 5 Mei Gisteren te Hilleg-om vertoevende, was ik verrukt over den heerlijken aanblik der schoon e tulpenvelden, welke deze week in vollen bloei ko men en het wat kleurenrijkdom be treft, verre winnen van hare voor gangsters de hyacinten. Persoonlijk heb ik mii hierdoor overtuigd, dat er nog minstens een volle week veelte genieten valt voor bezoekers onzer schoone omstreken. HAARLEMMERMEER. De landbouwer V., te Nieuw Ven nep had het ongeluk, terwijl hij met zijn paard in het land werkzaam was, dat het beest op hol sloeg en hij met zijn been in een eind touw verward raakte, waardoor hij over een lengte van pl.m. 200 Meter werd medege- sleurd. Juist toen het paard over een hek sprong, geraakte V. met zijn been vrij uit het touw, zoodat hij voor grooter onheil gespaard bleef. V. ondervond geen noemenswaardig letsel van het ongeval. Door voorbijgangers werd aan den openbaren weg gevonden zekeren F. J., wonende alhier, die waarschijn lijk door een benauwdheid was over vallen. Toen hij door hen naar zijn woning- werd overgebracht, overleed hij kort daarna. IJMUIDEN. In het Hotel Augusta werd Woens dagmiddag van 12 tot 2 uur een con ferentie gehouden tusschen het be stuur der vereeniging van Vischhan- delaars en den heer Passtoors, Twee de Kamerlid. Aangetoond werd, dat de vischhandel de koopmanskorting van 3 onmogelijk kan missen, waarmede de heer Passtoors accoord ging, zijn medewerking toezeggend, om den minister te bewegen, zijne be schikking in te trekken. De heer Passtoors vertrok 1.57 uur weder uit IJmuiden. In den Woensdag gehouden Minis terraad zou het telegram Dinsdag avond door de reeders aan Z. Exc. gezonden om zijn beschikking op te Schorten besproken worden. Men seint ons uit IJmuiden Op het verzoek der Nederlandsche reeders, om de beschikking in zake koopmans-k'orting drie maanden op te schorten, is afwijzend beschikt. Hedenmiddag drie uur vergaderen de stakende vischkoopers. De staking der vischkoopers. De toestand is nog onveranderd. Slechts enkele kustvisschers worden in den hal gemijnd en de vangsten door zoogenaamde leurders gekocht voor middelmatige prijzen. Hedennacht zijn weder 16 stoom trawlers binnengekomen, die- de vangsten van elkander overnemen en naar het buitenland zenden. Van de Planteydt-vloot liggen reeds 12 booten stil, waarbij er heden weder 4 bijkomen. Dan zijn er reeds 16 boo ten aan het bedrijf onttrokken op last van curatoren in de faillissemen ten. Een jubilé. Heden vieren Willem Bakker en Trijntje Visser hun zestigjarig huwe lijksfeest. De Breesaapstraat, waarin het oude paartje woont, vlagt te hun ner eere en welwillende buren en vrienden hebben hun kluisje in groen en rozen verstopt. Dè Harmoniekapel zal den jubilarissen dezen avond een 'serenade brengen. ZANDVOORT. Tot bibliothecaris van het Kerke lijk Zangkoor is gekozen de heer L. Dees, lid van genoemd koor. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren den ganschen dag haar aandacht aan de hengelaars ge wijd. Wij zuilen het zeer uitvoerig debat, dat over bepalingen en amendemen ten liep, die in dein. loop der beraad slaging verdwenen of veranderden, samenvatten -en van de amendemen ten alleen die vermelden, waarover en wanneer er over gestemd zal wor den. Dat was gisteren nog niet het geval. De quaestie, die het debat beheersch- te was de z.g. „vergunning" of akte voor hengelaars, door of namens den burgemeester van de plaats waar men verblijft, af te geven voor onbepaal- den tijd, tegen een kwartje, en tel ken jar e in de maand Januari door afstempeling te waarmerken. Kinde ren tot 18 jaren behoeven geen akte te hebben^ veldwachters en kodde beiers kunnen er geen krijgen. Zoo stonden de Regeerings-voor- stellen ongeveer, in den loop van het debat. Welk doel hadden deze bepalingen, die gelijk men wel begrijpt openbare wateren betreffen, voor zoover het visschen daar niet uit drukkelijk verboden is? Bescherming van de zoetwatervis- scherïj als bedrijf, bescherming van den vischrijkdom der ^openbare wa teren, bevordering van de volkswel vaart, tegengaan va.n bandeloosheid, wijziging van het verkeerde begrip, dat iedereen maar met den hengel visschen mag waar hij wil. Alzoo re deneerden de voorstanders, met den Minister Talma aan het hoofd. Iemand, die met éen hengel vischt, doet weinig kwaad en kunt ge wel zonder akte toelaten, spraken de hal ve tegenstanders. Plagerij, administratieve omslag, toeneming van bekeuringen, knoeierij met akten, opgeven van valsche na men, valschheid in geschrifte, mein eed ziedaar de gevolgen van wat gij een maatregel van orde, van politie, noemt, redeneerden de tegenstan ders. Waarom een (onschuldig volks vermaak van duizenden dergelijke onnoodige belemmering in den weg gelegd Zoo spraken de tegenstanders. Uitgesproken raakt men nog niet. Heden 11 uur voortzetting. Men seint ons uit Den Haag Het amendement van den heèr Schaper, om alleen eene akte te vor deren voor visschen met meer dan een hengel, is aangenomen1 met 38 tegen 28 stemmen. Het amendement van den heer Rey- ne verviel hierdoor. Gewone henge laars hebben dus geen akte noodig. VERGIFTIGINGSGEV ALLEN. De vergiftigingsgevallen, veroor zaakt door roomtaarten, biscuits enz., vervaardigd met ondeugdelijke eie ren, zijn veelvuldig. Minder nauwgezette patissiers, ge lukkig zeldzaam, aarzelen niet, zich voor hun fabrikaat van oude gecon serveerde eierdooiers te bedienen, die uit het Oosten en uiterste Oosten ge ïmporteerd worden en oorspronkelijk voor zeernlederbereiding bestemd zijn. Deze feiten zijn volledig aan het licht gebracht, door verschillende achter eenvolgens ingestelde enquêtes. De Conseil supérieur d'hygiène heeft, om dezen staat van zaken te doen ophouden, aan prof. Bordas op gedragen, een rapport aangaande de ze kwestie uit te brengen, In de onlangs gehouden vergade ring heeft de Gezondheidsraad het rapport van prof. Bordas gehoord en de daarin gemaakte conclusien ten volle onderschreven. In hoofdzaak komt het rapport daarop neer, dat er dient besloten te worden, alle ver dachte eierdooiers door middel van kamferolie te denatureeren. Zoodoen de worden de dooiers voor elk gebruik als voedingsmiddel totaal ongeschikt ten gevolge van den reuk, terwijl de ze denaturatie de dooiers volstrekt niet ongeschikt voor de looierij ei j zeemlederbereiding maakt. Dit voorstel van den Gezondheids raad is aan de ministeries van bin nenlandsche zaken en financiën ovei gelegd, die binnenkort de noodige maatregelen in deze zullen manen. De invoer in Frankrijk uit het Oos ten van eierdooiers verpakt in vatei en geconserveerd met boorzuur ei zout, is zeer belangrijk. (M. tegen Verv.) GEVAARLIJKE LUI. Met de arrestatie van twee van in braak in de Scheveningsche wieier baan verdachten heeft de Haagsch< politie waarschijnlijk de hand ge legd op gevaarlijke misdadigers. Be halve van dit feit worden zij n.b. no{ verdacht van een drietal ernstig! misdrijven in den laatsten tijd ge pleegd. De beide vrouwen, met wi< de gearresteerden leefden, hebbei een hoed en een stok achtergelatei in de woning aan de Nassau-Dyck straat, waarvan de bejaarde bewo ner, toen hij 's nachts onraad be merkte en van zijn bed opstond1, era stig werd mishandeld. Ze zijn her kend als aan. die mannen toébehoo rende. Met de omstandigheid, dat eei der aangehoudenen een vroegere em ployé is der firma Pander en de au dere in dienst is geweest der Haag sche Tramwegmaatschappij, word onderzocht of het vermoeden gc grond is, dat zij zich mede schuldij hebben gemaakt aan de inbraken ii de meubelfabriek „Hollanxüa" der bo vengenoemde firma en aan de mis handeling van den remisechef Vai der Plaat. VERVALSCHINGEN VEEVOEDER MESTSTOFFEN EN ZAAIZADEN. De Minister van Landbouw heel goedgevonden vast te stellen het ni volgende reglement voor het opspi ren van vervalschingen van veevoi der, meststoffen en zaaizaden. Artikel 1. Dit reglement verstaat oi der het opsporen van vervalschinge van veèvoeder, meststoffen en zaa zaden, bedoeld in art. 2c van 't reglf ment voor de Itijkslandbouw-proe stations, vastgesteld bij Koninklij besluit van 19 Augustus 1907 (Staat blad no. 235) het nemen van moi sters, het inwinnen van daarop b trekking hebbende inlichtingen en h( onderzoek dezer monsters. Artikel 2. Met het opsporen van in art. 1 bedoelde vervalschingen belast het personeel van de onde scheidene Rijkslandbouvvproefstatioi elk voor zooveel zijn dienstkring b treft, onder hoofdleiding van den d recteur. Artikel 3. Het nemen van monste geschiedt in den regel door beambte die den titel van controleur dragen Artikel 4. Van iedere rnonstern ming wordt door den monsternemi eene verklaring opgemaakt, ingerie volgens het hierbij gevoegde model. Artikel 5. De monsternemer draa spoedig na de monsterneming h monster met de in art. 4 bedoeli verklaring en het schriftelijk relai der door hem ingewonnen inlichti gen af aan den directeur van het 1) trokken Rijkslandbouwp.roefstation, Artikel 6. De directeur van het b trokken Rijkslandbouwproefstatii beslist, welke monsters zullen word onderzocht. Het onderzoek geschie voorts overeenkomstig de bepalii van art. 14 van bovenvermeld reg ment voor de Rijkslandbouwproi stations. Artikel 7. Voor het- opsporen van in art. 1 bedoelde vérvalsching wordt zooveel mogelijk gebruik j maakt van de medewerking en voi lichting van vereenigingen,"werken op het gebied van den landbouw, van particulieren. Artikel 8. De uitkomsten der ondf zoekingen, bedoeld in art. 1, wordt indien dit door den directeur van betrokken Rijkslandbouwproefstatii1 in het algemeen belang wenschel wordt geacht, bekend gemaakt v gens het hierbij gevoegde model. Artikel 9. Tot het doen van aa giften van vervalschingen bij d bevoegden ambtenaar van het' opt baar ministerie gaat de directeur v j het betrokken Rijkslandbouwproefsl tion niet over dan na .schriftelij I bijzondere machtiging .van of vam ge den Minister van Landbouw, N| verheid en Handel. („St-Ct.) VAALSER SPEELHOLEN. Men meldt aan de „Maasbode": Sinds eenige dagen posten,, op la van burgemeester 'Quadekker Vaals, vóór de. deur van het hotel aldaar, waar men -zich weer tot sj len heeft geïnstalleerd, een tweel marechaussees. Ieder bezoeker, die zich langs d afzonderlijken opgang naar despè zaal wil begeven wordt, door rijkspolitie gewaarschuwd. Wil bezoeker toch de speelzaal bezoek! dan geeft men hem hiervoor ge kans, doch de marechaussees nem den speler eenvoudig mee haar 1 hoofd der gemeente. Zóó luiden consignes. Bovendien heeft de heer Quadekt doen bekend maken,, dat de eigenaC van woningen, deze niet mogen y huren aan vreemdelingen, wann* ze zich' niet overtuigd hebben, dezen zich behoorlijk bij de betroklf autoriteiten hebben aangemeld. En door strenge toepassing vreemdelingenwet, en door nauwki rige observatie van vreemdeling! en door handhaving van toezicht het verhuren van w.oningen, tra' burgemeester Quadekker, Vaals v al het vreemde, onfrissche gedoe vrijd te houden. KERKSCHENNERS. Maandagnacht heeft men zich t gang weten te verschaffen tot de - K. kerk te NIeuwerkerk a/d. IJs waar men het altaar beschadi heeft. Enkele busjes, waarin eet geld was, zijn opengebroken. 0 heeft men getracht bij de kerksie diën te komen, maar dat is niet j lukt. Van den dader of de daders nog geen spoor ontdekt. (C. BRANDEN. j Te Noordbarge is de woning v den heer T. Kamps afgebrand. De

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2