NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2#e jMTgong. No. 7634 Ver«chijnt cUgelijk», behalv op Zon- en Feestdagen. VIWJDAG IS 1UD 1909 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNt Moor Haarlem1.20 ¥®ot de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 S^anco per post door Nederland1.65 Aïaonderlijke nummers0.G2H (Mlustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 Yt n de omstreken en franco per post 0.45 Ütgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J» ti. PEEREÖ00M, ADVERTENTIÉNi Van 1—5 regels 50 Cis.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer ƒ0. £0 Reclames 30 Cent per regd BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslhg i 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Bontstraat 55. Intercommunaal Telefoonnnmmer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Znlder Bnltenspaarne 6. Telefoonnnmmer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 15 MEI. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, 8 uur» De Kroon: Optreden van J. Louis Pisuiese eh Max. Blokzijl, journalis ten-chansonniers, 8 uur. Clir. Bewaarschool (Oranjestraat): Viering van het 25-jarig bestaan, uur. Bi OM ONS HEEM So. 740. Over een halve KtiJW. Morgen, Vrijdag 15 Mei, is het een halve eeuw geleden, dat Dr. E. van der Ven aan de academie te Leiden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift „Eenige beschouwingen over de po tentiate functie." Ik heb eens door iemand, die in het geheel niet aan jubilea hechtte, hooren zeggen, dat ze volstrekt niets te beduiden hadden, ,want" zoo zei hij ,,het is maar een zaak van gezondheid en lang teven." En op zichzelf is het feit, dat iemand een waardigheid, een ambt, een functie langen tijd bekleedt, gêeh' verdien- n|j ete, maar wel de wijze, waarop 'hij die vervulde. Hier hebben wij te doen met een teven van groote en veelzijdige werkzaamheid, en d&ar- om is het van beteekenis* het teven van Dr. Van der Ven in korte trekken even na te gaan. Geboren te Edam, 5 October 1833, waar zijn vader apotheker was, stu deerde, zooals ik hierboven vermeld de, de jonge Van der Ven te Leiden. Nog vóór dat hij promoveerde, was hij als candidaat in de philosophic al leeraar aan het Leidsche gymna sium. In Mei 1864 kwam hij zich te Haarlem vestigen, nadat de gemeen teraad hem benoemd had tot direc teur van- en leeraar aan de nieuw op te richten Hoogere Burgerschool met 5-jaiigen cursus. In dien tijd was de wet op het middelbaar onder wijs pas tot stand gekomen, en de Haarlemsche Raad was een van de eerste gemeentebesturen, die tot de oprichting van een zoodanige school besloot. Het was dus voor Dr. Van der Ven een groote eer, dat hij daar toe werd uitverkoren er waren nog weinig of geen modellen, waarnaar hij zich lichten kon, zoodat veel bleef overgelaten aan het initiatief van den directeur. Hoe hij dat gedaan heeft, kunnen oudere Haarlemmers uit eigen erva ring verklaren. De school had van den aanvang af een goeden naam. Dr. Van der Ven wist niet alleen zijn eigen onderwijs aantrekkelijk te maken, maar ook zich te omringen met uitnemende leerkrachten. Ik be hoef maar de namen te noemen van mannen als Moltzer, die Nederland- sche taal doceerde, van Jorissen voor geschiedenis en Tjaden Modderman voor scheikunde. Toen en later heeft de Haarlemsche H. B. S. meni&sn professor aan het hooger onderwijs geleverd. Een andere eigenschap, die Dr. Van der Ven onderscheidde, was de wij ze, waarop hij met de teerlingen en... met hun ouders wist om te gaan. Hij was een optimist en is dat zijn heele leven door, waarlijk niet altijd te midden van zonneschijn en voor spoed, gebleven. Gelukkiger karak tertrek voor den leider van eene school, waar voor de meeste leerlin gen de studie toch een voortdurend struikelen en weer opstaan is, kan men zich niet denken. In het najaar van 1878 legde Van der Ven deze betrekking neer. Direc teuren van Teylers Stichting hadden hem, als opvolger van Prof. Van der Willigen, benoemd tot conservator van het physisch kabinet. Reeds vroeger hadden directeuren en leden hem verkozen tot lid van Teylers erd tweede genootschap, wat een groote onderscheiding was. Als zoodanig werd hij tevens redac teur van de „Archives du Musée Try ler", een tijdschrift, dat wegens zijn internationale verspreiding in de Fransche taal wordt gesteld en waar in Dr. Van der Ven zelf veel heeft :eschreven. Dit ambt van conservator heeft om zoo te zeggen een innerlijken en een uiteilijken kant. De eerste betreft het Museum van Teyler, wat de natuur kundige afdeeling aangaat, te houden op de hoogte van den tijd. Bekend is, dat het Museum voor alten, die in dit vak studeeren, zeer veel wetens waardigs bevat, en het moet dan ook een welverdiende onderscheiding zijn geweest, dat Dr. Van der Ven, toen hij in 1881 op de tentoonstelling voor electriciteit te Parijs de inzending van Teylers instrumenten had ver zorgd, de Fransche Regeering hem benoemde tot ridder in het legioen van eer. Maar bij het groote publiek is hij vooral bekend door zijn voordrach ten. Bijna 20 jaar lang, van 1880 af lot einde 1899, heeft hij in Teylers statige gehoorzaal een talrijk pu-, bliek onderhouden over vele onder werpen, die zijn uitgebreid vak be troffen. Licht, geluid, warmte, lucht- drukking werden in een serie van voordrachten door hem op populaire wijs en met tal van proeven behan- cioici. Miot vooi mets was nij direc teur van een school geweest. Hij wist bij ervaring, dat wat een spreker als bekend meent te mogen veronder stellen, bij zijn gehoor daarom nog lang niet altijd hekend is. Daarmee wist hij rekening te houden en daar om namen zijn hoorders van zijn le zingen wat mee, ook omdat hij er met zijn factotum, den ouden Schoon beek, zooveel mogelijk verklarende proeven aan toevoegde. Ik mag nu wel uit de school klappen en vertel len, hoe hij zelf altijd tegen _die voordrachten opzag. Juist om die proeven. De gedachte, dat ze eens niet zouden slagen ('t hangt dikwijls van een kleinigheid af), maakte hem soms dagen van te voren al zenuw achtig. Tusscliendoor gaf hij lezingen over sterrekunde, behandelde bijvoorbeeld Mars en Saturnus en hield eens een cursus in cosmographie voor de leer lingen van de Kweekschool voor On derwijzers, waarop hij, als in college, liet respondeeren. Natuurlijk wijdde hij zijn hoorders in in de geheimen der Röntgen-stralen. Zijn laatste voordracht was aan de draadlooze telegraphie gewijd. Het is zijn onbetwistbare verdien ste, dat hij in die 20 jaar veel ele mentaire natuurwetenschap in Haar lem heeft verspreid. In de eerste jaren van zijn hier-zijn wijdde hij zich ook aan de politiek, 't Was in de periode, toen Haarlem in de Kamer vertegenwoordigd werd door Geertsema, Mirandolle, Kappey- ne en De Meyier, to6n Haarlem nog één was met de Zaanstreek en hij, als voorzitter van de kiesvereeniging Eendracht en door zijn Zaansche fa milie-relaties, de trait d'union was tusschen deze twee ongelijksoortige helften van het kiesdistrict. Dat was ook de tijd, toen hij boven op een ta feltje in de Korenbeurs debatteerde met den destijds vermaarden Salva dor. Maar naderhand heeft hij zich, zooals de meesten, van de politiek afgewend en de openbare zaak op andere wijs gediend. Vooreerst als schoolopziener. Dat was hij al te Leiden over het derde district van Zuid-ITollo.nd, in de jaren 6063, daarna in Haarlem van 69--73 over het 12de district van Noord-Hol land en van 18841900 onder de nieu we wet over het arrondissement Haarlem. Hoewel dit een eerepost was en geen financieele voordeelen opleverde dan een geringe vergoeding voor bureaukosten, gaf het arbeid genoeg. Het blijkt hieruit, dat hst terrein van Dr. Van der Ven's werk zaamheid thans over drie personen is verdeeld. Met het neerleggen van het direc teurschap der H. B. S. had hij even wel, wat ik zou willen noemen de practijk van het onderwijs, hog niet vaarwel gezegd. Van 1870 tót 1835 was hij de zeer geziene directeur van de Burgeravondschool. Ook kerkelijke betrekkingen wer den hem opgedragen. Van 1892 tot 1898 was hij lid van het classikaal bestuur van Haarlem, daarna lid van het provinciaal kerkbestuur van Noorcl-Holland. Tweemaal was hij afgevaardigde ter Synode. Thans is hij reeds sedert het jaar 1890 kerk voogd. Het departement Haarlem van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen heeft dikwijls van zijn werk kracht geprofiteerd. Meer dan eens was hij er voorzitter van, van de op richting der Kweekschool voor On derwijzeressen, in 1870, af tot nu toe lid van baar bestuur en van 1884 tot heden lid van liet bestuur harer spaarbank. Een bewijs, dat Dr. Van der Ven niet alleen den ijver, bezit, die den stoeren werker siert, maar ook de volharding, die hij daarbij noodig heeft. Van het tijdschrift Eigen Haard was hij redacteur van 1881 tot 1903 en van het Album der Natuur, waar bij hij Logeman opvolgde, tot den dag van lieden toe. Bewijs te over, dat met het klimmen van de jaren zijn werklust allerminst is uitge- bluscht. Niet dus .alleen omdat 50 jaar ge leden de jubilaris zijn graad behaal de, piaar vooral om den arbeid, dien hij in dien tijd verrichtte, heb ik dit merkwaardig gebeuren herdacht. De veten, die hem kennen en hoog achten, zulten daarvan op morgen, Vrijdag, blijk willen geven. Ik vestig er uitdrukkelijk de aan dacht op, dat zij den jubilaris niet moeten bezoeken. Een telegram, een briefje, een kaartje volsta. Voor zijn gezondheid is bijzondere drukte niet gewen scht. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht RUSLAND. Op velerlei gebied is het in het Tsarenrijk een rare boel. Maar zoo als de toestanden in het gevangenis wezen zijn, daar kan men zich hier geen denkbeeld van vormen. Wat te zeggen van EENE BLOEDIGE BOTSING TUS SCHEN GEVANGENEN EN HUN BEWAKERS I Dat zooiets mogelijk is bewijst een bericht uit Jekaterinoslaf, waar Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur te gen het lokaal van de wacht der ge vangenis een bom werd geworpen. Verliesaan menschenlevens veroor zaakte de bom gelukkig niet, maar wel groote stoffelijke schade. Een aantal gevangenen trachtte van de verwarring gebruik te maken om over den muur te vluchten. Hun be wakers zonden hun echter schoten achterna, waardoor tien vluchtelin gen werden gedood. In de gevange nis had inmiddels een wanhopig ge vecht plaats tusschen gevangenen en wachters, waarbij aan weerskanten dooden en gewonden vielen. Het oog merk der gevangenenalten geza menlijk te ontvluchten, is echter mis lukt. Het eenige, dat zij na deze mis lukte poging bereikt hebben, is dat ze nu dubbel streng bewaakt wor den. Met de politie is het ook al niet be ter gesteld. Hoe groot HET ZEDENBEDERF ONDER DE RUSSISCHE POLITIE is, daarvan is weder een sterk staal tje aan het licht gekomen. Te Kief is nl. Aslanof, de directeur van de geheime politie, in hechtenis genomen onder verdenking een val- schen eed te hebben afgelegd tén ein de een dief vrij te krijgen. Bij een huiszoeking echter in zijne woning kwamen nog erger dingen aan het licht. Er werd daar nl. een briefwis seling gevonden met alle dieven en' boosdoeners te Kief, uit welke bleek, dat de politie aldaar met de dieven onder één hoedje schuilde, zich liet omkoopen door de boosdoeners en een geregelde belasting van hen hief, maar er dan ook voor zorgde, dat de boeven hun bedrijf ongestoord kon den uitoefenen. Inderdaad fraaie toestanden I PERZIë. Echt Russisch is het optreden der RUSSISCHE STRAFEXPEDITIE JN NOORDELIJK PERZIë. Deze strijdmacht, bestaande uit twee bataljons van het Kaukasische regiment scherpschutters, een sotnïe kozakken en een afdeeling bergartil- lerie, met repeteerkanontnen is Zon dag in het grensplaatsje Belassuwar aangekomen. Daar heeft zij maar eventjes acht Perzische dorpen in brand geschoten, en ook het Perzi sche' douanekantoor te Belassuwar in vlammen doen opgaan. De oudsten der dorpen kwamen klagen, waarop de Perzische commissaris Salar Mu- walxr de zaak kwam onderzoeken. De regeering te Teheran heeft inmiddels den Russisehen gezant gesmeekt, de vijandelijkheden tijdelijk te staken, opdat eerst uitgemaakt zou kunnen worden wie vreedzame bewoners, wie ï'oovers zijn. Bovendien beloofde Per- zië allepersonen, die Russische grensposten overvielen, te zulten uit leveren. De strafexpeditie zal nu voorloopig te Bellassuwar blijven, en wachten tot dat de twee bataljons versterkin gen uit Lenkoran zijn aangekomen. De commandant der kolonne had uit Tiflis last gekreeen honderd kilome ter op het Perzische grondgebied voort te dringen, om de roovers te vervolgen. ENGELS CH-INDIë. Ook de Engelschen schijnen van plan dorpen te gaan vernieten, en wel van de Mohmands, die niet ter dzjirga zijn opgekomen. De expeditie heeft ten doel eene tuchtigingen geen bezetting van grondgebied. En van dorpen enz. bestaan. Generaal Willcocks voert zooals reeds werd medegedeeld de Engel- sche troepen aan. MAROKKO. De correspondent van de Temps te Tanger verneemt uit Fez, dat men daar niet meer gelooft aan de komst van DE MEHALLA VAN ABD-EL-AZIS. De mehalla beweegt zich zoo lang zaam voort, dat zij alle zelfvertrou wen schijnt te missen. Personen, die al op den kant van Abd-el-Azis wa ren teruggekeerd, gaan weer voor Moelay Hafid juichen. Wel het beste teeken, dat het geloof in de eindelij- ke overwinning van Moelay Hafid te rugkeert. DE AFGEZANTEN VAN MOULAY HAFID zijn te Berlijn door den secretaris van legatie Langewortli von Sim- mern ontvangen. De Marokkanen stelden dezen een eigenhandig schrij ven van Moulay Hafid ter hand en verklaarden, dat deze feitelijk mees ter was in het geheele land met uit zondering van de kuststeden en dat hij bovendien volgens "de verklaring van de oelama's op grond van den Koran en de godsdienstige rechtsge bruiken moest worden beschouwd als de eenige, rechtmatige Sultan van Marokko. Moulay Hafid ver klaarde zich bereid zich te houden aan de gesloten verdragen, meer in het bijzonder aan de akte van Alge- ciras en alle mogendheden op ge lijken voet te behandelen. Hij ver zocht der keizerlijke regeering zich in verbinding te stelten met het Fran sche gouvernement en de regeeringen die de akte hadden onderteekend. ten einde te bewerken, dat de Fran sche troepen en schepen werden te ruggeroepen1 en er een einde zou ko men aan den oorlog. Hij zou dan ten spoedigste de nist in het land her stellen en zijn bijzondere aandacht wijden aan den handel met de mo gendheden. Het antwoord was echter weinig hoopvol. ..Ik heb", zeide de legatie- raad, „natuurlijk geen opdracht u iets bepaalds te beloven, maar moet het aan de keizerlijke regeering over laten, of en wanneer zij in uwe vex*- klaringen aanleiding zal vinden om zich met Frankrijk en andere mo gendheden, die deel hebben genomen aan de conferexxtie, in verbinding te stellen. Dat de keizerlijke regeering er naar streeft de akte van Algoci- ras te handhaven is bekend. Haar wensch is. dat in Marokko ten spoe digste weder een xiormale toestand intreedt. Dit kan slechts geschieden wanneer aan den binnenlandschen oorlog om de heerschappij over Ma rokko zoo spoedig mogelijk een eiixde komt. Wel heel mooi gezegd, maar of de afgezanten er mede bevredigd zijn, valt te betwijfelen. Evenwel schijnt het thans met de macht van Abd-el- Azis vrijwel gedaan te zijn. Alleen Frankiijk houdt hem thans nog staande, voor zoolang als het nog duurt. Trekt Frankrijk zich terug, dan kan men vrij zeker zijn, dat de rolle worden verwisseld en Moulay :1 ziin broeders nlaats znl in- tjes Hafid nemen De oraen verwisseld en Moulay zijn broeders plaats zal in- n. tijd zal 't evenwel leeren PORTUGAL. In de Kamer der Paii'S te Lissabon heeft de minister-president een vraag beantwoord naar den stand van het onderzoek inzake DEN MOORD OP KONING CARLOS EN DEN KROONPRINS. De minister-president zeide, dat hij niet mocht mededeelen, wat een ge heim van de rechterlijke macht was. Maar hij korr vei-zekeren, dat, vol gens lxet onderzoek de eenige schul digen zijn geweestBuissa en Costa, die bij den moord om het teven zijn gekomen. Hij besloot met zijne ge noegdoening te uiten over de stellige wijze, waarop de nieuwe koning bij zijne eedsaflegging van zijn vast be sluit, om het land te hervormen, ge tuigd had. TRANSVAAL. De Johannesburgsche correspondent van de Times seint uitvoerig over EEN TRANSVAALSCII WETS ONTWERP inzake den burgei'lijken dienst, dat in de Staatscourant is opgenomen. Hij acht dat zeer bedenkelijk van aard en bestemd om de i-egeering die aan het bewind is zooveel mogelijk politieke wapenen te verschaffen. De regeering krijgt macht om allerlei bestuursmaatregelen buiten den Volksraad om te nemen. Tot den bux-- gerlijken dienst zal men voortaan al leen toegelaten worden, na een exa men en na tweejarig verblijf irü den Z. A. Republiek "benéden1"de~5Ü" jd!ar zullen er zooveel mogelijk bexxoemd worden in oponkomende klerkebe trekkingen. Er wordt een algemeen pensioenfonds ingesteld, waartoe de ambtenaren zelf moeten bijdragen. Oxxd-ambtenaren van de Republiek, personen die in den oorloog gewond zijn en weduwen van die er gesneu veld zijn krijgen een uitkeering, in eens of jaarlijks. Dit geldt zoowel de Engelschen als de Boeren, maar men moet op 11 October 1899, toen de oor log begon, of onmiddellijk er voor in Transvaal gewoond hebben om er voor in aanmerking t.e komen. Dus komen er feitelijk alleen Boeren voor in aanmerking, zegt de correspon dent. Zoover uit het telegram van de Ti mes kan worden opgemaakt, doet de Transvaalsche regeering met dit wetsontwerp een poging om althans eenigszins goed tc maken, wat Milner misdaan heeft door de oude ambte naren op groote schaal zonder be hoorlijke schadevergoeding of pen sioen te ontslaan exx Engelschen^ op buitensporige salarissen en in bxxiten- sporigen getale, iix hun plaats te stellexx, en om zoo iets voor 't vervolg te voorkomen. Stadsnieuws BEVOLKING. Haarlem telde op 1 .Tan. 1908 70152 inwonex'S, 36729 vrouwen en 33.423 mannen. Bennebroek 1315 inwoners* 695 vrouwen en 620 mannen. Beverwijk 6544 inwoners, 3245 vrou wen en 3299 mannen. Bloemendaal 7408 inwoners, 4143 vrouwen en 3265 mannen. Haarlemmerliede c. a. 3639 inwo ners, 1738 vrouwen en 1901 xnannen. Haarlemmermeer 19004 inwoners, 9091 vrouwen en 9913 mannen. Heemstede 6629 inwoners, 3534 vrouwen exi 3095 mannen. Schoten 7999 inwoners, 3998 vrou wen en 4001 mannen. Spaarndam 978 inwonex'S, 48S vrou wen en 490 mannen. Velsen 17172 inwoners, 8542 vrou wen en 8630 mannen. Zandvoort 3683 inwoners, 1829 vrou wen en 1854 mannen. Zeilwedstrijd. Naar wij vernemen, bestaan er plannen bij lxet bestuur der Roei- en ZeiLvereenigixxg „Het Spaarne", om den aangekondigden ouderlingen zeilwedstrijd voor Tjotters en Heine zeilvaartuigen te doen houden op Maandag. 31 Augxxstus a.s. Koningin nedag, en, zoc mogelijk, hieraan meerdere uitbreiding te geven. Kleine Vereeniging. Men schrijft ons De Magnetiseurs Vereeniging Wils kracht zal Zoixdag a.s. in de Kleine Vereeniging, KI. Houtstraat, eene openbare séance geven, waar zeer interessante proeven zuilen genomen worden. In verschillende plaatsen is de ver eeniging met groot succès werkzaam geweest. ALG. NED. CHEMIGRAFENBOND. Deze bond houdt, gelijk wij reeds meldden, op 27 en 28 Mei hier ter stede zijn jaarvergadering. Aaaide orde komen verschillende voorstellen tot wijziging van 't huis houdelijk reglement; vaststelling van een collectief contract, regelende het leerlingwezen en de arbeidsduur; be spreking van de wenschelijkheid ee- ner loonregeling; .wijziging in het Ziekenfondsreglement, en het Werk- loozen reglement; regeling van de ge regelde uitgave van het orgaan (de afdeeling Haarlem stelt voor het or gaan om de 14 dagen te laten ver schijnen); contiibutieregeling, toela ge dagelijksclx bestuur en diverse voorstellen. Door de afd. Haarlem wordt voorge steld, dat de bondsvergadering be sluite, die leden, welke buiten de ge meente wonen, waar zij werken, een kleine tegemoetkoming te verstrek ken uit de Bondskas (bestaande in de hei ft van hun reisgeld) wanneer zij de vergadering hunner afdeeling moeten bijwonen. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledental dit jaar van 209 tot 277 ia geklommen, voorts wordt in het ver slag gewezen op de toenemende ont wikkeling van den bond. De rekening wijst een voordeelig saldo van f 67.57 aan. De afdeeling Haarlem had te kam pen met de geringe bélaxxgstelling der ledexx. kig eenige vex'betering gebracht. In het bestuur hadden eenige mutaties plaats; het bestaat thans uit de hee- ren: Joh. Limperts voorzitter, D. An drea secretaris, N. P. Knape pen ningmeester, L. Kenniphaas en Chr. Clifford, commissarissen. Het saldo der rekening over 1907 is f 14.34J. Toer istenvereeniging. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de Toeristenvereeniging Bondsbelang *n Noord-Holland. Zij is opgericht 17 November 1907 en gevestigd te Haar lem. I.et doel der vereeniging is door aansluiting van de bondsleden in Noord-Holland den A. N. W. B. Toe ristenbond voor Nederland, te steu nen en de belangen dezer afdeeling te behai'tigeix. Zij tracht dit doel te bereiken door het bevorderen vaxx de belangen van het toerisme, in het bijzonder in deze afdeeling b. het dagelijkse!) bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland, via den afdeelingsconsul op toestanden in deze afdeeling te wij zen, die verbetering behoeven het. dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne- devland, desgewenscht fe steunen bij voorbereiding van feesten in deze af deeling d. het stelten van candidaterx voor de verkiezingen in deze afdeeling van den A. N. W. B. Toeristenhond voor Nederland e. het zoo noodig oprichten van' plaatselijke afdeelingen in de veree niging f. het organiseeren van tochten en gezellige bijeeixkomsten in overleg met toegetreden vereenigingen. De vereeniging is toegetreden tot den A. N. W. B. Toeristenhond voor Nederland, gevestigd te Utrecht. De Zwem- en Badinrich ting aan de Houtvaart. B. enW. maken bekend, dat de zwem en badinrichting aan de Houtvaart tot einde September a.s. kosteloos toegankelijk is: lo. op alle werkdagen voor man nen en jongens van des morgens 6 ure tot des avonds 8 ure; 2o. op Maandag, Dinsdag, Donder dag en Vrijdag van des middags 12 tot des namiddags 5 xxre, en op Woensdag en Zaterdag, van des mid dags 12 tot des namiddags 4 ure voor vrouwen en meisjes; 3o. op Zon- en feestdagen voor man" nen en jongens des voormiddogs van 6 tot 9 ure. Kinderen beneden den leeftijd vaat acht jaren worden" niet toegelaten. De zwem- en badinrichting is voof mannen en jongens uitsluitend toe gankelijk door de dexxr aan de oost zijde der inrichting en voor vrouwe!) en meisjes uitslxiitend door de deur van het dienstlokaal.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1