gegaan en verkregen bij eerste stem ming mr, v.Groenendael 14, De Waal Malefiji 11 en mr. Th. van Velzen 21 «temmen. 2e vrije stemming: mi', v. Groenen dael 13, mr. De Waal Malefijt 12 en mr. Th. van Velzen 20 stemmen, ter wijl één was uitgebracht op J. Tho- 'den van Velzen. Herstemming: mr. v. Groenendael Sb en mr. Th. van Velzen 21 stemmen. Gekozen is dus mi*, dr. Henri van Groenendael. De zitting werd daarop gesloten. WATER ALS VOEDINGSMIDDEL Wij deelden dezer dagen mede dat de Rechtbank te Rotterdam een be klaagde vrijsprak op de volgende gronden: Overwogen werd, dat voor marga rine geen enkele wettelijk vastgestel de samenstelling bestaat. Uit de yer- klaringeïi der gehoorde deskundigen is gebleken, dat ook wetenschappelijk niet vaststaat, hoe margarine is en behoort te zijn samengesteld, weshal ve niet vaststaat, welk gehalte aan water margarine al of niet mag be latten. Misschien werd als niet wettig en overtuigend bewezen aangenomen dat de door den beklaagde ten ver koop voorhanden margarine een te hoog gehalte aan water bevatte. Het j,Maandblad tegen de Verval- scbingen" ziet hierin een vrijbrief aan alle fabrikanten, die waren ver- koopen,. welker samenstelling niet, gelijk bij boter, door de wet geregeld is. Dr. Van Hamel- Roos zegt nl.: Inderdaad een verlokkend uitzicht voor bet heirleger van knoeiers en hun leerlingen, om o. a. in surroga ten hei watergehalte tot het uiterst bereikbare maximum op te voeren. Het publiek moet dus water als voe dingsmiddel beschouwen en in ieder geval als zoodanig betalen, dank zij deze rechterlijke uitspraak. Waar. men dus tegenover de knoei ers geheel machteloos staat, komt het ons voor, dat de degelijke marga rinefabrikanten zich hehooren te ver eenigen en een maximum watergehal te voor hunne waar vast moeten stellen. Alleen daardoor zal een eer lijke concurrentie mogelijk zijn en het publiek, en vooral natuurlijk in dit geval het mindergegoede, gevrij waard kunnen worden tegen het on eerlijke bedrijf om water tegen den prijs van een voedingsmiddel aan den man te brengen. VOGELMGORD. Onze correspondent op Texel schrijft: Hield men het vorige jaar eene groote opruiming onder de sterns door duizenden exemplaren te dooden, zelfs in den broedtijd, zoodat men vele nestjes met verlaten eieren- of doode jonge vogels vond, ook nu weer zijn de jagers bezig wat het vorige jaar het doodende lood ontkwam, meedoogenloos neer te schieten. Hon derden worden al weer van ons eiland naar Parijs verzonden, om aan den modegril der dames als offer te die nen. Schande, meer dan schande, dat onze dames (die nog wel zoo gaarne deze moordpartijen. Wie kent ze niet, deze mooie witte zeezwaluwen, die onze polders en stranden stoffeeren. Wal kunnen ze zich pijlsnel in 't wa ter. laten vallen om hun prooi te be machtigen/ hoe worden ze door zee lui als voorboden van 't naderende land begroet. Reeds het vorige jaar vleide men ons, dat de wet op het be schermen van vogels wel spoedig, ge reed zou zijn. Welnu, als men niet voortmaakt zal het voor deze soort niet meer noodig zijn. Met onze zee- en mantelmeeuwen gaat het den zelf den kant uit. Er zijn kustvisschers, die 's zomers in plaats van naar de Noordzee, naar de Wadden trekken, om weken achtereen alles neer te schieten wat onder hun bereik komt. Dat de regeering tóch spoedig maat regelen neme. (,,L. en V.") LEEKENRECHTSPRAAK. In de Nederlandsche Juristenveree- nigiug is, over de vraag, of het aan beveling verdient om het leeken-ele ment aan de rechtspraak te doen deelnemen, prae-advies uitgebracht door mr. J. A. van Hamel. Deze komt tot de volgende conclusie „Mijn. slotsom is, dat in'het alge meen een tegengif noodig is tegen het ambtelijke, vormelijke, sctteol- sehe, dat aan de rechtspraak door enkel rechterlijke ambtenaren meer en meer eigen wordt. Teneinde daar tegenover het menschelijke, werkelij ke en zedelijke in de rechtspleging hoog. te houden, en een wijze van wetsuitlegging te bevorderen, die de justitiabelen bevredigt, konde voor bepaalde takken de medewerking van het Ic-ekenelement uiterst gewichtige .voordeelen hebben. Géene nadeelen van beteekenis behoeven hier tegen óver te staan, mits de organisatie deugdelijk zij en niet vergeten worde, dat samenwerking met eenen rech terlijken ambtenaar noodig kan zijn. In 't bijzonder zou men niet bevreesd behoeven te zijn, dat leekenrechters het licht zullen nemen met het rech terlijke gevoel voor plicht, onpartij digheid en legaliteit. „Bovendien in de strafrechtspraak is de verbetering dringend noodig, èn wat het te voeren onderzoek naar de schuld van den beklaagde en fle omstandigheden van het geval be treft, èn wat het oordeel over de straf waardigheid van het ten laste geleg de feit aangaat, èn voor zoover dé toe ie passen straf moet bepaald worden. •Medewerking van liet leeken-element, met name in den juryvorm, zou een groote aanwinst zijn. „Tóch slechts onvolledig. Zoo valt juist voor het laatstgenoemde punt, dc beslissing over de straf, of wat daarvoor in de plaats staat, in mede werking van het leeken-element ver betering niet te zien. Bovendien is te rekenen met onze nationale omstan digheden, die de verwezenlijking van het denkbeeld om leeken aan de strafrechtpleging te doen deelnemen, weinig waarschijnlijk maken. „Elkeen, die geliik ondergeteeken- 'de diepgaande verbetering in het strafproces dringend, dringend noo dig acht, doel daarom beter andere middelen aan te bevelen, teneinde in de gebreken te voorzien. De meest voor de hand liggende middelen hou den wel verband met wat als voor beeld in de leekenrechtspraak te prij zen valtzij zijn o.a. zuivering van de positie des rechters in het straf proces, gepaard met zorgvuldige aan wijzing van strafrechters, zoodat de ze tot de strafrechtpleging uitgelezen zijn en zich aangetrokken gevoelen, en meer gescheiden blijven van hen, die in civiele zaken behagen., schepr pen. „Wat de civiele rechtspraak be treft, behoort evenzeer als voor de onder-afdeeling „handelszaken", a-1- gemeene deelneming van leeken als rechters tot de onmogelijkheden, zou ook niet doeltreffend zijn. Alleen moge men bedenken, dat- een belang rijke en uiterst nuttige medewerking van leeken aan 't civiele proces te behalen valt, door het persoonlijke verschijnen van partijen tot regel te maken. „Slechts voor speciale groepen van rechtszaken kan overigens deelne ming van leeken als rechters bevor derd worden. En dit is ook zeer ge- wenscht, teneinde de rechtspraak te doen beantwoorden aan de verwach tingen der belanghebbenden." EEN VERGISSING. Naar aanleiding van de beëediging van mr. Krabbe als lid van dén Hbo- gen Raad brengt de Haagsche cor respondent van de „Arnh. Crt." in herinnering hoe er indertijd meteen dergelijke benoeming eens een aller merkwaardigste: vergissing. heeft plaats gehad. Hij vertelt het als volgt Menkan eerio beëediging als een formaliteit beschouwen een belo vende toekomsteed is wat anders dan een heilig getuigenis omtrent hetgeen gebeurd is, maar in ieder geval treedt de titularis eerst na die forma liteit in functie. Eéns is een lid van den Hoogen Read niet in functie ge treden en is zelfs zijne benoeming in getrokken. Het is gebeurd rnet mr. Van Meerbeke, enkele jaren geleden overleden. De Hooge Raad had hem op de nominatie geplaatst, de Twee de Kamer op haar aanbeveling, het departement van Justitie, het kabi net des Konings, en Z. M. zelf had den blijkbaar geen bedenkingen de benoeming geschiedde en moest worden ingetrokken. De heer Van Meerbeke later, bij de volgende vacature opnieuw benoemd was mr, in de rechten, had den wettelij- ken leeft"d van 30 jaren reeds lang overschreden, maar voldeed niet aan den eisch, dat men tien jaren moet zijn gepromoveerd. Daaraan had nie mand -«dachtde heer Van Meerbe ke had een jaar of tien, twaalf ge studeerd, en met die mogelijkheid hield men zoo gauw geen rekening, een kundig jurist van middelbaren leeftijd voorhebbende. Een aardig voorbeeld/hoe alles eerst in de punt jes wordt onderzocht, wanneer er twijfel rijst: Geen enkel lid van het booge Staatscollege, geen enkel lid van de Volksvertegenwoordiging, geen enkel ambtenaar van Justitie of van het Kabinet heeft zich ook maar één oogenblik de vraag gesteld zou mr. Van Meerbeke wel al tien jaar VIJFDE NAT. BONDSCONGRES VOOR DEN HANDELDRIJVEN. DEN EN INDUSTRIEËLEN MIDDENSTAND, 29 en 30 JULI 1908, TE DORDRECHT. Hiervoor zijn benoemd de navol gende Commissies van Voorbereiding. Eere-ComitéMr. J. G. Patijn, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, te 's-Gravenhage, E ere voorzitter H. J. Wichers. Burge meester van Dordrecht, Voorzitter S. M. Hugo van Gijn; Dr. Mr. J. Schokking, léden der Tweede Kamer; E. v. d. Gijp Barendregt, A. C. Vol- ker, N. P. Jongkindt, Z. van Schelt, leden der Provlnc. Staten van Zuid- Holland J1. Hordijk, P. J. de Kan ter, wethoudersJ. P. A. Wyers, Voorzitter der Kamer van Koophan del en Fabrieken te DordrechtMr. K. Meijer Wiersma, Voorzitter van de Arr. RechtbankHidde Nijland', Voorzitter van Dordrechts Museum M. L. C. Staging, (Dordrechtsche Cou rant) J. W. M. J. Kolkman, Dan. Brand, J. B. Lips, industrieelenDr. H. J. Kiewièt de Jonge, algemeen Voorzitter vaü het Algemeen Neder- Iandsch Verbond. Hoofd-Commissie A. C. Zoethout Az., Voorzitter; C. van Son, secre taris H. van Kammen, penning meester Th. F. W. Burger, 2e Voor zitter; W. DoorenH. de Graaf; N. D. v. GijnJ. B. OverwijnJ. Tar- mond W. P. TasP. de Vries. Financieele CommissieH. van Kammen, Voorz.W. Dooren, J. P. v. Waalwijk van Doorn. Maaltijd-Commissie W. P. Tas H. TeitsmaF. W. UngerJ. v. Waal wijk van Doorn; P. W. v. d. Weg; J. E. C. de Wijs Kzn. Pers-Commissie C. van Son, Voor zitter Fred. Rompel, secretarisTh, F. W. BurgerP. de Vries. Feest-CommissieC. M. van Die- men, VoorzitterTh. F. W. Burger B. FortuinGerard Keuss, secretaris. Ontvangst-CommissieE. L. Blom, A. Camerling, P. Camerling, W. Doo ren, C. D. Groeneveld, W. G. M. Heck, W. Hemelraad, Th. van Hulst, A. J. Kraai, J. de Pril, Adr. Schotel, II. F. van Striemen, M. H. van der Voort, P. W. van de Weg. Hotel-Commissie N. D. van Gijn,, J. Kuipers, H. Teitsma. 's RIJKS ALGEMEEN BETONNINGS- M AG AZIJN TE ENKHUIZEN. Naar aanleiding van het besluit der Regeering, om het te Enkhuizén ge vestigde Rijks Algemeen Betbnnings- magazijn op te heffen, worden van de zijde der Enkhuizer burgerij aller lei pogingen in 't werk gesteld, om te trachten die inrichting in stand te houden: Onder meer werd deze week aan Z. Exc. den Minister van Marine een adres gezonden, geteekend door circa duizend ingezetenen, waarin een be roep gedaan wordt op het historisch recht der gemeente met betrekking tot deze instelling, welke hier sedert 1573, toen Prins Willem I bij privile gie aan Enkhuizen het. recht der paal- kist verleende uit. aanmerking van de buitengewone diensten door Enkhui- j zen's burgerij betoond in 1572, is ge vestigd geweest. Wel is waar is dit recht in 1836 door het Rijk afgekocht, doch de Regeering liet de werkplaat sen voor de vervaardiging van beton- nings- en bebakenings-materiaal in wezen. In het aan den Minister van Mari ne toegezonden request wordt gewe zen op de belangrijke materiëele fcha.de, die door de opheffing van het Betonningsmagazijn zal worden be rokkend aan de gemeente, terwijl „naaf de' meening van tot oordee- len bevoegd te achten personen de bezuiniging, welke naar 't schijnt als motief heeft moeten dienen voor de bedoelde opheffing, van zoo geringe beteekenis is, dat het onverantwoor delijk moet heeten, daarvoor de be schikking over een eigen inrichting, die ten allen tijde voldoende in de behoefte aan betonnings- en bebake nings-materiaal heeft kunnen voor zien, prijs to geven en in de voorzie ning van dezen dienst afhankelijk te worden van de particuliere industrie en den willekeur van industriëelen, „dat, zoo de opheffing der inrich ting het gevolg mocht zijn van de overweging, dat deze niet beant woordt aan de eischen des tijds en de behoeften van den dienst, adres santen het op hoogen prijs zouden stellen, wanneer dé autoriteiten te dezer zake alsnog zouden kunnen be sluiten tot een. reorganisatie in over eenstemming met de tegenwoordige industrieëlé eischen, opdat de etablis sementen te Enkhuizen in werking zouden kunnen blijven." DE BLOEMEN DER KONINGIN. „Wat zouden ze toch wel met die bloemen doen vroeg verleden week iemand te Apeldoorn, toen hij de Kó ningin met een aantal bloemen van haar bezoek aan Zaandam zag terug- keeren. „Och", zeide een ander, „die rui men ze wel op." Dit laatste wordt door velen ge dacht, maar is toch niet juist. Tel kens na de aankomst op Het Loo neemt de tuinman de bouquetten en andere bloemstukken in ontvangst, wijl bij van II M. in opdracht heeft daarvoor nauwlettend zorg te dra gen. Eiken morgen worden de nog goed gebleven bloemen afgesneden, op vaasjes gezet en in de verschillende kamers geplaatst. Dit wordt herhaald totdat de planten alle geheel uitge bloeid zijn, zoodat de Koningin deze bewijzen van genegenheid en Lulde nog lang dagelijks kan zien. Ook de linten, welke daaraan be vestigd zijn, worden alle zorgvuldig bewaard. („N. v. d. D.") BRANDWEERMANNEN IN DEN SCHOUWBURG. In liet „Hbld." vertelt Jan Feith van zijn interviews met verschillende personen, waar soms wel eens inte ressante stukjes in kunnen staan. In het laatste nummer voert hij een Am- sterdamsch brandweerman op, dien hij laat vertellen van den schouw- burgdienst. „Dat noemen ze gewoonlijk 'n cor vee. 't Is natuurlijk heel iets anders, of je in de stalles zit, of je staat ach- dtA'tc^cAiotrcri^—biciiUPij net schakelbord van den électricien. Voor al „Stoel en Spree", waar de volks stukken lang zijn, en in het bijzonder bij de opera's van Wagner, daar kun nen ze hun plezier op. Daar moest u de technische kritiek van een brand wacht eens over hooren. In den beginne, toen onze comman dant, na de groote schouwburgramp in Chicago, hier te Amsterdam met krachtige hand een aantal verscherp te schouwburgmaatregelen heeft in gevoerd, was er wel duidelijk een heel stekelige stemming hij de schouw burgdirecteuren te merken. Later, nadat de hervormingen er eenmaal, door waren, wende dat wel, en begre pen de heeren, dat het in hun eigen belang gebeurd was. Maar toch blijft een scherp en voortdurend toezicht noodigen in eiken schouwburg staat den heelen avond, van 't oogen blik, dat de eerste lichten worden op gestoken, totdat ze weer worden uit gedraaid, een brandweerman op post. Hij heeft niet alleen toezicht op het tooneel, doch tot in de kleedkamers heeft hij bijvoorbeeld toe te zien, dat het verbod van rooken stipt wordt toegepast. Bouwmeester is altijd een lastig heer geweest wat dat betreft die kon niet zonder zijn pijpje zoo tussclien twee groote scènes in. En de ouwe Veltman was ook onafscheide lijk van zijn trekje. Als de brand- wachts hem er iets van zeiden, dan smokkelde hij zijn pijpje in zijn hand weg en declameerde met zijn indruk wekkende Veltman-stem „Ik rook nu toch niet, mijn vriend Zuo'n eenvoudige brandwacht zit dan met, zoo'n geval verlegen. Soms rooken de dametjes stilletjes in de kleedkamers van het ballet. Zoo'n brandwacht .ruikt het, maar als hij aan de deur tikt, maken ze vlug hun sigaretjes uit en trekken dan hij het opendoen, een onschuldig ge zichtje. Als 't hem een paar maal gepasseerd is, dan houdt zoo'n dichte deur hem niet meer tegen, en of de dames van het ballet gekleed zijn, of niet, de brandweer komt er in Verleden jaar was er ook zoo'n brandwacht, die niet met zich liet gekken. D'r was er eentje bij de Ita- liaansche opera, van de solisten, van het koor, of van het ballet, dat weet ik niet recht, maar ze deed iets wat ze niet moebt, tenminste de brand weerman van dienst zei haar, dat ze op een plaats stond, waar ze volgens de voorschriften niet mocht staan. Het juffie ging te keer en wou niet gehoorzamen. „Jawel zeide brandwacht, „parlepie of parlepoe, als u geen Holiandsch verstaat, ik versta geen Itfiliaansch. Maar wie hier niet hoo ren wil, die moet maar. voelen dat zoggèr ze bij óns." Ei> meteen nam hij het dametje, dat spartelde als een lastig kind/ in zijn stevige armen en gaf haar d'r eentje met zijn vlakke hand van comme-gi van comme-ga Een andere brandwacht, die bij. Van Lier dienst deed, moest is te hulp ko rren bij een Duitschen acteur, die ach ter op het tooneel gevallen was, en zijn. schouder ontwricht had. De brandweerman had een cursus ge volgd van „Eerste Hulp bij Ongeluk-1 kon" in een wip had hij den arm weer op zijn plaats. De Duitscher viel hem van dankbaarheid om zijn bals, want de pijn was over en de voorstelling kon meteen weer door gaan." INGEZONDEN MEDEDEBLINGBN 8Q Cts. per regel. In alle Kinderkamers zal de vroolijkhcid en liet geluk toe- némen, wanneer men te gelegener tyd „Califig" toedient; de kleinen nemen dit zóó heilzaam, aangenaam smakend en zaclit werkend middel gaarne in, ;aj beschouwen hot ala eetic lekkernijDe werking is zóó zacht en toch zóó be trouwbaar, dat men zou meenen met de natuurlijke normale functie van eenen gewonen lichaamstoestand te doen te bebben! „Califig"-stroop is een ideaal huismiddel, dat zoowel bij de ouders als bij de kinderen spoedig eene wel dadige uitwerking teweegbrengt. Ver krijgbaar in Apotheken. Prijs 1,25 per flacon. Woorden van gewicht Wanneer een buurman u iets ver telt, dan weet ge dat ge hem vertrou wen kunt. De Heer J. van Leeuwen, Zuidsin gel 56 te Leiden, deelt ons omtrent zijn twaalfjarig zoontje het volgende mede: Reeds eenige jaren had mijn zoon verschrikkelijk te lijden aan een hevige pijn in de linkerzij, de arms jongen was geheel lusteloos en uitge put, want hij kon niet meer loopen en moest het bed houden. Het urinee- ren ging gepaard met hevige pijn en het water was zeer troebel en had een wit bezinksel. De dokter verklaarde, dat hij nierziekte had en wat wij ook aanwendden, we' konden geen beter schap bemerken. Ik liet een doos Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen komen, die hij volgens de gebruiksaanwijzing innam en boe zal ik u mijn vreugde en dankbaarheid beschrijven toen hij na een halve doos te hebben gebruikt reeds aanmerkelijk verbeterde. Met den dag nam de beterschap toe. Hij heeft weer kleur en eetlust en is een heel andere jongen nu. Gaaame^geef ik u machtiging dit bericht te publi- ceeren, want ik twijfel niet of veel mensehen zullen hierdoor geholpen kunnen worden. Wenk aan Koopers. Foster's Rug pijn' Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam va.n het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Fos ter's en gij zult de goede hebben. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren _J. van Gulik, Zijlstraat 98, 147a, en K. van Eden, Spaame 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 1:75 voor één of 10 voor zes doozen. de twisten tussclien hervormden en gereformeerden, twisten die teweeg gebracht worden door de meening van velen, dat die predikant niet de ge - schikte persoon is om als herder en leeraar der gemeente op te treden. Zelfs de Rijksveldwacht in het dorp is verdeeld. Er is een gereformeerde rijksveldwachter en een hervormde, van wie de een een proces-verbaal a en de ander een proces-verbaal b uit brengt. De burgemeester constateer de in een schrijven aan den officier, van justitie, dat de gereformeerden te Tienhoven door hun niet alleen on gepast, maar niet zelden afkeurens waardige handelingen "tegenover de hervormden twist en tweedracht ter plaatse zaaien. Nu wordt de gehuwde predikant der gereformeerde gemeente gezien 6p den openbaren weg, wandelende met een meisje, een catechisante, die hij omarmd houdt. Dit wordt gezien door twee getuigen en de predikant erkent het feit. Beklaagde, veront waardigd, vertelt het over aan ver schillende personen. Kan hij nu ge acht worden te hebben gehandeld in het algemeen belang Pleiter meent van ja. Er is niet gekust, maar be klaagde beschouwde „pakken" syno niem met „kussen". Ook beklaagde zal wel een meisje gepakt hebben, piaar beklaagde bleef meelhandelaar, de eerste getuige werd predikant en huwde. Beklaagde1 kon zich geroepen gevoelen de handeling van den predi kant. wereldkundig te maken. Het O. M. meent, dat door beklaag- de's optreden de predikant onmoge lijk is geworden. Dat is niet zoo. Een andere daad heeft daartoe aanlei ding gegeven. Pleiter neemt aan, dat door beklaag de on door den predikant is ifi'"dre ven, maar moet nu de een gestraft worden en de ander niet I.aat het Hof voor een dergelijk feit het mini mum der straf opleggen. Na re- en dupliek bepaalt het Hof de uitspraak op 20 Mei a.s. VERDUISTERING. MEINEED, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN OPLICHTING. Woensdag zou voor de 5e Kamer der Amstex*damsche Rechtbank in vierde zitting de behandeling worden voort gezet van de zaak tegen de makelaars H. en D. Benjamins. Nadat beklaagden en getuigen wa ren binnengeroepen, deelde mr. Kru- seman mede, dat door de ongesteld heid Van den president mr. bai*on Van Imhoff, die e enigen tijd rust zal moeten houden, het niet mogelijk is om de zaak voort te zetten, aangezien de Rechtbank thans anders is samen gesteld dan bij de behandeling der zaak, zoadat, de behandeling er van voor onbepaalden tijd wordt ge schorst. Ter toelichting van deze schorsing dient, dat in deze zaak geen bijzit tend rechter werd aangewezen, gelijk in andere groote zaken het geval pleegt te zijn. Rechtszaken SMAAD. De Rechtbank re Utrecht veroor deelde een graanhandelaar -uit Tien hoven tot f 40 boete wegens smaad tegen den predikant der Gereformeer de Gemeente aldaar. Van dezen zou hij niet meer en niet minder verteld hebben, dan dat dominee in den na middag van 29 Januari met de 21-jari- ge onderwijzeres eener Christelijke school, die langs het Molenpad naar haar woonplaats Breukelen ging, om armd had geloopen en haar gekust had. De predikant, die gehuwd is, deed op aandrang van den Kerkeraad klacht wegens smaad. In hooger beroep werd deze zaak voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld. De predikant, als getuige gehoord, verklaaxde, dat hij de onderwijzeres op het Molenpad had ontmoet en met haar was opgeloopexx. Als men zegt, dat hij dén arm om haar heen heeft geslagen, dan is dat een vergissing. Op verzoek van den verdediger, mr. Kappeyne van.de Coppello, wijst hij aan. hoe hij met het meisje geloopen heeft. De gevolgen van het vertelsel zijn vreeselijk geweest, zeide getuige, want het heeft tot allerlei laster praatjes aanleiding gegeven. Stond u niet op goeden voet met beklaagde vroeg de president. Er bestond, veronderstel ik, een zekere afkeer bij beklaagde. Hij be hoorde niet tot mijn kerkgenootschap, maar bij de Herv. Gemeente. Ik denk dat hij het gedaan heeft om mij uit de gemeeixte te krijgen. Wat zou beklaagde daarbij win nen Ik denk stemmen voor den -Ge meenteraad. Uit het verdere vex*hoor blijkt, dat èn de predikant ên de onderwijzeres ontkennen in vrijende houding te hebben geloopen, terwijl daarentegen de echtgenoote en de dienstbode van den molenaar vorklaren, dat de pre dikant familiair met het meisje liep, met den arm om haar middel. Mr. Pleyte, de advocaat-generaal, nam hierop zijn requisitoir. Wat be klaagde gelasterd heeft, was heslist onwaar. Beklaagde heeft voor den rechter-rcommissaris erkend, dat er geen sprake van is, dat het meisje door den predikaxxt is gekust gewor den. Later heeft hij gezegd ik heb bedoeld „pakken" en niet „kussen". Maar daardoor staat vast, dat hij de eer en den goeden naam van den px'e- dikant heeft aangetast. Beklaagde had een veete tegen den predikant, en deze is door de vervolging zeer in zijn betrekking geschaad. Eisch 50 boete of zestig dagen hechtenis. Mr. Kappeijne doet uitkomen, dat deze zaak achter de coulissen belang rijker is dan zij voor de coulissen schijnt. Het dorp Tienhoven is in den laatsten tijd in rep en roer door VERVALSCHTE PORTZEGELS. Voor het gerechtshof te 's-Gravcn- hage.is behandeld de zaak van J. M„ reiziger te 's-Gravenhage, en H. M. H., antiquair te Rottex*dam, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot res pectievelijk twee maanden gevange nisstraf wegens poging tot oplichting' en vier maanden gevangenisstraf we gens medeplichtigheid aan poging tot oplichting, door te trachten zich 100 te doen afgeven voor te koop aangeboden De Ruijter-strafportzegels welke bleken valsch te zijn. De verdedigers van de beklaagden, de heeren mrs. J. L. C. van Meerwijk te 's-Gravenhage en W. A. vau Traa, vroegen vrijspraak of subsidiair -ont slag van rechtsvervolging. Het Openhaar Ministerie vorderde bevestiging van het vonnis. DIEFSTAL VAN RIJWIEL BANDEN. Een reiziger in rijwielonderdeelen en een rijwielbanden-maker, beiden I vroeger xn dienst van de naaml. ven- i nootschap Rijwielbandenfabriek voor heen Gebr. Van Bilderbeek aan het Damrak te Amsterdam, stonden Dins dag voor de Amsterdamsche recht- .Jez,a'- Mei 1907 veertig rijwielbuitenbanden ontvreemd en in November van dat jaar vijfhonderd binnen- en zestig buitenbandende 40 stuks werden aan een, rijwielhaxxdelaar verkocht voor f 80 en de andere partijen teza men voor ƒ360. Die rijwielhandelaar had zich Dins dag dan ook wegens heling te verant woorden evenals de dieven bevindt ook hij zich in px-eventieve hechtenis, en eveneens is nog gedetineerd een kantoorbediende van de benadeelde j fii*ma, die zich ook aaxx heling heeft schuldig gemaakt en zich Donderdag a.s. daarvoor zal hebben te verant- woorden. Een reiziger, die bij de fir ma wel eens wat kocht en wist, da.t de gestolen banden aan den rijwiel- handelaar waren verkocht, dreigde een der beklaagden, de ander was inmiddels reiziger der firma gewor den na vroeger evenals de tweede in het magazijn werkzaam geweest te zijn hem bij zijn patroon te zuilen aanklagen, wanneer hij niet een paar banden nu en- dan eens cadeau kreeg, als hij wat kocht. En beklaag de had, onder dien druk, aan dien reiziger ongeveer 80 stuks gedurende de maanden Januari en Februari. 1908 gegeven. De thans gedetineerde kan toorbediende moest de contant ver kochte artikelen boeken hij wist van de diefstallen, en hem werd geld in de handen gestopt. Beide beklaagden bekenden hunne verklaringen weken alleen in details van elkaar af, in zooverre het betrof verlichting van eigen en verzwaring van elkanders schuld. De diefstal van de 560. banden was geschied, toen de directeuren der naamlooze vennoot schap te Londen xxaar een shaw wa ren, en het mindere personeel aan het schaften was toen was de rij wielhandelaar met paard en wagen voor het magazijn gekomen en waren de banden opgeladen. Een der directeuren, als getuige gehoord, begrootte, de geleden schade wat de buitenbanden betrof op f 3000 en voor de binnenbanden op f 2000. De officier van justitie, jhr. mr. Quintus, requireerde tegen één der beklaagden, die zijn misdrijf volledig bekende, twee, tegen den ander, die 't meest schuldig werd geacht, twee jaar en zes maanden gevangenis straf. Als vei'dedigers traden op mrs. Adolf Perel en Isidore Hen. Het O. M. eischte tegen den heler ééxx jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. F. A. Kokosky. Letteren en Kunst 'ii DIEFSTAL IN VEREENIGING MET INKLIMMING. De 5e Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak van de jongelieden, 20 en 17 jaar oud die in den avond van 27 Februari diefstal met inklimming pleegden in het gebouw van Bet.ke's Cacaofabriek Haarlemmerhouttuinen te Amster dam. Den 20-jarige, recidivist, werd één jaar gevangenisstraf opgelegd (eisch 3 jaar), terwijl de 17-jarige veroordeeld werd tot, .6 maanden ge vangenisstraf (eisch 2 jaar). NED. TOONEELVERBOND. In „Het Tooneel" zijn opgenomen de jaarverslagen der afdeelingen fan het Nederlandsch Tooneelvex*bond. Die te Amstei-daxxxt telt. 378 leden de Rqtterdamsche afdeeling heeft er 447, de Utrechtsche 83, de Middel- burgsche 49. 's-Gravexxliage, Gronin gen, Dordrecht en Tiel bleven nog in gebreke opgaven te zenden. De toestand in de afdeelingen is over het algemeen niet rooskleurig, al kwam te Amsterdam een einde aan de daling' van het 'ledental en le verde'Middelburg een verblijdend ver slag in. Pogingen om tijdens het af geloopen -jaargetij te Amsterdam een één-acter- avond te organiseerèn, stuitten af op het gehalte der door een aantal au teurs ter beschikking van het be stuur gestelde handschriften. Van hoeveel talent enkele dezer werken blijk'gaven toch achtte het bestuur hunne vertooning, voor een als bij zonder veeleischend befaamd publiek, noch in het belang der auteurs, noch dienstig aan den oproep der afdee- ling.- -Mede moest de uitgave, van een al bum, op de Tooneelschool betrekking hebbende, achterwege blijven. De uit gave van den bundel der ten vorigen jare bekroonde monologen kan in September a.s. worden tegemoet ge zien. Het „zakelijk verslag van de Too neelschool", loopende van September 1907 tot Mei 1908, vermeldt, dat bij het foeïatxngs'examen van de 16 candida- ten 8 op proef werden aangenomen. De lessen werden geopend met 16 leerlingen in alle klassen. Van dezen hebben gedurende den cursus zes de school verlaten, van wie een een plaats vond bij het gezelschap Van Eijsden, twee bij het gezelschap Bouwmeester en een bij het Nederl.- Indisch Tooneel. Drie nieuwe leerlin gen kwamen na een tweede examen zich. bij de overgeblevenen 'voegen, zoodat de school thans 13 leerlingen telt. Het lijstje van gediplomeerde oud- leerlin'gen der Tooneelschool, die nog aan het tooneel veibonden zijn, moge flot o o" ploo-to TIHUWH. Mevr. Anna Rössing-Sablairolles.) De heer Cornelis Schultze. De heer Arie van den Heuvel. Mevr. I Mina Schwab-Welman. De heei'dex Hermann Schwab. Mevr. Jetje gei 'Roos. De heer Bertus Smith. Mevi*. Betsy Holtrop-Van Gelder. Mej. Anna Beukers. De heer Adri- aan van der Horst. De heer George C. Vex*enet. Mevr. Leid a Roelofseri. Mevr. Alida, Tartaud-KIein. De heer. Hendrik Teune. Mej. Rika Hopper. Mej. Christina Staas. De heer Ko van Dijk. Mej. Emma Morel. De heer Gerard Vrolik. De heer Corn. v. d. Lugt Melsert. Mej. Dora van der Gaag. De heer Davy Jessurun Lobo. De heer Jo- han Brandenburg. Mej. Marie Nagtegaal. De heer Jacques Reule. De heer Paul de Groot. De heer Elias van Praag. Gemengd Nieuws FRIDTJOF NANSEN. Volgons geruchten, door den „Berl.™ Lokal. Anzeïger" medegedeeld, en die te Londen en te Christiania worden verspreid, zou de beroemde Noord- poolreiziger Fridtjof Nansen, die tot vóór enkele dagen gezant van Noor wegen te Londen was, het hart ver overd hebben van prinses Victoria, de derde dochter van Koning Ed ward van Engeland. Die geruchten' worden versterkt door het" bezoek, dat Koning Edward met de Koningin on prinses Victoiria bracht in, de villa van Nansen, tijdens het, verblijf van dén Koning in Christiania. Nansen wordt dagelijks door den Koning ontvangen en deze heeft hem zelfs toegestaan zijn afscheidsbezoek als de daarmede gepaard gaande overhandiging van denbriefKoc van terugroeping, te Christiania te brengen, in plaats van te Londen, zooals dat, gebruikeixjK is. Nansen, wiens, vrouw, Eva Sars, 'verleden jaar overleden is, is thans 47 jaar oud, de prinses Victoria 39 jaar. Het is bekend, dat Nansen zich; toen hij zijn groote Noordpoolreis on-tan dernam, van zijne vrouw liet schei-^aa den, om haar het slui^n \an nieuw huwelijk mogelijk te maken, als hij mocht verongelukken, zonder dat zij* den wettelijk gestelden ter mijn behoefde af te wachten, waarna „rechtsvermoeden van ov«ri<jd n" zou bestaan. Na den terugkeer van de „Fram" huwde hij zijn geschei den vrouw weder, wa,t in Noorwegen geoorloofd is. ïckx Dal EEN TRAGI-KOMISCHE DUEL-AFFAIRE. Voor de xochtbank te HirschbergT (Silezië) werd dezer dagen een zaak behandeld tegen dun „geheimen Re ;ierungsrat en Rittex'gutsbesitser'faat Robert Schultz-Niborg, die de uitjis daging tot een duel, hem door een0or kapitein der infanterie, uit naam vaxi^g, een collega, gezonden, met een brieiL g beantwoordde, waarin o. a. het vol? i gende voorkomtIk heb geen tijd m6^n 3 met die verboden grapjes bezig te houden. Zeg uw kajnex*aad, dat hij&an

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6