Rechtszaken Koloniën Sport en Wedstrijden PersOverzicht Kerk en Schee! Letteren en Kunst Bij deze laatste wijst de statistiek j send en de leiding der vergadering uit. dat in 13 gevallen (waarin zulk overnemende: „Daar is niks aan te een gebouw getroffen werd) slechts doen. We krijgen een nieuw bestuur.1 eenmaal brand ontstond. j (Applaus) Voornamelijk bleek bij trefgevalleneen b6stuurs. dat de bliksemstraal nè, den afleider: geraakt te bobben, dezen weder ver-lld- die möt van kwade piaktijken is liet, óf wel was de bliksem ergens beschuldigd: „Mag ik nog even het anders in het gebouw ingeslagen. Uit de statistiek van een groot aantal getroffen boomen blijkt op nieuw. dat populieren het meest ge troffen worden en daarna eiken, ter wijl beuken de laatste plaats inne men. Populieren behalen het percentage 37, eiken 21 en beuken slechts 0.09. Wel sprekende cijfers 1 HONDENTENTOONSTELLING. Voor de tentoonstelling in het Pa leis voor Volksvlijt te Amsterdam op 8, 9 en 10 Mei a. s. is een groot aan tal honden ingeschreven, vooral St. Bernhards, Spaniels, Schotsche ter riers, dashonden en driften. De Dob- beiman Pinches beloven door de groote activiteit van de Nederland- sc-he Dobbelman-Pincheclub een der glanspunten dezer tentoonstelling uit te maken. BRANDEN. Dinsdagnacht is te Laren (G.). door het onweer eene kleine boerderij af gebrand. Hoewel het huis oud en droog was en dus alles fel brandde, wist de bewoonster, eene reeds be jaarde vrouw,, toch hare koeien, hoe wel aan kettingen vaststaande, nog ie redden, waarbij ze aan armen en beenen erge brandwonden bekwam; 6 varkens kwamen in de vlammen om. Van den inboedel werd niets gered. Een en ander was niet verzekerd. Woensdagmorgen is brand uitge broken in de wasch- en strijkinrich- ting van J. Stratemans, aan den Zwaanshals te Rotterdam. De droog- kamer is geheel uitgebrand. Dinsdagavond is braad uitgebroken in de sigarenfabriek, van den heer Kruithof, staande in de Langeboo- menstraat te Maassluis. De politie- spuit was spoedig ter plaatse. De fa briek is echter geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend; men vermoedt tabaksbroei. Assurantie dekt de schade. T-e Wagenberg- (N.-Br.) is brand uit gebroken bij den landbouwer W. v. U. Huis, stal en inboedel zijn i.-m prooi der vlammen geworden. Het huis was verzekerd, doch de inboe del niet. Oorzaak onbekend. LOONSVERLAGING. Aan de wevers der Kon. Deventer Tapijifabrielc fce Deventer, is een Joonsverlaging aangekondigd, welke voor enkele wevers een vermindering beteekent van 2 h f3 per week. Aan jongens werd kennis gegeven, dat het hun bij het einde der staking van het vorige jaar toegekende weekgeld wordt ingetrokken en zij voortaan ook on stuk z.ullen werken. 1 - care; rv+ v ONGELUKKEN. Te Scheemda is de werkman H. Meijer hij het schoonmaken van een muur naar beneden gestort en daar na aan hersenschudding overleden. EEN RUMOERIGE VERGADERING. De Onafhankelijke Vereeniging in de Diamantindustrie te Amsterdam hield eene ledenvergadering, waarop het, blijkens het verslag in de „Tel.", lang niet malsch is toegegaan. Eerst ging het goed, maar de pop pen kwamen aan het dansen bij de voorstellen van eenige leden tot het verkrijgen van een looncommissie, van een leerlingencommissie en van een raad voor scheidsrechterlijke uit spraak. De heer Schimmel, deze voorstellen verdedigende, betoogde, dat ingrijpen in het inwendige der organisatie noo- 'dis is. om aan tal van misstanden een einde te maken. Vooral fulmineerde hij breedvoerig en heftig tegen de .wijze, waarop leerlingen werden aan- genome nen „opgeleid". Hij beschul digde verschillende werkgevers-leden en werknemers-leden der Onafhanke lijke Vereeniging er van, maar leer lingen aan te nemen, om het leergeld machtig te worden, zonder zich ern stig om de vakopleiding te bekomme ren. Voorts signaleerde spreker nog tal van misstanden op de zg. tehuisfa briekjes, om ten slotte de vereeni- gingstaktiek en -politiek aan te val len. Toen las hij een dik dossier voor met ondertitels, als: De Onafhankelij ke Vereeniging in haar ware gedaan te, de voorzitter der Onafhankelijke, de vereenlgingspolitiek, enz. enz. Het bestuur werd onder dit bedrijf onrustig. De beschuldigingen, door den heer Schimmel in zijn requisitoir geuit, waren verre van malsch; van de negen bestuurders, zijn 7 werkge vers, die leerlingen exploiteeren, loon dieren, uitbuiters, uitzuigers. Voor- loopig zei de heer Schimmel niet meer Maar aan het eind van zijn betoog, dat reeds onder een begin van herrie was gelanceerd, stelde hij een motie voor, om 't hestuur, als incompetent om als vak-bestuurders op te treden, te ontslaan. 't Was tien uur, toen het zoover was. De heer Schimmel: „Wie is tegen deze motie?" Van de omstreeks 70 tot 80 aanwezi gen, onder wie vele jongelingen en enkele meisjes, steken een vijftal den vinger op. Schimmel: „Dan is de motie aangeno men en het bestuur ontslagen!" Van de bestuurstafel wordt gepro testeerd. Schimmel, onder toenemende her rie zich voor de bestuurstafel plaat woord?" Schimmel: „We gaan over tot het kiezen van een nieuw bestuur. D'r is niks an te doenl" De heer Schimmel gaat boven op een stoel staan schreeuwen, terwijl de onafhankelijken naar voren ko men en zich om hem heen scharen: „We kiezen een nieuw bestuur. Het oude is 'n vuile zweer, die doorgesne den moet worden!" (Groote herrie en tumult. Geroep ja, ja!) Schimmel: „Vooruit dan jongens! We kiezen een nieuw bestuur." De heer Neter, bestuurslid, beproeft te spreken, beukt de tafel met den voorzittershamer. Nieuwe stortvloed van verwijten, scheldwoorden en beschuldigingen van de Schimmelianen. Schimmel loopt naar den anderen kant van de zaal, zet daar eenige ta fels, als bestuurszetel naast elkaar en een paar clandestiene leerlingen zetten er stoelen voor. Schimmel springt boven op een ta fel: „Komt, jongens. We kiezen een nieuw bestuur!" Tot het oud9 be stuur: „.Jullie hebben afgedaan. Gaat maar naar huis. Uitzuigers, bloed honden!" Een clandestiene leerling: „Ik gap niet. Ik heb m'n 200 betaald, maar niets geleerd!" De heer Neter springt boven op de tafel van 't oude bestuur en schreeuwt „Daar is wat mooi's te zien. Daar wordt 'n man gekruisigd. Gaat dat nou zien en kiest 'n nieuw bestuur!" In het midden der zaal dreigen de onafhankelijken slaags te raken. Schimmel stapt van z'n tribune af. Neter stapt aan de andere zijde dei- zaal van zijn tribune af. Gaan bei den naar het strijdperk in de parter re. Daar wordt 'II kwartier de kijf partij voortgezet. De heer Neter, weer voor de tafel van het oude „ontslagen" bestuur: Schimmel desorganiseert den boei. Hij maakt de vereeniging en de men- schen kapot." Een ander: „Hij (Schimmel) wil weer bij den A.N.D.B. Hij werkt den boel d'r onder." Schimmel komt er weer bijv!legen: „Nee, ik wil er een goede organisatie van maken. Jullie zijn uitzuigers, die een vereeniging hebben gemaakt om wat menschen uit te buiten, leerlin gen af te zetten. Bloedzuigers, brood dieven," enz. enz. enz. De heer Neter vangt opnieuw een breedvoerig verweer aan, op een stoel staande. Hij wordt door geschreeuw De heer Laguna, voorzitter, op de tafel staande: „Ik sluit deze algemee- ne vergadering!!" Wordt gehoond! Schimmel springt opnieuw op een tafel in het middel der zaal: Het oude bestuur is ontslagen. We gaan een nieuw bestuur kiezen. Vooruit nou!! Een onafhankelijke gaat voor de variatie een mop op de piano spelen! Nog vijf minuten een Babylonische verwarring. ...Dan komen drie agenten van po litie met statigen stap de bovenzaal binnen en ontruimen op verzoek van het oude bestuur de zaal. De „onafhankelijken" worden met zachten drang op straat gezet. Het „ontslagen" bestuur blijft ach ter om de „kwestie" te bespreken en de „notulen" op te maken. Maandagavond had het voorloopig bestuur een vergadering belegd in „Casino", waar ongeveer een 80 leden aanwezig waren. Als voorzitter fungeerde de heer Schimmel, die bij de opening met een enkel woord herinnerde aan het ti ranniek optreden van het oude be stuur en het uitbuiten van de leerlin gen. „Wat het oude bestuur gedaan heeft, dat is ver beneden zijn plicht gebleven. De leden als ze werkten, gingen met 4 a 5 gulden naar huis; de leerlingen waren hun geld kwijt zonder dat ze het vak kenden." Na deze inleiding stelde de voorzit ter als nieuw bestuur voor de heeren H. C. Beek, R. Parg, .Jac. Swaab, J.del Canho, D. van Maurik, B. Buares, P. Bronkhorst,_ Nieuwehoudt en Mulder. „Wie is er tegen?" Eén van de aanwezigen verklaarde er zich tegen... „Eén? Aangenomen zijn ze!" (Applaus). Zouden niet all ebranches In het bestuur zijn vertegenwoordigd, in formeerde één der leden. Dat zal ik u zeggen, verklaarde de heer Schimmel, want het be stuur is er nu! Er komt een honds- raad, die wordt het hoogste van alles en daarin komen alle branches. Nadat nog een commissie van con trole was benoemd, bestaande uit de heeren Schimmel, Kopperman en Bag gers, om de boeken van het oude be stuur over te nemen, Averd de verga dering gesloten. Het nieuwe bestuur begaf zich Dins dagochtend kwart over zes uur naai de fabriek in de Verwerstraat te Am sterdam. Na zich in het bezit te heb ben gesteld, van het kantoortje, deed men den machinist uit de fabriek ver wijderen. De machinist over deze be handeling gebelgd, haalde de politie en stelde den heer Leo de Laguna van het voorgevallene in kennis. Nu ont stond er een hevige twist die zoo hoog liep dat men handgemeen werd en de boel kort en klein sloeg. Hot kantoor tje is dan ook geheel vernield. De po litie zette het nieuwe bestuur uit de fabriek. Door het oude bestuur is reeds een klacht ingediend tegen het nieuwgekozen bestuur. Beide partijen zijn op het bureau Gymnasium ge hoord. ZeA'en werklieden van de „on afhankelijke" die Dinsdagmorgen op de voorwaarden van den A. N. D. B. aan den arbeid wilden gaan, werd de toegang tot de fabriek geAveigerd. NEDERLANDSCHE WERKLIEDEN IN DUITSCHLAND. In „De Tijd" komt een verhaal voor van een Nederlander, die door be middeling van het Amsterdamsch co mité was geplaatst in de mijnen te Ruhrort. Aan zijn brief is het vol gende ontleend Dinsdagavond der vorige week te Ruhrort aankomend, vonden hij en zijn andere Hollandsche gezellen er den vertegenwoordiger:, die hen moest ontvangen, niet-. Zij moesten toen met een hongerige maag en zon der geld loopen naar Homburg, waar deze woonde. Daar kregen zij een tij delijk onderdak. De briefschrijver raakte daardoor in gezelschap met een zoon van een Amsterdamsch in genieur, die ook al als mijnwerker arbeid zocht. De A-er tegen w oor diger deelde den nieuwaangekomenen me de, dat de mijndirectie een maand loon inhield en dat zij eerst den Ssten Juni voor het eerst loon uit keerde, maar dat het Comité een Aveek voorschot gaf, waarvan dus zoo lang moest geleefd worden. Ge volg A'an deze mededeeling was, dat sommigen dadelijk terugkeerden of ander werk gingen zoeken op eigen gelegenheid. Na een week kreeg de briefschrij ver een plaats te Mors aan Schacht V. De mijndirecties. weigerden over al Hollanders, omdat deze het vroe ger te bont hadden gemaakt. Zater dag 25 April ging hij voor het eerst de mijn in, 700 M. diep, in gezel schap van 8 Oostenrijkers en een baas of steiger. Het eerste Avas, dat „die Hollander" werden vervloekt en besloten werd dat zij „d'raus" moes ten. „Ik heb, verhaalt de schrijver, ontzaggelijke uren doorgemaakt. Ik was alleen onder die beesten, daar men ons elk apart had gezet in verschillende mijnen. De man heeft er toen het bijltje bij neergelegd en is vertrokken. Het Hbld. heeft inlichtingen ge vraagd bij het Comité te Amsterdam, dat het volgende mededeelde Het Comité geeft zich groote moei te om 't den werkloozen arbeiders zooA'eel mogelijk te vergemakkelijken. Het heeft te Homburg den heer J. C. Wolf, tevens agent van de Arbeids beurs te Arnhem, aangesteld, wiens taak het is do arbeiders terecht te helpen en A'an voorschotten te voor zien, gedurende den tijd (niet een .week. zopa Ls, de. scJiröver..in.De '.Ti id meedeelde) dien er verloopen moet voor het loon door de mijndirectie uitbetaald wordt. Zeer zeker vindt men onder de Duit- sche mijnwerkers ruwe kerels, maar ook onder de Hollanders zijn er ve len wier houding te Avenschen laat. Uit het jaarverslag van de Ar beidsbeurs te Anahem Blijkt, dat de directeur bij een onderzoek te Ruhrort oordeelde, dat de toestand daar reden tot tevredenheid' gaf, zoo dat een goedwillig arbeider, die een stuk brood in den vreemde verkiest boven hongerlijden in het vaderland, daar zeer zeker een positie kan ver- VEGETARISCHE GEZONDHEIDS KOLONIE. De kolonie van de „Vereeniging voor Vegetarische Gezondheidskolo nies" zal 1 Juni a.s. op zeer beschei den Aroet te Apeldoorn geopend wor den. Er kunnen tien kinderen tegelijk geplaatst worden. MISHANDELING. Te Groningen is in het academisch ziekenhuis overleden de landbouw- knecht R. T., van Nieuwe-Pekela (G.) die onlangs te Musselkanaal zoo er gerlijk mishandeld Averd. PROF. MR. II. VAN DER HOEVEN. Men meldt uit Leiden De juridische faculteit onzer hoo- geschool moet in den laatsten tijd nog al eens een van de oude garde verliezen, al is dit gelukkig niet door den dood. Eerst ging Drucker heen. Geruimen tijd bleef hij ook na het lioogleeraarschap als privaat-docent aan de hoogeschool verbonden, tot dat hij een paar jaar geleden zich er geheel los van maakte. Dit jaar moes ten Avij prof. Oppenheim missen en thans is ook prof. Van der Hoeven eervol ontslag -verleend als hoogleer aar in strafrecht en strafvordering, welk ambt hij sinds 1879 met eere heeft vervuld. Zijn heengaan zal niet alleen een leegte laten in den kring der hoog- leeraren en studenten, ook in de kringen der burgerij zal dit worden betreurd. In zijn tijd had prof.. Van der Hoeven een zeer werkzaam aan deel aan de openbare zaak. EEN PAARD DE TONG UITGERUKT Dinsdag stond voor de rechtbank te Alkmaar terecht J. Kr., koopman al daar, ter zake, dat hij den 6en Febru ari een paard van den heer J. Homan de tong uit den hek had gerukt. Hij vertelde, volgens de Alkm. Crt., dat 't geval zich als volgt had toegedragen; Den 6den Februari was hij aan het mestrijden met een ket, die het eigen dom Avas van den heer Jac. Homan te Alkmaar. Hij had daarmee den ge- heelen middag gewerkt en wilde om een uur of half vijf huiswaarts gaan, toen de ket plotseling niet verder wil de. Het dier was buitengewoon kop pig en wilde voor- noch achteruit. Kr. trachtte het dier voort te krijgen, doch toen dat niet ging, werd hij driftig-, greep naar den kop van het dier, en kreeg bij ongeluk de tong te pakken. Het dier sprong achteruit en.. Kr .hield de tong gedeeltelijk in de hand. Wat hij met dit gedeelte tong- heeft gedaan, Averd niet duidelijk ge zegd. Aan den politieagent Grondsma die de opdracht had de zaak te on derzoeken, verklaarde de heer Ho man, dat het ongeluk Avas gekomen doordat K. een strik om -de tong van het dier had gelegd, iets wat wel gedaan wordt door onverstandige personen, als de paarden onwillig zijn. Hij verklaarde dit, om Kr. zoo veel mogelijk te sparen. Vervolgens werden als getui gen ook gehoord de slager J. do Goede en de slager M. Beemsterboer, te Alkmaar, die een gedeelte van de ket A'an De Goede heeft gekocht. Bei den verklaarden, dat het hun vreemd voorkwam, dat de tong inderdaad uit den hek was geraakt, zooals beklaag de zegt. Dit kan, volgens hen, bij na niet voorkomen. Ook een \reeax*ts, de heer Roodzahd, verklaarde, dat dit zeer verdacht is. De beklaagde bleef echter bij zijn verklaring. De ambtenaar van het O. M. con stateerde, dat in elk geval vast staat, dat de beklaagde het dier heeft mis handeld en gepijnigd, al is de wijze, waarop dit is geschied, niet geheel duidelijk geworden. Zijn verklaring lijkt onaannemelijk, na het hooien der getuigenverklaringen. Beklaagde heeft toegegeven, dat-bij i drift heeft gehandeld, hij wilde het dier dwingen vooruit, te gaan door de bedoelde pijniging. Er is dus wel van opzet sprake. Wegens deze opzettelij ke mishandeling vroeg hij voor den beklaagde een gevangenisstraf van, twee maanden. POGING TOT DOODSLAG. Bij vonnis van de rechtbank te Roermond, van 17 Maart j.l., werd J. M. M., een 22-jarig landbouwer te Echt, thans gedetineerd, schuldig ver klaard aan poging tot doodslag, in den nacht van 13 op 14 Oct. j.l., te Echt, op den rijksveldwachter H. H. Coumans aldaar gepleegd, door op een afstand van 8 passen een schot op hem te lossen, dat hem in de rech- terhand verwondde, en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 jaren. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch werd het vonnis der rechtbank bevestigd. RECIDIVIST IN INSTRUCTIE. „Beklaagde, gij zijt meer in aan raking met de justitie geweest „Ja, E.A., eenmaal, maar daar voor lieb ik de straf ondergaan." „Wanneer en Avelke straf ..Ipi 1903, acht .maanden ynnr vev- citusterxng {met eenige onrust). Maar u laat dit toch niet opschrijven Ik heb die straf er eerlijk voor onder gaan." Ja, ik moet het vermelden. De ri chter zal daarmee bij dit vonnis rekening houden." „Maar, E.A., dat is toch onbillijk Ik b b die straf geleden, en moet ik r.u ZAvaarder gestraft worden, omdat II" destijds ook gezeten heb „Jai zoo is onze Avet.' „Maar, mijnheer. Dat ik nu dit feit gepleegd heb, is juist een gevolg van mijn vorige straf. Ik was 3 jaren op de fabriek. Er was niets op mij aan te merken. U kunt er naar infor- meeren. Toen vroeg de directie, om vast aangesteld te kunnen worden, een bewijs van goed gedrag van den burgemeester. Ik kon dit niet krijgen, omdat dat. vonnis van mij in de boe ken stond. Een paar maanden heb ik het slepende gehouden, maar toen moest het er uit en men heeft mij daarop gedaan gegeven. Er is in de zen tijd nergens werk te krijgen. Mijn vrouw is ziekelijk en mijne drie kin deren hadden iïi geen dagen warm eten gehad. („Hbld.") BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Arnhem is Dinsdag behandeld de zaak van C. P. winkelier te Rhenen, beschuldigd van in den nacht van 26 op 27 Februari in zijn winkel brand gesticht te heb ben Avaaruit gemeen gevaar voor goe deren Avas te duchten. Bekl. ontkent het hem ten laste ge legde en zegt de vulkachel in zijn win kel 's avonds aangestoken te hebben omdat zijn zuster, die 's avonds in Rhenen zou aankomen, misschien den winkel nog zou Avillen zien. Bekl. woont bij zijne ouders en is nadat zijn zuster aangekomen was, doch af zag van het zien van den winkel, nog even daarheen gegaan om de lamp uit te doen, waarna hij naar de ou derlijke woning terugkeerde.Te 12 uur hoorde hij,- dat er brand was in zijn winkel. De goedere nwaren voor f2100 verzekerd, het meubilair voor f 400, voor de geleden schade werd hem f980 vergoed. Een uitvoerig getuigenverhoor de verdediging had 8 getuigen a déchar ge gedagvaard volgde nu. Door den getuige H. Ph. Heeger uit Amsterdam werd de schade geregeld. Bekl. had een lijst opgemaakt van de verbrande goederen die volgens get. slechts ten deele juist was. Het onder zoek geschiedde door de resten van goederen na te gaan. Ten slotte werd de zaak bij transactie afgemaakt. De verdediger mr. L. W. van Gigh protesteerde tegen de wijze waarop deze deskundige de schade naging. Terwijl de boeken niet verbrand wa ren is daar geen notitie van geno men. Ware dit geschied, dan zou men gezien hebben, dat bekl's opgave juist was. In de 9 maanden dat de zaak bestond heeft hij ingekocht voor ruim 3000 goederen. Voor den brand had hij betaald f 1000 aan wissels en na den brand ongeveer hetzelfde bedrag. De contra expert J. Alderse Baes te Amsterdam verklaarde daarop dat de j vergoeding van f 980 veel te laag was j Deze deskundige heeft niet geadvi- I seerd tot een proces omdat de maat- j schappij De Rijn 'n klein niaatschap- I pijtje was en hij had gehoord dat de j aandeelen van die maatschappij zwak stonden. Bij een nauwkeurig onder- zoek kwam de deskundige tot de over- tuiging dat bekl. geheel onschuldig is. De officier van justitie mr. Hofste de verklaarde zich door de verklarin gen ter terechtszitting in zijn over tuiging geschokt en requiraerde vrij spraak. De verdediger mr. L. W. van Gigh deed uitkomen dat gebleken is de absolute onschuld van den bekl., terwijl zelfs niet is gebleken dat ex- brand zou zijn gesticht door wie ook. PI. verzocht de rechtbank dien dag uitspraak te doen. Na in raadkamer te zijn gegaan Avees de rechtbank ter van het hem ten laste gelegde met be stond vonnis en sprak den bekl. vrij paling dat de door hem gedagvaarde getuigen a décharge en deskundigen zullen komen ten laste van den staat. DIERENMISHANDELING. Voor de Alkmaarsche Rechtbank had zich to verantAvoorden de voer man De Kroon, beschuldigd een stuk van de tong A'an een kat te hebben afgetrokken. Beklaagde is vroeger reeds veroordeeld Avegens het op pijnlijke wijze" verA'oéren van kalve ren. Het O. M. eisclit twee maanden ge- A'angenis3traf. ATJEH. Men meldt aan de „Sumatra Post" uit Koeta-Radja d.d. 6 April Sedert de laatste bei'ichten is nog een patrouille bij Lho Soekoen aan gevallen, waarbij een onderofficier en 7 man zwaar Averden gewond. Het landschap Kerti (Keureutoe) A'erkeert geheel in een staat van op winding. Herh aaldel ijk hebben er storingen plaats van de Atjeh-tram o.a. zijn weer tussehen Edi en Telok 900 meter rails weggenomen. Ook worden ver scheidene trams, aangevallen, Avaar- bij personen gewond of gedood wer- den. Daarvan wordt echter niets ge publiceerd. Christoffel komt nu Averkelijk met 180 marechaussee uit Tjimahi. Te Panteh Leuboe Avorden al barakken gebouwd eia een officieele gouverne mentsorder is uitgegeven. ZEEROOVERS. Ter beteugeling van het zeeroovers? bedrijf in de nabijheid der haven Langsa, zullen ten spoedigste twee oox-logsbodems daarheen worden ge zonden. („Java-Bode"). FLORES. TurkschWii. lezen in het Bat. Nhid.. Als het niet zoo droevig Avas, zou men er om moeten lachen. Men. weet, dat in Juli 1907 heel Endeh is platgebrand. Laten we gerust zeggen door de schuld vau het gouverne ment, omdat het herhaaldelijk ge waarschuwd is voor de komende din gen. Wat doet nu echter datzelfde gouvernement? In plaats dat. het zorgt, dat de menschen schadever goeding ontvangen voor het geleden verlies, gaat het.... de achterstallige belasting opvragen, en.... ja lezers, lacht nietmet de boete voor te late betaling er bij Dat resident de Rooy grappig kan zijn, wist ik, maar met zulke grapjes moest men te Buitenzorg toch geen genoegen nemen. Ze i-ieken wat Turksch, zegt Jeremias in de Mak. Courant. oplichting van een monument ter herdenking van de Héiworming te Genève. Voorzitter is ur. Richard sub-co- mité's zullen in de verschillende ste den Avorden opgericht, o.a. te Utrecht, Den Haag en Zwolle. Een circulaire zal naar de verschil lende universiteiten en politieke pex"- soonlijkheden gezonden worden. Men denkt het monument in 1909 te Ge nève te onthullen, op den datum der geboorte van Calvijn. Ter vergadering waren verschillen de sympathiebetuigingen ingekomen, o.a. van mr. Schimmelpenninck, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, de theologische faculteit te Groningen, MOTIES TEGEN DE „ROTTER DAMMER". „De Standaard" schrijft In Rotterdam en omtrek was het noodzakelijk, dat de kiesvereenigin- gen, die te .waken hebben voor de zuivere instandhouding van onze par tij-organisatie, bij motie de lieden waarschuwden, dat zij gevaar zagen in de wijze, waarop het te Rottei-dam verschijnend anti-revolutionair oi-- gaan zich over de Deputaten-vergade- ring, over haar voorstellen, over haar program en over haar leider uitliet. Maar gaat men niet te ver, wan neer men zich van elders in het ge ding met moties mengt Het krijgt dan zoo licht iets A'an het slaan van een vonnis, en dat komt toch in geen geA'al aan de op zichzelf staande kiesvereenigingen toe, maar hoort thuis op de Deputaten-vergade- ring. En nu welen we wel, dat het zoo niet bedoeld is, en dat men alleen verzet wilde aanteekenen tegen een bedei-f, dat dreigde in te sluipen maar men wachfce zich ook voor den schijn. NED. HERV. KERK. Aangenomen het beroep te Ren- kum door ds. II. A. Hedjer te Stap horst. GEREF. KERKEN. Beroepen te Middelburg ds. J. H. Donner te Breda. Bedankt voor het bei'oep te 's-Her togenbosch door ds. J. van der Lin den te 's-Gravenhage. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor In de geneeskunde op proefschrift „Over Iridocyclitis", de heer J. M. Wentzel, geb. te Zwolle. De heer A. R. Schouten, die Maan dag promoveerde tot doctor in de plant- en dierkunde, verkreeg daar bij het praedicaat ,,cum laude". EEN MONUMENT TER HERDEN KING VAN DE HERVORMING TE GENèVE. Dinsdag is in de Waalsché kerk te Amsterdam eene vergadering gehou den van het comité, gevormd voor de AUTOMOBILISME. In „De Sport" lezen we als bewijs voor den v ooi-uitgang van het auto mobilisme, over de automobielindus trie het volgende In Italië bevinden zich thans 80 autornobiel-fabi'ieken, in Amerika 111 en in Frankrijk zelfs 205. Spanje is daarentegen bij cle andere mogend heden zeer ten achter en telt er slechts 2. Het. vorige jaar xverden er in Italië 725 stuks automobielen ver vaardigd en 1283 uitgevoerd. Merkwaardig is nog te vermelden, dat de bisschop van Londen al zijn paarden en rijtuigen heeft afgeschaft en er een Aveelderig auto-karretje voor in de plaats heeft genomen. VOETBAL. 'T KANON VAN U. D. Men meldt uit Deventer aan de „Tel." U. D., te Deventer, de adspirant N edexiandsche voetbalkampioen, heeft een kanon, geen moorddadig monster, maar een zeer klein minia tuur-kanonnetje, U. D.'s lieA'eling te genwoordig, dat zorgvuldig bewaard wordt in een net koffertje, en met groote toewijding wordt behandeld, t Dingetje, aardig om te zien, wordt gebruikt bij wedstrijden en doet daar dan dienst om den A'oetbal-mirmen- den aan te kondigen, dat U. D.'s bal in het vijandelijk net zit. Telkens, als dit gebeurt, davert, het schot over het A'oetbaïveld, de oxibekenden xxiet U. d.'s troetelkind hevig A'ei'schrikkénd... Het gebeurt ook AA'el, dat het dave rend voetballers-juichen het schot in kracht, overtreft. U. D. neemt ,,'t kanon" tegenAvoor- dig mee op haar A'oetbal reizen en ook in den vreemde heeft het wapen reeds meermalen geklonken, 't Laatst drie keer, Zondag, in 't Haagje, bij den Avedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Na afloop vaix dezen wedstrijd werd 't natuux'lijk weer in het taschje mee genomen, doch op verschillende sta tions ook Aveer te voorschijn gehaald. Onder gejuich gebeuxxle dit o.a. te half twaalf ZondagaA'ond in Apel- doorn's station. Pixxg-pang galmde 't door de stationsgewelven. De stilte van Zondagavondrust in Apeldoorn werd heA'ig verstoorden der H. IJ. S. M. kost het een aantal gloeikous- i jes en gloeilampjes, die door het kef-harde schot aan gruizelementen op het perron vielen, tot schrik van A'ele reizigers, die zich inderhaast moesten bergen voor de vallende gloeiende sten-etjes. In Deventer was U. D.'s intocht een zegetocht. Te ruim twaalf uur ston- deix veleix als een compacte massa aan het statioix, U. D. toejuichenis met luid geroep en gejoel. In de sted werd, bij den voorbijgang der massa, op vele plaatsen Bengaalsch vuur ontstokeix, in het kort, het Avas in de stad der koeken een oogenblik als een feest. Ook maar een oogenblik, want bet Avas en werd laat, en de rustbe waarders mochten langer feesten iet t e'aten.... Het kanon werd dus opge borgen, om zeer zeker Zondag u.s.'cf anders Zondag 17 Mei bij den (J.-.r'len Avedstrijd om het kampioenschap van Nederland, weer dienst te doen PAEDAGOGISCHE VLUG SCHRIFTEN. Naar wij vernemen, zal te beginnen niet Januari 1909 bij de Hollandia- drukkerij te Baarn A'erschijnen een reeks Paedagogische Vlugschriften onder redactie van Jan Ligthart, met medeAverking van beleende schrljA'ers op het gebied van opvoeding en on derwijs. ROMANPRODUCTIE. Een aantal niemve romans aankon digend, teekent „De Boekzaal" aan „Er is wel verschil waar te nemen bij een paar jaar terug. Toen. een overstrooming van de markt met oor spronkelijke en vertaalde romans, zoodat er geen verzwelgen aan was. Nu is blijkbaar de ebbe ingetreden. Het zal de qualileit naar we hopen ten goede komen. Want is ei' weinig oorspronkelijks dat zal A'erschijnen, ook in de vertaalde literatuur is een stex-ke vermindering waar te nemen. Alleen Scandinavië levert nog een aanzieixlijk aantal, doch niet irx die menigte als we dat gedurende een paar jaar beleefden. „En waar eenerzijds geregeld nieu we romans noodig zijn, om den le zers der bibliotheken en leesporte feuilles geregeld te kunnen voorzien, en anderzijds een kleine toevoer komt, daar is misschien den goeden Nederlandschen auteurs een betere toekomst weggelegd dan door een gedwongen protectie als de aanslui ting bij de Bexmer Conventie, bereikt zoix Avorden." INHOUD TIJDSCHRIFTEN. ie° „De Hollandsche Revue". Öv In dit nummer wordt het vervolg ei gegeven van de karakter-schets van Willem Kloos. Onder de rubriek „be langrijke onderwerpen" woi'den de volgende zaken besproken: Wat een gewezen R. K. priester over het mo dernisme in de Katholieke kex-k zegt, de wonderman in Californië, de wor dingsgeschiedenis A'an den nieuwen stuiver, en hoe kan ik weten, welke boeken ik in huis heb. Als boek van de maaxid wordt behandeld „Lilia" van Cécile de Jong vaix Beek en Donk",

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6