HAARLEM'S DAGBLAD. BEURSBERICHT mm$ TIELEMAN Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onza Lachhoek. FEUILLETON linöeiijk gewonnen VAN Haarlem, 6 Mei 1908. ijln tegenstelling met gisteren was markt heden over het algemeen •ji vast gestemd, ofschoon de om- •ifcen niet uitgebreid waren. Dit 'i-schii met gisteren bestond dan ik voornamelijk daarin, dat, ter- ri]l toen betrekkelijk onbeduidende lalisatiëneen teruggang veroor- akten, heden betrekkelijk geringe aag een herstel ten gevolge had. kn de meeste beteekenis was de ver kering in Amerikaansche spoorweg- en in de afdeeling der Mijn- («aarden van welke laatsten vooral aandeelen Ketahoen belangrijk ;er waren. De gewone aand. n op 212 maar ten gevolge van istrealisatiën liepen de koersen te- tot 207 en 208, tot welke noteerin- de meeste affaires werden ge- Ook voor Cultuurwaarden was tendenz weder willig, inzonder- roor de aand. Nederl. Handel- waarop wij voor eenige dagen jen de aandacht vestigden. Ook nog is de tendcnz naar een hoo- niveau. TaMksaand. hooger in verband de gunstige stemming voor de staande veiling. Zooals wij" reeds schreven is de tend enz be- ...d gunstig, waartoe de berichten itrent den aanstaanden oogst het bijdroegen. IXa een geringe voorbijgaande re ünie heeft de markt te New-York gis- psn hare opwaartsche beweging her- it en hebben verschillende koersen 5n nieuw hoogtepunt bereikt. Dat verbetering vrij belangrijk ge- eest is, blijkt uit het feit, dat so rt deze in de laatste helft van Fe- uari begon, Atcliisons 15 mon- erden. Shes. Ohio 11 Eries Missouris 10 Rails 6 Unions Southern Pacs. 17 Steels 9 ook thans nog doet de intrinsiek er vaste stemming van Wall street ermoeden, dat de koersverheffing lar laatste woord nog niet gesp-ro- pa heeft. De voortdurend ruime ikfmarkt en de daarmede gepaard lande beleggingsvraag hebben mis- ^hien meer dan eene andere omstan- de verbetering ter beurze in hand gewerkt, terwijl deze nog ge- eunö werd door het bestaan van nvangiijke baisse-posities, welke al lannate de rijzing vorderingen aakte, gedekt worden. Ofschoon de - lersvevheffing met het oog op den aerlijken toestand van het land allicht eenigszins voorbarig lijkt, oet evenwel niet uit het oog verlo- a worden, dat de pi-ijzen vaneeni- maanden geleden abnormaal laag iren en kon, bij het allengs terug- erende vertrouwen eene verbete- ïg der koersen nauwelijks uitblij- Het tegenwoordige koersniveau geacht worden clan ook m-eer in ere ens temming met den werkelij- fcoestand te zijn en inzonderheid de betere aand. soorten zijn de ijzen nog niet overdreven hoog. De markt van gisteren had, zooals ven reeds gezegd, een zeer vast rloop. niettegenstaande de affaires n&en enge grenzen beperkt bleven. zwakke houding der Londensche rnrs ten gevolge van de alarmee- nde berichten uit Britsch-Indië had ijkbaar geen invloed op cle stem- welke den geheelen dag zeer "Tunsiig bleef. Een „feature" der. arkt was de goede kooplust voor eel shs.welke de laatste weken bij I rijzing min of meer ten achter zijn "bleven. Volgens heden ontvangen richten zijn enkele Spoorweg-Mijen. 1 onderhandeling over de levering n stalen rails, vermoedelijk als chtsstreeks gevolg van de verbete- ng op cle belegging9inarkt. Ook Copper shs. profiteer den van de algemeen betere tendens oor iuöustrieele waarden. Spoor- egfondsen werden gunstig beïnvloed het bericht, dat de Oostelijke jpoorweg-Mijen. na 1 Juli hunne ta zullen verhoogen. Voorts droe- een aantal spoorwegontvangsten ror de maand Maart, welke voor immigen zelfs netto-vermeerderin- in aanwezen, eveneens tot de opge- r ekte houding in deze afdeeling bij. u et slot der markt was vast en op 5 tijwei de hoogste koersen van den BPS- 0 Onze Amerikaansche afdeeling had 1 aansluiting bij de vaste stemming faarvan de Londensche markt blijk f, een zeer vast verloop., terwijl de tndel uitgebreider was dan zulks laatste dagen het geval was. In- Hiderheid waren Eries gevraagd op indensche aanbevelingen. Marinewaarden 1 hooger <op lo kale kooporders. Geld 4 Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem, doet te weten dat Bestuurd ers-Collatoren van 't Hendrik Nannes enCatrijn Epes Leen" te Bolsward voornemens zijn, op een nader te bepalen dag im de maand Juni over te gaan tot een be geving. Jongelieden nit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen middelen hun studie te bekostigen, worden uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den Ontvanger des Leens, den heer S. K. Bakker te Bols ward onder overlegging van een ge boorte-acte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór of op 1 Juni e.k. Sollicitanten moeten op 1 Mei den dag dezer uitschrijving, ten minste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen. Reis- en verblijfkosten worden niet vergoed. Volgens artikel 8 van het reglement des Leens worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geen opleiding aan een Gymnasium, hoogere Burger school of een daarmede in hoofdzaak gelijkstaand onderwijs hebben ont vangen, niet dan bij gebreke aam hen, welke die opleiding of dat onder wijs wel hebben genoten, benoemd. IJMUIDEN. Het Bestuur der IJmuider Vischhan- delv-er eeniging Overwegende, dat het voor het pu bliek van belang is te weten, Waar aan eene in het maatschappelijk leven zoo ingrijpende staking te wijten is, als thans te IJrnuiden in den visch handel heerscht en dat het wensche- lijk schijnt, daarbij sommige misver standen op te helderen, die uit de mededeelingen van sommige dag- en weekbladen zijn gebleken; brengt ter kennis van het publiek: 'dat het Rijk eenige jaren geleden zichzelf heeft gegeven het monopolie van den vischafslag te IJmuiden; dat krachtens het op eeoi algemee- nen maatregel van bestuur berustend reglement op het gebruik van den r ij liSviocluxf (slag on -liavcn, ioi op 1 Mei 1908 door het Rijk van.de be steedde koopsommen werd ingehou den, behalve 1 voor den factoor, hetgeen hier niet ter zake doet, 1 voor het Rijk en 3 voor den visch handel; dat deze 3 de zoogenaamde koop manskorting, gebruikelijk is zoolang er vischhandel te IJmuiden is gedre ven en die handel daarop van ouds geheel is ingericht en voor een groot gedeelte daarop drijft: dat de regeering thans, zonder grondig te onderzoeken, welke betee kenis deze koopmanskorting voor het bedrijf der visclxhandelaren te IJmui den bezit en zonder overleg met den handel, heeft bepaald, dat deze koop manskorting met 1 wordt vermin derd, opdat liet Rijk dit 1 zou kun nen aanwenden voor de hoogere ex ploitatiekosten van den Rijksvischaf- slag en -haven; dat de regeering bij monde van den vorigen Minister van Waterstaat over deze zaak wèl vooroverleg heeft ge pleegd met de reederijen te IJmuiden; dat die reederijen aanvankelijk den Minister hebben medegedeeld, dat noch zij noch de vischhandel dit 1 voor hunne rekening konden lijden, doch ten slotte aan Z.E. hebben ver zocht om, indien het Rijk de meer dere uitgaven niet voor eigen reke ning wilde nemen, deze, voor zoo veel mogelijk, te bestrijden uit de ver mindering der koopmanskorting met 1 ze in geen geval op de reederijen te verhalen, welk laatste in het voornemen lag van den Minister; dat de Minister hieraan blijkbaar het oor heeft geleend; dat de handelaren, hoewel te laat, immers eerst door de dagbladen drie weken vóór 1 Mei 1.1. van het voor nemen der Regeering verwittigd, alle minnelijke pogingen die denkbaar zijn, zoo bij de reederijen als bij den Minister in het werk hebben gesteld, om den hun bedrijf onder mijnenden maatregel te voorkomen; dat die maatregel ten laste van de gezamenlijke vischhandelar.en te IJ muiden wil brengen eene som van niet minder dan vijftigduizend guldefi 's ja ars; dat de minister niettemin de uitvoe ring van dien maatregel zelfs niet heeft willen opschorten; alle welke redenen de gezamenlij ke handelaren, zeer tot hun leedwe zen, hebben genoopt door staking in hun bedrijf den ernst van hun pro test door daden duidelijk te maken. Het Bestuur der IJmuider Vischhandelvereeniging. J. C. SLIS. G. DEKKER. G. T. VON OTERENDORP. W. VAN VOORST. J. MEDIK. J. FALK. H. LUSTIG. IJmuiden, 5 Mei 1908. Schipper A. de Graaf, van den stoomtrawler Amsterdam IJ M 49, van de Maatschappij tot beheer van vischtrawlers en andere vaartuigen, te IJmuiden, haalde bij het visschen een grooben schol op, in welks inge wanden een Italiaansch muntstuk van 5 centesimi van het jaar 1861 zat. HOFBERICHTEN. De Prins werd heden tegen half één uur 's namiddags in Den Haag ver wacht. DE KONINGIN NAAR ISCHL. De correspondent der „N. R. Crt."' te Weenen meldt Volgens de „Bohemia" zou Ko ningin Wilhelmina van plan zijn ais Zij dezen zomer naar Dresden komt, van daar naar Ischl te reizen en den Keizer van Oostenrijk met zijn jubilé te feliciteeren. KIEVITSEIEREN. Maandag en Dinsdag, de laatste 2 dagen waarop in het tegenwoordige seizoen kievitseieren mochten worden verhandeld, werden nog ongeveer ïo.uuu siuks te L-eeuwaraeii atuu/g-e- voerd, die tegen 14 a 15 cent per stuk van de hand werden gedaan. Onge veer 9000 stuks werden naar het bui tenland verzonden, waarvan 7000 ,op avontuur" naar Londen. DE R. K. PARTIJ EN HET KIES RECHT TE HILVERSUM. De R. K. Kiesvereeniging te Hilver sum sprak zich bij de behandeling van de vragenlijst van den Algemee ne n Bond uit voor: Algemeen kiesrecht, Stemplicht, Blijvend bedeelden niet uitgestelén van het kiesrecht, Geen meervoudig stemrecht, Vrouwenkiesrecht, doch -niet ur gent. DE LEIDING DER A.R. PARTIJ. In de vergadering van de Antirev. Kiesvereeniging Nederland en Oran je te Utrecht, werd na langdurige bespreking onderstaande motie aan genomen: „De Anti-rev. Kiesvereeniging Ne derland en Oranje te Utrecht, verga derd in „Irene" op Dinsdag 5 Mei 1908, verklaart: dat krachtens de ge schiedenis der antirev. partij en con form de uitspraken van de Deputaten vergadering dr. A. Kuyper haar aan gewezen leiding is, en derhalve de kiesvereeniging voornoemd, ook met het oog op de tegenwoordige politie ke verhoudingen, zijn advies zal vol gen; eischt mitsdien van hare te stel len candidaten voor de Tweede Ka mer, dat zij behalve de instemming met onze programs, de partijleiding van dr. Kuyper erkennen, en besluit, deze motie met verzoek om opname toe te zenden aan -De Standaard en De Stichtsche Courant." TARIEF DER RIJKSVERZEKE RINGSBANK. Er zijn nieuwe Koninklijke Beslui ten, regelende de uitvoering van de Ongevallenwet, verschenen. Bij Koninklijk Besluit van 1 Mei 1908, Staatsblad no. 127, is gepubli ceerd het premie-tarief der Rijksver zekeringsbank, zooals dit na de wij ziging van art. 42 der Ongevallenwet is vastgesteld. Dit tarief, dat op 7 Mei in werking zal treden, blijkt vijf nieuwe gevarenklassen te hebben, en wel de gevarenklassen XV tot en roet XIX. De in deze gevarenklassen val lende premiën loopen van 0.0S6 per f 1 loon tot 0.324 per 1 loon. De mo gelijkheid bestaat dus thans premiën van ruim 30 te heffen. De premiën in klasse I tot en met XIV zijn dezelfde als bij Koninklijk Besluit van 27 October 1907, Staats blad 273, werden vastgesteld. Het „Hbld." schrijft hierover Een groote verbetering in het ta rief is de bepaling der premiën in de nieuwe gevarenklassen in 3 cijfers in plaats van in 5. Het komt ons jam mer voor, dat niet van deze gelegen heid gebruik is gemaakt ook de pre miën in de eerste 14 gevarenklassen aldus te herzien. Dit zou, dunkt ons, rationeel zijn geweest. Met de uitbreiding van het aantal gevarenklassen is weder een stap ge zet op den weg om in den vervolge een tekort bij de Rijksbank te voor komen. Een verdere maati'egel in deze rich ting is genomen bij het Koninklijk Besluit van 1 Mei 1908, Staatsblad 125, waarbij de indeeling van het Smedenbedrijf is herzien. Het was voor ingewijden geen geheim, dat dit bedrijf veel te laag was ingedeeld. Thans is aan dezen misstand een ein de gemaakt. De smederij zonder krachtwerktuig is geplaatst van klasse V naar klasse VIII, wat eene premie-verhooging van f 12.25 per mille of ruim 108 pet. der tegenwoordige premie beteekent de smederij met krachtwerktuig is gebracht van klasse VII naar klasse IX, overeenkomend met eene premie- verhooging van 10.36 per mille of pl.m. 55 pet. der oude premie. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Maandagavond sloeg de bliksem in de pasgebouwde behuizing van den heer Benes te Hoogezand. De dakpan nen werden als bladeren rondge strooid en in dak en plafond sloeg een groot gat. Gelukkig ontstond er en brand. Ook moet een aldaar in het diep liggend schip zijn getroffen zonder ATJEH EN CELEBES. Generaal-majoor G. C. F. van Daa- len heeft volgens een bekend gemaakt regeeringstelegram, ontslag verzocht en verkregen van zijn belangrijke functiën van civiel en militair gou verneur van Atjeh en Onderhoorig- heden. Het „Hbld." schrijft hierover Dit bericht komt niet onverwacht. Reeds lang was het geen geheim meer, dat er ten opzichte van het mi litair optreden in Atjeh geen overeen stemming bestond iusschen den Land voogd en den Gouverneur, en het jongste onderzoek, dat generaal Van Heutsz persoonlijke instelde naar den toestand in het voorheen door hem zelf met zooveel bekwaamheid energie bestuurde gewest, heeft niet toe kunnen bijdragen het con flict te verzachten. Generaal Van Daalen was een der kranigste officieren, die op Atjeh heb ben geageerd. Toen hij generaal Van der Wijck in 1905 opvolgde als gou verneur van het gewest, had hij juist den moeilijken tocht door de binnen landen, naar het weinig bezochte Ga- joe-land, het Alas-gebied, de Pak-pak en nog meer Zuidelijk gelegen stre ken volbracht. Men kon van hem een bestuur met den sterken arm ver wachten, een voortzetting der Van Heutsz-politiek in vollen omvang. Doch die Van Heutsz-politiek bracht mede een geleidelijke beperking van het aantal militaire posten en ver zwakking van de daar gelegerde be zettingen. In zijn "bekende brochure „De onderwerping van Atjeh" reeds had de toenmalige majoor Van Heutsz betoogd, dat een krachtig en actief bestuur het best stellen kon zonder een aaneengeschakelde sterk-bezette postenlinie. Gouverneur-Generaal ge worden, stelde generaal Van Heutsz aan zijn opvolger de taak een krach tig bestuur te bandhaven bij voort durende vermindering der troepen sterkte. Deze taak heeft gouverneur Van Daalen niet kunnen volbrengen. On der zijn bewind toonden de vijande lijke elementen in Atjeh grootere roe righeid dan men in jaren had waar genomen. Het hierdoor ontstaan mee- ningsverschil met den Landvoogd heeft, mag men aannemen, generaal Van Daalen er toe gebracht ontheffing van zijn taak te verzoeken. De overste H. N. A. Swart, zijn op volger, maakte evenals de afgetreden gouverneur, op Atjeh een snelle pro motie. Toen in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo het civiel be stuur het met de voortdurende beroe ring aldaar niet wist te klaren, be- neomde de Landvoogd majoor Swart tot civiel en militair gouverneur. Met zeer veel tact en doortastendheid vol bracht deze de pacificatie van het zoo onrustige gewest, zoodat hij aan zijn opvolger, weder uit het civiel ambte naarscorps gekozen, een taak kon overlaten, waarvoor krijgsmanstalen ten niet meer werden gevorderd. De tot overste bevorderde majoor Swart ontving toen als gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden op nieuw een eervolle en moeilijke op dracht. Ook dit gewest is thans zoo ver tot rust gékomen, dat het mili tair bestuur door een civiel kan wor den vervangen. A. J. baron Quarles de Quarles, tot heden resident van Amboina, is aangewezen het vredes- bestuur te voeren en de wonden, door den oorlog toegebracht, te heelen. Of overste Swart er in slagen zal als gouverneur van Atjeh de toe standen daar zoodanig te wijzigen, dat ook hier een civiel bestuurder hem zal kunnen opvolgen De onderstel ling is bijna te schoon om haar te op peren. Doch ongetwijfeld mag men van dezen officier, die over ongewone bestuurderstalenten naast militaire deugden beschikt, de beste verwach tingen koesteren. EEN OUDE REUS. Toeristen, die wel eens de Lek bij Culemborg zijn overgestoken, zullen zich herinneren, dat op den Neerweg een eeuwenoude boom stond. Deze reus was hol en had van binnen ge meten, een middellijn van ongeveer 3 M. Menig zwerver heeft daarin be schutting tegen het weer en nacht rust gevonden, want, zeer gemakke lijk konden daar 2 3 personen in overnachten, terwijl er nog voldoen de ruimte overbleef om eten te koken. Een en ander natuurlijk, wanneer men slechts zwerverseischen stelt, 't Vorig jaar hebben bedelaars (man en vrouw) daar ongeveer een maand in gelogeerd. Vermoedelijk tengevol ge van kwaadwilligheid is de boom thans van binnen geheel verbrand en heeft hij zooveel geleden, dat zijn -.rol nTivormiidoliilf rans stnkifi stam van een meter hoogte is ai wat overbleef van het eens zoo machtig en gastvrij geraamte. FRAAIE TOESTANDEN. Op het eiland Ameland, waar tot nog toe één rijksveldwachter gesta tioneerd was, zal men het nu zonder dezen politieman moeten doen, om dater geen woning beschikbaar is. De huidige titularis wordt deze maand naar den vasten wal ver plaatst- TENTOONSTELLING VAN GRAFI SCHE INDUSTRIE TE ROTTERDAM. Door de besturen der afdeeling Rot terdam van den Algemeen Neder- landschen Typografenbond en de Ty- pografen-Vereeniging „Door Een dracht t'zuam Verbonden" is besloten in het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Rotterdam eene ten toonstelling te organiseeren van ma chinerieën, benoodigdheden enz. op het gebied van de drukkerij en aan verwante bedrijven, en wel van 29 Aug. tot 30 Sept. a.s. De tentoonstelling zal verdeeld wor den in acht groepen a. machinerieën en hulpmiddelen voor boekdrukkerij b. id. id. voor steendrukkerij c. id. id. voor hout- en blikdruk- kerij d. zincographie, lichtdruk, enz. e. boedkbinderij en cartonnage-fa- bricatie f. drukwerk en uitgaven g. reclame-artikelen h. diversen tot de verschillende be drijven behoorende. liet secretariaat is gevestigd Keer-- weerlaan 2529. COMMENTAAR OVERBODIG. Jonge vrouw des huizes. Van morgen werd de meid opeens ziek ik moest zelve .koken. Bezoekster. Én is zc weer ge zond Jonge vrouw. Ja, maar nu is mijn man ziek. EEN FOOITJE WAARD. Jonge dokter (bij wien twee vech tersbazen zich lieten verbinden, tot een derden bezoeker). -- En wat komt u eigenlijk doen Bezoeker. Ja, ziet u, meneer de dokter, ik wou u wel beleefd om een kleine fooi verzoeken, want ik heb die beide menschen feitelijk tegen el kaar opgehitst. ZE HAD TOCH GELIJK. Mijnheer, zeide de huishoudster, terwijl ze haar meester tegemoet liep, de kat heeft kuikens gekregen. Kom, katjes, meen je. Je wordt oud, Marie. Bracht u gisteren kuikens of katjes mee vroeg de oude vrouw. Kuikens natuurlijk. Juist zoo, mijnheer, zei Marie met een knipoog, die heeft de kat gekregen. DE DAMESKRANSJES. Leeraar (aan een'hoogere burger school voor meisjes). Nu, hoe hec- ten de inrichtingen, die het ons mo gelijk maken inlichtingen omtrent af komst, reputatie en financieele aan gelegenheden enz. van een persoon te verkrijgen Lise. Koffiekransjes. EIGENAARDIGE BESTELLING. Op zijn jongste reis naar West- Indië, eenige weken geleden-, wierp de heer D. Da Silva nabij dé Azori- sche Eilanden een flesch, waarin eeu brief, aan zijn familie te Amsterdam gericht en eenig geld, ais belooning voor de goede bezorging, in zee. Dinsdag is de brief inderdaad te Am sterdam bezorgd. ONWEDERS IN NEDERLAND. In het „Meteorologisch Zeitschrift" geeft dr. v. Gulik zeer lezenswaardi ge beschouwingen over bovenge noemd ondenverp, naar aanleiding van een opdracht, in zake onderzoek op het gebied van bliksemafleiders, hem door de Holl. Maatschappij van Wetenschappen verstrekt. Uit het materiaal, voor een groot gedeelte bijeengebracht door een 250- tal vrijwillige waarnemers van on- weders, optische verschijnselen in den dampkring, enz. wordt, met de waarnemingen, verricht aan het Me teorologisch Instituut te De Bilt en zijn filialen, een jaarverslag samen gesteld uit deze jaarverslagen put hetzij zond er uit de verslagen der jar ren 1882—1905. Een der eerste vragen, die naar aanleiding van bovengenoemde op dracht rezen, was, hoe groot wel de jaarlijksche schade is. door bliksem- slag aan huizen en gebouwen toege bracht. Uit statistieken van een 13-tal ver zekeringsmaatschappijen bleek, dat deze schade jaarlijks f 400 a f 450.000 beloopt. Bovendien worden talrijke perso nen gedood of getroffen. Vermelding verdient wel, dat de laatsten in dea regel zeer spoedig herstellen. Daarna rees de vraag, in welke mate de dakbedekking van gebouwen den blikseminslag in de hand werkt of tegengaat, en in welke mate brand gevaar ie duchten is. Een zachte dak bedekking zooals riet, leidt in veel sterkere mate tot brandstichting dan een harde bedekking, zoóals b.v. zink. De blikseminslag bij gebouwen met riet- of houtbedekking leidde in ver houding tot die bij gebouwen met me taalbedekking in 18 gevallen tot ont branding, tegenover die met laatstge noemde bedekking in 1 geval. Verder wees het -onderzoek uit, dat gebouwen, die eenmaal getroffen wer den, dat later meermalen overkwam. Zoo o. a. de toren te Ede, die sedert 1873 zeven maal getroffen werd. Het onderzoek strekte ook, om na. te gaan in welke mate bliksemaflei ders beschermen en hoe deze moeten worden ingericht. Komen bij gebouwen, niet voorzien van bliksemafleiders, treffers, die brand veroorzaken en die zulks niet doen, in «relijke mate voor, niet alzoo bij gebouwen, die van een afleider voorzien zijn. eiL Uit het Engelsch. 37) Wat bevatte die groote brief, die lelijk aangegeven moest worden, :oeg Wilbraham zich af. En waar- a moest hij dadelijk op de post? Zonder een antwoord te vinden op e vraag, slenterde hij langzaam tar de Alameda. Hier zat Miranda de bank bij het hekwerk en wacht- hcm. Toen zij hem zagaanko- stond zij op en ging hem tege- Waai-ora is u hier vroeg zij. Het kwartaal is toch nog niet i. U bent onze afspraak vergeten; voor mij heb mij er trouw aange- id-en. Dat is zoo, antwoordde hij. Maar oor mij was het geen voordeelige aak. Ik heb mijn behoeften te laag fctaxeerd. En Jïoratius zei Miranda spot- md. Een van de weinige dingen, arom het leven waarde heeft, wa9 r»i. uw opinie niet JWilbraham kreeg een kleur. Juist, antwoordde hij snel. Maar het valt mij te zwaar mij ergens te vestigen. Ik heb bepaald en ik ge loof dat wij eigenlijk allemaal zoo zijn zoo nu en dan afwisseling noodig. Die opheldering scheen hem onaan genaam te zijnhij zag er bijna nog ellendiger en nog meer vervallen uit; dan toen zij hem voor 't eerst in Ron- da gezien had. Miranda begreep nu, wat eigenlijk het tragische van zijn leven was. Al deze vijftien jaar lang, zoo begon zij, hebt u er altijd alleen maar van gedroomd dit werk te volbren gen. Die droom was een soort van leidster voor u geworden. Hij heeft gemaakt, dat u de achting voor uzelf niet heeft verloren. Hij heeft u ge holpen, u van slechte kameraden, ja misschien nog wat lager, al was 't alleen om de kleine teleurstelling, die u aan u zelf heeft moeten ondervin den. Want u hebt ingezien, dat uhet werk niet kan tot stand brengen.' Wilbraham voelde zich niet ge kwetst door de woorden van Miran da zij klonken ook niet als een be schuldiging of verwijt, maar alleen als de vaststelling van een feit, dat vooruit te zien geweest was. Een geweldige kerel, die Hora- tius maar moeilijk, begon Wilbra ham ietwat verlegen. En ik kon nog gelooven, dat u het klaar zou spelenzei Miranda onmiddellijkdaarbij keek zij hem een oogenblik strak in het gelaat, niet bepaald boos eerder verwonderd, dat zij zich zoo had laten beetnemen. Toen wendde zij zich om en snelde weg. De majoor liep haai' onmiddellijk na maar nog eer hij haar bereikt had, wendde zij zich naar hem om en zei met besliste stem Als u mij nog twee schreden volgt, roep ik den polïtie-agent, die daar ginds staat. Zij zou ongetwijfeld haar bedrei ging uitgevoerd hebben. De majoor begreep dat en toen zij weer door liep, deed hij geen poging meer om iets van haar gedaan te krijgen. Hij bleef nog zachtjes voor zich heen fluitend een heele poos op dezelfde plaats staan. De bedreigingen van Wilbraham hadden voor Miranda al le beteekenis verloren, sinds zij met het ongelukkige lot van Ralph War- riner bekend was. Wilbraham was echter niet in staat de ware oorzaak van Miranda's plotseling ontwaakte zekerheid na te gaan. Hij dacht dat zij den moed om hem af te wijzen, putte uit d© overtuiging, dat er hulp nabij was. En zijn gedachten gingen terug naar den brief, dien zij zoo haastig op de post had moeten bren gen. Stond die brief misschien opeen of andere wijze tot die hulp in be trekking? Of tot haar afwijzing? Wilbraham vroeg zich dit alles met een weinig aangename gewaarwor ding af want nog had hij voor de jaarlijksche rente van zeven honderd pond geen enkele garantie ontvan gen. En hij kwam tot de slotsom, dat het veiliger voor hem zijn zou, zijn woonplaats van Tarifa naar Rcnda over te brengen. HOOFDSTUK XII. Den volgenden morgen om acht uur was Charnock bezig nog een paar overgebleven kleedingstukken in zijn reistasch te bergeneenige goed ge sloten koffers stonden a.1 klaar om verzonden te worden, terwijl de plaatselijke agent van de Stoom vaartlijn voor het op de Algeciras- bocht uitziende venster zat en hem over de doelmatigste wijze van ver zenden even welwillende als onnoo- dige raadgevingen gaf. Plotseling sprong hij op. Daar komt de boot al binnan. riep hij. U hebt niet veel tijd mssr overIk vrees, dat u misschien te laat zal komen I Charnock keek met een hevigsn blos op zijn gelaat, van zijn reis tasch op en verspilde zoo een paar kostbare "seconden. Maar hij deed geen moeite ze weer in te halen. Het komt mij voor, dat het u niet onaangenaam zou zijn, als u de boot miste, voegde de beambte er hoofd schuddend bij. Ofschoon ik niet recht begrijp, wat u in AJgeciras zoo bij zonder bekoren kan. Charnock scheen niet van plan zijn gezelschap daarvan eenige verklarin gen te geven. Hij ging door met pak ken, alleen misschien nog wat lang zamer dan te voren. Mijn adres heb Je toch, niet waar, Macdonald? zei hij, zorg toch vooral, dat je het niet verliest Hij deed de reistasch dicht en druk te er zijn knie op. En alles, wat nog voor mij ko men mocht, zendt je mij na alles kan ik daar zeker van zijn vroeg hij dringend. Naar menschelijke berekening, zal ik zeker wel niets na te zenden hebben, zei Macdonald. Er werd aan de deur getiktde be diende van Charnock bracht een brief binnen. De brief lag met het adres naar benedenen de verzegel de achterzijde maakte den indruk van een ambtelijk schrijven. Maak hem alsjeblieft even open. waarde Macdonald l vroeg Charnock, terwijl hij de riemen vastgespte. Nu, wat staat er In? Daar heb ik geen flauw idéé van Het is in een voor mij onver staanbaar dialect geschreven, ver klaarde Macdonald met grooten ernst toen Charnock zich vragend naar hem omkeerde, zag hij, hoe Macdo nald een langen, witten glacé hand schoen heen en weer zwaaide, dien. hij peinzend bekeek. Charnock sprong op en rukte hem den hapdschoen uit de hand. Hij is van een vrouw, zei Char nock bijna heftig. Och wat ben jij toch nog jongmerkte Macdonald op. Verder veroorloof ik mij, op te merken, dat je hem gescheurd hebt. Charnock had den handschoen om gedraaid, zoodat de binnenkant van de handvlakte zichtbaar werd. Er vloog een glimlach over zijn gelaat, maar hij gaf geen antwoord, maar vouwde den handschoen zwijgend op, deed hem weer in het couvert, trok hem er weer uit en streek hem voorzichtig glad. Toen vouwde hij hem weer op, hield hem peinzend een poosje in de hand, deed hem ten slot te weer in het couvert en stak dat in zijn zak. Vriend, je bent werkelijk nog erg jong, meende Macdonald, maar stel lig verzuim je.... Gaat er niet om 'dozen tijd on geveer een trein naar Ronda? vroeg Charnock hem. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5