NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. II praat te houdenmaar daarbij moet het blijven. En als de Doema er toe I overgaat, om zelf haar taak ernstig 25e Jaargang. No. 7631 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 12 MSI 1908 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDEN? Haarlem 1.29 ¥©ar de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Fsanco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M de omstreken en franco per post 0.45 öltgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J° C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. SS Reclames 30 Cent per regel BI] Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing* 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 224. Drukkerijs Znider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 7©ft de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephaon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 12 MEI. Brongebouw. Vergadering *Jad. Blindenhand. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, S uur. Groote Kerk: Orgelbespeling 1-2 uur Velsen: Raadsvergadering, 1§ uur. Buitenlandsch Overzicht RUSLAND. Dat deze Russische Doerna niet veel te beteekenen heeft, is thans vol doende bekend, maar dat een regee- rings-ambtenaar, de minister van fi nanciën Kokowzef, dat bij de behan deling van de Spoorwegbegrooting in de Doema openlijk durfde bewe ren, is toch wel wat al te bar. Deze excellentie liet zich maar even deze woorden ontvallen „Goddank, WIJ HEBBEN NOG GEEN PARLEMENT En wat denkt u, dat de rechterzijde daarop deed Zij uitte luide hare verontwaardiging over die minach ting of beleediging Neen, de rechterzijde liet niet na, die woorden door luide toejuiching te onderstreepen. Is het niet diep treurig Maar bij de andere partijen heeft die uiting van den minister .groote ontevredenheid gewekt. Dadelijk na de zitting bielden de Octobristen een bijeenkomst, om over de beteekenis daarvan, en de aan te nemen hou- J ding te beraadslagen. Zaterdag protesteerde graaf Uwa- rof, namens do Octobristen-jftrtij, tegen de uiting van minister Kokow- j zef de afgevaardigde meende te mo- gen aannemen, dat de minister zijn i eigen meening had geuit, en niet die I van het kabinetwant dan zou hij in tegenspraak zijn geweest met de regeeriïigsverklaring van Stolypin. Wanneer Jiokowzef echter de mee ning der regeering uitsprak, had hij beter gedaan nooit de Doema te be- treden. President Chomjakof verklaarde I echter niet in staat te zijn geweest (len minister van financiën in de I vorige zitting tot de orde te roepen. Hij verzocht echter den leden op de j „ongelukkige zinswending" van den minister niet terug te komen. Maar wat baat zulk een beraadsla ging, waar de minister niets anders uitspreekt dan de algemeene mee- j ning onder de regeerings- en ambte- I naarsklassen De Doema als een par- lement te beschouwen, en haar ar- l beid ernstig op te vatten, gaat dien II heeren te hoog. Zij willen hoogstens medewerken om de Doema aan de (op te vatten, is het ontbindingsbe- sluit gereed. Dat er onder die omstandigheden (van deze Doema en deze regeering geen ernstigen arbeid verwacht kan .worden, is duidelijk. (Nog een staaltje van echt-Russi- sche toestanden laten wij hieronder i1 volgen. I DE POLITIEKE GEVANGENEN TE ODESSA worden, naar 't schijnt, zeer slecht 'behandeld'. Een zekere Smirzowa, die de kwellingen in de gevangenis niet meer kon uithouden, moet hare kleeren in brand hebben gestoken en onder vreeselijke pijnen bezweken zijn. De andere gevangenen weigeren alle voedsel. Ook in PERZIë bestaan vreemde toestanden. Daar heeft de Sjah zijn afgetreden minis ters maar weer herbenoemd, omdat hij geen.... nieuwe Regeeringsambte- nareu kon_krijgen. Verder heeft de Sjah, die nieuwe onlusten vreest, besloten alle feestelijkheden af te zeggen bij zijn aanstaanden verjaar dag. Maar het Parlement besloot nu, den verjaardag van den Sjah op 'feestelijke wijze te vieren. Dat noemt men „samenwerking" in P.erzië ÈNGELSCH-INDIë. Het gaat in Engelsch-Indië nog niet naar wensch. De vijandig gezin de afdcelingen der Mohmands heb ben hun wantrouwen getoond door de Britsche voorwaarden voor de on derwerping te weigeren, waarop ge neraal Willcocks bevolen heeft, dat onmiddellijk twee brigades tegen' hen zullen ageeren. Aangaande DEN ANARCHISTISCHEN 'AANSLAG TE CALCUTTA heeft het onderzoek het bestaan aan getoond van een revolutionnaire sa menzwering op uitgebreide schaal en stelselmatig georganiseerd in een on- derwijs-inrichting m Manicktola- heuse, waar bommen werden ver vaardigd en onderwijs gegeven werd in het vervaardigen van ontplofbare stoffen. MAROKKO. Zoo langzamerhand worden de be richten uit Marokko duidelijker. Aan eene zekere legatie te Tanger de Duitsche zal wel bedoeld zijn zijn brieven ontvangen van Moulay Ha- fid, waarin deze verklaart gaarne zijne goede gezindheid ten opzichte van Europa te willen toonen, maar dat hem dit belet wordt door het op treden van Frankrijk en de kuipe rijen van zijn broeder en diens vi ziers. Verder verklaart hij binnen kort een aanval te zullen doen op Rabat en een einde te zullen maken aan de heerschappij van zijn broeder, maar dat hij tijdig de Europeanen aldaar zal waarschuwen, ten einde hun in staat te stellen met hun have en goed de stad te verlaten. Daardoor zal hij dan een bewijs geven van zijn goede trouw. Wat is die Moulay Haf id toch een goede kerel SPANJE. Alle bladen begroeten met bijzonde re ingenomenheid het besluit, waar bij aan Nakens, Ibarra en Malo, de drie veroordeelden ten gevolge van den BOMMENAANSLAG IN DE CALI.E MAYOR op 's konings trouwdag, kwijtschel ding van straf wordt verleend. Zij verklaren eenstemmig, dat de koning niet beter den verjaardag van den prins van Asturië had kunnen vie- ren. De republikeinsche „Espana Nue- va" zegt, dat men, door gratie te ver- leenen, recht heeft laten wedervaren aan den karakteradel van 'n mensch en aan de gevoelens van heel een volk. Het blad voegt hieraan toe, dat minister Maura hiermede de schoon ste bladzijde van de geschiedenis van zijn bestuur geschreven heeft. De minister-president heeft ver klaard, dat koning Alfonso sinds lang het plan koesterde en het reeds eer der zou hebben ten uitvoer gelegd, indien redenen van processueelen aard hem dit niet verboden hadden. De democraat Franco Rodriguez prijst koning en regeering uitbundig om deze daad. CHINA EN JAPAN. De Japansche regeering begint thans met kracht werk te maken van DE CHINEESCHE BOYCOT BEWEGING. Zij heeft aan het Chineesche mi nisterie van buitenlandscha zaken de namen medegedeeld van de vier Chi neesche kooplieden, die zich 't meest beijveren om den boycot in Zuid- China door te drijven, terwijl zij tevens den eisch stelde, dat de regee ring maatregelen zou treffen om de kooplieden te verhinderen hun land- genooten tegen Japan op te zetten. Ook van Engelsche zijde wordt in vloed geoefend op China, om aan den boycot een einde te maken. De Engelsche gezant heeft namelijk op daartoe ontvangen opdracht uit Lon den den Engelschen consul-generaal te Kanton verzocht den onderkoning van die provincie te raden niets on beproefd te laten, om den boycot te onderdrukken. Japan mocht maar willen, dat het zich dat zaakje met het smokkel- schip maar nooit op den hals had ge haald. Stadsnieuws Vreemdelingenverkeer. De kiosk van het Informatiebureau voor vreemdelingen is van Zondag af weder dagelijks gëopend van 9—5 uur. Binnen enkele dagen verschijnt de 5e jaargang van de Gids voor Haar lem en omstreken, die in vele op zichten aanmerkelijk is gewijzigd. H e r ij k. Dinsdag 12 Mei zal de herijk plaats hebben: 's morgens van 8 tot 12 uur voor de Smedestraat, Krocht, Nieu we Groenmarkt en Ursulastraat. 's Middags van 1 tot 4 uur voor de Barteljorisstraat, Hooimarkt. Phoe- nixweg en Ripperdastraat. Een mooie gift. Aan het einde van de Godsdienst oefening in de Groote Kerk van Zon dagmorgen, maakte de voorganger, ds. Barbas, aan de gemeente bekend, dat er een gift van f 100 was gecol lecteerd voor de armen, waarvoor Z.E. hartelijk dank zeide. VOLKSSANATORIA IN NEDERLAND. On Ier leiding van mr. J. Sickinga uit Leeuwarden had Zondag in „da Kroon" te Haarlem, de 10e algemeens vergadering plaats van de Vereeni- ging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borstlijders in Nederland. De vergadering werd bijgewoond door jhr. S. M. S. de Ranitz, voorzit ter van den Raad van Commissaris sen van Oranje-Nassau-oord. In zijn openingsrede bracht de voor zitter warme hulde aan de nagedach tenis van den overleden voorzitter dr. J. J. Bomoet, aan wien de Vereeni- ging in het bijzonder en de bestrij ding der tuberculose in het algemeen buitengewoon veel te danken heeft gehad. Door den len secretaris, den heer dr. R. de Josselin de Jong, werd uit gebracht het verslag over den staat en de verrichtingen der Vereeniging gedurende het jaar 1907. Daarin wérd in de eerste plaats herinnerd aan het overlijden van den zeer gewaardeerden voorzitter, dr. J. J. Homoet. Met dankbaarheid werd herinnerd aan de opbrengst van f 4400 eener voorstelling te Rotterdam voor op neming en verpleging van behoeftige Rotterdamsche longlijders in het Sa natorium der Vereeniging. Ten slotte wordt gewezen op het noodzakelijke van uitbreiding, noodig door de reeds bereikte resultaten in het Sanatorium, de steeds grooter wordende toeloop van patiënten, de ontwijfelbaar verm eeMiwAa nataaier- stelling en sympathie, die het Sana torium van de zijde der medici on dervindt. Aan het jaarverslag van den genees heer-directeur, den heer dr. B. H. Vos ontleenen we het volgende: Het aantal patiënten was zóó groot als nooit te voren, zoodat alle maar eenigszins beschikbare ruimte was ingenomen. Het geringste aantal patiënten per dag was 63, het grootste aantal 73; gemiddeld waren er de meeste pa- tienten in de maand Juli, de minste in de maand April. In het geheel bedroegen de Ex ploitatie-kosten f 54636.66; per ver- pleegdag f 2036. De Vereeniging heeft moeten sup pleerdena. op den verpleegdag 26835 (aantal verpleegdagen) maal f 0.036 is f 996.06, b. voor 8 kostelooze plaat sen f 5840, c.voor uitgaven buiten de begrooting f 2572.07, te zamen ƒ9378.13 Er kwamen 301 aanvragen tot plaat sing, waarvan 202 werden opgeno men; bovendien nog 10 voor wie in 1906 reeds opneming was gevraagd. In het sanatorium overleden 4 pa tiënten. De meeste patiënten kwamen uit Z.- Hoiland (32), geen enkele uit Lim burg. Van de ingekomen patiënten waren 33 in het eerste, 23 in het twee de en 44 in het derde stadium; de ze cijfers bedroegen in 1906 49 28 pet. en 23 De toestand was dus ge middeld slechter dan in 1906. Van de 209 in 1907 vertrokken pa- tienten moeten 15 buiten rekening worden gelaten, omdat ze te vroeg vertrokken, van de overige 194 ver kreeg men een positief resultaat voor eerste stadium van 90 voor tweede stadium van 93 voor derde stadi um van 73 Ook ten aanzien van herstel van arbeidsvermogen werd een gunstig resultaat verkregen. De behandeling der patiënten werd voortgezet in de richting, waarin zij zich te Hellendoorn in vorige jaren heeft bewogen. Steeds werd in het oog gehouden, dat 't einddoel van de behandeling in een Volkssanatorium moet zijn: herstel van arbeidsvermo gen, omdat voor de patiënten in de meeste gevallen juist het verlies van arbeidsvermogen de reden is van hun komst in het Sanatorium. De drie hoofdfactoren blijven goe de voeding, frissche lucht en rust. De eenige groote verandering in de behandeling was de uitbreiding die de tuberculine-injecties ondergingen; de resultaten van deze therapie wa ren bij de patiënten, bij wie de in spuitingen lang konden worden voort gezet, zeer gunstig. De sub-commissie Gouda in de vorige algemeene vergadering be noemd tot het nazien van dé reke ning en verantwoording van den al- gemeenen penningmeester over het afgeloopen jaar, bracht haar verslag uit, strekkende tot goedkeuring, waar toe werd besloten. Tot leden van bet bestuur werd herkozen de heer dr. J. Herman de Jong, terwijl in de plaats van de heeren dr. J. G. Driessen, dr. D. de Vries Reilïngh, prof. dr. E. L. Van Leersum, mr. J. P. R. M. de Nerée de Robberich, dr. M. de Vlieger en mr. J. Sickenga, die periodiek aftra den, werden gekozen de heeren mr. A. E. Baron Mackay, dr. P. H. van Eden, dr. D. Reinders, dr. H. J. v. d. Wey, J. C. de Jon cheer e, dr. H. San dra en dr. M. W. Pijnappel. Daarop werd opnieuw in behande ling genomen het voorstel van Gouda tot wijziging van art. 9 van het Huis houdelijk reglement, betreffende de wijze van inning der contributie. Reeds in 1907 was daarover in de al gemeene vergadering gesproken. Naar aanleiding daarvan was door het Hoofdbestuur een wijziging voorge steld. Na eenigebespreking werd aange nomen bet voorgestelde artikel van bet Hoofdbestuur, gewijzigd na inge diende amendementen. Het luidt nu: „De penningmeester ontvangt jaar lijks in het begin van Januari van den algemeenen penningmeester der Vereeniging een zoodanig aantal ge stempelde en ongeteekende quitanties als hij noodig heeft voor de inning der iaarliiksc.be bii^Tns?.en er» andere gelden van de contribuanten en le den zijner sub-Commissie. Wanneer hij de jaarlijksche bijdra gen geind heeft, zendt hij het bedrag onder aftrek van de noodzakelijke onkosten, waaronder begrepen wor den de administratie-kosten, de ver goeding van reis- en verblijfkosten van den afgevaardigde naar de Al gemeene Vergadering, zoo die ver langd wordt, en ook zoo noodig het reisgeld voor de lijders naar Sanato ria, vóór 1 Juli aan den algemee nen penningmeester. Bovendien stort hij bij dezen voor ultimo December de na 1 Juli ingekomen gelden. Vóór 15 Januari zendt hij aan den algemeenen penningmeester een afschrift van de door hem aan de Sub-commissie afgelegde rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar." Na de pauze sprak dr. M. W. Pijn appel, inspecteur der Volksgezond heid, president der Commissie van toezicht, zijn feestrede uit ter herden king van het tienjarig bestaan der Vereeniging. Spreker begon met een uiteenzet ting van de waarde van den huidigen strijd tegen de tuberculose, van den twijfel aan de mogelijkheid der be strijding van de ziekte door de op richting van sanatoria, om daarna breedvoerig na te gaan de geschiede nis, die vooraf ging aan de beslissing dat sanatoria inderdaad nuttig kun nen werken. Zooals het tegenwoordig nog gaat zeide spreker -dat er maar enkele verspreide vereenigïngen zijn, die ie der juist doen wat zij willen, en het dus volstrekt niet zeker is, dat alles op de beste wijze gebeurt, is het stel lig niet goed. Zoo kan ook ieder in stituut, zonder goed verband niet al het andere werkend, nooit goed tot zijn recht komen, of in zijn juiste be teekenis worden gekend. Maar het al gemeen verband is er nu, door de ge reorganiseerde Centrale Vereeniging, en als de middelen nu maar niet blij ven ontbreken, dat wil zeggen, als het geld er komt zal de geheele or ganisatie op den duur ook wel goed in orde komen. Het centrum daarvan, het hoofdor gaan meende spreker zal het consultatiebureau moeten worden. Na aldus de geheele organisatie, wat betreft haar verschillende hulp middelen te hebben aangegeven be sprak dr. Pijnappel de resultaten der sanatoria en hoe tot 1 Januari van dit jaar in de drie volkssanatoria ge zamenlijk waren behandeld 2290 patiënten, waarvan 1637 of 71.5 ge nezen of veelverbeterd zijn vertrok ken. Vervolgens weerlegde spreker de bewering, dat men de zieken buiten de sanatoria evengoed kan genezen. Hij zette daarbij duidelijk uiteen, dat men in de sanatorium-behandeling iets anders moet zien dan een open lucht behandeling en goede voeding. Die zijn de eenige hulpmiddelen niet meer. Een geheel individueele, voor ieder geval wel overwogen en goed vastgestelde behandeling onder stren ge controle, dit is het wat een goed beheerd Sanatorium thans geeft en wat maakt, dat het als genezings-in- richting door niets te evenaren is. Een behandeling, die zoowel op de verbetering van den localen toestand als op het versterken van het geheele lichaam en van het weerstandsvermo gen gericht is en die evenmin de geestelijke gesteldheid van den lijder vergeet. Die evenzoo de specifieke behandeling met tuber- culine en dergelijke middelen omvat, als de oefening en versterking door matigen, met zorg gekozen lichaams- arbeid. Die de lijders went aan stren ge tucht, maar hen tevens door lee ring en onderricht, gezamenlijk en ieder afzonderlijk, het waarom en waartoe leert begrijpen, opdat zij met vol besef van het belang waarom het hier gaat, mee zullen kunnen werken tot hun genezing. Een behandeling, die hen sterkt en verheft in elk opzicht en het verblijf in het Sanatorium tot een vreugde en een geluk voor hen maakt, die zij nooit zullen vergeten. En zulk een behandeling zou men hun elders, zoo wat overal kunnen geven? In ieder gewoon ziekenhuis, in eisen 'wonintr? Zoo vroes smreker En met klem zeide spreker: „De sana toria doen nut, omdat ze niet gemist kunnen worden, dat is de zaak, waarop het aankomt. Dat ze duur zijn, achtte spreker in geenendeele een afdoend argument tegenover hun nut. Daarom achtte dr. Pijnappel het een juichtoon waard, dat de Vereeniging tot dit heerlijk doel kan meewerken, daarom dankte hij in de eerste plaats den man, die door zijn bezieling, door zijn onvergelijkelijke arbeids kracht en arheidsmoed tot stand hielp brengen, wat zonder zijn geloovige volharding misschien nooit zou zijn bereikt. Vervolgens bracht spreker dank en hulde aan allen die mee- en samen werkten om 't Sanatorium te Hellen doorn te doen zijn wat het thans is: den eersten zoo spoedig overleden di recteur, dr. Boele, het Hoofdbestuur met zijn beide secretarissen, de lin de Jong en Herman de Jong, den penningmeester, den heer Telders, dr. Vos, den kloeken en krachtigen di recteur, die thans zeide spreker het werk leidt, in nooit verflau- wenden ijver en heerlijke toewijding, diens echtgenoote, assistent, directri ce, enz. Een daverend, hartelijke applaus volgde op deze belangwekkende met aandacht aangehoorde rede. In behandeling werd genomen het voorstel van het Hoofdbestuur tot uit breiding van het Sanatorium. Te dezer zake was overlegd een rapport eener commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren J. C. Driessen, Herman de Jong, A. H. J. C. Telders en R. de Josselin de Jong, die met protest van den heer Dries sen tot. de volgende conclusie kwam: „De uitbreiding wordt door de ove rige leden ten zeerste gewenscht. Zij achten de gekozen plek voor den bouw de beste, het overgelegde plan, qua type, dus behoudens wijziging van de inwendige indeeling en uit breiding van de lokaliteit aan ts be velen. Om over de kosten te oordeelsu is een volledig bestek beslist noodig. Zij wenschen bet aan het H. B. over te laten te overleggen hoe de vereisohte gelden voor bouw en exploitatie te verkrijgen. Het Hoofdbestuur acht uitbreiding van het Sanatorium met een pavil joen van 36 a 40 bedlegerige patten- ten noodzakelijk en verzocht machti ging om zoodra mogelijk tot die uit breiding over te gaan. Het doel is te dien einde de noo- dige gelden te verkrijgen. De geneesheer-directeur dr. H. W. Vos lichtte uitvoerig het voorstel toe. Hij ging ha hoe, gedrongen door het steeds klimmend aantal aanvragen langzamerhand alle beschikbare ruimte is ingenomen en het oorspron kelijk aangenomen aantal van 40 a 50 patiënten is gestegen tot 73 74 pa- tienten. Het plaatsgebrek is wisselend voor mannen en voor vrouwen. Zijns inziens was uitbreiding noodig voor bedlegerigen en in het oog hou dend, dat de lighallen in onderschei dene gemeenten reeds voldoen voor het begin der ziekte, meende dr. Vos, dat de nieuwe uitbreiding zoo moet worden ingericht, dat de bedlegerigen" ook buiten kunnen worden gebracht. Spreker ging na, welke wijzen van uitbreiding het meest aan te bevelen is en kwam tot de conclusie, dat het meest aanbevelenswaard is de bouw van een paviljoen ten oosten der vrou- wen-Iighal. De bestaande installaties zijn voldoende voor de uitbreiding, terwijl z. i. geen grooter bijdrage in de exploitatie noodig zal zijn. De kosten van uitbreiding voor 40 bedden zijn f 76000, voor 48 bedden" f 82.000; deze kosten zullen waar schijnlijk gewijzigd worden. Nadat twee leden van het hoofdbe stuur hun stem tegen de uitbreiding hadden kenbaar gemaakt, verdedigde de heer Josselin de Jong het voorstel vooral ook onder verwijzing naar de rede van dr. Pijnappel. Het bezwaar, dat niet gehandeld zou worden overeenkomstig art. 1 der statuten achtte de heer De Jong nidi zeer groot; desnods zou dit artikel id verband met tijdsomstandigheden ge wijzigd kunnen worden. Dp n.fcrp.vn.arrüs-rl p vn.n 's.firavATiihfl. ge verklaarde zich tegen het voorstel1 eh wenschte uit te breiden het aantal plaatsen van lichtere patiënten, die niet opgenomen kunnen worden, om dat de bedden bezet zijn door de ern stiger patiënten. De heer Josselin de Jong antwoord de, dat de ernstiger patiënten wor den opgenomen, omdat de lichtere niet komen. Gouda wenschte eerst geld trachten te krijgen en daarvan laten afhangen hoe groot de uitbreiding zal zijn. Het voorstel van het Hoofdbestuur werd aangenomen met 26 tegen 5 stemmen. Medegedeeld werd, dat ter verster king van de geldmiddelen goedkeu ring wordt aangevraagd tot het uit geven van een weldadigheids-postze gel. Rotterdam werd aangewezen als sub-commissie belast met het nazien" der rekening en verantwoording vafi den alg. penningmeester over het loo- pende jaar, terwijl de volgende al gemeene vergadering te Utrecht zal plaats hebben. Ten slotte werd medegedeeld, dat dr. Homoet aan de Vereeniging ha9 gelegateerd een bedrag van f 1000. Aan het einde der vergadering- dankte jhr. De Ranitz voor de uit- noodiging tot bijwoning dezer verga dering, die hij met belangstelling ge volgd heeft. Namens de Centrale Ver eeniging van Sanatoria en namens Oranje-Nassau-Oord wenschte hij de Vereeniging geluk met hetgeen zij in" de 10 jaren van haar bestaan had ge daan en voegde daaraan toe zijfi beste wenschen voor de toekomst en den bloei van het Sanatorium te Hel lendoorn. (Applaus). De voorzitter dankte den heer De Ranitz voor zijn woorden en beval de Vereeniging bij voortduring in dienö welwillendheid aan. De vergadering werd hierop geslo ten. Een aantal leden bezochten daar op, onder leiding van dr. Proot uit Haarlem het St.Elisabeths of Groote Gasthuis, terwijl de meesten daarop vereenigd werden aan een maaltijd, aangeboden ten huize van den heer mr. H. J. D. D. Enschedé, lid van het Hoofdbestuur, te Haarlem woon achtig. Ons Spoorlijstje. Op het lijst je van spoor- en tram wegen, dat wij onlangs uitgaven, komt in weerwil van zorgvuldige cor rectie toch nog een fout voor. De trein Haarlem—Rotterdam" na* melijk vertrekt niet 3.21 van hier, maar 4.21. Wij verzoeken vriendelijk, die even Op het lijstje te verbeteren.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1