Sportpraatje Sport en Wedstrijden Pers-Overzicht Rechtszaken Land en Tuinbouw DE ROTTERDAMSCHE 1NBRE- i KERSBENDE GEARRESTEERD. Zelden heeft eenige recherche in Nederland zulk een goeden slag ge slagen als de Rotterdamsche Donder dagnacht. Zij heeft op 5 leden van de uitgebreide bende, welke sedert maanden Rotterdam onveilig maak te en die haast nacht op nacht door de een of andere inbraak van zich deed hooren, de hand gelegd. Bij de verschillende inbraken wer den door de „heeren" geregeld brief jes achtergelaten, waarop de groe ten werden gegeven aan den beken den Rottej-damschen hoofdrecher cheur van politie, den heer Klok. Vermoedelijk heeft een en ander ei toe bijgedragen om rechercheur Klok meer dan gewone belangstelling voor de niet te vinden bedrijvers der in braken in te boezemen. Nadat de recherche met hef voor onderzoek gereed was, deed zij Dins dagnacht verslag harer bevinding aan de justitie, die daarop onder leiding van mr. Josselin de Jong de leiding van het onderzoek overnam. .Van Woensdagnacht af tot Donder dagnacht '2 uur werden de verschil lende door de recherche aangevoer de punten en vermoedens onderzocht met dit gevolg, dat Donderdagnacht ■een vijftal beruchte Rotterdammers werd aangehouden en gearresteerd. Diïe hunner gaven op kooplieden te zijn. Een Aderde stoker en een vijfde bootwerker. Toch is bij de politie van van dat alles niets bekend en weet de recherche van hen dat zij overdag slapen, 's avonds zich vertoonen ex grof geld verteren. Zij behooren tot een bende van 10, wellicht nog meer personen, die de opbrengst der ver schillende inbraken deelden. Bij hun arrestatie waren zij als naar gewoonte van veel geld voor zien. Gebleken is, dat een mechani sche boor, welke bij een der inbraken was achtergelaten, door een der aan gehoudenen bij de firma Zuurdeeg aan de Gedempte Bctersloot 9 te Rot terdam was gekocht. Deze man is reeds herkend. Bij genoemde firma hadden zij nog meerdere werktuigen gekocht. Een groot deel hadden zij zelf vervaardigd, o. a. breekijzers van zeer bijzonder model en zeer gemak kelijk te hanteeren. Enkelen der thans aangehoude nen waren reeds vroeger gearres teerd als verdacht van de inbraak bij den houthandelaar Van Schaick, doch men moest ze toen wegens gebrek aan bewijs weder loslaten. Eén der aangehoudenen heeft reeds een tamelijk volledige beken tenis afgelegd, welke de anderen vol doende bezwaart om ze ditmaal den dans niet te laten ontspringen. Vrijdagmorgen hebben een 12-tal huiszoekingen op last en onder lei ding van de justitie plaats gehad ten huize der aangehoudenen en der ove rige verdachten. INBRAAK. InNoord-Brabant warden de bater- iabrieken nogal eens als terrein door inbrekers gekozen. Zoo is Woensdag- die door het indrukken van een ruit aan de achterzijde de fabriek binnen kwamen en, behalve van Met heimwee, met smart, denk ik aan die vervlogen, heerlijke, onver- te getelijke dagen. Herinnert gij het u nog, vrienden, hoe Henri Polak, toen Troelstra beetje ongesteld was geworden, Utrecht naar de tribune werd stuurd, om er, gestoken in een fiets pak en zoo onvoorbereid, als iemand maaa* zijn kan, een feestrede ta hou den Herinnert ge u de prachtige toespra ken van Henriëtte Roland Holst en Pieter Jelles, op den feestavond te Leeuwarden, toeix wij eerst van emo tie geen geluid konden geven enten slotte in razend gejuich uitbarstten? Herinnert ge u nog, hoe Van Kol, toen wij zeer laat dienzelfden avond bijeen waren in de „Klanderij", dron ken van vreugde, voor onze verbaas de Westersche oogen met groote rea liteit een Javaansche Gamlam-dans uitvoerde Herinnert ge u, hoe hij het te Dor drecht weer deed, en hoe Henri Po lak daarna, om de Oostersche kleur te behouden, zijn beroemde spraak tot de Hoofden" hield Herinnert ge u al onze congressen, die tooneelen waren van echte kame raadschap, van de hartelijkste gevoe lens jegens de partij en jegens el kander Natuurlijk herinnert ge u die, want niemand zou ze kunnen vergeten, die ze meegemaakt of de verslagen an gelezen heeft. een paar kleine hoeveelheden, zich meester van 6 vaten maakten, elk inhoudende 50 kilo. De dii'ecteur, die de voorzijde bewoont, heeft vair deze „afnemers' niets bemerkt. De maatsch. Mercu- rius zal de schade betalen. SMOKKELAARS. Toen een echtpaar uit Enschede de •Duitsche douane te Alstatte passeerde, viel het deze op, dat de dame zoo' 'kolossalen omvang had. Bij onder zoek bleek, dat zij een 8-ta.l nieuwe mantels aan had, welke zij op die w ze trachtte Duitschland binnen te smokkelen. Beiden werden in arrest gesteld en zouden niet dan tegen een vrij aanzienlijke borgstelling worden Vrijgelaten. Zij hadden echter het ge vorderde bedrag niet bij zich. Geluk kig was heer Beltman uit Enschedé getuige van het geval. Men gaf hem de sleutels der brandkast van het aangehouden echtpaar ten einde het noodige geld uit Enschedé te haLen. Nog dienzelfden avond was de heer B. er mede ter plaatse en kon het echtpaar weder vertrekken. HOE HET ER OP VROEGERE CON GRESSEN DER S. D. A. P. TOEGING. „De Volksbanier" schrijft De schrijver van Zaterdagavond- praatjes in „Het Volk" schreef 's avonds voor het thans gehouden congres te Arnhem De tijden veranderen wel. Het alsof zij reeds eeuwen achter ons lig gen, de jaren waarin wij met onge duld de congresdagen tegemoet gen. Maanden te voren spitsten wi. ons er reeds opvoor zoover wij niet in eenigerlei officieele capaciteit dus op 's lands kosten op het congres moesten zijn, maakten wij den gan- schen winter potjes voor de reis- verblijfkosten dan kwam eindelijk de dag voor het congres en reisden wij in troepjes naar de congresstad, omdat wij zelfs den feestavond niet wilden verzuimen; luid-op klonken onze strijdliederen in de waggons aan de stations, waar de trein stop te, lieten wij ze schallen, dat luchtruim daverde. En dan het con gres zelf, het weerzien van oude vrienden het kennismaken met nieu we de hartelijke toonde broederlij ke geestde atmosfeer van vriend schap en genegenheidde ges maaltijden de vroolijke avonden met elkander doorgebracht na den ver richten arbeid. De geestdriftige spee chen, de ernstige, de moppige, de be zadigde, de vermanende, de opwek kende, wij juichten ze alle toe en had den zelfs nog een vriendelijk handge klap over voor de saaie en vervelen de, die er ook wel ware®. Het was alsof een groot gezin, waarvan de zonen en dochteren de wereld waren ingegaan, aanzat aan den disch in het ouderlijk huis, ter gelegenheid van een familiefeest. EN NU? Hoevelen zijn er niet, zoo gaat de schrijver voort, die als met looden schoenen naar het congres gaan? Hoevelen, die wegblijven, omdat het congres alle aantrekkelijkheid voor hen verloren heeft? Hoevelen, die naar het congres gaan uitsluitend uit plichtsgevoel, of, zoo zijn er ook, uit nieuwsgierigheid maar d? ruzie? Ja, ons partij leven is wèl vergald. Alle partij-vreugde, alle congres geestdrift is verdwenen. Daar komen geen broeders, geen kameraden, geen strijdgenooten meer bijeen in onze Paasch-raadzaal, doch kemphanen, twistzoekers en ruziemakers. Men hokt bijeen in groepjes en kliekjes vóór het congres om te bepalen, wel ke houding men zal aannemen in de ze of gene aangelegenheid op het con gres. Mep smeedt moties tegen el kander, die men met onverzoenlijke bitterheid verdedigt. Men staat te genover elkaar als brieschende leeu- weixmen loert op elkanders woord en gebaarmen tracht elkaar te over treffen in het toebrengen van strie mende slagen en vlijmende steken. O, roept hij ten slotte uit, als ik eens voor éénmaal, voor ditmaal, voorzitter kon zijn van het congres als ik daar in het Amhemsche Musis kon staan achter de groene tafel met de® presidialen hamer in de hand Ik ben een slecht of misschien i liet geheel geen redenaar. Maar dan zou ik welsprekend zijn ik voel, ik weet, dat ik het zijn zou. En wat zou ik u den mantel uitve gen, gij Vliegenisten en gij Holstia- '^uicefsnïëdën "en gij Wijnkoopers Ik zou een einde maken aan uw hooge sprongen. Het is mij niet gegeven het gres te leiden. Maar gij, die het wèl te doen hebt, gij partijbestuurders, kunt gij het niet Of kan er niet iemand opstaan in de Musiszaal, als de voorzitter zijn welkom uitgesproken heeft, naar wiens woord allen luisteren, die den invloed heeft, en het gezag, noodig om de congres-atmosfeer te zuiveren, de gemoederen te kalmeeren, de kemphanen te bedwingen, de hatelij ke twisten te doen eindigen, goed Indien er zoo iemand is, laat hij opstaan en zijn onzegbaar nuttig werk doen. Want nogmaals, zoo schreeuwt hij het eindelijk uitzooals het inu gaat, kan het niet langer I Daarom, laat er uitkomst komen, \yant het kan niet langer zoo I EEN GOUDEN JUBILEE. Donderdag was het 50 jaar geleden, dat het eenvoudige R.-K. kerkje te Renswoude werd herbouwd. Het was den 5an Maart 1855 dat de doorbraak van den Grebbedijk de ge heele Geldersche vallei diep onder water zette en de bewoners deed vluchten naar hooger gelegen streken met achterlating van have en i Vele huizen en gebouwen vielen elkander of werden bouwvallig. Ook het oude kerkje onderging een derge lijk lot en hoewel ook milde bijdragen geschonken werden, was dit niet vol doende. Het kostte den toenmaligen pas toor H. Meurs dan ook heel veel leen thuis was, greep een wieg, waarin een klein kind. Noch van het het huisraad, noch van den oogst of landbouwgereedschappen is iets ge red kunnen woorden. Huis, inboedel en vee waren verzekerd. (Zw. Ct.) Te W-eere zijn afgebrand de hoeve en landbouwschuur van J. Hartog, Persoonlijke onheilen hadden niet plaats. Oorzaak onbekend. Niets was verzekerd. Te Nederwetten heeft brand gewoed bij H. v. d. N. Geheel de inboedel, die niet verzekerd was, is door het vuur vernield. Ook kwamen twee geiten en een varken in de vlammen om. Het huis, dat nagenoeg uitgebrand is, was verzekerd. Terwijl de vrouw van den land bouwer G., aan den Esterweg te Hees- selt, aan haar huiswerk bezig was, brak een varken los en kwam in het voorhuis, waar het een brandend pe troleumstel omver wierp. In een oogenblik stond het huis in brand en weldra lag alles in de asch. Alleen het vee en een weinig huisraad kon nog gered worden. Huis en inboedel waren laag verzekerd. BOSCHBRAND. Woensdagmiddag heeft onder Til burg aan de Kievit, een g bosch- en heidebrand gewoed, die met moeite door spoorwegwerkers be perkt werd. Ongeveer 30 H.A. bosch en heide werden door het vuur ver nield. Men bemerkte den brand kort nadat een trein gepasseerd was. partij leiding van dr. Kuyper te er-, kennen. Men zou geneigd zijn merkt J „Het Hgz." op— hieruit te besluiten, dat het aan de erkenning van dr. Kuyper's partijleiding door de anti revolutionaire Kamerlede® in den laatsten tijd moet gehaperd hebben. Indien dit zoo is, ligt dit da® niet hieraan, dat da-. Kuyper geweigerd heeft een zetel in de Tweede Kamer in te nemen, en bewijst dit niet, dat de partijleider niet buiten de Kamer moet staan, maar in de Kamer moet zitting hebben?" veld, te Rotterdam, zullen a.s. Zon dag vanwege den N. V. B. de volgen de wedstrijden worden gespeeld Rotterdam Achilles—Hercules. CeleritasV. V. A. De Bildt Hercules IIHaarlem. Nijmegen Quick—'t Zesde. Hr. Ms. FRIESLAND OP REIS. Elk jaar gaat Hr. Ms. „Friesland" De competitie geëindigd, 'n Terugblik. De promo- tie-matches. Holland- Frankrijk. Een tweetal matches zijn Zondag nog voor de Westelijke eerste klasse gespeeld en daarmee is 't seizoen 19071908 weer afgeloopen. De eindstand is als volgt Pi i -t t© Si U) 18 14 1 3 18 11 2 5 18 8 4 6 18 9 1 8 18 8 3 7 18 7 3 8 18 6 4 8 18 6 2 10 18 5 3 10 18 2 5 11 5828 43—30 49-41 44—42 38-42 32-33 42—46 4552 40-59 27-45 BRANDSTICHTING. Door de politie te Lonneker is in verband met den Donderdag door ons vermelden brand van een blok van drie woningen, een der bewoners, ze kere H. A. L., aangehouden als ver dacht van brandstichting. Genoemde L., die binnen eenige dagen uit zijn woning zou worden gezet, moet in den laatsten tijd aan meerdere perso nen hebben verklaard, dat de „rood§ haan" van het dak zou kraaien. EEN DEMONSTRATIE Waarschijnlijk als demonstratie te gen het vei-bod van liet „buiten-mo del", liepen gisteravond door de druk ste straten van Den Haag een dertig tal onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers, in model-uni form gekleed en.... met lange pijpen in den mond, die hun meerderen op ostentatieve wijze salueerden. („Vad.") EEN JONGE UITBREKER. Uit de tuchtschool in Ginneken is Woensdagnacht een Amsterdamsch jochie van 'n jaar of 14 uitgebroken. Hij was stout geweest, had een dag cachot gekregen. Maar in dat cachot zit n raampje moeite, de noodige fondsen bijeen te krijgen, doch op den 7den Mei 1858 kon de eerste dienst worden gehou den. Dit feit nu werd Donderdag hei- dacht en de tegenwoordige pastoor, de heer dr. A. J. J. J. Haanebrink, had daartoe o.m. ook zijne nog leven zijnde voorgangers uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. De Mis werd opgedragen door den nog kras sen grijsaard, den heer Moek, thans pastoor te Baar®, terwijl de feestre de werd uitgesproken door de® Heer L. Westerwoudt, prof. aan het Groot seminarie te Warmond, kerkje was mooi versierd. BRANDEN. Donderdagmorgen ontlastte zich boven de buurtschap Notter, in de ge meente Wierden, een -hevig onweder. De bliksem sloeg in het huis, bewoond door en in eigendom toebehoorende aan de wed. D. J. Toeters, landbouw ster, aldaar. In korten tijd brandde de geheele woning uit. Een paard VRIJGESPROKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de VOETBAL. I rechtbank te Groningen, waarbij Dirlï Behalve de wedstrijd tusschen Hol-; F., 54 jaar, badhuismeester, aldaar, land en Frankrijk, op het Sparta- i is vrijgesproken van de beschuldiging fvan opzettelijke brandstichting zijn eigen woning, waardoor gemeen gevaar voor goederen te duchten was of althans poging daartoe, in den avond van 7 November van het vorig jaar. DE VERVOLGING DER ANTI MILITARISTEN. De strafzaak tegen den secretaris met een aantal adelborsten een oefe- den penningmeester der afdeeling ningsreis houden, gewoonlijk duren- Amsterdam van den Intern. Anti-Mi- de van April tot Augustus, en begrij- litaristische Vereeniging, zooals wij pelijk is het, dat do adelborsten, destijds meldden een gevolg van de wanneer ze aan land zijn, van de ge- uitgifte van het bekende October-ma- legenheid gebruik maken om wat njfest aan de lotelingen, koani den meer beweging te nemen door het 2isten van deze maand in openbare spelen van 'n paar voetbalwedstrijden behandeling voor de Rechtbank te Het zijn niet allen spelers van het Amsterdam, eerste elftal der Adelborsten F. en H. Volgens de dagvaarding zullen zij C„ de bekende Heldersche militaire terechtstaan ter zake, dat zij in 1907 club, die ook dit jaar in de N. V. en 1908 te Amsterdam (wat betreft Ge- B.-competiües zoo'n uitstekend figuur tardus Wurpel sedert omstreeks Juli heeft geslagen, maar gedeeltelijk ook 1907 &n wat betreft Barend Pleiters se- spelers uit andere elftallen der Adel- <jert omstreeks Maart 1907 en wei se- borstencluhs, terwijl ook wel officie- dert eerstgenoemd tijdstip tot heden ren meespelen. j te zamen en in vereeniging met elkan- Het Friesland-elftal van dit jaar j der) waren en zijn bestuurders van bestaat uit de volgende spelers: Wijn- en deelgenomen hebben en deelnemen malen (doel), De Bruyne en Willam- j aan de simds enkele jaren te Aaxster- steyn (achter), Chouillet, Zahn en d'- dam gevestigde aideeling Y-a®. de in- Aller (midden), Jager, Thomson, Vlie- ternationale anti-militaristische v-er- lander Hein, Veenenbos en v. d. Een- denburg (voor). gedaan. Donderdagochtend vond men de ruit kapot en de knaap was gevlogen. Nu speurt men allerwegen. Wie heeft een jongen van een jaar of veertien gezien in het bekende manchesterpakje der bewoners van de tuchtschool („D. v. N.") OUDE MUNTEN. Men meldt uit Rozenburg Werklieden, bezig rnet het graven van grond uit één der gorzen langs de noordzijde van ons eiland, deden een zeldzame vondst. Ongeveer een meter in den grond vonden ze een 80-tal zilveren munten, dagteekenend uit de 17de en 18de eeuw. O.a. waren er z.g. scheepjesschellingen en der tien 'dhalfstukjes bij. Ook grootere munten, ter waarde van f 3. Deze wa ren nog geheel gaaf en dragen het jaartal 1793. Waarschijnlijk is het geld hier verborgen in den Franschen tijd door bewc-ners van een nabijzijn- de hoeve, welke als rijk beleend ston den. ONGELUKKEN. Te Roermond is zekere L„ machi- nepcetser bij de S.S., in de Maas ge vallen en verdronken. Hij laat eene vrouw met 5 jeugdige kinderen ach ter. Te Venlo kreeg het vierjarig zoon tje van den landbouwer L. een slag van een paard, met het gevolg, dat hij vier meter ver wegvloog en op een mesthoop terecht kwam. De klei ne stond haastig op, liep gauw weg en vertelde aan zijn moeder wat het stoute paard hem gedaan had I („Vad.") Vrijdagmorgen is te Zaandam, bij het aflaten van kachels uit een hoog gebouw, een kachel uit de lus gescho ten, en terecht gekomen op den 16- jarigen smidsjongen B. van den Wil denberg, die in- en uitwendig ernsti ge kwetsuren bekwam. Vrijdagmorgen is te Middelburg een zevenjarig jongetje overreden door een sleeperswagen. Het knaapje was onmiddellijk dood. INSTALLATIE HOOGE RAAD. Donderdagmiddag werden in een voor dat doel belegde zitting van den Hoogen Raad geinstalleerd mrs. A. J. L. Nijpels, te voren raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem en mr. Ch. Krabbe, raadsheer in het Hof te 's- Gravenhage, in de plaats van jhir. mr. Feith, thans vice-president van den Hoogen Raad en van mr. Nelis- sen, thans Minister van Justitie. Het succès der beide Haarlemsche clubs is dus zeer verschillend van elkaar, als altijd. Waar 't echter de laatste jaren altijd Haarlem was, dat faalde, en H. F. C., dat op één der hoogste plaatsen zat, is de uit slag van dit jaar een merkwaardige. H. F. C. had een bijzonder slecht jaar. Na verleden jaar twee te heb ben gestaan moeten de Spanjaards laan-menschen zich nu met de negen de plaats vergenoegen, De verande ring is sprekend 't vorige jaar punten, nu 13, 't vorig jaar een ave rage van 7134, nu het bedroevende resultaat van 4059. Over de oorzaak van dezen achteruitgang bestaan vele en velerlei meeningen, waarin we ons hier niet zullen verdiepen. Ge noeg zij het, dat het gemis van een paar eminente krachten (als Ferrjrv. d. Vinne b.v.) en verder de chroni sche onvolledigheid een zeer groote factor in deze kwestie zijn. Haarlem begon haar seizoen op een allerzonderlingste manier, 't Begon met een 0—5 nederlaag tegen H. B. S. in Den Haag, gevolgd door een 3^1 zegepraal op H. F. C. Daarna ging Haarlem met 4—0 in Rotterdam on der, waarna weer gewonnen werd. Zoo ging 't door winnen verliezen winnen verliezenen alle voetbalmenschen praatten over Haar lem's „verlies-dag" of „win-dag". ZÉS—oferwwSh!geii"fci-eve^?-"J!)trte' nederlagen te pakken hadden, kregen ze plots 'n bevlieging, en de volgende vier matches leverden zeven punten op. Toen was het weer uit, en twee flinke nederlagen (de laatste Zondag tegen H. V. V. met 6—2) beëindig den een overigens niet ongunstig seizoen. De vierde plaats (19 punten, average 4442) is wel een flinke voor uitgang na de zesde plaats van het vorige seizoen (16 punten, average 30—40). In de laatste jaren behaalde Haarlem achtereenvolgens 13, 16 en 19 punten, zoodat er wel een merkba re stijging is. Moge die in '1 seizoen 1908—1909 voortgezet worden i De promotie-matehes leverden al len min of meer verrassingen op. Voor er echter aan te beginnen, die nen we allereerst het tweede gelijk spel QuickU. D. te memoreeren (3—3), nog wel in Den Haag, waar door een derde, een beslissingsmatch noodig is, die 17 Mei op R. A. P.'s veld in de Watergraafsmeer (Amster dam) gespeeld zal worden. Die uit Deventer schijnen taai te zijn Maar 't is ook hier weer de strijd van T fijne, 't meer weten schappelijke spel tegen het niet zoo mooie, maar vuriger, doortastender optreden van U. D. Wat zal 't machtigst blijken eenigi-ng in Nederland onder het de- jvies: „Geen cent en geen man voor Behalve luitenant ter zee Vlielan-het militarisme", welke vereeniging der Hein, zijn de spelers adelborsten, ten doel had en heeft een voortduren- Dat het Friesland-elftal met- het j agitatie tegen het militarisme te spelen van wedstrijden niet alleen J voeren, propaganda te maken voor voor zichzelf, maar ook voor de voet- de algem. militaire werkstaking in balsport een uitstekend werk doet, geval van oorlog, een desertiefonds in wordt geillustreerd door het feit, dat het leven te roepen, waaruit deser- aan het spelen der wedstrijden, het teurs kunnen gesteund worden, en de spel op enkele eilanden in de Middel- bestaande militaire organisatie te on- landsche Zee z'n opkomst te danken eiermijnen, door aan te sporen esn op heeft. Op Minorca is zelfs 'n elftal te wekken tot handelingen in strijd naar de Friesland genoemd, namelijkmet de subordinatie, die is liet wezen 't Friesland-equipe. Ook thans spelen de weer op eenige wedstrijden. Ze begonnen met een tweetal over en de ziel van den militairen dienst, Frieslanders en welke afdeeling van genoemde te Amsterdam in het na jaar van 1907 omstreeks de® tijd van winningen, namelijk op het gezegde de loting voor de nationale militie Friesland-équipe, met 100, en daar-ter bevordering van haar borenom- na op El Menorca, de van het eiland Minorca, kampioenen j schreven doel heeft doen opstellen, met 2—0. {drukken en in grooten - getale vér- Voor dezen laatsten wedstrijd was-spreiden een manifest getiteld: „Aan door den vice-consul van Nederland, de lotelingen," waarin onder meer de den heer Estela, een fraaie zilveren volgende zinsneden voorkomen: „Lo- plaat met inscriptie aangeboden. teling, wat zult gij doen als de offi- Beide wedstrijden werden door ee-1 eieren u vertellen, dat gij blindelings n-ige duizenden toeschouwers bijge- hebt te gehoorzamen aan de bevelen, woond, wat op 'n stad van '11 20.000 i die zij u geven, welke die ook zijn inwoners zeker heel wat is. j mogen?" „Ik zal ze laten praten en er We wenschen den voetballendenliet mijne van denken. Er zijti toch Frieslanders verder een succesvolle omstandigheden, waarin ik niemand Dr. KUYPER-PARTIJLEIDER. Du Wij meldden, dat de anti-revolutio- en een koe werden uit het perceel ver I naire kiesvereeniging te Utrecht in wijderd, twee koeien, een eenjarig leen motie verklaarde, dat zij van kalf en zeven varkens kwamen in de I haar voor de Tweede Kamer te stel- vlammen om. De oude moeder, die al-Icn candidaten ook zal eischen, „de Hercules, hekkensluiter, staartster (en hoe dat al meer heeten mag) van de eerste klasse, is Zondag in 't de- gradatievuur geweest, en heeft het er op eigen veld slecht afgebracht, door 'n 00 te spelen tegen Achilles. Nu mag 't Here ui és-veld voor koeien een paradijs wezen (misschien is dat wel zoo), maar voor voetballers is -het een hel. Kuilen zijn er in overvloed, mod der gewoonlijk ook, zoodat je ge woonlijk bij de eene goal slechts met acrobatische handigheid op de been blijft terwijl, als 't maar een beetje waait, de bal meer uit, dan iri 't veld is. Waait het hard, dan is er ge woonlijk van goals maken niet veel sprake. Volgens het Sportblad was de spel-kwaliteit Zondag niet bijzon der hoog hoe zou 't ook kunnen Zondag a.s. wordt de replay in Rot terdam gespeeld. Egii kwestie van boffen m. i. H. F. C. II ging met een (natuur lijk) onvolledig elftal naar D. V. V., en verloor „maar" met 72. De twee de degradatie-match krijgen we mor gen op 't. II. F. C.-veld. V. V. A. sloeg Celeritas met 60 en speelt morgen in Rotterdam. Hot protest Hercules IID. V. S. werd in de N. V. B.-bestuursvergade- ring afgewezen, zoodat Hercules II a.s. Zondag degradatie tegen Haar lem II moet spelen, aan den Schoter weg. Haarlem I en III gecombineerd gaan onder den schoonen titel Haar lem I in Den Bosch tegen 't Utrecht- sche U. V. V. spelen. Het team telt vijf spelers van 't derde en zes van 't eerste Utermark (I), Jan Haak (III), De Koek (I), Veen (I), Bouwmeester (III), Ser- né (III), J. Muller (III), v. d. Berg (I), De Wolff (I), Ho-Kang-lng (III), Albert Haak (I). reis en zullen onze lezers van hunne verrichtingen op de hoogte houden. /.Tel BONDSFEEST 1908 N. G. V. Den 30en April j.l. is de inschrij-! ving voor de kinderuitvoering ter ge legenheid van het 20ste bondsfeést van het Nederlandsch Gymnastiek- Verbond gesloten. Aan alle gymnastiekonderwijzers(es- sen) in Amsterdam, werkzaam bij hel openbaar en bijzonder onderwijs, wa ren de uitnoodigingen gezonden. Het resultaat was schitterend, 77 scholen met 3277 jongens en 2390 meisjes, to taal 5667 kinderen, zullen aan deze uitvoering meedoen. Deze kinder-uitvoering heeft plaats op Dinsdagmiddag 9 Juni, onder lei ding van de Amsterdamsche Gym nastiek Onderwijzers Vereeniging. HONDENTENTOONSTELLING. De 5e gecombineerde intennationa nale hondententoonstelling, uitgaan de van „Nimrod" en „Cynophilia", Vrijdagochtend in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend, zich in een zeer groote belang- erken als heer over mijn haavde-li®- gen, behalve mijn geweten, „Lote- Kog, -rvai i'uit gij doen als uw supe rieuren u hevelen, om te schieten op stakende arbeiders?" „Ik zal met ge duld de beleedigiugen en steenen af wachten, die hongerlijdende stekers ons naar het hoofd werpen, an als er commando gegeven wordt om te vu ren, dan za.1 ik schieten, maar waar op, dat zal ik maar liever niet zeg gen, en dat hoeft ook niet. Doen. is beter dan zeggen," tot welk drukken en verspreiden van gemeld manifest was besloten in eeai omstreeks den- zelfden tijd gehouden huishoudelijke ledenvergadering van meergenoemde afdeeling Amsterdam, in welke ver gadering beklaagden als bestuursle den dier afdeeling tegenwoordig wa ren en welk manifest aldaar a-ah de leden was voorgelezen en door dezen was goedgekeurd en welks inhoud aan de beklaagden beleend was. Als getuigen zijn gedagvaard: F. H. Dickhout, A. L. Weber, P. Eï. Mes ter en G. F. Hagen, allen leden stelling verheugen. Er waren ruim de afdeeling Amsterdam der Interna- 100 honden meer dan in andere ja-jtionale Anti-militaristische Vereeni- ren. (ging in Nederland, en mej, A. A.. In het geheel waren er 700 honden Scheuter en S. Samson, beiden leden- ingezonden, waarvan belangrijke in-der vrouwen-vereeniging „O. Z. O. D. zendingen uit België en Duitschland. NATUURBOTER OF MARGARINE. Voor het Haagsche Kantongerecht werd Vrijdag behandeld de zaak tegen een boterhandelaar in de Piet Hein- straat te 's-Gravenliage, gedagvaard wegens het in voorraad hebben van als natuurboter verkochte margarine. Deze zaak was reeds vroeger aan hangig gemaakt, doch bij intierloca- toir vonnis had de kantonrechter, na dat de gemachtigde van beklaagde, rnr. Andreoli, het rapport der des kundigen had aangevallen, o.a. op grond dat niet voldoende blijkt op welke gronden hunne conclusie, dat men hier met margarine te doen had gegrond was, nader een verhoor van deskundigen en getuigen gelast, dat nu plaats had. Zij bleven volharden bij hunne con clusie waarvan zij de gronden thans breedvoerig mondeling toelichtten. Mr. Andreoli bestreed in zijn plei dooi vooral de cijfers der deskundi gen, en trachtte aan te toonen, dat, de cijfe-rs waarop de deskundigen zich grondden, niet mogen leiden tot de conclusie dat hier margarine in voor raad was. Het Openhaar Ministerie, de con clusie der deskundigen overnemende, vorderde f 150 boete. De ambtenaar trachtte aan te too nen dat men in casu met boterknoeie- rij op groote schaal te doen had en de beklaagde een geheele inrichting bezat tot „verwerking" van boter, hetgeen namens beklaagde ontleend werd. (Volksdagblad'). HET SUIKERGEHALTE VAN BIETEN. Bieten zijn een gezond veevoeder, toch worden ze gewoonlijk ver bouwd voor levering aan de beetwor- t el su ik erf abri ek e 11De verkoop kan geschieden op gewicht op gehalte of volgens z.g. participatie-contract, waarbij de prijs wordt geregeld naar hoeveelheid, gehalte en den prijs der suiker. In de beide laatste gevallen heeft de bietenteler er groot belang bij. dat het suikergehalte zoo hoog mogelijk zij en is het zaak daartoe het zijne aan te wenden. De bemesting is bier niet zoiider invloed, maar in een anderen zin, dan nog dooi- vele landbouwers en voorlichters op landbouwgebied wordt gemeend. Bij zeer veleh lieerscht n.l. nog de meening, dat Chilisalpeter het suikergehalte ver laagt. terwijl door onderscheidene proeven in de laatste jaren afdoende is gebleken, dat dit niet het geval is, en dat integendeel aan een rijkere be mesting met Chilisalpeter een toene ming van het suikergehalte gepaard gaat. Tot op zekere hoogte natuurlijk want ook hier is een grens. Wij willen enkele voorbeelden ten bewijze daarvan bijbrengen. In. 1904 werd op het eiland Scnouwen een proefveld aangelegd op zwaren za velgrond. Behoudens de overige be- mesting," kreeg één perceel geen Chi li en de overige vijf reap. 300, 400, 500 en 600 K.g. per H.A. De toegift van 300 K.g. was zeer voordeeligbij verkoop naar gehalte was de meerop brengst fin, volgens telquel-confcract f 82. Sterkere giften gaven nog wel boogere opbrengsten, doch rendeer den niet meer. Evenwelhet suiker gehalte was het hoogst bij 50» K.g- Chili.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10