HAARLEM'S DAGBLAD. WEEOtBLA.['-. Stadsnieuws Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON Eindelijk gewonnen VOLKS- EN SCHOOLBADEN. (Vervolg). In cle middagvergadering van de Zaterdag in het Brungebouvv belegd, 6de conferentie van de Nederland se vere«?nig:r.g voor Volks- en Schoolboden, werden verschillends voordrachten gehouden. De heer J. C. M. Fischer, gep. ma joor der genie, gaf een algemeen overzicht van de volks- en schoolbo den in ons land. Spreker betreurde bet, dat de voorhanden zijnde gege veris nog slechls gering zijn, waar om het wenschelijk zou zijn, als een enquete werd ingesteld, en deze ge gevens verwerkt werden in ëep. bro chure Op voorstel van het bestuur en na bereidverklaring van den spreker, werd den heer Fischer opgedragen, die enquete in te stellen en de bro chure te bewerken. Dr. \V. P. Ruysch, inspecteur der Volksgezondheid, zette nog eens het doel der vereeniging uiteen. Spreker schetste op medische gronden het nut sn de noodzakelijkheid van het ge regeld baden. Reinheid is de vijand van vele, vooral van besmettelijke, .ziekten. Volks- en schoolbaden zij:i noodig, en het beginsel moet steeds meer gepropagandeerd worden. In de eerste plaats moeten de schoolbaden bevorderd worden, opdat de kinderen aan die reinheid gewennen, zoodat ze ook als- volw assenen geregelde ba ders zullen worden, 't Spreekwoord zegt immers ,,die 't kind heeft, heeft de toekomst'1 De Russische voiksbaden werden besproken door den heer B. J. Paav- dekooper. Deze liet uitkomen, dat ons land, wat baden betreft, veel bij Rusland achterstaat. Is het hier nog noodig de mensclien aan te toonen, dat het baden noodzakelijk is, ir Rusland is het baden inheemsch en een volksgebruik. In de fabriekswet- ten heeft de overheid het baden voor de werklieden zelf verplichtend ge steld. Door den heer W. van Boven wer den alsnu eenige mededeelingen ge daan over het nieuwe Ilaagsche Volks- en Sehoolbad, hetwelk een model-inrichting zal worden. Als plaats voor de volgende verga dering- werd 's-Gravenhage aangewe zen. De voorzitter richtte eenige waar- deerende woorden tot de aftredende bestuursleden de heeren Jolles en Ritter. Hierna werden nog eenige bespre kingen gehouden over contröle-mid- delen aan de badhuizen, waarna de vergade'ring werd 1 De middag-vergadering werd door enkele Haarlemsclie raadsleden bij gewoond, o.a. de heeren Gravestein, Thijssen en Schram, terwijl als leden reeds tegenwoordig waren de heeren De Breuk en Van den Berg. Na afloop der vergadering werd, onder leiding van den heer Joh. de Breuk een wandeling door de stad gemaakt. O.a. stond een bezichtiging van 'i gemeentelijk museum en het douche-badhuis op het Leldscheplein op het programma. Na deze wandeling vereenigde men zich aan den maaltijd. AKTE-EXAMENS L. O. Haarlem, 9 Mei, Geslaagd de da mes: A. Greuter, Bergen; G. de Moei, Bergen; G. Krom, Bergen; M. de Groot, Noordwijkbinnen; W. S. Overbeek, Zaandam, J. de Wijn, Zaandam: E. van der Mark, Haar lem. MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. De af deeling Haarlem van den Bond van Technici had Zaterdagavond in Café Neuf eene vergadering uitge schreven. waarin de heer H. J. C. Ha ver uit Amsterdam een lezing over bovengenoemd onderwerp hield. Tegenwoordig waren een 20-tal per sonen, waarondex- de heer Mr. J. H. Thiel, wethouder, en W. L. Schram! raadslid. De voorzitter, de heer Boersma, be treurde deze geringe opkomst. De re geling van het Middelbaar Technisch Onderwijs is toch een belangrijke zaak, vooral voor Haarlem. Het heeft indertijd niet veel gescheeld, of onder het Ministerie-Kuyper was hier ter stede een Middelbare Technische School gesticht. Haarlem was toen zelfs zoo royaal, een terrein kosteloos aan te bieden. Hierna werd het, woord gegeven aan den heer Haver. Deze ving aan met het stellen der vraag, waarom de zaak van het M. T. O. zoo weinig belangstelling ondervindt'? Het ant woord isIe. omdat de groote massa niet weet, wat een technicus is, en 2e. omdat de vakorganisatie der technici nog niet voldoende ontwik keld is. Dit laatste is weer te betreu ren, omdat de laksche technici zich zelf en hun collega's benadeelen. Met de vakorganisatie staat ook de vak ontwikkeling in verband, en eerst moet de ontwikkeling der technici verbeteren, vóórdat de materieele po sitie verhoogd kan worden. Het Midd. Tech. Ondei'wijs is in ons land zeer stiefmoederlijk bedeeld. Op de begrooting voor 1907 stond f 1.330.000 uitgetrokken voor Tech nisch onderwijs 54 was hiervan bestemd voor Hooger Technisch On- derwijs, 40 voor Lager Technisch Ondei-wijs en slechts 6 voor Mid delbaar Technisch Onderwijs. Deze 6 bestaan uit eenige subsidies aan enkele scholen. Spreker verdedigde achtereenvol gens eenige stellingen le. Goed geregeld Middelbaar Tech nisch Onderwijs is een eisch des tïjdser bestaat een di'ingende be hoefte aan. De voordeelen komen zoowel den technici als 't land in 't algemeen ten goede. Thans ziet men wat de revo lutie-bouw brengt en hoe de klein- industrie in ons land slechts gering succes heeft 2e. Het Middelbaar Technisch On derwijs moet, wil het vruchtdragend zijn, voorafgegaan worden d'oor eeni ge jaren werken in de practijk. Over dezen eisch bestaat volgens spreker wel eenig verschil van gevoelen. Som migen meenen, dat de Hoogere Bur gerschool aangewezen is, voor de eerste opleiding van den technicus. Spreker acht dit niet juist gezien, de H. B. S. is te veel een Manusje-van- alles, en men zou er dan toe moeten komen een speciale afdeeling aan de ze school te verbinden voor de voor bereiding van technici. Wel is het gewenscht, dat de aanstaande bezoe- kei*s der Middelbaar Technische School, een goede algemeene oplei ding ontvangen. Hoe het echter zij, noodzakelijk is het, dat de leerlingen eerst eenigen tijd in de practijk werkzaam zijn. De practijk doet als 3en zeef dienst, en leert welke jonge lui geschikt zijn voor technicus. 3e. Wat is de beste oplossing tot regeling van het Middelbaar Tech nisch Onderwijs Het is gewenscht, dat het Rijk een Middelbaar Technische School op richt. Spreker ging nu de geschiedenis van deze zaak na, memoreerde hoe de Tweede Kamer het ontwerp van Minister Kuyper te duur vond, en meer lust had in het ontwerp van Minister Rink, die 50.000 vroeg voor de uitbreiding der Machinistenschool te Amsterdam. Dit plan zou volgons1 spreker echter niet voldoende geweest zijn. De tegenwoordige Minister heeft zich geheel niet uitgelaten over deze zaak. Daarom is de wenschelijkheid gebleken, dat de voorstanders van het Middelbaar Technisch Onderwijs zich aaneensluiten, om op den Minis ter en de Volksvertegenwoordiging, als :t ware een overtuigenden drang uit te oefenen. Het Rijk zal toch de eerste school op moeten richten. Van particulier initiatief is dit werk niet te verwachtenhet Rijk is er voor aangewezen. 4e. Ten gerieve van de personen, die in afgelegen streken wonen, is het noodzakelijk, dat aan de school een inrichting wordt geopend voor correspondentie-onderwijs. Spreker achtte persoonlijk onder wijs wel vruchtbaarder, maar toch is 't voor jongelui met doorzettingsver mogen wel met veel succes te volgen. In Amerika en Parijs is zulks be wezen. Na de lezing werd gelegenheid ge geven voor het stellen van vragen. De heer Schram meende, dat de in leider te weinig verwachting heeft van dezen Minister. Minister Heems kerk is hinnentijds opgetreden en als dit Ministerie een nieuwe 4-jarigepe- riode is gegeven, zullen er zeker ook wel toezeggingen komen voor de re geling van het Middelbaar Technisch Onderwijs. Ten tweede verwacht de heer Schram niet veel succes van het correspon dentie-onderwijs. Dit moge in het bui tenland succes hebben, hier heeft men andere toestanden en andere eischen. Ten derde meende de. heer Schram dat 't particulier-initiatief niet te veel vergeten mag worden. Huishoud en Industriescholen en Ambachts scholen zijn ook door het particulier initiatief opgericht. Waarom heeft de Bond van Technici zelf niet de hand aan de ploeg geslagen Zou het niet gewenscht zijn, als de Bond zich met andere vereenigingen in verbinding stelde om de zaak op touw te zet ten. De Regeering zou zeer zeker een subsidie willen geven. De heer E. von Saher had niet juist begrepen, hoe de spreker zich de theo retische en practische ontwikkeling voorstelde. Een tegelijke practische en theoretische opleiding zou wel 't gewenschte zijn. Ook de heer Von Saher meende, dat de inleider het particulier-initiatief te veel achteraf gedrongen heeft. De heer Boersma vroeg, hoe de in leider zich voorstelt, dat niet-gegoede ouders hun kinderen het onderwijs zullen laten volgen De heer Haver antwooi'dde den heer Schram, dat hij de verwijzing naar een volgende verkiezing en be- ginselvex-klaring wel wat al te veel toekomstmuziek vindt. Het correspondentie-o-nderwijs kan wel vruchtbaar zijn. Nu zijn er reeds veel jongelui in Holland,, die het in een vreemde taal gegeven cor respondentie-onderwijs volgen. Werd dit onderwijs in 't I-Iollandsch gege ven, dan zou de deelname nog veel grooter zijn. De Bond van Technici is niet rijk genoeg om zelf een Technische School op te richten. Nu heeft de Bond zich in verbinding gesteld met andere ver eenigingen, om de Zaak van het Mid delbaar Technisch Onderwijs aan te pakken. Wil de Regeering niets doen, misschien, dat deze organisatie van vereenigingen dan de zaak ter hand zal nemen. Den heer Von Saher beantwoorden de, merkte de heer Haver op, dat hij het particulier-initiatief voor deze zaak niet sterk genoeg acht. E/en school door het Rijk opgericht kan beter ingericht worden, want een particuliere school heeft altijd met veel moeilijkheden te kampen. De opmerking over de theorie en practijk is juist, 't Zou een ideale toe stand'zijn, als de theorie en de prac tijk samen konden gaan, en het on derwijs geregeld kon worden, als nu de opleiding van mijn-ingenieur ge schiedt. Het bezwaar van den heer Boers ma dat sommige ouders het onder wijs wellicht niet zullen kunnen be kostigen, blijft altijd bestaan. Voor deze minder-gegoeden, is het corres pondentie-onderwij s aangewezen. De voorzitter, de vergadering slui tende, bracht een woord van hulde aan den spreker, en bedankte de aan wezigen voor hun tegenwoordigheid. HET DASHONDJE VAN DE KOMINGTN Men meldt uit 's-Gravenhage: Op een dezer dagen, dat onze Ko ningin van het Paleis uitreed, was het publiek, dat zich gewoonlijk te genover het gebouw voor het ruiter standbeeld in dichte rij schaart, om H- M. te zien, getuige van een aar dig tooneeltje, waarbij het bekende zwarte dashondje, dat bijna altijd door de Koninklijke Meesteres in het rijtuig meegenomen wordt, de hoofd rol speelde. Toen het laagpootige, zwarthartige beestje als naar gewoonte reeds in het Koninklijk rijtuig was neergehurkt, begaf den taks plotse ling de lust om op zijn plaats te blij ven. Met een vluggen sprong wipte hij .over den rand van het rijtuig het voorplein op, maar even gauw waren de hofbedienden er bij om het dartele diertje na te loopen en te trachten op zijn plaats in het rijtuig terug te brengen. In het begin was de kleine vier voeter zijn vervolgers, versterkt door de voor het Paleis geposteerde poli tieagenten, nog te vlug af, maar ein delijk viel de deserteur in handen van een hunner. Toen hij weer in het rijtuig naast ,de vrouw" was gezet, bleef hondje op den verderen rit gedwee gezel schap houden. Maar de heele escapade en de kron kelingen van het beestje om te ont snappen, dat alles zag H. M., van uit haar rijtuig, luide lachend aan en schonk ook aan de vele toeschou wers oogenblikken van groote pret. i RAAD VAN DEFENSIE. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd i tot cniet-militaire leden van den raad van defensie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 16 April; mr. J. D. Veegens, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Han del; mr. P. C. 't Hooft, lid van de Eer ste Kanier der Staten-Generaal, raads heer in het gerechtshof te Arnhem; F. B. 's Jacob, oud-burgemeester van Rotterdam, en F. J. H. Evers, Roomsch-Katholiek pastoor. ATJEH. Bij Koninklijk besluit is ter beloo ning van personeel van het leger in Nederlandsch-Indië, dat zich onder scheiden heeft bij de krijgsverrichtin gen in Atjeh en onderhoorigheden, hoofdzakelijk gedurende het eerste half jaar 1907: I. benoemd tot ridder 4de klasse van de Militaire Willemsorde: De inlandsche koi-poraal Semod jo jo (algemeen stamboek 32827); de inlandsche tamboer Ganden (al- meen stamboekno. 57128, beiden Yan het wapen der infanterie, benevens: de Amboineesche marechaussees J. Pattipeluhu (algemeen stamboekno. 56738); II. begiftigd met de eeresabel met het gebruikelijk opschrift: de eerste-luitenant van het korps marechaussee J. van Braam Mor ris; III. bepaald, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol zullen worden vermeld: de tweede-luitenant J. J. Jenae; de onder-luitenant N. J. van Hoge- zand (algemeen stamboekno. 26222); de sergeant-majoor H. A. Wartena (algemeen stamboekno. 57531 2989 dei- koloniale reserve), allen van het wapen der infanterie; de sergeanten van het korps mare chaussee J. A. Schamelt (algemeen stamboekno. 42675), Ch. L. de Coo ker (algemeen stamboekno. 45397), F. Di-oege (algemeen stamboekno. 49791) A. Strijbis (algemeen stamboekno. 50275) en P. A. Herrenauw (alge meen stamboekno. 50702), en de sergeanten der infanterie P. Stof fels (algemeen stamboekno. 39513), A. A. Niels (algemeen stamboekno. 49973) H. C. F. H. Wiljes (algemeen stam boekno. 52176), J. H. Cramer (alge meen stamboekno. 54187) en P. D. H. Gerla (algemeen stamboekno. 61249); IV. in de orde van Oranje-Nassau benoemd: a. tot officier, de sedert tot majoor ■der infa/ntoric bcvoidcrdc La/pi-beiux van den generalen staf P. A. MoÏÏin- ger; 'b. tot ridder de kapitein der infan terie J. M. Baretta. MOORDAANSLAG. Zondagnacht kwart over een is er te Hoek van Holland ingebroken bij mej. S., die een zaak drijft in manu facturen en achter haar winkel woont De dader is over de heinig achter het huis geklommen en na het forcee- ren der tuindeuren, binnengekomen. De bewoonster, die te bed lag, werd door den inbreker bij de keel gegre pen en verscheidene verwondingen aan den hals toegebracht. Op haar hulpgeroep kwam de heer C., die op de bovenverdieping woont, naar be neden, waarop de dader de vlucht nam. Men denkt hier te doen te heb ben met moordaanslag, daar ex niets vermist wordt. De justitie is den vermoedelijken dader reeds op het spoor. Dr. C. A. H. WESTHOFF. Men meldt aan de N. Ct: Dr. C. A. H. Westhoff, oogarts ta Bandoeng, in Nederlandsch-Indië, is Zaterdag door H. M. de Koningin in particuliere audiëntie ontvangen. Dr. Westhoff is de oprichter en direc teur van het eerstdaags te Bandoeng te openen gesticht voor ooglijders van alle nationaliteiten in Indië, ten be hoeve van welk gesticht Hare Majes teit heeft bestemd het restant der gel den, in onze Oost bijeengebracht voor het huldeblijk H. M. bij Haar huwe lijk door Indië aangebodefi. KINDERLEED. Als in den arbeidersstand moeder als weduwe achterblijft en er dan van die kleine kleuters zijn, die toch, evenals toen vader leefde, mondjes hebben en kleertjes behoeven, och, dan is 't zoo'n uitkomst als moeder hertrouwt en er weer iemand is, die alle weken geld inbrengt en als vroe ger in die dingen voorziet. Als vroeger? Kleine, twaalfjarige Marietje kreeg zulk een tweeden va der maar met haar zacht, droomerig gezichtje kon zij hem zoo vreemd en met zulke schuwe amgstblikken aan zien en ze voelde 't wel, dat er tocli zoo'n groot verschil was met vroe ger. Moeder deed haai- best om haar tot andere gedachten jegens den stiefva der te brengen. Hij zorgde immers voor allemaal en daar moest zij nu dankbaar voor zijn, niet meer zoo stug en onaardig tegen hem wezen, misschien dat vader dan ook wel ver anderde. Zij was immers zijn eigen kindje niet, dat moest ze nu toch be grijpen.... Maar dat juist begreep zij niet, be grijpt geen enkel kinderhart, dat als de plant aan zonneschijn, behoefte heeft aan koestering en lief de, zonder te vragen van waar die komen. En nu moeder de „schuld" aan haar gaf, en dus ook al veran derd was sinds die vreemde man in huis was gekomen, nu gevoelde zij, dat zij te veel was geworden, dat zij als een last werd beschouwd.... Gisteravond tegen donker sloop het kind het huis uit. Een dier lange straten van buurt IJ IJ te Amsterdam die op den Arnstel uitkomen, liep zij af dwaalde den Amsteldijk op, tot dat zij een heel eind van de stad af, op een plek, waar zij zich onbespied waande, in het water sprong. Maar 't werd gezien. Een paar wan delaars, die het vreemd doende we zentje laadden nagestaard, snelden toe en grepen haar, vóór zij naar het midden van den stroom was afge dreven. In het gras aan den walkant lag een coui*ant met een steen bezwaard, waarop het arme schepseltje, in pot lood, met groote kinderletters, een afscheid geschreven had: „Moeder, zoo kan ik niet leven, want het eten wat ik krijg is mij toch niet gegund. Zeg u allen maar goeden- dag, ik heb mij in den Amstel verdronken. Ma- rietje." Het kind is door de politie liefde rijk van droge kleeren voorzien, en nu ligt het in het Gasthuis, waar de zusters, als zij haar kribje voorbijko men, het bleeke gezichtje streelen.... (N. v. d. D.) INBREKERS GEARRESTEERD. Zaterdagmorgen is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht de vijfde verdachte in zake de ge ploegde. inbraak bii den heer J. P. Helmer, op het Weenaplein. Dit is de recidivist S. G., wonende in de Eerste Lombardstraat en voorgeven de koopman te zijn. Bij zijn kornui ten is hij bekend als Chef de Gans. Deze Chef de Gans heeft, zoo min als een van de vier andere verdach ten, eenige bekentenis afgelegd. Geen dezer lieden was bij de arrestatie in het bezit van geld. Wat zij bezaten, Jiep van 7 1)2 cent tot 25 centéén had er f 10 bij zich, welk geld aan zijn vrouw toebehoorde. Nog is ge bleken, dat een boor, bij een van de in den laatsten tijd gepleegde inbra ken achtergelaten, vermoedelijk ge kocht is bij de firma Zuurdeeg, op de Gedempte Botersloot aldaar, maar de kooper daarvan is nog niet ge vonden. Alles bijeen genomen, heeft de justitie, ondanks de vele huiszoe kingen, die gedaan zijn, alleen nog maar aanwijzingen, zonder meer. Vier van de vijf nu ingesloten ver dachten, werden reeds meermalen op de politie-bureaux gehoord, nadat een inbraak gepleegd was, maar tel kens moest men hen weder vrijlaten. Thans heeft men aan de schoenen van een dezer krijtsporen ontdekt. Men weet, dat de achterwand van een brandkast meermalen met gips is opgevuld. HONDENTROUW. Schipper Cornelissen, van Edam, stond zijn hond (terwijl hij in Haar lem vertoefde) af aan een inwoner uit Velsen. Maar het beest stond onver wachts weer te Haai-lem voor hem. Dezer dasren, toen hij te Amsterdam vertoefde," gaf hij het beest aan een inwoner van Haarlem, en weer kwam het trouwe dier aan boord van zijn schip in de hoofdstad, terug. Nu houdt hij den hond. WAARACHTIG BEROUW. Directeur der gevangenis: „Je straf- tijd is om; je zult dus in vrijheid ge steld worden. Ik hoop, dat je den tijd je ten nutte hebt gemaakt en tot ifi- keer zijt gekomen, zoodat je voortaan' zult trachten om door eerlijken han denarbeid in je levensonderhoud te voorzien." Arrestant: „Ja, meneer, zoowaar al» 'k hier voor je sta, 'k zal nooit van m'n leven weer stelen!" Directeur: „Ik mag 't lijden. Zoo" ga dan; de cipier zal je je kleeren en het verdere, wat je toebehoort, ter hand stellen." Arrestant: „Mijn loopers en mijn breekijzer ook? De rest kan me min der schelem" EEN VERONTSCHULDIGING. Vrouw: „Je hebt gisteravond een verkeerde jas mee naar huis gebracht overschoenen, die je veel te groot zijn en een slappen hoed in plaats van je cylinder. Was je dronken?" Man: „Weineen, wijfjelief! Hoog stens kan de kellner dat geweest zijn die heeft mij bij het aankleeden geholpen!" ONGELUKKEN. Een met 1 Mei te Nieuwerkerk, hij Zierikzee. als paardenknecht ia dienst getreden persoon, kreeg be gin der vorige week van een paard een trap tegen den buik. Kort daar op vertoonden zich verschijnselen!! van inwendige kneuzing, die zijn op neming in het Ziekenhuis te Noord- gouwe noodzakelijk maakten, Na een aldaar ondergane operatie is de man Donderdag j.l. overleden. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. Men meldt uit Enschedé Toen Zaterdagochtend de arbeider Bai'encl Timmer, in de fabriek Kre- mersmate, van de firma Van Heele on Co., een riem om de as wilde leg gen, werd hij door de machine ge grepen en meegesleurd. Zijn lichaam werd deerlijk \ei*minkt. Stervende werd de ongelukkige opgenomen. Een gedeelte van de fabriek werd terstond stopgezet. De schipper A. Scheen, uit Dalfsen, en zijn knecht zouden bij Gramsber- gen met een bootje een anker laten vallen. Opeens kantelde het bootje en' beide mannen geraakten te water. De schipper verdronk, doch de knecht wist zich zwemmende te red den. De man laat een vrouw met 4 jeugdige kinderen na. Op de Dominale Mijn te KerKrade geraakte een ongehuwd mijnwei'ker onder afvallend gesteente, zoodat hij werd verpletterd. Het dochtertje van den heer AL Breuers, te Venlo, is met baden in de Maas verdronken. EEN GEVAARLIJK PERSOON. De politie te Leeuwarden heeft eetf gevaarlijke vreemdeling aangehou den die zich uitgaf voor stoomboot kapitein der Amerikaansche vaart en' verdacht wordt van ernstige mis drijven in Duitschland gepleegd, o.a. het door oplichting verkrijgen van' gouden sieraden van aanzienlijke waarde. DE VERMISTE f2000 VAN DE GE MEENTE IDAARDERADEEL. In besloten zitting heeft de burge meester eenige mededeelingen gedaan betreffende de f 2000, die uit de ge meentekas vermist worden. Het raads lid De Boer wilde dit gedaan heb ben in eene openbare zitting, doch de burgemeester en wethouder Sjous- stra ontrieden dit ten sterkste. ONTVREEMD. Bij de weduwe Van IJzendijk, te Rotterdam, te wier huize een bezoek van inbrekers werd gemeld, worden voorloopig vermist48 zilveren le pels en vorken, een aantal gouden flaconstoppen en gouden sloten van kerkboeken, benevens eenige antieke horloges. Uit het Engelsch. 40; Mannen en vrouwen in avond toilet en terzelfder tijd, dat deze inenschen, met wie wij zooeven gedineerd hadden, de verschillende theaters opzochten, kropen wij weer in onze gebarricadeerde villa met haar kale vloeren, en zochten in don ker onzen weg naar unze slaapsteden. Ik vei-beelöde mij dan altijd, dat er in iedere kamer een mensch achter de deur stond, en den geheelen nacht door hoorde ik een zacht ademhalen in mijn kamer en na zulk een nacht ben ik er ten slotte van door gegaan. Is u er van door gegaan? Ja, en ik verstopte mij in Lon den ik verdiende mijn onderhoud zoo goed en zoo kwaad als hel ging. Als men alles wil aanpakken, valt niets zoo heel moeilijk. Ik bezorgde couranten en deed diensten als loop jongen. U hebt toch misschien ook niet met een blad met sandwiches rond- geloopen riep Miranda ijverig. Zeg toch alsjeblieft neen Neen, dat heb ik niet. antwoord de Chamock, een beetje verwonderd over haar ijver. Zoo'n klein ventje als ik was zou men zooiets niet hebben toever trouwd. Eindelijk werd ik loopjongten op een kantoor, en mijn chef gaf mij verlof de nachten in een leegstaand huis door te brengen, dat in een der kleine stegen van de Westminster- abdy lag. Tapijten waren daar ook wel niet op den vloer, maar iK was onafhankelijk en spaarde de uitgave voor mijn"logies uit. Ongelukkig heb ik" mij in elk geval in die drie jaar niet gevoelddat kwam mij zoo duidelijk voor den geest, toen ik op het balcon van Lady Donnisthorpe de groote klok twaalf uur hoorde slaan. Het was voor het eerst, dat ik haar weer hoorde, sinds ik in dat leege huis gewoond had. Toen boorde ik haar iederen nacht, en de klank behield voor mij iets aangenaams en vertrouwelijks. Wanneer ging u uit Londen van daan? vroeg Miranda. Na drie jaar. Ik was intusschen klerk geworden, maar mijn zeven tien jaren voelden zich door die be zigheid niet- bevredigd. Ik had altijd lust gehad in het machinevak, en nu probeerde ik mijzelf teekenen te l€e- ren. Dat was echter niet toereikend, ik voelde dat zelf wel. En wat deed u toen? vroeg Mi randa. Ik ging naar het Noorden, naar Leeds. Daar was een firma voor spoorwegondernemingen en locomo- tievenbouw. De heer John Martin is de directeur van die zaak: ik had hem een paar maal bij mijn vader in huis gesproken, want hij interesseer de zich levendig voor de kerkelijke zaken in Yorkshire. O, nu begrijp ik 't. U ging naar hem toe en vertelde hem, wie u was, zei Miranda vol warmte. Steeds meer belangstelling begon zij voor hem te voeten, het interesseerde haar zijn jeugd te leeren kennen, misschien des te meer omdat zij zoo geheel verschil lend van de hare was. En hij daar entegen had zich van het eerste oogenblik af tot. haar aangetrokken gevoeld omdat zij hem 'als het schoo- ne resultaat van een in vaste tradi ties opgevoed teven voorkwam, wier bijzondere kenteekenen haar een voudige voornaamheid, haar volko men gebrek ten minste dat had hij tot op heden gedacht aan behaag zucht waren. Neen, antwoordde Charnock, het zou verstandiger geweest zijn, als ik het gedaan had, maar ik deed het niet, ik nam zelfs een andereu naam aan en bood mij voor een opengeval len betrekking van teekenaar aan. Ib kreeg haar ook en hield de betrekking drie weken lang, en nog heden is het mij een raadsel, waarom zij mij drie weken lang dié betrekking lie ten behouden; want ik, had eigenlijk geen flauw idéé van teekenen. Na drie weken kreeg ik mijn ontslag. Ik vroeg of zij mij voor dertien shilling in de week niet wilden houden. De heer Martin sprak zelf met mij. Hij zei, dat ik tocli van dertien shilling in de week niet kon levenik beweer de van wel en toen vroeg hij mij, hoe ik dat wel wilde aanleggen. Chamock lachte. Ik maakte het hem duidelijk, ging hij voort, ik had feitelijk zoo goed als niets voor mijzelf noodig. Hoe kwam dat? vroeg Miranda. Vertel toch verder 1 Chamock lachte weer. Och, u moet weten, ik was drie weken in de fabriek en voortdurend wisselde daar het personeel. Ik woon de in een soort pension voor werk tuigkundigen en had bijna niets te betalen, als ik er voor zorgde, dat het huis altijd vol was, wat mij niet heel moeilijk viel, daar ik met alle menschen uit de fabriek op heel goe den voet stond. De heer Martin lach te, toen ik hem dat vertelde en- gaf mij werk op zijn bureau, eu nu moest ik dus weer schrijfwerk doen, waar op ik maar weinig gesteld was. Dit werk heb ik echter maar heel kort verricht. Eens -qp Jsen IZondag kwam de heer Martin in ons pension en vroeg naar mij. Het was juist etenstijd en men bracht hem in de eetkamer, waar ik, stel u dat alstublieft eens voor, in mijn overhemd aan het hoofd van de tafel zat en voor het geheele gezelschap vleesch voorsneed. Hij ging tegen de deur staan leunen en lachte uit vollen borst„Je zult het zeker nog tot iets groots brengen", zei hij, „maar ik wou je wel even alleen spreken." Ik trok vlug mijn jas aan en ging met hem naar buiten op straat. „Heet je Charnock?" vroeg hij mij, en ik gaf een bevestigend antwoord. ,,Je gezicht kwam mij al dadelijk! be kend voor, en daarom heb ik je ook op mijn bureau genomen, ofschoon ik mij je naam niet kon herinneren. Als jij je dus soms mocht verbeelden', dat ik je om jezelfswille genomen heb, dan vergis jij je Je hadt mij in elk geval je waren naam wel kun nen zeggen, dat zou tijd bespaard hebben. Kijk eens hieren hij gaf mij een courant en wees op een ad vertentie. Een rechtskundig bureau in Londen zocht mij door middel van een advertentie en toevallig wist ik, dat het dezelfde firma was, die de belangen van mijn tante behartigde. Nog dienzelfden avond ging ik naar Londen. Mijn tante was ander half jaar geleden gestorven en ha<l mij een rente van 7200 gulden per jaar nagelaten. Van dat oogenMIS af ging alles langs een leien dakje. Ik volgde den raad van den heer Martin op „Spoorwegen had hij gezegd, „SpoorwegenZij zijn de voelhorens van den beschaafden! mensch. En bij den heer Martin vond ik mijn eerste werk als ingenieur. Miranda zweeg een heele poos, na dat Charnock zijn verhaal al geölS- digd had. Hij zelf voegde er niets meer bij, want het was nu haar beurt te spreken, niet de zijne om te vragen. Zij had den handschoen' gezonden, zij wist, waarom hij geko men was. Miranda echter liep het geplaveide voetpad langs, ging over den lialfhoogen muur staau leunen, wees op een gier, die juist over het dal vloog en babbelde op haastigen onzekeren toon over onverschillige dingen. Charnock veronderstelde, dat zij tijd wilde winnen om na te denken' over hetgeen hij haar zooeven ver teld had. Hij stond van zijn stoel op. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5