Weerbericht F. P. BEICHERT, Heeren Str ooh ssedea Thermometerstand Uit de Omstreken Binnenland Kerk en Setooi Spert en Wedsfrijdei MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 9 Mei 1908. Hoogste barometerstand 764.6 m.M. ie Perpignan (Oostkust van Spanje); laagste 746.4 m.M. te Stornoway (ten iWesten van Schotland). Venvachting tot den avond van 10 Mei - ttt 1» Wind meest matige Zuid-Westelij- Ke tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. BLOEMENDAAL. Vrijdagmiddag werd alhier op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Van Hemert, in leven hoofd eener bijzondere school te Amsterdam Uit belangstelling waren twee klas sen zijner leerlingen uit Amsterdam overgekomen. Een dier leerlingen, een arme jon gen, die de reiskosten niet bijeen had kunnen brengen, en die toch de ter aarde bestelling van zijn geachten on derwijzer wilde bijwonen, was te voet van Amsterdam naar Bloemend-aal gekomen. Door een ingezetene werd hij voor zijn terugtocht van reisgeld voorzien. SANTPOORT. Vrijdagavond zijn door den snel trein van 11 uur bij het seinhuisje in nabijheid van het station vijf pin ken, toebehoorende aan den landbou wer D. Meijer van Middenduin, over reden en onmiddellijk gedood. De dieren hadden de weide verlaten en waren aan het dwalen Barometerstand hedenmiddag te uur 760 m.M. Neiging tot vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 759 m.M. INGBZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. Nieuwste modeller te Haarlem. Zaterdag 9 Mei Hoogste gisteren 2 uur F. 54 Laagste hedennacht F. 51 Hedenmiddag te 12 uur F. 60 delingen wordt een ieder, wien het aangaat attent gemaakt op art. 83 B, der algemeene politieverordening. Ie der die zijn bedrijf er van maakt om personen nachtverblijf te verschaffen of wel gemeubileerde huizen of ka mers te verhuren en die nalaat om binnen 24 uur na aankomst dier per sonen aan het gemeentebestuur in te leveren een door hem onder te ekende lijst, volgens model vastgesteld door Burgemeester en Wethouders, bevat tende de namen van alle personen, die gedurende den verloopen nacht ten zijnent verblijf hebben gehouden, wordt gestraft met boete van ten hoog ste f 25. Aan het politiebureau hangt een bus, waarin bovengenoemde bil jetten geworpen kunnen worden en die aldaar kosteloos te verkrijgen zijn. De alhier gestationneerde Rijksveld wachter G. G. A. de Bruin, is tijdelijk gedetacheerd te Haarlemmermeer voor den bewakingsdienst van het door mond- en klauwzeer besmette ge deelte. TERAARDEBESTELLING MGR. DANKELMAN. Het stoffelijk overschot van Mgr. Dankelman zal Zondagmiddag in de Kerk worden gebracht. Gelegenheid om den betreurder Herder te zien en bij het stoffelijk overschot te bidden zal gegeven worden niet in de Pas torie, maar in de Kerk a. s. Zion- De Metten zijn Zondagavond te 7 fiur, de Lauden Maandagmorgen te 9 uur, terwijl de Pontificale H. Mis van Requiem te half tien zal plaats hebben en opgedragen worden door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem. Na de H. Mis van Requiem zal de begrafenis plaats hebben op het R.-K. lend aangeboden als dragers bii de begrafenis. Geen bloemen of kransen zullen de lijkbaar dekken... Esamen L. O. Haarlem, 8 Mei. Geslaagd de hee ren J. J. Adriaanse, HelderP. Vol ger, EdamJ. Wempe, A. A. Vermeu len, B. Schaap, F. J. A. Ross en A. L. H. Ross, allen te Beverwijk. Militaire Zaken. De gepensionneerde adjudant-on- 'derofficier vaandeldrager P. 3. van 'de Sande van het 10e regiment infan terie alhier, die bij Kon. Besl. is be noemd tot reserve-2e-luitenant, zal op 23 Mei a. s. bij het 26e bataljon Landweer infanterie worden be- eedigd en in functie N ij verheid. Donderdag vergadert het departe ment Haarlem o. m. ter uitreiking van getuigschriften wegens 25-jari gen trouwen dienst aan werklieden van leden van het Departement, ter verkiezing van een lid van' het hoofdbestuur. Bloembollencultuur. In eene bestuursvergadering der iVereeniging voor Bloembollencultuur .werden de ontwerp-statuten van den Nederlandse-hen Tuinbouwraad be sproken en tot toetreding besloten. 'Als afgevaardigden ter constituee- rende vergadering werden aangewe zen de heeren Krelage, De Breuk en Kruijff. Voor de groote vijfjaarlijksche ten toonstelling van. 1910 heeft het hoofd bestuur zich de medewerking verze kerd van de heeren tuinarchitecten Leonard A Springer te Haarlem en H. J. Goemans, te Bennebroek, die zich bereid hebben verklaard zich met den aanleg en de zorg voor de beplanting te belasten. Ter zake van de medewerking van de Pomolo- gische Vereenig;ng te Boskoop aan de tentoonstelling, zijn de onderhan delingen in vollen gang. De voorzitter deelde mede, dat ten gevolge van een door hem met den voorzitter van het Verein zur Beför- derung des Gartenbaues te Berlijn gehouden bespreking 500 M2. plaats ruimte was toegezegd voor eene col lectieve inzending van bloembollen van wege onze Vereeniging op de in 1909 te houden tentoonstelling te Berlijn, en dat voor deze inzending de meest mogelijke tegemoetkoming te verwachten was. De nadere uit werking van het plan werd tot eene volgende vergadering aangehouden. OVERVEEN. Van den veehouder Van Maris isprong gisteren een koe, die pas in da weide was gebracht op een afslui ting van prikkeldraad. Het beest werd door eenige man- men uit zijn positie gered, en bleek een gapende wonde te hebben opge daan. AERDENHOUT. Leelijke val. Voor de villa van den heer Van den Arend kreeg Vrijdagmorgen een loopknecht van Eigen Hulp een toe val en kwam daarbij zoodanig te val len, dat hij een hevig bloedende wond aan het hoofd bekwam. Na door de familie Van den Arend voorbijgangers te zijn geholpen verbonden, kon hij na eenigen tijd zijn weg weer vervolgen. Aangekocht. Het groote stuk boschgrond, gele gen aan den Aerdenhoutweg nabij de tramhalte, vroeger in eigendom toebehoorende aan Jhr. Van Riems dijk, is thans in eigendom overge gaan aan de heeren Polman Mooij: bloemisten te Haarlem, die het ter rein in een flink bollenland hebben herschapen en een flinke, mooie af rastering er om heen hebben laten aanbrengen, wat voorzeker een sie raad voor de omgeving is. Broeitijd. Gedurende de laatste dagen wordt er een ware klopjacht door de jacht opzieners gehouden op roofvogels en ander roofgedierte, daar deze niet anders doen dan eieren en jonge vo gels uit de nesten halen. Door de jachtvereeniging Nimrod zijn priis en premie uitgeloofd voor dengene, die het grootste aantal van dit goedje schiet. HAARLEMMERMEER. Het bouwen van een boerderij den Bovenkerkerpolder, onder beheer van de bouwkundigen J. W. de Meij en Zn., te Hoofddorp, is opgedragen aan de heeren Koene en Meegdes al hier, voor f 7033. De ingestelde lammeren markt valt dit jaar op 21 Mei a.s., terwijl de jaarlijksche wolmarkt zal gehouden Zondagmorgen 10 uur, de heer Ba- rends, Evangelist te Heilo. (De opgave in. ons 3de blad is fou tief). VELSEN. Naar wij vernemen is het bouwen van een kerk met klooster alhier bij onderhandsche aanbesteding opge dragen aan den heer N. Willemse te Vreeswijk. DE VISSCHERIJ-KWESTIE TE IJMUIDEN. Tot Vrijdagavond 8 uur was nog geen scheepje binnen. Tegen heden, Zaterdagmorgen 10 uur, was een spoedeiscnende verga dering uitgeschreven van de afdee- ling IJmuiden van de Vereeniging tot bevordering der Zeevisseherij. De ze naar aanleiding der gisteren in gekomen voorstellen der vischhan- delaren, welke reeds zijn gemeld. Vóór twee uur werd het antwoord verwacht, waarna de koopers weder zouden vergaderen. Onze correspondent meldt nog Dezen morgen was de hoeveelheid visch in den Rijksafslag ongewoon groot. Niet minder dan zeven log gers en een blazer werden afgesla gen, alsmede, wat deze week nog niet had plaats gehad, de geheele vangst van een stoomtrawler, n.l. van de Catharine Duyvis, éen van de Planteydt-booten. De prijzen, waren bijzonder laag, zoodat de Catharine Duyvis nog geen 300 gulden kon be- sommen. Vacantiekolonies. Ten voordeele der Afd. Kennemer- land van het Genootschap van Kin derherstellingsoorden en Vacantie kolonies gaf Vrijdagavond de zoo gunstig bekende Tooneelvereendging een uitvoering in den schouwburg Cycloop met medewerking van de kamermuziek-vereen„Kunstkring". Dat de sympathie voor dit doel groot is, bleek uit de goede opkomst. De netto-ontvangst bedraagt dan ook ruim 115 ^ld. Thans wordt een uit voering te Velsen voorbereid', die in de schouwburgzaal van de papierfa briek zal plaats hebben. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten: H. Meerloo, Amsterdam, Zandv.- laan 6, 7 p. Mevr. wed. Van Emmerick, Amster dam, HaarLstr. 45, 6 p. Mr. S. van Raalte, Amsterdam, vil la Cora, 4 p. Mevr. Sternberg, Nijmegen, Haarl.- straat 8, 4 p. J. J. Zwager, Amsterdam, Kostver- lorenstraat 5, 8 p. W. N. Pronk, Amsterdam, Villa Rosine (Peters), 5 pers. Mej. P. Gatsonides, Goiredijk, Vil la Nansen, 1 p. Met het oog op het a.s. badseizoen en de nu reeds alhier komende vreem- HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder zal den 19en Mei vertrekken naar Ulrikstad hij Stockholm, tot het brengen van een bezoek aan de Koningin-Weduwe van Zweden den 5en Juni zal H. M. hier te lande terugkeer en en het paleis Soestdijk -betrekken. TWEEDE KAMER. Met de Visscherijwet staat het nu zoo, dat men gevorderd is tot de strafbepalingen, waarover de juristen aan het 9trijdeu kunnen gaan, ter wijl practische menschen, als de hee ren Van Foreest en Lieftinck, niet begrijpen, hoe een veldwachter een onderinaatsche aal in zijn vingers zal kunnen houden, om die te meten, of hoe zoo'n ambtenaar kan uitmaken, dat de onrechtmatig verkregen visch juist bemachtigd is door een henge laar met één hengel (als er een troep je bijeen zijn), in welk geval er over treding zou wezen en geen misdrijf. Bij het artikel,dat daarover han delt, is men blijven steken. Voor het overige zijn heel wat amendementen iu den loop der dis cussie verdwenen, waarover niet meer behoeft, gesproken te worden. Verworpen werden de meeste amen dementen op art. 17 der wet en in de eerste plaats het „groote" amende ment-Schaper, dat alle staatswateren voor den hengelaar wilde openstellen. Het blijft nu zoo als door den lieer Reyne is voorgesteld en door den Mi nister overgenomen. Voor visschen in particulier water zal men van den rechthebbende een vergunning moe ten hebben, schriftelijk, vermelden de den dag van uitreiking en den geldigheidsduur. Bij Koninklijk be sluit zullen de wateren worden aan gewezen, waarin niet gevischt mag worden, speciaal de paaiplaatsen, en 7c\r\i'Io.*-* 1/V.dot. t betreffende het vervoeren, leveren, verkoopen, voordienen (in eethuizen en logementen) als lokaas of als voeder en mest dienen van onder inaatsche visch of visch in den ver boden tijd (14 dagen na het ingaan van dien tijd). Te kwart na 3 waren vragen aan gekondigd van den heer Passtoors betreffende den visehafslag te IJ muiden. Men verwachtte, dat zij over het conflict zouden loopen, doch feitelijk liepen zij er naast, e over heen. De heer Passtoors stelde deze vra gen 1. Kan de regeering de verzekering geven dat de retributie voor den visehafslag te IJmuiden, die onlangs met 1 pet. werd verhoogd, teneinde de exploitatiekosten te dekken, geen verdere verhooging' zal ondergaan 2. Kan de regeering de verzekering geven dut voortaan de belanghebben de corporatiën, indien mogelijk, zul len worden gehoord over de met be trekking tot de visschershaven te IJ muiden te nemen maatregelen 3. Kan de regeering de verzekering geven, dat zij eventueel ingekomen klachten betreffende de inrichting van sommige rijkswerken te IJmui den wil doen onderzoeken, en zoo mogelijk daaraan tegemoet komen De Minister, de heer Bevers, ant woordde als volgt Ad vraag I. de retributie is met in gang van 1 Mei jl., van 1 op 2 pet. van den omzet gebracht, ter voldoe ning van hetgeen door de vorige re geering is medegedeeld op blz. 17 der memorie van toelfbhting van het IXe hoofdstuk der staatsbegrooting van dit jaar. Uit hetgeen daar ter plaatse is gezegd, blijkt, dat reeds in 1904 de toezegging is gedaan, dat eene regeling zou worden getroffen, waar door de door het Rijk te doene uit gaven en de ontvangsten meer tegen elkander zouden kunnen opwegen. Zooals uit de memorie van toelich ting betreffende de loopende begroo ting blijkt, had de retributie eigen lijk met anderhalf pet. in plaats van met 1 pet. behooren te worden ver hoogd, wilde men het Rijk niet ver der ten behoeve van den vischhan- del te IJmuiden doen bijpassen. Met het oog op de vermoedelijke stijging van de verschillende bron nen van inkomsten, die het Rijk te IJmuiden heeft, is daartoe door den vorigen minister niet overgegaan en om die zelfde verwachting is ook van dezen minister geen verdere ver hooging van retributie van den visehafslag te verwachten. Vraag II kon de minister toestem mend beantwoorden, en wel des te jereeder, aangezien dit ook thans reeds geschiedt. Wat nu betreft de verhooging van de retributie en de verlaging van de koopmanskorting, daartoe is niet overgegaan dan na raadpleging van het ten deze tot oordeelen bevoegde College voor de Zeevisseherijen. Ten slotte deelde de Minister nog mede, dat, toen uit de begrootings- stukken van het voornemen der re geering om tot de verhooging der retributie over te gaan, was gebleken dat diverse adressen van belangheb benden bij den vischhandel bij het Departement zijn ingekomen, blijk gevende van uiteenloopende meenin gen, terwijl tevens het verzoek werd gedaan, om, vóór tot vaststelling van eene nieuwe regeling zou worden overgegaan, nog te worden gehoord. Hieraan meende de Minister Kraus geen gevolg te moeten geven, voordat iij in het bezit zou zijn van alle ambtelijke berichten omtrent deze aangelegenheid. Deze berichten zijn tijdens de Ka binetsverwisseling ingekomen, en bij sprekers optreden werd hij daarme de in kennis gesteld. Alvorens nu de nieuwe rei vast te stellen, heeft de Minister op 28 Maart j.l. eenige belanghebbenden nog in de gelegenheid gesteld om hun gevoelen mondeling uiteen te zetten. Hetgeen mij toen is medege deeld, heeft mij echter geen aanlei ding kunnen geven, om van de amb telijke adviezen af te wijken. Ten aanzien van vraag III ant woordde de Minister, dat, aangezien het gebruikelijk is elke klacht om trent. de ondoelmatigheid van elke Rijksinrichting te doen onderzoeken, hij gaarne de gevraagde verzekering gaf, De Kamer is hierop gescheiden tot na afloop van het Dinsdag aanvan gende afdeelingsonderzoek. KINDERWETTEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet van 12 Februari 1904, houdende be ginselen en voorschriften omtrent maatregelen ten opzichte van jeugdi ge personen en nadere wijziging -en aanvulling van de bepalingen in het Burg. Wetboek omtrent de ouderlijke macht en de voogdij en daarmede sa menhangende artikelen, zoomede van een daarmede verband houdend voorschrift in het Wetboek van Bur gerlijke Rechtsvordering. De minister van Justitie, in zijn Memorie van Toelichting er op wij zende, dat de Kinder wetgeving is ge bleken een levenwekkende kracht te zijn, merkt op, dat het intusschen geen verwondering mag baren, dat een wet, welke het oude, maar een der belangrijkste instituten van liet familierecht te wijzigen en geheel nieuwe banen in te slaan had, bij beheerschen van zoo uiterst ingewik kelde stof hier en daar in hare toe passing onvoorziene moeilijkheden moest ondervinden en moest blijken sommige gevallen ten onrechte niet voldoende binnen hare bemoeiings- sfeer te hebben getrokken. Met name gold dat laatste ten aan zien der behandeling van verwaar loosde, natuurlijke, niet-erkende kin deren. Ook rezen al spoedig klachten over ongewenschte vormvereischten en openbaarden zich andere bezwaren van processueelen- en administratie- ven aard. Om een opheffing dier be lemmeringen voor te bereiden, richt te 's ministers voorganger zich tot de voogdijraden.- De ingekomen antwoor- partement en vermeerderd met eenige opmerkingen van de zijde van het al gemeen college van toezicht, bijstand en advies voor het rijkstucht- en op voedingswezen, of langs anderen weg bij het departement ingekomen. Dit leverde de feitelijke stof voor deze wetsvoordracht, waarvan de mi nister op den voorgrond stelt, dat de ze uiteraard partieel e wijziging zich uitsluitend beperkt tot de bezwaren, die de practijk der civiele kinderwet geving of de toets dei- reeds gevestig de rechtspraak heeft geopenbaard; aan een behandeling der talrijke, vaak zeer juiste bedenkingen, van re- dactioneelen of technischen aard wel ke de doctrine op deze wetten overi gens heeft aangewezen, kan thans niet worden gedacht, zonder een her ziening op groote schaal ter hand te nemen, waarvoor de tijd en de nood zakelijkheid nog geenszins gekomen schijnen. De thans te behandelen stof kaai, zegt de minister, gevoeglijk in die vol gende rubrieken worden gesneden: A. Verwaarloosde kinderen voor wier verzorging tot dusver geen vol doende hulp kan worden verleend; B. Optreden der voogdijraden in rechten; voorziening in processueele moeilijkheden; snellere en goedkoope- re berechting in voogdijzaken; C. Verdere beperking van de kos ten bij de toepassing der kinderwet- geving; verplichte bijdrage door de ouders; D. Plaatsing in de tuchtscholen door den burgerlijken rechter (correc tion paternelle); E. Optreden van toeziende voogden; F. Executie ten aanzien van de personen der minderjarigen; G. Openbaar register van rechter lijke beschikkingen en gerechtelijke handelingen in zake ouderlijke macht en voogdij. Een uog jonge moeder, bezig zijn-' de met eenig waschgoed op de wa randa barer woning in de Van Beu- ningenstraat te Amsterdam, te han gen, werd Vrijdagmiddag door een zenuwtoeval overvallen, met 't nood lottig gevolg, dat zij voorover in een tobbe met water viel en verdronk. Het oudste dochtertje, ongeveer 6 jaar oud, dat met nog een jonger zusje thuis was, vond haar moeder in dien toestand liggen en waar schuwde de buren. Hoewel oogen- blikkelijk hulp werd verleend, bleken de levensgeesten reeds geweken. NOORD-HOLLANDSCHE BOND VAN R.-K. KIESVEREENIGINGEN, Donderdagmiddag te één uur ver gaderde onder voorzitterschap van mr. Thijssen, van Haarlem, in Kras- napolsky" te Amsterdam de „Noord- Hollandsche Provinciale Bond van R.-K. Centrale kiesvereenigingen". Nadat de agenda, die niets belang rijks bevatte, behandeld was, werd de wenschelijkheid uitgesproken, de werkzaamheden van dezen Provin cialen Bond en den Bond-zelf uit te breiden. Zooals nu de Bond werkt, samen gesteld uit afgevaardigden der R.-K. Centrale kiesvereenigingen in Noord- Holland, geeft hij geen juiste verte genwoordiging van de provinciale districten, met welker belangen de Bond zich uitsluitend bezig houdt. Hierin wil men verbetering brengen door Centrale kiesvereenigingen voor de districten der Provinciale Staten in het leven te roepen, waar zij niet bestaan en den bond samen te stellen uit afgevaardigden uit de vereenigin- gen der Staten-districten. Na uitvoerige bespreking konden alle aanwezigen zich met deze denk beelden vereenigen en werd het be stuur uitgenoodigd, zoo spoedig mo gelijk deze hervorming voor te be reiden. De voorzitter sloot de vergadering met den wensch, dat de Katholieken dag te Haarlem door velen zou wor den bezocht. („Tijd' - ONGELUKKEN. Vrijdagmiddag om half drie is in de Van Breestraat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Aan perceel 57 was de kruier Snijders, van de Alexander Boerstraat, bezig een lee- ge kist op te hijsehen. Daar er aan de gevels van deze en naastgelegen huizen geen hijschblokken zijn aan gebracht, was het hijschtouw gesla gen om den hardsteenen topgevel. Verleden week had men nog op on geveer dezelfde wijze een piano op- geheschen en was alles goed afgeloo- pen, maar de top heeft daarvan ver moedelijk te veel te lijden gehad. Bij het eerste aantrekken toch kwam Vrijdagmiddag het steenblok naar beneden en kwetste in zijn val den 18-jarigen kruierszoon W. Snijders zoo ernstig in de zijde, dat hij dood werd opgenomen. Per brancard is het stoffelijk over schot naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. INBRAAK TE ROTTERDAM. Aangaande de inbraak bij mevrouw de weduwe H. E. van IJsendijkVan Ommeren, aan den Mauritsweg 52 te Rotterdam, meldt de ,,N'. R. Ct." nader het volgendeDeze dame is sedert j.l. Dinsdag uit d'e stad, waarvan de inbrekers gebruik ge maakt. hebben. Heel het huis is van verdieping tot verdieping doorzocht, geen vertrek is overgeslagen. Alle kasten zijn geopend, doorzocht en leeggehaald. Medegenomen is een massa tafelzilver en andere voorwer pen van zilver of goud vervaardigd. Ein niet alleen kasten, maar ook schrijfbureaux en bonheurs zijn op end en heel de zilverkast is ledig. Te zeggen, wat er gestolen is, is op het oogenblik niet doenbaarde over komst van mevrouw de weduwe Van IJsendijk is daartoe vereischt. Noch van de inbrekers, noch van het gestolene is tot dusverre eenig spoor ontdekt. EEN LANDWEERMAN EN EEN BROEDSCHE KIP. ~üi~èr"de 'vólgende week onder dë wa penen moet komen, heeft een maand uitstel gevraagd, omdat hij twee broedsche kippen op eieren heeft zit ten, die zijn verzorging niet missen kunnen. (Vad.) HUISVREDEBREUK. Aan een woning aan den Croos- wijkschen Singel, te Rotterdam, werd Donderdagavond, tijdens de af wezigheid van den heer des huizes, aangescheld door een persoon, die van de echtgenoote op hoogen toon ƒ105 eischte. De dame vluchtte naar de buren, die de hulp der politie inriepen, waarop 't gelukte den dader te ar resteeren. Hij bleek te zijn een berucht reci divist, G. V. genaamd. DIEFSTALLEN. Donderdagnacht is op het baanvak Amsterdam—Zaandam 400 meter te legraafdraad gestolen. De politie te Zaandam heeft één der da der van den diefstal gearres teerd. Hij werd op. heeterdaad be trapt. MOORDAANSLAG. Naar het huis van bewaring te Rotterdam is overgebracht de bar bier G. v. S., te Charlois, die vermoe delijk in een vlaag van waanzin, een moordaanslag pleegde op zijn schoonzuster, door haar een aantal messteken toe te brengen. MIDDELB. TECHN. ONDERWIJS. Naar de Tel. verneemt, zijn thans door het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Aannemersbond te Amsterdam, de noodige pogingen ge daan om den steun der regeering te verkrijgen tot oprichting van een Middelbaar Technische School. NEDERLANDSCH JONGELINGSVERBOND. De 55ste algemeene vergaderinj van het Nederlandsch Jongelingsver bond zal op 27 en 28 Mei a. s. te De* venter worden gehouden. Op Woensdag 27 Mei zal in het Evangelisatie-gebouw de voorzitter van het verbond, ds. J. J. van Noort, van Amsterdam, de vergadering ope nen. Daarna worden sectie-vergade ringen gehouden. Des avonds heeft eene algemeene vergadering plaats. Op Donderdag 28 Mei heeft ervan 8—9 uur eene wijdingssamenkomst plaats in genoemd gebouw. Van half 1010 uur is er muziekuitvoering in de Buitensociëteit. Om 10 uur vangt hier de algemeene vergadering aan. In de pauze volgt weer concert. Om 6 uur is er in de groote of St. Lebui- nuskerk een samenkomst, waar als sprekers optreden dr. J. Larnmerts van Bueren, van Amsterdam, en ds. L. M. A. Scheps, van Deventer. UIT DE DIAMANTINDUSTRIE. De bondsraad van den Alg. Ned. Diaman tbewerkersbon d heeft in zij ne Vrijdagmiddag te Amsterdam ge houden vergadering definitief beslo ten de uitkeering aan de leden te doen ophouden, ten einde het nog esteerende half millioen te peservee- ren voor eventueelen toekomststrijd tegen pogingen tot loonsverlaging. In verband hiermede werd tevens, van gedachten gewisseld over de vraag of het mogelijk is een fonds té stichten, waaruit de ergste nood on der de leden zou kunnen worden ge lenigd. Een besluit in dien geest werd niet genomen, maar, naar men verneemt, zou het bondsbestuur be- •eid zijn een belangrijke som men spreekt van 20,000f 30.000 dat fonds te storten. Het geheele bestuur van da A. J. V. is naar Antwerpen vertrokken', tot bijwoning van een vergadering van do „ruw-combinatie" en vertegen woordigers van de verschillende dia mant-centra. De heer H. Hertz, de secretaris, is reeds een paar geleden naai" Antwerpen gegaan. DE ATJEH-LASTER IN HET BUITENLAND. Zierhier hoe de fraaie onjuisthe den van Nederlanders als de heem Douw.es Dekker, De Stuers en Wek kei" verder verbreid worden. Wij le zen in „Die Welt auf Reisen" Die HollcLndischen Pizarro's Atjeh". Onder dit opschrift schilder in de Maart-aflevering van het tijd schrift „Das freiie Wort" Douw© Dekker te Batavia de verschrikkelij be gruweldaden van de Hollander! 'jn landsliedenin hun Indiscl eilandenrijk, naar getuigend waar niets tegen in te brengen Europa heeft opnieuw gelegenheii zich bitter te schamen, want vron wen- en kindermoord, wreedhedei ten opzichte van weerloozen die haren ten berge doen rijzen, de la hartigste arglistigheid zijn volgen dien daar aan de orde van den „Daar de verdienste van soldate on officieren wordt afgemeten naa het aantal dooden, wordt op grij aards, vrouwen, kinderen en zieke jacht gemaakt om het aantal slack offers te verhoogen. Toen 6ens et soldaat een gewonde bij den dokt bracht, bracht men hem aan het ve stand, dat hij deze had moeten do den Een kras staaltjeNiet merkwaardiger dan de <onwaarhedf in onze volksvertegenwoordiging vf kondigd. (Hbld.) WAARSCHUWING. Belanghebbenden werdt dringei in overweging gegeven, om, alvore handelsbetrekkingen aan te knoop met de firma's I. Lion of I. Lion Co., 9 South Street, Finsbury. Ix den E. C. en F. W. Crane Co.. Mary Axe; aldaar, zich te wend tot de af deeling Handel vair het I partement van Landbouw, Nijverhi en Handel. (St.-Ct. VERMEENDE SMOKKELAARSTE Men meldt aan de „Tel.'' Een winkelier uit Enschedé, die regeld zijne collectie mantels betrj van een fabrikant uit Berlijn, dezer dagen met zijne vrouw het naburig Alstatte, ten einde di fabrikant te ontmoeten en over Óm te doen zien, welk soort en n del van mantel men verlangde, de vrouw een nieuwen mantel getrokken. De douanen meenden echter smokkelaarster voor zich te hebt namen de vrouw haar mantel af beboetten haar met 20 Mark. 's Avonds werden echter het g en de mantel, onder excuus terug geven. Men scheen zich vergist hebben. De houding der douai was echter van dien aard, dat winkelier en fabrikant een kla hebben ingediend bij de Buitsche geering. ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht. Candidaat wis- en natu kunde J. Smit. VOETBAL. De beslissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland. Wij vernemen hierover het gende Voor dezen te Amsterdam op R. A. P. terrein te spelen wedsti worden uitgebreide maatregelen nome.n om het publiek té - geriev De belangstelling is zeer groot en' leen Deventer, de stad der Oosteli kampioenen, levert een belangr contingent belangstellenden!, died middel van een extra-trein naar hoofdstad zullen worden gevoe Het Deyentersohe elftal blijft voo durend in training en zal den schouwers het beste oostelijke spe aanschouwen geven. Teneinde ieder in de gelegenheid stellen, den wedstrijd bij te won zijn de entréeprijzen laag geste waardoor ook de propaganda in hoofdstad gediend is. Wie den v strijd wil bijwonen tegen een mi gen entréeprijs diene zich ech vooruit van kaarten te voorzien. C in Haarlem zijn de kaarten, voor verkrijgbaar en wel bij den sigar handelaar Joh. Maas, Groote Ho straat hoek Groote Markt. Be prijü zijn 25 cent, tweede rang staanpla sen, 50 cent eerste rang staanpla sen en dé ongenummerde zitplaat! Er worden 1600 zitplaatsen om veld aangebracht, terwijl voor staanpubliek eveneens uitgëbre maatregelen worden genomen, verband met de lust in andere si om dezen zeer belangrijken wedsti bij te wonen, worden de kaarten o te Rotterdam. Den Haag, Devent Utrecht, Leiden en Amsterdam krijgbaar gesteld. OLYMPISCHE SPELEN. Vooral met het oog op de data v sluiting der inschrijvingen voor verse wedstrijden, is onderstaan agenda van belang. Mei. 6. Begin der wedstrijden" La* Tennis (Covered Court). 11. Sluiting der inschrijvingen vc Tennis.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2