HAARLEM'S DAGBLAD. DERDLS^.?„ Amsterdamsche Kout Haarlemmer Halletjes Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Mei CLXXI1L Als Mei in 't land is, dan is het werkelijk lente, moet liet tenminste zoo zijn. Dan zijn we in de door dich ters zoo veelbezongen maand, waarin elk vogeltje z'n ei legt, de natuur her leeft en de heldere zonneschijn alles weer frisscher kleurt. Maar al heeft Mei nu ook niet den naam te doen wat zij wil, zooals haar voorganger de daad heelt zij niet minder Men kan in Mei van alles hebben Ik kan er van meepraten. Eenige jaren geleden had ik een blijspel geschreven voor het ge zelschap, dat toen in den Salon des Variétés optrad, 't Werd eerst tegen het laatst van April opgevoerd, maar we waren zoo lang een koude Mei maand gewoon, dat de tijd van het jaar geenszins een beletsel voor finan cieel succès scheen. De première op Zaterdagavond liep aardig, een méér dan middelmatig succès en de zaal beter bezet dan zij in lang geweest was. De volgende dagen gunstige beoordeelingen in de bladen en als gevolg daarvan nu wel geen reuzen-, maar toch zéér be hoorlijke recettes. Den tweeden Zon dag, dus 9de opvoering, was de schouwburg zelfs uitverkocht. Maar zie, Maandags daarop is het zöó warm, dat een hijgend en puffend menschdom neerstrijkt op de café terrassen, om zich rustig het zweet van het aangezicht te kunnen wis- schen, dat alles wat op jas of mantel gelijkt, moet worden uitgelaten, dat de Salon-tooneelisten het zelfs over dag in het gebouwtje niet konden uithouden en alle deuren moesten worden'opengeworpen. Toch zou de voorstelling 's avonds nog doorgaan, doch er boden 2ich slechts twee beta lende liefhebbers aan, zelfs de gebrui kelijke vrijkaartjes bleven weg. Die Mei-verrassing maakte, dat de Salon tot Augustus gesloten werd. Natuur lijk wegens restauratie van de zaal. Maar reken daar nu eens op. Enkele jaren geleden ging ik om streeks dezen tijd met 't allerprach- tigste weer naar Brussel. Jk had na tuurlijk mijn overjas thuis gelaten en de eerste warme dagen stelden mij hierin volkomen in 't gelijk. Doch na een dag of drie kwam er een regen- periode, die aan De Genestet's woor den Ach, onze Noordsche Mei, helaas, Is arm aan zonneschijn, Zij kan zoo koud, zoo droef, zoo guur, Zij kan November zijn, deed denken. Mijn rondreisbiljet liep over Aken ik wilde kijkjes nemen op in die da gen nogal veel besproken plekjes als Vaals, Moresnet, Valkenburg etc., en daar mijn route dus eenmaal bepaald was, werkte ik mijn plan maar af. Maar wat een kou en nattigneiu neu ik in mijn zomer-tenuetje moeten uit staan Toen ik in Vaals het hoogste punt van Nederland bereikt had, was ik overtuigd, tevens het koudste, nat ste en vooral winderigste plekje van 't dierbaar vaderland te hebben aan schouwd. Eenmaal in Amsterdam te rug, kreeg ik de influenza. De Meimaand wordt naar niet jon ge en niet kwadê gewoonte in de hoofdstad steeds ingeluid door een arbeidersfeest. ik houd van alle fees ten, dus zeker van dit, want er schuilt poëzie in en het verruimt de borst, die, al is het ook slechts door een schoonen droom, voor een oogenblik van zorgen wordt ontlast. De politiek behoeft bij zoo'n gelegenheid, tenmin ste voor een ieder, niet No. 1 te zijn. Er zijn wel „leuzen" gebruikt als aanleiding om vroolïjk feest te vie ren, maar wat neemt men nu méér voor de leus dan 'n leus Trouwens met de oorspronkelijke' wenschen, ontdaan van 't overvragen, dat een politieke al net zoo goed als een schel- vischvrouw moet toepassen om tot negotie te komen, en die dan in hoofd zaak neerkomen op wettelijke rege ling van arbeidstijd en rationeele kieswetgeving, kan vrijwel in deze dagen ieder zich vereenigen, al is men het over de onderdeelen ook niet geheel eens. Maar daarover wil ik 't nu niet hebben, ik denk aan de feest vreugde zelf, opgewekt door een aar dig denkbeeld. Aan de toepassing om dan, als dc zomer pas is ontkiemd, ook vooral de kinderen des menschen te doen genieten, hun allerlei pretjes te bereiden, hen te laten zingen en smullen, als zij, veelal misdeelden, heusch niet te veel gewoon zijn. Ik herinner me en nu ga ik in mijn gedachten weer even naar Brus sel een praclitigen optocht bij avond, met schitterende banieren, transparanten, fakkels en vroolijke muziek. Duizende menschen op de been. Geen enkele wanklank, geen oogenblik sprake van ordeverstoring. De ontbinding van den stoet had plaats voor het Volkshuis, dat op een heuvel gelegen is. Tooneeleen heer lijke zomeravond, aan en hij het ge- houw tal van vlaggen en giorno. Rood en groen bengaalseh vuur ver luistert het feeërieke. Opwekkende muziek, dan stilte. Van der Velde spreekt van liet halcon in 't Vlaamsch dat, als het zuiver gesproken wordt, zooals hij het doet, zoo sjeuïg en zoet vloeiend klinkt. Men kan een speld hooren vallen. Als hij eindigt met een kernachtige frase, Brusselsch enthou siasme, fanfare. Wéér stilte. Nu wordt er in 't Fransch gesproken, als mu ziek dringt de prachttaal tot de me nigte door, die opgewekt en gelouterd wordt door al dat kunstrijke om zich heen.... Ik als vreemdeling en niet- socialist vond het een pracht-avond. Maar we behoeven nog niet eens zoo ver van huis te gaan. Verleden jaar toen het er bij de diamantbewer kers nog aanzat, werd er 's avonds een optocht gehouden, die alleszins de moeite van het aankijken waard was. Den heer Alb. Hahn, den teekenaar, die aan de voorbereiding had deelge nomen, moet een groot deel van de eer toekomen dat alles zoo artistiek harmonieerde. De stoet deed voor dien in Brussel niet veel onder en dat zegt veel. De; politie zorgde in overleg' en in samenwerking met tallooze commis sarissen der corporatiën voor de goe de orde en ondanks de duizenden, die in de buurt IJ IJ-sche straten waren saamgepropt, slaagde ook dit uitmun tend. In de breede en lange Albert Cuypstraat, waar veel slijperijen ge vestigd zijn en ook verscheidene dia mantbewerkers hun woonplaats héb ben, kwam de stoet niet alleen het schoonst uit, maar werd er ook het krachtigst meegefeest. Daar wapper den de vlaggen, werden Bengaalsctie j lucifers en kamer-vuurwerlc ontsto ken uit de geopende vensters en wer kelijk was het een grootsch gezicht vurige slang zich^iron^cfife d oor "He- Van Woustraat naar de Nieuwe Am- stelbrug, die toch al door haar schit terende verlichting en monument-alen bouw een der grootste sieraden van Nieuw-Amsterdam is. Hoe 't dit jaar geweest is? Laat ik er maar niet te veel van zeggen. Dat 't treurig was hebben blijkbaar ook de opstellers zelve begrepen, want slechts in het vuurroode 3e district, waar uit liefde voor de partij alles vergeven wordt, heeft zij geschitterd. D.w.z. daar liepen mannen en vrou wen achter elkaar niet als een aan eengesloten geheel maar sommige groepen tamelijk ver van elkaar ge scheiden. Hier en daar een verlicht transparant met den naam of de ini tialen der vereeniging. Een paar mu ziekcorpsen. Veel politie, weinig nieuwsgierigen in de volkrijke Dapperstraat slechts één rij en nog minder enthousiasme. Het eenige opmerkelijke vond ik ee nige vrouwen, die met een slapend kind op den arm liepen te betoogen, wat een begrijpelijke contra-betoo ging in minder welluidende termen EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Hopma was deze week eens in de Raadsvergadering gaan kijken, maar !t was hem niet meegevallen, zei hij. Hij vond het geheel niet deftig ge noeg. Een goede Hollander trekt bij officieele gelegenheden minstens een zwarte, gekleede j'as en een donker gestreepten pantalon aan. „Nu, ik kan je zeggen, dat do eenige gekleede jassen, die je ziet, die van de boden zijn. De leden dragen korte jasjes met van die opwippende slippen, of gewone colberts. Colberts, zeg ik u, niet meer dan buisjes en dat in een vergadering van de vroedschap. En waren die dan tenminste nog maar zwart geweest, maar dat leek er in de verte niet naar. Er waren blauwe bij. grijze en in de verte heb ik zelfs "een groene gezien." Kortom, Hopma was er niet over gesticht. Als dan toch onze met moei te opgebrachte belastingpenningen ïnoesten worden uitgegeven, dan kon- 'den de leden van den Raad dat, meende hij, met zekere deftigheid doen. „En dan was er een bij", vertelde hij, „die zei, dat de stukken ter visie hadden gelegd. Ik weet niet wie 't was een groote man, met rechtop staand haar, dat al begint te grijzen, en een stem als een klok...." „Hoor eens", zei Wouter, „zoo iets mag je iemand niet kwalijk nemen, Leggen en liggen met de vervoegin gen zijn een erfenis, die onze taalkun dige voorvaderen gerust aan iemand anders hadden kunnen achterlaten. De stukken zijn ter inzage gelegd en hebben ter inzage gelegen, de kip heeft een ei gelegd en dat ei heeft er vijf minuten gelegen een knap pe kerel, die daarin nooit een foutje maakt. Ik heb in den Raad nog wel andere taalkundige vrijheden ge hoord. Een week uf wat geleden, bij de behandeling van een vermaarde pensioens-quaestie, zei een van de sprekers „Wie vroeg Hopma, al bij voor baat nieuwsgierig. „Ik ben precies als jij, ik ken de menschen zoo niet. Nu dan, toen zei een van de leden „Indien X. werd behandeld op den voet van de tegen woordige verordening"stel je nu voor zoo'n verordening met een voet en op dien voet X. behandeld Datzelfde lid vertelde, dat die per soon uit eigen hoofde 'n pen sioen zou genieten van zoo- en zoo veel. Hoe iemand een pensioen uit een hoofd zou kunnen goochelen, is me niet helder. Er waren meer leden, die vroolijk met de Nederlandsche taal omdartel den. „Het goede hart" zei een ander bekend lid, „dat mijnheer Y. op den voorgrond wil schuivenWat een tableau-vivant zou dat worden zoo'n voorgrond, waar je een goed hart op schuift. Een van de wethouders deed ook een duit in 't taalkundige zakje. „Als we het stuk nalezen", verklaarde hij, bij een zeker, niet op z'n mondje-ge vallen deel van het publiek veroor zaakte. Of de heer Pothuis nog in een lantaarnpaal geklommen is bij de ontbinding van dit paskwil van een optocht, weet ik niet. De teleurstel ling was me dit jaar te groot, dan dat ik dezen 1 Mei-dag nog langer wil de rekken. Maar dit jaar heeft, van den 2en af de Meimaand zich mooi ingezet. Het kan natuurlijk nog best veranderen: als de lezers van Haarlem's Dagblad dezen Kout onder de oogen krijgen, kan het best weerschraal eh guur buiten zijn, maar wat we reeds gehad hebben kan men ons niet meer ont nemen. Op dien eersten rnooien Mei-Zondag dacht ik aan de woorden: Naar bui ten, naar buiten de steden ontvlucht. Evexxtjes lucht happen en natuur ge nieten in een prachtige, nu niet zoo bar ver verwijderde streek. Ik doe die dingen erg ouderwetsch, dus niet per fiets of per auto. Ieder zijn meug. Ik laat me, zonder me in het minst in te spannen brengen waar ik mijn tocht wensclx te beginnen en ga dan wandelen. Niet te langzaam, ook niet te snel, maar regelmatig zoo'n gemid deld langen dag door. Misschien is er nog wel een enkele Haarlemmer, die ook nog iets voor deze „vei'ouderde" sport voelt en daarom wil ik hen eens vertellen hoe ik mijn dagje door bracht. Ik vertrok 7.38 van het station W. P. om 9.55 te arriveeren in Nijme gen, waar voor het station de stoom tram gereed stond, die mij tien minu ten later naar Berg-en-Dal bracht. Vandaar uit begon mijn wandeling. Wat stond alles al mooi groen. Maar hoe mooi het hier in die door de Na tuur zoo rijkgezegende plekjes ookwe- zen mag, de HaaiTemsche bloemen- schat schijnt men toch niet te willen missen, want in de bloemperken voor de huisjes en villa's prijkten overal tulpen. Even den weg langs tot aan de pan- nenfabriek, links afgeslagen en clan de boschrijke heuveltjes op waarlangs ik zonder 't op eenige wijze door grenswachters of grenspalen kon be merken op Duitsch grondgebied be landde. Het eerste doel van mijxx tocht was natuui'lijk de Duivelsberg. Boven op den berg is een paviljoentje, waar Ververschingen worden verkocht en men een heerlijk uitzicht heeft over de Waal-vallei, 'n Kleine teleurstel- Ü3&. ÏSS-nSSjVtó JOT.ffiïleiflik sss- den me warm en dorstig gemaakt. Doch de exploitant wist zeker ook van andere Mei-Zondagen mee te praten! Gelukkig was hij zoo beleefd ge weest de stoelen buiten te laten staan, zoodat de bezoekei-s, want ik was niet de eenige die op 't denk beeld gekomen was deze wandeling te maken, uit konden rusten en op hun gemak van het heerlijk pano rama genieten. Gelegenheid voor de dorst te lesschen was er ook wel, een heuveltje lager. Men is daar (evenals in het reeds genoemde paviljoen) •ceds in Duitschland. Niet erg diep bepaald, zoo'n twee minuten gaans, maar toch is 't opmerkelijk, dat in dit café vier couranten ter lezing la gen, doch geen enkele Hollandsche. En hoewel Hollandsch geld grif wordt aangenomen, bestond er toch geen mogelijkheid om van een gul den of een rijksdaalder Hollandsch geld terug te. krijgen. Nu ging de tocht (we bleven voorloopig in Duitschland) naar het dorpje Wij- Ier, grootendeels langs een smal boschnad, waar men zich heel roman tisch mijlen ver van de beschaafde wereld kan wanen. Minder interes sant leek mij daarop de weg naar Cranenburg, maar druk dat 't er was 't Was intusschen twee uur Duit- sche tijd geworden tn daar om half drie van Cranenburg, de trein naar Cleve vertrok, moest ik een flink stapje opleggen, met het resultaat, dat ik wel op 't laatste nippertje, maar toch nog op tijd, daar was. Over Cleve wil ik ditmaal niets ver tellen, over dat zoo vaak door Hol landers bezochte grensstadje is al zoo véél geschreven. Ik bleef er trou wens slechts twee uur, waarin ik natuurlijk niet vergat liet beroemde hotel Maywald te bezoeken. Daarna pea' spoor weer terug naar Cranen burg (deze reis kost 3e klasse slechts 42 ets. retour) en nu weer te voet naar Berg-en-Dal. Gelegenheid om te dhieeren had ik natuurlijk niet ge had, in kleinere Duitsche plaatsen bestaat die uitsluitend tusscheax 121 uur, en toen zat ik in de bosschen. Maar een paar boterhammen met koud kalfsvleescli, genuttigd in een boersche „Restauration" smaakte nu des te beter. Al wandelende deed ik eensklaps een aangename ontdek king. Daar prijkte voor een huis, een woord, dat lieflijke herinneringen op wekte Vergunning. Even ge vraagd en jawel, ik was weer in 't va derland terug. Je zoudt niet zeggen, dat buitenlanclsch reizen zóó gemak kelijk gaat. II: was nu in een wip betrekkelijk aan de pannenfabriek, van waar uit ik weer de heuvelen beklom, ditmaal om een bezoek te brengen aan de „Hexendans", het bekoorlijke meer tje, waar een paar jaar geleden een jonge dame door haar beminde, een Luikenaai', werd vermoord. Dwars trok ik nu het bergketentje over. om dank zij de nog al krasse helling, zeer snel aan de andere zijde te dalen. Ik was dus ten tweeden male in Duitschland geweest, maar w'as ik 't nog. Mijn plan was in Beek terecht te komen en daar de' stoomtram te ne men, maar de Gothische letters op liet eerste Wirtshaus wezen er op, dat ik daar nog niet was. Van een tram was ook nog niets te zien. Een meter of tien verder stonden voor een burger huisje een paar vrouwen te praten haar klampte ik aan met de vraag, waar de stoomtram stond. „O, dan moet u nog een kwartier- tje verder loopen." „Maar hier is toch Beek vroeg ik verder. „Ja, mijnheer", antwoordde de vrouw vol trots, „dit is het eerste huis in Holland." „En dat café aan de overzijde dan?" „O, dat is Duitsch." Verbeeldde ik 't me of lag er een soort klcinachting in den toon? En fin, ik wist nu wat het eerste huis in Holland en wat Duitschland was. Nog even gewandeld, een laatste vlak bij 't station gauw' xct^Téfcö««~i spooi*, behoorlijken tijd thuis. Met uitzondering van 't retourtje Amsterdam—Nijmegen, had de heele reis mij een krats gekost. Maar als binnenkbrt de speciale vacantie- kaarte-n komen, moet iedereen dit uit stapje eens maken. Yan Haai'lemuit ;aat 't ook best op één dag. Viermaal was ik dus óf over Neder- landsche of over Duitsche grenzen getrokken, maar ik had geen enkelen tolbeambte gezien. Wat een paradijs moet. 't daar voor smokkelaars zijn II. HENNING Jr. „dan zien we dat hij zegtDaar mee was meteen een belangrijke ont dekking gedaan, want tot dusver hebben we wel kunnen hooren, wat een ander zegt, maar gezien hebben we 't nog niet. Dat doen alleen doof stommen, die iemand de woorden van de lippen aflezen. En toen kwam er een lid met de boodschap, dat er meer gevaar was in de harten van de brandblussclier- dan er werkelijk was. Brandgevaar natuurlijk. Maar hoe ter wereld kun je brandgevaar bestrijden in iemands hart Zoodat ik maar zeggen wil", ein digde Wouter, „dat je iemand zoo'n kleine vergissing niet ten laste moet leggen, want dan kun je wel voort durend liggen te zeuren aan de ooren van je medemenschen." Hopma had evenwel nog meer op zijn hart. Hij had het ook zoo vreemd gevonden, dat Raadsleden de deur uit moesten, wanneer de rekening of de begrooting behandeld werd van een stichting, waarvan zij bestuur ders waren. De heer Loomeijer stond op, toen de Stads-apotheek aan d9 orde kwam. Maar hij zit wat ver v-an de deur en was dus de zaal nog maar half doorgewandeld, toen hét heele punt al was afgehandeld en hij weer naar zijn plaats terugkeeren kon. Nu wil ik kosteloos een middel aan de hand doen, om in deze moeilijk heid te voorzien. In de nieuwe Raads zaal moet de stoel van ieder lid op een valluik staan. Is het noodig, dat hij even uit de zaal gaat, dan drukt hij op een knopje en verdwijnt. Is de VERLOF DRANKWET. Door R. Doets is aan B. en W. ge vraagd om verlof (ingevolge art. 34 dier wet) tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het beneden lokaal en de serre van het perceel Es- schilderstraat 2. Hetzelfde is gevraagd door L. Kraan voor de gelagkamer van het perceel Spaarne 28. zaak afgehandeld, dan drukt zijn buurman op een knopje, zoodat hij weer naar boven komt. „Wat zou dat", vond Wouter, „een goed middel wezen om al te langdra dige sprekers eens een poosje kwijt te wezen Toen we toch eenmaal aan 't ver tellen waren, kwam Hupstra aan met een verhaal over een excursie van de hoogste klasse van een meisjes- schooL „Welke meisjesschool?" vroeg Wou ter. ,,'t Is vreemd", zei Hupstra, „maar ik heb net als jij toevallig juist den naam vergeten, 't Was dan een meis jesschool, namelijk de hoogste klasse, en ze ging per spoor naar Leiden, om daar het museum van oudheden te zien. Nauwelijks zijn ze te Leiden uitge stapt, of een troepje studenten krijgt ze in 't oog, begrijpt dadelijk dat het een schoolklas is en stapt er achter aan. Samen komen ze in 't museum. De directrice gaat haar klas voor naar de mummies, en geeft daarvan een verklaring. Met de grootste aandacht staan de studenten mee te luisteren en geven af en toe lucht aan hun bewonde ring. „Hoe uitnemend gezegd", meent de een. „Hoe klaar en wetenschappelijk", verzekert 'de ander. Totdat het de directrice verveelt en STUKKEN VAN DEN RAAD. Voordracht Hoofd Eerste Burgerschool. Ter benoeming van een Hoofd dei- Eerste Burgerschool hebben B. en W. de volgende voordracht inge diend 1. E. ten Broeke, directeur der Rijksnormaallessen te Assen, 2. C. v. d. Werff Wz.. hoofd eener school te Rotterdam, en 3 S. S. Hoog- terp, hoofd eener school te Wovmer- veer. (Raadsstuk 155). Wijziging Politie-verordening. Naai- aanleiding van een verzoek van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned .Timmerlieden Bond, stelt de Rechtsgeleerde Commissie voor, de politie-verordening met een nieuw artikel 205 aan te vullen, luidende Voor zoover daarin bij het Wet boek van Strafrecht of de Veilig heidswet niet is voorzien, wordt met een boete van ten hoogste 25 of een hechtenis van ten hoogste zes dagen gestraft, iedere werkbaas, die niet bij arbeid boven open ruimten afdoen de maatregelen neemt, om te voorko men, dat personen, die aldaar werk zaamheden verrichten, naar beneden storten en dat zij, die zich daaron der ophouden, door vallende voor werpen getroffen kunnen worden. Deze bepaling is niet van toepassing op fabrieken en werkplaatsen in den zin der Veiligheidswet. (Raadsstuk 33). Fonds Werkloosheid-verzekering. Door de heeren Van Lijnden en Thijssen is een uitvoerige toelichting- gezonden op de amendementen door hen ingediend tot wijziging van bet ontwerp-reglement voor het gemeen tefonds tot bevordering van de ver zekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid. De amendementen vermeldden wij reeds en zullen dus volstaan met de mededeeling van het belangrijkste uit deze toelichting. De voorstellers achten het ge- wenscht, dat bepaald wordt, dat de deelnemende veveenigingen te Haar lem gevestigd zijn, omdat het voor het bestuur van het Fonds bezwaar lijk zou zijn in andere plaatsen ge vestigde vereenigingen te controlee ren, terwijl het voor de bestuurderen van ijn andere plaatsen gevestigde vereenigingen ook moeilijk is. om controle over haar leden uit te oefe nen. De groote organisatiën, elders gevestigd, kunmen hier een vereeni ging voor haar leden oprichten, uit sluitend bestemd voor de verzekering tegen werkloosheid, waarbij het ver band met die organisatiën behouden blijft. De omschrijving „kleine werkba zen" achten zij gewenscht, omdat zij die geen gebruik maken van vreemde werkkrachten knecht noch patroon zijn. trek uit de gemeente, trekken de voor stellers in, met het oog op de moge lijkheid, dat aan de vereenigingen personen deelnemen, uit aangren zende gemeenten. Wel handhaven zij hun amendement op dit lid van art. 12 om daaraan toe te voegen „ontslag wegens handelingen in strijd met de wet of een schriftelijk arbeids contract". (Raadsstuk 164). Ook de heer Middelkoop heeft een toelichting gegeven op zijn amende menten. Zijn voorstel om het 3de lid van art. 12 te laten vervallen, wordt in getrokken. Het 3de lid van art. 12 wil de voor steller laten vervallen., omdat an ders de niet-werklieden, die in vele werkliedenvereenigingeai zijn. om daar als adviseurs op te treden, zou den moeten bedanken. In art. 24 wil de voorsteller het Tiooger beroep regelen. Het. dag. be stuur der gemeente acht hij daarvoor het gewenschte college. (Raadsstuk 162). Door tien hoer Gvavestoin wordt roorgrsteld, dot voor 't. geval eon per- soon tegelijk lid is van meer dan éón vereeniging, deze slechts krachtens zijn lidmaatschap van één diep rer- eenigingen voor bijslag in aanmeT- king kan komen. De voorsteller meent, dat lieifondjs wel opgericht is met het doel aan ta moedigen tot verzekering maar geens zins het karakter draagt van een verzekeringsinstelling, waar men te gen een hoogere premie ook een hoo- gere uitkeering ontvangt. (Raadsstuk 163). Stenografie. Op 16 April heeft te Utrecht eem examen voor het systeem Stojz'e Wery plaats gehad. Voor diploma B is o.a. geslaagd mej. N. Richards, te Haarlem. HAARLEMMERMEER. Te Nieuw-Vennep zijn op heden 10 rijksveldwachters gedetacheerd, ter bewaking van de toegangswegen lot den kring, welke door het heerscheh van „Mond- en Klauwzeer" besmet is verklaard en vanwaar de in- en uit voer van herkauwende dieren en var kens ten strengste is verboden. De arbeider K., werkzaam zijnde met een zaaimacliine, had het onge luk met zijn hand tusschen de kamra deren te geraken, waardoor hem 3 vingers werden afgekneld. Ten nadeele van den landbouwer v. Z., wonende aan den IJweg, heeft een hond, des nachts het konijnenhok stuk gebeten en niet minder dan 10 volwassen konijnen, verscheurd. zij aan de jongelui verzoekt, om, daar de klas op een wetenschappelij ke excursie is, liever heen te gaan. „Pardon", zegt een van de studen ten beleefd, „dat kunnen wij niet doen, want u moet weten wij zijn ook op een wetenschappelijke oxcur- e." Hierop barst een van de meisjes, die toch al moeite genoeg heeft ge daan om zich goed te houden, in een proestgelacli uit. „Als je nog één keer lacht", zegt de directrice verwoed, „dan stuur ik je er uit Zij bedenkt niet zoo gauw, de arme geplaagde, dat het hier de school niet is, en dat een van haar discipelen moeilijk alleen kan wachten in de gang van een museum. Ten slotte wordt de concierge in den arm genomen. Hij weet beter, hoe met dit volkje moet worden omge sprongen. „Heeren", zegt hij beleefd, „och. gaat u nu liever weg en Iaat u die dames met rust. Waarom zou u het ze lastig maken Dat willen de jongelui dan ook niet en een oogenblik daarna zijn ze afge marcheerd. Maar geen tien minuten later komt er een ander clubje studiosi binnen ze waren er door de vrienden op af gestuurd Voorloopig gaat de hoogste klasse van de ongenoemde school niet weer naar Leiden. Ze vroegbn, of ik niemendal te ver tellen had. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik zal Zondagochtend, vergezeld door kapitein Jhi*. Van Suchtelen van de Haare, adjudant, naar Schwerin vertrekken, ten einda aldaar bij te wonen, de opening van de buitengewone vergadering van een. Landdag. Z. K. H. is voornemens Vrijdagavond 15 Mei op het Loo te rug te komen. DE INBRAAK TE ROTTERDAM. In zake de inbraak bij den heer J. Helmer, Weenaplein te Rotterdam deelt men nog het volgende mede: Donderdagmorgen werd de inbraak" ontdekt en kwam men tot de erva ring dat alle contanten ontvreemd waren. Blijkbaar met een valscheri van het perecel geopenü en ue eiec- trische geleiding, die een alarmschei beweging brengt, afgesneden. Daarna heeft men de eikenhouten be timmering, die om de brandkast stond, met geweld verwijderd, de kast aan den achterwand opengescheurd en den inhoud ontvreemd. Bij deze bewerking heeft men schade toege bracht, aan kleed, gordijn, eikenhou ten betimmering, enz. Alle gouden en zilveren voorwerpen worden even eens vermist én hiervan werd alleen" de fluweelen tasch, die van een an tiek zilveren beugel voorzien wai geweest, op het kantoor teruggevon den, benevens een paar ledige doos jes. De inbrekers te Rotterdam doen" thans wel van zich spreken. Zoo bleek Vrijdagmorgen weer bij inspectie der woning van mevrouw de wed. IJson- dijk aan den Mauritsweg, welke da- me in De Steeg verblijf houdt, dat de dieven er op ontzettende wijze had den huisgehouden on o.m. een heele zilverkast hadden leeggestolen. „Jawel", zei ik, „hebben jelui ge lezen, dat een van onze Haarlemsche doctoren een school voor moeders op richten wil „Och", zei Hopma, „we zullen met tertijd nog scholen oprichten om te leeren hoe we onzen neus moeten snuiten. Mag je dan niets meer van je moeder leeren ,Dat heb ik ook gezegd. Maar toen vroeg een dokter me, of ik wel een9 gehoord had van al de malle dingen,- die moeders met hun kinderen uitha len. Dat ze een stuk nuchter kalfs- vleesch leggen op zieke oogjes, een" stinkende, rauwe haring om de keel binden, als die ziek is, gesmolteri schapenvet geven als 't kindje diarrhee heeft, zoogenaamd voor de schraligheid, een bloedkoralen ket tinkje omhangen voor het doorkomen van de tanden, een ui in bed leggen tegen stuipen, als de kinderen onrus tig zijn, olie, anisette en suiker ge ven, het pasgeboren kind zwarte kof fie laten drinken zooals in Overijsel, of oud bier met suiker, zooals in Limburg Ik stond versteld. „Dus je wou een school om wat af te leeren vroeg ik. „Dat zou al heel wat gewonnen' zijn", antwoordde de medicus, „want de moeders gaan er soms raar me» om." „üat~Js waar', beaamde deftig Wouter, die nooit zelf kinderen heeft gehad. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9